S)e CcicldeSoii^cmt TELEURSTELLEND BEGIN DER BESTANDSBESPREKINGEN Moskou bereid tot zakelijke besprekingen ALS DE BETUWE BLOEIT Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 27 APRIL 1953 45ste JAARGANG No. 12874 PANMOENDJON valt weer tegen Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 10300-3. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. 1 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Voorstellen der Noordelijken niet constructief Generaal Harrison zei, dat het Noordelijke voorstel, volgens hetwelk krijgsgevangenen in sommige geval len tot negen maanden na tekening van een wapenstilstand in een neu traal land kunner. worden gehouden en mogelijk nog langer, indien op een politieke conferentie geen overeen stemming over hun lot wordt be reikt, strijdig is ,,mct onze denkbeel den over een snelle afdoening van het gevangenenprobleem Na 52 minuten werd de bijeen komst tot Dinsdag verdaagd op ver zoek van de Noordelijken. Zij ij gaan niet accoord met Zwitserland De Koreaanse bestandsbesprekingen zijn Zondag hervat en volgens het hoofd van de geallieerde delegatie zijn de communisten het met de hele zaak oneens. Hij doelde op de geallieerde voorstellen voor een uitwisseling van alle krijgsgevangenen. De geallieerden hebben voorgesteld de 50.000 communistische krijgsgevangenen, die niet naar hun vaderland wensen te rug te keren op Korea onder toezicht van het neutrale Zwitserland te plaat sen. Luitenant-generaal William K. Harrison heeft na de eerste conferentie medegedeeld, dat de communistische voorstellen niet aanvaardbaar zijn en niet als redelijk of constructief beschouwd kunnen worden. Maandagochtend te Panmoendjon de voltallige wapenstilstandbesprekin gen heropend. Het hoofd van de geallieerde dele gatie, generaal Harrison, heeft op dé bijeenkomst verklaard, dat het Noor delijke voorstel „noch redelijk noch constructief" is. De verwerping van Zwitserland als netutraal ontvangst- DE RODE VOORSTELLEN. De voorstellen van de Noordelij ken luiden als volgt: 1. Beide partijen zullen binnen twee maanden na ondertekening van een wapenstiistandsovereenkomst de krijgsgevangenen, die willen repatriëren, laten terugkeren naar hun land. 2. Binnen een maand daarna zullen beide partijen de overigt gevan genen naar een neutrale staat zen den, nadat uitgemaakt is welke staat. 3. Binnen zes maanden na aankomst van de gevangenen in de neutrale staat zullen de partijen gelegen heid krijgen „hun vrees voor te rugkeer weg te nemen". 4. Binnen zes maanden na aankomst in de neutrale staat zullen de ge vangenen, die dan gerepatrieerd wiilen worden, naar huis worden gezonden. 5. Over het lot van de gevangenen, die na zes niaancen overblijven, zal worden beslist op eer. politie ke conferentie, die de gehele kwestie van de vrede in Korea behandelt. 6. De staten, waartoe de gevangenen behoren, zullen alle kosten van. hun verblijf in de neutarle staat dragen. De verbondenen hadden zich ver zet tegen het zenden van krijgsge vangenen naar een land buiten Ko rea. Zij vinden verder zes maanden te lang voor het vaststellen van de houding van gevangenen ten aanzien van hun repatriëring. Om elf uur plaatselijke tijd zijn Mijnramp in Mexico In een zilvermijn bij Anganguee, 12(1 kilometer ten Noorden van de stad Mexico, heeft zich een ontplof fing voorgedaan, waarna brand uit brak. De berichten over het aantal slachtoffers lopen uiteen. Het schijnt, dat zeker 25 man om het leven zijn gekomen. Reddingploegen zijn er in geslaagd alle ingesloten mijnwerkers te red den; 15 der geredden waren ernstig gewond en 35 bedwelmd. De ramp voltrok zich enkele minu ten voordat de arbeiders 't werk voor het week-eir.de zouden neerleggen. Zij werd veroorzaakt door kortslui ting van hoogspanningsdraden, waar door mijnstutten in brand raakten. Een politiecordon, dat rond de mijnschacht werd gelegd, werd ver scheidene malen doorbroken door vrouwen, die waanzinnig waren van angst voor hun mannen in de mijn. Dc mijn, „La Dolores" genaamd, wordt gedreven door de „American Smeiling Company". DE UITWISSELING. Kort voordat de wapenstilstands- onderhandelingen werden hervat