Nederland herdacht op gezellige wijze de dag van zijn bevrijding Enkele flitsen uit de viering Gisteren daalden wederom parachutes boven Nederland Smakeloze communisten-rel ontsierde bevrijdingsfeest ^3 WOENSDAG 6 MEI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Communisten poogden roet in eten te gooien Gisteren heeft Nederland weer de dag gevierd, waarop 3 jaren geleden in liet Westen en Noorden de radio's 's avonds het ongelooTl'jke bericht de wereld inzonden, dat de Duitse legers gecapituleerd hadden en dat de be vrijding van het uitgemergelde Nederland een feit was. Er is veel gemopperd over de wijze, waarop men gemeend heeft deze dag te moeten vieren, politieke partijen zijn elkaar in de haren gevlogen over het vraagstuk van een vrije dag of niet, een groepje verdwaasde commu- risten, aangevoerd door hoofdman Gortzak, heeft gepoogd de stemming in Amsterdam te breken, maar het gehele Nederlandse volk heeft de dag ge vierd, zoals men een feestdag vieren kan, ook al is er geen vrije dag aan verbonden. De meeste Nederlanders hebben begrepen dat na 6 uur 's avonds nog gelegenheid genoeg bestond om de vreugde van de ontzetting van een bange oorlogsnacht op feestelijke wijze te herdenken en in het gehele land heeft gisteravond een gezellige feeststemming geheerst, die wellicht hier en daar de uitbundigheid van de vorige jaren miste, maar die daardoor hoogstwaarschijnlijk een meer durend karakter voor de toekomst gekregen heeft. Nederland leent er nu eenmaal minder goed vuor, om ieder jaar weer opnieuw op „spontane" wijze in een feestroes te geraken, maar een gezelli ge herdenking van een heugelijk feit past volkomen in de Nederlandse samenleving en dit is gisteren duidelijk gebleken. In Arnhems Eusebiuskerk. een be grip in de wereld vanwege de strijd, die er rondom gestreden is tijdens de tweede wereldoorlog, is gister avond de bevrijding van ons land herdacht. Bij de autoriteiten bevonden kich de commissaris der koningin in Gel derland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford en mevrouw Quarles van Ufford, baronesse van Heemstra en burgemeester C. G. Matser van Arn hem en mevrouw MatserKok. In zijn toespraak over „Militair weerbaar" zei luitenant-kolonel aal moezenier J. B. v. Croonenburg, dat het persoonlijk en gemeenschappe lijk belang met elkaar samen vallen en het karakter van onze persoon lijkheid bepalen. Deel zijn van de gemeenschap betekent gemeen schapsplicht hebben. Het Nederland se volk dient zich de vrijheidsplicht bewust te worden. Prof. dr. W. Banning wees er in zijn toespraak óver „Sociaal weer baar" vooral op, .dat in onze maat schappij de kracht van ons volk wordt bepaald door de verhoudin gen in het arbeidsproces. Het proces van democratisering is voortgezet en er groeit in de arbeiderswereld ook een besef van verantwoordelijk heid. Vrijheid en verantwoordelijk heid zijn wezenlijk aan elkaar ver bonden. In zijn toespraak over „Geestelijk weerbaar" zei de heer J. Smallen- broek blij te zijn dat het grote goed, dat de vijand ons had ontnomen, is teruggegeven. Noodzakelijk is het echter zich te bezinnen op het her stel van onze geestelijke vrijheden. Het gesproken woord werd afge wisseld met zang door het Groot Omroepkoor der Nederlandse Radio- Unie en toepasselijke muziek van de Marinierskapel der Koninklijke Ma rine. Den Haag heeft een bevrijdings feest gevierd, waaraan iedere Hage naar en vooral dc Haagse jeugd veel genoegen heeft kunnen beleven. Om acht uur 's morgens werd be gonnen met wandelmarsen door de stad, waaraan meer dan tweeduizend jongens en meisjes deelnamen. Er waren vele jeugdvoorstellingen georganiseerd. Een hoogtepunt