alle statenlozen zullen Nederlanderschap herkrijgen Bijna Zand en zout maken de grond op Schouwen-Duiveland waardeloos £ied aan deze tijd Kruisweg van Servaes verwijderd Hoe Anna Maria Taigi haar man opvoedde en haar [kinderen leidde Brand eiste mensenleven doch werd in enkele minuten geblust GOLF ZATERDAG 18 APRIL 1953 DE LEIDSL COUKANT Tweede Kamer 70.000 mensen zijn er mee gemoeid Bij het begin van de vergadering van de Tweede Kamer heeft gister middag de voorzitter meegedeeld, dat de minister van Onderwijs een korte nota zal indienen over de pro blemen die samenhangen met de be grotingspost voor geldelijke toelagen voor studiedoeleinden. In afwachting van die nota werd besloten de motie van mevrouw FortanierDe Wit, verhoging van bedoelde post be ogend, voorlopig af te voeren van de agenda. Zo mogelijk zullen nota cn motie Dinsdag 19 Mei in behande ling komen. De nota zal niet alleen de studenten van de Technische Ho geschool betreffen, maar de studen ten van alle universiteiten. De heer BURGER (P.v.d.A.) wil de, nu er enige ruimte in de agenda is gekomen, eenbespreking hebben over de Europese grondwet. De voorzitter zal met de commissie voor buitenlandse zaken en de afgevaar digden naar Straatsburg bespreken hoe het debat op gang zou zijn te brengen. Besloten werd de interpellatie - Gortzak over de viering van dc vijf de Mei te houden op Woensdag Voorts heeft de voorzitter nog meegedeeld, dat er door de regering nog een nota van wijziging zal wor den ingediend op de wet vervreem ding landbouwgronden. Daarop werd voortgegaan met het wetsontwerp, dat voorzieningen be vat ter wegneming van de staatloos heid van hen die in vijandelijke krijgsdienst zijn getreden. Wanneer de Tweede Kamer na de stemming over enige (weinig ingrij pende) amendementen het wetsont werp tot Wegneming van Staatloos heid a.s. Dinsdag zal hebben aan vaard, hoopt minister Donker bin nen 2 jaar een einde te maken aan do toestand van massale staatloos heid, gevormd door ongeveer 40.000 oud-politieke delinquenten (met vrouwen en kinderen in totaal 70.000 personen). Door zonder verlof in vij andelij- ko krijgs- en staatsdienst te treden verloren zij krachtens de Wet op het Nederlanderschap automatisch hun Nederlanderschap. Oud-Spanjestrijders, voor zover geen linkse extremisten, zullen ge woon naturalisatie kunnen aanvra gen. Een generaal pardon zal niet ge geven worden. De candidaat-Nederlanders moe ten drie jaar ononderbroken hoofd verblijf in het Koninkrijk gehad heb ben en gedurende die tijd gedeti neerd noch geïnterneerd geweest zijn en zich goed gedragen hebben. Het kiesrecht wordt de betrokke nen in elk geval onthouden voor de tijd van 10 jaar na het einde van een vrijheidsstraf of internering van meer dan een jaar. De massale staatloosheid, aldus minister Donker in zijn verdedi gingsrede, leidt tot grote administra tieve moeilijkheden, zowel voor de betrokkenen als voor de regering. De vergiftigde repen GEEN NADELIGE GEVOLGEN De vergiftigde chocolade-repen in Tilburg, die eergisteren zo'n grote beroering in de stad veroorzaakten, hebben tot nu toe geen nadelige ge volgen gehad op de sboepers en snoepsters, die van deze met ratten- kruid vergiftigde repen gegeten had den. Overal schijnt de maaginhoud tij dig genoeg verwijderd te zijn, of is er in het geheel geen vergif gegeten, daar de winkelier de aangevreten chocolade-repen