hadden de Noordelijken medegedeeld, dat zij de overdracht van alle zieke en gewonde geallieerde gevangenen in hun handen 684 84 meer dan aanvankelijk was toegezegd had den voltooid. Onder de Zuid-Korea- nen, die Zondag werden vrijgelaten, waren drie lepra-lijders. De geallieerden zetten de uitwisse ling van hun kant vandaag nog voort met 500 man. HET ANTWOORD AAN EISENHOWER De met spanning verbeide reactie van het Kremlin op het grote vredesplan, dat president Eisenhower 16 April ontvouwde, is zoals Zaterdag in 't kort gemeld, thans bekend geworden. De beide officiële Russische bladen „Prav- da" en „Izvcsta kwamen Zaterdagmorgen uit met een gehele voorpagina gewijd aan het Russische standpunt. „De Sovjet-leiders", aldus beide bla den, „zijn bereid tot ernstige, zakelijke besprekingen voor de oplossing van de internationale problemen en voor de vestiging van de wereldvrede. Er is geen reden te twijfelen aan de bereidheid van de Sovjet-Unie een cveqredig aandeel te nemen in de regeling van de internationale geschillen". Dit antwoord is in het Westen met gemengde gevoelens van omzichtigheid en hoop ontvangen, hoewel een hooggeplaatste Amerikaanse deskundige op het gebied der Sovjet-politiek zeide: „Wij zullen zeer beslist de kans niet verwerpen, dat het Kremlin zich gereed maakt om te goeder trouw over de geschillen tussen Oost en West te onderhandelen". Deze spreker, Walter Bedell Smith, de Amerikaanse onderminister van Staat en ex-ambassadeur In Moskou, verklaarde, dat de Sowjet-verklaring, die Zaterdag als hoofdartikel eerst in de „Prawda" en de „Izwestia" en la ter in alle Sowjetbladen van Oost- Europa verscheen, van de „aller grootste betekenis" was. De „Prawda" liet doorschemeren, dat de Sowjet-Unie bereid was tot overleg om de koude oorlog te be ëindigen met Eisenhower's program als de grondslag voor een conferentie. Over China Duitsland, Oost-Europa en ontwapening en andere punten werd de verklaring van Eisenhower op milde toon gecritiseerd. Eisenho wer had niets gezegd over China's rechten in de Verenigde Naties en op Formosa. Eer. basis voor de op lossing van het Duitse vraagstuk was niet gegeven. De regeringsvorm in Oost-Enropa was niet opgedrongen van buiten, maar in een vastberaden strijd voor recht verworven. De Sow jet-Unie kon niet verantwoordelijk worden gesteld voor de midadige be wapeningswedloop in het Anglo- Amerikaanse* blok, zoals viel af te leiden uitEisenhower's uitspraak, dat de Sowjet-Unie de beperking der bewapening had tegengehouden. Smith beweerde, dat alle acht ver zoenende Sowjet-gebaren jegens de Verenigde Staten sinds 1919 groten deels waren toe te schrijven aan Westelijke defensieve maatregeloir. Twee leidende Amerikaanse dagbla den, de ..New York Times' en de „New York Herald Tribune", manen tot voorzichtigheid en verwachten niet meer dan een regeling van on dergeschikte punten. Lichtvaardig verwerpen mocht niet gebeuren, maar woorden waren nog geen da den. Het Witte Huis heeft een ver klaring uitgegeven, dat de Sowjet- verklaring de eerste stap zou kunnen zijn naar „iets concreets". Commissaris vermoord gevonden Enige dagen werd de commissaris van politie te Teheran, generaal Asjfartoes, vermist. Zijn lijk is thans gevonden in Lasjkarak, vijftig km. van Teheran. De generaal was ge wurgd. Het laatst had men hem Maandag avond gezien na een autotocht, welke hij maakte nadat hij een mededeling had ontvangen in een verzegelde en veloppe. Men gelooft, dat hij spoedig daarna is vermoord. De regering had een zeer grote be loning uitgeloofd voor inlichtingen over het lot van de generaal. Er is geen twijfel aan, dat het hier een politieke moord betreft. Er zijn reeds arrestaties verricht. Brits luchtschip doorgebroken Het 30 meter langs Britse lucht schip „Bournemouth" is Vrijdagavond bfjeen ongeluk in een hangar van de luchtmacht nabij Bedford in Midden- Engcland doormidden gebroken. Het toestel, het eerste luchtschip dat sinds 20 jaar in Engeland is ge bouwd, was in Augustus 1951, op zijn tweede vlucht, neergestort. Men was bezig met een evenwichtsproef, al vorens het weer in gebruik zou wor den genomen, toen een ankertouw de uitlaatklep van het omhulsel scheur de. Het gas ontsnapte met donderend geraas, waardoor het luchtschip te gen het dak van de haï.gar vloog, brak en tegen de grond smakte. De staatssecretaris voor Luchtvaart, lord de Lisle and Dudley, wa op het terrein van de R.A.F.