S)e £ddóe(Somci/nt Noren begroetten onze koningin in hun land DE RAMP MET DE „DUKE OF YORK Belangrijk voorstel der Noordelijken Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 7 MEI 1953 •Hsti JAARGANG No. 12883 Toch nog doden op de Duke of York Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., t 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert*: 15 et* p. mm. Telefoontjes f 1.50 Koningin en prins waren te vroeg Reeds geruime tijd vóór het vast- gestelde uur van aankomst, wachtte een aantal autoriteiten en een vrij groot aantal belangstellenden, waar onder vele schoolkinderen, op en rondom het eenvoudige vliegveld Fornebu op de komst van het Ned. koninklijke paar. Maar ook geruime tijd voor het uur van landing cirkel de het koninklijke vliegtuig boven Oslo. Pas op het vastgestelde tijdstip zette majoor Sonderman het vlieg tuig neer. Koning Haakon en kroonprins Olav waren enkele minuten tevoren gearriveerd. „GOEDEN DAG, HEER KONING" Het was een aardig moment toen de 80-jarige koning voor de erewacht stond en de leden van de wacht ge zamenlijk de groet brachten „God dag herrekonge" (goeden dag heer koning.) Nadat de koning de groet aan het vaandel had gebracht en zich nog enige tijd had onderhouden met de minister-president, landde het vliegtuig. Koning Haakon en kroonprins Olav, beiden gekleed in admiraals uniform, liepen naar het vliegtuig toe, op de voet gevolgd door een schare persfotografen. Deze laatsten drongen zo ver naar het vliegtuig, dat de koning zich genoodzaakt zag met enkele handbewegingen hen een halt toe te roepen. Konii-gin Juliana zag er na de luchtreis nog zeer opgewekt uit en werd begroet door koning en kroon prins. Daarna volgde prins Bernhard in de uniform van generaal van de luchtmacht. De koningin was gekleed in een blauwgrijs toilet, met een lichtblauw halsdoekje. Daarover droeg zij een chinchilla bontcape. Als hoofdtooisel had zij een klein grijs kapje met ai grettes. Voor het koninklijk paleis te Oslo wachtte naar schatting een tweedui zend mensen. Zij bleven rustig wach ten totdat de deuren naar het balcon werden geopend Ook toen werd nog geen gejuich aangeheven. Dat klonk eerst op hartelijke wijze op, toen ko ning Haakon en de koningin op het balcon verschenen, met prins Bern hard, de kroonprinses Martha en de prinsessen Ragnhild en Astrid. Oslo was opgefleurd met vele Noorse en Nederlandse vlaggen. Langs de voornaamste straten waren vlaggemasten geplaatst en van vele gebouwen wapperden de vlaggen. Naar Akershus. Het was des middags in de stad veel drukker dan bij de aankomst. Langs de straten naar de vesting Akershus stonden velen de koninklij ke bezoekers af te wachten. Na de inspectie van de erewacht droegen de koningin en prins Bern hard gezamenlijk een grote krans van witte anjers, die aan de voet van het monument op de binnenplaats van de vesting werd neergelegd. Het was een ontroerend ogenblik, tref fend door de eenvoud, passend bij het sobere gedenkteken voor de No ren, die hun leven gaven voor de strijd om de vrijheid. De krans had twee grote linten in de rood-wit- blauwe kleur, met op het ene een gouden J. en op het andere een gou den B. Hierna maakten de koning met koningin Juliana en de prins met kroonprins Olav een kleine wande ling langs een der wallen, vanwaar men een prachtig uitzicht op fjorden en havens heeft. Koningin Juliana en Koning Haakon gezeten in de auto, bij het verlaten van het vliegveld. TELEFOTO. Op het stadhuis. Om kwart voor vier vertrokken de koninklijke bezoekers, vergezeld door koning Haakon en kroonprins Olaf, met