De moelijkheden zijn groter dan eertijds op Walcheren KOLEN Na n' 27, jaar angstige spanning grote vreugde in Haags gezin jQied aan deze tijd Bestuur poogt geschokt vertrouwen te herstellen PUROL Geneest al wat Uw huid deert! Vlammende Schoonheid ZATERDAG 25 APRIL 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 SCHOUWEN GEEN VERGETEN LAND dir. gen. van de Rijks Waterstaat, die deze verklaring aflegde, „dat het werk op Schouwen zeker twee maal zo moeilük is als op Walcheren in 1945. Schouwen ligt laag, doch kent geen tussen- of slapersdijken. Bij iedere getijde stromen enorme wa tervloeden naar binnen en naar bulten. De trekgaten liggen bij Zie- rikzee en Schelphoek op een polder van ruim 9000 hectare. Dc water staatkundige problemen om deze ga ten te dichten zijn de moeilijkste, die wij ooit kenden." Op spontaneïteit volgt critiek en geharrewar Schouwen is geen vergeten land. Maar indien men bedenkt, dat de waterstaatkundige problemen daar twee maal zo groot zijn als eertijds die van Walcheren, dan kan men zich indenken, dat het dijkherstel daar niet in zeer korte tijd klaar kan zijn. Even verklaarbaar is, dat er klach ten komen als „waarom schieten ze niet op", „ze doen niets" en „wc worden vergeten". Dat deze opvat tingen onjuist zijn kan dagelijks be wezen worden. Natuurlijk zijn er fouten gemaakt; dat gebeurt overal, waar mensen werken. Men kan bij ieder groot evene ment verschillende stadia onderschei den. Eerst komt het enthousiasme van de eerste aanpak, dan korrren critiek en klachten en meestal komt tot slot geharrewar over de bestede gelden. Als voorbeeld van een der zaken, waarover de meeste schampere op merkingen zijn gemaakt en boze cri tiek is geuit, geidt de havendijk van Zierikzee. Aan het dichten daarvan zou vaal te laat begonnen zijn. Ret begin Op 1 Februari bereikte het water 's middags om drie uur de stad Zie rikzee. Iedereen redde, wat hij red den kon. De havendijk sloeg door, maar het gat er in was bij laag tij droog Een paar dagen later was dat al niet meer het geval. Mensen en materiaal ter piaatse waren vrijwel niet voorhanden. Op 3 Februari kwam een schip uit Rotterdam met 70 arbeiders, kruiwagens, schoppen en zandzakken voor de haven aan. De schipper durfde niet bij het gat, waaraan een aannemer ter plaatse- werkte, te konven. Normaal herstel was toen al niet meer mogeiijk, In de havendy k van Zierikzee za ten toen vijf gaten. Op 6 Februari werd opdracht tot het maken van zinkstukken gegeven nadat op 5 Februari het dichten met baddings cn zandzakken was aange pakt. Met man cn macht word ge werkt om de drie gaten die het dichtst bij Zierikzee lagen te dich ten. Op 9 Februari bleek, dat de ga ten in do Nieuwe Dijk veel meer gevaar opleverden, dan die in de Havendijk. Hoewel ook daarin de uitschuring snel toenam. Indien de Nieuwe Dijk niet dicht zou gaan, dan zouden de twee gaten dicht bij de havenmond verergeren. Als gevolg daarvan zou dc invaart op Zierikzee dan onmogelijk geworden zijn. Onder deze druk moest een deel van het werkvolk van de ha vendijk te werk gesteld worden op de Nieuwe Dijk. Op 14 en 15 Febru ari werd deze gesloten. De uitschu ring in het grootste gat van de ha vendijk was toen zeer groot gewor den. Het gat in de ha vendu k kon niet gesloten worden, omdat elders groter onheil dreigde en men toen nog niet over voldoende mensen en materiaal beschikte. „Wanhoop" en „levensstrijd" Ondertussen werd getracht in dc havendijk met zinkstukken en een kleilccmdam te