2>e&2idóe(Sow/ïomX EISENHOWERS REDE INLEIDING VAN „VREDES-OFFENSIEF" De rode opmars in Laos Moskou schonk aandacht aan rede De spanning om de Sjah van Perzië Offer voor ons feestgeschenk Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 18 APRIL 1953 43ste JAARGANG No. 12867 Papeugracht 32, TeL 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2p. tnnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. felefoventjes f 1.50 EISENHOWERS VISIE Het is een machtig woord, dat Eisenhower Donderdag ge- sproken heeft, een woord, dat gegre pen is uit het hart van het volk en doordringt tot het hart van een ieder. Het is een woord, dat de staats- man en de krijgsman tot eer strekt I en begrepen wordt door de eenvou- I dige man, die hier hoort uitspreken wat hem zelf reeds lang in de kop I spookte. In het kort komt het hierop neer: Wat is er overgebleven van de I hoopvolle verwachtingen in de lente van 1945, toen de wereldoorlog ein- I digde en èen periode van vrede en I geluk in het vooruitzicht lag? Wy zijn weer even ver als vóór de oor- log, want opnieuw „verduistert de schaduw van de vrees de we- 0 reld". Wat is dat voor een leven, dat wij nu leiden? 1 Doodsbang voor elkander stapelen I wij het ene wapen op het ander, leg- gen wij alsmaar grotere voorraden bommen aan, vinden wij het gruwe- I lykste moordtuig uit om elkander te i vernietigen. En dat alles kost ons f schatten gelds, terwijl wij het geld zo I bitter en bitter nodig hebben om in I onze armoe te voorzien. Laten wij op- I houden met elkaar naar de keel te I vliegen, het geld van de bewapening sparen en er één grote pot van ma ken, waaruit wij voortaan geen mede mensen maar de armoe en de nood- I druft over de hele wereld zullen be- f strijden. Waarom zou dat niet kunnen? Wij, zegt president Eisenhower, en I hij weet, dat hij hier niet alleen als f vertegenwoordiger van de Amerika nen spreekt, maar ook van al die I millioenen, die men in een grote ver- zamelnaam van „het Westen" be grijpt wij willen wel; wij zijn be- I reid om onze volledige medewerking te verlenen. Maar willen de nieuwe E heerst in het Kremlin dat ook? Als zij hun goede wil wensen te bewijzen, hebben zij thans volop ge- legenheid. Er zijn daden genoeg te j stellen in een tijd als de onze en op j daden komt het aan, want van mooie woorden hebben wij onze buik meer i dan vol. Eisenhower noemt een paar van die daden als voorbeeld: onder- g tekening van he-, vredesverdrag met I Oostenrijk en vrijlating van de dui zenden krijgsgevangenen uit de twee- de wereldoorlog, die nog altijd in Rusland worden vastgehouden. Zul ke daden zouden groter prqpagandis- tische kracht bezitten dar. welke fraaie woorden ook; zij zouden de f hergeboorte betekenen van het ver trouwen onder de volkeren. Het Stalin-tijdperk ligt achter de I rug, nieuwe heersers zetelen op het Kremlin en er zijn enige hoopvolle I geluiden gehoora. die wijzen op een kentering. Eisenhower doet nu een beroep op hen, om mee te werken, I want er ligt voor hen een prachtkans open om „het getij van de geschiede- I nis te doen keren". Dat is ongetwijfeld taal, die begre- pen wordt; een taal, waarvan ieder moet toegeven, dat zij de spijker op z'n kop slaat. En bovendien een groots gebaar van tegemoetkoming door een president, die in onze tijd ongetwijfeld de machtigste man ter wereld is. rFOEN EISENHOWER de wereld- situatie in enkele woorden haar scherp tekende,gaf hij ook de oor zaak van het kwaad aan, n.l. het feit, dat de Sovjet-Unie een andere weg gekozen had en aldus de wereld in twee totaal verschillende blokken had verdeeld. De Sojvet-Unie heeft haar veiligheid gezocht in machts overheersing, de Sovjet-regering heeft getracht het ideaal der veilig heid te bereiken door anderen hun J veiligheid te ontrukken. „Interessant, zei Wisjinski, maar niet helemaal juist". Hij zal daar wel mee bedoeld hebben, dat de verde- I ling van de wereid in twee vijandige blokken niet