van het jeugdpro gramma vormde dc kleppermars, waaraan meer dan drieduizend kin deren deelnamen. Onder de kinderen bevond zich een verwoed klepperaar van diet) in de 60 jaar, die met jeug dig enthousiasme meeklepperdc. Op het ADO-tcrrein werden sport wedstrijden gespeeld, welke beslo ten werden met een geslaagd vuur werk. Evenals op Koninginnedag stond er weer een wielerwedstrijd op het programma. Een amateursgroep voerde des avonds op het Binnenhof het leken spel „Adriaan Jansz van Bergen" op, welk spel ook 's middags reeds ten tonele gebracht was. De opvoering werd een groot suc ces. De muziekvereniging „Kunst voor het Volk" gaf een populair concert in een muziektent op het Lange Voorhout terwijl dc Nederlandse Vereniging voor de Volkszang in Di- ligentia een vrolijk en goedverzorgd zangfeest hield. Natuurlijk konden de voorna melijk jongere bewoners van de Hofstad weer, zoals op elke feestdag, in de openlucht dansen op de ver schillende pleinen in de wijken van de stad. De fakkel werd weer doorgegeven Gisteravond is overeenkomstig de traditie het bevrijdingsvuur voor hotel „De Wereld" te Wageningen ontstoken. De burgemeester van Wa geningen nam te Nijmegen het vuur, dat daar in September heen was ge bracht van de Normandische kust, over van een wethouder, waarna Wageningse motorrijders de fakkel naar dc stad der capitulatie brach ten. OM ONS DAGELIJKS BROOD Hop lang men mof! werken om SOOgram brood Ee kunnen kopen Ons dagelijks brood is een zaak van gewicht en statistisch bezien ook een zaak van veel of weinig minu ten. Want om ons dagelijks brood te kunnen kopen moeten wij werken en daaruit volgt dan weer dè vraag, „hoelang werken wij voor ons dage lijks brood?". Bijgaande grafiek geeft een ant woord op deze vraag. Het blijkt dat wij dubbel zo lang. voor ons brood moeten werken als dat men dat in Amerika doet. Gelukkig staan wij weer niet boven in de grafiek want daar werkt men liefst 25 min. om van het dagelijks brood verzekerd te kunnen zijn. Zo zien wij dat ons brood ook een kwestie van tijd. is, want allemaal moeten wij werken om het brood te kunnen kopen, van Amerika tot Rus land en van Engeland tot Italië. Het uitverkoren Leiden verschool zich achter een wolkendek! men hier moeilijkheden voor. Dc laatste plaats was Hengelo, waar de parachutes ook spoedig naar de drop ping op het stadion ingeleverd wer den. Peel. in 't Zuiden. Een derde vliegtuig was vol goede moed naar Maastricht gekoerst. Bo ven het Fort St. Pieter tegen dc hel ling van de Pietersberg bü Maas tricht werden de parachutes gedropt. Voor 't raadhuis was de inleverings- post en daar stond een vrolijk spe lend muziekcorps gereed om de prijs winnaars een muzikale hulde te brengen. Tot zover ging de tocht van de Beechcraft uitstekend, doch toen het toestel op weg ging naar Noord- Brabant en Zeeland werd het zicht zo slecht, dat moest worden besloten weer op Gilze Rijen te dalen. Boven de plaatsen Breda en Ter- neuzen die eveneens aan deze drop pingswedstrijd zouden deelnemen, was het wolkendek te dicht om een poging te wagen. De veiligheid heeft voorrang gekregen Van de ruim 190.000 woningen en boerderijen in het rampgebied wer den ruim 50.000 getroffen door de stormvloed van 1 Februari. Het Cert- traal Bureau voor de Statistiek gaf dezer dagen een overzicht van de sehadecyfers, zoals deze gedetailleerd liggen voor het getroffen gebied. Opvallend is hierbij, dat ruim dc helft van de getroffen woningen in do provincie Zuid-Holland ligt. Ruim een kwart in Zeeland en de rest in Noord-Brabant, terwijl in dc overige gebieden van Nederland de beschadigingen zeer verspreid en ook incidenteel zijn. Nu een