werken, maar de zanderige klei cn 't fijne zand daar onder maakten het de zware storm mogelijk dit werk te frustreren. Op 1 Maart is hiermee gestopt. Toen is de „operatic wanhoop" geprobeerd. Niemand had er vertrouwen in en desondanks is deze poging, om een ring bakken op de klei te leggen, gedaan. Thans is men dus met de „Opci"atie Levensstrijd" bezig. Het werk aan de te maken afsnoeringsdijk tussen Zie rikzee cn de zeedijk, schiet goed op. Reeds is ruim 200 meter bezonken. Een tweede punt van granrschap is het grote gat bü Schelphoek in de Zuidelijke zeedijk. Hierachter wordt een inlangdijk van ongeveer 4 km. gebouwd, die gedeeltelijk met op- zinken en gedeeltelijk met caissons wordt uitgevoerd. „Ik zei reeds", aldus de heer Maris voor alle doeleinden CREYGHTON Hooiqr.46 Tel.20114 Ad\ ertentie) Tegenslagen Over de kwestie van de ouden dijk bij Bruinisse die bij de onvoorziene hoge vloed van 12 April opnieuw doorbrak, zeide ir. Maris, dat deze dijk een (slechte) binnendijk is, die slechts provisorisch was hersteld teneinde een vloedkombeperking te verkrijgen. Gemopper over sloom herstel van de rampaartsdijk acht ir. Maris ont staan uit gebrek aan kennis van za ken Dit herstel heeft weinig zin, zo lang de zeedijk van de aanliggende dc polders niet dicht zijn. En juist deze zeedijken zijn moeilijk te be naderen. Dan is er steeds dc terugkerende vraag, waarom de mensen van de streek niet mogen terugkeren. Zij zouden, zo wordt gezegd, fel vechten voor het behoud van de dijken. Dit is psychologisch niet te ver wezenlijken. In dc corridor tussen Zierikzee en Bruinisse mochten 60 personen terugkeren. Zij waren, en dit is volkomen verklaarbaar, op de tweede werkdag reeds bezig hun ei gen boeltje te redderen en keken niet meer naar het dijkwerk om. 66ste lijst slachtoffers watersnood - DRE1SCIIOR Roggeband, Adriaan, geb. 4.4.1932; Schot van Veen, Johannes Marinus, gcb. 25.6.1931. N1EUWERKERK Kleemansvan de Vrie, Adriana Johanna, geb. 30.7.1925. OUDE TONGE Koert. Cornell?, geb. 31.7.1873; Tiggclman, Pieternella Stijntje. geb. 31.10.1949; Vroegindeweij, Klaas, geb. 3.11.1898. HET NATIONALE RAMPENFONDS Bij het Nationale Rampenfonds is sinds Donderdagmiddag een half milliocn gulden binnengekomen. De stand is thans f 107.5 millioen gul den. Thans weer spaargeld van schoolkinderen gestolen Enige onverlaten hebben gister nacht uit een school te Emmen het geld, dat de kinderen voor het ko mende Koninginnefeest hadden bij een gebracht, gestolen. De school- schoonmaakster ontdekte gistermor gen om half acht, dat de lessenaar van een der onderwijzers was open gebroken en dat de enveloppe, waar in het geld was geborgen openge scheurd op de grond lag. Ook in de andere lokalen waren lessenaars en kasten geforceerd Samen met het spaargeld voor een schoolreisje be draagt het gestolen bedrag f 200,- De dieven zijn waarschijnlijk door een raam naar binnen geklommen Dit is de vierde inbraak die in de afgelopen twee nachten in Emmen is gepleegd. Arie Biever terug uit krijgsgevangenenkamp De tijd van wachten is voor mevr. Biever voorbij. Binnenkort komt haar man thuis uit Korea, na twee en een half jaar weg geweest te zijn. Van deze tijd bracht soldaat Arie Biever 26 maanden in krijgsgevangenschap door. Het was bij de bijna legendarisch geworden gevechten hij heuvel 325 in Februari *951, dat Biever ver mist werd. Het enige wat men des tijds vond was zijn cap. Soldaat Arie Biever wordt ver mist. Met dit bericht brak de lange tijd van