3)e £eiebe(5oti4a/nt Atlantische Raad komt weer bijeen Nieuwe leuzen Poolse minister gearresteerd Wat krijgsgevangenen wisten te vertellen Directeur: C. M. v. HAMERSVEI.D. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 22 APRIL 1953 ■14ste JAARGANG No. 12870 NIEUWE HEREN, nieuwe leuzen Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. rnnd., f 6.p. kwart Franco p. p. f 6.80. - Adverts 15 ct, p» mm. Telefoontjes t 1-50 Kleine landen willen ook wel meespreken In de politieke discussies van de Atlantische raad, welke morgen in de Franse hoofdstad bijeenkomt, zullen de vooruitzichten op een nauwe be spreking tussen de geallieerden en de Sovje--Unie een voorname plaats inne men. De kleine landen van het uit veertien leden bestaanue Atlantische pact zullen er ongetwijfeld op aandringen om volledig te woïden geraadpleegd over de tactiek, waartoe Amerika, Engeland en Frankrijk zullen besluiten, mocht men met de Russen weer om de tafel gaan zitten. RESERVE T.A.V. RUSSISCHE POLITIEK. Men is het er reeds over eens, dat de verandering in de Russische poli tiek met de grootste reserve tege moet getreden moet worden, maar de mogelijkheid, dat de nieuwe Russi sche regering een werkelijk vreed zaam naast-elkaar-béstaan wenst, wil men toch niet geheel buitensluiten. Indien de Russen bereid blijken om hun handtekening te zetten onder het vredesverdrag met Oostenrijk, dat vrijwel gereed 'r dan kunnen nieuwe onderhandeling'-.] over de toekomst van Duitsland nauwelijks meer ver af zijn. In dat verband heeft een nieu we Russische benoeming in Oost- Duitsland de aandacht getrokken. Gisteren werd namelijk bekend ge maakt, dat Vladimir Semer.of, de po litieke adviseur bij de Russische be stuurscommissie te Berlijn, was ver vangen door professor Pavel- Joedin, een lid van het centrale comité der Russische communistische partij. Al lijkt deze benoeming op het eerste gezicht geen teken van toenadering, men ziet er te Londen wel een aan wijzing in, dat de Russen voornemens zijn een nieuwe viermogendheden- conferentie over de hereniging van Duitsland te beleggen. Joedins benoeming wijst op een versterkt toezicht van de Russische partij op de buitenlandse politiek en men herinnert er aan, dat er iets der gelijks in China is gebeurd, toen in Peking de Russische ambassadeur Alexander Panjoejskin (een carrière diplomaat) werd verva? gëft door Koesnetzof, een lid van het centrale partijcomité. De geallieerden in West-Berlijn achten het niet uitgesloten, dat Se- menof bereid zal zijn om de Oost- duitse communisten to laten vallen in ruil voor winst op lange termijn. Men houdt ernstig rekening met de ipogelijkheid, dat Rusland zal toe- Het Westen pleegt er uit op te ma ken wat ongeveer de houding van Moskou zal zijn in de internationale politiek. De algemene strekking van de leu zen is thans heel wat vriendelijker dan het vorige jaar. De eerste luidde: „Er is geen tegenstelling in de wereld die niet kar. worden geslecht door vreedzame middelen op basis van we derzijds begrip tussen de landen". Een andere zegt: „Lang leve de vriendschap tussen de volken van Groot-Brittannië, de Verenigde Sta ten van Amerika en de Sovjet-Unie". In geen van de leuzen werd voor het eerst sinds vele jaren meer gesproken van imperialistische agressie of van Amerikaanse imperia listen. Een leuze, gewijd aan Korea luidde eender als die van vorig jaar, maar de woorden ..buitenlandse aan vallers" waren eruit weggelaten. De leuzen, die de regering van Rood-China heeft uitgegeven, zijn heel wat minder vriendelijk jegens het Westen. Daarin wordt nog volop gewag gemaakt van bacteriologische oorlogvoering, Amerikaanse imperia listen en Amerikaanse agressie. stemmen in werkelijk vrije verkiezin gen in Oost-Duitslar.d, zij het dan met de voorwaaruen, dat Duitsland tus sen Oost en West neutraal zal blij ven. Men constateert in dit verband de opvallende onzekerheid, die de Oostduitse