DUINSTREEK DINSDAG 5 MEI 1953 PE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 H1LLEGOM STROP VOOR DE GEMEENTE. Voor de tijd van één jaa verhuur de de gemeente 'n stuk teelland aan S. P. Warmerdam. De gemeente meende tot geen langere duur te mo gen overgaan, omdat dc Woningbouw na een jaar de grond kon nodig heb ben. Dat is thans het geval. In plaats van het gehuurde als teelgrond te gebruiken, zaaide de pachter er gras op en maakte er dus weiland van. In de raad maakte een der leden er de voorz. terstond opmerkzaam op en B. en W. hadden tegen dc pachter moeten zeggen: omploegen of wij doen het. Volkomen te goeder trouw, doch niet getuigend van strak beleid, liet de gemeente de huurder z'n gang gaanDeze verzocht aan de Grondkamer verlenging van dc huur voor zes jaar. De huurder kreeg z'n zin. De gemeente wendde zich tot de Centrale Grondkamer, die de uit spraak van de Grondkamer bevestig de; ook via het Kantongerecht bleef de zes jaar gehandhaafd. Gevolg is, dat men thans de huurder er af moet kopen, z.g. schadeloos moet stellen. Dodenherdenking. Om half 8 stelden dc deelnemers zich gister avond voor het raadhuis op en trok een lange en zwijgende stoet door de Hoofdstraat en langs het oude ge deelte van dc Van den Endelaan naar het monument in het Wilhelmina- park. Daar werden de gevallenen twee minuten in stilte herdacht en werden bloen en gelegd bij de voet van het monument. Na afloop van de plechtigheden werden in alle ker ken bijeenkomsten gehouden. In de St. Josephkcrk werd Dinsdagmorgen als sluitstuk der Dodenherdenking te 6 uur een gezongen H. Mis van Re quiem voor de zielerust der slacht offers opgedragen. HAARLEMMERMEER Geboren: Gerardus Johannes, zn van G. J. Storm en R. Brand. Caro lyn ./yin, dr van K. F. de Vries en B. Bennison; Barend, zn van B. Hopman en M. A. Franzen; Gerardus Cornelis Antonius, zn van G. W. Dekker en J. P. Beuk; Janna, dr van C. Over- beek en J. van Leeuwen; Arjan, zn van A. den Hertog en B. Flach; Anna Maria Petronella, dr van J. G. Zwa ger en J. M. Vester; Elisabeth Neeltje dr van B. Tensen en N. van Woerden. Wilhelmina Catharina, dr van D. Meijer en J. van Stam. Cornelis, zn van C. Pols en A. Dol. Mathilde dr van H. Wies en N. W. Joren; Izaac, zn van C. I. Bos en G. Molenaar. Alexej, zn van A. Graaf Orloff Davi- doff en M. C. Spaargaren. Ondertrouwd: Cornelis Hendricus van den Broek, 30 jr en Martina Jo hanna Zoet 28 jr. Herman Lode wijk Bosma 22 jr en Johanna Maria Wit- teman 22 jr. Getrouwd: J. Millenaar en A. v. d. Heuvel; W. L. de Galan en M. Ver hoef; J. E. J. Viilevoye en L. E. Mo- leman; S. v. d. Meer en N. de Vries. D. Haarsma en J. de Lange. Overleden: Johanna Antonia, 1 jr., dr van H. J, Hadders en J. A. Lan- NOORDWTTK Piet de Groot beste snelschaker In de laatste ronde, Maandagavond, viel de beslissing. De Groot's grootste concurrent Jo Turk was er volkomen uit, zo zelfs, dat hij van P. Lindhout door een grote blunder verloor. P. Lindhout komt hiervoor in aanmer- Koninklijk bezoek aan Noorwegen Er bestaat in Noorwegen voor het bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard een oprechte en warme be langstelling. De voorbereidingen zijn wellicht weinig spectaculair, maar achter de schermen wordt reeds vele dagen» hard gewerkt om alles in dc puntjes verzorgd te hebben. Het be zoek vraagt ook van de Nederlandse legatie alle werkkracht, maar zij on dervindt daarbij een uiterst prettige samenwerking van de Noorse autori teiten. In Oslo kan men dezer dagen in vele kringen beluisteren, dat ae bei de landen veel gemeen hebben. Er zijn» nog vele