S)e CddóeSoti/fccmt Spionnage-complot in België ontdekt? Pinay de eigenlijke winnaar De R.K, Kerk is één met het Nederlandse volk Premier Churchill vertrouwt Generaal Speidel Directeur: C M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 30 APRIL 1953 55ste JAARGANG No. 12877 Spionnen aan het werk? Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontje» f 1.50 Clandestiene zender gaf militaire geheimen In Lier bij Antwerpen zijn drie personen gearresteerd, die ervan verdacht worden militaire geheimen naar een buitenlandse nogendheid. te hebben doorgeseind Zij gaven door middel van clandestiene zender? allerlei gegevens over Belgische militaire vliegvelden en over de Belgische luchtmacht door aan een amateur-zender te Kopenhagen, die op zijn beurt de informaties zou doorzenden naar landen achter het IJzeren Gordijn. De groep stond onder leiding van een vlieger, die er niet geslaagd was zijn brevet te halen, ten andere arrestant was leerling van een technische hogeschool. Op de arrestanten zouden militaire documenten zijn aangeiroffen. VAN ONSCHULDIGE AARD? Volgens inlichtingen uit bevoegde bron, zou de beweerde spionnagezaak echter niet die omvang hebben, wel ke de eerste berichten deden ver moeden. Het schijnt, dat de betrok kenen radio-amateurs zijn, die, zoals in elk land, verbindingen onderhou den met andere amateurs. Volgens genoemde bron is het mis dadig karakter van de gevoerde ge sprekken, die luchtvaartkwesties tot onderwerp hadden, niet aangetoond. De zaak is door een toeval aan het licht gekomen. Zoals bekend, zijn de geheime zenders in de Antwerpse Kempen legio. De meeste houden zich bezig met het afdraaien van gramofoonplaten voor vrienden en kennissen uit de buurt tegen beta ling van een kleine vergoeding. De laatste jaren zijn door de opspo ringsdiensten van radio-Brussel, in samenwerking met d^ politie, reeds tieritallen van deze zenders opge spoord. Veertien dagen geleden werd op nieuw een razzia gehouden, waarbij alleen reeds te Lier vier amateur zenders werden ontdekt. Drie van de vier ontdekte zenders bleken zelf gebouwde toestellen te zijn maar het vierde geval, dat van de student Jules B., bleek ernstiger. Het betrof r..l een leger-zender van het type Z-19, splinternieuw en geheel com pleet, met een zendvermogen van 25 Watt, waarmee men tussen de 40 en 80 m-band zeer goede resultaten kan bereiken. Daarmee kwam de zaak aan het rollen. Het bleek, dat de wraakzuch tige beroepsmilitair Willy de L. die wèl inlichtingen kon bemachti gen, maar deze niet naar het bui- Eisenhowers brief aan de koningin Zowel in de Amerikaanse als in de Nederlandse pers zijn de laatste dagen berichten verschenen omtrent moeilijkheden, gerezen bij de publi catie van de tekst van het antwoord van president Eisenhower op de brief van Hare Majesteit in zake het vluchtelingenprobleem. In dit verband verneemt het A. N. P van bevoegde zijde, dat het niet juist is, dat de Amerikaanse ambas sadeur „tevergeefs getracht zou heb ben" door Hare Majesteit in gehoor te worden ontvangen ter overhandi ging van het schrijven van de pre sident. Evenmin is het dus juist, dat de brief bij minister Luns zou zijn achtergelaten, omdat Hare Ma jesteit de ambassadeur niet heeft kunnen ontvangen. Voorts werd be slist tegengesproken, dat Hare Ma jesteit op enigerlei wijze zou heb ben blijk gegeven teleurgesteld te zijn over de inhoud van de brief. Het enige juiste element in de be trokken berichten is de vroegtijdige publicatie in de Verenigde Staten, waaraan in regeringskringen geen groot belang wordt gehecht. tenland kon overzenden contact had gezocht met de als communist bekend staande v. P. En deze ver leidde op zijn beurt de amateur-zen- der Jules B., die dolgelukkig was, het mooie zendtoestel van het leger in handen te krijgen. Ook een complot in West-Berlijn De