Honderd jaar Apostelkerk van Haarlem herdacht! het voormalige kamp Amersfoort Het „Wilhelmus" ruiste onder de welving van de nieuwe St. Baaf Klok voor Echternach van het Nederlands Episcopaat De Kardinaal-Legaat hield toespraak over Radio Luxemburg VRIJDAG 15 MEI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 li j j n it i ii i l j LilDr. Drees onthulde monument in Honderden waren op Hemelvaarts dag: naar Amersfoort gekomen, om in de omgeving: van het voormalige Po- ltzeilischcs Durchgangslager de in wijding bij te wonen van een monu ment ter nagedachtenis van de in de oorlog in het concentratiekamp Amersfoort omgekomen Nederlan ders en Russen. Het monument, voorstellende een man uit een con centratiekamp, werd in opdracht van het comité „Monument Kamp Amers foort" vervaardigd door de Amster damse beeldhouwer Frits Sieger. Het monument vormt de centrale figuur v$n de omgeving, die van van daag af als de aan» de gevallenen ge wijde plaats wordt gezien. Aan de in gang van deze plaats staat een zuil, waarop de woorden zijn ingebeiteld: „Zij. die in de jaren 19401945 hier werden omgebracht, hebben met bloed deze grond geheiligd. Hun of fer zij het nageslacht een lichtend voorbeeld". Het beeld staat aan het einde van de schietbaan, waar velen voor het vuurpeloton hun leven hebben gela ten. Bij de plechtigheid waren onder meer aanwezig: mej. J. Gcldens, na mens prinses Wilhelmina, de Russi sche ambassadeur, de heer L. Zajtsew; Tijdens een indrukwekkende en grootse plechtigheid is gisteren ook in de Haarlemse kathedrale basiliek het eeuwfeest van het herstel der kerkelijke hiërachie in Nederland kerkelijk gevierd. Dank zij de goede zor gen van de L. T. B. was het interieur uitbundig en met veel zwier versierd en honderden gelovigen waren getuigen .van een met rijk liturgisch vertoon omgeven pontificale H. Mis, opgedragen door Haarlems' bisschop, mgr. J. P. Huibers. Zwarte leken, kleurige priesters Vanaf de beide torens waaiden de pauselijke en de nationale vlag en spoedig nadat tegen elf uur de zware klokken van de nieuwe Sint Baaf wa ren gaan luiden, trok een stille, don kere maar professorale stoet over het kathedrale plein naar de hoofdingang van de kerk. Het waren de katholieke hoogleraren, in toga en met baret, die plechtig naar het hoogkoor trokken, vanwaar zij de plechtigheid konden bywonen. Enkele minuten later schreed een meer kleurige stoet vanaf de pleba- nie naar de basiliek. Voorafgegaan door acolythen en de theologanten van Warmond, en begeleid door de ere-kanunnikken en het kapittel ging mgr. Huibers naar het bisschopsal taar. De bisschop was daarbij verge zeld van zijn Gentse gasten, mgr. C. J. Calewaert, mgr. Joliet, de wijbis schop van Gent en de hoogeerw. heer De Kesel, president van het Groot seminarie aldaar, en van» de aartsbis schop van Tabora, mgr. Bronsveld. Talrijke autoriteiten woonden de pontificale H. Mis bij, onder wie dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, commissaris der koningin in Noord- Holland, minister A. C. de Bruyn, dr. L. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer en Haarlems burge meester, mr. P. O. F. M. Cremers. Het Kathedrale koor, versterkt met theologanten van Warmond, zong on der leiding van dr. A. I. M. Kat tij dens de intocht het introïtus van He melvaart en gedurende de plechtig heid op voortreffelijke wijze de Mis- sa Secunda van Jaap Vranken. Mgr. Huibers werd geassisteerd door mgr. J. M. Groot, vicaris-gene raal (presbyter-assistens), de deken De klok van Echternach, die begin Juli door het Nederlands Episcopaat als geschenk van Katholiek Neder land zal worden overgedragen aan de Luxemburgse geestelijkheid, en die is bestemd voor de herrezen Domkerk van Echternach tijdens de oorlog vernielden de Duitsers de bestaande Domkerk, de gTafzerk van St. Willibrord, is zo goed als ge