herinneringen uit het verleden aan de banden tussen Noren en Nederlanders. Van Nederlandse zij do worden er op het ogenblik druk voorbereidin gen getroffen voor de lunch, die door koningin Juliana Donderdag 7 Mei wordt aangeboden. Deze wordt ge houden in de in het water gelegen „Royal Norwegian Yachting Club". In een gedeelte van het gebouw is het restaurant gevestigd, dat voor deze gelegenheid wordt ingericht. Er komt Nederlands personeel voor over. Ta felzilver, aardewerk, linnen en an dere zaken zijn uit ons land gezon den. Groenten en vruchten uit Ne derland, zoals asperges en aardbeien, alsmede vele bloemen uit Aalsmeer worden per vliegtuig hierheen ge bracht. Er zullen ruim 50 personen aan dc lunch aanzitten. Grote aandacht bestaat er in Noor wegen ook voor het bezoek van het koninklijk paar aan de kernreactor in Kjeller. Deze werd nog slechts door de Zweedse koning bezocht. Juist die bijzondere samenwerking op dit terrein, door twee kleinere lan den, wordt door dit bezoek nog eens geaccentueerd. Donderdag 7 Mei wordt des avonds in het Nationaal Theater, dat op korte afstand van het koninklijk paleis is gelegen, een galavoorstelling gege ven. De keuze is gevallen op „Maria Stuart" van Schiller, het historisch drama der koninginnen. Indië vraagt Kohinoor terug Indie probeert de beroemde iKohinoor-diamant van Groot-Brit- tannië terug te krijgen. De steen zit in de kroon, die koningin Elizabeth zal dragen hij haar kroning. De regering van Indië probeert zo veel mogelijk van de juwelen, kunstschatten en andere kostbaar heden terug te krijgen, die de En gelsen hébben weggehaald in dc eeuwen dat zij de scepter zwaaiden in het toenmalige Brits-Indië. De Indische regering heeft zich nog niet met de Britse verstaan over deze delicate kwestie. Speidel wordt niet ingewijd Churchill heeft Maandag in het Lagerhuis medegedeeld, dat Speidel, de voormalige Duitse legerchef, tij dens zijn huidig bezoek aan Groot- Brittannië niet op de hoogte gebracht zal worden van geheimen op het ge bied van atoomwapenen. Ook zal Groot-Brittannië hem geen inlichtingen verstrekken over geleide projectielen, chemisch en bacterio logisch onderzoek. DE POSTBODE SCHROK ERVAN. Met duizenden poststukken, waar van de opbrengst bestemd was voor het Roode Kruis, is gisteren de Ne derlandse ballon „Henri Duuant" uit Dudweiler in he Stargebied opge stegen. Gedreven door een buiige wind bereikte de ballon een snel heid van zestig kilometer per uur. Het luchtvaartuig landde in Frank- rijk, in een dunbevolkte streek nabij Commercy. De Franse gendarmes on- deizochten -ïerst terdege of er geen ontplofbare stoffen aan boord waren en de postbode van het dorpje Es say kreeg de schrik van zyn leven: hij moest 6457 poststukken stempe len. De ballonvaarder, de heer De Vos, vond gastvrij onderdak bij een in dcae streok vvcner.de Nederlandse boerenfamilie. Activiteit van de Mau-Mau Leden van de Mau Mau hebben Maandag bij een overval op een bur gerwacht in het gebied van Njeri tenminste negentien gezagsgetrouwe Kikoejoes gedood. De Kikoejoes werden in stukken gehakt of levend verband door een groep van onge veer driehonderd opstandelingen, die bewapend waren met geweren en pistolen. De oproerlingen namen drie leden van de burgerwacht gevangen. De Mau Mau-leden verlieten hun schuilplaats in de bossen en zij vie len het dorp Gatembire aan. De burgerwacht kon met vuurwapenen de aanvallers een tijd op een aftand houden. De leden van de burger wacht bleven verzet bieden tot hun munitie wa° uitgeput. De oproerlingen staken alle hut ten in brand en het hoofd