S)e ÊeidaeScHvfccmt Koningin en Prins naar Denemarken Spanje komt tot over eenstemming met de V*S* Noodlottig Indianenspelletje Londen houdt contact met Amerika Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 19 MEI 1953 44ste JAARGANG No. 12892 Kon» reis naar Denemarken Papengracht 32, Tel. 20015, A dm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 130 EUROPESE ECONOMISCHE INTEGRATIE tot éénmaking van Europa veld wint, blijkt wel uit de nieuwe eco nomische voorstellen der Nederlandse regering, die vorige week zijn bekend geworden. Men moet daar ook nog het feit aan verbinden, dat zelfs de vraag nog niet is opglost of de economische in tegratie, die Nederland zo sterk voor staat, een klein Europa zal betreffen of een groter Europees verband naar het voorbeeld van het Britse Gemene best. De opvattingen omtrent dit vraag stuk lopen dwars door de Nederland se partijen heen en een definitieve oplossing ervan schijnt zelfs nog niet in het verschiet te liggen. Eenheid van opvatting is hier slechts in de overtuiging, dat een politieke inte gratie van Europa nooit tot stand zal kunnen komen zonder een vooraf gaande economische integratie. Reeds in twee memoranda, name lijk in December 1952 en in Februari 1953, heeft de Nederlandse regering dit standpunt ter kennis gebracht van de zes landen, die bezig zijn aan de éénwording van het kleine Europa, mede aan de hand van het inmiddels verschenen ontwerp-verdrag voor het Statuut van de Europese Gemeen schap. Ook in dit derde memorandum heeft de Nederlandse regering zich beperkt tot de grote economische lij nen en is zij niet ingegaan op vraag stukken van institutionele of consti tutionele aard, terwijl zij tevens het voorleggen van Verdragsartikelen of amendementen op het verschenen Ontwerp-Verdrag, ook over de eco nomische vraagstukken, tot een later stadium der besprekingen wenst aan te houden. r\IT derde memorandum van de Ne- derlandse Regering over de eco nomische integratie is dus nog geen definitieve stellingname. De regering wil deze alleen maar bespreken om te zien hoever men het eens zal kun nen worden. Het is niet de bedoeling een muur van voorrechten op te richten voor de beperkte gemeenschap van deze zes landen, De bedoeling is slechts een hogere productie te bereiken in gemeen schappelijke samenwerking en zon der een protectionistisch geheel. Om het precies te zeggen: het gaat hier om de afbraak van de tariefmu ren en van het protectionisme. Nu zullen zich natuurlijk bij de zo dringend nodige modernisering van de economische structuur uiteraard verschuivingen voor doen. Men dient echter te beseffen, dat men deze mo dernisering niet kan bereiken door protectie tegenover de buitenwereld, daar deze zou ingaan tegen het we zenlijke doel ener gemeenschappelij ke markt. De producenten dienen in staat te worden gesteld tot vrije concurrentie, óók met de producenten buiten de kring dezer kleine Europese gemeen schap. Deze gemeenschap mag boven dien niet restrictief van aard zijn, zij moet steeds openstaan voor de toe treding van meer landen en associa ties met andere landen aangaan. Nu heeft de regering in het laatste memorandum de memoranda van De cember 1952 en van Februari 1953, die het vormen van een tariefge meenschap op het oog hadden, als eerste duidelijke stap op de weg naar een gemeenschappelijke markt, nader ritgewerkt en daarbij eraan herin nerd, dat zulks moe medebrengen de geleidelijke opheffing der in voerrechten en der contingenteringen in het onderlinge verkeer en de in stelling van een gemeenschappelijk tarief van invoerrechten en een ge meenschappelijk systeem ten opzichte der contingenteringen tegenover der de landen. Dit gemeenschappelijke tarief en dit gemeenschappelijke sys teem zal zo weinig mogelijk belem meringen moeten opwerpen in het verkeer der Gemeenschap met de buitenwereld. IJIER zullen natuurlijk enkele moeilijkheden naar voren ko men. Deze moeilijkheden betreffen de betalingsbtalans en de convertibili teit. Wij hebben in een vorig artikel reeds uiteengezet, dat een regeling tussen verschillende landen, ieder met zijn eigen economische structuur, ieder met zijn vast of wisselbaar ni veau de moeilijkheden in» de Be nelux van dit ogenblik bewijzen dit duidelijk diep ingrijpen in deze structuur en momentele economische moeilijkheden zullen veroorzaken. Daaraan is niet te ontkomen. Wil