RIJNSTREEK DUINSTREEK Inwijding van Kath. Kleuterschool te Hillegom „Vox Laeta" te Roelofarendsveen! gaf geslaagde uitvoering HOE wordt Tl Rijnsburger verspeelde de kans van zijn leven iÉRDAG 18 APRIL 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Bouw Chr. Technische school. Vrijdagmorgen werd in Hotel ,,Toor' te Alphen a .d. Rijn, door de archi tecten Jos en Leo de Jonge tc Rot terdam, aanbesteed dc bouw van de Chr. Technische School, achter het Bospark te Alphen a. d. Rijn. Er werden 26 inschrijvingen ontvungen. De hoogste was de la. Verzijden te Waddinxvecn met 478.000.de drie laagste de firma's Gesman cn Zoetemeijer te Alphen a. d. Rijn met 390.390.—, Versloot te Bodegraven 390.610.— en de Bouwmaatschappij „Gobam" tc 's-Gravenhago S 391.407. De gunning is aangehouden. Bedrijfsongeval. Bij de bouw van de nieuwe fabriek voor De Baro nie alhier had de arbeider A. C, Heemrood, alhier, Vrijdagmiddag omstreeks 15.45 uur het ongeluk met een kruiwagen van een loopplank te vallen. Dr. J. v. Kooten constateer de een gekneusde heup. Per zieken auto is het slachtoffer naar zijn wo ning overgebracht. „Euphoniön. Alphen r« Dubbel- mannenkwartet, dntin zijn derde lustrum jaar is, heeft Vrijdagavond tc Wassenaar opmerkelijk succes ge boekt. Het verleende onder directie van de heer Dirk van Vliet mede werking aan de uitvoering van het koor Bel Canto alduar, dat eveneens onder leiding van Dirk van Vliet zong. Elk nummer werd met een langdurig applaus „bekroond" dat Vooral bij de vertolking van „Wiege lied" van W. A. Mozart tot een ovatie uitgroeide. Op veelvuldig verzoek zong „Euphoniën" tot slot nog als extra nummer „Haarlems Liedeke". BODEGRAVEN Adoptie HerkingenDe nuchtere kaiverenactie heeft een aardig resul taat opgeleverd. Het aantal bijeen gebrachte kalveren heeft momenteel een totaal gewicht van ruim 2000 kg. Enkele veehouders, die geen kalf be schikbaar hadden, hebben een gift in contanten geschonken. Dit bracht in totaal op 681,10. Ook de ccrtilica- ten-actie loopt eveneens uitstekend. Thans zijn al voor ruim f 3000 aan certificaten verkocht, en dit gaat nog door. Het resultaat van de Padvin dersactie is nog niet bekend. De che mische fabriek „Andrélon" zegde een bedrag toe van 700 nl. 300 van het personeel, door de directie verdub beld, en bovendien 100 van een Zweedse relatie. BU het reeds eer der vermeld bedrag van 29000 ko men dus ook bovengenoemde bedro gen, zodat de stand nu is circa 34000. De financiële commissie be tuigt haar dank aan degenen, die door huisbezoek meewerken aan de acties van certificaten en nuchteren kalveren. Collecte. De geldinzameling voor „Simnvl" brocht op dc somma van 205.95. BOSKOOP MANDENMAKER IN HET GOUD Maandag a.8 20 April zal de heer Floris van den Heuvel het heugelijk feit herdenken dat hij 50 jaar gele den in dienst kwam bij dc heer San- der. E. Dortland. mandenmakorij al hier. Als knaap van 15 jaar maakte hij zich spoedig vertouwd met de „teen- bos" en in de loop van de vele Be gane jaren zijn duizenden manden door zijn handen vervaardigd, naar alle windstreken gegaan, verpakt met Boskoopse culturen. Zijn tegenwoor dige patroon, de heer Sander E, Dortland Jr. beschouwd de plichtge trouwe nijvere werker in feite niet als zijn werknemer, veeleer voelt de „baas" zich een zoon van ..Floor", wat geen verwondering wekt omdat de nog jonge patroon, het vak voor het merondeel van zijn knecht heeft geleerd. De jubilaris doet zijn werkzaam heden nog steeds nauwgezet en denkt er nog niet aan om zijn taak in jon