reed. De klok zal a.s. Zaterdagavond, tijdens de manifestatie ter gelegen heid van het Eeuwfeest der Bisschop pelijke Hiërarchie voor het eerst dienst doen in het Utrechtse Stadion, waar de plechtigheid zal worden genouden. De klok is gesierd met de beeltenis van St. Willibrord, met het Neder landse embleem en met de wapens van de Nederlandse bisschoppen. De 7100 kg. zware, bij de firma Eijs- bouts gegoten Bourdonklok, heeft onder een middellijn van 2.19 me ter. Een inscriptie in sierlijk Latijn vermeldt de bestemming: „In het jaar onzes Heren 1953, terwijl de Eeuwfeesten van het gelukkig her stel der Bisschoppelijke hiërarchie in Nederland werden gevierd, heeft de jubilerende Kerk, onder het be stuur van Haar Aartsbisschop, Kar dinaal de Jong, mij geschonken aan de Basiliek van Echternach in liefde volle erkentelijkheid jegeny Sint Willibrord, die oudtijds het licht van het Heilig Evangelie aan de Neder landen heeft gebracht." mgr. G. P. J. v. d. Burg uit Amster dam en J. J. A. Kuilman uit Haarlem (troondiakens), deken J. P. J. Kok uit Delft (diaken) en pastoor J. A. Ruhe uit Den Haag (subdiaken). Een bijzonderheid was ongetwijfeld het kazuifel, dat de bisschop bij deze plechtigheid droeg. Dat kazuifel da teert reeds van 1550 en werd naar alle waarschijnlijkheid ook gebruikt door de twee Haarlemse bisschoppen, die voor de reformatie het diocees bestuurden. WAT IS EEN BISSCHOP? Mgr. dr. C. J. Henning, regent van het Klein-seminarie „Hageveld" te Heemstede, besteeg na het Evangelie de kansel voor de feestpredikatie. Hij ging daarbij uit van Sint Paulus woorden „Gedenkt uwe voormannen, die u het woord vani God hebben verkondigd. Volgt hun geloof na. Want Jezus Christus is Dezelfde gis teren, heden en in eeuwigheid". Hij wees er op, hoe zinvol deze da gen tussen Hemelvaart ei. Pinkste ren gekozen zijn voor de viering van het eeuwfeest. Deze dagen zijn litur gisch vol betekenis voor het bis schopsambt in het algemeen en in het bijzonder voor de verheffing van de Haarlemse Kerk to'. Apostelkerk. Mgr. Henning herinnerde er aan, hoe op Hemelvaartsdag nu honderd jaar geleden, mgr. Van Vree, de eerste bisschop van Haarlem na het her stel, zijn eerste herderlijke brief uit gaf. De pauselijke brief van zijn be noeming was reeds voorgelezen en ook had hij reeds bezit genomen van het bisdom in de St. Jozefkerk te Haarlem. En toen wachtte Hij op de dag van zijn consecratie, die plaats zou hebben op het Pinksterfeest in de seminariekapel van Haaren. In zijn eerste brief, aldus mgr. Hen ning, dankt mgr. Va.i Vree het her stel uitsluitend aan het vurig en vol gehouden bidden van het gelovige volk. En niet alleen het herstel, ook de feitelijke keuze var. de bisschop pen schryft hij daaraan toe. Mgr. Henning merkte naar aanlei ding van die woorden op: „Daar wordt druk geschreven en gesproken, aan wie nu eigenlijk de eer toekomt de grote stoot te hebben gegeven aan het herstel onzer vaderlandse Kerk. Zij die veelal genoemd worden, zijn echter slechts instrumenten geweest in Gods hand, maar die hand van God is bewogen door het stoere ge- loc* en de offerzin van die onbeken de strijders, onze eenvoudige groot ouders, die de geschiedenis niet neemt, van wie ze misschien alleen vertelt, dat hun vroomheid klein burgerlijk was". „Er is in honderd jaar hiërarchie" - zo ging hij voort „heel wat tot stand gebracht op allerlei terrein. Wij zijn daar dankbaar voor. Maar één vraag moge ik stellen: Is ons ge loofsleven nog even diep en bran dend? Wij hier, in» deze grootse basi liek (ook een werk van onze emanci patie),, kunnen wij in dit opzicht ons nog meten met hen in hun schuw en schuilkerken? En toch op dat per soonlijk geloofsleven komt het aan". Mgr. Henning steld; nog de vraag, hoe wij, mensen van onze tijd, eigen lijk staan tegenover de bisschop. Wij beschouwen hem graag als een