Koop toch in de vreemde niet wat het eigen land u biedt De beste treinen ter wereld rijden op Nederlandse lijnen Tweede toerwagen-rallye trok door Nederland ttkfatcn WOENSDAG 13 MEI 1953 DE LE1DSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA I Katholiek Kamerlid klaagt: Plaatste „Oorlog" miüioenenorder gedeeltelijk in het buitenland Het Tweede Kamerlid Visch (K. V. P.) heeft aan de minister van Oorlof, schriftelijk de volgende vra gen gesteld: 1. Kan de minister bevestigen, dat reeds geruime tijd onderhan delingen worden gevoerd met de Zwitserse- firma ..Contraves" over de levering van een aantal vuur- lridingstoestellen, bestemd voor de luchtdoelartilleric van 40 mm, welko toestellen na eventuele aankoop betaald moeten worden met Zwitserse en Franse francs? 2. Kan de minister eveneens be vestigen, dat het in zijn voorne men ligt een gelyke opdracht te verstrekken aan de N.V, Holland se Signaalapparaten te Hengelo? 3. Indien de vragen 1 en 2 be vestigend worden beantwoord, welke is dan de reden, dat een deel van deze millioenenopdracht ln het buitenland zal worden ge plaatst, terwijl juist verschillende buitenlandse mogendheden reeds hun vertrouwen hebben geschon ken aan de N.V. Hollandse Sig naalapparaten? 4. Is de minister niet mede var oordeel, dat in het verstrekken van soortgelijke orders aan het buitenland een groot gevaar schuilt voor de eigen industrie met het oog op haar buitenlandse afzet mogelijkheden? 5. Is de minister voorts niet van oordeel, dat zowel uit financiële als uit praktische overwegingen o.m. ter bevordering van de oen heid in bewapening, één type voor- leidingstoestel t.b.v. de lichte luchtdoelartilleric dient te wor den aangeschaft? 6. Is de minister alsnog bereid van een buitenlandse opdracht af te zien? 7. Is de minister bereid, aange zien verondersteld mag worden, dat de behoeften aan vuurleidings toestellen voor de lichte lucht doelartilleric belangrijk groter zul len zijn dan deze voorlopige order, de nog nodige opdrachten op korte termijn to doen plaatsen bU de combinatie N.V. Hollandse Sig- WET OP NEDERLANDERSCHAP DOOR EERSTE KAMER AANGFNOMEN. In de vergadering der Eerste Ka mer is gistermiddag net wetsont werp tot nad;re vaststelling van ar tikel 2 van de Wet op het Neder landerschap en het ingezetenschap z.h.s. aangenomen. Het ontwerp be oogt vereenvoudiging en verduide lijking var genoemd artikel dezer wet van 12 December 1892. TERUGGAAF OMZETBELASTING De heden in het Staatsblad afge kondigde wet.tot afschaffing van het omzetbelastingtarief van dertig ten honderd, welke voor een aantal goe deren een belasting verlaging van dertig tot vijftien percent betekent, zal op 14 Mei a.s. in werking treden. Er blijken misvattingen te bestaan omtrent de gevolgen van de aanne ming van het wetsontwerp tot ver laging van het weeldetarief met be- trekkinf tot diverse artikelen. Van bevoegde zijde vernemen wij desgevraagd, dat een en ander ver moedelijk een gevolg is van een on juiste interpretatie van de gewijzig de zgn. „wecldetabel", die behoort bh het besluit op de omzetbelasting 1940. Op tabel 2 daarvan treft men aan de artikelen, die met 30 of 15 procent waren belast. Bij de invoering van het 30 pro centtarief werd hieraan toegevoegd een tabel 2a, die aangeeft de arti kelen uit tabel 2, die met 15 procent belast waren en die nu ook met 15 procent belast blijven. Wil men dus nagaan voor welke artikelen de ver laging geldt, dan moet men als het ware de artikelen van tabel 3e van tabel 2 aftrekken. De resterende zijn dan nu ook met 15 procent be last. naalapparaten en dc N.V. Philips? 