wachten aan voor zijn fa milieleden, voor zijn vrouw in 's-Gravenhnge. Vier maanden later, in Juni 1951 ontving zij een brief van een Amerikaanse sergeant, die tegelijk met de Nederlandse soldaat gevangen genomen was, maar na derhand zijn vrijheid herkregen had. In de brief stond dat Arie het goed maak Dit bericht was natuurlijk een grote opluchting en geruststel ling voor mevrouw Biever. „Toch had ik nooit het idee dat Arie iets ernstigs overkomen was", verklaarde ze gistermiddag in een kort gesprek dat enige journalisten met haar had den in de woning van haar zuster waar ze verblijft totdat haar man gerepatrieerd is. Er heerste vreugde en een sfeer van blijde verwachting in hot huis. .Ik weet nog niets", zo vervolgde mevrouw Biever. „In Fe bruari 1952 dus precies een iaar na dc vermissing ontving ik de eerste brief van mijn man. Het was een opgewekte brief. „Ik maak het goed", stond er in. „Ik werk in de keuken van het kamp en ben vol goede moed. In het begin ben ik drie maal achter elkaar vrü ernstig ziek geweest, maar ik kan nu niet over mijn gezondheid klagen". Arie Biever maakte deel uit van het eerste detachement van Neder landse militairen, d^t op 26 October 1950 naar Korea vertrok. Hij had getekend voor een dienstverband van oen jaar. Nu. 2 V, jaar later, komt hij thuis. Enige soldaten, die tegelijk met hem waren vertrokken en na een jaar waren teruggekeerd hadden mevrouw Biever destijds op gezocht cn haar met hun verhalen over haar man een beetje opgevro lijkt. Zij hadden haar verteld hoe Arie steeds over zijn vrouw en zijn dochtertjes sprak. Toen hu vertrok waren de kinderen 2 en 1 jaar oud Nu zijn het al kleuters. Hun vader heeft nooit een foto van hen ont vangen want, hoewel mevrouw Bie ver hem driemaal er maand schreef, had hij slechts eenmaal een brief van haar gekregen. Soldaat Biever, zo vertelden zijn vrienden, was dol op do Zuid-Koreaanse kinderen, die hu altijd zün noodrantsoen gaf. Mevrouw Biever weet uiteraard niet van de toekomstplannen van haar man, als hij gerepatrieerd is. „Ik heb hem voor de eerste maal ontmoet, toen hij soldaat was', ver telde ze. ,.Hü had altijd graag be roepsmilitair willen worden Ik ver moed nu, dat hü het straks wel in die richting zal zoeken. Als tenmin ste zijn belevenissen in Korea hem niet afgeschrokken hebben". Wat serg. Biever vertelde Sergeant Arie Biever uit Den Haag was, zoals gemeld, gisteren de eerste Nederlander die met krijgsgevange nen van zes andere geallieerde lan den te Panmoenjon werd uitgeleverd. Zün verhaal over lange marsen en onvoldoende eten stemde overeen met de bevindingen van de andere zieken en gewonde gevangenen. Sergeant Biever vertelde, dat er zeer vele gevangenen waren omge komen tüdens een geforceerde mars, die een aanvang nam in een kamp te Wonjoe. „Ik was zelf ook meer dood dan levend en begrijp nauwelük hoe ik er door gekomen ben, zei Biever. Zün groep begon met 500 man en dat aantal was geleidelük terugge lopen tot 300 of nog minder. Hü zelf werd naar een speciaal ondervra gingskamp gebracht, terwül de an deren verder trokken. Dat gebeurde, omdat hij de enige Nederlander in de groep was. De communisten lieten hem daar teke ningen maken van de posities van geallieerde vliegvelden en kampe menten. Biever zeide volkomen waardeloze inlichtingen te hebben verstrekt. „Op zekere keer", zo luid de zijn verhaal over de dodenmars, „vond ik een afgekloven been. Ik maalde het tussen mün kiezen fün en at het op. Ik knapte er erg van