men deze ontgaan, dan kan men de Europese integratie evengoed direct ten grave dragen. Deze moeilijkheden zijn niet te ont gaan. Daarom heeft de Nederlandse regering een uitgewerkte regeling voorgesteld, in geval een land meent dat tengevolge van de maatregelen van de Gemeenschap op weg naar handelsbevrüding ernstig er. duur zame verstoringen in zijn bedrijfsle ven of sociale leven dreigen. In dat geval kan het betrokken land een plan tot modernisering of overbrug ging indienen, dat door de Gemeen schap wordt beoordeeld. Voor die gevallen beschikt de Gemeenschap over een Europees Fonds, dat waar nodig voor 50 pet. de kosten van zulk een plan bijdragen kan ge- Afzetting overbodig H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. prins Bernhard zijn om 8 uur van ochtend van het Vliegveld Soester- berg vertrokken voor hun bezoek aan Denemarken. De Denen zijn 'n rustig volk, even rustig als de Noren en daarom kon men geen al te ent housiaste demonstraties verwachten. Wat overigens niet wil zeggen dat het warme hart. dat Denemarken Nederland toedraagt, minder snel klopt dan in Zuidelijke landen mis schien het geval zou zijn. De Denen dragen hun eigen konings huis op handen, maar zij weten het privéleven van de leden van hun vorstenhuis te respecteren. De Deen- se koningin of de drie prinsessen kunnen ongehinderd boodschappen in de stad doen, de Deense koning kan door de stad fietsen, zonder enig officieel geleide, als hij dat nut tig vindt en niemand zal laten blij ken er enige notite van te nemen. En als gevolg van deze houding was er geen speciale politieafzetting langs de route, die de koninklijke gasten van het vliegveld Kastrup naar Ko penhagen volgden. De enige afzetting was er tussen 12.20 en 12.30 uur hedenmiddag tussen de paleizen Amaliënborg (waar het Nederlandse koninklijk paar zal verblijven) en Christians- borg waar de lunch gebruikt werd. Hedenavond zullen koningin Julia na en prins Bernhard aanzitten aan 'n staatsbanquet, dat Koning Frederik en koningin Ingrid aanbieden op het slot Christiansborg. Dit slot is gele gen op een klein eiland in het hart "van Kopenhagen. Slotsholm gehe ten. Hier richtte bisschop Absalom, de stichter van Kopenhagen, in 1167 een kasteel op. Op Kastrup Koningin Juliana en Prins Bern hard zijn omstreeks half elf op het vliegveld Kastrup te Kopenhagen aangekomen. Zij werden ontvangen door koning Frederik en koningin Ingrid. Voorts waren o.m. aanwezig de leden van het Deense koninklijke huis, prins Knud en prinses Caroline Mathilde. prins Axel en prinses Margaretha, prinses Margarethe van BourbonParma, prins en prinses Viggo (de vroegere Amerikaanse Leonor Green), prins Gorm, de Deense premier Erik Eriksen, de Deense minister van Buitenlandse Zaken, Ole Björn Kraft, vertegen woordigers van leger, marine en luchtmacht, de Nederlandse gezant en zijn echtgenote, de heer en me vrouw Luden. ver.1, leningen kan verschaffen of ga rant kan zijn. In de hantering van dat Fonds als Europees apparaat wordt een middel gezien om de Euro. pese saamhorigheid rechtstreeks te versterken. Dat is het nu juist waar het om gaat. De versterking van de Euro pese saamhorigheid. En zoals wjj reeds de vorige keer hebben betoogd: dat gaat niet zonder ogenblikkelijke offers en de besprekingen van deze week irv Straasburg tussen de minis, ters van Buitenlandse Zaken van deze zes landen zal moeten uitwijzen of men reeds met deze geest is be zield. Misschien zullen wij daaraan zo de resultaten van deze besprekingen bekend worden een nadere bespre king" wijden. Koningin cn prins inspecteerden na de begroeting de erewacht van de Deense luchtmacht en daarna ver trok de stoet naar het koninklijk slot Amaliënborg. Prins Bernhard bestuurde zelf het vliegtuig bij de landing. Een lid van de bemanning verklaarde na aankomst, dat de vlucht „heel nor maal en erg pleizierig" was verlopen, „zoals gewoonlijk het geval is wan neer de Prins zelf stuurt". Langs de weg naar het koninklijk kasteel stonden duizenden Denen, die de vorstelijke personen hartelijk toejuichten. Prins- Bernhard was gekleed in admiraalsuniform. ONS VORSTEN BUR NAAR OENEMARKEN Koningin ontvangt Kardinaal van Roey Z.Em. Joseph Ernest Kardinaal van Roey, die als Kardinaal Legaat de fees telijkheden ter ere van het eeuwfeest van het herstel van de Katholieke Hiërarchie in Nederland, heeft bijgewoond