Nieuwe premieregeling voor woningbouw Merkwaardig ongeval te Amersfoort Wijchen mocht geen beter brand weer materiaal kopen Drents vee voor het rampgebied Polen zorgde voor de sensatie in de UNO „Vrouwen in de Raad" Elf weken op de Oceaan Het was de verkeerde kraan Spanning in Perzië ontlaadt zich in relletjes Minister Drees in het noodgebied VRIJDAG 17 APRIL 1953 BE LE1DSE COURANT TWEEUE BLAD PAGINA 1 Gemakkelijke voorwaarden voor bouwen van eigen arbeidershuis De nieuwe premieregeling voor de woningbouw is heden bij Kon. Be sluit afgekondigd. Dit premie- en bijdragebesluit woningbouw treedt op 20 April in werking. Tevens is een ministerieel besluit 0p grond van dit K. B. verschenen, gat een nadere regeling van genoem de' materie inhoudt Tot de belangrijkste wijzigingen in vergelijking tot de oude regeling behoort de vaststelling, dat de maxi mum-inhoud van woningen, waar door de premie wordt verleend, ver hoogd wordt van 375 tot 50 kubie ke meter. De inhoud van garages tal niet meer worden medegerekend. De hoogte van de premie zal af hankelijk blijven van het aantal per- tonen. dat in de woning kan wor den gehuisvest. Voorts zullen toe slagen voor funderingskosten en voor grondkosten worden gegeven, afhankelijk echter van een der drie groepen, waarin de minister de ge meenten heeft geclassificeerd. De bijdragen voor funderingskosten zul len voorts afhankelijk zijn van de soort fundering, alsook van de leng ten der palen, die eventueel inge heid moeten worden. Nieuw is een regeling voor het bouwen van eigen eengezinshuizen voor arbeiders of daarmee gelijk te stellen personen, houdende, dat bo ven de premie gedurende tien ach tereenvolgende jaren een bijdrage van 2,5 procent van de toegekende premie kan worden ontvangen. De aanvrager moet dan echter niet ouder dan 50 jaar zijn. Minister ir. H. B. J. Witte, die de nieuwe regeling voor journalisten toelichtte, zeide, dat de gemiddelde premie in feite niet hoger wordt. De premie wordt berekend over het verschil in bouwkosten tussen een minimumwoning van een bepaalde bezettingsgraad van voor de oorlog en een minimumwoning van heden Van dit verschil wordt een percen tage toegekend. De nieuwe regeling zal naar zijn smaak een betere ver deling geven. Wellicht zal de middenstands- bouw, mede door de aangekondigde huurverhoging, thans een betere kans krijgen. Hij verwacht echter, dat in de grote steden relatief min der premiewoningen gebouwd zul len blijven worden, dan elders in het land. Op de aanvragen, waarvoor de be schikking tot het toekennen van een premie op de dag van inwerking treding van de nieuwe regeling ge reed is, zal de oude regeling van toe passing blijven. Ingediende aanvra gen, waarop nog niet is beschikt, zullen op basis van de nieuwe rege ling worden behandeld, tenzij de be langhebbende zijn aanvrage intrekt. Degenen, die boven een premie een bijdrage volgens de 2,5 percent regeling wensen te ontvangen, die nen hun aanvrage in te trekken en deze opnieuw in te dienen met ver zoek om toekenning van premie en bijdrage. De reeds ingediende aan vragen zullen, voorzover zij niet worden ingetrokken, in chronologi sche volgorde naar de data van in diening worden verwerkt. De minister zeide, dat op grond van het programma van 25.000 pre miewoningen voor dit jaar slechts ongeveer 2000 goedkeuringen per maand kunnen worden afgegeven. Waar door de bouwstop van 1952 reeds een achterstand in het afdoen der aanvragen ontstond, moet iedere aanvrager enige maanden wachten, voordat goedkeuring kan worden ge geven en voordat gunning vrijgela ten kan worden. Zulks mede in ver band met de spreiding van de bouw activiteit. Bovendien moet men re kening blijven houden met het to gestane bouwvolume aan iedere ge meente. Wetsontwerp landbouwgronden Na de replieken op het wetsont werp vervreemding landbouwgron den heeft minister Mansholt het ónt- werp opnieuw verdedigd- De minister is er van overtuigd, dat de wet door de practijk zal wor den veranderd. Men moet