groot gedeel- Daarvoor wilden zij vrij hebben Amsterdamse politie tot charge gedwongen Drie vliegtuigen van de rijkslucht vaartschool uit Gilze Rijen hebben gisteravond boven ons land gecir keld en als een herinnering aan de droppings uit de bezettingstijd, op deze bevrijdingsdag voedselpaketten en vrijheidswimpels afgeworpen. In iedere provincie zouden boven een bepaalde plaats twee parachutes wor den gedropt. Van deze droppings werd via de radio een reportage gegeven, zodat de luisteraars wisten waar de drop ping geschiedde. Tevens werd mede gedeeld, waar de parachutes moesten worden ingeleverd. Degene, die zich in elke plaats het eerst met een pa rachute bij de inleveringsplaats aanmeldde, werd beloond met twee rondvluchten van de Kl.M. en een start met een zweefvliegtuig van Teriet. De tweede prijswinnaars ont vingen één K.L.M.-rondvlucht en een boekwerk met luchtfoto's van Neder land. De moeilijkste taak had de pi loot, die de provincies Noord- en Zuid Holland, Utrecht en Gelderland voor zijn rekening moest nemen. De eerste droppingsplaats was Alkmaar; het zicht was slecht en daardoor zijn de parachutes bij Bergen neergeko men. Kort daarna was de bemanning weer in moeilijkheden boven Leiden. Hier was het Schuttersveld als drop pingsplaats aaügewezen, doch het zicht was vrijwel nihil. Toch hebben de leden van de bemanning getracht zich zo goed mogelijk van hun taak te kwijten. Een verlicht raadhuis en een brandende fakkel mochten niet baten; de bemanning kon dc juiste plaats niet vinden. Kort daarna werd medegedeeld, dat de parachutes waarschijnlijk nabij Leidschcndam waren neergekomen, en later kwam het bericht, dat ze tussen Wassenaar en Voorschoten zouden liggen. Van Leiden vloog de Beechcraft naar Utrecht, waar eveneens zeer slecht zicht was, doch plotseling vond de piloot een gaatje in het dich te wolkendek. De parachutes werden afgeworpen en zijn keurig in de na bijheid van de Lessinglaan neerge komen. Vijf minuten later waren ze ingeleverd bij het hoofdbureau van politie. Arnhem was de laatste droppings- plaats. Hier was het zicht beter en zo konden de parachutes op de Gro te Markt bij de Eusebiuskerk worden neergelaten en in het Vitesse-sta- dion worden ingeleverd. Voorspoed in het Noorden. In het Noorden was de eerste drop pingsplaats het Friese dorpje Wor- kum. Na een geslaagde dropping al daar was Delfzijl aan de beurt. Even als in het Drentse dorpje Eelde kwa Do communisten hebben gisteren gepoogd in Amsterdam dc bevrij dingsdag te ontsieren met politieke demonstraties. Dank zij het tactische optreden van de wakkere Amster damse politie, werden de ongeregeld heden in de kiem gesmoord cn on dervond het grote publiek practisch geen last van het zielige groepje rad draaiers. In de middaguren om omstreeks 4 uur verzamelden zich enige tien tallen mannen op de Dam, met als leider het Tweede Kamerlid Gortzak. Op ongeordende wijze begonnen en kelen van de heethoofden politieke leuzen to brullen en daar door de politie iedere politieke beloging ver boden was, maanden enkele agenten tot doorlopen. De opgewonden ke reltjes wilden toen vechten en het sl^' was, dat een tiental agenten met gummiknuppels het plein moesten Schoonvegen. De leider was bij dc eerste klap verdwenen cn dit ont nuchterde de overigen dusdanig, dat zij in zijstraatjes en langs de opge stelde markttentjes, waar burgera in feeststemming liepen te wande- Kinderbijslag zelfstandigen Wordt noodregeling een jaar verlengd? Spoed gevraagd I De vaste commissie voor de socia le verzekeringen in de Tweede Ka mer heeft in een nota mededeling gedaan, dat de regering wel genood zaakt zal zijn de noodregeling kin derbijslag kleine zelfstandigen te verlengen, daar het onmogelijk moet worden geacht vóór 1 Juni a.s. dc dag, waarop de noodregeling afloopt een nieuwe wet te hebben. De tra ge ontwikkeling van de nieuwe wet ligt gedeeltelijk bij de Soc. Econ. Raad, die nog steeds haar rapport niet aan de regering uitgebracht heeft. De commissie uit de Tweede Kamer dringt er bij de regering op aan, dat zij reeds nu het voorberei dende werk voor het komende wets voorstel laat verrichten, zodat zo spoedig mogelijk na het uitbrengen van het S.E.R.