op de plaatsen waar de ratten zich te goed gedaan had den, met het vergif bestreken had. De kinderen, die de vergiftigde re pen in de vuilnisbak gevonden heb ben, hadden de aangevreten stukken er af gebroken. SPOED MET BRUG BIJ RHENEN. De N.S. hebben plannen om de spoorbrug bij Rhenen zo vlug moge lijk af te bouwen. De watersnood heeft maar al te duidelijk bewezen hoe kwetsbaar de spoorwegverbin ding van Utrecht naar het Zuiden is en de N.S. zouden er dan ook met kracht naar streven om de spoorweg overgang bij Rhenen zo spoedig mo gelijk klaar te krijgen. Dit werd gisteravond in de ver gadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Nijmegen meegedeeld. Eenvoudige uitvoering sociale verzekering Op het departement van Sociale Zaken cn Volksgezondheid zijn ia voorbereiding een aantal wetsont werpen, die tot doel hebben vereen voudiging en coördinatie van dc hef fingen ingevolge dc sociale verzeke ringswetten en van belastingen naar het loon. Dit deelt minister Suurhoff aan de Eerste Kamer mee in zijn me morie van antwoord. Dc volgende voorstellen van de commissie Van den Tempel zullen zo spoedig mogelijk tot uitvoering wor den gebracht: 1. Alle verschillen tussen het be grip loon dat ten grondslag ligt aam de heffingen ingevolge de sociale verzekeringswetten en het besluit op de vereveningsheffir.g, vervallen. 2. De verschillen tussen het begrip loon voor de heffingen ingevolge de sociale verzekeringswetten en de ver- eveningsheffing enerzijds en het loonbegrip voor de 1 ombelasting an. derzijds, worden beperkt. 3. Aanbevolen wordt het doen overeenstemmen van bemalingen in zake betalingstermijnen en dcrgely- ken, alsmede nauwe samenwerking tusson de uitvoerende organen bij de toepassing van de wet. 4. Aanbevolen wordt het bestaan de overleg tussen de uitvoeringsorga nen der sociale verzekeringen uit te breiden met vertegenwoordigers van het departement van Financiën. Een van de gevolgen van deze coör dinatie zal zijn dat de door de werk gevers verrichte administratieve werkzaamheden sterk zullen worden vereenvoudigd. Herverkaveling is noodzakelijk De opeenhoping van vrij dikke zandlagen en de uitschuring van die pe stroomgeulen in het polderge bied rond Ouwerkerk, in Duiveland, heeft een toestand geschapen, die te vergelijken is met die in het gebied rond het fort Rammekens op Wal cheren na de tweede wereldoorlog. De herstelkosten der gronden zul len uitgaan boven het viervoudige van de koopwaarde. Toepassing van herverkaveling en sanering zullen daarom de enige mogelijkheden zijn de landbouwbevolking weer een be- staanskans te geven. Bij verkave ling en sanering wordt de overblij vende herstelde grond onder de boeren opgedeeld, maar landelijk gezien treedt er uiteraard een ver lies aan grond op. In de polder Schouwen, rond het beruchte gat in de Schelphoek, doen zich soortge lijke verzandingsverschijnselen voor. Bovendien moet er rekening mee gehouden worden, dat grote hoe-' veelheden zand de polder inspoelen bij de dichting der gaten. De in de droge corridor van Schouwen-Dui veland genomen grondmonsters ver tonen een stijgende zoutconcentra- tie in de bodem. Gips wordt ook nu als enig medicijn voor de grond aanbevolen. Het zal door landbouw- herstel worden aangevoerd. Een zorgvuldige opslag is nodig, opdat het in de herfst kan worden ge strooid. Inzaaien is thans een gok. Het geschiedt op eigen risico, maar de onkosten worden door landbouw - herstel vergoed. BH groeizaam weer kan er van een product nog wel wat terechtkomen. Door het droogmaken van de pol der Oudeland van Oude Tonge en de polder Battenoord, samen 2000 ha. groot, is Goeree-Overflakkee vrijwel geheel bevrijd van het overstro mingswater. 