Stephano en tien van zijn mannen werden le vend verbrand. Tevoren werden van een groep van negen burgerwachters, die trachtte de wijk te nemen om hulp te halen er acht met panga's (lange messen) gedood. Adenauer krijgt z'n kans Er is een onverwachte wending gekomen in de kwestie van de rati ficatie van het verdrag voor het Europese Leger door de YVestduitse Bondsraad. De voorzitter van de Duitse vluchtelingenp&rtij, Waldemar Kraft, heeft nl. verklaard, dat dc premier van de federale staat Bre men zijn standpunt heeft herzien en zich thans achter deze verdragen heeft gesteld. Op 26 April were' in de Bonds raad de ratificatie van het E.D.G.- verdrag met 20 tegen 18 stemmen verworpen. Bremen was toen een van de staten die tegen stemden. De ommezwaai van deze staat, die Kraft gisteren op een perscon ferentie bekend maakte, zou dus be tekenen, dat thans in de Bondsraad wel een meerderheid voor de ratifi catie zou zijn te vinden. V erkiezingsincidenten in Frankrijk De ex-burgemeester Barthe van Angas, een plaatsje bij de Pyreneeën heeft de stembus, die gebruikt werd bij de gemeenteraadsverkiezingen, in zijn auto weggevoerd. Naar zijn mening was de bus vol gestopt door leden van de oppositie. De ex-burgemeester greep de bus en snelde naar zijn auto en reed weg. Een auto met leden van de oppositie achtervolgde hem, doch men kon niet meer voorkomen, dat Barthe de bus overhandigde aan ministeriële amb tenaren voor de telling. Het is nog niet bekend of geble ken is, dat er onregelmatigheden ge schied zouden zijn. In de Elzas had een slagersknecht zich candidaat gesteld voor de oppo sitiepartij van zijn werkgever, die eveneens candidaat stond. Nog vóór het bekend worden van de uitslag echter maakte hij een einde aan zijn leven. king voor de pnjs van de beste prestatie. Ook Marijt maakte tegen de Groot een incorrecte aanval en verloor een stuk en daarmede de par tij. Met belangstelling begon toen de partij de GrootTurk. Turk bouwde zijn stelling goed op en toen bracht dc Groot een dame-offer, hetgeen Turk verkeerd behandelde. Het zag er wel gevaarlijk uit maai- een goe de afwikkeling had Turk in het voor deel moeten brengen». Nu was het an ders en maakte daardoor de Groot ongeslagen kampioen. Piet, proficiat! Verder waren de uitslagen: G. Ma- rijtP. de Groot 01, P. Lindhoud A. Lindhout 01, J. TurkA% Veef- kind 10, P. LindhoutJ. Turk 10, G. Marijt—J, Hoogeveen 01, P. de GrootJ. Turk 10. A. VeefkindDe Meuzelaar 10, A. LeenheerF. Hoek 10, H. VeenstraF. Hoek 0 1. Ds. MeuzelaarP. de Groot 01, A. LindhoutA. Veefkind 10, Ds. MeuzelaarH. Veenstra 1—0, J. Hoo geveenA. Leenheer 01. Tot sluiting van het schaakseizoen wordt Maandag de traditionele gongwedstrijd gehouden. EXPERIMENT Zondagavond te ongeveer 10 uur, was een 17-jarige motorr.Jder op de Kon. Wilhelmina Boulevard aan het experimenteren op een motorfiets. In de bocht Palace-pleinOude Zeeweg laakte hij blijkbaar de macht over het stuur kwijt en botste tegen een lantaarnpaal op en vervolgens ver nielde hij een zitbank, waarop zich gelukkig niemand bevond. De on voorzichtige jongeling bekwam een hersenschudding en een gebroken sleutelbeen. NOORDWIJKERHOUT In alle stilte, slechts een kwartier onderbroken door klokgelui, werden gisteravond in Noordwij kerhout de doden van de tweede wereldoorlog herdacht. Om half acht formeerde zich op de Dorpsringweg de stoet, welke de „Stille tocht" ging houden naar het graf van de gesneuvelde mi litair P. ae Winter en het monument van de gevallenen. Voorop liepen vier militairen van zee- en landmacht, twee grote kran- I sen van^ de