8. Wil de minister er scherp op doen toezien, dat de onderhande lingstermijnen niet onnodig door militaire instanties worden gerekt, opdat militaire orders in de toe komst in een vlotter tempo kun nen worden geplaatst dan tot op heden geschiedde en waardoor de Nederlandse firma's in een gun stiger positie komen te verkeren met betrekking tot de leverings termijn, welke voor een bepaald product door dc militaire overheid wordt gesteld? REGERING WIL TOT 1.5 MILLIARD GULDEN LENEN. De Regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij van de Kamer machtiging wordt gevraagd tot net aangaan van een lening van anderhalf milliard gulden. Van dit bedrag zal in ge deelten gebruik gemaakt kunnen worden. Krachtens de bestaande machtiging tot het aangaan van geldleningen ten laste van het Rijk tot een geza menlijk bedrag van ten hoogste an derhalf milliard gulden de Le- ningwet 1949 is 1 milliard 322 millioen 840.000 gulden uitgegeven. Teneinde onder alle omstandigheden voldoende armslag te hebben tot het aangaan van leningen ter dek king van kapitaalsuitgaven en ter consolidatie van vlottende schuld, is het wenselijk te kunnen beschik ken over een nieuwe wettelijke machtiging, aldus schrijft minister Van de Kieft in zijn memorie van toelichting. De wet za de naam dra gen: „Leningwet 1953". De N.S. geven de toon aan De Nederlandse Spoorwegen zul len in de jaren 1953/1954 30 diesel- electrische motorrijtuigen en 46 die sel -electrlschc twee-rijtuigtreinstel len in dienst nemen. Deze worden gebouwd door de N.V. Allan en Co's Kon. Ned. Fabrieken van Meubelen en spoorwegmaterieel te Rotterdam en dc eerste daarvan zijn thans afge leverd. Zij hebben hun eerste proef ritten gemaakt en het bleek daarbij, dat de Nederl. Spoorwegen er te haar temperatuur ontleent aan het koelwater. De temperatuur ir. de rij tuigen wordt met de han_ geregeld. De spoorwegen houden e~ rekening mee deze rijtuigen ook te kunnen ge bruiken op geëlectrificeerde lijnen, indien daar de stroomtoevoer door een of andere reden vcor langer tijd zou uitvallen. De president der N.S., ir. J. Q. den Hollander zeide nog, dat bet de be uai uc ncucri. apuurwegen cr ie- - vreden ovrr zijn. Vooral de rustige ??e"n* to, de toc1k°nMl °P baanvak t.o min mnirplii!. zpmonot\" gang van deze nieuwe aanwinsten valt op. Met ingang van de zomerdienstre geling zal dit nieuwe materieel zijn baanvak zo min mogelijk „gemengd' te rijden maar in het algemeen slechts één tractievorm toe te passen. De ver schijning van de nieuwe aanwinsten op de lijnen der N.S. noemde hij „het intrede doen op de niet-gcëlectrifi-laatste woord". Dit materieel is bet ceerde baanvakken van dc N.S. en beste, dat in Europa, en ook mis- wel in de eerste plaats op de lijnen schien in de V.S. rijdt. Nergens ter LeeuwardenSneek, ArnhemWin- wereld zijn de rijtuigen groter en be terswijk, DordrechtNijmegen GoudaAlphen aan den Rijn. Naar gelang van de aflevering ko men ook de andere niet-geëlectrifi- ceerde baanvakken aan de beurt, waarbij in het algemeen de volgorde in acht zal worden genomen, dat men begint in het Noorden en dan naar het Zuiden afzakt Dit houdt verband met de omstandigheid, dat men het kolenvervoer zo veel mogelijk wil beperken. De nieuwe rijtuigen en treinstellen zijn Wauw