de schuld van de Sov- i jèts is maar van het imperialistische en agressieve Amerika. Wanneer hij dat bedoeld heeft, zijn wy het niet j met hem eens, maar wel zouden wij het met hem eens zijn geweest als hij bedoeld had te zeggen, dat de oorzaak veel dieper lag. De onvrede op aarde dateert reeds van de tijd van Kain, die zijn broeder Abel doodsloeg. De oorzaak van de heer schappij van moord en doodslag op deze wereld ligt niet in de politiek j dér Russen, maar in de neiging tot I het boze, die sinds de zondeval de mens is aangeboren. „Vrede op aarde, den mensen van goeden wil". Waren alle mensen van j goeden wil, dan was er nooit meer I oorlog op de aarde en behoefde nie- mand zich op oorlog voor te berei den. Maar er zijn goeden en kwaden i geweest vanaf de oudste tijden en wij kunnen moeilijk aannemen, dat de laatste kwade rakker met Stalin is gestorven. Desniettegenstaande stemmen wij van harte in met Eisenhowers harts tochtelijke klacht, dat hij niet gelo ven kan, dat God de mens heeft ge schapen om de vruchten var. de aar de en van zijn eigen arbeid te ver nietigen. Neen, dat was de bedoeling niet, zeer zeker niet in het paradijs; maar daar zijn wy uit gesmeten. Het enige, dat wij nu nog kunnen doen, I is te trachten onze aarde zo goed mo- I gelijk bewoonbaar te maken, al zul- I len wij er nooit weer een paradys I van kunnen maken. En daarbij kun- I nen wy zoveel mogelijk goed willen- I den om ons heen verzamelen. Wij hopen daarbij, dat Eisenhower beter tt Instemming van verschillende zijden De rede, welke president Eisenhower Donderdag gehouden heeft over de wereldvrede en de vermindering der bewapening, is slechts de inleidings frase van een algeheel „vredesoffensief", aldus verklaarde Vrijdag een woordvoerder van het Witte Huis. De Amerikaanse regering, zo zeide hij, is reeds met al haar ten dienste staande middelen een actie begonnen om de Sovjet-Unie er ioe te bewegen, haar medewerking te verlenen aan een doe'treffend vredesplan Het denkbeeld van dit Amerikaanse „vredesoffensief" «s besproken met de republikeinse leiders in het Congres en het plan is aan de regeringen van Groot-Brittannië en Frankrijk voorgelegd, die er ,in algemene termen" haar goedkeuring aan hebben gehecht. Het plan is grotendeels afkomstig van de president zelf, die er verscheidene weken aan heeft gewerkt. NEDERLANDSE INSTEMMING De Nederlandse minister zonder portefeuille J. M. A. H. Luns heeft zyn instemming betuigd met de rede van president Eisenhower over de buitenlandse politiek. De Nederlandse regering, aldus de minister, is het volledig eens met de visie op de tegenwoordige wereld situatie, die in de rede van de pre sident zo welsprekend is uitgedrukt. Mr. Luns verklaarde, dat de Ne derlandse regering accoord gaat met de principes, die door de president zijn genoemd voor het eindigen van de huidige toestand en spanning tus sen Oost en West. en met de stappen, die hjf voorstelde om vertrouwen en vrede tussen de naties, waar alle volkeren ter wereld naar verlangen, te herstellen. Het is welbekend, dat de Neder landse regering sterk voor interna tionale samenwerking en Europese eenheid op de grootst mogelijke schaal is en de opmerkingen van de president, die een uiting zijn van zijn bereidheid om een bredere Euro pese samenwerking te bevorderen, zijn daarom te Den Haag zeer gun stig ontvangen. Ook Churchill ingenomen Winston Churchill heeft gisteren avond verzekerd, dat de Britse re gering de inhoud van Eisenhowers rede geheel onderschrijft. De Britse premier was uiterst ingenomen met „deze veel-omvattende en schitte rende uiteenzetting van onze positie door president Eisenhower, die de gehele reeks van practische kwesties, welke de wereld verdeeld houden, onder woorden heeft gebracht". Moskou toont belangstelling De Russische pers en radio hebben aan een samenvatting van Eisenho wers rede en commentaar daarop 361 woorden gewijd, hetgeen bete kent, dat men deze