Ruslands economie wordt gevoed door het bloed van millioenen slaven WOIiNSDAG 22 APRIL 1953 Jt -EIDSi COUKANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Uit de lusthof van het proletariaat Oorlogsveteranen wisten teveel en werden naar Siberië verbannen we lusthof Rusland, waar de standenloze maatscnappy haar triomphen viert, heeft met een breed gebaar al de schotjes, die een Westerse maat schappij kenmerkt, opgeruimd. Geheel volmaakt ko.i zij ■'it natuurlyk niet doen en daarom is er toch nog een klein verschiller.tje overgebleven. 'Men lelt in Rusland twee standen: Aan de ene kant staat de eindeloze zee van rrbe'ders, die ondergaan in een verstikkende poel van dorheid en ellende, aan de andere zijde staat de Party, die mei. hand en tand vecht om haar positie te handhaven, wier leden practisch altijd met het ene been in de welstand en met het anaere been in Siberië staan, die in stand gehouden wordt door terreur en corruptie. Normaal beschikten de meeste ar beiders al niet meer over een eigen huis. ja zelfs al niet meer over een eigen kamer; men scheiden de man nen en de vrouwen en bracht hen samen in verzamelhuizen, waar ge scheiden mannen- en vrouwenkolo nies in grote zalen eten en sliepen. Nu ging men echter de salarissen zo ver omlaag drukken, dat de kosten van deze gemeenschappelijke slaap plaatsen en maaltijden precies even hoger waren, dan hetgeen de arbei der verdiende. Het valt wel mee! Och het is niet zo heel erg moeilijk, het Ik in feite heel erg gemakkelijk, om op alle gruwelverhalen over Rus land, wijsgerig zijn schouders op te halen cn te verklaren, dat het pro paganda is en dat het er best zal meevallen. Duizenden hebben in de jaren voor de oorlog een zelfde tactiek gevoerd met. betrekking tot de Duitse gruwel daden cn toen zij gedwongen werden om de waarheid te ervaren, overtrof deze nog in barbaarsheid de verha len, die men er over gehoord had. Enige maanden geleden keerde in Nederland een man terug, die 10 jaar Rusland aan den lijve heeft meege maakt cn zijn verhaal loopt niet over van gruwelfeiten, van lugubere mar telingen of hemeltergende vervol gingen; hij vertelt slechts enkele fei ten, die echter een wereld van grauw leed en donkere angst openbaren. Dankbaar vadertje Na de laatste oorlog wilde Rus land niet slechts zijn industrie tot tophoogte opvoeren, doch het wilde tevens deze industrie zover mogelijk van Europa verwijderd houden. Daar om verrezen als stipjes in een on eindigheid grote industriecentra in de onmetelijke vlakten van Siberië. Wilde het arbeidsplan van Rus land slagen het is nog nooit hele maal geslaagd, zodat er telkens weer een volgend plan nodig is' dan had men niet alleen enorm veel, maar ook enorm goedkope arbeidskracht nodig. Nu vond het dankbare vadertje Rusland deze goedkope en talrijk ar beidskrachten bij de duizenden man nen, die tijdens de felle gevechten van 1942 door de Duitsers krijgsge vangenen werden gemaakt en later door de Geallieerden uit de Duitse krijgsgevangenkampen werden be vrijd. Deze mannen werden naar Rus land teruggebracht en daar vertelden zij aan al hun familie en kennissen van de geheel andere wereld, die zij aan de andere zijde van de grens hadden leren kennen. De Russische machtshebbers, die het onderdrukte volk zeer merkwaardige verhalen vertellen over de toestan den aan deze zijde van het IJzeren Gordijn, vonden het maar zeer on gemakkelijk, dat deze mensen hun verzinsels door de waarheid gingen vervangen. Niet