vader, en dat is hij ook. Het bisschop pelijk vaderschap omvat veel meer dan vaderlijke goedheid en gezag. Behalve herderlijk gezagsdrager is de bisschop ook, zoals de vastenbrief zegt, de vader van ons geloof en van ons genadeleven, zoals duidelijk blijkt uit de toediening var/ de sa cramenten. Men heeft dikwijls de misvatting als zou de bisschop een soort pauselijk gouvernew zijn van een deel der Kerk. Als opvolger' der Apostelen ontvangt hij echter zijn macht rechtstreeks van Christus voor een bepaald gedeelte der Kerk, zo als de paus voor het geheel der Kerk. Hoe zullen wij dus, mensen van onze tijd, onze bisschoppen zien? Niet anders dan onze voorouders onze bis schop zagen; niet anders ook dan de alleroudste Kerk haar bisschop zag, getuige de H. Ignatius uit het begin der tweede eeuw: „In onze bisschop dienen wij Christus zelf te zien". „Zó is de bisschop", zo besloot mgr. Henning zijn predicatie, „het zicht bare en levende teken van onze een heid met Christus. Zó echter de bis schop te zien, vraagt van ons een groot geloof, want het is een groot mysterie". Na deze predicatie* werd het H. Misoffer voortgezet en besloten met het Exsultate Justi, dat door het kcor ten gehore werd gebracht. Terwijl de bisschop, diep onder de indruk, de basiliek verliet, zette de organist, de heer J. Schouten, het Wilhelmus in en spontaan zong ieder- een het volkslied. Als attentie voor de Belgische gasten speelde de orga nist daarna de Brabangonne, gevolgd door het Engelse volkslied, ter ere van mgr. Bronsveld. De genodigden warer, tenslotte in de gelegenheid mgr. Huibers in de plebanie te begroeten. ANWB-bord wijst de weg door de lucht Schiphol is een nieuwe beziens waardigheid rijk geworden: een luchtwegwijzer, geschonken door de A.N.W.B.. met 33 armen, Uie zich naar alle windstreken uitstrekken aan een vijfmeter hoge stalen zuil. Santiago de Chili 1201 km., Johan- ncsbwg 9028 km.. Djakarta 11.385 Ion., Paramaribo 7521 km., zo kan men erop lezen. Het record voor de grootste afstand wordt gehouden door Sydney met 16.574 km., dat voor de kortste afstand door Brussel met 156 km. Als op een kompas, zo wyst ook een arm naar de Noordpool. Woensdagmiddag is deze nieuwe luchtwegwijzer met enige feestelijk heid en in aanwezigheid van verschil lende autoriteiten onthuld. Dc ph ats- vervangend voorzitter van de A.N. W.B., ir. L. T. v. d. Wal, die de wijzer aan de directie van de luchthaven Schiphol aanbood, memoreerde dat ook voor de oorlog een soortgelijke luchtwijzer, zü het met 22 armen, op Schiphol een plaats had. Bij de ver woesting varv de luchthaven in de oorlog werd ook deze wijzer geheel vernield. „Wanneer we zo aanstonds op ons gemak de namen van al deze lucht havens kunnen bezien", zeidc ir. v. d. Wal, dan het kan niet anders, zullen, wt met tronen ontzag ver vuld zijn bij de gedachte dat de we reld-luchthaven van Nederland, wat passagiersvervoer betreft, tot do der de, wat goederenvervoer betreft, tot de tweede van West-Europa kan wor den gerekend". De directeur van dc luchthaven, dc heer U. F. M. Dellaert, ale dc A.N. W.B. dankte voor dit cadeau, sprak over tachtig plaatsen in 52 landen, waarmee Schiphol door rechtstreek se geregelde diensten thans is ver bonden. Het grootste aantal dezer dienst, t.w. 57 pet., wordt geslagen door de K.L.M., de overige 43 pet. door elf andere luchtvaartmaatschap pijen. minister-president dr. W. Drees en echtgenote; de heer M. A. Reinalda. commissaris der koningin in dc pro vincie Utrecht; de burgemeesters van dc gemeenten Amersfoort en Leus den; dc wethouders cn raadsleden van deze gemeenten; oud-burgemees. ter en ere-voorzitter van het comité, J. C. Graaf van Randwyck; het be stuur van het comité monument kamp Amersfoort. Dr. W. Drees sprak ren herden kingsrede uit, waarin hij herinnerde aan dc wreedheid en willekeur, die er tijdens dc bezetting hebben geheerst. Het is een plicht van de regering om hier te getuigen van medegevoel, dankbaarheid en eerbied, aldus dr. Drees. Van de ruim 35.000 personen die in de loop van de oorlog in het kamp Amersfoort hebben vertoefd, gingen er ongeveer 20.000 naar Duitsland. Voor velen was het een rechtstreekse „durchgang" naar do dood, als gevolg van honger, ziekte en mishandeling. Verscheidene hon derden anderen zijn gevallen voor het vuurpeloton zon/acr vorm van de cantinc van dit kamp het eerste O.D.