Verklaring van de minister treft P.B*Ck in 't hart Hoe kan men stemmen bij volmacht? -Blijf bij ons. Heer" door Albert Welling en Jan Mul Zondagswet en reizigersverkeer Beroep op formaliteiten hief de motie van wantrouwen niet op Geen vrije middag op 5 Mei Bromfiets gelijk met fiets WOENSDAG 22 APRIL 1953 DL LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 K.V.P. contra minister Mansholt De Tweede Kamer heeft gister middag: de behandeling van het wets ontwerp houdende regeling aangaan de enkele rechtshandelingen met be trekking tot landbouwgronden (Wet op de vervreemding van landbouw gronden) voortgezet. Thans is de artikelsgewijze behan deling aan de orde, in totaal zijn tot en met 16 April 35 amendementen ingediend, waarvan enige bij het mondeling overleg, dat na de alge mene beraadslaging met de minis ter is gehouden, zijn ingetrokken daar de bewindsman de voorgestel de wijzigingen heeft overgenomen. Inmiddels heeft de minister giste ren een zesde nota van wijzigingen ingediend. De heer ENGELBERTINK (KVP) verdedigde een amendement waar door hij wil bereiken, dat de goed keuring van de grondkamer mede niet van toepassing zal zijn op een overeenkomst tot overdracht van land of tot vestiging, wijziging, ver lenging of overdracht van een zake iijk recht op land, tussen echtgeno' ten en familieleden. De heer C. v. d. HEUVEL (A.R.) gaf zijn instemming met de grond gedachte van het amendement te kennen. Hij wilde echter niet ver der gaan dan de relatie tussen ouders en kinderen. De heer VONDELING (Arb.) was van oordeel, dat verkrijging tussen familieleden getoetst moet kunnen worden. Hij was tegen het amende ment. De heer DEN HARTOG (V.V.D.) verklaarde wel enig bezwaar te heb ben tegen het amendement. Ook de heer HAKEN (C.P.N.) ver klaarde bezwaar tegen het amende ment te hebben. Minister MANSHOLT gaf te ken nen, dat hij overwegend bezwaar te gen het amendement heeft. De heer ENGELBERTINK (K.V.P). wijzigde zijn amen "ement in deze zin. dat alleen sprake zal zijn van overeenkomsten tussen echtgenoten en bloed- of aanverwanten in d^ rechte lijn. De minister handhaafde zijn be zwaar. Het amendement betekende 7.i. een verzwakking van het ont werp. Hij ontraadde het amende ment ernstig. Het werd aangenomen met 43 te gen 33 stemmen. Artikel 6 werd in het na het óver leg nader gewijzigde ontwerp voor gesteld als volgt. TEGENPRESTATIE 1. Voor de bepaling van de hoogst toelaatbare tegenprestatie wordt uit gegaan van de netto pachtwaarde. 2. Bij Algemene Maatregel van Bestuur worden nadere regelen ge steld ten aanzien van de hoogst toe laatbare tegenprestatie. Van de heer DROESEN (K.V.P.) was er een amendement, dat de be voegdheid om algemene regelen vast te stellen ten aanzien van de tegen prestatie wil geven aan de centrale grondkamer, gehoord de grondka mers en onder goedkeuring van de minister. De heer VONDELING (Arb.) be streed het amendement. Ook de heer HAKEN (C.P.N.) verklaarde er zich tegen. De heer C. v. d. HEUVEL (Arb.) gaf te kennen, dat hij wel iets voelde voor het amendement van de heer Droesen. Hij meende echter, dat te gelijk behandeld moet worden het volgende artikel 7. Een subsidair amendement van de heer DROESEN (K.V.P.) op artikel 7 beoogde de bevoegdheid om voor het gebied van elke grondkamer ten aanzien van de tegenprestaties nor men vast te stellen, in handen te leggen van de centrale grondkamer, onder goedkeuring van de minister. De heer VONDELING (Arb.) zei- de moeilijkheden te vrezen in het geval dat de centrale grondkamer geen normen zou vaststellen. De mi nister kan dan niets doen. De heer BIEWENGA (AR.) ver klaarde, dat de oplossing, welke de heer Droesen aan de hand doet, hem niet bevredigt. Zijns