-advies de wet aan het parlement voorgelegd kan worden. Deze spoed achten de leden nood zakelijk, omdat hoe langer hoe meer aan het licht komt, welke onvol maaktheden de noodregeling bezit wat betreft de hoogte van de bijslag en de inkomensschaien. len, een goed heenkomen zochten. Op het Rok in werden zij echter weer door enkele partij-functionarissen opgevangen en wederom trok men op naar de Dam. De politic vroeg nu assistentie aan van haar bereden collega's en met de blanke sabel werd een charge uitgevoerd, die het gewenste resultaat opleverde: Dc communisten dropen met gepaste snelheid af en het denkende deel van Amsterdams burgerij kon weer onge stoord zijn bevrijdingsdag verder vieren. Soldaat Arie Biever Donderdagavond thuis Soldaat Arie Biever uit Don Haag is vanmorgen om elf uur mot het lijntotstcl „Walcheren'' van de KLM uit Tokio naar Nederland vertrok ken. Het toestel wordt Donderdag avond omstreeks 18.45 uur op Schiphol verwacht. Te zamen met soldaat Bicver keren in ons land terug vier afgekeurde Koreavrijwil- ligers. Zoals bekend, ia Arie Biever kort geleden na een verblijf van 27 maanden in een communistisch krijgsgevangenenkamp in Tokio te ruggekeerd. Hij behoorde tot het Ne derlands detachement Verenigde Na ties. BOOTTOCHT VOOR CHRONISCHE ZIEKEN. De „Kasteel Staverden" van de „Holland-Veluwe-lijn" is Maandag avond met drie grote Roode Kruis vlaggen in top in de haven van Har derwijk gearriveerd. Aan boord be vonden zich 71 chronische zieken uit de kring Overijssel van het Roode Kruis, die door de bemoeiingen van deze organisatie in staat werden ge steld, een vijfdaagse bootreis te ma ken van Deventer, via Harderwijk, Amsterdam en aiverse binnenwate ren weer naar Deventer. Eind vorige week werd de ruime boot geheel voor dit doel ingericht door de afd. Harderwijk van het Ned. Roode Kruis. Dc eerste nacht werd in de haven van Hard^nviik doorgebracht. Bur gemeester en mevrouw Numan gaven van hun belangstelling blijk. De bur gemeester sprik allen hartelijk toe. Vanmorgen is de reis naar Am sterdam voortgezet Er volgen nog drie dergelijke trips rrret de Kas teel Staverden". Van 2530 Mei komen de zieken uit Gelderland aan de beurt. te reeds is drooggevallen, blijkt ech ter, dat vooral op Schouwon-Duivc- land cn op Zuid-Beveland nog vrij veel woningen in het water staan. In de provincie Zuid-Holland is de schade percentueel minder. Wij ge ven in deze kaart nog een aanwijzing hoe de verwoesting over dc verschil lende gebieden verspreid is. SCHADE AAN ZEEUWSE FRUITTEELT. Boomgaarden in het geïnundeerde gebied, die er tot voor kort nog vrij gunstig uitzagen blijken nu zeer ern stig beschadigd te zijn. De fruitteelt op Noord Bevcland kan op enkele boomgaarden na, als volkomen ver loren worden beschouwd. Zo is het ook in de streek om Wolphnertsdijk, Stavenlssc. Schouwen-Duiveland en een doel van Sint Philipsland. Deze gebieden zijn namelijk door zeer zout water overstroomd. De overstroomde boomgaarden in het zuiden van Zuid- Bcveland hebben het water meer uit de Westerschclde gekregen waarvan het zoutgehalte niet zo hoog is. De streek rond Baarland on Oudolande, in do zak van Zuid Bcveland, ver toont een lager zoutcijfer. Voor de boomgaarden in het Oosten van Zuid Bevcland ziet het er evenwel slecht uit, omdat hier vooral de lange duur van de inundatie ertoe hoeft ge leid dat de bomen zijn verstikt. Gestikte boomgaarden kunnen met nog meer water niet worden gered. De fruittelers zullen meer gips krij gen cn binnenkort een voorschot op de najaarsgift van drie ton per hec tare ontvangen. 