gere bonden te leggen. Integendeel, als zijn vrouw er op zinspeelt dot het gezien zijn leeftijd toch wel een beetje minder zou kunnen, heeft hij ongetwijfeld een uitgesproken 8lech te dag. Wanneer Van den Heuvel dan opmerkt dat hij heus nog voor geen jongere behoeft onder te doen, als 'f op werken aankomt, heeft hij vol gens zijn patroon nog volkomen ge lijk ook. Deze zou hem voor geen lief ding willen missen. Gezien dit alles, js het te hopen dot „Floor" nog vele jaren in gezondheid, zijn hem dierbaar geworden werk, zal kunnen en mogen doen. Proficiat gouden jubilaris. LEIMUIDEN E.II.B O.-examen. In het afge lopen winterhalfjaar is er een EHBO cursus gegeven voor beginnelingen door dr. J. A. Brinkhorst en mevr. Heenk—Bergshoeff. Donderdag werd door dr. A. Quartal uit Ter Aar en dr. Nout uit Nicuwvccn het eximicn afgenomen, waaraan in totaal door zeventien personen is deelgenomon. Geslaagd ztjn de dames: Bep v. Vel- zen, G. Roest, H de Ron en de heren Th. A. J. Hcuzon, J. P. Jongejan, E. J. v. Velzen, J. A. M. Tyburg, H. J A. Bouwman, K. Bouma, H. W. v. d. Hoorn, allen wonende te Leimuidcn, mej. A Verbruggen en de heer A. Uilenburg, beiden wonende tc Rijn- saterwoude, mej. C. M. A. Rijkelijk- huizen, wonende to Woubrugge on de heer D. v. d. Blom wonendo in de gemeente Haarlemmermeer. In het volgende najaar zal dc slot- curau8 gegeven worden, ter verkrij ging van het eenheidsdiploma. Mevr. Heenk bood de heren exa minatoren namens de EHBO-vereni- ging een doos sigaren aan. Namens de cursisten sprak de heer H. J. A. Bouwman een dankwoord tot dr. Brinkhorst en mevr. Heenk- Bergshoeff. TER AAR Gemeenteraad. Dinsdagavond te half acht komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen ten Gemeentehuize. De agenda vermeldt o.a. de volgende punten: Schrijven van de Minister van Econ. Zaken in zake uitvoering Winkelsluitingswet 1951. Voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling school- artsendienst Bodegraven e.o. Voor stel tot deelneming aan de Stichting „Waarborginstituut voor de Veen- streek". Voorstel tot reconstructie van de Langeraarseweg tussen de zg. Grote en Kleine brug. Voorstel beschikbaarstelling gelden tractatle schoolkinderen. Voorstel tot wijzi ging bouwverordening. Tulnbouwcursus. In de koffie kamer van het Veilingsgebouw werd de eindles van dc alg. Tulnbouw cursus gehouden. Behalve de leraren waren aanwezig verschillende geno digden, o.a. de heer J. A. VerklcU, leraar in algemene dienst van het Rljkstuinbouwconsulentsohap Amstel veen, de heer C. Hoogenvorst, Dir. v. d. Velling. do heren W. Heijns, J. Frollk en p. v. d. Hoorn, vertegen woordigers van respectievelijk C. B. F. B. en L. T. B. Het hoofd van de cursus, de heer G. J. van Loo, stelde de cursisten verschillende vragen, die vlot wer den beantwoord. De heer Verkleij reikte daarop aan de geslaagden met een toepasselijk woord de diploma's uit. De cursisten werden nog toegesproken door de he ren W. Heijns en J. den Haan, die doch spreker zette uiteen dat dit toch wel noodzakelijk is, wil men aanspraak maken op eventuele rechten. Nadat spreker nog verschil lende vragen had beantwoord sloot de heer Roevers, onder wiens lei ding deze bijeenkomst stond, deze avond met een woord van dank aan dhr van Vorst en met de toezegging van deze, dat .mocht men later nog eens een beroep op hem doen voor een nadere uiteenzetting, hij daartoe gaarne bereid zou zijn. ZWAMMERDAM Géb.: Hermanus Gerardus z. v. G. Hunane en C. W. Bakker; Jacoba Elisabeth Maria, d. v. G. M. L- Rut- jens