-basis, toen het ongeluk gebeurde, doch hij merkte niets van het voorval. Het werd eerst bekend, toen deskundigen Zaterdag een onderzoek instelden. Het herstel zal minstens een maand vergen. Mau Mauvermoordt Italiaans gezin Honderd en tachtig Kikoejoe-cm- ployé's van een afgelegen zaagmolen op de hellingen van de berg Kenia staken geen hand uit toen Zaterdag 20 Mau Mau-leden een 41-jarige Ita liaanse vrouw en haar twee kinderen van 10 en 15 jaar afslachtte. De 41-jarige echtgenoot, Pietro Me- loncelli werkte in een kantoor aan de overkant van de vallei, toen de bende overdag zijn huis binnendrong. De vrouw en de kinderen Mario en Maria waren tien dagen geleden in Kenia aangekomen. De bende, met maskers van gras voor het gezicht en gewapend met panga's (korte zwaarden) en drie ge weren, bestorm e schreeuwend en schietend het huis dat op een open plek in het bos ligt. In dc keuken werden mevrouw Meloncelli en haar Afrikaanse keukenmeid neergescho ten en vermoord. De kinderen die zich in doodsangst verscholen hadden werden gevonden en vermoord. Toen Meloncelli de schoten hoprde, snelde hij naar zij huis, doch werd door met een kogelregen ontvangen. Hy ont kwam in het bos. De bende plunderde het huis. Een lid van de Kamba-stam liep 16 km. om de politie te waar schuwen die de achtervolging met vliegtuigen is begonnen. KONINGIN SORAYA TE ROME. Koningin Soraya, echtgenote van de Sjah var Perzië, is vandaag per vliegtuig te Rome aangekomen. Zij maakt een reis naar Europa „om ge zondheidsredenen". Koningin Elisabeth van Groot Brittanië Deze foto van Koningin Elizabeth van Engeland werd ge-naakt door Baron. Dc Koningin draagt een zachtrosc avondjapon van naaldkant over tulle, met het blauw lint en de ster van dc Orde van de Garter. Het diamanten collier van Russisch ontwerp, dat zij draagt, past goed bij dc diamanten oorhan gers en dc beide diamanten armbanden. Dc diamanten broche, die zij draagt op de schouder is een familiestuk, dat zij erfde van Koningin Mary. Het diamanten diadeem, dat dc Koningin op het hoofd draagt is zeer oud. Ko ningin Victoria liet het opnieuw zetten. De band, die op het hoofd rust be staat uit twee rijen parels met daartussen een rij diamanten. Het portret werd genomen in de Groene kleedkamer van Buckingham Palace. Het Europese leger De Westduitsc regering heeft de aanvullende protocollen van het E.V. G.-verdrag goedgekeurd. In bevoegde regeringskringen te Bonn is verklaard, dat de Bondsre gering met de goedkeuring nadruk kelijk haar wil heeft onderstreept om de Europese verdedigingsgemeen schap zo snel mogelijk tot werkelijk heid te maken en met gerechtvaar digde Franse wensen, voor zover zij binnen het verdrag vallen, rekening te houden. Met dc goedkeuring var, de aanvallende protocollen zijn naar CRITIEKE TOESTAND IN INDO-CHINA Overweldigend is deze dagen de pracht van de bloeiende Betuwe, waar de talloze vruchtenbomen thans in volle bloesem staan. Onze fotograaf maakte dit plaatje vanaf de oprit van de Waalbrug te Nijmegen. Frans-Amerikaans beraad Dc Franse ministers Bidault, Ple ven en Bourges-Maunoury hebben Zondag te Parijs geconfereerd met de Amerikanen minister Dulles, Ha rold Stassen, William Draper en am bassadeur C. Douglas Dillon over de situatie in Indochina. Strijdkrachten van de Vietminh waren gisteren slechts 60 kilometer van Loeang Prabang, de residentie van koning Sisayang Yong van Laos, verwijderd. De kleine Franse post Pak Song, 60 km. ten Oosten van Loeang Prabang, is omsingeld. De Vietminh-troepen rukken uit twee richtingen naar Loeang Prabang op, uit het Noorden en uit het Oos ten. Men schat hun gezamenlijke sterkte op 12.000 man. De Franse strijdkrachten te Loeang Prabang worden op nog minder dan een derde van dit aantal geschat. De vorderingen van de opstande lingen baren Franse kringen te Sai- fon ernstige zorgen. De regering van <aos maakt plannen om de hoofdstad Vulkaanuibarsting in Japan Volgens te Tokio ontvangen berich ten is dc vulkaan Aso opj Kioesjoe, ten is de vulkaan Japans eiland, tot uitbarsting gekomen, tengevolge waarvan vele personen het leven hebben verloren. Het blad „Acani" meldt, dat vol gens de eerste berichten tenminste zes bergbeklimmers om het leven zijn gekomen en ongeveer 100 gewond. 