alleen, omdat hun verhalen daardoor leugens werden, maar vooral omdat zelfs de meest simpele ziel in Rusland zich af ging vragen, waarom het in het buiten land zoveel beter kon zijn, dan in Rusland. Om al deze lastige dingen tegen te gaan, maakte Vadertje Rusland een groots gebaar. De oud-strijders wa ren volksophitsers, Amerikaanse spi onnen en schuldig aan de verdere standaanVnisdaden achter het IJze ren Gordijn, dus verdwenen zy naar de werkkampen van Siberië, waar sommige industriecentra in de tyo van een paar maanden tot millioe- ncnsteden werden omgetoverd. Massamoord Zo verdwenen honderdduizenden Russen naar de barre streken van Siberië, waar het klimaat alleen slechts de zeer sterken duldt en waar, mede door onvoldoende kleding en voeding, tienduizenden in enkele maanden tijds het leven verloren. Maar Rusland had goedkope werk- krachten, want de mensen kostten niet meer dan een weinig voedsel pei dag en de industriecentra bloeiden. Na de eerste jaren waarin de mon ster-grote Siberische industrie ge voed werd met het leven van hon derduizenden, begreep men in Mos kou, dat zelfs aan millioenen men senlevens een einde komt, wanneer men van hen' alleen maar onmense lijk zware arbeid eist en hun niets geeft om de kracht voor dit werk te vinden. Zij gingen verwijderd van de industriecentra enkele Staatsland- bouwbedrijven oprichten, waar de slaven, die bewezen hadden een be hoorlijke prestatie te kunnen leve ren, perioaiek een poosje het lichte landbouwwerk mochten doen om aan te sterken van de sloping, die de mijnen aan hun lichamen hadden verricht. De grote misdaad Doch ondanks deze maatregelen, kwam men arbeidskrachten te kort om het industrialisatieplan voldoende te laten slagen. Het ministerie van Justitie vond er iets op. Men ging „arbeiders, die hun plicht verzaak ten" veroordelen tot deportatie. Om deze plichtverzaking nu indirect aan te moedigen, werden de lonen in de gewone industrie van Rusland ver beneden een minimum gebracht, zo dat men er normaal niet meer van kon iev.en. Volgens onze Westerse begrippen, is het normale leven van een arbei der al onmenselijk, maar de regering deed er nog een schepje bovenop. Slaven-kwekerijen Een roebel heeft ongeveer de waarde van een dubbeltje en wan neer men in Rusland het zwaarste werk verricht b.v. mijnarbeid dan kan men het in het gunstige ge val brengen tot een loon van 1.500 roebels, dus 150 gulden per maand. Werkt men echter niet in de mijn, maar in de „lichte" arbeidstakken b.v. bouwvakken dan kan men hoogstens 60 gulen per maand ver dienen. Wanneer men nu nagaat, dat de kosten voor de gezamenlijke slaap plaats en maaltijden afhankelijk zijn van het loon, dat men verdient, dan komt men tot de ontdekking, dat zelfs het meerdere loon slechts een fictie is. De arbeiders verdienen ech ter over het algemeen precies zoveel, dat zij hun bed en maaltijd kunnen betalen, maar dan is hun loon mees tal ook finaal op. Doch ook de Rus sische arbeider is niet tevreden met wat soep en een slaapplaats en daar om poogt hij wat op zijn loon uit te sparen en daar koopt hij wodka voor. Dit is nu wat de regering hoopt Door wodka te kopen, komt hij geld te kort voor zijn eten. dus gaat hij minder eten. Wanneer hij ir.'inder eet, verliest hij geleidelijk aan kracht om 't onmenselijk zware en langdurige werk vol te houden en 't einde is „plichtsverzaking" en de veroordeling naar Siberië; waar de hongerige muil van de slavensteden gulzig het „voedsel" opslokt. Vrouwen