60ste lijst slachtoffers watersnood Het informatiebureau van het Ne- derlandsche Roode Kruis heeft gis teren de 60e Lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. Deze luidt als volgt: DREISCHOR BalHanzen, Lena, geb. 2.4/88; Moermond, Cornelis, geb. 24.11.'13. NIEUWERKERK Bom, Johannis, geb. 21.8.'16; Bom- Mol, Cornelia, geb. 4.9.'16; Gaan- dersevan der Bijl, Christina M., geb. 21.5/17; KoopmanHoogstrate, Cornelia, geb. 4.5/74; Rentier, Jaco- ba M., geb. 26.6/49; de Valk, Mari- nus, geb. 26.11/65; van der Wielen, Johannis, geb. 30.1/88; van der Wie lenLievense, Lena, geb. 29.4/93; van der Wilt, Jacobus Cornelis, geb. 5.3/29. SEROOSKERKE SimonsDijkstra, Kintje, geb. 9.10/20; Verboom, Cornelis, geb. SI.8.04; Verboom, Levina Maatje, geb. 6.2/41. Jubileum van G. W. Kampschöer VIJFENTWINTIG JAAR VICE-VOORZITTER K.R.O. Deze dagen herdenkt de heer G. W. Kampschöer te Wassenaar het feit, dat hij 25 jaar als vice-voorzitter aan de KJt.O. is verbonden. Up zijn uit drukkelijke wens geschiedt de vie ring uitsluitend in huiselijke kring en zal ieder uiterlijk feestbetoon ach terwege blijven. De Katholieke Radio Omroep hul digt het oudste bestuurslid in een speciale, besloten vergadering te Amsterdam op 27 April. Tijdens de viermaal per jaar bijeenkomende be stuursvergadering van de KR.O. op 14 April werd aan de heer Kamp- sohöer een leunstoel aangeboden. Deze stoel, Frans model, is een copie van een der stoe.en uit de beroemde collectie van het museum te Cluny in Frankrijk. „Ik zal er alleen maar 's avonds in zitten'', aeelde de jubila ris. mede. De heer Kampschöer heeft te za- men met pastoor Perquin nog in volle hevigheid de omroepstrijd in de twin tiger jaren meegemaakt. Hij toonde zich toen, wat hij altijd gebleven is: de stille kracht op de achtergrond. Een rustige werker, zeer gezien om zijn bezadigde oordeel. „Wij zouden hem niet gaarne missen", is het oor deel van het ICRO-bestuur. De heer Kampschöer is 72 jaar. Hij werd geboren te Eist in Gelderland en woont thans te Wassenaar in hui ze „Dubbel Vier", zo genoemd, omdat hij vier zoons en vier dochter heeft. Naast het vice-voorzitterschap van de K.R.O. en nog vele andere func ties is hij verder voorzitter van de Katholieke Nederlands Boeren- en Tuindersbond, lid van de Sociaal Eco nomische Raad, lid der Emigratie- raad, voorzitter Land- en Tuin do uw- bond in 't bisdom Haarlem, voorzit ter van de Katholieke Centrale Emi gratiestichting. Voor de oorlog was hij gedurende 12 jaar lid der Staten-Ge- neraal en gedurende 23 jaar burge meester in het Westland. Zijn belang stelling gaat in het bijzonder uit naar onderwerpen als land- en tuinbouw, communicatiemiddelen (pers, radio en transport), migratie, kolonisatie enz. Zijn grote verdiensten werden verscheidene ma_en erkend door on derscheidingen van de zijde van de Nederlandse Staat en het Vaticaan. LAATSTE 70 GEVANGENEN NAAR HUIS? De Nederlandse regering overweegt de nieuwe Russische regering van Malenkov te verzoeken medewerking te verlenen aan de terugkeer van de, naar men aanneemt, nog 70 Neder