S)e£eicbe(3otvwwX Z. H. Paus Pius XII schreef aan het Nederlandse volk Indo-Chinese piaster gedevalueerd Volle aflaat bij eeuwfeestviering Premier Naguib spreekt dreigende taal EUROPA MOET OP EIGEN BENEN STAAN Flora verlengd tot 17 Mei MAANDAG 11 MEI 1953 44ste JAARGANG No. 12886 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Naguib niet op z'n mondje gevallen Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., 1 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adverts 15 ct. p. mg». l eleiwntjca t 1.50 Europese Grondwet In dezelfde week. dat tal van Euro- pese journalisten zich in het zon nige Italië beraden hebben over de Europese Gemeenschap, is ditzelfde streven in de Tweede Kamer een onderwerp geweest van diepgaand beraad. Zoals bekend is dit beraad gehouden op instigatie van een der Kamerleden, die het gewenst acht te, dat de „Straatsburgers" d.w.z. die kamerleden, die permanent naar Straatsburg zijn afgevaardigd om daar in het Europese beraad de voor- bereidingen voor de Europese Ge meenschap te treffen voordat zij z:ch dezer dagen weer naar Straats burg begeven om daar het ontwerp voor de Europese Grondwet te be spreken, moeten weten hoe daar over in het Nederlandse Parlement wordt gedacht. Een voortreffelijke gedachte. Vaag heeft een deel van ons volk, dat wel eens over de gang van zaken in de we reld en vooral in het deel van Euro pa nadenkt, wel een idee, dat alleen een grotere gemeenschap sterk ge noeg zal zijn om de gevaren te we ien, die dit oude Europa met de on dergang bedreigen. Uit deze nega tieve gedachte alleen komen zy dan tot de wens van een Europese ge meenschap. Maar om het kind maar bij de naam te noemen ook zonder de dreiging uit het Oosten zou Europa met alle kracht naar vernieuwing moeten streven. De hui dige techniek en vooral de verkeers techniek maakt grote gemeenschap pen noodzakelijk. Van de strijd tus sen steden, tussen provincies en tus sen landen is het nu in deze moder ne maatschappij een strijd tussen werelddelen geworden, waarin de kleinere gemeenschappen ten on- cier zullen gaan, indien zij zich niet bijtijds verenigen. Straatsburg is daarmee bezig. Dat dit een lange weg zal worden, valt te begrijpen, maar dat behoeft ons rog niet af te schrikken. Men mag zich door de tegenslagen van het begin niet laten terneer slaan. \ITant er zullen tegenslagen komen. Degenen, die de debatten over de Europese Gemeenschap in de Ka mer hebben gevolgd en die alleen maar een vaag idee van eenheid heb ben, welke eenheid volgens hen zo spoedig mogelijk moet worden ver wezenlijkt, zullen misschien door deze debatten zijn teleurgesteld. Deze debatten gingen over de nieu we Europese Grondwet, welke een Commissie-ad-hoc in Straatsburg had opgesteld. De critiek, welke in de Kamer over deze Grondwet werd gehoord was lang niet mals. De voornaamste critiek was wel deze, dat zonder economische inte gratie er geen politieke Europese in tegratie van enige betekenis kan worden bereikt. Men vond zelfs zon der een economische integratie dit c.ntwerp-statuut voor een Europese Grondwet onaanvaardbaar. Er waren ook stemmen, die de onontbindbaar heid van dit samengaan van zes lan den een ernstig bezwaar vonden. Als er dan later toch iemand uittreedt met een beroep bijvoorbeeld op „re bus instantibus" d.w.z. op ee band, die gesloten is in omstandigheden welke dan niet meer gelden, wat dan? Hebben dan ook de anderen recht om uit te treden. Wéér een bezwaar was, dat men vreesde voor een su perstaat. Er werd gewezen op de ge schiedenis. welke had uitgewezen, dat een samengaan