rede te Moskou beschouwt als een belangwekkende politieke verklaring. De samenvat ting werd gegeven in een telegram uit Washington van het officiële Rus sische persbureau Tass en de Pravd3 gaf aan het bericht een opvallende plaats. De commentaar op de rede was zeer gematigd van toon. Eddy Gilmore, de correspondent van Associated Press, die nu al tien jaar in Rusland is, kan zich niet her inneren, dat de Russische pers en ra dio ooit zo snel op een buitenlandse politieke verklaring hebben gerea geerd. De Moskouse kranten stonden vanwege het tijdsverschil (acht uur vroeger dan New York) voor een moeilijke taak, maar, zo schrijft Gil more, men krijgt bijna de indruk, of de Russische pers op Eisenhowers re de heeft zitten wachten. Gouverneur van Sjiraz ontslagen Premier Mossadeq heeft Vrijdag de gouverneur en het hoofd van de politJe van Sjiraz in Zuid-Perzië ontslagen. Te Dezfocl, een olicstad, is voor de tijd van een week de staat van beleg afgekondigd. In Sjiraz hadden zoals men weet betorers woningen en kantoren van functionarissen van het Amer kaan- sen program voor hulp aan onvol doende onwikkelde gebieden aange vallen. „Het leger, op instigatie van het hof, is rechtstreeks verantwoordelijk Franse terugtocht De Vietminh-opstandelingen in Frans Indo-China blijven versterkin gen sturen naar de staat Laos, die ze enkele dagen geleden zijn binnenge trokken. Zij hebben ngekondigd deze staat en Cambodja te zullen „bevrijden". In totaal zijn 40.000 communistische soldaten in opmars. De Fransen hebben toegegeven dat het er voor hun troepen in Laos som ber uitziet. De zich terugtrekkende Franse Unie-strijdkrachten worden onophoudelijk bestookt door de Viet- minh, die van drie kanten oprukken Volgens Franse generaals zijn dc verliezen groot. Terwijl de vermoeide voormalige bezetters van het garnizoen in Neua zich voor in totaal drie rode divisies ir. veiligheid proberen te stellen, zijn Franse troepen in Noord-Laos bezig de buitenpost Nonget te evacueren. Nonget ligt 400 km ten Zuidwesten van Hanoi. Volgens enkele berichten is Nonget reeds onder de druk der Vietminh bezweken. Straffe maatregelen in Kenia Duizenden inheemsen zijn verdre ven uit twee dorpen nabij Nairobi. De hoofdstad van Kenia die volgens de politie haarden van Mau-Mau- activiteiten zijn. De dorpen zullen met de grond gelijk worden ge maakt. De ongeveer zevenduizend in woners trekken met hun vee en ver dere bezittingen naar Kikoejoe-re- servaten in het Noorden van 't land. Vrijdagochtend vroeg hadden poli tie en militairen de beide dorpen omsingeld. Alle volwassenen wer den ondervraagd en in totaal zeven honderd verdachte personen zijn aan gehouden. De inwoners van de dorpen kre- aanzegging binnen 48 uur te ver trekken. bestand zal zijn tegen teleurstellin gen dan het idealisme van z'.'n voor ganger Wilson, die indertijd (na de eerste wereldoorlog) de idee van de Volkenbond lanceerde, maar zich ontgoocheld terugtrok, toen zijn ideaal gekraakt werd tegen de hard heid van de realiteit Het practische nut van Eisenho wers vredeskreet lijkt ons vooral te liggen in het feit, dat daarmee de in druk van het jongste vredesoffensief van het Kremlin is uitgewist. Zolang er geen initiatief van het Wasten uit ging, moest de indruk gaan heersen, dat het de Russen waren, die wel wilden, maar dat de anderen niet wilden. Thans is Eisenhower geko men met zulk een ver gaand en in z'n eenvoud zc aansprekend plan, dat iedereen zegt: Zó is het precies en dat is de weg. En het is aan Rus land om kleur te bekennen. In Hanoi vragen de Fransen zich intussen af waarom de Vietminh de rug hebben toegedraaid aan de vitale delta van de Rode Rivier in Vietnam bij Hanoi en hun krachten 40.000 man sterk wijden aan de invasie in Laos. De delta met zijn grote rijk dom aan rijst, zout en steenkool is do hoofdprijs van de strijd in Indo- China en de sleutel tot de zeggen schap over het gehele land. In mili taire kringen zegt