Westberlijnse politie heeft ver scheidene leden van een Sovjet- spionnagegroep gearresteerd, aldus heeft het Westduitse persbureau D. P. A. Woensdag medegedeeld. In de afgelopen vier dagen zijn zeven per sonen gearresteerd. Twee van hen werden weer vrij gelaten. De anderen werden vastge houden onder verdenking van spion- nage ten bate van de Sovjet-Unie. Deze spionnage-organisatie heeft niets te maken met de groep van ruim dertig personen, die eerder in April werd gearresteerd. De pas ontdekte organisatie werk te onafhankelijk en hield zich voor namelijk bezig met het winnen van inlichtingen betrefende de geallieer de troepen in West-Berlijn en het bureau van de Westduitse commis saris voor defensie, Blank. Blanks bureau werkte plannen uit voor de Westduitse defensie. Een van de gearresteerden was een voormalige Oostduitse politieman, die naar West-Berlijn was uitgewe ken. Ziet Churchill al iets komen? In het Britse Lagerhuis heeft pre mier sir Winston Churchill giste ren verklaard, dat hij zeer verheugd zou zijn, wanneer hij zou vernemen, dat er besprekingen tussen de gro te mogendheden op het hoogste ni veau zouden kunnen worden gevoerd en dat deze zouden leiden tot een ernstig en zakelijk overleg. Churchill voegde hier nog aan toe, dat hij bij het aanstaande de bat over buitenlandse zaken moge lijk nog nader en vollediger op dit onderwerp zou terugkomen. Hij wil de echter niet vooruitlopen op een dergelijke verklaring. Dit was Curchill's antwoord aan het Labourlid, Arthur Henderson, die hem had verzocht een verklaring af te leggen over zulke besprekin gen, gezien in het licht van de recente officiële verklaringen van de Sovjet- Unie, dat zij gereed zijn zakelijke be sprekingen te beginnen. Russen versperren K.L.M.-route De Russische bezettingsautoritei ten hebben gisteren de K.L.M. toe stemming geweigerd om over de Russische zóne te vliegen. Het lijnvliegtuig van Amsterdam naar Wenen zou gisteren om 14.30 uur Ned. tijd op het vliegveld Schwechat buiten Wenen moeten landen. De K.L.M.-autoriteiten op het vliegveld Linz in de Amerikaanse zóne ontvingen echter van de Rus sen bericht, dat het toestel niet door de luchtcorridor van Linz naar Schwechat mocht vliegen Er werd geen reden opgegeven. De KLM neemt aan, dat deze maatregel incidenteel uit practische overwegingen is genomen. Elke week wordt op Wenen gevlogen; men on dervindt hierbij zelden moeilijkhe den. Zijn ster herrijst Antoine Pinay, de leider der con servatieve onafhankelijken, die in December jl. als premier moest af treden, wordt algemeen beschouwd als de eigenlijke winnaar van de Franse gemeenteraadsverkiezingen. Na de grote winsten, die zijn partij ten koste van de Gauillisten heeft behaald, is een krachtige stroming ontstaan om hem weer aan de macht te brengen. En vele politieke waarnemers ge loven, dat het huidige kabinet-Mayer Mau-Mau-balans De ,.Mau-Mau" de tegen Enge- geland gerichte opstandige bewe ging in Kenya heeft tot nu toe 270 personen gedood en 166 gewond, aldus verklaarde de Britse minister van Koloniën, Olivier Lyttelton in het Lagerhuis. De troepen van de Veiligheids dienst arresteerden 82.840 Kikoejoe's van wie 8975 onmiddellijk weer wer den vrijgelaten, en 38.947 anderen na onderzoek. Ondervraagd en be recht werden er 28.912, en 6.006 per sonen wachten nog op hun berech ting. De troepen schoten 430 personen neer, die zioh tegen arrestatie ver zetten. i weldra na het parlementsrecès zal aftreden en zal worden opgevolgd door een regering-Pinay, aldus Reu ters correspondent Harold King. In de samenstelling van het parle ment verandert niets na deze ge meenteraadsverkiezingen (waarvan de einduitslag nog niet bekend is), maar men verwacht, dat na de ne derlaag van de Gauillisten RPF thans nog meer Gaullisten in 't parlement zullen afscheiden in navolging van de scheuring, die