van kleinere sta ten steeds tot een superstaat had ge leid, zelfs met uitschakeling van de constituerende staten. Zo waren er tientallen bezwaren F\e vraag is nu of al deze bezwaren hout snijden. En dan is ons antwoord: neel Een Europese Gemeenschap kan nimmer tot stand komen, als de deelnemen de staten er alle op uit zijn de grootst mogelijke winst binnen te halen. Het verlies, dat aan zulk een concentra tie verbonden is, kan niet aan één kant staan en de winst aan de an dere kant. Als de communisten schreeuwen, dat wij daarmee onze onafhankelijk heid en zelfs ons vaderland ver kwanselen, dan is dat de vos die de passie preekt. In de Oost-Europese Staten wordt alleen nog de schijn van een nationaliteit bewaard, in wezen bestaat deze zelfs niet meer. Men moet zich goed realiseren, dat wij staan voor een keuze. Deze keu ze: óf een deel van onze nationali teit offeren of, als wij dat niet wen sen: ten onder gaan in de storm der grote gemeenschappen. Hier is een grondwet ontworpen, waaraan na tuurlijk alle feilen kleven, die aan ieder theoretisch werkstuk kleven, dat nog niet aan de practijk is ge toetst. Evenmin als men een millioenen- bedrijf zo maar uit de grond stampt, evenmin kan men een Europese in tegratie uit de grond stampen met niets anders dan een grondwet. Beiden moeten groeien en men moet zich verheugen, dat er althans een begin is gemaakt met deze grond wet Evenals de heer Van der Goes van Naters onjuist oordeelde, toen hij deze grondwet, waaraan hij als Ne derlands „Straatsburger" zelf had meegewerkt door dik en dun ver dedigde, evenzo waren zij fout, die hierin alleen maar tekortkomingen en feilen zagen. Wij moeten volhouden. En hopen, dat de tijd ons de kans zal laten de groei van deze integratie te helpen door de offers, die zij van ons zal vragen. Ter gelegenheid van het Eeuwfeest BEMINDE GELOVIGEN. /"Vn/.e H. Vader de Paus heeft bij ge- legenheid van het eeuwfeest van het Herstel der Hiërarchie aan de Kardinaal en de Bisschoppen van Ne derland het volgende schrijven ge richt: Aan Onze beminde Zoon Joannes de Jong, Kardinaal-Priester der H. Roomse Kerk, Aartsbisschop van Utrecht, en aan Onze Eer biedwaardige Broeders de Bis schoppen van Nederland. Beminde Zoon en. Eerbiedwaardige Broeders Zaligheid en Apostolische Zegen. Eerbiedig hebt U ons in een schrij ven medegedeeld, dat U in de ko mende Meimaand gedurende enige dagen een godsdienstig feest gaat vie ren, om de zegenrijke honderd jaren te herdenken, die voorbijgegaan zijn sinds Onze voorganger Pius IX roem rijker gedachtenis in het Rijk der Ne derlanden de Katholieke Hiërarchie heeft hersteld. U hebt Ons in Uw schrijven veel medegedeeld, dat U tot eer strekt, maar nog meer voor Ons reden is tot grote blijdschap. Eén van zin hebt U in gemeen schappelijk initiatief dit plan opge vat; ongetwijfeld zullen de gelovigen met vuur en enthousiasme beant woorden aan de oproep van hun ijve rige en waakzame herders. Het is waarlijk billijk God dank te zeggen voor die grote weldaad van het herstel, welke aan Uw volk zo grote voordelen heeft gebracht; men zal deze weldaad nauwelijks minder mogen achten, dan dat on vergetelijke feit uit het verleden, dat Paus Sergius I de heilige Willibrord eigenhandig te Rome tot bisschop wijdde en hem, omhangen met het heilig pallium en met de naam Cle mens begiftigd, aan het hoofd stelde van de Utrechtse Kerk. In deze afgelopen honderd jaar hebben de Bisschoppen van Neder land, en ook gij zelf in navolging van hun vrome toewijding, samen met de diocesane en reguliere gees telijkheid en samen