S)e &2icbe(Boti/fca/nt DULLES VREEST VOOR ZUIDOOST-AZIË Moskou leent aan Peking ARGENTIJNSE 1 MEI MET BOMGEKNAL Interplanetair verkeer Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 2 MEI 1953 44ste JAARGANG No. 12879 Papen gracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826. Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w-, f 2p. mnd., f 6.— p. Irwart. Franco p. p. 6 AO. - Advert.: 15 ct. p. mm. Teleluontjea 1 1.50 HUIS OF SCHUUR? WIL EEN VERENIGD EUROPA een werkelijke en stevige ge meenschap van volkeren worden en geen hersenschim, die by het gering ste stootje uit elkander, spat, dan zal het langzaam moeten groeien. De allereerste groei zal daarbij moeten ontstaan in de hoofden van d' men sen zelf; de gedachte van een ver enigd Europa zal moeten groeien en gestalte moeten krijgen, zodat zij een levende werkelijkheid wordt. Dat ge beurt met erover te praten, z'n ge dachten erover te laten gaan en el kanders meningen uit te wisselen. Zo'n gedachtenwisseling heeft de ze week plaats gehad in dc Tweede Kamer, waar eer debat is gehouden over het ontwerp-tractaat tot instel ling naar een Europese politie- 0 ke gemeenschap. Men kan het ook noemen het voor-ontwerp van een Grondwet voor Europa. Dit ontwerp is opgesteld door een Euro pese vergadering, welke voor dit spe ciale doel was bijeengekomen op verzoek van de regeringen van de zes Europese staten, welke in prin cipe bereid zijn het z.g. Klein Europa te vormen. Deze zes zijn Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de drie Benelux-landen. Over dit ontwerp moeten de be trokken regeringen het nog eens worden, doch onze regering heeft ge meend nu reeds de mening van de volksvertegenwoordiging te moeten horen om te weten of de Tweede Kamer achter onze onderhandelaars staat, wanneer zij straks bezwaren en wensen naar voren zullen bren gen. Het is beter, dat onze ministers zich geruggesteund weten door de publieke opinie, dan dat zy nader hand zouden moeten ervaren, dat de volksvertegenwoordiging het in het geheel niet met hen eens is en niet bereid is het tractaat te accepteren. Men denke maar eens aan de narig heid met het Europese legerverdrag, waarover reeds maanden geleden overeenstemming is bereikt tussen de regeringen, maar dat by de parle menten op vrij grote moeilijkheden blijkt te stuiten. Bovendien is het beter vooraf ken nis te nemen van de wensen, die er leven in de volksvertegenwoordiging wensen, welke men straks bij de onderhandelingen naar voren kan brengen, dan later te merken, dat er nu niets meer aan te doen is, om dat een tractaat, eenmaal door de re geringen ondertekend, moeilijk meer veranderd kan worden. LIET IS INDERDAAD GEBLEKEN, dat de Tweede Kamer dezelfde inzichten heeft als de regering. Over het algemeen is zij een sterke voor standster van een verenigd Europa, maar heeft zij dezelfde bezwaren als onzerzijds reeds ontwikkeld zijn toen het voor-ontwerp werd besproken in de Raadgevende Vergadering te Straatsburg. Het voornaamste bezwaar is wij wezen er indertijd reeds op dat men bezig is een politieke eenheid tot stand te brengen zonder deze ver gezeld te laten gaan van een econo mische eenheid. Wordt de ontworpen Grondwet van Europa mettertijd aanvaard, dan komt er boven de re geringen der deelnemende landen een boven-nationaal politiek gezags orgaan, gecontroleerd door een Eu ropees parlement. In verschillende zaken, die aan alle landen gemeen schappelijk zijn, zal dat boven-natio- nale orgaan de beslissing hebben, hetgeen een grote afstand van be voegdheid betekent voor de nationale regeringen. Wil dat goed gaan, dan moet er in