landers, merendeels of vrijwel allen oud-SS-ers, die krijgsgevangen ge maakt zijn en in Sovjet-Russische ge vangenschap vertoeven. BELAST 1NGSTOEL Wie over de belasting peinst en wie doet dat soms niet? die ziet geen uitkomst en geen zon in 't allerverst verschiet. Hij neemt zijn vragenlijst ter hand beginnend bij 't begin en vult de vellen al of niet net en naar waarheid im Ik heb dat heden ook gedaan met een wat vreemd gevoel, mijn peinzend' ogen vielen op een wonderschone stoel. Er was een heer bij mij geweest, die alle meubels keek en 't cijfer, dat hij had bedacht met 't boekje vergeleek. Toen zei ik hem: zie naar die 6toel, die 's uit een bos gehaald als boom, de eig'naar had daarvoor belasting ruim betaald. Toen kwam die boom hier in het land en stond de fiscus klaar, want ook de invoer was belast, meneer, betaalt U maar. Toen werd die boom hier deze stoel met prachtige moquette, daarop had de belasting ook haar milde hand gezet. Daar was al drie keer voor betaald vol vaderlands gevoel vóór het tot zitplaats dienen mocht op deze schone stoel. Die stoel kwam in de winkel en de fiscus was present, de winkelier betaalde ook het vastgesteld procent Neem plaats, meneer de ambtenaar, het is zo'n leuk gevoel te zitten op zo'n dure en zo'n nooit betaalde stoel. TROUBADOUR. Beslissing na 30 jaar In opdracht van de congregatie van het Heilig Officie te Rome heeft mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, de Kruisweg van de Vlaamse schilder Albert Servaes uit een der gangen van het Trappistenklooster te Tilburg doen wegnemen De 70-jarige schilder maakte deze kruisweg rond de twintiger jaren voor het kerkje van de ongeschoeide VROUW EN MOEDER In een woning aan het slachthuis- pogingen aan door het raam haar plein te Hilversum heeft gistermid- moeder te redden, dag een hevige brand gewoed, die De brandweer wist in enkele minu- aan een bejaarde vrouw het leven ten het vuur te doven. Mevr. Horn heeft gekost. Het slachtoffer is dc 73- bleek evenwel reeds te zijn overle- jarige mevrouw Rosa Horn-Week- den. mann uit Sonnborn bij Frankfurt am Een grote partij nog niet ge- Main. Zij was Donderdagavond uit schraapte platen werd door het snel- Duitsland overgekomen om bij haar le blussingswerk voor het vuur be- ochtcr en schoonzoon, de familie hoed, waardoor eon omvangrijker Twilhaar te logeren. brand in de dichtbevolkte volkswijk werd voorkomen. In het kleine keukentje was de ge hele familie, bestaande uit vader, moeder, vier kinderen en oma Horn gistermiddag bezig met het pellen van gramofoonplaten. Het betrof hier zgn. eigen opnamen van de Neder landse Radio Unie, die waren opge ruimd en aan een koopman in oude materialen waren verkocht. Deze platen bestaan vrijwel geheel uit alu minium met slechts een zeer dunne cellulose laag, waarin de groeven voor muziek en gesproken woord worden opgenomen. De taak van dt heer Twilhaar was deze uiterst dunne celluloselaag af te krabben, zodat het aluminium voor verdere verkoop overbleef Daarom stonden in de keuken grote stapels platen en zat men om een grote ta fel geschaard, waarop de nog te pel len platen lagen, die eerst in kokend waten waren geweekt. Hiertoe stond in de keuken een gasstel op de grond met een pan water. Tegen vier uur wilde grootmoeder Horn een kopje thee zetten, waarvoor zij het gasstel opnieuw wilde aansteken. Daarby sloeg een vonk in de