en W. P. dc Wil: Margaretha Anna Maria, d. v. M. C. dc Wit en G. A. Mulder. Getr.: W. Fvan Wuk, 26 j. en J. Th. Rietveld, 24 j.; J. Voorend, 28 j. en Chr. Vink, 26 j. Overl. Antje Eikelboom, echtgen. van D. IJff, 72 j. Arie Blanken, 51 jaar. Vrijdagmorgen te 10.30 had de plechtige inwijding plaats van de R.K. nieuwe Fröbelschool der Paro chie van St, Martinus aan de Ma- riastraat. Onder do belangstellenden merk ten wij op: de geestelijkheid der bei de parochies; rector Van Gent, Bis schoppelijk Inspecteur L.O., mevrouw Van Nispen tot Pannerden, echtge note van de burgemeester (die ver hinderd was), do beide wethouders, de oud-wethouder van onderwijs, de heer J. O. Vermeer, mej. Kramer, schoolarts, kerk- en armbestuur van St Martinus, dc wnd. algemeen-over ste van de O. L. Vrouwe Stichting uit Amersfoort, hoofden vani 6cholen, cerw. zusters van belde parochies, onderwijzeressen etc. Ook de archi tect der school, de Importeur der Oostenrijkse school, de aannemers de geslaagden feliciteerden met het en onderaannemers e.a. Ook de heer behaalde gucces. Het hoofd van de cursus sprak het slotwoord. Inzonder heid bracht hij een woord van dank aan de directeur van de velling voor de prettige samenwerking. Geslaagd zijn voor richting groen te- en bloementeelt: Jac. v. d. Berg; C. H. G. Borst; C. P. Bocxe; C. J. Versluis en Tb. Versluis; Voor rich ting groenteteelt: G. v. Lammeren; P. Touw en Alb. Versluis. NIEUWVEEN Lezing Bescherming Bevolking. Gisteravond hield dc heer van Oord plv. kringlelder B. B. te Aiohen a/d Rijn op het gemeentehuis alhier een lezing voor een aantal genodig den, o.a. de brandweer, de politie, blokhoofden en afgevaardigden van de twee pl. E.H.B.O-verenigingen. Spreker gaf een zeer duidelijke uit eenzetting van de thans geldende wettelijke bepalingen betreffende de bescherming burgerbevolking. Sor. somde een aantal organisaties op die in elke gemeente moeten worden gevormd, nl, de brandweer, genees kundige dienst aangevuld met de E.H.B O., blokploegen en de reserve- politie. In tijd van oorlog moet iedere bur gemeester over deze ploegen kunnen beschikken. Het is daarom nodig dat nu in vredestijd deze gevormd wor den, en spreker nodigde dan ook al len uit daartoe een vrijwillige ver bintenis aan te gaan. Uit plichten vloeien ook rechten voort, en ook de plichten en rechten werden zeer uit voerig besproken. Toch waren er nog verschillende bezwaren tegen De Jong, directeur van O. W„ ge tuigde van zijn belangstelling. Pastoor Kosters begon met de ker kelijke inzegening; vooraf gaf hij de Nederlandse tekst der gebeden aan. Na deze plechtigheid en het serve ren der koffie, die werd aangevuld met heerlijk gebak, vervaardigd door de leerlingen der Huishoudschool, plus een rokertje, nam de pastoor het woord. Spr. begon met het betuigen van z'n leedwezen dat de alg. overste, die zoveel gedaan heeft voor deze bouw, wegens ziekte hj dit feest niet tegenwoordig kon zijn. Spijt betuigde de Pastoor over de vergissing, waar door deze wijding niet gisteren kon geschieden en waardoor thans de burgemeester niet tegenwoordig kon zijn. Pastoor releveerde vervolgens, dat toen hij hier 18 jaar geleden kwam er al behoefte aan een goede Kleu terschool bestond. Er was toen al 4000 voor de stichting, maar dat be. drag was juist voldoende om de oude school wat op tc knappen. De moei lijkheid van slechts een bescheiden subsidie der gemeente maakte de stichting schier onmogelijk, maar dank zij de samenwerking met de O. L. Vrouwe-Stichting is de nieuwe school