74ste lijst slachtoffers watersnood DEN BOMMEL. Verkcrkc, Dina Jannetje, geb. 24-9- '45; Verkerke, Jannetje Dina, geb: 4- 7-'52; Verkerke-Osscwoijcr. Wlllemp- je, geb, 6-5-'23; Van der Wclle-Van Eek, Staffelina, geb: 13-11-T883. NIEUWER KERK. Sies, Lccndert, geb: 14-2-1922. NIEUWE TONGE. de Jong. Willerapje Adriaontjc, geb: 31-8-1945. Looy-Koppenaal, Ma ria, geb. 25-3-1910; Nagtegaal, Joos, geb: 13-9-1929. STELLENDAM. Troost, Klaasje Gerrit, geb: 30-9-'50 HET NATIONALE RAMPENFONDS Sinds gister is wederom honderd duizend gulden bij het Nationale Rampenfonds binnengekomen. 1-Iet totaal-bedrag is thans tot 110,4 millioen gestegen. - Dc eerste van een reeks een voudige vÈiilocr-machine.; is opge steld bij de fa. Vrolijk ln Scheve- ningen, Deze mrnhines met een ca paciteit van 40 vissen por minuut bij 'n eenmansbodiening betekonen een stap vooruit bij het conserveren van vis. TANDEM éXt tW** 'i. I (Advertentie) Vlammende Schoonheid Naar het Amerikaans door TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden.) 29) Maar Mary Lec scheen al niet meer naar hen te luisteren. Als in gedachten had zij de glazen die in haar bereik stonden, op een rij ge zet en speelde er nu met de tanden van haar vork langs. Toen zong zij zacht het lied van het Chinese meis je, zoals zij het die avond in het oude huis in Annapolis gezongen had. En één voor één zwegen de anderen om naar haar te luisteren. Mary Lee had een mooie, rijke altstem. Wie naar haar luisterden, zagen het ongeluk kige meisje, dat haar dood tegemoet ging. zagen de ivoren minaretten en de treurwilgen in het maanlicht. In de stilte die op haar zingen volgde, zei Mary Lee: Jullie kunt wel zeggen, dat jullie daan hebt met het oude en dat de nieuwe kunst zullen ma- maar kan één van jullie iets maken, dat dit gedicht evenaart? Het is duizend jaar geleden gemaakt en het zal nog duizenden jaren blijven leven! Zij stond op. Kom mee, Rickey. Ik heb ge noeg van kunstlicht. Ik wil de zon zien. Toen Rickey naast Mary Lee in de bus zat, op weg naar het park zei ze ineens: Soms heb ik het gevoel, of we allemaal op de verkeerde weg zijn, Rickey. Wat bedoel je? O, wij proberen ons uit te druk ken, terwijl we eigenijk niets te zeg gen hébben. Maar ^k heb veel te zeggen, protesteerde Rickey heftig. Hoe het met jou is. weet ik niet. Maar ik wel. Misschien wel, ja. Wat mij be treft, ik zou het liefst een Zuidzee- eilander zijn en in een strooien rokje rondlopen. Ik probeer te zingen cn jij probeert te schrijven, maar zou het niet veel beter zijn, als we al leen maar proberen te leven? Hij draaide zich naar haar toe en keek haar aan: Wat bedoel je met leven? O, de dagen nemen, zoals Z1J zijn. Onze ambitie vergeten, alles vergeten, behalve, dat 't leven goed Het is niet goed, zei hij bitter. Zie maar eens, wat het mij geeft. Michael McMillanen het hele verhaal van zijn gegriefde eigen dunk kwam er hortend en heftig uit. Ginny probeert wel mij te be grijpen, maar zij kan het niet. - Niemand begrijpt je. Ik geloof, dat het de vloek is van het genie. Mary Lec had Rickey nu, waar zij hem hebben wilde. Hij had haar zijn wonden laten zien, nu zou zij ze ver binden. Zij wist, dat hij zich een miskend genie voelde met