zonder liefde Rusland zo vertelt de propagan da is het ideal rijk voor de vrouw. Weg is de eeuwenlange over heersing van de man: In Rusland is de vrouw volkomen gelijkgeschakeld aan de man. Welk een heerlijk ide- 'oor de vrouw om met een pik slaagd. In Rusland leven millioenen vrouwen die het sieraad van haar Westerse zusters, de liefde, totaal verloren hebben. Zij trokken in de laatste oorlog mee als infanteristen en haar optreden tegenover krijgs gevangenen overtrof de wreedheid van de mannen. Vrouwen zonder liefde, die zonder de minste wroe ging hun kinderen uit vrije liefde geboren aan staatsinrichtingen af staan, waar dezen opgevoed worden staatsapparaten, waar dezen slechts de waarheid van de leugen zullen leren kennen. De angst der bevoorrechten De tweede stand in Rusland wordt gevormd door de Partij. Dit lichaam heeft in alle dorpen en steden afge vaardigden zitten, die niets anders te doen hebben, dan de gangen van hun medeburgers na te gaan en maande lijks hun bevindingen aan Moskou te rapporteren. En Moskou accep teert het niet, wanneer er in een dorp of stad iets helemaal goed zou gaan, wanneer er in 'n zekere maand door een zekere agent niets te rap porteren zou zyn. Wanneer dit zou voorkomen, dan wordt de agent naar Moskou ontboden en het einde zou hoogstwaarschijnlijk Siberië zijn. Daarom zorgen de spionnen, dat zij maandelijks een aanzienlijke staat van misdrijven tegen de staat kun nen rapporteren en de overtreders in gevangenschap kunnen melden. Doch dit is niet de enige weg voor de „bevoorrechter." om in Siberië te recht te komen! De minste verdacht making van één van hun collega's is voldoende om hen voor een recht bank te brengen en een rechtbank in Rusland kent doorgaans maar twee vonnissen: De dood of deportatie. Zolang zij echter nog tot de be voorrechte klasse behoren, leven zij in betrekkelijke welstand, ongeveer zoals de gemiddelde Westerling; hun kinderen kunnen de middelbare en hogere scholen bezoeken en hun zoons gaan naar de militaire acade mie om tot officier te worden opge leid. Zy dienen ook als propaganda-ma- teriaal voor de buitenlanders, die zo nu en dan met 'n hinderlijke nieuws gierigheid de toestanden van 't Rus sische volk in ogenschouw willen gaan nemen. In hun woningen wor den de journalisten ontvangen en zorgvuldig worden de verzamelkam- pen vermeden, waar de ziel van het Russische volk een langzame en verschrikkelijk dood s'terft. Meerburgs Wit Gele Kruis onder de pannen Oude loods verjongde tot klein paleisje voor kleuters en babies Het begon met een grapje Een klein half jaartje geleden stond aan de Hooge Rijndijk nog een dood gewone loods, waar fabrieksgoederen in opgeborgen werden en die weinig kans maakte op promotie! De loods was feitelijk in de loop der jaren ge degradeerd, want in vroeger tijden had zij nog de wijdse naam van fa briekshal mogen dragen en hadden in haar boezem nijvere en kunstvaardi ge handen edele metalen bewerkt. Doch dit glorietijdperk was reeds lang een vergeelde bladzijde gewor den en geen roemvolle oude dag scheen deze loods aan de Hooge Rijn dijk te wachten, totdat Totdat op een koude Decembermid- dag de alom bekende wijkverpleeg ster van het Wit-Gele Kruis, zuster Germania, bij mevr. A. Neuwahl-San- ders haar nood klaagde. Het pad van zuster Germania en van het met haar zo nauw verwe ven Meerburgse Wit-Gele Kruis was de laatste tijd niet over rozen ge gaan. De tocht maar het Groene Kruis in Leiderdorp was voor vele moeders