er thans en ze zal onder haar beheer blijven. Dc kerk schonk de grond, maar de stichting deed verder alles. Spr. ver klaarde namens het kerkbestuur niet dankbaar genoeg te kunnen zijn, me de over de zo keurige inrichting. Dc school is onder de bescherming gesteld van de H. Bernadette; een mooi beeld dozer jeugdige heilige wordt geplaatst in de gang der school. Dank bracht de pastoor vervolgens aan alle anderen, die hebben mede gewerkt op zulk een prettige wijze het tekenen van de verbandakte, I aan de totstandkoming van dit mooie gebouw. Moge zeer vele kinderen, de kleutex's, dus de schoonste bloemen uit de bloemenstreek, hier geestelijk en lichamelijk groeien tot goede le den der maatschappij en tot ware kinderen van God (langdurig ap plaus). Hierna werd door allen een rond gang door het gebouw gemaakt; ieder was opgetogen over dé doelmatigheid en de gezelligheid der lokalen. Nadat men weer in de speelzaal was teruggekeerd werd het woord gevoerd aoor wethouder Van Dam. Namens de gemeente verklaarde hij grote bewondering te hebben voor hetgeen de Zusters van Amersfoort gedaan hebben. Hij feliciteerde de pastoor, de zusters, de ouders en ook de gemeente. Met dit gebouw is weer eens bewezen wat het particulier initiatief vermag. Moge deze school onder Gods zegen rijke vruchten dragen. De heer J. O. Vermeer, oud-wet houder van onderwijs, dankte voor de uitnodiging, waarvan hij gaarne gebruik heeft gemaakt; Hij, die het openbare leven gaat verlaten, verge lijkt zich (onder hilariteit van de aan wezigen) met een oud huzarenpaard, dat nog opspringt als het de krijgsmu ziek hoort. Als het over onderwijs zaken gaat, begint het hart van spre ker te popelen. Er wordt wel eens ietwat smalend gezegd: „het is maar kleuteronderwijs", doch spr. accep teert dat „maar" ndet. Het eerste on derwijs is voor het ontvankelijk kin derhart van grote betekenis. Spr. bidt, dat biddend het goede zaad hier in de kinderharten moge worden ge strooid. Mej. Kramer, de schoolarts, merkt op, dat het kleuteronderwijs al rond 85 jaar is achtergesteld en het moest marcheren door kleine subsidies der gemeenten en bijdragen der ouders. Laat ons in deze echter niet al te som ber de toekomst tegemoet gaan. Voor dit gebouw brengt mej. Kramer gaar ne hulde en. zij hoopt dat het moge strekken tot zegen der j.eugd. Hierna spraken nog de architect der jjchool, de lieer Van der Heijden, die als souvenir een prachtige electri. schc klok aanbood; dc importeur der Oostenrijkse school, die een mooie Nederlandse vlag aanbood, de aanne mer, die er een vlaggestok aan toe voegde en nog een ander, die voor ieder lokaal een thermometer be schikbaar stelt. Pastoor Kusters bedankte allen en ieder afzonderlijk op sympathieke en humoristische wijze. Hiermede was deze schone plech tigheid, die rond 2 uur in beslag nam, ten einde. Zondag 19 April is er gele. genheid van 24 uur om het mooie Het is gisteravond weer duidelijk gebleken, dat de plaatselijke gemeng de zangvereniging „Vox Laeta" in een grpte behoefte voorziet. Dit kwam vooral tot uiting in hot groot aantal belangstellenden, dat zij had den weten te trekken, alsook in het aandachtig gehoor, waarmede het al leszins te waarderen programma werd aanhoord en dat zich vooral aan het slot In een daverend applaus ont lastte. Een van de hoogtepunten vormde wel de solistische medewerking van de sopraan» mej. Lize Schoo uit Oude Wetering, die reeds eerder in de Pan. cratiuszaal met groot succes excel leerde. Vooraf sprak dc voorz. van „Vox Laeta", de neer