Ned. motorschip door Noorse tanker geramd Kapitein gewond Gisteravond te omstreeks half ne gen ontving het Engelse kuststation Dungeness de n ededeling, dat het Nederlandse motorschip Markab-N een mijl ten zuiden van Folkestone in aanvaring was geweest met een Noorse tanker. De Noorse tanker seinde, dat het Nederlandse schip, dat zwaar be schadigd was, zich zo snel mogeiük naar Dover zou begeven en dat hi£ zelf in dc buurt zou blijven voor eventueel noodzakelüke assisten tie. Anderhalf uur later zond de Nederlander die toen ongeveer 2 mijl voor Dover was, een S.O.S.-sein uit, waarop North Foreland onmiddellijk een reddingsboot uitzond, die het Ne derlandse schip in een dichte mist gehuld vond. De Noorse tanker deed manhaftigt. pogingen» om het getrof fen schip de haven vap Dover bin nen te slepen en te omstreeks mid dernacht is hü daarin geslaafd. De kapitein van het getroffen Neder landse schip had verwondingen in het gezicht opgelopen. Welkom Vreemdeling Amsterdammer bestal Amerikaanse gast Tegen een 24-jarige Amsterdamse jongeman, die toegaf in September j.l. van een in het pension van zijn moeder logerende Amerikaan uit Californi'" een fototoestel, projectie- apnaraat, en diens portefeuille met een passagebiHet en een credietbrief van 6.000 dollar te hebben wegge nomen, heeft de officier van justitie hij de recfrtban'< te Amsterdam gis teren 1 y, jaar met aftrek door te brengen in een openluchtgevangenis geëist. De verdachte, die reeds 8 maal is veroordeeld en nog 7 maanden ge vangenisstraf tegoed heeft, had de foto-apparaten, die een waarde van 1300 gld. hadden, verkocht voor 300 gld. Daarna was hü naar Frankrijk uitgeweken, in Marseille door de Franse politie gepakt en aan Neder land uitgeleverd. Het passagebiliet en de credietbrief had hü nog bij zich. Op een vraag van de president of.hü van plan was geweest in het vreemdelingenlegioen dienst te ne men, antwoordde hü ontkennend. De verdachte ging geregeld met do Amerikaan uit. Op een dag toen zü met anderen in een café zaten gjng hü vlug naar zün moeder en deelde haar mede, dat de Amerikaan niet meer terug kwam. Hij nam toen de foto-apparaten en de portefeuille weg. De raadsvrouwe wee* op de grote disharmonie in het gezin. Zü verzocht de rechtbank het advies vah het psychiatrisch rapport te volgen om haar cliënt nog niet in een inrichting voor psvehopaten hü is in zekere zin verminderd toereken baar op te nemen en bü de straf te bepalen, dat deze in een open luchtgevangenis zal moeten worden ondergaan. De rechtbank zal op 8 Mei uit spraak doen. ZESTIEN KOEIEN IN BRANDENDE STAL OMGEKOMEN Vrüdag is, doordat bü het aan slaan van een benzinemotor een steekvlam in een bus benzine sloeg, brand uitgebroken in de kapitale boerderü van de heer A. Sellis te Mastenbroek. De knecht was alleen thuis en trachtte het vee dat nog op stal stonn los te maken. Door de razende vlammenzee wa ren de koelen echter onhandelbaar, zodat het herii maar gelukte zeven koeien naar buiten te krügen. 16 Stuks kwamen in de vlammen om. Het jongvee bevond zich reeds in de weide. Door enkele spoormensen die in de nabijheid werkten werden de paarden uit de schuur naar buiten geiaagd. Het achterhuis met de stallen werd door het vuur vernield. Het voorhuis bleef, dank zü een brand muur, gespaard. De brandweer van ÏJsselmuiden en Zwollerkerspel wa ren het vuur spoedig meester. VERANDERING Ik maak mü wel eens ongerust omtrent de kleding van de vrouwen, met wie wü, mannen, zün getrouwd, of later nog eens zullen trouwen. 