met babies en kleuters maar een be zwaarlijke onderneming, terwijl de enge ruimte, waar zuster Germania zalfjes uitdeelde en moeders met hui lende babies van advies diende, ge woon om uitbreiding schreeuwde. Luchtkasteel werd puinhoop. „Nu, goed", meende het houweel in de mijnen af te dalen om W^"^e^e onder bezielende lei- daar 12 uur en langer steenkool te ding van de heer P. v. ^Hofwegen, houwen: hoe idennl om 's morpens >dan gaan we uitbreiden! Maar de houwen; hoe ideaal om 's morgens voor dag en dauw de overall aan te trekken om dan tot de avond toe met zware lasten stenen ladder op, ladder af te klimmen, precies' zoals de mannelijke collega's! Inderdaad in Rusland is de vrouw gelijkgeschakeld aan de man; baar treft hetzefde harde lot, als hem. Met 'n verdorven systeem heeft het communisme gepoogd haar van al haar vrouwelijke eigenschaopen te beroven. Daar is 't meesterlijk in ge gaan grootse plannen, die gemaakt waren, toen men een gebouwtje had gevon den, bleken luchtkastelen te zijn, daar de eigenaar zich op het laatste moment bescheiden terugtrok en het bestuur triest achterliet op d*. pind- hopen van zyn wensdroom. En zo kwam die gedenkwaardige middag bij mevr. Neuwahl-Sanders, die in de analen van het plartselijke Wit-Gele Kruis wel historische bete kenis gekregen heeft. „Waarom neemt U dat loodsje hierachter niet?" vroeg Zó was Wasenaar Ook vroeger werden de priesters beschuldigd van samenzwering Maar zij werden na het blijken van onschuld weer vrijgelaten /"\OK de Jesuieten kwamen Wasse- naars katholieken te hulp in de benarde tijden na de reformatie. In 1540 was de Sociëteit gesticht en voordat zij gelegenheid had in de Noordelijke Nederlanden zich te ves tigen, brak de beeldenstorm los en werd dit onmogelijk gemaakt door het zich uitbreidend protestantisme. In 1592 kwamen de eerste paters hier werken in de Hollandse Missie en dat was voor een groot deel te danken aan het werken van twee saeculiere priesters: Joannes Faber en Martinus Donck, beiden pastoors van Delft. Faber, een Delftenaar van geboorte, was eerst smid geweest en daarna voor priester gaan studeren; in 1572 werd hij pastoor van de St. Hippo- lytus of oude kerk in zijn geboorte stad als opvolger van Maarten Donck, die pastoor was geworden van de nieuwe kerk te Amsterdam. Pastoor Faber werd uit Delft ver bannen en ging naar België, waar hij zeer bevriend was met de Jesuieten. Hij reisde naar Rome om met de paus de priesternood in de Hollandse Missie te bespreken. Zowat gelijk tijdig had pastoor Maarten Donck aan de overste van de Sociëteit in Bel gië gevraagd om enkele paters naar Noord Nederland te zenden. De pro vinciaal zond het verzoek door naar de generaal in Rome, aan wie de de la Torre hun recht erkend en kre- paus inmiddels naar aanleiding van het bezoek van pastoor Faber, ver zocht had enige paters te bestemmen voor de Hollandse Missie. Zo werden vier paters aangewezen, Cornelis Duyst, Willem de Leeuw, Georg Ver burcht en Joannes Bargius; zij kon den niet veel meer doen, dan rond trekken en eerst later en nadat er meerdere paters waren aangekomen, begonnen zij zich in vaste staties te vestigen. Samenzweerder. Den Haag kreeg zyn jesuieten- statie, toen pater Theodorus Tack er zich in 1608 als vast missionaris ves tigde. Hy werd in 1615 beschuldigd van medeplichtigheid aan een samen zwering tegen prins Maurits en ge vangen genomen; weldra bleek zijn onschuld en hij kwam vry, om in 1623 weer gegrepen te worden. Op