vorig jaar onder leiding van generaal Billotte de Gaullistische fractie van 115 tot 85 leden deed vermin deren. Deze ver dere verzwakking van het Gaullis tisch blok zou de regering de be schikking geven over die ..grotere en meer samenhangende meerder heid", waarvoor Pinay gisteren een oproep deed. Dapperheidsonderscheidingen uitgereikt Gezeur in de vredestent De enige „vooruitgang", welke gisteren in de vredestent te Pan- rrtoendjon kon worden geboekt, was de verklaring van de rode generaal Nam-il, die zich ditmaal duidelijker uitliet, over de aard van 't neutrale land. aan welks zorgen hij de krijgs gevangenen, die niet naar hun vader land terug wensen te keren, wil toe vertrouwen Het moet „een Aziatische mogendheid" zyn. Deze vooruitgang werd echter vandaag weer geneutraliseerd door de mededeling van de geallieerden, dat een Aziatisch land ongewenst is als neutraal ontvangstland voor krijgsgevangenen, die niet naar huis willen terugkeren. Generaal Harri son zei, dat de ligging in de nabij heid van communistische landen de Aziatische landen blootstelde aan communistische inlvoed. Overigens gebeurt er weining aan het Koreaanse front. Door de lente regens is het veranderd in één groot modderveld. De Zuid-Koreanen ver klaren, dat zij toch een (kleine) aan val hebben ondernomen in de Oos telijk sector, waarbij 20 Noord-Kore anen gesneuveld zouden zijn en drie bunkers vernield. Chinezen uit Sumatra gezet Twintig dakloze Chinese gezinnen van Noordoost-Sumatra ztfn naar com munistisch China gedeporteerd we gens het illegaal binnenkomen van het land en bet veroorzaken van gevaarlijke ordeverstoringen, zo ver klaarde de Indonesische minister van Binnenlandse Zaken, Mohammed Roem. Tijdens de Japanse bezetting van Malakka hadden zij zich gevestigd op de vruchtbare rubber- en tabaks plantages van Noordoost-Sumatra. De regering, die het land aan de oorspronkelijke ondernemingen wil de teruggeven, had andere stukken grond in huur aangeboden, maar de Chinezen wezen dit aanbod af. Bij pogingen hen met geweld te verwijderen, vonden incidenten plaats waarbij vier Chinezen en een Indo nesiër werden gedood en vijftien anderen ernstig gewond. Moh. Roem heeft medegedeeld, dat de regering overweegt nog on geveer 60 personen, die bij de inci denten waren betrokken, 't land uit te zetten. Hij voegde er aan toe, dat soortgelijke stappen ondernomen zul len worden tegen andere illegale emigranten, „indien zij blijk geven de Indonesische gastvrijheid niet te waarderen". De Koningin opende de paleistuin II >1. Koningin Juliana heeft de tuin van het voormalige paleis Noordeiudc in Den Haag voor het publiek opengesteld. De sobere plechtigheid vond plaats tijdens een officieus bezoek, dat II. M. aan Den Haag bracht. Onmid dellijk na dc opening vond een defile nLiats van moeders met kinderen, die, profiterend van de zonneschijn, de tuin in gebruik namen. MGR. ALFRINK GERIDDERD Dinsdagavond is op het Bisschop pelijk paleis tc Utrecht in besloten kring aan Zijne Hoogw. Exc. mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop-coad jutor dc hoge onderscheiding tot Groot-officier in dc orde van Oranje Nassau uitgereikt ter gelegenheid van het Eeuwfeest van het Herstel der Kerkelijke Hiërarchie. Door deze kon. onderscheiding heeft Hare Majesteit en de Ned. Re gering in de pei-soon v3n mgr. Al- ïrink het gehele Ned. episcopaat wil len eren. De onderscheiding werd uitgereikt door mr. Donker, min. v. Justitie, die Z. K. H. Prins Bernhard heeft gisteren in het Paleis op de Dam te Amster dam 120 dapperheidsonderscheidingen uitgereikt aan landgenoten, die door hun moedig gedrag, in de Meidagen 1940, gedurende de oorlogsjaren in het verzet, dan wel in Indonesië of Korea, zich door bijzondere dadeQ hebben onderscheiden. Foto's links: Prins Bernhard geeft Kapitein J. Anemaet, de