met de Katho lieke leken, met de hulp van Gods genade (zonder welke wij niets ver mogen, maar die ons tot alles in staat stelt) in bewonderenswaardige wedijver er naar gestreefd, dat het Katholiek geloof zijn krachten zou ontplooien en openbaren niet alleen door het verstand van de gelovigen to verlichte 1 met de waarheden van Hierboven, maar ook door richting te geven aan het zedelijk handelen in het leven van individu en maat schappij. Het is immers voor ieder een duidelijk, dat dit geloof de voor treffelijke eigenschappen, die van nature Uw volk eigen zijn, nog ho ger opvoert. Bij Uw volk gaan in schoon en hecht verband tc samen: kloeke ondernemingslust, doorzet tingsvermogen, bezonnenheid en zin voor beschaving. Gij houdt niet van grote woorden, maar laat Uw daden spreken. En van deze invloed van de godsdienst ondervindt de burger lijke-samenleving een steun en een bescherming, waarvan juist de bes ten de hoge waarde weten te besef fen. Wat zou er immers krachtdadi ger kunnen medewerken tot afweer van onheil van de staat en tot het bevorderen van zijn groei en bloei dan al die deugden, welke de gods dienst voorschrijft: plichtsgetrouw zich binden aan zijn levenstaak, nie mand willen kwetsen, ieder het zijne geven, goed zijn voor elkander, on recht weten te vergeven, gehoorza men aan de wetten van het land en eerbied hebben voor het gezag! Het verheugt Ons dan ook ten zeer ste, dat bij U op voorbeeldige wijze de werken van naastenliefde worden beoefend, en dat hierdoor niet alleen binnen de grenzen van Uw vader land, maar ook in afgelegen streken de nood van de mensen wordt ver licht en hulp wordt geboden aan wie hulp nodig heeft. Dit kwam nog on langs zo sterk tot uiting, toen de zee door het woeden van de storm vele waterweringen doorbrak, zich over woonsteden en velden stortte en ont zettende ruïnes en smartelijk leed achterliet. Toen ontstond bij U die onvergetelijke wedloop in het verle nen van hulp aan hen, die zo zwaar door het onheil waren getroffen, en Zijne Heiligheid Paus Pius XII heeft op verzoek van Z. E. Johannes kardinaal De Jong bij gelegenheid van het Eeuwfeest Herstel Kerkelijke Hiërarchie in Nederland een volle af laat verleend te verdienen op het feest van 's Heren-Hemelvaart op 14 Mei a.s. voor al de gelovigen van de Nederlandse kerkprovincies, mits zij: 1. De gewone voorwaarden verval len n.l. biecht, H. Communie en ge bed U.v. Z. H. de Paus; 2. Op die dag aan een kerkelijke plechtigheid deelnemen in het ka der van de eeuwfeestviering. groeide tevens bij de andere volke ren de wedijver om hier hulp te schaffen. Zo bleek duidelijk, hoe de naam Nederland aller genegenheid tot zich trekt. Ook treden de Christelijke deug den, die Uw huisgezinnen sieren, aan het licht, doordat van daaruit zovelen door God tot het priesterschap wor den geroepen, door het aantal kloos terlingen die zich door plechtige ge loften geheel wensen te binden aan God en de Kerk en door het zeer gro te getal godgewijde maagden, op wie van toepassing is de lofspraak van St. Ambrosius: „Gelukkig gij maag den, gesierd met onsterfelijke gratie, zoals tuinen gesierd zijn met bloe men, tempels met godsvrucht, alta ren met een schare van priesters". (De virginibus, lib. II, 18. PL XVI, col. 223). En terwijl men elders dik wijls heeft te kampen met priester gebrek, zijt gij begiftigd met zeer vele priesters; ja zelfs kunt gij vele missionarissen naar afgelegen oorden zenden om de heidenen te verlichten met het licht van het Evangelie en hen tevens cultureel en maatschap pelijk op te heffen. Blijde