hun gevolg naar het stad huis van Osló. De koningin toonde grote belangstelling voor de muur schilderingen, die in de grote hal en in de vele zalen zijn aangebracht, evenals voor de andere werken van Noorse kunstenaars, waaraan dit stadhuis rijk is. Men zou het als het ware een museum van moderne Noorse kunst kunnen noemen. Het was een ongedwongen samen zijn, als van een grote familie. De tachtigjarige Noorse koning maakte een bijzonder levendige indruk. Hij onderhield zich met tal van gasten en met de gastheren in het Noorse stadhuis, maakte menige kwinkslag en toonde zich al evenzeer geïnte resseerd in de vele portretten van vroegere burgemeesters, die in een der zalen zijn opgehangen. Toen men terugkeerde in de grote zaal, die uitzicht geeft op de zee, werd het kleine gezelschap een glas champagne aangeboden. Koning Haakon was de eerste, die een glas champagne haalde en dit met vlugge tred cn een charmante buiging aan onze koningin aanbood. Even voor vijf uur vertrok men naar het paleis, waar de thee werd gebruikt. De menigte buiten was in middels sterk gegroeid. In Oslo slui ten de meest kantoren om 4 uur, zo dat velen eerst dan de gelegenheid hadden iets van het koninklijk be zoek te zien. De Noren uiten zich anders dan Zuidelijke volken, maar algemeen kon men een warme belangstelling beluisteren voor onze koningin, die een zeer charmante indruk maakte. H. M. de Koningin en Prins Bernhard leggen tezamen de krans bij het monument, terwijl Koning Haakon (rechts) toeziet. TELEFOTO. AARDBEVING IN CHILL Een groot gebied tussen de Chi* leense plaatsen Ttalca en Concep tion is Woensdag door een aardbe ving getroffen. Het vierhonderd ki lometer ten Zuiden van Santiago ge legen Conception is het middelpunt van een belangrijk industrieel ge bied. Er zjjn minstens veertien personen om het leven gekomen, waarvan vijf te Chilian, waar ook nog twaalf ernstig gewonden waren. Men vreest dat het aantal slachtofters in plaatsen in de omge ving van Chilian mogelijk nog ho ger zal zijn. De verbindingen tussen Santiago en het getroffen gebied zijn verbro ken. Gemeld wordt dat" Concepcion, Talca en Chilian het ergst zijn ge troffen. Laos voor de V.N.? De Verenigde Staten plegen op het ogenblik met velschillende bondge noten overleg over een mogelijk be roep oP de Verenigde Naties om op te treden tegen de communistische invasie in het Indo-Chinese konink rijk Laos. Tit is door de Arrerikaanse minis ter Dulles medegedeeld in de com missie voor buitenlandse aangele- genheuen van het Huis van Afge- vaard'gden Frankrijk .aarze.t op dit punt, om dat een „int »rnaticnalisering" van de Irdo-Chinese oorlof zal kunnen lei den tot een invasie van Chinese „vrijwilligers". Dulles herhaalde, dat de aanval op Laos een kwestie van ernstige zorg was. Het ging volgens hem om meer dan een Franse koloniale kwestie. Thailand (Siam) werd militair be- dreigri Een succesvolle invasie in Thailand zou de positie van Birma uiterst precai- maken, de positie van Indonesië in gevaar brengen en op den duur ernstige economische moei lijkheden 'eroortaken vooi Japan. Immers, lajvin moet om zichzelf te kunnen u>Jr J'pen handel drijven met Zuidoost Azië Zou dit gebied onder de voet wreden gelopen, dan zou Amerika de Japanners wellicht moeten toestaan, om handel te gaan drijven met het communistische vasteland, dan wel meer geld uitge ven om Japan te steunen. De aanval op Laos aldus Dulles, pretendeert niet eens meer een re- volutionnaire bev/tging te zijn Het is een rechtstreekse militaire agres- die door strijdkrachten die grotendeels