grote mate een gevoel van saamhorigheid bestaan, een zich-één- voelen met elkaar, wat niet mogelijk wordt geacht als men op economisch gebied elkaar bestrijdt. Nergens zijn zulke gevoelige tenen als juist op dit laatste gebied want dit gebied be strijkt het domein van de portemon- naie. Van de andere kant kunnen wij ook het argument van de andere zij de aanvoelen. Men zegt: een economi sche eenheid is een zo moeilijk te be reiken ideaal (men zie naar de Be nelux), dat het dan een hele tijd zal duren voordat een politieke eenheid in Europa zou kunnen ontstaan, wil men op die economische eenheid wachten. Het is beter zegt men, om eerst het politieke huis op te richten de beeldspraak is van drs Neder- horst en dat kale en lege huis ver volgens zo gauw mogelijk met meu bels en verdere economische inven taris te voorzien. Met de bouw van een nieuw huis wacht men toch ook niet totdat men alle meubels bij el kaar heeft staan. Nu is beeldspraak altijd hachelijk en minister Beijen, die het beeld overigens kon waarde ren, meende, dat het ontwerp niet zo zeer met een huis te vergelijken was dan wel met een schuur en met een schuur kon Nederland geen ge noegen nemen. Nu gaat het er evenwel minder om of men hier van een huis of van een schuur zou moeten spreken; waar het om gaat is dit: of men moet of althans kan beginnen met een poli tiek geraamte waarbinnen de econo mische éénwording zich gemakkelijk zal kunnen voltrekken; óf dat men eerst economisch tot elkaar moet ko men alvorens de politieke eenheid er als een koepel overheen gebouwd kan worden. Wie het doel (eenheid) wil, moet ook de wegen willen gaan, welke er naar toe leiden. Het is de vraag of de éne weg korter is dan de andere, maar het wil ons voorkomen, gemakkefykóte manieom (tinnen te komen Evenals alle kinderen met veel fantasie bedenken Prins Churlcs en Prinses Anne steeds nieuwe spelletjes, waarmee ze urenlang ,./o« t" kunnen zijn. Thans hebben de Prins en zijn zusje een nieuwe manier van binnenkomen uitgevonden, die de fotograaf een „plaatje" waard \ond. Via de openstaande tarnen van Balmoral Castle klauteren ze uit de tuin naar binnen en vice versa. Van links naar rechts- Prins Charles heeft de klau'erpartij vlobracht. de Prins heeft zijn moeders hulp niet nodig om naar „boven" te komen; Trinses Anne kan de sterke arm van haar moeder Koninvin Elizabeth echter nog niet missen. Zelfs broertje moest er aan te pas komen om haar een zetje te geven. Koning van Laos wil hoofdstad niet verlaten Op het koninklijk paleis van het bergstadje Loeang Prabang, de plotse ling bekend geworden hoofdstad van het door de communisten overvallen Indo-Chinese staat Laos, wapperde vanmorgen nog steeds dc rode vlag. Dat betekende, dat de 67-jarige koning Sisavang Vong zijn paleis niet verlat s had; ondanks de dringende adviezen van zijn eerste minister en van <-e Franse Hoge Commissaris. Het enige, dat deze koppige koning, die geen woord Frans spreekt, met de communisten gemeen heeft, is verwarrCnder- wijs, de rode vlag. De communistisch Vietminh is, zoals bekend, gesignaleerd op een afstand van slechts een twintigtal kilometers van Loeang Prabang maar in het laat ste etmaal zijn zij niet naderbij gekomen. Zij schijnen opgegaan te zijn in de bosrijke heuvels. De Franse strijdkrachten kunnen geen contact met deze YJetmlnh-groepen maken en verkeren in het onzekere wat betreft de rich ting, waaruit de aanval verwacht moet wot den. priester, die gekleed gaat in het gele gewaad der nederigheid. Die pries ter heeft voorspeld, dat de vijand tot op 20 kilometer van Loeang Pra bang zal komen, doch dan zal wor