echter een wet durven aannemen en op den duur wijzigingen aanbrengen. Een tijdelijk karakter er aan geven schept rechts-onzekerheid, waarte gen de minister waarschuwde. De Kamer kan zelf bepalen wanneer zij de wet wil wijzigen of wil laten ver dwijnen. In de wet liggen, meende minister Mansholt, alle mogelijkheden* om de prijsbeheersing te realiseren. De te genwoordige toestand kan niet wor den gehandhaafd. Hij verwachtte een stabilere ontwikkeling der koopprij zen dan tot nu toe. De minister vond het moeilijk om het voorkeursrecht voor de pachter in deze wet te regelen. Hij is echter ernstig bereid alsnog te overwegen of het mogelijk is. Bij een korte looptijd van de wet zou dat lastig gaan. De beraadslagingen werden geslo ten. Nader beraad is nodig tussen de commissie van rapporteurs en de mi nister. Vandaar dat de behandeling van het ontwerp werd geschorst. Waarschijnlijk wordt ze Dinsdag voortgezet. Dieren gebruikt als kinderspeelgoed Een landbouwer te Delft, wiens land vlak aan een van de nieuwste stadswijken grenst, heeft er enige weken geleden over geklaagd dat de jeugd er genoegen in had „paardje" te rijden op zijn varkens. De politie betrapte de knapen en nam hen on derhanden. Thans is gebleken, dat het spel letje de landbouwer een lelijke scha depost heeft berokkend. Drie zeu gen, die als „rijpaarden" hebben dienst gedaan, hebben in totaal der tig dode biggen geworpen. Ook eendagskuikens, die de laat ste tijd in winkels, op markten en bij poeliers, te koop worden aange boden, zijn door verschillende ouders voor een geringe prijs als speelgoed *oor hun kinderen gekocht. In de practijk leidt dit tot teleur stelling, want de eendagskuikens kunnen slechts onder bijzonder gun stige omstandigheden in leven blij ven In verband hiermee heeft de Limb. Vereniging tot Bescherming van Dieren een ernstig beroep ge daan op ouders, hoofden van scholen en onderwijzend personeel om mede hun invloed aan tc wenden, dat de jeugd beter en meer geschikt speel goed krijgt en op andere wijze aan haar liefde voor de natuur uiting kan geven. Huishoudster in arrest De 63-jarige alleenwonende heer te B. is Woensdagmiddag in zijn wo ning aan de St. Ansfridesstraat te Amersfoort door zijn 47-jarige huis houdster mej. L. bewusteloos in een stoel aangetroffen. De huishoudster waarschuwde de geneeskundige dienst, en personeel van deze dienst constateerde, dat te B. een schedelbasis fractuur en ver wondingen aan zijn rechterhand had. De dienst achtte het raadzaam de politie op de hoogte te stellen en de ze vond het noodzakelijk mej. L. in verzekerde bewaring te nemen. Er heerste enige wanorde in te B's huis en hier en daar vond men bloed sporen. Dr. Witte van het gerechte lijk laboratorium en dr. Zeldenrust van de gerechtelijke geneeskundige dienst te Den Haag hebben in samen- Werking met de gemeentelijke politie een onderzoek ingesteld. De toestand van de heer te B. was aanvankelijk levensgevaarlijk maar is nu iets verbeterd. Hij is nog steeds bewusteloos, Het is nog niet zeker of hier sprake is van een misdrijf dan wel van een ongeval. Wegens de snel groeiende belang stelling van het hefschroefvliegtuig hier te lande heeft de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart besloten op 28 April in het Kurhaus te Scheveningen een heli- copter-forum te houden, dat ten doel heeft, de mogelijkheden tot het ge bruik van de helicopters in Neder land nader te belichten. Gelderse Gedep. Staten te zuinig Thans kapitale boerderij geheel in as In Breda arriveerde Woensdagavond een zending vee (varkens en schapen), bijeengebracht door veehouders uit alle delen van Drenthe, dat werd over gedragen aan de gotroffenen in Noord-Brabant. Boer H. P. van Gent uit Willemstad koestert een lammetje, dat aan hem werd overgedragen. En wat zei Wisjinski? Wisjinski's mening over Eisenhowers voorstellen voor vriendschap tussen Oost en West luidde gisteravond Be langwekkend, maar niet helemaal i juist. In een joviale bui zei hij de rede i van