stapel hoogst brandbare cellulose schilfers. Enkele felle steekvlammen grepen onmid dellijk om zich heen, waardoor de oude vrouw, die tussen tafel cn keu kenmuur opgesloten zat, een prooi der vlammen werd. De overige fami lieleden kwamen mét de schrik vrij en wisten de keuken uit te vluchten. jDe dochter wendde nog vergeefse In Duivendrecht kwamen K.N P. en V.V.D. samen met één candida- tenlüst waarop slechts 4 namen voorkomen. Het buitencentrum van de Ka tholieke jeugdbeweging op de St. Pietersberg zal worden geopend door de burgemeester van Maastricht. Verkenners uit Bel<*'ë en Duitsland zullen er ook bij zyn. Slachtoffers van de watersnood, die bij de bureaux van de voedsel voorziening staan geregistreerd als agrariër, kunnen bij de plaatselijke bureauhouders daarvan een verkla ring aanvragen, die tezamen met een geldig persoonsbewijs, hen gra tis toegang geeft tot de landbouw- beurs te Utrecht. Een stok woeste grond heeft de Venraayse gemeenteraad aan de luchtmacht aangeboden als lo6prys voor een stuk ontgonnen grond, waarop men van plan was een vlieg veld aan te leggen. Een besluit is nog niet genomen. HET BEELD, dat me- VROUW IDA LüT- HOLD-MENDER heeft ge schetst van de manier waarop Anna Maria Taigi haar nogal veeleisenue man en haar levenslustige kin deren leidde, is dat van een opgeruimde offervaar digheid. Het is achteraf wel grappig, dat haar echtgenoot Dominicus de tactiek van zijn vroiiw n >oit door heeft gehad en ook nooit enige notie heeft gehad, dat ztin vriendelij ke, maai' als 't moest zeer beslist optredende echtge note, tot een onopvallend offerleven in staat was door een allerinnigste ver eniging met haar hemelse Bruidegom. Dominicus was een goed moedig man, maar hele maal niet bijzonder vroom. Hij had tal van eigenaar- dighede over zich en was buitengewoon opvliegend en prikkelbaar. Anna Ma ria wist hem echter met liefde en met humor to leiden. Als hij geërgerd thuis kwam uit het Chigi- paleis, waar hij dienaar was dan duurde het niet lang. of hij klaarde weer op. De kinderen waren dikwijls bang voor hun va der. Als hij thuis kwam, floot hii gewoonlijk, bij zijn woning gekomen. De kinderen wisten dan. dlat ze niet gauw genoeg dc deur konden opendoen. Zijn stoel moest precies klaar staan. De soep moest zijn opgeschept. Indien niet al les naar zijn zin was, kon hij in zulk een woede ge raken, dat hij het tafella ken nam en alles op de grond trok. Het gehele huishouden moest nauw- soms wat opgewonden. Wie zelf bediende of knecht L geweest, weet uit ervaring, v/at men vooral van de meesters en bazen te slikken krijgt. Zij echter was zo vriendelijk van aard en toonde zoveel welwillend heid, dat zij mij mijn kwade bui verdreef en me geheel en al opvro lijkte. Maakte ik me om iets beangst of be nauwd, dan haastte ik me van het paleis naar huis en dan was ik weer opgewekt en welgemoed. Waar vindt men tegen woordig zulke vrouwen!" Hoeveel anna ma. RLA echter gebeden heeft voor haai Dominicus de heme' allen weet het. Maar vrede heerste er al- al rijn wensen en wen ken voorkwam. Wat hij ook eiste, voerde zij met een gelukkig gezicht uit. Aldus gaf zy hem nooit de geringste aanleiding om zich te beklagen." ZIJ LIET NIMMER blij ken, hoe zij zich niet alleen lichamelijk maar ook geestelijk verstierf. Wanneer Dominicus uit wilde, r ing zü goedsmoeds met hem mee. hoewel zij gezet in acht te nemen