last van prins Maurits kreeg hij weer de vrijheid, waarop zijn overste hem naar Zutphen verplaatste. Tijdens zyn gevangenschap was 'n tweede jesuiet pater Rommel, naar Den Haag overgekomen. Pater Tack en na hem ook de andere paters be zochten meermalen, als boer of sol daat verkleed, de omliggende dorpen en daarom werd dan ook in 1652 door de Apostolisch Vicaris, Jacobus mevr. Neuwahl-Sanders schertsend, om de zuster wat op te vrolijken. Maar zuster Germania zag er niets grappigs in. Voordat ir. Neuwahl er by gehaald kon worden, had de zus ter in gedachte van het gebouwtje al een modelbureau gemaakt en nadat ook de heer Van Hofwegen ernstige symptomen van enthousiasme begon te vertonen, kon de heer Neuwahl weinig meer doen, dan ook maar geestdriftig worden; hetgeen prompt geschiedde. Opnieuw werd een kasteel ge bouwd, maar nu op een meer soliede basis, dan de verheven, doch ietwat onstabiele wolken. Een kasteel van papier. De heer Van Hofwegen tekende de plannen, zyster Germania ging gor dijntjes maken en langzaam werd het loodsje althans op papier een model consultatiebureau. Nu is een papieren consultatie-bureau niet zo bijster practisch, doch toen men in Den Haag stappen ging ondernemen om .de plannen in een meer stevig materiaal ,te zetten, stuitte men daar op dr. Elsbacher, die met een nuchte re lijst vol bezwaren het heilige vuur poogde te doven. Het vuur laaide echter reeds te hel: Men ging de plannen nog eens bekijken, bestu deerde de bezwaren, bracht wijzigin gen aan en het tweede plan van de heer Van Hofwegen .kon de volledige goedkeuring van Den Haag wegdra gen. Nu volgden maanden van inge spannen arbeid met als resultaat de langzame verandering van het lucht kasteel tot een practise!, en gezellig ingericht gebouwtje. De ingang, die op zij van het terrein van de automo bielwerkplaats te bereike? is, werd gemaakt van een ligtent voor long- Ujders. Zijn de moeders deze poort gepasseerd, dan kunnen ze onmid dellijk links hun kinderwagens kwijt, die daar, bevr!,'gd tegen wind en re gen, de terugkomst van de peuters kunnen afwachten. De moeders zelf wacht een gezelligere wachtgelegen- heid, waar zy op lange crème ge schilderde banken de toegang tot de „boxen-kamer" kunnen verbeiden. Mevr. Neuwahl-Sanders, die ons gis teren een uurtje van haar kostbare tijd afstond om ons rond te leiden, demonstreerde hoe de boxen met een enkele handoreeD van tafeltjes voor de babies omgetoverd kunnen wor den tot kleine kleedhokjes voor de kleuters. Wanneer de moeders tot dit vertrek zyn doorgedrongen, ver spert hun nog slechts één deur de toegang tot „De Ridderzaal", de bloemrijke naam voor het vertrek van de dokter, dat zo gedoopt werd, voordat het bestuur vernam, dat mej. dr. P. v. d. Berg hier de scepter zal gaar. zwaaien. Van de wolken naar de Rijndijk. Met kennelijk enthousiasme heeft mevr. Neuwahl-Sanders ons door dit kleuterpaleisje rondgeleid en het speet haar alleen maar, dat er zo weinig van soortgelijke paleisjes ge bouwd kunnen worden. Zo zou zij de verkenners zo graag aan een heel klein houten paleisje willen helpen-, waar 's winters de wind niet al te veel vrij spel heeft Maar een speur tocht van maanden heeft geleerd, dat een wigwam voor de volgelingen van Baden Powell voorlopig nog naar het land van bitter-noodzakelijke, maar niet te realiseren wensdromen ver wezen moet worden, tenzijoch, per slot van rekening is het consulta tie-bureau ook in de tijd van een half jaar van de ijle wolken op de Hooge Rijndijk terecht gekomen, waar pastoor P. van Leeuwen het Zaterdagmorgen om 10 uur in het bij zijn van enkele genodigden zal in wijden, en waar Dinsdag 28 April a.s. de moeders met hun zuigelingen al verwacht worden. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP SPORTMANIFESTATIE VAN MEERBURGS JEUGD De gymnastiekvereniging „Meer burg" heeft gisteravond voor een tal rijk publiek in de gymzaal van het parochiehuis een welgeslaagde uit voering gegeven. Onder leiding van haar enthousiaste leider, de heer A. J. Kallenberg, heeft de Gyrrm. Ver. „Meerburg", reeds meer dan honderd leden en adspirant leden tellende, gisteravond getoond, dat de gymnas tiek in de parochie Meerburg serieus wordt beoefend. Weliswaar was het ook hier bij de heren merkbaar, dat de parochie aan Leiden grenst, wat het verenigingsleven beïnvloedt, want hun aantal kan veel groter zijn. Om de afdeling niet te veel uit de toon te doen vallen verleenden enige leden van Blauw Zwart medewer king. Over het algemeen is er goed gewerkt en als we een vergelijking mogen maken tussen de dames en de heren, moeten we erkennen, dat de dames het van de heren wonnen, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat deze veel sterker ver tegenwoordigd waren en in meerdere nummers optraden dan de heren. Zeker, er werden door beiden fouten gemaakt, maar waar gebeurt dit niet. En ook bij de afwerking ont brak nog wel eens iets bij de oefe ningen aan de werktuigen. Doch. als geheel genomen kan Meerburg mét voldoening op deze avond tèrug zien. Als zij op deze wijze voortgaat houdt dit een belofte in voor de toe komst. Als de heer Kallenberg öm precies acht uur het sein geeft voor de op mars, marcheren een honderdtal eymnasten achter hun vaandel de zaal binnen en stellen zich in front op waarop de presidente, mevrouw L. Heek, een kort openingswoord spreekt. Zii memoreert, dat de g. a., kanelaan Kuilaars. niet aanwezig kan zijn omdat deze voor algeheel her stel in Dordrecht vertoeft. Ook doet zii een beroep op de aanwezigen voor versterking van de herenafdeline. zomede van de jongens van 1015 jaar, waarvan er veel meer lid kun nen ziin. In vlot tempo worden ver volgens de nummers afgewerkt. De kleuters lieten op vermakelijke wijze gen zij van hem verlof om de plaat sen Voorschoten, Wassenaar en Voor burg te blyven bezoeken. Maar het gelukte hun niet er een statie te stichten. Wel zijn verscheidene paters uit Den Haag en Leiden in Voor schoten begraven. De paters kwamen in deze plaat sen alleen om te preken en biecht te horen. Van pater Balthassar van der Beke en een saeculiere priester, Phi- lippus Augiers wordt vermeld, dat zy „rontomme den Haag en byzon- der in de heerlykheid Wassenaar veel opschuddinge causeerden". Pater van der Beke in 1616 in Gent geboren en in 1677 te Delft overleden, was ook een tijdlang overste van de Hollandse Jesuieten- missie; Philippus Augiers was kape laan aan de Spaanse legatie in Den Haag en hij werd, na het vertrek van de Jesuieten, aangesteld tot pastoor van Middelburg, waar hij de naam aannam van Petrus Romeyn, waar schijnlijk omdat hij in 1710 uit de bediening van de Spaanse kapel was ontslagen op voorstel van de Gecom mitteerde Raden, die de kapel lieten sluiten en de dienstdoende priesters, pater van der Beke en kapelaan Augiers uit de stad Den Haag ver banden en ook uit de provincie. Ook wordt ons genoemd een pater Rumoldus Smits, die in 1659 in Den Hag was gekomen en daar stierf in 1696 als