den 'teruggedreven. Het uitblijven van de verwachte aanval stelde de Franse parachutis ten gisteren in staat, om de verde digingswerken van Loeang Prabang in koortsachtig tempo te versterken. Do bevolking hielp hierbij ijverig mede. Franse vliegtuigen bombar deerden intussen een konvooi com- HET GOUDEN BOEDDHA-BEELD De Amerikanse minister, Foster Dulles, heeft over deze hele geschie denis in een senaatscommissie zijn ernstige zorg uitgesproken. Volgens één der senatoren vreesde de minis ter, dat geheel Zuidoost-Azië in han den der communisten zal vallen, in dien hun aanval op Laos niet ver ijdeld wordt En volgens een oude traditie is Laos verloren, wanneer het heilige gouden Boeddha-beeld, dat zich be vindt in het koninklijk paleis te Loeang Prabang, verloren gaat. Daarom weigert koning Sisavang Vong hardnekkig naar veiliger oor den te vluchten. Franse militairen hebben hem de gevaarlijke situatie uiteengezet, maar de koning zeide, dat zijn plaats bij zijn volk was. „Wij kunnen er niets meer aan doen", zeide een Franse woordvoerder, ,wij kunnen slechts hopen, dat het leven van de koning gespaard blijve". Koning Sisavang Vong, een statige man met een bril op, lydt zwaar aan jicht en rheumatiek. Met velen van zijn onderdanen stelt hij al zijn ver trouwen op één van Laos' heiligste mannen, een blinde Boeddhistische De Sovjet-Unie heeft communis tisch China 300 millioen dollar ge leend voor ie aankoop van Russi sche machines en materiaal krach tens de Chinees-Russische overeen komst van 1950, zo heeft generaal Tsjoc Teh, de opperbevelhebber van communistisch China, Vrijdag verklaard. Tsjoe Teh, lid van het politburo van het centrale x>mité van de Chi nese communistische partij, schreef over de lening eer artikel in het Kominformorgaan. In dit artikel, ge titeld „De grote vriendschap tussen de volken ar het kamp van demo cratie en socialisme'wordt betoogd, dat de „be'angrijks'e nalatenschap van de onvergetelijke Stalin aan de mensheid" de grote vriendschap tussen de Sowjet-Unie en China is. Het kenmerk "an deze vriendschap noemde Tsjoe Teh he* „oprechte ver langen elkaar te helpen en de eco nomische vooruitgang var allen te bevorderen, met als gevolg een hoog tempo Dij de industriële ont wikkeling in deze landen." dat ze beide naar hetzelfde doel lei den en dat men beter doet de lange re weg te nemen, als de kortere ver sperd is, dan helemaal niet op weg te gaan. Maar welke van de beide wegen men ook wil inslaan, men doe het met omzichtigheid en zonder over haasting, want haastige spoed is zel den goed. LOEANG-PTAB^NC Het aangrenzende Siam, dat door de rivier de Makong van Laos wordt gescheiden, is zich dc dreigende ge varen bewust geworden. Siamese politieboten patrouilleren onafgebro ken over de Makong. Zo vraagt ieder een zich af. of in de komende dagen munistische vrachtauto's, die naar I de vrees van Foster Dulles dan wel de hoofdstad van Laos op weg wa- de hoop van die blinde priester te ren. Ook vielen zij voor de kust jon- Loeang Prabang zal worden bewaar- ken van de Viet Minh aan. J beid Kroningsvlootschouw Aan dc kroningsvlootschouw, welke op 15 Juni ter hoogte van Portmoulh door koningin Elizabeth de Twetde zal worden afgenomen, zullen, naar thans nader bekend is gemaakt, 206 schepen van dc Britse V'oot en van dc /loten van het Gemenebest declncn en. Dat is on geveer een derde van de totale nu merieke sterkte. Bovendien zullen driehonderd vliegtuigen van de vloot deelnemen. Er zullen voor deze gelegenheid geen Britse oorlogschepen uit het Verre Oosten, Oost-lndië of van Zuid-Atluntisohc baset komen. Van de Middellandse