-proces is geëindigd. Aan 72 Ne derlanders heeft dit proces het leven gekost. Dr. Drees uitte zijn diepe be wondering over het feit, dat ondanks dc wreedheden het verzet is ge groeid. Moge het monument een aan sporing zijn met diepe eerbied hen te gedenken, die zijn gevallen cn iets van de gedachte in ons te doen leven, dat wij weer een vrij land zijn, eon vrij volk, in een wereld, kan het zijn, van vrede. De strijd van 19401945 heeft hot licht van dc zon weer over ons land gebracht. Moge het offer ons land ten zegen zijn, zo besloot dr. Drees zijn rede. Na vertolking door het Amersfoort- se mannenkoor van Catharina van Renes' „Mijn land", trokken honder den over de schietbanen naar het mo nument, waar kransen werden ge legd door mej. J. Geldcns namens H. K.H. prinses Wilhelmina, door de Russische ambassadeur, namens het propaganda-comité Amersfoort, door dc burgemeesters van Amersfoort en Leusden, door dc erc-voorzittcr mr. J. C. Graaf van Randwijck namens de stichting 19401945, namens het oor- I logsgravcncomité, namens dc Neder- lundsc federatieve raad, door oud- kampgenoteni cn enkele andere orga nisaties. JAARLIJKSE INZAMELING VAN HET ROODE KRUIS. De jaarlijkse inzamelingscampag ne van het Roodc Kruis zal dit jaar tussen 25 Mei en 7 Juni worden ge houden. In Fijnaart is de plaatselijko afdeling van het Nederlandachc Roo- de Kruis dit jaar echter wat vroeger begonnen de resultaten die deze door de watersnood zo zwaar getroffen ge meente heeft opgeleverd, bewijzen, hoe zeer de bevolking de hulp op prijs heeft gesteld, die men in do nood van het Nederlandschc Roode Kruis heeft ontvangen. Want dc op brengst bedraagt nu reeds dricmnal zoveel als in 1952, nl. 3200.tegen 860.het vorige jaar. En nog is niet alles binnen. Fijnaart telt 5300 inwoners. Dit be tekent dat per hoofd der bevolking een bedrag van zestig cent werd ge geven, door mensen die bijna alle zware verliezen leden. Het grote Kromstaffeest nadert Eeuw van genade en zegen Kardinaal van Roey, aartsbis schop van Mechelen en Pauselijk dc- legaat bij de plechtigheden tc Utrecht ter herdenking van de 100ste ver jaardag van het Herstel der Bis schoppelijke Hiërarchie in Neder land. heeft in een in het Frans ge houden rede over radio Luxemburg met grote vreugde verklaard de Ne derlandse katholieken de gelukwen sen van de Heiige Vader over te zul len brengen. „Met genoegen zal ik hun de broe derlijke gevoelens en de beste wen sen van de Belgische katholieken en bisschoppen vertolken, die steeds begaan zijn met het lot van hun na buren in voor- cn tegenspoed", al dus de karinaal. „Het is bekend, welk aandeel mijn voorganger, kardiaal Stcrckx en de bisschop van Luik, mgr. Van Bommel, gehad hebben in het herstel van de Nederlandse hiërarchie door hun in vloed te doen gelden by de Heilige Stoel. Ik hoop dat dit eeuwfeest, dat het getuigenis zal zijn van de erken telijkheid voor een eeuw van ge nade en zegen, tezelfdertijd de waar borg zal zijn van overvloedige gees telijke vooruitgang voor de komende tijden." Ruim veertig buitenlandse bis schoppen, onder wie de Kardinalen Frings van Keulen en Griffin van Westminster, zullen de feestelijkhe den van 100 Jaar Kromstaf bijwo nen. Nog voor de liturgische ont vangst in de Utrechtse kathedraal zal dc kardinaal-legaat hen in het Catharijne Convent begroeten. On