regelmatig bezoeker van Wassenaar. Ondergang. Inmiddels was Wassenaar al statie van de wereldgeestelijken geworden. Toen Sasbout Vosmeer door de paus werd benoemd tot Apostolisch Vica ris van de Hollandse Missie, was het zijn grootste zorg te werken voor de opleiding van jonge priesters voor zyn missiegebied, waar de grootste priesternood heerste. DIPLOMA-UITREIKING LAGERE LANDBOUWSCHOOL. Hedenochtend werd in de receptie zaal van de Stadsgehoorzaal de open bare eindles gehouoen van de Lagere Landbouwschool Tijdens deze les. die o.m. werd bijgewoond door het bestuur van de Kring Rijnland van de Hollandse Maatschappij van Land bouw, hielden de leerlingen korte voordrachten over eigen gekozen on derwerpen, waarna wethouder J C. van Schaik. voorzi ter van de com missie van toezicht met een woord van waardering jegens leerlingen en het schoolhoofd, de heer Duursma. diploma's uitreikte Alle leerlingen van de vierde klesse zyn geslaagd, n.l. G. A. Droogh P van Elderen, M, Kramer, J. H-JOgmoed H Kool, C. A. P. Koot, J. A. van der Marei, J. M. C. Nieuwenhuis, L J v d Poel, A. P. Voets, C. D. Wassenaar. J. Wasse naar en K. Wasseiaar. zien hoe door spel het maatgevoel wordt bijgebracht. De jongens van 1015 jaar maakten verbazende sprongen bij een nummer hoogbok. De heren vingen aan met de Zweedse springkast en gaven hier een ge durfde demonstratie van kracht en vlugheid. Speciale vermelding ver dient hier een losse salto mortale over de springkast door E. Kok. Ook aan brug en hoogrek toonden de heren, dat er ernstig geoefend wordt. De dames hebben we voor het laatst bewaard omdat deze een belangrijk deel van de avond gevuld hebben en zoals reeds gezegd, zeer verdienste lijk. Hoogtepunten waren hier in de vrije oefeningen welke opvielen door gelijkmatige uitvoering, het ring- zwaaien met gedurfde afsprongen en de rhythmische oefening. Dit laatste nummer was vrijwel het beste van de avond en uit de spmining en con centratie waarmede dit nummer op gevoerd werd, bleek wel met welk een toewijding er op dit nummer ge studeerd is. De heer Kallenberg oogstte met dit nummer veel succes. Jammer was, dat bij de vlagoefening geen gebruik was gemaakt van gro tere vlaggen. Ongetwijfeld had deze oefening aan glans en kleur gewon nen. Met een ingewikkelde knotsoe fening op de muziek van de Bloe men wals van Tjaikowski werd de avond besloten. De muzikale bege leiding van deze avond berustte bij de heer Th. Wisse. In zijn kwaliteit van penningmees ter spoorde de heer C M. Krijger de ouders aan, hun kinderen naar de Gym. Ver. te zenden. Hoe groter het aantal leden, des te lager de contri butie, zo zeide hij. De geestelijke ontwikkeling is voor menig ouder 't middelpunt, maar er mag niet uit het oog worden verloren, dat voor de lichamelijke ontwikkeling de jeugd durf en doorzettingsvermogen worden bijgebracht, hetgeen ook de studie ten nutte komt, welke zo dik wijls ontbreekt. Pastoor van Leeuwen sloot deze avond, daarbij een woord van dank sprekend tot degenen, die hebben bijgedragen tot het slagen v&n deze avond. Donderdag wordt voor de groteren een demonstatie gegeven, eveneens in de gyrrr. zaal, waarbij na afloop gelegenheid tot dansen. ALKEMADE JUBILEUMUITVOERING „DOOR GUNST VERKREGEN" Gisteravond werd door de muziek vereniging „Door Gunst Verkregen" van Oude- en Nieuwe Wetering een muziek- en toneeluitvoering gegeven in het café Heemskerk te Roelof- arendsveen n.a.v. haar 40-jarig be staan. Voorz. P. Spring in 't Veld dankte de