inziens zou het landbouwschap de regelen moeten stellen onder goedkeuring van de minister, maar dat kan niet, omdat er nog geen landbouwschap is. Minister MANSHOLT verklaarde dat ook als er een landbouwschap is, de bevoegdheden ten aanzien van de prijsbeheersing een zaak van de regering blijft. Zij is een- kwestie vhn beleid. De regering kan geen beleid uit handen geven. Hij stelde voor de wet aldus te wijzigen, dat óe Sociaal Economische Raad wordt gehoord alvorens- algemene regelen door de minister worden uitgevaar digd. De minister verklaarde het amendement-Droesen onaanvaard baar. De heer ROMME (K.V.P.) keerde zich tegen de opvatting van minister Mansholt, dat het landbouwschap niet de algemene regelen zou moe ten vaststellen. De Tweede Kamer is vrij om bij wet aan het landbouw schap op te dragen deze regelen vast te stellen. Minister MANSHOLT antwoordde dat er geen sprake kon zijn van een sterk beleid wanneer de regering een pijler, n.l de prijsbeheersing uit handen zou geven. De heer ROMME merkte op dat er nog voldoende gelegenheid was om rustig over en weer deze zaak te bespreken. Wanneer het amende ment Droesen mocht worden aange nomen dan zou in tweede lezing het wetsontwerp zodanig kunnen wor den afgerond dat het in dit opzicht ook voor de minister acceptabeler kan worden gemaakt. „De minister moge dit amendement onaanvaard baar noemen", aldus prof. Romme, „voor mij is er geen enkele reden om mijn stem er niet aan te geven". De verklaring van de minister was volgens de heer Romme ir flagrante strijd met de wet op de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. Zij treft de P.B.O. in het hart. Toen do president, dr. KORTEN- IIORS'f, de beraadslaging wilde schorsen vroeg minister Mansholt opnieuw het woord om nogmaals te verklaren dat er een principieel ver schil is tussen de centrale grondka mer en het landbouwschap. In het landbouwschap zullen b v. niet de grondeigenaren vertegenwoordigd zijn, die wel zitting hebben in de centrale grondkamer. De bevoegd heden van de centrale grondkamer kunnen dus niet zonder meer aan het landbouwschap worden overge dragen. UITERLIJK TOT 13 MEI A.S. AANVRAGEN Degenen die bij de raadsverkiezin gen van 27 Mei a.s. gebruik willen maken van de mogelijkheid bij vol macht te stemmen, moeten uiterlijk 13 Mei a.s. een verzoekschrift indie nen bij B. en W. van de gemeente in welker kiezersregister zij op de dag der candidaatstelling (14 April) wa ren opgenomen. (Formulieren zijn ter secretarie van iedere gemeente kosteloos verkrijgbaar) Voor Stemmen bij volmacht komen in .aanmerking: 1. Degenen, die blijkens een ge neeskundige verklaring ten gevolge van hun lichamelijke toestand ver moedelijk niet in staat zullen zijn in persoon aan de stemming deel te ne men. (Een kosteloze geneeskundige verklaring wordt slechts afgegeven aan kiezers die zijn aangeslotc-n bij een Ziekenfonds of een inkomen hebben van 3750 of minder per jaar). 2. Degenen, die blijkens een door hen ingediende verklaring op de dag der stemming vermoedelijk zuJien vertoeven buiten de gèfneente. in welker kiezersregister zij op de "lag der candidaatstelling zijn opgeno men. In het verzoekschrift aan B. en W. moet men opgeven: naam, voorna men, geboortedatum en geboorte plaats; voorts de gemeente in welker kiezersregister men is ingeschreven alsmede zijn adres of laatste adres aldaar; ten slotte de redenen waar om men bij volmacht wenst te stem men alsmede de naam enz., gemeen- Naar het leven' op „de Kinder-Academie' te en het adres van degenen, die be reid is als gemachtigde op te treden. Bij het verzoekschrift moet, behal ve de hiervoor onder 1 of 2 bedoelde verklaring en zo nodig bescheiden tot staving daarvan, ingediend