P. J. Koek, een wel komstwoord, waarbij het hem genoe gen deed de donateurs, zij het wat laat, in het seizoen, een mooj pro gramma op haar jaarlijkse uitvoering te kunnen aanbieden. Spr. wees erop, dat er nog gebrek is aan mannen leden. Dit bleek ook wel toen hot koor- zich op het toneel opstelde, waarbij de op de achtergrond ge plaatste mannenstemmen zich amphi- theatergewijs moesten opstellen, om hun geluid in het dominerend vrou welijk gedeelte te Kunnen doen weer klinken. In haar befaamde dirigent Toou Vranken heeft „Vox Laeta" wel de man gevonden, aan wiens lei ding zij zich volledig kan overgeven en die dan ook het koor met vaste hand door enkele minder eenvoudige gedeelten heen hielp. Het bijna honderd leden tellende koor dat reeds op diverse concoursen een eerste prijs wist te behalen, open de het programma met het „Cantate Domino" van H. Hassler en het „Exulte Justi" van da Viadana. Na een minder geslaagd „Adoramus te" varj Mozart, vonden koor en soliste mej. Lize Schoo elkaar in een harmo nisch prachtig gezongen „Laudate Dominum" van Mozart. Bijzonder mooi weerklonk het „Locus Iste" van A. Brückner. Dit meer stemmige ge deelte werd besloten door de so praan-soliste met een gedeelte uit het motet „Exultate JuH-'i Na de pauze weerklonk allereerst door koor met piano-begeleiding het „Lentekoor" uit het Oratorium „Die Jahreweiten" van J. Haydn, terwijl mej. Lize Schoo hierna wel aan glans won in de uit dit Oratorium genomen aria „Welche Labung". Zeer veel waardering verkreeg het koor met een fragment uit „Nabucco" van Verac, terwijl mej. Lize Schoo een warm applaus in ontvangst mocht ne men voor haar hieruit genomen opera-aria „Non so piü". Voor de liefhebbers van het lichtere genre wercen oor en oog gestreeld in de „Donauzangen" van IvannovicL Hierbij waren de ballet ten ingestudeerd door mevr. Castelein uit Leiden, en vooral ook dit gedeel te mocht, mede zij de kleurige cos- tumering, alleszins geslaagd genoemd worden-. In feite vroeg het hieruit op levende applaus om een herhaling. Dit zal echter pas gebeuren op Don derdag 23 April, wanneer een her haling gegeven wordt van deze op hoog peil staande en alleszins te waarderen mooie muziekavono. wy kunnen ons tenslotte volkomen aansluiten bij hot door kapelaan Sik- king gesproken dankwoord, waarin lof werd toegezwaaid aan dirigent Toon Vranken, mevr. Castelein en mej. Schoo aan wie naast deze lof onder uitbundig applaus prachtige bloemen werden overhandigd. Last but not least werd de schijnwerper gericht op de pianist Jan v. d. Meer voox zijn accompagneren der soliste en pianistische begeleiding van het koor, waarbij wij, gezien zijn om vangrijk aandeel in deze geslaagde avond, volledig begrip konden heb ben voor het ontbreken van zijn im mer gewaardeerde piano-soli op deze avond. PANCRATIUS TONEEL SPEELDE SUCCESVOL „DE RAUWE GROND" De toneelvereniging „St. Pancra- tius wordt in haar bestaan gesteund door een groot aantal donateurs. Dat zij deze steun waardig is en ook waardeert, bewijst wel, dat zij in het afgelopen seizoen haar donateurs een ze keer een stuk aangeboden krijgt met 'n niet alleen wat meer ex-nstige inhoud, maar ook een verhaal dat het publiek tot het laatste woord weet te boeien. ..De Rauwe Grond" behan- delit in feite een reeds meer gebruikt thema en is geborduurd op de ge hechtheid yan de boeren aan hun grond. Sepe Damsma, van een oud boerengeslacht, gaat het niet voor de wind, en steeds hangt de dreiging over de Europese Landbouw-integra- gebouw te bezichtigen voor Iedere be langstellende, terwijl Maandag het onderwijs daar aanvangt. L.T.J. In de grote zaal van Flo ra hebben dc Katholieke Land- en Tuinbouwjongeren het feest gevierd, dat in de vastenavond in verband met de overstroming werd verscho ven. De voorz., dc heer Hulsebosch, heette in z'n openingswoord bijzon der welkom kap. Suyker, de g. a. als mede de bestuurdcren van naburige L.T.B.