400 Studenten waren de berg aan het beklimmen toen de uitbarsting begon. Bussen vervoerden le gewonden van de berghelling naar een ziekenhuis. Stenen ter grootte van een mensen hoofd werden honderden meters de lucht in geslingerd. De vulkaan is volgens een correspondent van de „Asahi" spoedig tot rust gekomen. Vietiane te ontruimen, „wanneer de toestand slechter wordt". Te Saigon is men algemeen van mening, dat binnen tien dagen over het lot der twee steden zal worden beslist. Admiraal Radford, de opperbevel hebber der Amerikaanse strijdkrach ten in de Stille Oceaan heef. na zijn conferentie met generaal Salan, de Franse opperbevelhebber in Indochi. na te Hanoi medegedeeld, dat hij dc Ameri'jianse regering terstond zal adviseren, de Franse strijdkrachten meer transportvliegtuigen ter be schikking te stellen. Koninklijk bezoek aan Noorwegen Het programma voor het koninklijk bezoek aan Noorwegen van 6 tot en met 8 Mei is thans samengesteld. Ko ningin Juliana en prins Bernhard zul len op 6 Mei, na aankomst op het vliegveld Fornebu bij Oslo, dejeune ren op het koninklijk paleis. Daarna zullen zij een bezoek brengen aan de vesting „Akershus", waar zij een krans zullen leggen bij het monument voor de Noorse patriotten. Na een be zoek aan het stadhuis te Oslo zullen koningin Juliana en prins Bernhard de thee gebruiken op het koninklijk paleis. Aan een galadiner ten hove gaat een kennismaking met dc voor. aanstaande leden van het corps di plomatique vooral. Op Donderdag 7 Mei zal het ko ninklijk paar een autotocht maken naar het Noors-Nederlandse instituut voor atoomenergie te Kjeller. 's Mid dags zal een bezoek worden gebracht aan dc kinderafdeling van het rijks hospitaal. Ook staat dan een ont vangst van de Nederlandse kolonie op het programma, 's Avonds zal een theatervoorstelling in de nationale schouwburg worden bijgewoond. Op de laatste dag van het konink lijk bezoek aan Noorwegen zal een bezoek worden gebracht aan de Freia chocoladefabriek. Na het dejeuner op Skaugum, het paleis van de Noorse kroonprins, vertrekken koningin Ju liana en prins Bernhard weer per vliegtuig naar Nederland. Duitse opvatting de voornaamste be zwaren van de Franse regering te gen de bekrachtiging van het E.V.G.- verdrag weggenomen. In Franse politieke rcgcringskrh> gen meent men, dat de Dui'se goed keuring van dc protocollen zonder invloed op de ratificatiekanscn van het verdrag in het Franse parlement zal zijn. Men wijst er o.m. op, dat deze pro tocollen wel door de Franse regering zijn goedgekeurd, doch niet door het parlement. Het DuiLse standpunt, dat „de laatste Franse bezwaren nu zijn weggenomen" wordt over het alge meen in Parijs niet gedeeld. In het opleidings centrum voor mijnwerkers te Vaalsbroek zullen deze zomer 1300 aspirantmijnwerkers, al kamperende, de grondbeginselen van hun vak komen leren. Een re cord-aantal. (Geldig van Maantlavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ONBESTENDIG WEER. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buiten. Over wegend matige wind, aanvanke lijk tussen Zuid en Oost. later veranderlik. Over het algemeen weinig verandering in tempera tuur. 28 April: zon op 5.17 en onder 19.59; maan op 19.49 en onder 4 27 uur. Het weer in Europa Dc weerrapportcn van hedenmor gen zeven uur luiden: weer temp. HELSINKI mist, 3 C. OSLO onbewolkt 4 STOCKHOLM onbewolkt 4 KOPENHAGEN onbewolkt 6 LONDEN regen 7 AMSTERDAM regen 8 BRUSSEL zwaar bcw. 11 PARIJS regen 13 BORDEAUX zwaar bcw. 11 NICE regen 13 WARSCHAU onbewolkt 5 f. BERLIJN half bcw. 10 MüNCHEN zwaar bew. 7 ZURICH nevel 11 WENEN nevel 11 Jiavcettje Onmogelijk staat alleen in het woordenboek van een dwaas. Napoleon.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1