communisten ten toon spreiden. Zij schijnen geen directie ven meer uit Moskou te ontvangen. Generaal Kom ar, de Poolse onder minister van defensie, is van zijn functie ontheven en gearresteerd, al dus heeft Dinsdag het Britse blad „Daily Telegraph" gemelc.. Het blad citeerde een artikel in het Poolse blad „Novi Drogi", dat was onder tekend door de Poolse minister van staatsveiligheid, Radkiewicz, en waar in werd verklaard, dat generaal Ko- mar heeft bekend schuldig te zijn aan „verraad". Volgens de .Daily Telegraph" werd Komar gearresteerd, waarschijnlijk omstreeks het tijdstip van de wijzi gingen in Moskou na Staling over lijden. PAKISTAANSE JOURNALISTEN BIJ HERDENKING VAN MOHAMMED IQBAL. De Pakistaanse journalisten, die op uitnodiging van de Nederlandse rege ring en enige instellingen een be zoek aan ons land brengen, zijn gis teravond gast geweest van het Oos terse Genootschap in Nederland, ter gelegenheid van de herdenking van de sterfdag van de grote Pakistaanse wijsgeer en dichter Mohammed Iq- bal. Na de ontvangst en een gemeen schappelijke maaltijd hield de hoofd redacteur van het vooraanstaande Pakistaanse dagblad „Dawn", de heer Altaf Husain, in het gebouw van het genootschap een lezing over het le ven en werken van Mohammed Iq- bal. De heer Husain, die zelf een aan tal werken van de grondlegger van de staat Pakistai in het Engels heeft vertaald, besloot zijn voor een aan dachtig gehoor gehouden toespraak I met het reciteren van enkele van Iqbal's werken. De heer Husain was ingeleid door de voorzitter van het Oosterse Ge nootschap, prof. ar J. J. L. Duyven- dak, die er aan herinnerde, dat deze herdenkingsbijeenkomst werd ge houden in een gebouw, dat vele ja ren de woning is geweest van prof. C. Snouck Hurgronje een groot kenner van de Islamietische gods dienst wiens leerling prof. A. J. Wensick een briefwisseling met Mo hammed Iqbal onderhield en diens gedachten op enkele zeer belangrij ke punten aanzienlijk beïnvloedde. De bijeenkomst werd bijgewoond door de Pakistaanse zaakgelastigde en mevrouw Bokhari, vertegenwoor digers van Egypte, Perzië en Indo nesië en autoriteiten van net Minis terie van Buitenlandse Zaken. „Kampioen" vloog uit de rails Nabij het plaatsje Dillon (V.S.) is de „Kampioen" de gestroomlijnde exprestrein van New York naar Flo rida, uit de rails gelopen en in brand gevlogen. Zeker 125 van de 300 pas sagiers zijn gewond. Het aantal doden was aanvankelijk in de verwrongen massa van staal en hout moeilijk vast te stellen. Men telde echter later drie doden. Tientallen mensen zitten gevan gen in de omgekantelde rijfuigen, die veelal in brand staan. Een arts heeft men in een van de in elkaar gescho ven wagons laten zakken, om het been te amputeren var. een vrouw, die beklemd zat. Er is ee drihgende oproep gedaan voor liet sturen van acetyleenbranders en vakarbeiders, om de passagiers te bevrijden. Een passagier, die in de laatste wagon zat, vertelde, dat er drie schokken waren, alsof er een aard beving aan de gang was en dat toen de trein ontspoorde. In totaal zijn zeventien rijtuigen uit de rails ge lopen. Meer emigranten voor Brazilië President Vargas van Brazilië heeft een plan goedgekeurd, dat voorziet in de vestiging van 3.370 gezinnen, die voor 70 procent uit Europa en voor 30 procent uit Brazilië afkomstig zou den moeten zijn, in de zgn. groene gordels rondom de gTote Braziliaan- ste steden. Dit maakte de Braziliaanse afge vaardigde, dr. Nito de Alvarenga, ter vergadering van de intergouverne mentele commissie voor Europese emigratie te Ger.