't Was toch de teed're zwakheid, die ons 't meest in haar heeft aangetrokken: het zijden haar, de kleine voet, de füne enkels en de rokken. Maar ziet: eerst ging het haar eraf, de vrouwen noemden 't een bevrüding. Zü pommadeerden zich een hoofd als van een jongen met een scheiding. Wü schreven over vrouweneer en over vrouwelüke zeden, natuur bleek sterker dan de leer. wü trouwden juist als in 't verleden. Toen kwam de noogaanbeden sport die ook de vrouw toen ging bedrüven, niet meer in rok, maar in een short, dat ons maar even deed verstüven. Wü pasten ons opnieuw weer aan aan deez' on vrouwelüke dingen en 't short kon zelfs de liefde niet, die bloeide in ons hart, bedwingen. Toen deed zü and're schoenen aan, die lelüke met platte hakken, waardoor de füne vrouwenvoet heel plat en lelük door ging zakken. Zij namen stappen als de man. met wie zü aanstonds zouden trouwen en zü, die hulp en liefde vroeg, was nu haast niet meer bü te hou'en. Wü mannen zün te zwak geweest, toen w' hare liefde wilden werven, die weg, die wü zün opgegaan, voert onverbidd'lük ten verderve. En toch aanvaarden wü dit al en blüven trouwen zonder morren, Maar straks dan trouwt de vrouw met óns en dragen onze bruiden snorren. TROUBADOUR. Rondom „De Ommelanden" Geen pad van louter rozen Het bestuur van de coöperatieve zuivelfabriek „De Ommelanden" blijkt niet zo bijster erg onder de indruk van het dreigement der soc. vakbeweging A.N.A.B. om het be drijf failliet te laten verklaren. Het bestuur verklaarde gisteren in tegen deel, dat men hard op weg is. om de gezonde basis van hef bedrijf weer te herstellen cn dat de boeren cn arbeiders steeds meer vertrouwen in de huidige bedrijfsvoering krijgen. Dat de weg van het huidige be stuur echter nog niet ov rozen gaat bewees een circulaire, afkomstig van de oud-directeur, die de boeren bang maakte, dat de fabriek niet in staat zal z'jn hun melk te betelen en waar in hij hun adviseerde gistermorgen allen tegelük betaling te komen eisen. De leiding wis* dc circulaire, die door een handlanger van de oud directeur aan de uitgaande melkbus sen bevestigd was, gedeeltelü'k te achterhalen. Daarop werd de „ver bindingsman" op staande voet ont slagen en de boeren, die de circu laire al ontvangen hadden, gerust gesteld. Deze actie heeft dan ook niet het door de oud-directeur ge wenste resultaat gehad. De twee autoriteiten, die wegens een verschil van mening met de oud- directeur onlangs hun ontslag ge nomen hadden, de personeelschef en de alg. bedrüfsleider, zijn weder om in dienst genomen. Het nieuwe gebouw van de ko- ninklükc school voor kunst en kunstnüvetheid te "s-Hertogenbos is gistermiddag door staatssecretaris mej. dr. A. de Waal officieel geopend. De stichting dateert uit de Napoleon tische tüd. Lekenapostolaat congresseert Gisteravond is tijdens een ple naire ziting in dc Casino Schouw burg te 's-riertogenbosch het lande- lijk congres voor het lekenaposto- i laai geopend. Dit congres, dat als motto heeit: „Het apostolaat van de Christen in-de wereld" wordt gehou den tot en met Zondag ter vooroe- reiding en bezinning op het eeuw feest van net Herstel der Bisschop pelijke Hiërarchie. Ruim tachtig or ganisaties nemen aan dit congres deel. De zitting werd geopend door de lanueiijke voorzittex der Katholieke Actie prof. dr. ir. F. P. A. Teilegen uit Eindnoven. Hij sprak woorden van welkom tot mgr. dr. J. Hansen die het Nederlandse episcopaat op dit congres vertegenwoordigt; tot