men dat de Viet- minh-troepen de oorlog niet kunnen winnen, indien zij de troepen van de Franse Unie niet uit de delta ver drijven. De uitwisseling der gevangenen Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft Vrydag ge meld, dat het eerste convooi niet- Koreaanse zieke en gewonde krijgs gevangenen, die zullen worden uit gewisseld Vrijdagmiddag te Kae- song is aangekomen. Donderdag meldde het persbureau de aankomst van de eerste groep Zuid-Koreanen te Kaesong. De gevangenen droegen warme overjassen en „straalden van vreug de", aldus het bericht. Zij zijn on dergebracht in een hospitaal, dat is ingericht in een voormalig museum. Mohammed. voor deze incidenten" Dit is giste ren tégenover een correspondent van A.F.P. verklaard door prins Kosrow Ghatsjgai, Kamerlid en een der leiders van de machtige Ghatsjgai- stam, waarvan het grondgebied aan Sjiraz grenst. De stam is bekend om zijn trouw jegens dr. Mossadeq. Er zou een millioen rial besteed zijn om de diensten te kopen van een 700 man, die bloedige onlusten in Sjiraz moesten verwekken om aan te tonen, dat-de regering-Mossa- deq niet in staat was de veiligheid van buitenlanders te verzekeren. De politie en het leger hadden niet al leen geen hand uitgestoken onr de oproermakers te bedwingen, maar zy hadden hen zelfs beschermd tegen gealarmeerde aanhangers van Mos sadeq. Het Amerikaanse weekblad „This Week" heeft een verhaal gepubli ceerd van een gewezen lid van de Staf van de Russische ambassade te Teheran, dat Sowjet-ambassadeur Iwan Sadtsjikof er van beschuldigt de leiding te hebben van een geheim Russisch plan om Perzië te ruine ren, opdat de communisten het be wind over zouden kunnen nemen. Regering in Pakistan afgezet De gouverneux -generaal van Pa kistan, Khoe Mohammed, heeft Vrij dag de regering-Nazimoeddin ontsla gen en Mohamrrud Ali, de onlangs ontboden Pakistaanse ambassadeur in Washington, benoemd tot Nazi moeddins opvolger. Moh. Alie heeft Vrijdagochtend reeds een nieuwe regering gevormd, waarin zes minis srs uit het oude ka binet zitting hebben. De gouverneur-generaal verklaarde tot de slotsom gekomen te zijn, dat 't kabinet-Nazimoeddin had bewezen geheel onbekwaam te zijn om de moei lijkheden, waarvoor het land staat, aan te pakken. De voedselpositie is zeer ernstig, de algemene economi sche vooruitzichten tonen verscheide ne aspecten, die onmiddellijk met kracht moeten worden aangepakt en de toestand van wet en orde vraagt om een vaste hand, aldus Ghoelam denkt u er om: Collecte van dankbaarheid! „Wij met onze gezinnen, met onzt kinderen, wat kunnen ins de zware zor gen deren, als wy weten, dat die zorgen aan ons ge zin, aan enze kinderen wel besteed -ijn? In dat grote mystieke gezin, dat in ons vaderland in gezonde, normale verhoudingen is gegroeid dank zy het herstel der Kerkelijke Hiërarchie, dragen onze Bisschoppen de zorgen van de ouders. Laat ons Hur doen weten, dat Hun zorgen wel besteed zyn, en dit óók doordat wy stoffelijk blyk geven van onze dankbaarheid. Laat ons Hun een verrassing bereiden, laat ons Hen ontroeren door Hun tastbaar de gelukkig makende zekerheid te geven, dat wy weten, wat Zy voor ons doen en dat onze kinderlijke liefde naar Hen uitgaat in kinderlijke onstuimigheid Aldus lezen we in de Lekenbrief, die Zondag IX in alle katholieke kerken van Ne derland werd vaorgelezen, waarin de Stichting 1853—1953 ons aan spoort de collecte van morgen vooral goed te gedenken De Stich ting schrijft hierin over de bisschoppen als over onze ouders, die dagelijks de zorgen om ons dragen, wier voorgangers een eeuw ge leden de Katholieke Kerk in Nederland weer eeo normaal aanzien gegeven hebben en die krachtig leiding gegeven hebben bij de ver heffing van het katholieke volksdeel tot vo'waar-l'pe burgers. Wat zijn de zegeningen van het herstel geweest? Katholieke scholen, ka tholieke organisaties, katholieke pers, enz., enz. Moet di< alles ons niet tot grote dankbaarheid