Oranje-Vereniging tor- 1 send, één voor het g*at van P. de Winter en één voor het oorlogsmonu ment; daarop volgde het bestuur van de Oranjevereniging met de ere-voor- zittex-, burgemeester Van der Weij- dcn. Ook de Oranj^commissie uit de Zilk was met een aantal leden ver tegenwoordigd Hi-rni' volgde de fa milie van de gesneuvelden en voorts afgevaardigden van diverse vereni gingen, de verkenners, een groep van de Reserve Rijkspolitie, en een aantal burgers. Via Havenstraat, Koningin neweg en Heerenweg bereikte de stoet de dodenakker van St. Jozef, waarop de Nationale Reserve, even als bij het mo. ument voor het raad huis, de dodenwacht had betrokken». Hier werd een krans neergelegd en een minuut stilte in acht genomen, waarna de familie gelegenheid kreeg een bloemenhulde te brengen. Ver volgens ging de tocht naar het mo nument van de gevallenen, waar twee minuten stilte in acht werd genomen», waarna kranslegging en bloemenhul de door verenigingen en burgers volgde. De stoet werd bij het gemeen tehuis ontbonden. In de Sint Jozef kerk leidde pastoor Van der Waarden een herdenkingsdienst. Op het pries terkoor stond de nationale driekleur halfstok opgesteld. In» ernstige woor den herdacht ae pasteer de gevallenen en zeide, dat het een plicht was de doden van de oorlog te gedenken en voor hen te blijven bidden. Met het gezamenlijk zingen van het „Wilhel mus" werd besloten. KATWIJK AAN DEN RIJN Dodenherdenking Ook hier werd gisteravond de jaarlijkse stille gang, ter heruenkmg van de ge vallenen. gehouden. Aan vele gebou wen hing de vlag halfstok en te 8 uur werd in de Ned. Herv. Kerk een dienst gehouden waar allereerst voorging ds. S. G. J. Govers, die sprak naar aanleiding van Ps. 22. Vervolgens sprak ds. H. de Valk, Gereformeerd Predikant, die tot on derwerp had Ps. 50 15. Dan ving ving de tocht aan naar het gedenk teken ten Westen van het gemeente huis. Aan deze tocht namen deel burgemeester Woldringh van der Hoop, wethouder D. C. van Leeuwen en de gemeentesecretaris, de heer Boekhoven. Tevens nam aan deze plechtigheid bij het gedenkteken deel een peloton van het vliegveld Dan nam de terugtocht een aanvang en had een dienst plaats in de R. K. Kerk waarmede deze plechtigheid was beëindigd.. KATWIJK Geb.: Pieter J., z. v. A. Kruyt en A. Haasnoot; Jacob, z. y. R. Vliegent- hart en C. van Harten'; Lucas K., z. v. G. Oudshoorn M. Wagter; Dil- ly, d. v. W. Meijvogel en P. J. de Jong; Anna D., d. v. D. van Duyven- bode en J Barnhoorn; Jacob, z. v. G. Vlieland en E. Rolleman; Maria, d. v. G. van Delft en J. Brussee; Ja cob, z. v. A. Kuyt en G. Paap. Ondertr.: J. C. de Jong en C. Glas bergen; C. van der Boon en M. M. de Mooy; Y. van Rijn en C. van Duyvenvoorde; M. van Rijn en Nic. Zandbergen; C. Ouwehand en P. v. Boelen; C. van der Plas en K. Berk- heij; L. Kulk en A. Hoek. Getr.: W. Meijvogel en A. Parle- vliet; C. Snijder en S. van der Plas; T. van Duyn en J. Messemaker; D. Gillebaart en J. J. Bergerhout; P. C. van Duyn; N. Zandbergen en A. C. Laros en J. Otte; K. Verloop en L. van Duyn; J. L. Leestemaker en A. van Duyvenbode. Overl.: A. van Duyn. 80 jaar; N. Guyt, 75 jaar: C. van den Oever, 81 jaar; L. de Valenca; D. v. d. Plas, 69 jaar; M. ten Donkelaar, 77 jaar. Pastoor Looyaard sprak bij de dodenherdenking te Oegstgeest Velen waren gisteravond samen gekomen bij het monument in het Bos van Wyckerslooth om zich een ogenblik te bezinnen op de bange jaren van de voorbije oorlog en die genen te herdenken, die in het ver zet waren gevallen. Behalve burgemeester Du Boeuff en echtgenote waren o.m. aanwezig oud-burgemeestei