geoefend en uitgerust zijn in rood China. SNELLE HULP VOORKWAM ERGER. De snelhêid waarmee vele schepen gisteren dc schipbreukelingen van de „Duke of York" te hulp zijn ge schoten, heeft een grotere scheeps ramp voorkomen. Aan boord bevon den zich 72 Nederlanders. „Aan boord hebben zich" aldus vertelden schipbreukelingen bij aan komst in Engeland, „vreselijke tone len voorgedaan". „Het was een ont zettend gezicht", zei een Amerikaanse brigade-generaal, die met verlof was Krijgsgevangenen mogen in Korea blijven De Noordelijke onderhandelaars te Panmocndjon hebben Donderdag een zeer belangrijk voorstel gedaan Zij stellen voor, een repatriëringscommissie, bestaande uit vertegenwoordigers \an Tsjecho-Slowakije, Zwitserland, Po len, Zweden en India, te vormen, „teneinde de terugkeer van de gevange nen, die niet onmiddellijk worden gerepatrieerd, binnen twee maanden na het sluiten van een bestand te vergemakkelijken." CONTROLE-COMMISSIE Volgens dit voorstel moet elk van de genoemde landen een evengroot aantal militairen zenden teneinde de gevangenen geheel onder con trole te houden. Voorts zouden de landen, waaruit de gevangenen af komstig zijn, de gelegenheid moeten krijgen om vertegenwoordigers te sturen, die de „bezorgdheid van deze gevangenen moeten wegnemen". Vier personen verloren het leven Het is thans gebleken, dat in het geheel vier personen bij de ramp van de „Duke of York" het leven hebben verloren. Drie van hen stierven aan boord van het zwaar gehavende schip, de vierde, de 54-Jarige mevrouw Margo Ansdell, overleed korte tijd, nadat zij was gered, in een ziekenhuis. Zij was, na een week vacantie te Delft, op dc terugweg naar haar woning in het Engelse graafschap Buckinghamshire. De namen van de andere drie slachtoffers zijn nog niet bekend gemaakt. Donderdagochtend vroeg werd meegedeeld, dat de toestand van alle gewonden „bevredigend" was. Alle geredden zijn eenstemmig in hun lof voor de bemanningen van de „Duke of York" en de schepen, die aan het reddingwerk hebben deelge nomen. uit Duitsland cn zich ternauwernood kon redden. „Vrouwen en kinderen werden eerst in de reddingboten ge plaatst, maar de boten waren ze vol, dat het niet mogelijk was te roeien. Wij hebben enige tijd hulpeloos rond gedreven in zee, vér van het wrak, aar de redding in volle gang was. Het was een nacht van verschrik king". Vele van de passagiers waren Brit ten, die van bezoeken aan oorlogs graven in Nederland terugkeerden. Terstond na de aanvaring snelden reddingboten, sleepboten cn andere schepen te hulp. Dc „Haiti Victory" de „Duke of York" op sleeptouw naar Harwich. Twee sleepboten na men deze taak later over. OOGGETUIGE VERHALEN. Ooggetuigen vertelden na aankomst in Engeland, dat zij omstreeks half vijf een geweldige slag hadden ge voeld. Vele passagiers werden uit hun bedden geslingerd, waardoor aanvan kelijk paniek ontstond. Don Bellamy, een Britse verlofganger uit Duits land zag hoe een der passagiers door de hevige aanvaring bekneld was ge raakt tussen twee staalplaten van 't schip. Zonder acht te slaan op het grote gevaar, schoten mannen toe met branders om dc passagier tusi sen de staalplaten uit te branden. Bij de appartementen, waar de aanvaring plaats had, werd een enorme ravage aangericht. Hier vie len de meeste gewonden. De Ameri kaanse bemanning van de „Haiti Victory" en veel passagiers van dit schip namen terstond het reddings werk ter hand. Hierdoor zijn tiental len, die niet zwemmen konden of door verwondingen niet in staat wa ren te zwemmen, van de verdrin kingsdood gered. Twee Amsterdamse