geschilderd met rode ver siering. Deze kleur heeft de „spoor- jongens" al aanleiding gegeven de rij tuigen de naam te geven van „blau we engel". Misscnien krijgen ae dufc>- bele treinstellen wel de naam van „blauwe tweeling". De motorrijtuigen zijn gestroom lijnd en lager van bouw dan de an dere bij de N.S. in gebruik zijnde ge stroomlijnde rijtuigen. De enkele rij tuigen zijn de langste, bij dc N.S. in gebruik en bevatten 8 twee-klasse zitplaatsen, 65 derdeklasse zitplaatsen en 28 staanplaatsen. In totaal kunnen 101 reizigers worden vervoero. De dubbele treinstellen bevatten 16 twee klasse zitplaatsen, 117 derde klasse zitplaatsen en 64 staanplaatsen, in» totaal derhalve 197. Snelheid 135 k.m.u. De maximumsnelheid van de rij tuigen bedraagt 135 km. u., de nor male snelheid 90 km. u. Deze snel heid kan op rechte baanvakken be reikt worden: door de enkele rijtui gen in 120 seconden, door de dubbele stellen in 180 seconden. Dc rijtuigen zijn voorzien van een electro-dynamische rem en een lucht- rem. Dc eerste kan de snelheid ver minderen tot 20 km. u. Bij lagere snelheden dient de luchtrem te wor den gebruikt. De motoren kunnen van dc bestuurderscabine uit worden ge start. De verlichting geschiedt met 220 V-buislampen voor fluoresceren de verlichting toegtpast. Deze ver lichting wordt aangevuld met gloei lampen. Dc bedieningsinrichting is uiteraard voorzien van een dodemansknop van verschillende controle-instrumenten. Door één man kunnen tegelijk wor den bediend twee gekoppelde enkele motorrijtuigen, een gekoppeld enkel en dubbel rij'uig en twee gekoppelde dubbele stellen. rijtuigen worden verwarmd door ingeblazen warme lucht, die ter ingericht. Deze rijtuigen, die de bagagenetten langs de zijwanden heb ben en daardoor van binnen iets op het au to bus-interieur gelijken, zijn echter geen bussen, maar echte spoor- rijtuigen. Zij zijn ontzaglijk sterk ge bouwd, zoals dit bij het spoorwegbe drijf steeds het geval is geweest. Hij zeide verder, dat de diesel-elec- trische tractie door de electrische transmissie een goede acceleratie waarborgt. De rustige gang schrijft hy toe aan dc draaistellen, die nu eenmaal voor een goede loop van een rijtuig het voornaamste zijn. Bij de constructie dezer draaistellen is men tot orthodoxe vormen echter met nieuwe opvattingen gekoppeld, terug gekeerd. D.E. locomotieven. Op het station Utrecht, waar de proeftocht met de nieuwe aanwinsten eindigde, (behalve ir. Den Hollan der zagen we ook directieleden der N.V. Allan, de heer W. R. Blankert, chef van de dienst exploitatie, de heer J. W. C. Wolterbeek, chef van het reizigersverkeer en dr. P. T. Posthumus Meyjes, chef van de rei- zigersdienst der N.S.) bestond ook nog gelegenheid kennis te maken met een andere aanwinst n.l. met de loco motief nr. 2601, een nieuwe D.E. .locomotief. De dieselmotor hiervan is gebouwd door Stork/Thomassen, de electrische tractieinstallatie door Heemaf, de bedieningsinstallatie door Smit en Co. en het mechanische ge deelte door Werkspoor. Met deze nieuwe locomotief die door vijf zusjes gevolgd zal worden, is reeds geruime tijd geëxperimenteerd, maar thans komt zij in bedrijf op de lyn Eind hoven—Ven lo en in Eindhoven in depót. De loc is voorzien van een 10 cylin der 2 tact 6-toeren diesel-motor met een vermogen van 1250/1450 pk. Zij is bestemd voor het trekken van snel- en goederentreinen, en wordt gedra gen door twee drieassige draaistellen, waarvan de