-verenigingen. Het komt spr. voor,' dat een jaarlijkse samenkomst als deze traditxe wordt. De heer G. Meskers, voorz. der afd. ZUk, sprak een woordje van ge meende propaganda, daarbij uitslui tend de belangen der jongeren voor ogen hebbend. Hij wees op proble men als emigratie en benadrukte de noodzakelijkheid van „bij" te blij ven. Al ziet spr. in emigreren geen aards paradijs, toch is dit voor onze katholieke agrariërs, vaak komend uit grote en zeer grote gezinnen een niet te vei-smaden oplossing. Na dit ernstig gedeelte voerde een toneelgroep je üit L.T.J.-leden be staand de klucht „Poppey als dienst meisje" op. Een kleine band van L.T.J.-meisjes bracht nieuwe fleur, terwijl de heer A. Gerritsen voor drachten en liedjes te beixlo bracht. De heer P. Langeveld, voorz. der afd. Zilk, sloot de succesvolle avond. DE ZILK ZAKELIJK ALTIJD! Een zesjarig zoontje van dc heer K. stak gisteren do drukke weg over om 'n slinger te verkopen. Het ventje werd aangex'eden door een brom fietser. Terwijl een verpleegster be zig was de hoofdwonde ie verbinden, kwam 'n broertje van zeven jaar vertellen dat hij de slinger voor *n dikke prijs had verkocht. KATWIJK Geslaagd. Voor het bondsdiplo- ma reddend zwemmen, opgeleid bij de Katwljkse Reddingsbrigade zijn geslaagd de heren A. van der Plas, J. D. Ouwehand, T. P de Koning, K. v. Beelen, Jac. Pluimgraaff P. Schuite maker, Joh. Plulmgraaff en Mej A. Kuyt. Voetbal. Een politieelftal uit Zandvoort speelde op het Quick Boys- terrein een wedstrijd voor de compe titie tegen hst Katwljkse politie-elf- tal. De Katwljkse politie won met 30. B\j de rust was de stand 10. NOORD WI IK Gouden huwelijk. De heer H. A. Mathot en mevrouw G. Mathot— v. der Ham hopen op 6 Mei a.s. de dag te herdenken waax-op zij voor 50 jaar in het huwelijk traden. Eremedaille. Bij Kon. besluit is de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau,' toegekend aan de heer H. Vink, meesterknecht bij de fa. A.J. Reekers alhier bij gelegenheid van zijn 40- jarige trouwe dienst. Geb.: Boukje J. d. v. A. van Dors- sen en M. E. Vet; Johannes H, z. v. J. A- Groenewoud en A. A- de. Rid der; Teunls L, z. v. L. van Duyn en C. E. van Beelen; Anastalia A. J., z. v. Till. Steenvoorden en A. J. Gor dijn; John. P. P, z. v. J. Th. Salraen en M. C. Roelandse; Johanna, d. v. N. G. Rampman en A. Schuitemaker; Geraldina C-, d. v. G. H. Boot en H. M. van der Broek; Jacobus J. z. v. C. A. van der Berg en D. Burgmeij- Ondortr.: P. van Beelen, 32 j. en C. Passchier, 24 j.; W. P. van Dijk, 27 j. en M. M. A. van der Plat, 26 j. Getr.: C. Duindam en L. van der Zwan. A F. van der Ploeg en M. A. van Steijn; A. G. S. Rosier en R. H. de Heus. WASSENAAR Minister Mansholt over Landbouw- integratie. In „Het wapen van Wassenaar sprak gisteravond Z.Exc. S. L. Mansholt, Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening voor de plaatselijke afdeling van de Beweging van Europese Federalisten boven zijn hoofa, dat zijn boerderij verkocht zal worden. Zijn naaste bu ren Douwe en Reit Fopkens, beiden zeer rijke boeren, werken zijn onder gang nog in de hand om dc goede grond van Damsma te kunnen