zakenlui, die zich aan boord van de „Duke of York" bevonden, de heren Haye en Blokker, vertelden dat zij, toen zij na de hevige botsing aan dek van dc „Duke" kwamen, zagen, dat het Ame rikaanse schip vier meter in dc scheepswand van het Britse schip was doorgestoten. Vele passagiers werden ernstig bedreigd door stoom en hete olie, die zich verspreidde over het dek. De mensen holden rond, schreeuwend „Wat is cr ge beurd", maar binnen een paar mi nuten waren de eerste reddingsboten uitgezet. De Amsterdammers vertelden, dat het ontzettend koud was, maar niemand had tijd om daaraan te den ken. Iedereen trachtte een plaats in de reddingboot te krijgen, doch toen Generaal Harrison verklaarde te genover correspondenten dat dc communisten hebben toegegeven, dat er geen gevangenen uit Korea moe ten worden weggevoerd. Hij zeide voorts o.m.: „De kwestie is zo belangrijk, dat de beslissing door de regeringen zelf moet wor den genomen". Op verzoek van de verbondenen zijn de onderhandelingen tot Zater dag verdaagd. De Perzische minister-president, dr. Mossadecq. heeft verzocht meer Ame rikaanse hulp te mogen ontvangen op grond van het zogenaamde punt vier van president Truman, dat betrek king heeft op de hulpverlening aan economisch minder ontwikkelde lan den. Hij wil deze hulp in het bijzon der hebben voor industriële ontwik keling van het land. Hij dankte Ame rika voor de in het verleden ontvan gen hulp, maar zeide, d-t aan Perzië meer aandacht diende te worden gc schonken. Luchtfoto van de „Duke of York" met in de nabijheid een sleepboot (rechts) en een motorsloep. voorsteven van het Engelse schip is geheel weggeslagen. TELEFOTO. men van de eerste schrik van dc bot sing bekomen was. was er van pa niek geen sprake. Op ordelijke wijze gingen eerst de vrouwen cn de kin deren naar beneden in de boten en toen volgden de mannen. Op enkele boten werd gezongen om dc moed cr in te houden, vertelde do heer Blokker. De eerste schipbreukelingen wer den in Dover door dc „American Merchant" aan land gebracht. Een aantal moest naar het ziekenhuis worden overgebracht voor een be handeling van een zenuwschok; an deren hadden verwondingen opgelo pen. In een telegram uit Londen van de British Railway wordt medege deeld, dat alle passagiers een shock hebben gekregen; de Nederlanders J. Held uit Den Haag cn H. J. Hoog kamp, eveneens uit Den Haag, beho ren tot de gewonden. Dc luitenant van de American Air Force Baca liep een bekken fractuur op. De Duit ser Vassbcndcr heeft een hevige shock. De namen van dc overige ge wonden en vermisten zijn nog niet bekend. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt to 10 uur). NACHTVORST. Tamelijk heldere nacht met weinig wind cn op vele plaat sen cn in het Noordoosten van het land mogelijk zware nacht vorst. Morgen overdag vrij zon nig weer met een zwakke tot matige Noordoostelijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 8 Mei: zon op 4 58 en onder 20.10; maan op 2.45 en onder 14 18 uur. Het weer in Europa De wcerrapportcn van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bcw. 4 C. STOCKHOLM onbewolkt 12 OSLO zwaar bcw. 8 KOPENHAGEN half bcw. 12 AMSTERDAM licht bcw. 10 EDINBURGH gch. bew. 16 LONDEN zwaar bcw. 18 LUXEMBURG geheel bcw. 11 H PARIJS zwaar bcw. 18 BORDEAUX onbewolkt 24 GRENOBLE onbewolkt 20 NICE geheel bcw. 10 LOCARNO half bew. 24 BERLIJN geheel bcw. 13 FRANKFORT regen 13 MUNCHEN geheel bcw. 12 WENEN licht bcw. 15 INNSBRUCK regen 13 3\Cowtedje Er zijn grijsaards van drie jaar en kinderen van honderd.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1