ève gisterei. bekend. Hij zei, dat de Europese gezinnen in Nederland, Italië, Duitsland, Oosten rijk en Grieken'and zullen worden gezocht. Nog deze week zouden be sprekingen met deze lai.den hierover beginnen. De Europese emigranten zouden in Brazilië land, een huis, vee ei werk. tuiger. krijgen en voor elke groep van veertien gezinnen zou een zware trac tor beschikbaar zijn. Er i: een finan cieringsplan opgezet, volgens hetwelk de emigranten hun schuld ii onge veer twaalf jaar zouden kunnen af- De uitwisseling van gevangenen op Korea De uitwisseling van zieke en gewonde gevangenenen heeft een aanvang ge nomen. Sinds enkele dagen werden de gevangenen samengebracht in enige kampen, waarna zij naar Foesan werden getransporteerd de laatste etappe voor de uitwisseling In de „kapsalon" van het kamp te Foesan De meesten stelden er prijs op voor de uitwisseling, zich nog even te laten kappen en scheren. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tus sen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Nw-Guioea: m.s. „Willem Ruys" (27 April). Ned. Antillen: s.s. „Bennekom" (28 April). sa>. „Telamon" (30 April). Suriname: m.s. „Nestor" (29 April). Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Arundel Castle" (25 April). Canda: s.s. Maasdam" (27 April). ss. „Groote Beer" (28 April). Zuid-Amerika: m.s. „Tva" (29 April). Australië: m.s. „Strathmore(25 April). Nieuw-Zeeland via Engeland (25 April). SictAóMyietó maeóten zich Oeheipett Er zijn nog veel meer zieken De tweede groep geallieerde solda ten, die gisteren werd uitgewisseld, toonde zich minder zwijgzaam dan de eerste. Zij vertelden levendige ver halen over hun verblijf In de Noord- koreaansc krijgsgevangenkampen. De honderd krijgsgevangenen, die deze tweede groep vormden, waren 50 Zuidkoreanen, 35 Amerikanen, twaalf Britten en 3 Turken. De Britse gerepatrieerden vertelden, dat vele hunner landgenoten, die nog in communistische handen zijn, nog steeds niets wisten van het feit, dat koning George de vijfde overleden was en dat zijn dochter Elizabeth binnenkort gekroond zou worden. Tal van de nieuw-aangekomenen meldden, dat er nog vele zieke en gewonde krijgsgevangenen in de kampen zijn achtergebleven, zodat men zich weer de woorden „ongelo felijk weinig" herinnert, die de leider van de geallieerde delegatie, John Daniel, enkele weken geleden ge bruikte, toen de communisten mee deelden, dat zij slechts zeshonderd krijgsgevangencnen voor repatriëring in aanmerking konden laten komen. De teruggekeerden vertelden, dat toen de onderhandelingen te Pan- moendjor. begonnen (in 1951) de toe. standen in de kampen iets Deter wer den; men kreeg wat meer vrijheden en beter voedsel. Sindsdien ging dit met het verloop van de onderhande lingen op en neer. Tal van krijgsgevangenen, die gis teren in „Vrijheidsdorp" aankwamen, zeiden, dat er in de commu. istische kampen nog vele soldaten zijn, die qua gezondheidstoestand vee eerder in aanmerking voor uitwisseling hadden moeten komen dar. zij. Deze opmerking geeft opnieuw voedsel aan de vrees, dat de communisten de fou- Men moest zich behelpen, toen bleek, dat de Cunardliner .Queen Mary" niet uit Southampton zou kunnen vertrekken in verband met een staking van s'eepbootbemanningen. De boot werd daarom te Plymouth gemeerd, en de passagiers moesten per veerboot aan boord worden gebracht. Het vervoer van de passagiers in volle gang. Op de achtergrond de „Queen Mary". Bloembollen-invoer Engeland Engeland heeft de contingenten voor de invoer van bloembollen en andere bolgewassen uit Nederland voor het komende jaar, beginnend, per 1 Juli a.s. vastgesteld op 2.606.000 pond sterling 27,6 millioen). ten, die zij begaan hebben, willen verbergen en alleen die zieken en gewonden laten terugkeren, die licha melijk nog in vrij goede conditie ver keren, omdat zij weten, dat de repa- triërer.den terstond met de pers in contact komen. CHOLERA IN PAKISTAN. Pakistan en meer speciaal in de cen tra der katoennijverheid, heerst cho lera. In de omgeving van Dacca, in Bengalen, zijn in de afgelopen week 35 personen aan deze ziekte overle den. Luchtpost duurder Naar Nw. Guinea en Indonesië De luchtposttarieven naar Nieuw- Guinea en Indonesië worden met in gang van 1 Juli niet onbelangrijk verhoogd. Tot