wor den een verklaring van de gemach tigde, dat deze bereid is als zodanig op te treden. Hij, die zich bereid heeft verklaard als gemachtigde op te treden, moet zijn opgenomen in het kiezersregis ter, waarin de naam van de verzoe ker voorkomt, en bevoegd zijn tot deelneming aan dezelfde verkiezing. Een kiezer mag niet meer dan éën aanwijzing als gemachtigde aanne men, behoudens dat .hij een tweede aanwijzing mag aanvaarden, indiën beide zijn gegchied door personen, die tot zijn huisgenoten behoren. Van de beslissing op het verzoek ontvangt zowel de volmachtgever als de gemachtigde mededeling. Indien de gemachtigde overlijdt of komt te verkeren, in een toestand, als hiervoor onder 1 bedoeld, kan de volmachtgever Uiterlijk 13 Mei a.s. mededeling doen van de aanwijzing van eer. andere kiezer, die bereid is als gemachtigde op te treden. De volmachtgever is niet bevoegd de volmacht in te trekken of in per soon aan de stemming deel te nemen. De gemachtigde ontvangt een op- roepingskaart tot deelneming aan de stemming in het stemdistrict waar toe de volmachtgever volgens het kiezersregister behoort. Evenals voor het verzoekschrift om bij volmacht te stemmen dient voor de mededeling of aarwijzing van een anden gemachtigde ge bruik te worden gemaakt van for mulieren, welke ter secretarie van elke gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn. Ontwerp „Staatloos heid,, aangenomen Gistermiddag is in de Tweede Ka mer andermaal het wetsontwerp houdende voorziening ter wegneming van staatloosheid van de orde ge weest. Er moest nog over enige amen dementen worden gestemd. Het amendement van jk.vr. Wttc- waail van Stoetwegen (CH) beogen de. dat aan de verzoekers om het Ne derlanderschap de elr zal worden ge steld, dat zij twee jaar ononderbro ken hoofiverolijt in hot Koninkrijk hebben gehad in plaats van drie jaar, zoals het on'v/erp wil, werd aange nomen met 49 tegen 29 stemmen. Tegen P. v .d. A ei. C.P.N. Het amendement van de heer Koer sen (K.V.P.) dat een betrokkene, die geen belastbaa inkomen heeft, geen heffing zal hebben te betalen, werd aang -nomen met 50 tegen 29 stemmen. Tegen: P. v. d. A. en C.P.N. De met deze amendementen sa menhangende amendementen werden z.h.s. aangenomen met aantekening, dat de P. v. d. A. en C.P.N. geacht willen worden te hebben tegenge stemd. Mej. Klompé (K.V.P.) verklaart persoonlijk bezwaar cr tegen te hebben haar stem aan het ontwerp te geven. Zij heeft bezwaar tegen de procedure, waardoor veel ambtena ren moeten word.in aangehouden. Zij heeft er ooit bezwaar tegen, dat vele vrouwen en kinderen de dupe zul len worden van iets waaraan zij geen schuld lebben. Het wetson'-v rp werd goedge keurd met 69 tegen 10 stemmen. Ned. stelt voor: Uit tegenwaarde fonds 600 millioen voor de ramp Inzake de tegenwaarderekening van de door Amerika aan Nederland geschonken goederen, die hier ver kocht zijn, heeft de Nederlandse re gering aan Amerika het voorstel ge daan om 300 van de 900 millioen gul den voor defensie-uitgaven aan te wenden. De Nederlandse regering stelt zich voor de resterende 600 mil lioen te gebruiken voor de bestrij ding van de watersnoodschade in Nederland. Wanneer de Amerikaanse regering met dit voorstel accoord gaat, zullen de 600 millioen gulden niet in circulatie gebracht worden, want de regering zal trachten een gedeelte van de watersnoodkosten te bestrijden door middel van lenin gen. Hpnderd Jaar Kromstaf Behalve mr. J. Derks (met muziek van Wouter Paap) heeft ook Albert Welling, secretaris van het directorium der SUchting 1853—1953, een verf gemaakt, dat (op muziek van Jan Mol) gezongen zal warden tijdens de manifestaties, die op 16 en 17 Mei a.s. ter viering van het eeuwfeest Herstel