buitenste assen worden aangedreven. De dienstsnelheid zal bij een normale belasting 100 km. u. bedragen. De motor drijft twee ge neratoren aan, waarvan een kan die nen voor verwarming der reizigers treinen; bij het trekken van zware goederentreinen kan deze generator ook voor trekkracht worden toege past. De kleur van de locomotief is in hoofdzaak blauw met als versiering een gele bies. LEEUWARDER AUTOBEDRIJF DITMAAL AAN DE KOP en vanzelfsprekend was het één mee leven der passagiers met de kaart lezer, de heer K. v. Leeuwen, die telkens van chauffeur A. J. Jansen de kilometerstand opnam, om zijn tijdschema zo goed mogelijk te ver delen. Er er was spanning volop, vooral toen het in de buurt van Arn hem en Ugchelen niet meeviel om de controleposten te vinden. Kris en kras reden de wagens door elkaar en de opgave was des te moeilijker, omdat men niet wist waar ergens zich deze posten moesten bevinden, zodat men tenslotte aan het einde kon komen om te ervaren, dat een post gemist was. En dat gebeurde met onze wagen! Maarer waren er weinigen, die er zonder kleer scheuren afkwamen. Na een gehaaste lunch in „Berg en Bos" werd de tocht voortgezet met het tweede gedeelte: via Uddel. Garderen, Putten, Hoevelaken en Soesfcdyk naar Lage Vuursche, een tocht over de prachtige Veluwe, door het ontluikende groen van de bos- sem, een rit, die al de schoonheid van ^jgen land in lentetooi voor het oog loverde.Van Lage Vuursche volg de een regelmatigheidsproef, waarbij de chauffeurs met afgeschermde ki lometerteller een constante Snelheid moesten rijden over een onbekende afstand. Daarna ging de route naar het sportpark te Hilversum, waar het een drukte van belang was. Want behalve de enkele duizenden men sen, die door de toerwagens hierheen waren vervoerd, gaven tal van in woners uit de radiostad blijk van medeleven met dit aardig sportief gebeuren. Van vijf kanten stroomden gister morgen 42 toerwagens naar Berg en Bos in Apeldoorn. Vanuit Laren, Vught, Deurne, Arnhem en Meppel trokken de deelnemers aan de Toer- wagen Rallye 1953, de tweede van de Ned. Ver. van Transportonderne mingen, welke dus vijf aanlooptra jecten had naar Apeldoorn, van waar de gezamenlijke route naar het Hilversumse Sportpark leidde. Een route daarvan konden we ge heel meemaken, dit op uitnodiging van dc firma Maarse en Kroon uit Aalsmeer, van welke firma vorig jaar de grote stoot tot deze rallye was gegeven. Van Aalsmeer om 7 uur naar de Witte Bergen te Laren, waar het eerste gedeelte van de tocht voor de Westelijke deelnemers begon. Dit eerste gedeelte bestond uit een kaartleesrit over een afstand van 125 km met een gemiddelde snelheid van 45 km per uur. De rou te ging via Soest, Doorn, Maarsber- gen. Veenendaal, Eist, Wageningen, Wolfheze, Schaarsbergen, Arnhem, Beekbergen en Ugchelen naar Apel doorn, waar in „Berg en Bos" 't eer ste gedeelte eindigde. In de route waren verscheidene tydcontroles en geheime routecontroles opgenomen BENZINE WORDT GOEDKOPER ZeventienDE cent De benzineprijs zal Vrijdag met 0.7 cent per liter worden verlaagd. Maandag zal de prijs van diesel-olie en gas-olie eveneens worden ver laagd met ongeveer eenzelfde be drag. Het overleg is nog gaande meldt de Volkskr. De verlaging is vastgesteld in on derlinge afspraak van de olie-maat schappijen. Over de beweegreden is niets meegedeeld. De daling van de zeevrachtprijzen zolen echtei van in vloed zijn geweest op de huidige