donateurs en stille leden voor de financiële steun. Met de pittige Florentiner Mars werd de avond geopend. Wij hebben veel schoons in het programma mo gen beluisteren. De p'ston en beugel- soli van de heren P. Spring in 't Veld en A. v. Tol in Les Dragons de Vil- lars van Muldermans en Triomfmars uit Aïda van Verdi getuigden van intensieve studie. De Cannenburg- ouverture van Nico Gerharz werd prachtig gespeeld. Onder leiding van De in 1559 opgerichte hiërarchie was omstreeks 1580 zowat volkomen gronde gegaan Er waren in de| Gu^'tVer- JSEirZg Pnester?; maar| kregen" geklommen tot de le afd. het ontbrak de meesten aan y ver en Woensdag 23 April wordt nogmaals moed. Hun geestelyke functies uit-j een uitvoering gegeven. Zeven mu- oefenen was hun verboden en alleeyzjkanten voerden tot slot van de de alleryverigsten durfden in hetjaV0nd het toneelstuk .De Zonen van geheim en onder vele gevaren zichStendhal" van B. Bertina op. Een nog wagen aan een hopeloos moeilijk vervullen van hun ambt. Er heerste onder de nog zeer talrijke katholie ken van ons land een grote versla- stuk met een diepe tragedie en met een prachtige moraal. Wij hebben bewondering voor de spelers, die zo iets hebben aangedurfd. Zij hebben genheid; zij waren een kudde zon-) tot het slagen van deze avond zeer der herders, zonder genademiddelen j veel bijgedragen, en op de duur moesten zo wel velen Vrijdag a.s zullen 4 jubilarissen voor de Kerk verloren gaan. i voor het voetlicht verschijnen t.w. I H. Bouwmeester Bzn. die dan 40 Opbloei. In 1583 werd Sasbout Vosmeer be noemd tot Apostolisch Vicaris, de eerste maal in de geschiedenis van de Kerk, dat deze functie werd ver leend. Zo werd Holland de „baker mat van de missie-hierarchie. Sas bout stichtte in 1602 een eigen semi narie te Keulen, waar hij sinds zijn verbanning zelf gewoonlijk verbleef. Voor die tijd had de priester Eggius al in Amsterdam in een huis van zijn oom in de Warmoesstraat een opleidingsschool voor toekomstige priesters gesticht. Maar de regering kwam er achter en in 1602 werd Eggius gevangen genomen en ge boeid naar Den Haag gebracht. Om dat het nu verder onmogelijk was geworden de toekomstige priesters voor de Hollandse Missie in Am sterdam op te leiden, werd deze school overgebracht naar Keulen. Dank zy het werk van Sasbout Vos meer, werkten in 1616 al weer 200 seculiere priesters in de missie en geleidelijk aan kon de Vicaris staties oprichten en hier en daar een pries ter als pastoor benoemen. Zo kreeg ook Wassenaar zijn eigen pastoor, waarmee de geschiedenis van de statie Wassenaar begint. jaar lid is en L. Jansen, A. Schoo en Th. v. Hameren die 25 jaar bestuurs lid zijn. Per autobus worden de le den vanaf de Ringdijk afgehaald en door de muziekver. „Liefde voor Harmonie" ingehaald, waarna zij in Roelofarendsveen bij J. Heemskerk het feest gaan vieren. JtoxU GOLF Door het losspringen van een gasslang wist ontsnappend gas de slaapkamer van een 14-jarig meisje te Nieuwe Niedorp te bereiken, waar door het meisje is gestikt Vrijwel onbekend met het mo torrijden gingen twee gebroeders uit Delfzijl gisteren een ritje maken op een geleende motor. De rit eindigde tegen een boom en de 19-jarige be stuurder werd op slag gedood; zijn 16-jarige broer werd ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. Een vierjarig meisje uit IJmui- den-West is gisteren tijdens het spe len in de kleine sluis geraakt en verdronken.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8