S)e CcidóeSoii^cmt Zal Adenauer de Bondsraad passeren? Ook Oost-Duitsland voelt de verandering „PRAVDA" ANTWOORDT EISENHOWER Directeur: c m v hamersveld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. ZATERDAG 25 APRIL 1953 44ste JAARGANG No. 12873 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 10300-3. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mncL, 1 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adverp 15 ct. p; mm. Telefoontjes f 1.50 HONIG EN AZIJN MEN VANGT MEER vliegen met één druppel honig dan met een heel vat azijn. Deze eenvoudige da gelijkse wijsheid kennen wij alle maal, doch in de politiek wordt ze niet altijd toegepast. De Sovjets zyn er onlangs achter gekomen, zoals men weet, en strooien nu als maar glim lachjes de verbaasde wereld in. Of zoals Wisjinski zelf 2ei: „Zonnestra len breken duidelijk zichtbaar door de wolken" en die zonnestralen ko men uit Moskou. Wij waren er reeds direct van over tuigd, en de ministerraad var. de Noord-Atlantische Verdedigingsorga nisatie (NAVO) heeft het zojuist ook als zijn overtuiging uitgesproken, dat deze koerswending in Moskou een wijziging van tactiek is en geen principiële verandering van politiek. De veertien landen van de 0 NAVO zijn dus op hun hoede, dat blijkt duidelijk uit deze me ningsuiting, maar desalniettemin ge loven wij reeds de eerste sporen te kunnen zien van een Russisch succes. De eerste vliegen zijn reeds op hét druppeltje honig afgevlogen en als ze niet oppassen, kleven zij eraan vast. Daar is bijv. Frankrijk, dat er als d!e kippen bij is om de koerswending in Moskou als voorwendsel te ge bruiken teneinde van het Europese leger-plan af te komen. De Franse minister van buitenlandse zaken Bidault heeft nl. Donderdag j.l. op een noenmaal tot de te Parijs verga derende NAVO-afgevaardigden ge sproken en daarbij gezegd, dat Frankrijk een bekrachtiging van het E.V.G.-verdrag (Europees leger) niet langer als een hoofddoel der Franse buitenlandse politiek beschouwt en dat de huidige Franse regering „niet met misplaatste haast in een pro gramma voor Europese eenheid wil worden betrokken. Bidault legde er de nadruk op, dat de hereniging van Duitsland een der hoofddoelen van de Franse buiten landse politiek is en hij wees er op, dat slechts een in vrijheid gekozen regering van een verenigd Duitsland in staat zou zijn te bepalen, of Duits land al dan niet deel zal uitmaken van de een of andere Europese orga nisatie. Als men dat leest, krijgt men sterk de indruk, dat Frankrijk zich los maakt van het Europese legerplan en eerst maar eens wil afwachten, of de r.ieuwe koers niet een herenigd Duitsland wil opleveren. Volgens personen uit de omgeving van Bidault betekent diens rede, dat Frankrijk, alvorens in te stemmen met een „Klein Europa", dat slechts zes landen zou omvatten en, naar Franse opvatting, vroeger of later door Duitsland zou worden beheerst, meent, dat de juiste politiek is, eerst te pogen achter de werkelijke be doelingen der Sowjets te komen. Ook wil Frankrijk dat eerst zal worden onderzocht of er mogelijkhe den bestaan een Verenigd Europa meer het vooroorlogse gebied te doen omvatten. In elk geval, wat dan precies de bedoeling van Bidault moge geweest zijn, het is duidelijk, dat het Euro pese leger voor geruime tijd naar de achtergrond verhuist, want voordat al die mogelijkheden, waarop Bidault zinspeelde, onderzocht zijn, zal er wel heel wat water door de Rijn gevloeid zijn. IN WEST-DUITSLAND wordt het er ook al niet beter op. Daar heeft juist gisteren de Bondsraad zich uit gesproken voor uitstel van stemming over het Europese legerplan, ondanks een klemmend betoog van kanselier Adenauer, die op spoed aandrong, omdat het Amerikaanse Congres an ders wel eens minder dollars zou willen afschuiven. Ook hier is blijkbaar reeds een vliegje bezig te snoepen van de Rus sische honig. Men ziet in Duitsland het gevaar niet meer zo acuut en is bang om zich in de armen van het Westen te werpen, uit angst daardoor het kansje mis te lopen, dat Oost en West-Duitsland wederor verbon den worden. Voor Je Duitsers is de honig van de voorgespiegelde her eniging wel zeer verleidelijk. Aan de andere kar-t zien wij de dollarstroom straks sterk verminde ren en daar ieder der Europese lan den de druk der belastingen zwaar begint te voelen, is Ue legeruitrusting