TE KOOP Onderhandse aanbesteding werd weer aanleiding tot heftige discussies Drie prijsopgaven bekend „Sursum Corda" PEEK CLOPPENBURG OVERDEKTE VERENIGINGS DRUKWERK dinsdag 21 april 1953 ut leidse courant tweede blad - pagina 4 Leidse Gemeenteraad vergaderde Het zag er zo eenvoudig uit, dat ene simpele zinnetje in het voorstel \an B. en W. aan de gemeenteraad: „met dien versta/me, dat gunning van de bouw slechts zal plaats hebben voor een door de Minister van We deropbouw en Volkshuisvesting goedgekeurd bedrag' maar 't werd aanleiding tot een fel debat, dat de voorzitter zelfs noopte een spreker midden in zijn betoog af te hameren en onmiddeliijk over te gaan in ge heime zitting. Men zal zich herinne ren, dat tijdens de vorige raadsverga dering een voorstel van de meerder heid van B. en W. om de bouw van 329 woningen en 2 winkels onders hands aan te besteden en slechts aan één aannemer prijsopgave te vragen, door de raad werd afgewezen en dat er tenminste drie aannemers ge vraagd moesten worden. Aan dit ge wijzigde besluit wilden B. en W. nu het bovenstaande simpele zinnetje toevoegen en de Leidse gemeenteraad, die gistermiddag onder voorzitter schap van burgemeester jhr. mr. F. H van Kinschot in openbare verga dering bijeen kwam, vond dit aan leiding op deze kwestie nog eens na der in te gaan. Mevr. Goudswaard—Knipscheer (WD) sneed de kwestie aan met op te merken, dat het voorstel om bo vengenoemde zin aan het besluit toe te voegen niet in de commissie van openbare werken was behandeld. Wat is de bedoeling er van? De heer Knetsch (Prot. Chr.) vond het zin netje overbodig, omdat het bedrag van aanbesteding immers al bekend is. De heer Goslings (P. v. d. A.) vroeg daarop: wat zijn de bedragen? Wethouder Jongeleen betoogde, dat het zinnetje alleen om practische re denen toegevoegd moest worden. De goedkeuring door Ged. JStaten zou er door versneld worden. Het resultaat van de onderhandse aanbesteding luidde: Panagro, Warmond ƒ3.728.713; Korswagen, Leiden, 3.733 000: Bik en Breedeveld, Leiden, 3.760.000. De wethouder deelde vervolgens mede wat de vermoedelijke aan vangsdatum van het bouwen zou zijn, waarop de heer Knetsch (Prot. Chr.) een vraag stelde, die voor de voorzitter aanleiding was de open bare vergadering onmiddellijk in 'n geheime zitting te doen overgaan. Pers en publiek dus naar buiten. Na hervatting van de openbare zitting bracht de heer Schüller (P. v. d. A.) hulde aan B en W., omdat nu gebleken was, dat Panagro, die aanvankelijk alleen om prijsopgave gevraagd was, inderdaad een „uitge knepen prijs" had opgegeven en dat de twee later gevraagde aannemers een hoger bédrag hadden genoemd. De heer Van Iterson (Prot. Chr.) merkte echter op, dat de wijziging van één in drie aannemers de ge meente duizenden guldens bespaard had. De heer Van Dijk (KVP) be greep niet, dat de heer Schüller, die tijdens de vorige raadsvergadering afwezig geweest was, de zaak zó durfde voor te stellen. Spr. meende, dat de uitslag van de onderhandse aanbesteding met drie aannemers voor B. en W juist aanleiding moest zijn om in de toekomst bij onder handse aanbestedingen op deze wijze te handelen, hetgeen ook prettiger is voor de aannemers. De heer Knetsch (Prot. Chr.) vond hetgeen de heer Schüller had gezegd ronduit „stom", hetgeen voor de heer Van Stralen (P. v. d. A aanleiding was om te betogen, dat men uit deze kwestie politieke prooaganda had willen halen, getuige ook de uitlatin gen in de pers. Panagro