ridderslag, nadat hij hem de M. W. O. 4e klasse, welke hem werd verleend voor dapper gedrag in Korea, had uitgereikt. Kapitein Anemaet was één un de twee personen, aan wie de M. W. O. werd verleend Rechts: Prins Bernard geeft Lt. ter Zee 2e klasse G. A. Dogget, aie zich tijdens het ver zet 1940'45 heeft onderscheiden, de ridderslag, nadat hij hem de M. W. O. ie klasse had uitgereikt. Stakingskoorts in Frankrijk De „Ile de France" die gistermid dag in Lc Havre voor afvaart naar New York gereed lag, is door de di rectie van de Compagnie Generale Transatlantique opgelegd. De gebrui kelijke boottreinen van Parijs vielen uit. De 790 passagiers moesten zien elders transportmogelijkheden naar New York te vinden. Dit is een eerste gevolg van de stakingen die de Franse vakbonden overal ontketenen om hun looneisen dor te drijven. Ook het personeel van andrre stoomvaartmaatschap pijen heeft het werk neergelegd. Er bestaat gevaar dat de staking zich eok tot het sleepbootpersoneel uit breidt. In dat geval zal Le Havre als aanloophaven voor grotere schepen worden uitgeschakeld. Ook het bankwezen begint beroe ring te kennen. Het personeel is van plan morgen uit te slapen Voorts organiseren de metaalbonden in Pa rijs en omgeving meetings en korte slakingen om de looneisen van de arbeiders van Renault te ondersteu nen. Columbiaans schip vergaan De Columbiaanse marineleiding heeft bekendgemaakt, dat 67 perso nen om het leven zij gekomen bij liet vergaan van het 1.764 ton meten de Columbiaanse motorschip „Colum bia". dat Dinsdag tussen Puertos Cu- pica en Bahia Solano, aan de Stille Oceaankust, is gezonken. Aan boord bevonden zich zeventig politiemannen, die het garnizoen te Bahia Solano zouden aflossen. Hier van zijn er 52 om het leven geko men. Leden van de kustwacht heb ben achttien politiemannen, de ge zagvoerder, twee werktuigkundigen en de betaalmeester gered. De ..Columbia" wordt als verloren beschouwd. Ook Ncderl. maakt 3-d films Joop Geesink (filmstudio Dolly- wood Duivendrecht) heeft berient ontvangen, dat hem dc grote prijs is ten deel gevallen in het derde inter nationale concours voor reclamefilms ter gelegenheid van de Fier di Mi- lano (kermis van Milaan). Tevens is thans aan zijn vertegenwoordiger in Italië de beker uitgereikt, verbonden aan de eerste prij", die hij vorig jaar op de Biennale van Venetië heeft be haald met zijn „Kermesse fantas- tique". Dit deelde Joop Geesink mede op een conferentie in zijn studio, waar hij tevens zijn eerste 3 d-product ver toonde. Dit filmpje (in opdracht van Philips vervaardigd) moet nog wor den gezien door een polaroide bril maar levert het bewijs, da* ons land niet achterblijft in de verovering van het filmpubliek met de 3 d in casu stereoscopische fiLn. Dolly wood heeft voorts (in op dracht van van de Bergh en Jurgenr N.V.) een kinderverhaal geïllustreerd met 3 d-plaatjes, die moeten worden bekeken met de bekende groen-rood bril. De plaatjes vormen een beeld van wat op dit gebied, ook in ons land, kan Worden bereikt. Koningin Juliana bracht gister middag een bezoek aan de nier- Haagse woonwijk en Moerwijk en Morgenstond om zich op de hoogte te laten stellen van dc stedebouw- kundige en sociale aspecten er van. Fabrieksbrand in Haarlem Een uitslaande brand, die zich ern stig liet aanzien, heeft Woensdagmid dag de Haarlemse brandweer met volledig materiaal doen uitrukken naar de Spaarnewouderstraat. Midden in deze druk bewoonde zakenbuurt was brand ontstaan in een kleine fa briek van matrassen, waarin tevens een grossicrdcrij voor behangers-arti kelen is gevestigd. Door de straffe wind ontstond groot gevaar voor overslaan van het vuur op in de nabijheid liggende gebou- De brand ontstond op de boven verdieping van het pand, in een ver trek waar personeel bezig was met stoffeerwerkzaamheden. Een grote hoeveelheid Alpengras