VanGerrevink.de beide wethouders en de raadsleden, overste Focke van het M.E.B., ka tholieke en protestantse geestelijk heid, de gemeentesecretaris en het bestuur van de Oranje-vereniging. Na opening met het .Ecce quomo- do moritur" door het Mannen-Dub bel Kwartet „Inter Nos" o.l.v. de heer L. van Wijngaarden sprak pastoor Looyaard dr herdenkings rede uit Spr. begon met de dicht regels: Ik ben een zoon der stoere Westerstranden, Mijn vaderland is waar de vrijheid leeft. Deze regels zijn een typering van de karaktertrekken van hen, die wij herdenken, die zich in dagen van angst hebben opgeworpen als ver. dedigers van enze natie, die pro beerden de woeste horden der bar baren te bedwingen. Zij hielden Ied'rc vrouw en icdTc man Help B.B. zoveel het kan. DE KWAKEL KIND ONDER EEN AUTO. Bij het uitgaan der school waren enige kinderen op het Kwakelsepad aan het spelen achter daar staande bloemenkisten. De 4-jarige Theo de Blieck liep achter die kisten van daan en werd gegrepen door 'n auto. Hij werd binnengedragen bij de heer P. J. Graven. Dokter Jansen was spoedig ter plaatse en constateerde een beenbreuk. Per ziekenauto is de kleine naar het ziekenhuis vervoerd. De bestuurder van de auto treft ver moedelijk geen schuld. J WOKDO 42. In een zeer goede wedstrijd is het KDO niet ge lukt de puntjes mee naar huis te nemen. Al dadelijk na de aftrap kwamen de JVVD'ers fel opzetten en wisten al spoedig een 10 voor sprong te nemen. KDO wist zich nu iets los te spelen en menige goede aanval op te bouwen, maar het juiste schot ontbrak. 5 Minuten voor rust wist JVVO nog eenmaal het net te vinden (20). Na de thee zette KDO een fel offensief in, dat a] spoedig beloond werd met een mooi doelpunt van Janmaat (2—1). Na 20 minuten spelen werd het zelfs 2—2 door een vrije trap van P. Verhoef. Er was nog 15 minuten te spelen, toen Meijer de bal te zacht op de keeper terug speelde, waarvan de midvoor van JvVO dankbaar gebruik maakte (3—2). Wat KDO ook probeerde, het wilde niet meer lukken. De verde diging moest nog eenmaal zwichten voor een mooi schot van de JWO- linksbuiten (42). KDO bouwde nog een paar mooie aanvallen op, doch zonder resultaat. Verdere uitslagen: KDO IIKDO Veteranen 25; St. Pancratius asp. KDO asp. 20. Dames handbal: KDO I—Altior I 0—1. Geboren: Francisca Bernadette d. van F. Fens en J. M. Lukassen; Johanna d. van L. W. Kniep en A. J. Maarsen; Machiel Cornelis Maria z. van M. M. Schijf en J. A. Woer den; Maria Magdalena d. van H. Heinen en A. Gezelle. Ondertrouwd: Piet Bos en Jullie Henriette Victorine van den Adel. VOORHOUT Nadat in beide kerken plechtige erediensten waren gehouden, ver zamelden vele gemeentenaren zich rond het houten kruis achter het bankgebouw. De plaatselijke mu ziekvereniging speelde treurmuziek, terwijl de Hollandse driekleur half stok hing. Bij het monument aange komen, waren vele gemeentenaren aanwezig, l'wee minuten stilte wer den in acht genomen, waarna de muziek twee coupletten speelde van „Blijf bij mij Heer". Burgemeester !>e Graaft hield een korte toespraak, waarna mevr. De GraaffLemonens een kram legde aaq de voet van het kruis. Velen volgden haar voorbeeld. Een ere wacht van militairen stond bij het kruis opgesteld. Tijdens het speien van twee coupletten van het „Wil helmus" werd de vlag weer in top gehesen, waarna een declamatie werd gegeven door de heer A. Vlas veld. Koninklijke onderscheiding. Ter gelegenheid /an de verjaardag van H.M. Koningin Juliana werd aan de posthouder F J. Geurts de ere-rae- daille van de orde van Oranje Nassau in het ziiver uitgereikt. Deze