prijsvaststelling. KATHOLIEKE BEROEPSKEUZE Blykens het jaarverslag 1952 van de Interdiocesane stichting Kath. Be roepskeuze voorlichting, gevestigd te Tilburg, waar de bisdommen Den Bosch en Breda samenwerken, blijkt, dat in de loop van 1952 in opdracht van de stichting J870 leerlingen voor studie-adviezen een goepsintelligen- tie-onderzoek ondergingen. Voorts werden 257 candidaten in dividueel onderzocht en ongeveer 300 ouders voorgelicht De diocesane bond. die een provinciale subsidie van 5.000 ontving, telt ruim 30 afdelingen. Zij bechouwdt het als haar voornaamste taak ouderavon den te beleggen, ten einde de ouders inlichtingen te verstrekken omtrent studiemogelijkheden. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlyk ter post moet zijn bezorgd, staan tus sen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Ned. Nw Guinea: m.s. .Oranje" (27 Mei). Ned. Antillen: m.s. „Delft" (21 Mei). Suriname: m.s. „Stentor" (27 Mei). Unie van Z. Afri ka en Z.W. Afrika m.s. „Edinburgh Castle" (16 Mei). Canada: s.s. „Bly- dendijk" (19 Mei). Zuid Amerika: m.s. ..Argentina Star" (18 Mei). Australië: m.s. „Stratheden" (16 Mei) Nieuw Zeeland: via Engeland (16 Mei). De klassementsproeven met afwisseling Daar in het sportpark werden de klassementsproeven gereden, een langdurige vertoning voor de 42 deelnemende wagens, maar toch deinde de mensenmassa telkens mee, wanneer een wagen de voorgeschre ven capriolen van achteruit rijden, blokjes wel- en blokjes niet-omry- den, moest uithalen en het was wer kelijk geen wonder, dat er hier straf- punten bij de vleet vielen. Maar daar was ook afwisseling in het pro gramma. Het zangkoor „Fryske Stimme" van de Leeuwarder auto- Nederlandse Tramwegmaatschappij luisterden het feest op. Daar was ook een rondgang met de uit 1920 daterende stoom-autobus (voor deze tocht met vele liters water aan boord, want het oude vehikeltje had de ge hele rallye meegemaakt) met een oude veldwachter voorop om ruim te te maken. Dat overigens niet het wedstrijd element bij een dergelijke rallye voorop staat, doch betrouwbaarheid van wagen cn chauffeur, wordt hier door wel het best bewezen. Het oude beestje, dat ruim 30 jaar geleden dienst deed op het traject Doetin- chem—Hengelo, slaagde er evenwel niet in de voorgeschreven gemiddel de snelheid van 45 km te halen, maar bereikte desniettemin Hilversum. De Gelderse tramwegen toonden inmid dels met een moderne autobus hoe het vervoer verbeterd is. De directie van het Hilversumse Sportpark zorgde tenslotte voor een attractie door enkele paardencour- fes te geven, die met belangstelling gevolgd werden, al waren het dan ook één-paardskrachten Onder de genodigden bevonden zich verscheidene vertegenwoordi gers van het ministerie van verkeer en waterstaat, ereleden van de N.V. T.O. en vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties van ver voerpersoneel. De prijswinnaars Het was reeds avond geworden, toen de voorzitter van de N.V.T.O., or. ir. G. J. C. Nieuwenhuis in staat was de prijswinnaars bekend te ma ken. Hy overhandigde de naar hem genoemde wisselbeker aan de direc teur van het Leeuwarder autobedrijf, dat ïn het algemeen klassement met 49,5 punten de eerste plaats bezette. Dit bedrijf ontving ook de door Z. K. H. prins Bern'hard beschikbaar gestelde zilveren medaille en na tuurlijk de eerste prijs. Dit bedrijf reed de regelmatigheidsproef als enige van de deelnemers precies in de tijd. De chauffeurs