het kind van de rekening. Men hoort al stemmen opgaan, die zeggen, dat di' heus zo erg niet is, want dat dc tegenwoordige „tactische atoomwa. pens" een grote voorsprong geven, dat het beter is het te zoeken in de kwaliteit dan in de kwantiteit en dat v/ij ons meer moeten toeleggen op een bewapeningspolitiek van lange duur. Men zegt het niet, maar de invloed van de glimlachjes van Malenkof lijkt ons toch voelbaar. Wij gaan het ons wat makkelijker maken, trekken onze pantoffels aan en gaan lekker zitten wachten op nog meer en nog betere berichten van achter het IJze ren Gordijn. En dat is nu precies wat Moskou zich heeft voorgesteld. Het trio Malenkof, Beria en Molo- tof zingt een slaapliedje en straks dutten we allemaal zoetjes in. En onder welke omstandigheden zullen we dan wakker schrikken? JCaweVtje Niet in het bezitten ligt het ge heim, maar in het ontberen. Jn afwachting, van de htaning Bondsraad wilde nog wat wachten Het Europese leger in de branding Terwijl de Atlantische raad, die thans te Parijs vergadert, unaniem aan drong op een spoedige retiticatie van het Europese legerplan, heeft de Duitse Bondsraad gisteren geweigerd om de vorming van dat Europese leger waarin vijfhonderdduizend Duitse soldaten zouden worden opge nomen goed te keuren. De Bondsraad gal er de voorkeur aan om eerst een uitspraak van het Hooggerechtshof over de grondwettigheid van een Duitse herwapening af te wachten. Daarmee is het legerplan, dat in Frank rijk reeds veel tegenkanting ondervindt, op nog losser schroeven gezet en heeft kanselier Adenauer een gevoelige politieke nederlaag geleden. ADENAUERS STANDPUNT. Adenauer schijnt zich overigens niet gewonnen te hebben gegeven (en zou aangekondigd hebben, dat hij de verdragen desondanks aan president Heuss ter ondertekening zal voor leggen. Hij staat namelijk op het standpunt, dat de Bondsraad (waar in de negen staten van de Westduitse bondsrepubliek zyn vertegenwoor digd) geen recht van veto heeft in kwesties als deze. De Duitse herbe wapening houdt immers geen ver band met de rechter, die aan de af zonderlijke staten zijn voorbehouden. De Bondsraad deelt die mening niet en indien kanselier Adenauer, die bij zijn bezoek te Washington plechtig heeft beloofd dat hij goed keuring van het Europese legerplan zal bespoedigen, inderdaad zijn eigen weg gaat, dan riskeert hij daarmee een openlijk eeschil met de staten- vertegenwoordieing. Een Westduitse regeringswoord voerder heeft Vrijdagavond evenwel met klem ontkend, dat bondskanse lier dr. Adenauer een verklaring had afgelegd, volgens welke hij de West- Duitse overeenkomsten Dinsdag a.s. aan president Heuss ter tekening zou voorleggen. Het besluit van dc Bondsraad om geen uitspraak te doen, volgde op een hartstochtelijk pleidooi van de kansëlier om de bindingen met het Westen onverwijld goed te keuren. De atmosfeer in het parlementsge bouw was geladen, toen Adenauer waarschuwde, dat het land voor ern stige politieke en economische con sequenties zou komen te staan, in dien het een samengaan met het Westen nog langer uitstelde. Nadat de beslissing was gevallen, glim lachte Adenauer enigszins gespannen en zei: Het is nog geen definitieve beslissing. Wij moeten nog eens goed nadenken. KLEINE SENSATIE. Adenauer heeft overigens zowel te Bonn, in het parlement waar h(j sprak, als te Parijs, waar de Atlan tische raad vergaderde, voor een kleine sensatie gezorgd, door in de loop van zijn pleidooi de indruk V wekken, dat Amerika beloofd had West-Du:tsland te steunen bij het eventuele toetreden tot het Atlan- .tische pact zelf. Die passage uit zün rede werd onmiddellijk naar Parijs geseind en het nieuws verwekte vooral onder de Franse ministers grote onsteltenis. Onmiddellijk werd er dan ook van Amerikaanse zijde een ontkenning gepubliceerd. Later verklaarde Adenauer zich nader: men had hem verkeerd begre pen. Inderdaad had minister Dulles hem geen steun beloofd, indien West-Duitslands toetreding tot de Nato aan de orde zou komen. Aden auer had namelijk niet gesproken over zijn recente besprekingen te Washington, maar gebeurtenissen van een jaar geleden in gedachten gehad. Merkwaardige maatregelen Sinds de vervanging van Tsjoci De terugroeping van Semenof naar Moskou is door andere merkwaar dige Russische maatregelen gevolgd. kof's adviseur Semenof door Jocdin t Het