is de laaeste gebleven en de heer Schüller had wel degelijk het recht in het ooen- baar naar voren te brengen, dat de P. v. d. A. tijdens de vorige verga dering gelijk had gehad in deze kwestie. De heer Woudstra (Prot. Chr.) zag in deze kwestie helemaal geen reden voor de partijen, die meer dan één aannemer geëist hadden, zichzelf op de borst te slaan. Wanneer de heer Schüller gezwegen had, was er ook niet over gesproken, maar nu moest spr. wel uiteenzetten, dat het alleen maar ging om een principiële zaak: één of meer aannemers vragen bij onderhandse aanbesteding. Spr. kon zich aansluiten bij de mening van de heer Van Dijk. De heer Schüller (P. v. d. A.) vroeg in derde instantie het woord (hij had dus blijkbaar ook tijdens de ge heime zitting gesproken) hetgeen de voorzitter hem aanvankelijk niet wilde verlenen, doch de heer Schül ler beriep zich op het reglement van orde, dat spreken in derde instantie toestond aan leden van de commis sie, waarin net betreffende voorstel is behandeld. De voorzitter was het wel met hem eens, maar merkte op, dat deze zaak niet in de commissie was geweest, waarop de heer Schül ler opmerkte, dat hy telefonisch van de zaak op de hoogte gesteld was, hetgeen op hetzelfde neerkomt. Hij kreeg inderdaad het woord en wees er op, dat ondeskundige raadsleden een deskundig advies moeten opvol gen. Dat deskundige advies luidde: voegen, aangenomen. Er kleven talrijke gebreken aan de drie stadsgehoorzalen het bedrag, dat de éne aannemer heeft genoemd, is zó laag, dat een ander er aibsoluut niet onder kan komen. Het is dus niet nodig meer dere aannemers te vragen. De heer Van Iterson (Prot. Chr.) wijfelde niet aan deze deskundig heid, maar stelde het principe op de voorgrond. ,Meer dan één aannemer moet de kans krij.'°n Spr herhaal de, dat de gemeente duizenden gul dens bespaard had omdat de raad de vorige keer het voorstel van één aannemer niet had aangenomen. (Naar ons bij nadere informatie bleek, is het bestek van de bouw ge wijzigd. nadat de raad het voorstel van één prijsopgave had afgewezen. "•oor die besteks\v»7!®m<* werd begroting hoger doch het uitnodi gen van meerdere aannemers be werkstelligde, dat deze begrotings verhoging nauwelijks in de aanne mingssommen aan de dag treedt. Het is dus juist, dat de eerst uitgeno digde (toen enige) firma de laaeste bleef maar het is ook te nemen, dat het uitnodigen van niet één maar meer aannemers voor de gemeente een gunstig resultaat heeft opgele verd. Red.). Tenslotte werd het voorste] om 't simpele zinnetje in het besluit te Er was nog een voorstel, dat er ogenschijnlijk onschuldig uitzag, maar toch aanleid-^? werd tot lang durige discussies. B. en W. hadden verleden jaar reeds nieuwe tarieven voor de Stadsgehoorzaal voorgesteld, die door de raad op 3 November 1.1. echter nog niet goedgekeurd waren, omdat men eerst een rapport wilde hebben van de Culturele Commiss'e over de culturele gevolgen van de huurverhoging, die in 1951 was door gevoerd. Het rapport meldde, dat op een enkele uitzondering na het cul turele leven geen onverantwoorde gevolgen had ondervonden van de eerste huurverhoging, reden waarom B. en W. voorstelden de nieuwe ta rieven (die slechts kleine wijzigin gen van de tarieven 1951 inhielden) goed te keuren. De heer De Wilde (V.V.D.) zag in dit voorstel aanleiding een boekje open te doen over de toestand van de Stadsgehoorzaal. Wie de grote zaal huurt voor een concert o.i.d. is wel erplicht ook de fover en