waren J. Bralts en T. Boonstra. Tweede werd de Tado uit Almelo met 60 yK strafpunten. Derde werd de Veluwse autodienst uit Ermelo met 72 strafpunten. Vierde werd de Pullmanexpres met 78)4 strafpun ten. Vijfde werd de Twentse Elec- triciteitsmaatschappy uit Enschede met 8814 strafpunten. Koningin ontving Zuidafr. volksspelers HET SCHOONHEIDSMIDDEL (Ad verten tie) Dinsdagmiddag brachten de Zuid-Afrikaanse volksdansers, die momenteel oen tournee maken door ons land, een bezoek aan Paleis Soestdijk, waar4 zij door H.M. Konigin Juliana werden ontvangen. De volksdansers gaven enige dansdemonstraties en boden Prinses Marijke, die er met Prinses Beatrix bij aanwezig was, twee poppen aan. Een van dc leden van het ge zelschap bood Prinses Marijke de doos met de poppen aan. Geheel links H.M. Uiterst rechts Prinses Beatrix, naast haar Prinses Marijke. Vlammende Schoonheid Naar het Amerikaans door TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden.) 35) Even later begaf het gezelschap zich naar de balzaal. Virginia had nooit iets dergelijks gezien. De zaal was zó hoog cn breed dat de men sen er dwergen in leken. Dc versie ring had niets van 't gewone Kerst- mLsidce. Alles was modern, dieprood en paars, oranje on blauw. Rondom de zaal stonden oranjeboompjes, be hangen met oranje glazen ballon nen. Er waren paarse ballons en pa rasols en kleine bouquetten van rode rozen en krantpapier. Virginia kon het niet mooi vinden. Het is allemaal net als in een nachtmerrie, zei ze tegen Michael toen ze met hem danste. Het werd erger naarmate het later werd. Het was Virginia of de mensen iets van het groteske van de versie ring hadden overgenomen. ZU rilde in Michaels armen toen zij weer met hem danste. Ik wou. dat ik dc hele avond met jouw kon dansen, MichaeL De andere mannen zijn verschrikkelijk. Hij keek baar dankbaar aan, en even later zei ze: In Annapolis gingen wy in de Kerstnacht naar de kerk, onder de sterren en het luiden van de klok ken. Als ter bespotting van haar woor den begonnen ook hier klokken te luiden. De muziek gaf een gesynco peerde parodie van een oud Kerst lied. Het is middernacht, zei Mi- chael. Een gelukkig Kestfeest een gelukkig Kerstfeest. De een gaf de ander een hand, zo dat een grote kring ontstond. Tony kwam naar hen toe en rukte Virginia letterlyk van Michael los. Het is nu mijn beurt, zei hij en danste met haar weg. Opeens stond hy stil. trok een krans van mistletoe van een wagen tje, dat door twee pages werd voort gereden, zette die op Virginia's hoofd en kuste haar. Plotseling zag Virgi nia. dat allen dit deden: alle meisjes droegen mistletoe cn alle mannen kusten bun partner. Zij rukte zich van Tony los en vluchtte weg. Hij rende haar lachend achterna, maar de kring van dan sers wierp zich tussen hen in, om Virginia te laten ontsnappen. Zij rende de hall door en de trap op en zocht haar toevlucht in de schilde rijengalerij, waar zij die middag met Tony had zitten praten. Toen zij hij gend in de deur stond, zag zij iemand zitten op de divan, die voor een fa miliegroep geschoven was. Het was de oude Anthony Bleecker. Hij stond op en kwam naar haar toe. Maar lieve kind, wat is er ge beurd? vroeg hy, toen hij haar op winding zag. Zij zei het hem eerlijk. Ik ben weggelopen. Weggelopen? Waarvan? Van Tony en de anderen. Haar wangen gloeiden. Hy trok haar naast zich op de bank. Ik ben niet preuts, zei ze, maar zc hielden een mistleton-cotillon en ik had