mr. F. J. Th. M. van Thiel, minister van maatschappelijk werk, dr. G. J .M. Veldkamp, staatssecretaris van Eco- mische Zaken, en vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten. Er wer den telegrammen verzonden aan de Paus en aan kardinaal De Jong. Prof. dr. J. Groot en dr Arts waren de inleiders van dit congres. Van daag zal em aantal prae-adviezen door verschillende secties worden besproken. Zondag zal prof. dr. Tei legen op de slotzitting een samen vatting geven van hetgeen door de verschillende groepen werd bespro ken. ENGELSE KRONINGSFEESTEN OP NED. TELEVISIE Gistermorgen om half elf is voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse televisie een beeld uit Engeland op het scherm gekomen. Het betrof hier een proefuitzending voor de weergave van de Engelse kroningsfeesten, die men 2 Juni op het Nederlandse televisiescherm kan zien. Op 2 Juni zal de Nederlandse te levisie van 10 uur tot 17 uur het BBC-programma uitzenden en voorts het avondprogramma van de BBC met als slot het vuurwerk in Londen De Nederlandse uitzending zal in ons land voorzien worden van Ne (Advertentie) clerlands commentaar. Naar het Amerikaans door TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden.) 19) Virginia had een paar inkopen ge daan in Baltimore cn voor zichzelf een bruin tweed nvantelpakje voor dc reis gekocht. Het was eenvoudig en het bont op de kraag flatteerde haar. Zü had ook een klein bruin hoedje gekocht, dat als een helm over haal- bruin rode lokken sloot. Hoe vind je me, Rickey? vroeg zü haar broer. Jc ziet er leuker uit, dan ik ooit van je venvacht had, was het broe- derlüke antwoord. Die witte, züden blouse en dat bruin van het tasje staan ie uitstekend. O, Rickey, later wil ik heel mooie dingen hebben; een rose, taf- zijden avondjurk met gouden kant on satijnen schoentjes en con gpuden waaier. Wanneer zou je ze aantrekken, als je ze had? Ik wil een huis hebben, waar ik ze dragen kan, Rickey. Hü stond met zün handen in zün zakken tegen een oude kast geleund. Heb je er ooit over gedacht, Ginny, zei hij, dat Anthony Bleecker je een huis zou kunnen geven, waar je ze in zou kunnen dragen? Virginia staarde hem aan en zei toen langzaam: Ik zou dat niet graag denken. Waarom niet? O, ik zou nooit van hemkun nen houden. Als ik een meisje was, zou ik mezelf geluk wensen Zü hief afwerend haar hand op. Schei alsjeblieft uit, Rickey. Hü was uit zün humeur Ik begrüp niet, waarom je zo raar doet. De meeste meisjes zou den dadelük snappen, wat haar kans was. Dit is mün kans niet, zei ze hef tig. Niet Tony Bleecker. Maar wat heb je tegen hem, Ginny? Niets. Maar jü maakt van 'n mug een olifant. Dat was het laatste, wat er over deze kwestie werd gezegd. Anthony bracht hen naar een oud buitenverblijf bü Marlborough, dat door twee deftige, maar verarmde oude dames werd geëxploiteerd als hotel-restaurant. Zü hadden de at mosfeer van het huis goed weten te bewaren. Het diner werd geserveerd in de grote eetkamer met antieke, mahoniehouten meubelen en oude schi'derijen aan de muur. Er knap perde een houtvuurtje in de haard en hoge, witte kaarsen verlichtten de keurige tafel. Virginia's houding tegenover An thony was een tikje koel. U hebt het mü nog niet verge ven, zei hü, toen Rickey hen een ogenblik verliet. Er is niets te vergeven, zei ze zacht. Het was mün schuld. Ik ken de u nog niet lang genoeg, om u te veroorloven dat u zulke dingen tegen mij zei. Hü vond haar naïviteit verrukke- lük. Hoelang moet