onderscheiding is hem uitgereikt door de directeur der P.T.T. uit Lei den in tegenwoordigheid van bur gemeester De Graalf en secretaris v. d. Aartweg. Toepasselijke bewoor dingen werden gericht aan de heer Geurts, welk nu meer dan 40 jaar de posterijen heeft gediend. Naar wederopbouw. In verband met de vastere plannen van de jon geren, om een bezo®k te brengen aan Wederopbouw, inzake de wo ningnood, heeft men de verloofden van Voorhout er op attent gemaakt, hun gegevens, betreffende duur der verkering, inschrijvingstijd en mili taire dienst (event, tropendienst) zo spoedig mogelijk in te leveren bij A. W. de Groot, Mgr. Broerestraa't 24 of J. Tli. Warmenhoven, Mgr. Broerestraat 27. Ook andere bijzondere feiten wor den ingewacht. van dat dierbaar plekje grónd, zij hielden er van, Nederlander te zijn. Waarin zit dat toch, dat Nederlan der zijn? Een volk is een gemoeds' eenheid, een ziele-eenheid: het hart imaakt iemand tot kind van de natie. Wij Nederlanders vormen een een heid, wü zijn een volk zoals de bes ten onder ons zich hielden in de ja ren van druk er. nood. Om dit volk te behouden in zijn eenheid zijn de genen, die wij nu herdenken, in verzet gekomen; en met de kreet „Leve het vaderland" op de lippen zijn zij de dood ingegaan. Hoe moeten wij deze dapperen nu eren? Door een enkele herdenkings dag op 4 Mei, door het halfstok han gen van de vlaggen? Dit is niet ge noeg. want het is immers alleen uiterlijk. Wij moeten als goede va derlanders xeven dat is de beste ma nier om ons volk te doen opbloeien. Het ergste voor een volk is immers als zijn geest ontaardt. Daarom moet de geest van ons volk hoog worden gehouden, dan helpen wij ons volk en zijn v/e echte vaderlan ders. Dat is de wil van God, dat is God dienen. Nu, bij dit gedenkteken, moeten we er aar denken dat ónze dank bestaat in de daad en in waarheid. We zijn God dar.kbaar dat we nog steeds mogen en kur.nen zeggen: we hébben ons eigen vrije Nederland. De gevallenen telden hun vrijheid niet, als hun vaderland maar in vrij heid leven zou. En wij op onze beurt moeten de boven aangehaalde dichtregels in daden weten om te zetten. Na het zingen van „Beati mortui' legde de voorzitter der O.V., de heer N van Weizen, een krans bij het monument, waarop enkele minuten stilte in acht verder genomen en allen het Wilhelmus zongen. Daarna volgde een bteemenhulde, terwijl tenslotte alle aanwezigen, langs het monument defileerden. SASSENHEIM NATIONALE DODENHERDENKING Aan de vooravond van de Nat. Feestdag werd ook in Sassenheim een dodenherdenking gehouden. Na dat volgens nationaal gebruik om acht uur twee minuten stilte in acht was genomen, werden om half ne gen in de verschillende kerken dien sten gehouden. Tegen half tien verzamelde een zeer groot aantal personen zich rond om het voorlopige monument op de hoek van de Hoofdstraat en de Wil- helminalaan. De R.K. Harmonie alsmede de drumband van ,Ades Musica", zorg den voor de muzikale omlijsting. Na de vlaggenmars en de taptoe door de hoornblazers, vervolgde de Harmonie met „Wilt heden nu tre den". Hierna legde de burgemeester van Sassenheim een grote krans bij het voorlopige monument. Hierbij waren tegenwoordig de beide wet houders alsmede de gemeentesecre taris. 