en hem geen geld te geven. Zij zette haar zoons aan tot sparen, opdat zij later zelf een zaak zouden kunnen b-ginnen. rDEN DE OUDSTE, CA- MELLO, aan zijn moe der vertelde, dat nij lief de had opgevat voor een meisje hielp zij het jonge paar bij de voorbereiding van de bruiloft en was voor de jonge vrouw er geen zin in' had. Domi- die bü haar haai intrek nam nicus had dat eindelijk in 'n tweede mpeder. De de gaten en drong er toen liet meer op aan. Hii vroeg zich echter nooit iets af; kelijke en bekwame vrouw haar liefde-leven leefJe uit de diepe bron der mystieke aanschouwing. De zalige Anna Maria Taigi was een merkwaar dige vrouw. Als vertrouwelinge van O. L. Heer leefde zij op het hoogst bereikbare peil, maar geen van haar huisgenoten vermoedde, dat zij was voor bestemd tot dc eer van de al uren te worden verheven. tijd in het gezin Taigi. Doemden er wolken op. dan had zij geen rust. voor het naderend onheil was weggevaagd. Haar ver standige en pientere aard zegevierde altoos. Aan kleine wissewasjes be steedde zij geen aandacht of rin er lachend over heen. Als haar man ziin jas niet wilde aanbreien wat zii gaarne za* keuria anegcld ziX zoals rfat *ii van neti^'an k—rit hij het verlangde. Dc kin deren. buren en vrienden konden getuigen, dat Anna Maria haar man nooit nij dig of ontstemd heeft be- iegend. Zü bleof zacht en :alm en wist ieder nade rend onweer te omzeilen. Dominicus en dat is nu het grappige ver klaarde achteraf zelf: ..Bij ons kwam nooit een onvriendelijk woord of twist voor. We leefden met elkaar in een door- lonende vrede als in'de hemel. Dikwijls kwam ik naar huls vermoeid en af gemat van de arbeid en «ki-j liet h®t doovvu. Het maiir een voorbe»1^'®. bA<» 7» ^Un^lel Hm—n Hio -rn do TÏ'ri van rurie. over bet hoofd za«* of er in toegaf. „De volmaakte een dracht, waarin zü met va der leefde, sproot uit sluitend daaruit, dat zü met verwonderlijke aan passing zich niet alleen naar zün bevelen en naar al zün nog zo strenge eisen schikte, doch zelfs REN was Anna Maria een goede en bezorgde moeder, die, ook toen zü opgroeiden naar de vol wassenheid, hun toeverlaat bleef. Hoeveel smart heeft zii om hunnentwille ver dragen. hoeveel slapeloze nachten! Bewust van haar eigen ontoereikendheid in dc opvoeding, bad zii zeer veel. Het Maria-beeld in de huiskamer was steeds met bloemen getooid en er brandde altoos een lichtje voor Zii was niet kleinzie lig. maar wel zeer waak zaam. ZÜ bezat het volle ver- trouwen van haar zoons en Anna Maria niet zo groot dochters, die zij alle aan scheeDS verstandig was ge- een baan hielp. Haar oud- --- ---- - - ste zoon werd in de leer WÊMi gedaan bij een kapper, de handwerken, andere bh een hoedenma ker Zü won steeds zelf in lichtingen in naar het ge drag van haar zoons. Toen zü b i de jongere zoon een hartstocht voor het biljar ten bespeurde, trad zij er met al haar gezag en liefde Op volwassen leeftyd ge komen hadden alle kinde ren. ook de schoondoch ters. de grootste bewon dering. verering en dank baarheid Voor bun vrome moeder die zo zacht en Carmelieten te Luythagen by Anb werpen. De schilderijen werden toen door het kerkelijk gezag te Roraf veroordeeld. Jaren later is Servaes van kerke. Üjke zyde eerherstel geschonken en ontving hy by de opening van het Museum voor hedendaagse religieu. ze kunst te Utrecht uit handen van de toenmalige aartsbisschop een