de president nog niet geheel ge- lezen te hebben. Hij weigerde te zeg gen, welke van dc voorstellen vol gens hem onjuist wascn. Een diplomatieke vertegenwoordi- ger met een ervaring van vele ja ren zei. dat Eisenhowers voorstel aan Rusland, om dc Oostelijke satelliet staten onafhankelijkheid te verle nen, „niet realistisch" en zeer zeker nooit door de Sovjet-Unie verwezen lijkt zou worden. Hervatting bestandsbesprekingen Generaal Mark Clark, opperbevel hebber der V.N. in Korea, heeft ge neraal-majoor Harrison gemachtigd de communistische verbindingsoffi cieren mee te delen, dat de Verenig de Naties bereid zijn op 18 April over de hervatting van dc waponstil- standsonderhandelingcn te spreken. De wapenstilstandsonderhandelin- gern werden in October van het vori ge jaar afgebroken als gevolg van onenigheid over de krijgsgevange nen-kwestie. De Verenigde Naties hebben Zwit serland als het neutrale land, belast met de uitwisseling van de krijgs gevangenen, die niet naar hun land willen terugkeren. Gisteravond is in de buurtschap De Noord te Wychen nabij Nijmegen een kapitale boerderij tot de grond toe afgebrand. Een groot gedeelte van de inven taris en enkele stuks vee gingen ver loren. De ljrand, die om kwart voor negen door onbekende oorzaak in de veestal was uitgebroken, kon niet ge blust worden, ondanks het feit dat de Wychense brandweer onmiddellijk was gevraagd. De oorzaak daarvan is, dat de Wychense brandweer sinds ja ren geen deugdelijk materiaal meer heeft, zo vertelde ons de burgemees ter van Wychen. Men heeft slechts een spuitje uit 1930, dat echter na enkele ogenblikken gebruikt te zijn, verdere diensten weigerde. Met de grootste moeite is het gelukt, een na bij gelegen boerderij te sparen. Toen dé Nijmeegse brandweer arriveerde, viel er niets meer te redden. De burgemeester zeide ons, dat een Jongetje ging in bed met lucifers spelen ETAGE UITGEBRAND Het vijf jarig zoontje van de fam. P. te Hilversum werd gistermorgen op een ontijdig uur wakker en in plaats zoals zijn gewoonte was naar zijn grootouders, die de bene denverdieping bewonen, te gaan, kroop hij met een gevonden doosje lucifers weer in bed en ging daar prolberen of de stokjes werkelijk vlam vötten, als zij langs het doosje 'gestreken wérden. Wat dit betreft werd het jongetje volkomen gerust gesteld, maar toen via de stokjes ook het bedde goed begon te branden, werd hij toch wel een beetje be nauwd. Zonder iets te zeggen ging hij, alsof er niets aan de hand was, naar Opa en Oma. Toen dezen brandlucht ontdekten, was het al te laat. De gehele bovenverdieping stond in lichter laaie en hulp van buren schoot te kort in het blussen van het vuur. Toen de brandweer arriveerde en de brand met een paar goed gerichte stralen doofde, was de bovenver dieping zwaar beschadigd en had Jantje zijn eerste pak voor zyn broek, door Oma persoonlijk toege diend, te pakken. HELICOPTERS ONDER DE LOUPE IN HET HAAGSE KURHAUS. Wegens de snel groeiende belang stelling voor het hefschroefvliegtuig hier te lande heeft de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart besloten, op Dinsdagmiddag 28 April a.s. in de grote zaal van het Kurhaus te Scheveningen een heli copter-forum te houden, dat ten doel heeft, de mogelijkheden tot het ge bruik van helicopters in Nederland nader te belichten. voorspelling die jaren geleden ge daan is, thans is uitgekomen. Wychen heeft geen sluitende begroting en derhalve kunnen Gedeputeerde Sta ten van Gelderland niet besluiten om een post goed te keuren, die al jaren op de begroting staat en die beoogt de brandweer deugdelijk materiaal te verschaffen. De brandweercomman dant heeft een jaar geleden ver klaard, geen enkele verantwoorde lijkheid voor de toestand te kunnen aanvaarden. De burgemeester ziet in deze brand een aanleiding te meer voor gedeputeerde staten om einde lijk een gunstig besluit te nemen. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, heeft gisteren' verklaard, dat het ont werp rampschadewet vrijwel gereed is. De minister verwacht, dat het in de volgende of daaraan volgende week aan de Tweede Kamer zal kun nen worden aangeboden. Nieuwe bonkaarten in de originele uitvoering van de jaren '40-'45, met bonnen voor taptemelk, brood, boter, vlees en aardappelen, zijn in omloop gebracht. De tekst op de achterzijde vermeldt: „Kent u deze bonkaarten nog? Gelukkig u hebt ze niet meer nodig. U moogt gerust de bange tijd en narigheid van 19401945 trach ten te vergeten. Maar nooit, dat er vele duizenden dappere vrouwen en mannen hun leven gaven in het ver zet, en dat de stichting 19401945 de zorg op zich heeft genomen voor ruim 5.000 gezinnen, de nagelaten betrekkingen van verzetsslachtoffers en invaliden door het verzet. In zes jaar tijds moet de stichting elf mil- lioen gulden inzamelen om aan alle verplichtingen te voldoen. Daarom worden in verband met de jaarlijkse inzamelingsactie in Mei deze bon kaarten voor de stichting uitgegeven. Voor 't eerst eenstemmigheid De Poolse woordvoerder in de pd- litieke UNO-commissie beeft een sensationeel gebaar gemaakt: Hij heeft de door hem ingediende vre desvoorstellen (met betrekking tot Korea) laten vallen en zijn stem gegeven aan het Braziliaanse voor- slel, dat zodoende met algemene stemmen kon worden aangenomen. In de bedoelde Braziliaanse reso lutie wordt „met diepe voldoening" kennis genomen van hetgeen reeds werd bereikt in de vredestent van Pan Moenjon, en de hoop uitgespro ken. dat verdere onderhandelingen zullen leiden tot vrede op Korea. In het Poolse plan werd voorge steld eerst een wapenstilstand op Ko rea te sluiten en daarna pas te gaan onderhandelen over het lot der krijgsgevangenen en andere Kore aanse vraagstukken. Het Westen wilde dit niet aan vaarden, vrezend dat de communis ten dan de krijgsgevangenen net zo lang als gijzelaars zouden vasthou- Bjj de candidaatstelling voor de komende gemeenteraadsverkiezingen is - j.aad" °'m" in&ediend een „Lijst vertegenwoordiging van vrouwen in Lijstaanvoerster is mej. J. M. A. Geurts. Tot dusverre bestond de Horster gemeenteraad steeds uitsluitend uit' JCaite (GOLF*) Wegens diefstal van boter en snelwegers uit de melkfabriek aldaar zijn twee inwoners van Stramproy veroordeeld tot 6 maanden voor waardelijk. Daar zij ook nog een auto gestolen hadden, kwamen er nog 6 maanden bij. Een borstbeeld geschonken ter gelegenheid van het ambtsjubileum van ir. W. H. v. Leeuwen president- directeur van de N. V. Kon. Ned. Gist en Spiritusfabrieken te Delft is he denmiddag onthuld. Door de stroom van een elec- trische boor werd een 25-jarige ar beider bij de B. P. M. te Pernis ge troffen en gedood. Een interaaatschip „Prinses Mar griet". voor kinder van schippers, die de schippersschool bezoeken, is gistermiddag geopend door de parti culiere secretaresse van Prinses Wil- helmina. Het schip zal 73 kinderen kunnen herbergen. Een buitencentrum van de ka tholieke jeugdbeweging van Maas tricht, gevestigd op de St. Pieters berg, zal op Zondag 26 April worden geopend. De Kath. verkennerij zal op 20 en 21 Juni a.s. een Koempoelan hou den op de terreinen van kasteel Ne- der-Canne bij Maastricht. Ongeveer 500 personen zullen er aan deelne men. De gezagvoeder van de Italiaanse tankboot „Montallegro" heeft ge meld, dat hij in het Noordwestelijke deel van de Indische Oceaan het mo torjacht „Marie-Jeanne" heeft aan getroffen, dat reeds elf weken rond dreef. Van de 11 opvarenden, onder wie twee vrouwen, hebben slechts twee personen de ontberingen overleefd; de 16-jarige zoon van de eigenaar van het jacht en een lid der beman ning. De tanker was op weg naar Ahma- di aan de Perzische Golf. Door een vergissing van een 16- jarige scheepsjongen is de 9330 ton metende Japanse walvisvaarder „Settsoe Maroe" in het Zuidpoolge bied gezonken. De jongen had bij vergissing de wielklep van het schip geopend, waardoor de zwaar geladen „Settsoe Maroe", ondanks alle pogingen der bemanning, vol liep en zonk, aldus heeft de kapitein verklaard. Alle