1 Nadat wederom twee minuten stil te in acht waren genomen brachten afgevaardigden van verschillende verenigingen bloemstukken bij het monument. Tenslotte werd het Wil helmus gespeeld, waarmede het offi ciële gedeelte van deze indrukwek kende plechtigheid ten einde was. VOORSCHOTEN STEMMIGE DODENHERDENKING. Zeer veel Voorschotenaren hebben gisterenavond bij het monument aan de Kon. Julianalaan de doden uit de laatste oorlog herdacht. Bij het mo nument had de Nat. reserve de do denwacht betrokken en tegen kwart voor acht kwamen daar ook het ge meentebestuur, genodigden en de fa milieleden van de gevallenen aan, terwijl de klok van de gemeenteto ren haar donkere stem liet horen. Blazers van de twee harmoniegezel schappen en de drie plaatselijke zangverenigingen brachten muziek en zang. Nadat twee minuten stilte in acht waren genomen werd het Wilhelmus gezongen en bloemen voor het monument gelegd. Het was een zeer stemmige plechtigheid. 100 jaar Kromstaf. Woensdag avond zal in het RJK. Verenigings gebouw de herdenking plaats vinden van het eeuwfeest van het Herstel van de Kerkelijke Hiërarchie Dr. W. Visser, leraar in de geschiedenis en kunstgeschiedenis uit Den Haag, zal spreken over: „Geloof en samenle ving". De heren Rozendaal, piano en viool zullen musiceren en hun mu ziek van een korte toelichting voor zien. De avond wordt georganiseerd door de standsorganisaties en is voor ieder toegankelijk. Gunningen. De bouw van en kele betonnen bruggen in de Oran jepolder en de bouw van een riool gemaal aldaar is gegund aan de laag ste inschrijver: J. Splinter te Voor schoten, voor resp f 55.275 en 12,975. Vacantiebonnen. Vrijdag 8 Mei is er gelegenheid om de oud'1 vacan tiebonnen voor de land- en tuinbouw opdruk 1952-'53 in te leveren bij J. G. v. d. Ploeg, Leidseweg 10, tussen 8 en 9.30 uur. 40 jaar bij één baas. Vandaag is het 40 jaar geleden, dat de heer T. v. d. Hoek, Donklaan 26, in dienst trad bij de firma gebrs. Eggink De heer v. d. Hoek, die zo van de lagere school bij de firma kwam, heeft van daag dit feit alleen in de familie kring herdacht. Door omstandighe den is de herdenking bü de firma Eggink uitgesteld. Oliebollenverkoop. Zaterdag heeft de oliebollenverkoop ten bate van dc geadopteerde gemeenten Baarland en. Oudelande, zeer veel succes gehad. Er werden 5634 olie bollen verkocht in zakjes met drie stuks. Het aantal verkochte zakjes a 1 kwartje bedroeg dus 1878. Voor de getroffen gemeenten is een bedrag van 233,25 beschikbaar gekomen door de verkoop. Vooral de meisjes van de diverse scholen hebben een groot aandeel in de verkoop gehad. De heer H. de Groot, ambtenaar der afdeling Centrale Boekhouding van de gemeentesecretarie te Voor schoten, is benoemd tot hoofd van de centrale boekhouding en gemeente ontvanger te 's-Gravenzande. B. en W. van Voorschoten hebben de heer de Groot met ingang van 1 Juni a.s. eervol ontslag verleend. WARMOND HERDENKING GEVALLENEN 's Morgens tö 7.45 uur werd in de rarochiekerk een H. Mis van Re quiem opgedragen voor hen, die voor het vaderland zijn gevallen. Des avonds te half acht verzamel den zich velen op het Oude Raad huisplein voor de „Stille Tocht" naar het monument voor de gevallenen. Deze tocht ging via Dorpsstraat, Warmundastraat, Herenweg naar het monument. Toon te acht uur de klokken zwegen, werd een stilte van 2 minuten in acht genomen. Na deze stilte bracht „Warmonds Fanfare" „Was mein Gott will" van J. S. Bach ten gehore waarna „St. Matthias" ..Blijf bij mij Heer, als de avond daalt", arr. Fr. v. Diepenbeek vertolkte. Een gemengd zangkoor, o.l.v. de heer H. v. d. Voet, zong „Ge- loofsroem", woorden van C. S. Ada- ma van Scheltema, melodie van Cé- zar Malan, bewerking F. Pijlman. Door Ant. van Moorsel werd een declamatie voorgedragen. Vervolgens zong het gemengde koor „Hoor, hoor, mijn ziel". War monds Fanfare bracht hierna „Bin ich gleich von Dir gewichen" van J. S. Bach, terwijl .,St. Matthias" het