en andere vul- artikelcn boden het vuur volop voed sel. Weldra stond de gehele boven verdieping dan ook in lichter laaie. Over de oorzaak is nog niets bekend. De gehele bovenverdieping brandde uit. Voor de 32ste maal vertrok het m.s. „Willem Ruys" van de Konink lijke Rotterdamse Lloyd gistermid dag uit Rotterdam naar Indonesië met op de brug icapitein C. C. Goe- dewaagen uit Den Haag, die, Dins dag voor de Scheepvaart niea schul dig werd bevonden aan de aanva ring, in de Rode Zee. Namens de directie ontving hij een bouquet bloemen; op het bij gaand kaartje stond vermeld: „Op de goede afloop". Geen haatgevoelens vergezeld was van de ministers Becl, Van Thiel en Luns. Voordat de minister do onderschei ding uitreikte, hield hij een rede voering, wannn hij o.m. zei: „Ne derland is weliswaar een land, dat geen formele band met enige Kerk heeft, doch gezien het belangrijke aandeel van de Christelijke kerkge nootschappen in de zorg van het geestelijk en ook het stoffelijk wel zijn van het volk, kan de regering niet anders dan met de meest grote belangstelling hun arbeid en hel werk van degenen, die geroepen zijn hier in leiding tc geven gadeslaan. De minister was van mening, dat de R.K. Kerk niet alleen een groot deel van het Nederlandse volk beïnvloedt, maar tevens, dat zij één is met het Ned. volk. wat b.v. tot uiting was gekomen tijdens de bezetting. Nadat de onderscheiding was uit- Screikt sprak mgr. dr. Alfrink een ankwoord, waarin hij om. zei: Ik zal mogen veronderstellen, dat de Ned. regering door deze vriend.lijke geste tegenover het episcopaat, be doelt uiting te geven aan de waar dering, die zij heeft voor datgene, wat de Kath. Kerk in dc afgelopen honderd jaren in Nederland in het belang van het Ncd. volk heeft ver richt. (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt tc 10 uur), VRIJ VEEL BEWOLKING. Vrij veel bewolking met tijde lijk wat regen. Krachtige tot ma tige wind tussen Zuid en West. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lager. 1 Mol: zon op 5.11 cn onder 20.04; maan op 23.30 en onder 5.40 uur. Het weer in Europa De ween apportcn van hedenmor gen 7 uur luiden: In het Britse Lagerhuis is het gis termiddag warm toegegaan, toen premier Churchill verklaarde geen reden te zien, waarom generaal Hans Speidel. de voormalige stafchef van generaal Rommel, niet naar Enge land zou komen om demonstraties met nieuwe Britse wapens bij te wonen. De Labour-leden uitten acherpc critiek, maar Churchill gaf hen te verstaan, dat het koesteren van haat gevoelens een van de ergste slagen is, die men de wereldvrede kan toe brengen. Van Speidel zelf zei Churchill dat hij een man is, die naar zijn mening reeds jaren lang het vertrouwen van Britse en andere geallieerde offi cieren genoot. Over het feit, dat hij cx-nazi is. merkte Sir Winston op, dat er in Duitsland vele nazi's waren, die zich nimmer hebben kunnen verenigen met dc misdaden van het nazi-regiem. Speidel zal Duitsland vertegen woordigen bij een groep van gede legeerden uit E.D.G.-, NATO- cn Gc- menebestlandcn, die zijn uitgenodigd, dc speciale demonstraties met nieuwe wapens, die de komende twee we ken in enkele Britse wapenfabrie ken zullen plaats vinden, bij tc wonen' Volgens het Britse ministerie van Defensie zullen bij deze demonstratieg nieuwe vechtwagens, genie-uitrus tingen cn artillerie worden getoond. weer temp. HELSINKI onbewolkt 3 C. OSLO zwaar bcw. 7 STOCKHOLM mist 5 KOPENHAGEN onbewolkt 8 LONDEN regen 9 AMSTERDAM regen 8 BRUSSEL halt bcw. 8 PARIJS licht bcw. 7 BORDEAUX licht bcw. 5 NICE onbewolkt 10 WARSCHAU regen 10 BERLIJN nevel 5 MüNCHEN licht bcw. 4 ZURICH mist 1 WENEN zwaar bcw. 8 3lox%ettje Hoe kan één mens op mij leunen, waar ik nooit over and'rcn in liefde mij heb heen gebogen? Heriëttc Roland Holst.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1