kleine zaal te huren, om tijdens de uitvoering niet gestoord te worden, waardoor de huur van de grote zaal op 202.50 of met toneeluitbouw op f 242,50 per avond komt. Dp foutieve bouw van de zaal wordt gewroken on pachter en huurders. De huren zelf zijn niet te hoog, maar de bijkomen de kosten. Wel is de huur van de foyer te hoog, 65,reden waar om deze zaal maar matig - gebruikt wordt. Voor gebruik van toneel grote zaal wordt 50,en voor toneel foyer 10.extra in rekening gebracht, maar er staat niets tegenover, want de accomodatie is treurig. De elec- trische installatie van het grote to neel is alleen nog geschikt voor mu seumstuk in ,De Lakenhal" („zelfs daar willen we haar niet hebben", interrumpeerde wethouder Van der Kwaak). Er zijn geen weerstanden, er zyn nieuwe décors nodig, er is prgctisch geen meubilair, er zijn geen requisieten en er is geen wandver siering. Men moet microfoons bijhu- ien om zich verstaanbaar te maken. Is het niet mogelijk een wegneem- bare orkestbak te maken? Ook in de 2e receptiekamer, vaak als kleedka mer gebruikt, moet een sanitaire in richting komen. De foyer heeft geen toneel, hoogstens een bedstee; de to neelopening is te klein, evenals de kleedkamer. De kleine zaal is het summum van ongezelligheid; de gor dijnen zijn een verzameling rafels De heer De Wilde (die o.a. voor zitter is van K. en O.) diende ten- Geen zes dagwinkels in plaats van bakkerij in de Sophiastraat Er was nog een derde kwestie, die de tongen heftig in beweging bracht: het beroepschrift van de heer K. Bik namens W. Hendriks tegen de weige ring van B. en W. om een bouwver gunning te geven voor zes dagwinkels aan de Sophiastraat. De heer Van Iterson (Prot. Chr.) vond het plan zeer aanvaardbaar, evenals de heer Ten Broek (K.V.P.) en de heer De Hosson (K.V.P.) die meende, dat de buurt door deze winkels een fleuriger aanzien zou krijgen. De heer Questroo (Prot. Christ.) daarentegen vond de slotte een amendement in, waarin hij voorstelde de tarieven te verla gen tot: foyer f 50,kleine zaal f 10,grote zaal en foyer f 185, grote en kleine zaal f 160,grote en kleine zaal en foyer f 190, De heer Van Dijk (K.V.P.) moest bij het aanhoren van de heer De Wilde denken aan „Een nieuwe len te, een nieuw geluid" en aan „nieu we bezems vegen schoon". Wanneer men de lange lijst van tekortkomin gen hoort, moet men wel conclu deren, dat er van de gehoorzaal niets deugt. Hoe heeft men het er dan al die jaren uit kunnen houden? Spr. vond het beeld van de heer De Wil de overdreven en wees er op, dat wanneer de mogelijkheden er ge weest waren, men nu de derde ver- bouwingsétaope al had uitgevoerd. De heer De Hosson (K.V P.) on derschreef het betoog van de heer De Wilde voor zover het de kleed kamers betrof. Spr. drong aan op spoedige sanitaire voorzieningen. De heer Woudstra (Prot. Chr.) noemde de vestiaires onvoldoende. Wethouder Jongeleen vond de klacht over stoornis overdreven, maar het verlanglijstje kon hij nog wel aanvullen: nieuwe vloer, andere balcons, enz. Alles is echter zeer kostbaar. Om her gebouw aan de mode. e eisen te laten voldoen is een bedrag van vijf a zeshonderd duizend gulden nodig, waardoor de exploitatiekosten jaarlii'-s met *>9 a 35 duizend gulden zouden stijgen. Het jaarlijks tekort is nu reeds 20 a 25 duizend gulden Hoewel de wethouder niet op het standpunt stond, dat de exploitatie sluitend moet zijn, was hij toch geen voor stander van huurverlaging. Ieder jaar wordt er uit de normale