eerste en zesde couplet van het Wil helmus, dat door de aanwezigen werd meegezongen, begeleidde. Als sluitstuk van deze eenvoudige en toch zo aangrijpende herdenking, werd door de burgemeester, namens het gemeentebestuur een bloemstuk van witte seringen aan de voet van het monument neergelegd. Namens Padox-Panagro werd een krans van witte en blauwe bloemen gelegd, terwijl namens het gemengd koor eveneens bloemen werden ge legd. Mevr. von Fisenne was de eerste van de burgers die door een bloe menhulde de nagedachtenis van de gevallenen eerde. Om half negen werd in de Ned. Herv. Kerk een herdenkingsdienst gehouden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 5 Mei. Vette Varkens. Aanvoer 314 vette varkens, prijzen: zware 1,81—1,87, licht 1,70—1,75 zeugen 1,50—1,60. HandeJ vlot, en kele hoger. 25 nuchtere kalveren 0.901.per kg. BODEGRAVEN, 5 Mei Kaas. Aangevoerd: 43 pa.tijt-n: eerste soort 2.052.10, tweed»- soort 1.972.04 en extra 2 13 per kg De handel was kalm. VINKE VEEN, 4 Mol Groente. Bloemkool 33- -80 eent sla A 10—16 cent, sla B 59 cent per stuk rabar ber 710 cent, spinazie 813 cent, postelein 2839 cent andijvie 3712 cent, waspeen 30—32 cent, prei 15 ct. tn stoofsla 14 cent per kg. radijs 46 cent peterselie 11—14 cent en selde rij 712 cent per bos TER AAR, 4 Mei Groente Wit lof I 3142 cent, idem II 19 cent, idem stek 13 cent, spinazie 15—19 ct., idem afw. 913 cent prei 17—21 ct., rabarber 56 een:, andijvie 2840 cent, peulen 1.502.50 postelein 4149 cent, sjalotten 33 cent, was- peen 1523 cent, alles per kg., stoof sla 0.551.15 per kist, sla A 815 cent, idem B 57 cent, bloemkool A 7480 cent, idem R 65 -66 cent, idem C 3349 cent idem stek 14 cent, kom kommers 53 cent alies per stuk, radijs 45 cent, bospeen 53 cent, bosuien 6 cent alles per bos, aarc beien 0.68 1.06 per doosje. Violen 45 cent per bak. Cinneraria's 3132 cent p. pot. ROTTERDAM, 5 Mei.: Vee. Aan voer 5533 stuks totaal, waarvan 600 vette koeien, 1336 478) gebruiksvee; 100 vette kalveren 212 (60) graskal veren; 2001 nuchtere Kalveren; 190 varkens; 457 biggen; 139 paarden; 105 schapen ot lammeren; 350 weide- zuiglammeren; 43 bokken of geiten. Notering: Vette koeien 2.802,96, f 2,68—2 78, f 2,10 -2.20: vette kalve ren f 2,80—2 90, f 2-60—2,70, 2.30— 2,40 per kg. levena gewicht: graskal veren 370320250 nuchtere kal veren 464239. biggen 4838 32; slachtpaarden 1,95, f 1,90 en 1,80 per kg levend gewicht; scha pen 125105—90- lammeren 1(\ 9070; weide-zuiglammeren 50 4540; kalf- en melkkoeien 1175 975840; varekoeien 780700650; vaarzen f 850— 750650; pinken 550 500370. Vette kueien aanvoer even korter, handei redelijk goed prijshou dend prima tot vette kalveren aanvoer ruimer handel willig, prij- zen vooral niet lager: graskalveren aanvoer iets groter handel traag, prijzen als vorige week nuchtere kal veren aanvoer evn minder handel goed, niet geneel Drijshoudend; big gen aanvoer als vong<- week handel tamelijk, ruim prijshoudend; slacht paarden aanvoer iets minder, handel slepend, prijzen onveranderd, schapen aanvoer als vórige week, handel kalm schapen iet? minder in prijs; lammeren aanvoer als vorige week, handel kalm, «animeren prijshoudend; zuiglammeren aanvoer tamelijk, han del matig, prijzen onvast; kalf- en melkkoeien aanvoer iets groter, han del stil prijzen vooral niet hoger; varekoeien aanvoe- gewoon, handel stroef, niet geheel prijshoudendvaar zen en pinken aanvoer als vorige week, handel lui. prijzen constant; t.b.c.-vrij aanvoer even minder, han del redelijk, prijshoudend.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2