der Bisschoppelijke Hiërarchie in Utrecht worden gehouden. De tekst luidt: worden. De tekst luidt: Wij waren U direct nabij, toen wij nog speelden als een kind, maar nu wij groter zijn, schijnt gij omaoog gevaren in de wind. Wij hebben U, met IJ op weg en met U sprekend *iiet oeikend. Wij hebben niet bij heg of steg de ogen naar Uw oog gewend. Refrein: Blijf bij ons, Heer de avond daalt. Blijf bij ons, want ons hart is zwak. Blijf bij ons als ons pogen faalt. Gü zijt de boom en wij de tak. Wij weten, dat gij ons bemint en keert naar Emmaus, elke dag. Maar of gij keert en komt, het kind speelt niet meer wat het spelen mèg. Het kind is groot, de weg is wijd, de wereld heeft haar eigen leer. Geef ons, die weten wie gij zyt, dit kind in ons terug, o heer! HET VOORNEMEN VAN MINISTER ALGERA "Het beperken van het reizen op Zondag blijft een der voornemens van de minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. J. Algera, zo deelt hij de Eerste Kamer mee. Naar zijn mening is het geoorloofd de vrijheid van doen en later, van de burger te beperken, omdat de minis ter in het beperken van het reizen op Zondag de toepassing van een so ciale norm van Zondagsrust ziet. De beperking van de reisgelegen heid op Zondag behoeft volgens de minister niet te betekenen, dat week- eindereizen alleen nog op Zaterdag Maandag kunnen worden ge maakt. e bewindsman, die weigerde vliegvelden ter beschikking te stel- voor vliegfeesten op Zondag, Rotterdam krijgt geen startbaan De wensdroom van Rotterdam om binnen korte tijd een eigen start baan te krijgen voor ongeregeld vrachtvervoer, dreigt een ontijdige dood te sterven, doordat de minister van Verkeer on Waterstaat, mr. J. Algera de aanleg voorshands niet verantwoord acht. Rondom „De Ommelanden Boeren wonnen de eerste slag „Stille tocht" blijft behouden In verzonken aandacht bekijken deze twee „bobby's" het werkstuk van de 16-jarige Margaret Stonehouse, dat de bronzen ster kreeg van de Engelse „Royal Drawing Society". Het werk hangt op de zgn. „Childern's Royal Academy" een tentoonstelling van schilder en tekenwerk door kinderen van 3 tot 17 jaar, die jaarlijks wordt georganiseerd door de .Royal Drawing Fociety". Deze tentoonstelling, die de 58ste was van dien aard, werd inge richt in de Guildhall te Londen. „Een „best" stuk hoor" zullen de twee bewonderaars later hebben gezegd, ,,'t lijkt als twee druppels water!" „Wonderlijke motieven en bedoe lingen dicht de heer Gortzak de re gering toe", zo ving gistermiddag de minister-president dr. W. Drees in de Tweede Kamer de beantwoording namens de regering aan van de in terpellatie van het communistische Kamerlid over de viering van de na tionale bevrijdingsdag. Een waanvoorstelling, als zou het j kabinet uit afhankelijkheid aan I Amerika en wegens de Europese de- j fensie-gemeenschap de betekenis van de bevrijdingsdag willen terugdrin gen, zal er volgens dr. Drees bij ons volk niet ingaan De herdenking zal bij ons volk niet verloren gaan en de regering stelt hoge prijs op de stille tochten, wel ke in de avond van de 4e Mei in Aim sterdan. en Den Haag worden gehou den. „II zelf', aldus dr. Drees, „neem waarlijk geen blad voor de mond bij mijn toespraken op de bevrijdings dag en zal dat ook niet doen, wan neer ik op 4 Mei a.s. in Enschede het nieuwe verzetsmonumerU zal inwij den. De 5e Mei moei ook in de toe komst de herdenking van de bevrij dingsdag blijven. Door het vlaggen, door speciale radio-uitzendingen en door herdenking op de scholen zal d? betekenis van deze dag blijvend n andere zaak is evenwel, dat C Stichting van de Arbeid na een uitgebreid onderzoek tot de overtui ging is gekomen, dat er van feeste lijkheden op de middag van de 5e Mei