hoop bezielt Ons, dat dit alles, dat tot op heden zo goed was. niet alleen niet zal berslappen, maar tot nog grotere bloei zal komen, nu gi.i bij de herdenking van het geluk kig herstel der Katholieke Hiërar chie U wijselijk er op bezint om in iedere staat en stand de liefde nog te doen toenemen, om de gezinsband te versterken, zodat de gezinnen meer en meer de waarde en aantrek kelijkheid van het Christendom doen uitstralen, om in de noodzakelijke behoeften van het katholieke onder wijs krachtig te voorzien kortom om alle werken van apostolaat te be vorderen. Bovendien wordt er een tentoonstelling van goede religieuse kunst gehouden. Wij prijzen de nauwgezette en kundige voorberei ding en wensen haar vurig een vol ledig welslagen toe. JEentefeeat in Sneeft 11JIJ hopen dat ondanks de moei- lijke tijdsomstandigheden, waar- in wij door de vijanden van het chris- tendom verkeren het geliefde I Nederland door de viering van het j komende feest nieuwe ijver en geest- kracht mag verwerven om zich nog meer verdienstelijk te maken voor de I christelijke beschaving. Gij zult er met de aan uw ::orgen toevertrouw- de geestelijkheid voor moeten wa- i ken, dat de waarheden en de gebo- den van de katholieke godsdienst tegen de goddelozen worden verde digd en dat bij het bevorderen van het maatschappelijk welzijn de ka tholieke krachten en groeperingen onverbrekelijk verbonden blijven. Moge het tactvolle beleid, waar mede gij nu eens geduldig afwacht, dan weer zelf de leiding neemt en aldus het Rijk van onze Zaligmaker in stand houdt en uitbreidt, de ge meenschap van Uw gelovigen steeds meer vormen en doen gelijken op die hemelse stad: „wier Koning de Waarheid, wier wet de liefde, wier maat de eeuwigheid is". (S. Augus- tini Ep. CXXXVIII. ad Marcellinum cap. Ill, 17, PI. XXXIII, col. 533). Wilt daarhij als leidraad steeds voor ogen houden deze woorden van de H. Apostel Paulus: „Houdt Uw aan dacht gevestigd op al wat waar is, cp al wat edel is, rechtvaardig, hei lig en waard om lief te hebben" (Philipp. IV, 8). T*erwijl Wij U, beminde Zoon en Eerbiedwaardige Broeders, aldus doen weten, dat Wij van dc komen de feestelijkheden ongetwijfeld rüke vrucht verwachten, rest Ons niets an ders dan U en de schapen Uwer kud de, die gij met waakzame liefde ver zorgt, de Apostolische Zegen tc ge ven, en vol liefde de Almachtige God te bidden, dat er een rijke oogst van heilzame vruchten mag voortvloeien uit dit eeuwfeest /an het Herstel der Katholieke Hiërarchie, waar\an gij thans met zoveel toewijding de lasten draagt. Gegeven te Rome bij Sint Pieter, op de negentiende da£ van de maand Maart, in het jaar 1953, het 15e jaar van Ons Pontificaat. PIUS XII, Paus. Om Dulles te imponeren of Londen? Aan de vooravond van minister Dulles' bezoek aan Cairo heeft premier Naguib harde woorden gesproken over de impasse, waarin de Brits-Egyp tische besprekingen over de ontruiming van de Suez-zóne vorige week zijn geraakt. Hij dreigde openlijk met geweld, wanneer dc Egyptische eisen niet spoedig zouden worden ingewilligd. Te Londen maakten zijn woorden echter weinig indruk. „Egyptische drei gementen kunnen geen oplossing brengen", zei een Britse woordvoerder. „Zij kunnen alleen de sfeer tussen onze beide landen vertroebelen". niet veroorloven vreemde troepen in ons land te handhaven". Volgens het onafhankelijk blad „Al Ahram" zouden reeds fondsen voor de „vrijheidsoorlog" zijn gere serveerd, en zouden ook dc plannen voor de strijd reeds gereed liggen. Zaterdag kreeg Egypte de volledi ge steun van de Arabische Liga voor zijn eis