stemmen?. En moeter we morgen dan niet proberen die dankbaarheid in kJinknde munt te uiten? Dat kan natuurlijk niet. Maar wel kan ons offer van morgen op de collecte schaal een werkelijk offer zyn, dat we gaarne Vengen uit dank baarheid voor hetgeen de bisschoppen vbor ons deden Een offer om ons feestgeschenk aan de bisschoppen waar'ijk groots te maken! Onderzoekingscentrum slachtoffers A-hom m •-» rife jM De Commissie der Verenigde Staten tot onderzoek van dc schade, veroor zaakt door het werpen van de atoomboom, die op bevel van dc President der V. S. in 1946 werd opgericht, lieeft in 1951, in dc stad, waar de eerste atoombom werd gegooid, een centrum ingericht voor het onderzoek, van personen, die de ontploffing overleefden en zich binnen een straal van 1500 meter van de kern bevonden. Op 5000 personen, die leven in deze ruime en lichte, van alle comfort voorziene loodsen, gaat men na welke uitwerking de ontploffing had. Ter vergelijking houdt men nogmaals 5000 personen, die niet werden getroffen, doch die uit dezelfde omgeving stammen en even oud zijn als de 5000 getroffenen, onder controle. MIDDENSTAND IN MOEILIJKHEDEN DE ramp, die Nederland getroffen heeft, ligt geestelijk nu al weer zover van de niet-getroffenen af, dat men het min» of meer onaangenaam vindt er telkens weer aan herinnerd te worden. Nederland heeft meege leefd en gedurende verscheidene we ken een hechte samenleving gevormd tot bijstand van de ongelukkige slachtoffers; de wereld maakte één groots gebaar, dat naderhand wel licht legendarische faam zal krijgen en r.u, na bijna 3 maanden, heelt de sneldraaiende filmband van het we- j reldgebeuren ons alweer zoveel op-1 windende plaatjes voorgeschoteld, dat de ramp naar het achterkamertje van j onze gedachte is verhuisd. Dóch juist deze periode, nu het eerste felle leed j gestild is en een definitieve uitkomst eindeloos ver schijnt, is voor de ge- troffenen het zwaarst. Onder de duizenden getroffenen, en wij bedoelen hiermede momenteel de materieel getroffenen, bevinden zich enkele duizenden middenstan ders, winkeliers cn zelfstandige am bachtslieden, die hun zaak of werk plaats verloren zagen gaan of die zijdelings door de ramp zwaar getrof fen werden.. Zonder aanziens des persoons heeft het Rijk bij het ont staan van de ramp, een grote alge mene regeling getroffen voor voor lopige hulpverlening der direct-ge- troffenen en deze regeling is thans reeds oorzaak van veel ellende cn moeilijkheden in verschillende krin gen van de getroffenen, waarvan wij in dit artikel speciaal de zorgen van de middenstand willen belichten. WANNEER wy met een cijfervoor beeld beginnen, dan kuftnen we stellen, dat dc regering een rege ling voor levensonderhoud in het le ven riep, die o.m. bepaalde, dat een gezin met 4 kinderen een uitkering krijgt van 54.Het zal echter dui delijk zyn, dat de behoeften van een gezin, waarvan de kinderen b.v. een universiteit of hogeschool bezoeken, aanmerkelijk hoger zullen liggen, dan van een gezin, dat deze uitgaven niet in zijn huishoudboekje heeft staan. Dit éne verschil in uitgaven zou aan te vullen zijn met vele andere voor beelden als verzekeringen, rente- en aflossingsverplichtingen, contri buties doch zou altijd onvolledig zijn. Wy willen niet de practische on mogelijkheid van een op alle gebied doeltreffende overbruggingsregeling bestrijden, doch de regering dient er zich steeds van bewust te blijven, dat zij een „r.oodregeling" geschapen heeft met alle noodzakelijk falen van dien, die zo spoedig mogelijk door meer bevredigende vervangen dient te worden. E'EN regeling, die dezelfde als boven aangestipte gevaren in zich kan herbergen, vormt de wet op dc Wa terschade, die momenteel „parle- ments-klaar" wordt gemaakt. Reeds bij de wet op de Oorlogsschade heeft de linkse groepering in de Kamer fractie, met name de P. v, d. A., ge poogd, de wet een nivellerend ka rakter te gever.. Ging de K.V.P. en met haar de