onderhouds- gelden het een en ander verbeterd; daarmee wordt voortgegaan. Met de toezegging van de voorzit ter, dat een en ander in het college van B. en W. nog eens bekeken zal worden, trok de heer De Wilde het amendement in. Het voorstel werd aangenomen. bouw van deze halletjes onverant woordelijk, maar de heer Van Dijk (K.V.P.) was er wel voor. Wethouder Jongeleen kon de be zwaren van hen, die tegen het voor stel van B. en W. waren om het be roepschrift. ongegrond te verklaren, wel aanvoelen, maar bleef toch by zijn mening. In tweede instantie be toogde de heer De Hosson (K.V.P.) dat hy in- het standpunt van B. en W. een aantasting van de economische vrijheid zag. Nadat wethouder Jonge leen er op gewezen had, dat de grond oorspronkelijk was aangekocht voor de bouw van een bakkerij, werd het voorstel tot ongegrondverklaring van het beroepschrift in stemming ge bracht en aangenomen met 24 tegpn 8 stemmen. Tegen stemden de leden Aalders, Woudstra, De Hosson, Kort- fnann, Van Dijk, Ten Broek, Van Iter son en Dirks. Bij het voorstel om 3.500 bij te dragen in het eventuele nadelige sal do van de sportweek 1953, vroeg do heer Van Dijk (K.V.P.) waarom dit voorstel pas op het laatste nippertje was ingediend. Hij was geschrokken van het bedrag. De heer De Hosson (K.V.P.) vroeg zich af of propagan da voor de sport wel wenselijk was, omdat het tekort aan zaalruimte en speelvelden daardoor slechts groter worden kon. En wat doen de vereni gingen zelf? Het wordt hen wel erg gemakkelijk gemaakt. Wethouder Van Schaik meende, dat propaganda voor de sport nog zeer goed is, omdat er nog bevolkings groepen zijn, die buiten de sport staan. Met de stemmen van de heer Van Dijk en de V.V.D.-fractie tegen werd het voorstel aangenomen. De overige voorsteilen werden zonder op- of aanmerkingen aange nomen. Tot regenten van het Heilige Geest- of Armen Wees- en Kinderhuis werden benoemd prof. dr. T. Japsma (vacature mr. H. Burgersdijk) én mr. A W. Kist (vac. prof. dr. P. A. H. de Boer). Bij de rondvraag herinnerde de heer Van Dijk (K.V.P.) aan de on langs gehouden bespreking over de woningbouw, waarbij ook de commis sie van openbare werken aanwezig geweest is, en aan de twee rappor ten, die naar aanleiding daarvan door de Leidse bouwkring over de bouwkundige en financiële aspecten van de particuliere woningbouw zün uitgebracht. Hoe denken B. en W. over deze rapporten, mede in het licht van de verklaringen van Minis ter Witte over de particuliere bouw? Hoort de raad er spoedig iets over? Wethouder Jongeleen deelde mede, dat er aan een rapport gewerkt wordt. fJetefaontjeó PERSONEEL 3? R. K Dagmeisje gevr. in gezin met kinderen. Br. onder no. "526 bureau van dit blad 2T Er biedt zich aan een net R. K Meisje, 3 dagen per week onverschillig welke dapen. Br. agent L. Crt. te Warmond onder no. 7533. Gevraagd een net R.K meisje, voor d of d. en n., Zaterdag er Zondag vrij. vrijgoed loon C. J. Pen nine Sassenheimer Pont, Post Lisse. Gevraagd net meisje, 3 x per week van 8.30 tot 12 jur. Prins Bernhardlaan 12, Oegstgeest. 9243 2? Biedl zich aan R. K. juffrouw voor de huishou- dine, goed kunnende ko ken Huishoudelijk onder legd, lee'rijd 50 jaar. waar hulp voor ruw werk aan- wezig is, v g. g. v. Br. on der no. 7527 bureau van dit blad. AANGEBODEN *2? Gasfornuis, Radio, Me- chels dressoir en prima speiende radio, gasfornuis brandend te zien, pracht bad en automatische geij- ser. salonkast met verster ker en oiok up. electrische boortol. 