is Maandagmorgen door H.M. Koningin Juliana op Paleis Soestdijk ontvangen. Tijdens het beioek, Ko ningin Juliana en Kardinaal Van Roey. Militaire bases in ruil voor dollars De Amerikaanse regering heeft in grote trekken haar goedkeuring gehecht aan de jongste voorstellen der Spaanse regering betreffende het ter beschik king van de Verenigde Staten stellen van Spaanse bases, in ruil voor Ame rikaanse economische en militaire hulpverlening. De overeenkomst zal in de loop van de maand Juni a.s. worden getekend. VOORNAAMSTE BEPALINGEN. Dc voornaamste bepalingen van de te sluiten overeenkomst zijn: Spanje zal economische en mili taire hulp, tot een bedrag van onge veer 225.000.000 dollar, ontvangen. Het bureau voor de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland (de „M.S.A.") zal 200.000.000 dollar verschaffen en het ministerie van landsverdediging rechtstreeks het overblijvende bedrag van 25.000.000 dollar. 2. Dc Spaanse regering zal een aantal vloot- en luchtbases ter be schikking van de Verenigde Staten stellen. Dc Amerikaanse hulpvergeldings- gelden zullen worden aangewend voor vernieuwing der uitrusting van het Spaanse leger en voor verbete ring van het wegen- en spoorwegen net, waarbij aandacht zal worden besteed aan de verbindingen met Portugal. In de overeenkomst zal nauwkeu rig worden vastgelegd, onder wel ke voorwaarden de Verenigde Sta. ten gedurende een internationale Honderd jaar Kromstaf besloten crisis gebruik van de bases zullen mogen maken. Er wordt niet voor zien in Amerikaanse troepen ter be scherming van de bases. Men meent, dat in de eerste twee jaar van het inwerkingtreden der overeenkomst één Spaanse vloot- basis in dit verband wordt gewag gemaakt van Cadiz en La Coruna zal worden ingericht voor de ont scheping van zwaar materiaal der Amerikaanse marine. Deskundigen menen dat echter in totaal drie Spaanse vlootbases ter beschikking van dc Amerikaanse marine zullen worden gesteld. De rode dreiging in Z.O. Azië Het Thailandse kabinet heeft Dins dag besloten de aandacht der Ver enigde Naties te vestigen op „de com munistische dreiging In Zuid-Oost- Azië". Dc Thailandse stap is gebaseerd op artikel 34 van het Handvest der Ver enigde Naties, dat handelt over „toe standen, welke een bedreiging van de wereldvrede kunnen vormen". Aanvankelijk was Thailand voor nemens een klacht bij de Verenigde Naties in te dienen over „de commu nistische inval in Laos, welke een bedreiging is van de veiligheid van Thailand". EERSTE VROUW DOOR GELUIDSBARRIcRE. De Amerikaanse Jacqueline Coch ran is de eerste vrouw, die de ge luidsbarrière doorbroken hêeft. ZU deed dit Maandag In de buurt van Los Angel es op eecn gesloten circuit met een F-80 Sabre straal vliegtuig, waarin zij een snelheid van 652.337 mijl per uur behaalde. Nederland zal betalen De Nederlandse regering heeft «r in toegestemd de schade te betalen die is veroorzaakt door het neerstor ten van een Nederlandse straaljager op een huis van drie verdiepingen te Bielefeld. Dit heeft de burgemeester van Bielefeld, dr. Eberhard Vincke meegedeeld. De burgemeester zei dat de Ne derlandse regering eveneens de zie kenhuiskosten zal betalen voor da tien Duitsers die daarbij gewond wer den. De schade wordt geschat op 200.000 mark. Protest tegen infiltratie De minister zonder portefeuille, mr. Luns, heeft aan de wnd. Hoge Com missaris van Indonesië medegedeeld, dat de Nederlandse regering krach tig protesteert tegen de op Nleuw- Gulnca door gewapende Indonesische militairen gedane poging tot infiltra tie. De minister heeft voorts het ver zoek gedaan, dat de Indonesiacha re- Sering harerzijds een diepgaand on- erzoek zal instellen en de Neder landse regering op de hoogte zal bren gen van dc maatregelen ter bestraf fing van hen, die voor deze ircfiltra- tiepoging verantwoordelijk kunnen worden gesteld, alsmede van die ter voorkoming van herhaling. Rood verzet op Malakka gebroken Engeland heeft de kracht van de communistische opstand op Malakka gebroken. Dat heeft de hoge commis saris, Sir Gerald Templer, gisteren meegedeeld. Tijdens een persconferentie zei Sir Gerald: „Wij hebben de communisten op de knieën gekregen, maar w(j heb ben ze er nog niet helemaal onder". Hij voegde er aan toe: „Zij vormen nog steeds een gevaarlijke gewapen de macht". Volgens Templer moet Engeland zijn oorlogsinspanning op Malakka