Kremlin heeft de Oost-Duitse bij de Russische controle-commissie in Duitsland, zijn 120 Russische offi cieren door het Kremlin uit het Rus sische hoofdkwartier in Karlshorst (Oost-Berlijn) naar Moskou terug geroepen. schrijft een correspondent van de „Volskrant" uit Bonn. Andere Russische maatregelen rechtvaardi gen de veronderstelling, dat er in dc Russische politieke betrekkingen met Oost-Duitsland een radicale om wenteling heeft plaats gehad. Sovjet-Unie is bereid Het officiële orgaan der Sowjet- Russische communistische partij, de „Pravda". heeft Zaterdag zijn gehele voorpagina gebruikt voor een ant woord op de toespraak, welke presi dent Eisenhower dc 16e dezer tot de Amerikaanse vereniging van dag bladredacteuren heeft gehouden. Tevens publiceerde de „Pravda" op pagina 3 de volledige tekst dezer toespraak. Dc „Pravda" schrijft dat er „voor zover de Sowjet-Unie betreft, geen reden bestaat om te twijfelen aan haar bereidheid een evenredig deel bij te dragen aan de oplossing van tot tegenstellingen aanleiding geven de internationale vraagstukken". „De Sowjet-Russische leiders zijn bereid deel te nemen aan een ern- stige en zakelijke bespreking van daarvoor geschikte vraagstukken. Zij zijn hiertoe zowel in rechtstreekse onderhandelingen, als, in de geval len, waarin dit vereist is, via de or ganisatie der Verenigde Naties be reid", verklaart de „Pravda". Het Sowjet-Russischc partij-orgaan besluit met: „De politiek der Sowjet- Unie kan niet in strijd zijn met de belangen van andere vredelievende slaten. Zij komt overeen met de wensen van alle landen, die bereid zijn. on geacht het door hen aangehangen maatschappelijke stelsel, bij te dra gen aan de ontwikkeling van inter nationale samenwerking". regering aangeboden. 25 naamloze vennootschappen, die de Sovjet-auto riteiten in dc laatste jaren met aan zienlijke investeringen in Oost-Ber- lijn hebben opgebouwd, over te ne men. De Oostduitsp herstelbetalin gen aan Rusland in de vorm van agrarische producten en industriegoe deren zijn op onverklaarbare wijze onderbroken, zodat honderden gela den wagons de spoorwegen naar het Oosten versperren. Aan de hoofdredacteuren van de Oostelijke dagbladen is opgedragen, de vraagstukken van binnen- en buitenlandse politiek in* hun com mentaren absoluut te scheiden, voor namelijk in het nieuws, dat de vie ring van de eerste Mei met zich zal brengen. Een ander opvallend feit is, dat de figuur van Walter Ulbricht, secre taris-generaal van de Oostduitse communistische partij en tot nu toe de sterkste man in Oost-Duitsland op de achtergrond raakt en dat de meer gematigde minister-president, Otto Grotewohl, aan macht en in vloed wint. Deze nieuwe ontwikke ling is begonnen tegelijk met Ma- lenkof's „vredesoffensief'. Leden van dc bereden „Metropolitan Police", voor de gelegenheid gestoken in hun gala-uniformen, doen hun best zoveel mogelijk lawaai te maken en onrust te scheppen, waardoor zij de paarden hopen te wennen aan het feest rumoer op de Kroningsdag. De paarden, die met hun berijders zullen wor den opgesteld in de straten, waar de stoet passeert, mogen dan geen last van nerveusiteit hebben Met het slaan van trommels en het zwaaien van \iaggen, tracht men ze thans reeds te harden. Churchill krijgt de Kouseband Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteravond minister-president Churchill tot ridder geslagen en hem de versierselen van de Orde van de Kouseband uitgereikt. Tijdens de plccntigheid in vVin usor Castle gaf de jonge koningin de bejaarde mi nister-president met een gouden zwaard een tikje op de schouder, waarbij zij de traditionele formule uitsprak: „Sta op, Sir Winston". De Orde van de Kouseband, waarin Sir Winston is opgenomen, is de hoogste Britse ridderorde. Zij werd in 1348 ingesteld door koning Edward III. De orde van de Kouseband ia Churchill reeds eerder (in 1945) aan- geboden, doch toen weigerde hij, om dat de onderscheiding hem werd aangeboden op aanbeveling van de labourpremier Attlcc, dus op poli tieke voorspraak. Sedert 1946 wordt de orde echter door de koning toe gekend zonder politiek advies. Slechts een kleine groep konin gen prinsen, hertogen, militairen, staatslieden en kerkelijke autoriteiten in totaal 32 behoren tot de Orde van de Kouseband. Ook Prinses Wilhelmina is lid van deze Orde. ffitand in tuótfiuió te Zeiöt HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUDE NACHT. Wisselend bewolkt, maar tot, morgenavond waarschijnlijk droog weer. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk tussen Noord en West, later krimpend naar Zuidwest tot Zuid. Koude nacht met op vele plaatsen lichte en hier en daar zware nachtsvorst. Morgen overdag over het alge meen iets hogere temperaturen dan vandaag. Zoals MacArthur het ziet Wanneer Amerika met een aanval op communistisch China zou dreigen, - zou dit Rusland kunnen bewegen tot het treffen van een billijke regeling voor het Koreaanse vraagstuk en voor alle andere internationale kwes ties, aldus schreef generaal Douglas MacArthur in een brief aan Senator Harry Bird, de voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor het leger. Een dergelijke stap zou volgens de generaal niet tot een der de wereldoorlog leiden. De Senator had onlangs MacAr- thurs mening gevraagd over het mu nitietekort op Korea. MacArthur be antwoordde in zijn brief, die eerst thans is gepubliceerd, echter niet al leen deze vraag, doch gaf eveneens zijn opvattingen over een door de Amerikanen te volgen politiek een opvatting, die er reeds in belangrijke mate toe heeft bijgedragen, dat deze generaal in 1950 als opperbevelheb ber in het Verre Oosten werd ontsla gen. MacArthur borduurde voort op dit thema en gaf Senator Bird als zijn mening te kennen, dat Amerika nog steeds de macht bezit om de weinige industriële centra in China te ver nietigen en de aanvoerwegen van Rusland naar dit land af te snijden. Hoe en waar Amerika China zou moeten treffen, gaf de generaal niet aan, doch hü bracht wel in herinne ring, dat Washington hem destijds had verboden, Chinese bases te bom barderen. De traagheid van de Amerikaanse politici was er volgens hem ook 'de oorzaak van dat er nog steeds geen vrede op Korea tot stand is g:komen. De politici hadden het „gulden mo ment" hiervoor het tijdstip waar op MacArthur de Noord-Koreanen geheel had teruggedreven voorbij laten gaan. 26 April: zo: op 5 21 en onder 19.56; maan op 17.23 en onder 4.01 uur. 27 April: zon op 5.19 cn onder 19.57; maan op 18.35 en onder 4.13 uur. Koel maar droog Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat het deze weck in het groot ste deel van Nederland cn ook ir. Bel gië. Duitsland en Frankrijk onafge broken stralend voorjaarsweer was geweest, heeft zich de afgelopen nacht een belangrijke wijziging vol trokken. Een boven de Noordzee ge legen gebied van hoge luchtdruk, dat het weer hier te lande beheerste, heeft n.l. plaats moeten maken voor een dcpress.c, die thans voor dc Noorse kust is gelegen. Aar. dc ach terzijde van deze depressie voerden krachtige Noorden winden polaire iuchtmassa's naar het Zuiden cn deze lucht bereikte de afgelopen nacht ook Nederland. Dit ging op enkele plaat sen gepaard met lichte regenval, maar meer dan 1 mm. is er nergens gevallen. De regen cn hagelbuiten, die tot irv Schotland voorkwamen, bleven ons gespaard en zullen ons ook morgen niet kunnen bereiken. Integendeel het ziet er naai uit, dat het weer morgen een kleine verbe tering zal ondergaan. De nadering van een rug van nogc luchtdruk uit het Westen heeft n.l. tot gevolg, dat de aanvoer van koude luch» reeds morgen tot staan komt. Aangez.icn bovendien een op de Oceaan aanwe zige depressie, die naar het Oosten koerst, morgen het weer hier te lan de nog niet zal kunnen beïnvloeden, is de kans op een droge Zondag met af en toe wat zonneschijn groot. Het weer in Europa De weerrapportcn van hedenmor gen 7 uur luiden: Een felle brand heeft Vrijdagmiddag gewoed in het rusthuis „Pasadana" aan de veriengdr Slotlaan te Zeist. De patiënten ongeveer zestig konden in veiligheid worden gebracht. De brandweei, die het vuur met 10 stralen bestreed, kon niet voorkjmen, dat de bovenverdieping geheel uitbrandde. Op de foto welke kort na het uitbreken van de brand werd gemaakt, zien we hoe de vlammen ver boven de kap uitslaan. weer temp. HELSINKI zw. bew. 6 C. OSLO zw. bew. 3 STOCKHOLM licht bew. 7 KOPENHAGEN geh. bew. 3 LONDEN zw. bew. 2 AMSTERDAM on bew. 6 BRUSSEL zw. bew. 7 PARIJS onbew. 4 BORDEAUX mist 9 NICE zw. bew. 1 WARSCHAU licht bew. 8 BERLIJN zw. bew. 9 FRANKFORT zw. bew. 9 MüNCHEN half bew. 8 ZÜRICH half bew. 7 WENEN licht bew. 8

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1