Zee-vloot zal slechts een gedeelte aan de schouw deelnemen. Onder de aanweaige schepen zal een tiental liegdekschcpen van de Britse vloot ;.ijn en slechts één slagschip, de Vanguard, hot enige slagschip van deze klasse dat Groot- Br ttann'ë op het ogenblik in actieve dienst heeft. Meer dan twintig landen hebben deelneming met een oorlogsschip aan de Schouw toegezegd. Zoals regds gemeld, zal Nederland de lichte kruiser Tromp /enden. De Russische regering heeft toe gezegd, de kiuiser over.Hof tc zul>n zenden, e n tienduizend tonner, voorzien van moderne gcvcchlsinstal- latie Zij zou twaalf zes-duims ka nonnen hebben en een snelheid van 35 kopen kunnen hnlcn. Peron geeft de Amerikanen de schuld een einde maakt aan de vrijheid van spreken". De bureaux van dc drie nu door dc- „spontane volkswoede" bedreigde persbureaux worden door grote troe pen agenten bewaakt. 's Avonds was de opwinding nog niets bedaard. Ze smeken om de dictatuur TerwijlI president Perón van Argentinië i(Jn „troonrede" hield, ontplofte gis- De arbeidersleider van ArventinU ter middag op 800 meter van het gebouw van het Congres ee„ bom. Inde Eduardo VulteUtc" heeft VrUdM vroege oehtend waren er al res of zeven bommen ontploft in de stad en de I v(m hcl ba|rnn van hcl raKrrinRa. gebouw te Buenos Aires verklaard, zenuwachtige politie begon onmiddellijk alle mensen, die tassen of pakjes onder de arm droegen, te onderzoeken. De veiligheidsmaatregelen zijn verscherpt en er heerst eer nerveuze stem ming in de Argentijnse hoofdstad. reaux dat wij bezig zijn de resten van de vrije economie uit tc roeien. Wanneer de politie maatregelen neemt om ons te bevrijden van de georganiseerde internationale laster campagne, dan zegt men dat Pcron DE PERSBUREAUX DE SCHULDIGEN De schuld van de bomaanslagen heeft president Peron in zyn rede voor het Congres geschoven in de schoenen van de Amerikanen, met name van drie grote Amerikaanse persbureaux. Albert Nuref, de Amerikaanse am bassadeur in Argentinië, heeft de Argentijnse minister van binnen landse zaken verzocht de veiligheid van de buitenlandse correspondenten in Buenos Aires te garanderen. In zijn rede had Peron gezegd: „Ik wil niet alleen de internatio nale campagne tegen Argentinië, uit gevoerd door United Press, Associa ted Press t-n International News Ser vice, aan de kaak stellen, maar ik vraag u ook om een snel en volledig onderzoek in te stellen en maatre gelen te nemen die als voorbeeld kunnen dienen gedurende vele jaren van hoe een volk zich ver dedigt tegen zijn vijanden, ook als die vijanden zich verbergen achter het uiterlijk van onschuldig schij nende journalisten. Een schande voor die journalisten die de waarheid dienen!" Volgens Peron, hebben de door hem genoemde Amerikaanse pers bureaux over de bomaanslagen die er in de afgelopen weken zijn ge pleegd, alleen maar naar hun bu reaux in de Verenigde Staten ge seind dat Peron de bommen zelf had neergelegd omdat hij gevoelt dat zijn glorie en zijn macht tanen. .,En wanneer", zo vervolgde Peron, ,wij speculanten en zwarte handelaren arresteren, dan zeggen die persbu- dat om de misdadige werpers van bommen en verraderlijke leden van de Peronistrche partij uit te scha kelen, een dictator noodzakelijk is. Toen hij zijn rede uitsprak stond president Juan Peron naast hem. Deze dictator zou. volgens Vultc- titch, de enige dictator in de wereld zijn die zou kunnen rekenen op de steun van heel het volk. De Engels-Egyptische besprekingen De Britse geleerde Arthur Clar ke. voorzitter van het Britse ge nootschap voor interplanetair ver keer, schrijft in de „Impact of Schience on Society", een