dusver plakte men op brieven met deze bestemmingen 30 cent per 10 gram. Straks wordt het tarief 45 cent voor de eerste 5 gram en voor iedere 5 gram meer 30 cent. Deze maatregel, die noodzakelijk is voor de sterk gestegen exploitatie kosten van de K.L.M. worJt voor het publiek verzacht door een prijsverla ging van de luchtbrieven (airletters), die ook naar Nieuw-Guinea en Indo nesië kunnen worden gezonden. De prijs van deze airletters wordt teruggebracht van 35 op 30 cent. Deze mededelingen doet de minis ter van Verkeer en Waterstaa in zijr. memorie van Antwoord aan dc Eerste Kamer over de P.T.T.-begroting voor 1953. De verhoging van de interna tionale port is volgens de bewinds man een gevolg van de devaluatie der Nederlandse munt in 1949, waaraan de porten tot dusver r/iet werden aangepast. De Koninklijke Nederlandse Zout- industrie te Hengelo is er van over tuigd. dat zij voor toekomstige uit breidingen het oog moet richteh op Noord-Oost Groningen. Een conces sie tot ontginning van een zoutveld nabij Winschoten, in rechte lijn op 25 kilometer afstand van de zeeha ven Delfzijl, is aangevraagd. Bij het geophysisch onderzoek door de Ne derlandse Aardolie Mij werd een zoutkorst in dit gebied aangeboord, waarvan de top reikt tot circa 400 meter onder maaiveld; een zoutmas- sief werd tot een diepte van 1000 me- Geld uitgeven is een speciaal vak Leger autoriteiten in last Dc Nederlandse militaire autori teiten voorzien in 1953 grote moei lijkheden. omdat zij evenals in voorgaande jaren het uitgetrok ken begrotingsbedrag niet geheel uit zullen kunnen geven. Nu zou dit feit erg prettig zijn, wanneer de gelden niet nodig waren, maar verschillende diensten hebben dringend materiaal nodig, doch het blijkt hoe langer hoe meer, dat het Ned. militaire apparaat nog niet in gesteld is op het uitgeven van grote bedragen. Een tweede moeilijkheid is het systeemloze hulpprogramma van Amerika. Het is namelijk al een paar maal voorgekomen, dat Ned. auto riteiten op het punt stonden een be langrijke order te plaatsen, toen de te bestellen goederen onverwacht uit Amerika arriveerden. St. Petrus-liefdewerk loopt terug Onder voorzitterschap van Mgr Bernardini, secretaris van de H Congregatie do Propaganda Flde, bobben de Pauselijke Missiegenoot schappen in dc afgelopen week hun jaarlijkse vergadering in Rome ge houden. Zondag werden dc verschil- lendo nationale directeuren en de andere deelnemers door Z. H. de Paus in audiëntie ontvangen. Zeventien landen waren op deze vergadering vertegen woord i ga. Voor Nederland waren aanwezig mgr H. J. van Hussen, nationaal directeur van de Pauselijke Mi'siegonootschnp- pen. en mgr. drs. J. Damon, natio naal adviseur. Kardinaal Fumasoni Biondi vroeg steun voor het grote inlandse semina- iic. dat in aanbouw is te Boena In India en waarvan de Apostolisch Internuntius van India, de Neder landse aartsbisschop mgr. Lucas, kortgeldcn de eerste steen heeft ge legd In verband met dit laatste liefde werk moest dc vergadering consta teren. dat de opbrengst voor dit lief dewerk over het algemeen en voor al in Nede and hard was terugge lopen, vergeleken met de Inkomsten in vorige jaren, waardoor aan 67 aanvragen van steun van Apostoli sche Vicarissen in de missiën geen gevolg kon worden gegeven. Terwijl daartegenover staat, dat dc globale opbrengst van het Liefdewerk van de Voortplanting van het Geloof voor Nederland door dc actie van het Hei lig Jaar betere resultaten voor dit jaar heeft gegeven, moet het Petrus' Liefdewerk vanwege de hoge bete kenis voor dc opvoeding van inland se geestelijkheid dc volle aandacht van de Nederlandse Katholieken ge durende hot komende jaar vragen Aldus verwacht de Centrale Raad van de Pauselijke Liefdewerken ie Rome en aan deze verwachting zal Nederland zonder twijfel ten volle beantwoorden. ter op drie punten met een onder linge afstand var verscheidene hon derden meters doorboord. Blijkens