verdubbelen om de communisten t« dwingen „zich over tc geven of ta sneuvelen". KIND VERBRAND Drie kleine meisjes in het mijnwer kersplaatsje Mountain Aah, in West- Engrland, gingen gisteren naar bui ten om Indiaantje tc spelen. Gillend keerden zij een half uur later terug, met haar kleren in lichterlaaie. Een van de meisjes overleed vannacht aan de zware brandwonden, de toe stand van de belde andere ia nog „zorgwekkend". Christine Palmer (9 jaar), haar zusje Valeria (6) en haar vriendin netje Elva Hoscox waren bij het spel dc „cowboys", die door de buurt. vriendjes, die als „Indianen" fun geerden, werden „gevangengeno men". Om nu het spelletje „echt" te doen lyken bonden de indiaantjes hun „gevangenen" aan een paar ijzeren palen en legden er een ring om van kranten cn ander brandbaar mate riaal. welke zij aanstaken. De drie meisjes kwamen daardoor in een kring van vuur te staan. Zo hadden de vriendjes het ook in „Wild-West". films gezien. Alles zou goed zijn afgelopen, wanneer een plotselinge windvlaag het vuur niet had opgejaagd, waar door dc drie meisjes in brand raak ten. Dc jongetjes renden volkomen overstuur weg. Christine zag kans zich los te rukken. Zij greep haar zusje Valeria en sprong dwars door de vuurring. Ondanks haar verschrikkelijke pijn besefte Christine, dat haar vricn- Met een plechtige Academische zitting in Nijmegen is Maandag een einde gekomen aan de viering van het Eeuwfeest van het Herstel der Bisschop pelijke Hiërarchie in Nederland. Wij zien hier bij het verlaten van' de smal van het Concertgebouw „De Vereniging", van links naar rechts: Mgr. Dr. B. J. Alfrink; Z.Em. Joseph Ernest Kardinaal van Roey; de Rector Magni ficus der R. K. Universiteit te Nijmegen, Prof. Mr. Ch. J. J. M. Petit. Niet vitten op Harrison Engeland en de V.S. onderhouden een voortdurend en nauw contact over de Koreaanse wapenstilstands onderhandelingen aldus verklaar de gisteren dc Britse premier. Sir Winston Churchill, in het Lagerhuis. En hij verbond daaraan een scherpe vermaning aan het adres van diege nen, die zonder ophouden „vitten" op de V.S., wier vertegenwoordiger, generaal Harrison, de onderhandelin gen in Panmoendjon voert. Churchill verklaarde, dat hij nog steeds op het standpunt stond, dat Amerika uit naam van de UNO deze besprekingen moet blijven voortzet ten, hoewel Engeland zich het recht voorbehoudt, zijn mening „openlijk en velledig" kenbaar te maken. Vandaag keert generaal Harrison naar Korea terug. Dc onderhandelin gen zijn enige dagen onderbroken om Harrison de gelegenheid te geven op het hoofdkwartier van generaal Mark Clark te Tokio nieuwe instructies te halen. Verleden week bereikte men een dood punt over de oude kwestie, die een wapenstilstand nog steeds tegen houdt, nl. wat er moet gebeuren met de Chinese en Koreaanse krijgsge vangenen in geallieerde handen, die niet naar hun land willen terugke ren. Men ontkent, dat Washington nieuwe instructies voor generaal Har rison heeft uitgegeven. Toch zijn de onderhandelingen, die morgen weer zouden beginnen, op verzoek van de verbondenen opnieuw uitgesteld tot 25 Mei. dinnctje Elva nog in doodsnood ver keerde. Zü rende weer terug en zag ook kans dit kind tt redden. Gillend van pijn kwamen de meis jes naar huis gehold. Zij werden onmiddellijk in dektns gerold, waar- door de Mammen doofden. Een zie kenauto bracht haar direct naar het ziekenhuia, waar Valeria Palmer van nacht is overleden. Het levensge vaar bij de belde andere meisjes is nog niet geweken. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). OP DE MEESTE PLAATSEN DROOG. Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Over hot algemeen lagere tem peraturen. Zwakke tot mati ge wind aanvankelijk uit Wes telijke, later uit uiteenlopende richtingen. 20 Mei zon op 4.39 en onder 20.34; maan op 11.40 en onder 1.31 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden HELSINKI onbew. 19 c. STOCKHOLM half bew. 20 OSLO mist 18 KOPENHAGEN regen» 19 EDINBURGH regen 19 LONDEN zwaar bew. 19 LUXEMBURG zwaar bew. 27 PARUS zwaar bew. 27 BORDEAUX regenbui 22 GRENOBLE licht bew. 27 GENèVE licht bew. 30 ZURICH zwaar bew. 31 LOCARNO zwaar bew. 28 BERLIJN geheel bew. 25 FRANKFORT nevel 31 MüNCHEN zwaar bew. 24 WENEN licht bew. 27 Jiomettje Wat het zonlicht is voor een bloem, is het ideaal voor ons leven.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1