ik u dan kennei^ vóór ik je mag zeggen? Voordat zü kon antwoorden kwam Rickey binnen en met hun drieën gingen zü samen de koele avond in. De maan hing als een gouden sikkel in de purperen lucht. De wind zong in hun oren, terwül de auto voort- vloog. Morgenavond, zei Tony, toen zü de brug gepasseerd waren en An napolis binnenreden, morgenavond zün jullie in New York en zal deze oude stad leeg zün. Virginia antwoordde niet. Zü dacht aan de oude stad, die zü verlaten moest, zü dacht aan Michael. Hü was daar in de grote stad. Zelfs al zag zü hem niet, dan zou ze toch de zekerheid hebben, dat hü er was. IX. HET NIEUWE BEGIN. Mary Lee Logan kwam hen op het station verwelkomen. Zü had inter communaal opgebeld om te weten, met welke trein zü kwamen en haar autootje wachtte buiten. Ik dank de hemel, dat jullie er eindelük zün, zuchtte ze, met Vir ginia's hand in de hare, maar zij keek naar Rickey. Ik hab mü zo ont zettend eenzaam gevoeld. Ik woon vlak bij jullie. Is het niet heerlük? Virginia, verward door al de her rie om haar heen, zei: Het is erg lief van je, nu is ten minste niet alles zo vreemd. Rickey lachte opgewonden. Ik geloof, dat Ginny een beetje bang is, maar ik.ik vind het heerliik. Niet? Marv Lee was even opge wonden als hü Alle? is zo opwek kend, alsof de lucht, die je inademt een elixer is. Je zult hier grote din gen kunnen doen, Rickey! Dat weet-ik! Zün toon klonk zelfbewust. Virginia was stil, toen zü door de verlichte straten reden. Zü had niet gedacht, dat New York zo zou zijn., overweldigend, dreigend, met zijn schitterende, reusachtige lichtrecla mes, de zwarte, bewegende mensen massa's, het doffe gedreun van de ondergrondse treinen, het lawaai van de luchtspoorweg. Pas toen zü de Fifth Avenue hadden bereikt, kreeg de betovering van de stad vat op haar Er was een vreemde, fan tastische schoonheid in duizenden verlichte etalages, de oneindige riien auto's die als een slingerende licht processie over het asphalt gleden, de zwermen mensen die voortjachten naar een onbekend doel. Toen zü Washington Square be reikten, liet Mary Lee haar auto stop pen voor een kaal, groot huis. In vroeger tüden was het de woning van rüke mensen geweest, nu dien de het een hetenogene massa van huurders tot tehuis. Dc hal werd slechts schaars verlicht door de elec- trische toorts van een bronzen rid der op de stijl van de trap. Daar achter zich schimbaar eindeloos in de schemer voort. Virginia huiverde even, toen zij om zich heen keek. Dc hospita, die gebroken Engels sprak, kwam hun de sleutel brengen. De dame heeft een vuur laten aanleggen, deelde ze hun mee. Welke dame? vroeg Virginia. O, ik verklaarde Mary Lee. Het leek me anders zo'n ongezellige aankomst voor jullie. Dat is erg lief van je, zei Vir ginia dankbaar. De kamers waren niet kwaad, 'n grote ouderwetse voorkamer cn een kleinere er achter, beide gedeelte lü'k gemeubileerd en heel helder. Een paar kamerschutten maakten het mogeiük de grote kamer te ver delen. Het zal huiskamer en keuken tegelü'k moeten zün, verklaarde Vir ginia. Rickey krügt de kleine kamer helemaal alleen voor zün gebruik, hü moet rustig kunnen werken. Toen de hospita hen verlaten had, zette Virginia het kleine mandje, dat zü droeg, op de grond en tilde het deksel op. Het goudkleurige poesje kwam er klagelük miauwend uitge stapt. Heb je het meegebracht? riep Mary. Lee uit. Het is zo'n schatje. ik kan er niet van scheiden, zei Virginia. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8