de hele wereld tegen zich. Ik begrijp je waarschijnlijk ook wel niet. maar ik leef meer met je mee dan je vermoedt. Ik hou van je meer dan ik ooit van een man gehouden heb. In Memphis zijn er 'n massa die verliefd op me zijn, maêr ik geef meer om jouw vriendschap dan om hun liefde. Misschien geef je niets om mijn vriendschap, maar je hebt me nodig. En je moet me be- beloven, dat je bij me zult blijven, zodat ik je kan helpen Het was eerlijk gemeend en streelde hem. Je bent een goede kameraad voor me, Mary Lee. Sentimenteel was het niet, maar het belóofde toch iets. Je zult hun immers heel gauw tonen, wat je eigenlijk bent. Rickey. De bomen in he. park waren kaal en zwart, maar het winterzonnetje omspeelde ze met een bleekgouden glans. De scherpe, koude lucht deed Rickey goed na zijn opwinding en Mary Lee's geloof in hèm was olie voor zijn wonden. Toen zij voorstelde om naar Was hington Square terug te gaan, gtem- de hij gewillig toe. Hij had zijn kof fertje in het restaurant laten staan, maar hij zei er niets van. Hij kon 't later immers terughalen! Zijn impuls om weg tc lopen leek hem nu dwaas heid. XII. 'N ALLERLIEFSTE OUDE VROUW De post van twee uur bracht Vir- gina een briefje van Michael. Ik maak mij erg ongerust over mijn fiasco. Is er iets, dat ik kan doen? En kunnen wij er niet nog eens over praten? Mag ik bij u ko men. of komt u morgen met mij lunchen? Zij antwoordde per telefoon. Ik durf u niet goed hier tc vra gen. Rickey kan ieder ogenblik thuis komen en is niet in de stemming. Maar ik zal heel graag met u lun chen. Hij nam haar mee naar een rustig restaurant in dc bovenstad cn nog voor de lunch gedaan was, hadden zij een samenzwering op touw gezet. Ik moet je zo dikwijls zien als nvaar enigszins mogelijk is, had Michael gezegd. Maar ik kan er niets van tegen Rickey zeggen, had ze hem eerlijk bekend. Hij wil niets meer van je weten, dus bij ons durf ik je niet te ontvangen Hij maakte plannetjes voor hen beiden. We kunnen zo nu en dan ook samen een autotochtje maken. Er is een plaats, waar ik je dolgraag naar toe zou brengen.... naar mijn t£f»te Molly. Zij is een oude schat en als het mij te benauwd wordt hier in de stad, dan vlucht ik naar haar boer derij. Het is een prachtig, oud be drijf en een boerenechtpaar drijft 't voor haar. Zij heeft er haar hele le ven gewoond en zij is nog evenzeer van de oude tijd als het huis zelf. Zij geeft niets orr: mode, auto's of radio. Zij is dol op haar duiven cn haar eenden en haar koeien. Hij zweeg en lachte. Hoe vind je dat het klinkt? Ik zou er dolgraag naar toe willen. Goed, dan breng ik je cr heen. Zou je het kunnen schikken? Liefst zo gauw mogelijk. Zij beloofde het hem cn in dc daar op volgende dagen ontmoette zij Michael nog heel vaak, zonder dat Rickey er iets van bemerkte. Aan haar moeder schreef zij echter uit voerig over haar vriendschap mot Michael. Zij gaf de hele geschiedenis van Rickey's bock en Michaels cri- tiek er op cn Rickey's woede daar na. „Rickey heeft natuurlijk ongelijk. U kent hem in die buien, moeder. Hij is dan net als vader maar ik ge loof. dat ze cr beiden niet verant woordelijk voor zijn. Het ie waar schijnlijk de terugslag van zo veel generaties hooggestemde Farquhars. Maar het maakt het leven niet ge makkelijker. Michael en Ik zien elkaar nu heel dikwijls. We zijn al twee keer naar een matinéc geweest. Rickey dacht, dat ik naar een tentoon stelling was. Ik ben werkelijk dc schilderijen gaan kijken. Michael bracht mij cr heen cn wc zijn er langs gehold. Belde keren kwarrr ik .o laat thuis maar Rickey was uitgegaan cn hoeft mij niet gemist. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5