tot ontruiming der Suez- zóne. De Raad van de Liga nam in deze eensterrfming een resolutie aan. De stafchefs van de landen der Liga komen binnenkort te Caïro bij een om plannen voor de verdedi ging van het Midden-Oosten op tc stellen, ter uitvoering van 't Veilig heidspact van de Arabische landen. Overigens meent men te Londen, dat Naquib met zijn rede in de eer ste plaats indruk heeft willen maken op minister Dulles. Deze is thans naar Caïro onderweg en heeft voor zijn vertrek te Washington verklaard, dat hij zich niet met de Brits-Egyp tische besprekingen wil bemoeien. .,A1 zal het moeilijk zijn, Caïro te bezoeken zonder een woord over de Suez-kwestie te horen", zo liet hij er op volgen. Naquib hield zijn rede aan het graf van Egypte's onbekende soldaat uit de Palestijnse oorlog, wiens stoffelijk overschot gisteren naar Caïro werd overgebracht.. „Wij zijn op weg naar een grote strijd, en iedere Egyptenaar moet bereid zijn tot het hoogste offer", aldus dc premier, „Vrijheid is geen papieren geschenk. In 1922 en 1936 hebben de Engelse ons onafhanke lijkheid op papier gegeven. Dit soort vrijheid wensen wij niet voor de derde maal te accpeteren. Bloedvers- gieten is de enige manier onr de on afhankelijkheid te verkrijgen." „Wij zijn de Briten bijzonder dankbaar. Wij danken hen omdat zij ons de kans geven, de prijs der onafhankelijkheid te betalen. In het verleden heben .vjj een gedeelte van deze prijs voldaan. Vandaag zijn wij bereid de volle prijs voor onze vrijheid te betalen". „ONZE VIJAND" In het verdere deel van zijn rede sprak Naquib een paar maal van „onze vijand Engeland", en de im passe in de besprekingen duidde bij aan met de woorden: „Vorige week Woensdag hebben wij ons terugge trokken uit de onderhandelingen, die de bedoeling hadden Egypte een verkapte bezetting op te leggen." Zaterdag reeds had de woordvoer der der Egyptische regering Nasser, verklaard: „Wanneer Engeland dit maal geen accoord met Egypte sluit, zal het de strategisch zo belangrijke basis aan het Suez-Kanaal en de vriendschap van het Egyptische volk voorgoed verliezen. Wij zijn geen diplomaten. Wij zijn revolutionnairen, die vrijheid willen. Wij kunnen ons Zaterdag werd in Sncek met het feestelijk inhalen van de „Zellkonlngin" een aanvang gemaakt met het Lentefeest, dat enige dagen zal duren en wat als motto heeft „Sneek hijst de Zeilen". We zien dc „Zcllkoningin" dc 21-jarige Mikc Verwers uit Sneek hier met haar gevolg, terwijl de prachtige waterpoort als achtergrond fungeert. Alleen militaire hulp De Verenigde Staten zijn van plan de economische hulp aan Europa bin nen twee jaar te beëindigen. Dc mili taire hulpverlening zal worden voort gezet zolang de ernstige bedreiging van de zijde van Rusland blijft be staan. Dit verklaarde Zondag in een radiorede Harold Stassen, directeur van het bureau voor wederzijdse be veiliging. „Wij verwachten, dat alle Europese landen wat dc economische hulp aan gaat, binnen twee jaar op eigen be nen kunnen staan, behoudens in bui tengewone omstandigheden zoals droogte", zo zei Stassen. Dc nieuwe verlaging van dc hulp aan Europa met twintig procent, zoals op dc be groting voorgesteld, zou aan Azië cn het Verre Oosten ten goede komen. Hiermede verkleinen wij de belang rijkheid van Europa niet, aldus Stas sen. „Wij hebben ochter zeer sterk de indruk, dat u voor dc zaak van dc veiligheid der Verenigde Staten dc toestand op de gehele wereld in aai>- merking moet nemen". Tekorten. Vrijdag reeds had de Amerikaanse minister van financiën, Hcmehron, gezegd, dot de Verenigde Staten dit