kopen. Deze laatste spant zich tot het uiter ste in om het erfgoed zijner vaderen te behouden en hierin komt de ge hechtheid aan de grond wel duidelijk tot uiting. Op de achtergrond hiervan speelt de liefde tussen Maiko Dams ma en Wiebe Fcpkens, welke laatste zijn vader met de dreiging zijn moe ders efdeel op te eisen en de grond van zijn vader te verkavelen om boer Damsma te kunnen redden, tot in- tie. Na een inleidend woord van de voorzitter, dr. E. H. F. v. d. Lely om schreef minister Mansholt het doel van integratie i;. het algemeen: het bevorderen van een verenigd en een gezond Europa. Samenwerking on samengaan op dit terrein tussen ver schillende landen is mogelijk, dat heeft de kolen en staalgemeenschap bewezen. Wel zijn vele moeilijkhe den te overwinnen. Minister Mans holt besprak een enkele: de tegen stellingen tussen de Europese boe ren zijn groot. Er moet o.m. rekening worden gehouden met verschillen in klimatologische omstandigheden cm verschillen in ontwikkelingspeil van keer kan brengen. Boer Damsma de boerenstand in de diverse landen. het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt tc 10 uur). LAGERE TEMPERATUREN Veel bewolking maar overwe gend droog weer. Zwakke tot matige wind, krimpend naar Noordwest of West Vannacht plaatselijk mist en hier en daar lichte nachtvorst. Lagere tem peraturen. 19 April: zon op 5.35 en onder 19.44; maan op 9 08 en onder 1.53 uur. 20 April: zon op 5.33 en onder 19.46; maan op 10.18 en onder 2 28 uur. Overwegend droog Het K.N.M.I. deelt mede: Op de Oceaan tussen IJsland en do Azoren bevindt zich een krachtig Jjcbied van hoge luchtdruk. Een uit- oper er van strekte zich vanxnorgexi uit over de Noordzee. Deze uitloper werd aan de Noordzijde aangetast door luchtdrukdalingen, welke sa menhangen met een actieve storing, die in het zeegebied tussen Usland en Groenland is ontstaan. Deze sto ring heeft zich in de afgelopen 24 uur in ongeveer Oostelijke richting verplaatst en lag vanmorgen voor de kust van Midden-Noorwegen. Fron ten, dje de depressie vergezellen naderden het Noorden van Sohot- land.. Deze fronten zullen geduren de het weekeinde ons land dicht na deren. Doordat in Scandinavië en op de Noordzee dalingen van de luchtdruk optreden, is een krimping van de wind naar Noordelijke richtingen te verwachten. In verband daermee zal de temperatuur morgen iets la ger zijn dan vandaag. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luxden: weer HELSINKI zwaar bew. OSLO zwaar bew. STOCKHOLM zwaar bew. KOPENHAGEN zwaar bew. LONDEN motregen AMSTERDAM zwaar bew. nevel geheel bew. zwaar bew. licht bew. 3 BRUSSEL PARIJS BORDEAUX NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZüRICH WENEN nevel nevel nevel nevel mist zwaar bew. Mozart, waarbij de pianist Jan v. d. drietal uitvoeringen kon aanbieden. Meer haar op gelijke bekwame Gisteravond ging de première van op de piano accompagneerde. Met deze laatste uitvoering, waarvoor een viertal opgewekte liedjes besloot raen gekozen had het toneelspel in 3 het koor het eerste gedeelte. bedrijven. „De Rauwe Grond" door verkrijgt hierdoor het behoud van zijn grond met tevens aan het slot een gelukkig paar. Reeds meerdere malen heeft de toneelvereniging „Pancratius" bewezen deze moeilijke stukken met een meer serieuse grondslag aan te kunnen. Wex'kelijk zeer goed gespeeld en doorleefd, waarin vooral Louwc Fopkens, Wie be zijn zoon, Piet Fopkens en Maike Damsma raak getypeerd werden. Geenszins willen wij hierbij de ande ren,. minder omvangrijke, rollen te