der hen zal zich ook kardinaal De Jong bevinden, die echter wegens zijn gezondheidstoestand niet aan de vermoeiende feestelijkheden zal deelnemen. Allen gezamenlijk zullen de Kardinaal-Legaat dan naar de in gang van dc kathedraal begeleiden. Ten dien einde begeeft Kardinaal van Roey zich onmiddellijk na dc re ceptie ten paleizc van de aartsbis schop van Utrecht, waar hij dc Ne derlandse regeringsautoriteiten heeft ontvangen, met zijn gevolg naar het Catharijne Convent; in een der ge restaureerde gangen van het Con vent geschiedt de officiële verwel koming, welke een zeer sober ka rakter zal dragen. Na de verwelkoming begeeft het gehele gezelschap zich stoetsgewijze naar de kathedraal, waar Mgr. dr. B. J. Alfrink de Kardinaal bij de in gang der kathedraal opwacht en zich vervolgens bij de stoet aansluit. Dc stoet is als volgt samengesteld: de Kardinaal-Legaat onder baldakijn, gedragen door vier Maltezer ridders; daarachter zijn gevolg, welke bestaat uit de monsignori Gino Paro, Leo nard van Eynde, Salvatore Capoferrl, Umberto, Pausillo, Joseph Damen, Ed- mond Leclef en Graaf Willem Drees- mann en Ernest Warland; vervol gens de Kardinalen Frings en Grif fin, de Pauselijke Intemutius in Ne derland, Mgr. Paolo Giobbe, het Ne derlandse episcopaat, uitgezonderd Kardinaal de Jong, en mgr. dr. B. J. Alfrink, de buitenlandse bisschop pen en Nederlandse missie-bisschop pen. vele gemijterde abten en pre laten, de secretarissen der bisschop pen en andere genodigden. Voor de liturgische ontvangst is de kathedraal uitsluitend ter be schikking van de Katholieken van de stad Utrecht gehouden. Behalve de genodigden hebben dus geen andere bezoekers toegang Dc liturgische ontvangst bestaat in de voorlezing in het Latijn en Nederlands van de pauselijke benoemingsbrief door een lid van het gevolg en in de begroe ting namens het Nederdandse epis copaat, welke wordt uitgesproken door Mgr. J. H. G. Lemmens, bis schop van Roermond. Wanneer de stoet naar voren schrijdt, zet het koor van de kathedraal onder leiding van Hein Zomerdijk het Ecce Sacer- dos Magnus van Bruckner in, bogc. leid door bazuinen. De gehele plech tigheid zal via de radio in het sta dion van Utrecht tc volgen zUn. De genen, die dc liturgische ontvangst in de kathedranl meemaken, die nen cr rekening mede te houden, dat z(j niet zullen kunnen deelne men nan de feestviering in het *tn- dion, daar dit om kwart voor acht gesloten wordt. Pontificale II. Mis. Wanneer de Kardinaal-Legaat Zondagmorgen on- kwart over tien in het stadion van Utrecht de pon tificale H. Mus opdraagt ter ere van Sint Willibrord cn uit dankbaarheid voor de zegeningen, die het herstel der hiërarchie voor de Katholieken van Nederland meebracht, zal hij ge assisteerd worden door vertoeen- woordigers van de vijf kathedrale kapittels van Nederland, in volg. orde als genoemd in de pauselijke bulle van 4 Maart 1853. namelijk Utrecht Haarlem, Den Bosch, Bre. da en Roermond. Voor het begin van de H. Mis zul len de bekende tekstboekjes fuitga- ve Bron van Christelyke Geest) verkrijgbaar zijn, waarin behalve de tekst der plechtigheden ook het Nieuwe Lied van mr. Jan Derks zal zijn opgenomen Verwacht wordt, dat de aanwezigen zoveel mogelijk on der de pontificale H, Mis zullen rom- mtinirercn. Te dien einde zullen 100 priesters de H. Communie uitrei ken. In verband met de nieuwe voor schriften voor het nuchter zijn, kun nen de gelovigen zich tot iedere priester met jurisdictie wenden voor het verkrijgen van toestemming tot het drinken van andere dranken dan water (geen alcohol) tot een uur voor de aanvang van de II. Mis. De gelovigen blijven zij het communi ceren od hun plaatsen Na de H. Mis zal de kardinaal-Legaat de aanwezi ge leden van het corps diplomatique begroeten in de hall van het stadion.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7