in een belangrijk deel van ons land weinig of geen sprake is. Een groot deel van 't Zuiden viert uiter aard de bevrijding in September. Verder vormt een bezwaar het dicht bij elkaar liggen van Koninginnedag en de 5e Mei, terwijl ook voor velen ding der coöperatie in hevig verzet waren gekomen, werden aangevoerd door de oud-directeur, die Zaterdag j.l. plotseling ontslag genomen heeft. Het bestuur, dat in zijn plaats de rechtskundig adviseur liet spreken, meende, dat er niet voldaan was aan de formaliteiten, die reglemen tair noodzakelijk zijn om een rechts geldige vergadering bijeen te roepen. De boeren hadden echter minder belangstelling voor juridische en administratieve snufjes; zij waren verbitterd over de gang van zaken en staken dat niet onder stoelen of banken. Het begon al aan het begin van de vergadering, toen de afge vaardigde van de A.N.A.B. de soc. vakbond, die de staking 9 maan den geleden geproclameerd heeft de vergadering wilde bijvonen. On middellijk werd geëist dat deze de zaal zou verlaten en toen de man ten slotte voor deze eisen zwichtte, ging er een applaus van verbeten geestdrift door de zaal. Nadat het bestuur gepoogd had de een beletsel is het vieren van tuide1 vergadering onre-lementeir te ver Gisteren is in een fel bewogen vergadering te Groningen, w.ar be stuurders en vergramde boeren van „De Ommelanden" bij ingekomen waren, een motie van wantrouwen tegen het beleid van h t bestuur met grot© meerderheid van stemmen aangenomen. De melkleverende boeren, die door de laatste bestuursdaden van de lei feesten op 5 Mei in verband met de indrukwekkende en droevige geval- lenenherdenking de avond tevoren. Daarom is de Stichting van de Ar beid evenals de regering tot de con clusie gekomen, dat de vrije middag op de 5"" Mei niet aan de verwachtin gen heeft beantwoord en dat het ac cent meer gelegd moet worden op 30 April. De regering laat gemeente- en schoolbesturen vrij om op de 5e Mei de leerlingen vrijaf te geven en plaatselijk kunnen ook op 5 Mei fees telijkheden geschieden. De Kamer verwierp met 72 tegen 5 stemmen (voor stemden alleen de communisten) voor motie-Gortzak, waardoor dus komt vast te staan, dat op 5 Mei geen haive vrije dag wordt gegeven. klaren en de agenda niet juist op gesteld vond een poging waarin zij slechts in zeer geringe mate slaagde openden de boeren onder leiding van de oud-directeur de aan val. Er werden weinig prettige din gen over de A.N.A.B. gezegd en ook het bestuur, dat althans volgens de melkleveranciers voortdurend voor de eisen van deze vakbond ge zwicht was, kreeg ook geen loffe lijke complimentjes toegezwaaid. Het slot was een motie van wan trouwen, die werd aangenomen met 285 stommen vóór, 136 tegen en 54 onthoudingen. Aan het einde van dc vergadering cisten de boeren voor de volgende week een vergadering, waarin wel rechtsgeldifc besluiten genomen zul len kunnen worden. De wettelijke regeling van de plaats van de bromfiets in het wegverkeer zal zeer spoedig eer volgens minis- .er mr. A'gira zelf niet geheel le- vredigende oplossing «rijgen. Hij wijt dit aan het feit, lat de bromfiets een tussenvorm is tussen het motorrij wiel en de gevone fiets en dus naar de aard nóch tot het snelverkeer, noch tot het langzame verkeer be hoort. Daar aan de nanlep van afzonder lijke padei. vcor dit ervomuddel niet valt tedenken, moet een keus worden gedaan tussen de rijbaan en het rij vielpad. De bewindsman wil nu deze oplossing, dat als alge mene regel de bestuurder van de bromfiets als wielrijder wordt be schouwd en due van het rijwielpad gebruik zal moe'en maken, waarbij hij zijn snelheid zodanig zal moeten regelen, dat het rijwielverkeer niet meer hinder onderv.ndt dan in ver