kox-t doen, want deze sloten zich uit stekend bij het geheel aan. Een to neelavond, waarmede Pancratius veel eer heeft ingelegd. Hedenavond en Zondagavond heeft dc heropvoe ring plaats, en ,vij geloven wel dat de donateurs, die in het openings woord van voorz. A. Verdel voor de ondervonden steun dank weid toege zwaaid, dit na afloop evenredig zul len doen aan de toneelvereniging, die hun weer een zo rijk toneelgenot wist te bezorgen. Sterke ontsparing. Bij de Rijks postspaarbank werd over de maand Maart ingelegd 057.33 en terugbe taald 2.070.—. Een nieuw boekje werd uitgegeven. Bij de Rijkspostspaarbank te Roe lofarendsveen werd over de maand Maart ingelegd 1 1.469,99 cn terug betaald 5.835.34. Een nieuw boekje werd uitgegeven. Minister Mansholt sprak over het plan Beyen: het vormen van een fonds waaruit de financiën kunnen worden geput om moeilijkheden op het gebied van de prijzen te over winnen. Spr. sprak over dc Parijse confe rentie tussen 17 landen, die een te leurstellend verioop had. Met grote belangstelling wordt de volgende conferentie te Rome tege- moetgezien. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd zeer druk gebruik gemaakt. Medische Dienst. Dit week-end wende raen zich voor medische hulp in spoedgevallen tot de artsen A. H. Bertels en A. Doelman. De apothekersdienst wordt tot de volgende week Zaterdag waarge nomen door apotheek „De Burcht", Johan de Wittstraat 9. ZOETERMEER Fancy fair. Een dezer dagen werd in Zoetermeer de traditionele fancy fair gehouden ten bate van 't R.K. jeugdwerk. Vooral tijdens de avonden was het parochiehuis te klein on? alle bezoekers te kunnen bevatten. Door de overgrote drukte moesten de tweede avond x'eeds enke le attracties worden stopgezet, om dat de voorraden niet berekend wa ren op deze toeloop. Het resultaat overtreft alle verwachtingen en al lo opbrengsten van de voorgaande jaren. De netto-opbrengst, na af trek van alle onkosten, bedraagt ruim 1550. Nu moest het maar eens uit zijn, wat moet dat daar, willen jullie wel voor nu en voor altijd, en daarom eens als do...." besloot bollenkweker Jan Ravene- berg uit Rijnsburg do onver wachte bezoekers eens flink de waarheid te zeggen. Als je geen paal en perk stelde aan de brutaliteit van de bollenbe- zoekers, dan werd je veld helemaal in puin getrapt en per slot van re kening werkt Jan Ravensberg voor zijn eigen portel .onnaic en niet voor het plezier van de bollen/bezoekers. Juist had Jan al een paar jongens, die als gekken door zijn hyacinthen aan het draven waren, met een paar welgekozen woorden de laan uitge- jaafd en nu zag hij weer een gezel- jaagd en nu zag hij weer een gezel- wijze door zijn bollen kuieren. Jan nam het niet, stoof naar buiten en schreeuwde reeds van verre. „Hei, Het werd een heel lang verhaal en in het kort gezegd kwam het hier op neer, dat volgens Jan de bollen evengoed vanaf de weg gezien konden worden en bij het ten zeerste op prijs zou stellen, als het gezel schap deze manier van bollenbezich- tiging verkoos hoven zijn tuin. Het groepje, Jat de eerste ogen blikken aandachtig naar Jan geluis terd had, bleek in ieder geval volg zamer dan de belhamels, die Jan kort daarvoor van zijn veld haa moeten jagen. De twee dames en het meisje verlieten de bollen en een heer kwam naar Jan toe en eprak op ver ontschuldigende toon: „Het spijt mij, dat wij zo onbeleefd zUn geweest, maar Koixingin Juliana en Prinses Marijke wilden zo graag de bloemen eens van nabij bekijken."

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2