de bovengebrachte boormonsters heeft het zout een bijzondere hoge zuiverheid. Voornamelijk doordat de zeer gro te bedrijvigheid, die in 1951 in de in dustriële sector bestond, bij enkele belangrijke afnemers van zout voor technische doeleinden niet gehand haafd kon worden, heeft de N.V. het hoge afzetccnijfer van 1951 in 1952 niet ki nnen handhaven. De zoutom- zet liep terug tot 420.000 ton. welk cijfer voor net huidige afzetgebied als normaal kar worden beschouwd Dc winst van de N.V. is slechts licht gedaald. Minister Zijlstra naar Ver. Staten „Wij zullen in de Ver. Staten de problemen van de Nederlandse uit voer bespreken, evenals de nieuwe projecten voor Amerikaanse investe ringen in Nederland", zeide d minis ter van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, toen hij gistermorgen, ver gezeld van de directeur van de In dustrialisatie, dr. A. Winsemius, van Schiphol naar de Ver. Staten ver trok. Volgens dr. Winsemius toont het Amerikaanse bedrijfsleven in bijna 40 gevallen grote belangstelling voor vestiging in Nederland. Het is te ver wachten, dat ongeveer 10 van deze projecten binnen afzienbare tijd zul len worden gerealiseerd. De minister acht persoonlijk con tact over de vestigingen en over de export thans noodzakelijk. De kwes tie van dc hoge Amerikaanse invoer rechten en de invoerbeperkingen zul len niet ter sprake worden gebracht. „Deze problemen hebben de volle aandacht van de Amerikaanse auto riteiten en het is beter die onderwer pen thans te laten rusten" aldus de minister. Minister Zijlstra zal op zijn reis, die ongeveer vier weken zal duren, ook een bezoek brengen aan Surina me en de Ned. Antillen. Ir. Suriname zal hij zich op de hoogte stellen van het ontwikkelingsplan, op de Antillen zal stellig de eenzijdigheid van het economische leven daar ter sprake komen. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND DROOG. Over het algemeen weinig be wolking maar in de nanacht en vroege ochtend hier en daar mist of laaghangende bewolking. Zwakke tot matige Noord-Ooste lijke tot Oostelijke wind. Iets hogere temperaturen. Het weer in Europa Dc weerrapportcn van hedenmorgen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI onbew. 4 C. OSLO licht bew. 7 STOCKHOLM zw. bew. 4 KOPENHAGEN geh. bew. 7 LONDEN onbew. 4 AMSTERDAM onbew. 8 BRUSSEL onbew. 0 PARIJS onbew. 0 BORDEAUX zw. bew. II NICE onbew. 11 WARSCHAU licht bew. 4 BERLIJN onbew. 8 FRANKFORT onbew. 7 MUNCHEN onbew. 1 ZURICH onbew. 5 WENEN onbew. 4 Aanhoudend zonnig Het K.NM.I. deelt mede: Het weer in West-Europo wordt nu al enkele dogen beheerst door hogo- drukgobieden, welke een grote sta biliteit vertonen. In uitgestrekte ge bieden komt zonnig weer voor, waar bij in de middag plaatselijk een zeer geringe luchtvochtigheid wordt waargenomen. Hier en daar werd iets minder dan 20 procent geme ten. Het centrum van een gebied met hoge barometerstanden ligt nu boven de Noordzee. Langs dc Oost flank ervan stroomde langzaam iets minder droge, oorspronkelijk van de Atlantische Oceaan afkomstige lucht, over de Noordzee en Denemarken naar het Zuiden. Dit gaf in Noord- Duitsland Wocnsde morgen vroeg aanleiding tot enige laaghangende bewolking, terwijl plaatselijk ook mist vorming optrad. De wat vochtiger lucht stroomt geleidelijk ook in de richting van ons land. Dit zal echter geen noe menswaardige verandering in het thans heersende weertype veroorza ken. Het weer blijft zonnig en droog bij overwegend matige winden tus sen Noord en Oost. Het enige verschil met het weer van de afgelopen da gen zal zijn. dat in de nanacht en vroege ochtend hier en daar tijdelijk mist, of laaghangende bewolking kan voorkomen, welke na zonsop komst echter snel weer verdwijnen. JCowieCtje Wie stipt en nauwkeurig is in de Kleinste dingen des levens, zal het ook zijn, als hij voor grotere opga ven geplaatst wordt

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1