1 pers. spiraal enz. W. F. K foreman, Nieuwe Rijn, af'oop Visbrug. Te lefoon 21261. 7531 :VRAAGD IJzeren roeiboot, en overnaads vlet gevraagd. Geen luxe prys Spui 173, Den Haag 7534 GROOT BURGERWOONHUIS TE KOOP. Ledig te aanvaarden. Beneden ,1 grote kamers en serre. Boven eveneens 3 kamers en vliering. Onder het gehele pand door een sousterrain. Bijbehor.nd pl.m. 1400 M2 grond waarop een duivenserre, een kippenhok en een twintigtal fruitbomen. Gelegen Dorpsstraat 36, te Lei- muiden. Te bevragen Fa. H. v. d PC/EI, en Zn., Hoge Rijndyk 201, Leiden, Telef. Leiden K 171023658. Abonneert U op Te leen gevraagd 1200 gulden ot3 een nieuw ge bouwd woonschip. Borg voor afl/ssine en rente ineens of f 400 per jaar. Br. onde- no. 7530 bureau van dit blad. <2? Te koop gevraagd een oude mahonie canapé met sn-jwerk zes stoelen en Frans ameublement, be staande uit 4 stoelen, twee armstoelen en een tafel. Br. onder no 8987 bureau van dit bïad. TE HUUR Bromfietsen verhuur c.v. Avrus- G. M F. en de nieuwste Solex voor Zon dag, Zaterdagavond halen. Grootste bromfietsen ver huur voor Leiden en Om streken. Halte (Tram- en Stadsbus). Prof wijk T. v. Sluis, Zeemanlaan 39, Tel. K. 1710-26281. Sunshine Heren week-enders American style V.V.-collar Pacific twill Elianto olympic shirts, 2-kleurig met elastische band .15.'° Beter ..en goedkoper/ Perfecte afwerking en pasvorm Boord open en gesloten te dragen In 2 mouwlengten Gekleurde knopen 2 Borstzakken In 12 nieuwe modekleuren In en boven de pantalon te dragen 13.95 14." 14.9» 14.95 VERWAARLOOS NIET een belangrijk deel van de opvoeding van Uw kinderen. Laat ze zwemmen leren in de DIVERSEN "S* Opsporing verzocht van zwarte ooet> met witte bef en buik cn wit puntje aan de staart' weggelopen eind Maart. Beloning wacht de gene die haar terugbrengt op Herengracht 58. 7528 S* In het Kinderwagen huis De Ooievaar vindt U een geweldige sortering in Kinderwagens. Wandelwa- geris. Kinderledikantjes, Kinderboxen, Baby-speel goed, schoonmaakartikelen sponsen, zemen, dweilen, fcorstelwaren enz. De Ooie vaar Jar.vossensteeg no. 37 Tel. 25354 ST Jtosine" geeft de hoog ste prjjs voor goud, zilver en juwelen Grote keuze in verlovingsringen, gou- ien ziLeien en verzilver de artikelen. Het adres voor alle reparaties en uur werken. Steenstraat no. 16, Tel 26854 3? KleiDe kindertjes wor den snei groot! Laat daar om nu zo'n leuke fotoserie maxen bij de kinderfoto grafe. Drie verschillende briefkaartfoto's kosten maar 3 75 Studio Koop- man's fotobedrijf. Hooi gracht 96. Tel. 31701. 3? Opruiming wegens ver plaatsing n Vreewijkhuis Boiaotkaoe 1. Nu is het tijd voor zomerstoffen vanaf 98 cent per m Onze Heren- en Damesconfectie 50 korting. Wij ruimen alles op. Kom. eens kijken. J. D. /an Egmcnd, Schenkel- weg 69. 9246 WAmMÖND Abonnementen en Adver ♦enties -•'en aangeno men door: j. SIKKING Dorpsstraat 8. •Is: PROGRAMMA'S REGLEMENTEN CONVOCATIES BIUETTEN n.v.Db Leidsche Courant PAPENGRACHT 32, LEIDEN Ineke en haar cJlówill ...Je kunt haar er mee zien op de fiets, bij het tennissen of in haar skiff. Haar Aswill is een leuke, vlotte sweater, ge maakt van Sea-lsland jersey naar een origineel Zwitsers model, is met de hand afge werkt, zit prettig, is kreukvrij, rekt niet uit en is zo gewassen en droog. In groen, geel, rood, wit, bleu en zwart. De prijs is al even sportief als Ineke zelf. 4.90 FL t is geen geld! LEIDEN - BREESTRAAT 161

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8