orgaan van de Uesco, dat, ongelukkon voorbe houden, de ontdekkingsreizen naar dc planeten tegen het einde van deze eeuw in volle gang zullen zijn. Gezien de snelheid, waarmee de wetenschap zich ontwikkelt, zal mis schien tegen 1980 het eerste echte ruimteschip op de maan landen en naar de aarde terugkeren. Het was volgens hem met het oog op de ontwikkeling nu niet te vroeg om over te gaan tot het overwegen van dc mogelijke sociale politieke gevolgen van de ruimtevaart. En door atoomenergie voortge stuwd ruimteechip zou voor een reis naar Mars slechts enige weken nodig hebben, aldue Clarke. TORNADO TEISTERDE AMERIKAANSE STAD. Achttien personen zijn om het le ven gekomen als gevolg van een tor nado. die Donderdagavond de stad Warner Robins (8 000 inwoners) in de Amerfikanse staat Georgia heeft geteisterd. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). DROOG WEER. Morgen overdag vrij zonnig en droog weer maar vanavond in het Zuid-Oosten van het land een kleine kans op onweer. Overwegend matige wind tussen Noord en Oost Dezelfde tempe. raturen als vandaag of leta ho gere. De Engels-Egyptische besprekingen betreffende het Suezkanaal hebben een aanvang genomen. Generaal Naguib, de Egyptische premier leidt de onder handelingen voor zijn land. Dc Britse ambassadeur in Cairo wordt bijge staan door Sir Brian Robertson, militair expert voor het nabije Oosten. Achter de tafel van links naar rechts: Generaal SU Brian Robertson, Ralph Stevenson, de Britse Ambassadeur te Cairo en Generaal Naguib. óór de tafel, geheel rechts, en gedeeltelijk zichtbaar, de Egyptische minis ter van Buitenlandse Zaken, Mahmoud Fawzi; naasi hem Luitenant-Colonel Gamal Abdel Nasser, één van Naguibs naaste medewerkers 3 Mei: zon op 3^7 en onder 20.08; maan op 0.28 en ouder 7.25 uur. 4 Mei: zon op 5 05 en onder 20.09; maan op 1.13 en onder 8.39 uur., Droog weer Het K.N.M.I. deelt mede: Krachtige drukstij gingen op de Britse eilanden en in dc omgeving daarvan hebber, een uitgestrekt ho- gedrukgebied doen ontstaan, dat zich van de Azoren over de Noordzee uit strekt. Tegelijkertijd heeft een boven Noord-Rusland aanwezig hogedruk- gebied zich in Zuidwestelijke richting over Scandinavië uitgebreid, zodat de weerkaarten van vanmorgen een lan ge gordel van hoge druk vertonen, van de Azoren tot Finland toe. Hier door is West-Europa thans gevrij waard van depressie-invloeden van dc Oceaan. Toch is er wel enige de pressie-invloed. Er bevond zich van morgen namelijk eon kJeii. lage- drukkern boven Zuid-Duitsland, die o.o. tot gevolg heeft, dat in ons land Noordelijke winden voorkomen. Dc genoemde kern- is gevuld mot koude, onstabiele lucht, waarin zich gemnk- keliik onweersbuien kunnen ont wikkelen. De mogelijkheid, dat der gelijke onweders met dc Zuidelijke Hoogtewinden naar ins land zouden drijven, is niet geheel uit tc sluiten, maar dc kans dat dit Zondag over dag zal gebeuren is toch wel bijzon der klein. Met dit kleine voorbe houd karv op een droge Zondag wor den gerekend. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM EDINBURGH LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZüRICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN INNSBRUCK Jiavieitje Het is niet genoeg de Zon te bezitten, Men moet haar ook weg kunnen geven. Paul Claude 1. weer temp licht bcw. 20 C licht bcw. 21 geheel bcw. 11 zwaar bew. 15 licht bew. 15 nevel 14 zwaar bew. 0 licht bew. 19 nevel 17 regen 14 regen 11 regen 18 geheel hew. 21 zwaar hew. 22 geheel bew. 20 onbewolkt 23 licht bew. 23 nevel 19 mist 18 licht bcw. 23

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1