rechtse Kamerpartijen van de grond gedachte uit, dat de oorlogsverkla ring van 1940 een gemeenschapsdaad was en de gevolgen hiervan dus ook door de gemeenschap gedragen moes ten worden, de P. v. d. A. huldigde het standpunt dat het individu per soonlijk de verantwoording en het risico van zijn eigendommen draagt: deze partij wilde daarom slechts uit sociale motieven tot een schaderege ling overgaan, hetgeen haddc zij haar zin gekregen betekend zou hebben een minimum of althans een genivelleerde regeling. De P. v. d. A. kreeg toen haar zin niet, maar de uiterst moeilijke omstandigheden, die toen op practisch alle terrein Neder land beheersten, maakten van de wet .Oorlogsschade een doolhof, waarin de lachspiegels zelfs geen vreugde meer kunnen scheppen, omdat de wanhoop, dat men de uitweg niet meer kan vinden ieder gevoel voor humor doodt. DE omstandigheden, waarin de wa terramp ons land trof, zijn» echter dusdanig verschillend van de locstand van 1945, dat het labyrinth thans voorkomen kan worden. Niet alleen is thans slechts een betrekkelijk klein gedeelte van Nederland getroffen en is dc schade door de min.-president geschat op 2 millard slechts een fractie van dc 60 milliard, die dc oorlog geëist had, maar tevens zijn de economische omstandigheden in Nederland in ruime mate verbeterd en kan men dankbaar gebruik maken van dc ervaring, opgedaan bij het sa men stellen van dc wct(tcn) op de Oorlogsschade, zodat men kan weten welke klippen vermedeni dienen tc worden. Reeds nu bij dc overbruggingsrege ling zal men epn systeem moeten vin den .waardoor het om weer op dc hier besproken groep terug tc komen de middenstand mogelijk wordt ge maakt zonder verlies, zonder intering yan kapitaal, zonder het dwingen» tot verplichtingen cn schulden, de tijd, die zij improductief moet doorbren gen, te overbruggen. En ook bij de definitieve vaststelling vnn dc scha devergoeding zal dc regering zich be wust, moeten zijn, dat het eigen zelf standige karakter van de middenstan der bewaard dient tc blijven. Dc za kenman, die zijn voorraad en/of zaak verloor, de ambachtsman, die zijn machines zag wegspoelen, zal in staat moeten worden gesteld op dezelfde basis als voor de watersnood, zijn be staan voort te zetten. Voor de moeilijkheden, die zich hierbij, vooral op financieel gebied, zouden kunnen voordoen, meent do R.K. Middenstandsbond, die zich van af het begin van dc ramp met deze kwestie bezighoudt, een oplossing ge vonden» te hebben. Daar b.v. de za kenman, die een pand verloor, dat een momentele waarde van 10.000 had, doch waarvan de vervangings waarde 80.00.bedraagt, met 10.000.niet geholpen is en met 80.000.meer ontvangt, dan waar op hij recht heeft, stolt men zich ini genoemde kringen voor, dat de ogen blikkelijke waarde (hier dqs 10.000) vergoed wordt en dat het resterende bedrag tot de vervangingswaarde (hier dus ƒ70.000.verstrekt wordt in de vorm van een renteloze lening op zeer lange termijn. Daarnaast zal de regering zo min mogelijk langs een star lijntje van al gemene bepalingen moeten wandelen, doch zal zy zich met gepaste voorzich tigheid moeten haasten om dc ge vallen zoveel mogelijk individueel te beoordelen: het zal b.v. iedereen duidelijk zijn dat de zakenman, die een voorraad had van ƒ35.000.— met een voorlopige schadevergoeding van 5.000.— niet geholpen is, ook niet als noodmaatregel. Dc nasleep van de waterramp stelt de regering voor een zware taak, v/ant in dit artikel is alleen de scha de van de direct getroffenen op zeer onvolledige wijze behandeld. Een wel wellicht nog zwaarder pro bleem vormen de indirccte-gctroffe- nen, waaraan wij een volgend artikel hopen te wijden. Tot gistermiddag heeft het Natio nale Rampenfonds 106,1 millioen gulden ontvangen. Sinds Donderdag is er dus weer 400,000 gulden bijge komen. 3ia%%eltje Geduld is zulk een schone zaak En geeft het mensdom veel vermaak

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1