Einde piaster schandaal Frankrijk heeft gisteren dc Indo- Chinese piaster gedevalueerd van 17 tot 10 Fr. francs en daarmede een slag toegebracht aan de valuta-spe culaties. Dc devaluatie, gaat heden in. De devaluatie wordt in Parijs be schouwd als een onderdeel van een nieuwe krachtige politiek van Frank rijk, er op gericht, een eind aan de oorlog tc maken. Zij wordt ook in verband gebracht met de vervanging van generaal Salan door generaal Navarre als opperbevelhebber in In- do-China. Door deze maatregel is een einde gemaakt aan het z.g. piasterschan- daal, waarvan een parlementaire commissie van onderzoek in haar rapport melding heeft gemaakt. In Indo-China zou nl. veel zwarte han del gedreven worden in geld, waar bij dc winsten ten goede van de strijdkrachten der Vietminh zou ko men. Door de verandering van dc officiële koers hoopt men aan deze handel een einde te hebben gemaakt. De zwarte handel profiteerde op tweeërlei wijze van de oude koers. Men kocht piasters voor 8 francs in Saigon en verkocht ze te Parijs tegen de officiële koers van 17 francs aan iaar geen begroting kunnen hebben. Verdere besnoeiingen van de uitga ven zouderv immers tc grote risico's met zich meebrengen voor dc Ame rikaanse veiligneid. Hij verzette zich daarom togen nóg verdere inkrimping van dc buitenlandse hulpverlening. Er bestond, volgens Humohrcn geen andere mogelijkheid dan een stijging van dc nationale schuld. Deze bedraagt thans 205,5 milliard dollar. De begroting van het komend» belas tingjaar, dat op 1 Juli begint, zal een tekort aanwijzen van 9 tot 11 millioen dollar. Het tekort over het lopende begrotingsjaar wordt geschat op 6 tot 8 millioen. weer (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NOORDELIJKE WIND. Droog weer met wisselende bewolking en in dc ochtend hier, en daar mist. Zwakke tot mati ge wir.d uit Noordelijke richtin gen. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst, morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. de banken. Men kocht voorts dollars op dc zwarte markt te Parijs tegen 400 francs, smokkelde ze naar Sai gon, verkocht ze daar voor 50 pias ters, transfereerde deze weer naar Parijs en verkocht zo daar voor 850 francs een winst van meer dan 100 procent. Verwacht wordt, dat in Indo-Chi na dc prijzen door de devaluatie 30 tot 40 procent zullen stijgen. Dc piaster staat thans weer op het niveau van voor de oorlog. Volgens regeringskringen in Saigon zal d0 de valuatie voorts ten gevolge hebben, dat dc kosten van dc oorlogvoering in Indo-China er met bijna de helft door zullen worden verminderd en dat Indo-China's export zal worden aangemoedigd, die door dc hoge koers werd belemmerd. 12 Mei: zon op 4 51 cn onder 20.22; maan op 3.52 cn onder 20.08 uur. Het weer in Europa De weerrapportcn van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI licht bew. 13 C. STOCKHOLM zwaar bew. 14 OSLO zwaar bew. 14 KOPENHAGEN licht bew. 12 AMSTERDAM onbewolkt 12 EDINBURGH geheel bew. 11 LONDEN onbewolkt 7 LUXEMBURG onbewolkt 10 PARIJS onbewolkt 16 BORDEAUX zwaar bew. 20 GRENOBLE onbewolkt 16 NICE zwaar bew. 18 GENèVE onbewolkt 13 ZURICH nevel 10 LOCARNO onbewolkt 18 BERLIJN zwaar bew. 19 FRANKFORT nevel 11 MUNCHEN onbewolkt 6 WENEN regeni 9 INNSBRUCK onbewolkt 8 Daar het koele weer een snelle uitbloei van de bolgewassen heeft voorkomen, heeft de directie van do Flora 1953 besloten de tentoonstel ling te verlengen tot en met Zondag 17 Mei. JCowtettje Wilt gij een mens kennen, zie hoe J hij liefheeft en treurt.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1