geen zin om me te laten kus sen. Hij lachte, maar zijn ogen gaven te kennen dat hy haar begreep. Neen, een vrouw als jij bent, houdt daar niet van. Maar de jonge mensen van tegenwoordig zijn over alles heen. Jy behoort tot een ge slacht van vrouwen, die een gevoel van eigenwaarde bezitten. Misschien is dat wel zo, stemde zy toe, ik weet het niet. Ik heb nooit met mensen omgegaan, ziet u. Ik ben helemaal niet modern. Dank de hemel, dat je het niet bent, zei hij glimlachend. Vertel mij maar eens een beetje over jezelf. Zy deed dat met graagte. Zij ver telde hem over de kerstdagen in het oude huis in Annapolis en over de veiling, waarop zij zyn vrouw en Tony had leren kennen. Zy ver telde hem ook over haar leven in New York, en hij luisterde met de grootste belangstelling naar alles. Hij vond het prettig naar haar te kijken zoals zij daar zat in haar goudkante jurk tegen het donkere fluweel van de bank en te luisteren naar haar stem met het zachte, zuidelijke ac cent, dat hy zo goed kende uit zijn kinderjaren Want de oude Anthony hield van de dingen van het hart cn de geest, maar in de zakenwereld en in de wereld waarin zijn vrouw hem noodzaakte te leven, telden die din gen absoluut niet. Het enige wat daarin telde, waren aandelen en ef fecten, sport en plezier. Vertel mij eens, onderbrak hy Virginia plotseling. Ben je van plan met Tony te trouwen? Waarom vraagt u dat? Omdat hy je lief heeft, en om dat ik het erg prettig zou vinden. Maar ik houd niet van hem, zei ze eenvoudig. Zou je het ook niet kunnen op de duur? Ik geloof van niet. Is er een ander? Zy hield haar adem in. Ja. O, dat spyt mij. Zy zaten een ogenblik zwygend. toen begon hij weer. Het spijt mij meer, dan ik je kan zeggen. Tony moet een vrouw hebben, zoals jij bent. Hij is niet kwaad, maar hij is op het verkeerde pad, en jÜ kan hem op het goede brengen. Ik wil zyn moeder er niet de schuld van geven; dit is nu een maal haar wereld en zy zou er niet buiten kunnen. De schuld ligt bij mij Ik had mijn idealen moeten op geven, maar ze aan Tony moeten voorhouden. O, je hoeft mij niet te vertellen, lieve Virginia, dat jij in het leven gelooft en in de liefde en alle andere mooie, goede dingen, waar zovelen van ons nree spotten. Hy zweeg en staarde naar het schilderij voor hem. Dat is myn huisgezin, tien jaar na mijn huwelijk geschilderd. Virginia keek naar het grote schil derij. Zij had het die middag niet gezien. Het stelde Jane Bleecker voor, in een statig, blauw sleeptoi- let, met een hoog kapsel, waarin 'n diamanten diadeem fonkelde. Zij zat in een gebeeldhouwde armstoel en haar echtgenoot stond achter de leu ning ervan. De oude Anthony was toen nog een jonge Anthony, en hij leek zó sprekend op Tony, dat Vir ginia er bijna van schrok. Tony, een jongetje van acht jaar, zat op een kussen aan zijn moeders voeten en tegen Jane Bleecker's knie geleund stond een klein meisje in een wit jurkje Het kleine meisje was ons dochtertje, verklaarde Anthony, zei stierf toen zij vyf jaar was. Zy heette naar myn grootmoeder uit Maryland, Cynthia Howard. Tony aanbad haar. Ik geloof, dat hij er nooit overheen is gekomen. Het is juist om wat hij voor Cynthia was, dat ik weet. wat hy voor jou zou kunnen zyn. Hij was altijd heel te der en beschermend. Zy legde haar hand op zyn arm. Ik wou, dat het waar kon zijn. Kun je onmogelijk? Zij schudde het hoofd. Wordt verv-

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6