band met de o istandigheden toe laatbaar is. Voorts is in de ontworpen regeling de mogehjkhe 1 opengelaten het be rijden der ?.g. toeristische rijwielpa den met ingeschakelde hulpmotor te verbieden terwijl, wanneer een rijwielpad door het rormale rijwiel- verkeer reeds zeer druk bezet is het gebruik zowel «'ar de rijbaan als van het rijwielpad zal kunnen worden toegestaan. Dit zal dan door een bord moeten worden aangegeven. deelt in de Memorie van Antwoord op zijn begroting mee. dat hij dit standpunt niet wijzigt. Hij zal geen toestemming verlenen voor het ge bruik van rijkseigendommen bij feesten op Zondag. Koningin opende weeshuis in feestelijk Buren Er z(jn vele banden, die het Be- tuwse stadje Buren met het konink lijk huis binden. Hei Burense wees huis immers wt,rd in 1613 gesticht door de dochter van prins Willem van Oranje. Het ir dan ook begrijpe lijk dat de Koningin die het wel en wee van dit huis zeer ter harte gaat, zich bereid verklaarde het gerestau reerde weeshuis te heropenen, waar bij het tevens een uitgebreidere bestemming kreeg. Behalve de hon derden wezen, die door deze inrich ting nun plaats in de maatschappij kregen, zullen thans ook voogdijkin deren hierin worden ondergebracht. Om ongeveer 3 uur arriveerde de koningin in het feestelijk vlaggende Buren. In de hal van het weeshuis werd Hare Majesteit door de president cu rator verwelkomd, waarna zij een oorkonde van heropening tekende. Vervolgens werd het huis bezich tigd. Het interieur is geheel gemo derniseerd en aan de eisen des tijds aangepast. De regentenkamer is ech ter in de oude stijl gehouden. In de Nederlands Hervormde Kerk werd tenslotte een speciale kerkdienst ge houden, waarna de koningin Buren verliet, luidde toegejuicht door de bevolking. WEER WEEK-EINDE-RETOURS? Minister mr. J. Algera is voorne mens overleg te plegen met de Ned. Spoorwegen omtrent de Invoering van weekeind^-retours, voor dc heen reis geldig op Zaterdag en voor de terugreis op Maandag. Dit deelt hij de Eerste Kamer mee. 63ste lijst slachtoffers watersnood Het Informatiebureau van het Ne derlandse Roode Kruis heeft giste ren de 63ste lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers „Wa tersnood" Uitgegeven. OUDE lONGE. De Boet, Adriana Maria, geb. 21. 11.40; de Boet, Johana Maria, geb. 18.6.43; van KempenHilie, Johan na, geb. 28.6.19; Kievit, Elbcrt Arie, geb. 20.8.52; Knoope, Wilhelmus, geb. 17.12.02; Los, Johannes, geb. 25.12.83; Los, Willie Pionie, geb. 26. 7.48; Noteboom, Neeltje, geb. 3.12. 02; Pieterse, Johanna Maria, geb. 28.4.52; Pollemans, Jacobus, geb. 12.6.86; Singcr--Breur, Pietertje, geb. 13.9.03; Stassen, Andreas Johannis geb. 23.11.52; Stoop, Jacomina, geb. 25.10.80; Tiggelman, Abraham, geb. 30.7.16; Tuns, Girardus, geb. 1.3.33; van Zielst, Arie geb. 27.4.11. 8TAVEKISSE. KoemanLuijk, Jannetje Johan na, geb. 15P.'77. OUDE TONGE. Aanvulling op 62e vcrlleslijst (d.d. 5.2.53). Geborgen: van Balen, Cornelia, geb. 13.10.72. 106. 8 MILLIOEN IN RAMPEN FONDS. Het Nationale Rampenfonds heeft tot gistermiddag 108.8 millioen gul den ontvangen. Sedert gisteren is er twee ton bijgekomen. TOCH NOG TERUGKEER TOT AUTO-KENTEKENS? Als gevolg van de centralisatie der uitgifte van kentekens van motor rijtuigen is sinds 1 Januari 1951 een nieuwe regeling van kracht, waar mede een doelmatiger registratie werd beoogd. Nu de nieuwe regeling meer dan twee jaren werkt en reeds ongeveer 150 000 nieuwe kentekens zijn uitgegeven zou het volgens mi nister mr. J. Algera in zijn Memorie van Antwoord aar. de Eerste Kamer wel uiterst bezwaarlijk zijn het een maal aanvaarde systeem weer te verlaten. Toch wil hij zich hierover beraden.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5