pau- selyke onderscheiding. Ook thans ij dc Kruisweg van Servaes een van hèt origineel nageschilderd werk in Utrecnt nog tc zien. Vanuit België is de Kruisweg naar de Koningshoeve in Tilburg gegaan, waar de monniken te goeder trouw het werk van de Vlaming een plaats gaven in een der gangen van hun ab- dy. De Trappisten namen aan, dat Rome zyn standpunt in de loop der jaren had aangepast aan de veran derde opvattingen. De monniken heb ben Servaes' schepping overgebracht naar een der zolders van de abdy. „Volkskr." 7 Bedrijfsschappen in de maak De Sociaal-Economische Raad heeft Vrijdagavond na langdurige beraad slagingen zijn advies vastgesteld tot het instellen van de eerste zeven be drijfschappen, nl. een Landbouw schap, een Bosschap en Bedrijfschap pen voor het Schilderbedrijf, het Slucadoorsbedrijf, het Steen-, Kunst steen- cn Terrazzobedrijf, steengaas- stellersbedrjjf en het Steenhouwers- bedrijf. De instelling van deze nieuwe „schappen" zal waarschijnlijk niet voor 1 Januari plaats hebben. Dat de opstelling van het ontwerp advies in de meeste gevallen niet zonder veel pyn en moeite gepaard ging. bleek reeds uit de mededelin gen van de rapporteur der organisa tie commissie, prof. De Vries, die van een reeks vertragingen en menings verschillen» gewaagde. jonaste, Alexander, wilde ook huwen, maar moeder had liever een andere schoondochter gehad, dan een die het leven nogal gemakkelijk opnam. Zü praatte met haar zoon. doch toen zij zag. dat hü aan de uitverkorene züns har ten verknocht bleef, nam zii haar met volledige overgave in de familie op. Haar oudste dochter So phia kwam op zekere avond met schitterende ogen thuis. „Moeder, ik moet u iets belangrijks vertellen". De zusters, waar zü op school was. wilden haar tot zangeres laten opvoeden. Anna Maria streek liefko zend over het donkere haar van haar dochter en zei ernstig: „Neen. Sophia, ik zou niet graag hebben, dat je zangeres werd. Dan wordt je door duizend ge varen bedreigd". Sophia stribbelde wel even tegen, maar liet haar heerlijke droom schieten. „Je bent zo goed in het handwer ken" zei moeder en daarom zou ik graag heb ben. dat je verder ging. Zo gebeurde het ook. Met het Het provinciaal bestuur van Zuid- jongste meisje. Marietta, Holland zal binnenkort aan de Kroon had moeder veel meer teverzoeken de grenzen van alle West stellen, want zij werd doorlandse gemeenten te wijzigen. Het is hsr.„„v?d" de bedoeling, dat Kwintsheul geheel verwend en er zou zeker tot Wate^gen Ml gaan beLren. Daardoor zal het dorp niet langer verstoken bhjven van woningbouw. Er zyn voorts wijzigingen voorge steld tussen 's-Gravenzande en Mon sters tussen Naaldwyk en De Lier, 's-Gravenzande en Naaldwük. Naald wyk en Maasland. 's-Gravenzande en Rotterdam alsmede tussen Naaldwyk, Maasland en De Lier. De gemeenten, die grenswyzigingen zullen onder gaan, kunnen tot 14 Juni '53 hun me ning over deze wijziging bij Gedep. Staten van Zuid-Holland kenbaar maken. Het nog steeds hangende bioscoop conflict te Haarlem zal vermoedelyk een vreedzame oplossing krügen. Binnenkort wordt namelijk centraal overleg gepleegd tussen de Neder landse Bioscoopbond en de departe menten van Binnenlandse Zaken. Economische Zaken, Onderwys, Kunsten en Wetenschappen en Finan ciën over een herziening van de ver makelijkheidsbelasting. (Volksrant).

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8