opvarenden konden zich red den. De schade wordt geraamd op 10 millioen gylden. GEDULDIGE GETROFFENE Bij een dokter te Epe ver voegde zich gisteren een man, die vroeg een wonde te willen behandelen. Toen de man zijn jas uitgetrokken had, kreeg de dokter de sensatie van zijn le ven, want de man toonde hem een levensgevaarlijke steekwond die overbrenging naar een zie kenhuis noodzakelijk maakte. Daar de dokter zo ontsteld deed, kwam ook het slachtoffer onder de indruk en hü vertelde de arts, dat hij in de middag een kennis uit Nunspeet ontmoet had, met wien hij verschil van mening gekregen had. Toen de moeilijkheden niet meer met de reden opgelost schenen ie kun nen worden, had de kennis een mes getrokken en hem daarme de een steek toegebracht. Men had van het geval geen ophef willen maken en daarom liep de gewonde gewoon weg op zoek naar een dokter. De politie, die dit verhaal te horen kreeg, besloot er wèl op hef van te maken en arresteer de gisteravond de messentrek ker in zijn woning te Nunspeet. den, tot zij een gunstige vredesrege ling zouden hebben afgedwongen. Polen besloot zijn voorstel terug te nemen op aandrang van India's af gevaardigde, Krisjna Menon. De Poolse toezegging kwam in de UNO als een volledige verrassing, daar de Rus Wisjinski daags tevoren nog een krachtige rede had gehou den, waarin het Poolse voorstel ten troon werd geheven. Een Dakota van dc luchtbrug tus sen Hanoi en het geïsoleerde Franse bolwerk Nasam in Tonkin is Don derdag aan de oever van de Rode Rivier, ongeveer 14 km ten Noord- Westen van Hanoi, neergestort, 27 Personen verloren het leven. Eén van de motoren van het toestel was in brand geraakt. Het toestel stortte daarna in vlammen neer. Mjalis machteloos De ongeregeldheden, die de laat ste dagen plaats vinden in Teheran, zijn thans ook overgeslagen naar de stad Shiraz in Zuidwcst-Perzië. Hier bestormde een volksmenigte het Amerikaanse districtsbureau voor de hulpverlening aan economisch min der ontwikkelde gebieden. Er wer den vernielingen aangericht en brand gesticht. De Amerikaanse ambassadeur heeft scherp geprotesteerd bij premier Mos- sadeq, die spijt betuigde en bescher ming beloofde. Voor zover bekend werden er geen Amerikanen gedood of gewond. In Teheran zelf werden naar men zegt onder aanvoering van de communistische Toedeh-partij weer betogingen gehouden voor het parlementsgebouw. Men riep ,weg met de sjah" en „weg met dc Britse en Amerikaanse huurlingen". Er vielen bij opstootjes ruim 20 gewon den, onder wie 1 ernstig, en er werd een twaalftal arrestaties verricht. Acht parlementsleden, die tegen Mossadeq zijn, hebben Teheran ver laten. Zij verklaarden, dit om hun •veiligheid te doen. Maar door hun DAGDLAD IN SURABAJA GEMOLESTEERD. De kantoren van het dagblad „De Vrije Pers" in Surabaja zijn Donder dagochtend door een aantal studen ten gemolesteerd. De hoofdredacteur, de heer Evenhuis, is door de politie in bescherming genomen. Er zouden geen gewonden bij de ongeregeld heden te betreuren zijn. Reeds Maan dag brachten enige tientallen stu denten een bezoek aan de kantoren van de redactie in verband met een bericht, waartegen zij bezwaren zei den te hebben. vertrek wordt de Majlis(het parle ment) verhinderd, besluiten te ne men. Er blijven nu namelijk slechts 65 leden over, en voor het treffen van beslissingen moet er minstens een „quorum" van 69 parlementsle den zijn. Het Mossadeq-gezindc „Nationale Front" heeft nu aan dc minister president verzocht, zo snel mogelijk aanvullende verkiezingen te doen houden, opdat in de Majlis weer het normale aantal zetels van 136 bezet kan worden. In elk geval hebben de acht op positieleden door hun vertrek ver hinderd, dat Mossadeq's wetsvoor stel tot beknotting van de macht van de sjah in het parlement kan wor den afgehandeld Het ongeluk in de Londense ondergrondse Thans is meegedeeld, dat het acht dagen geleden in de Londense onder grondse gebeurde ongeluk, waarbij een trein op een andere trein inliep, veroorzaakt schijnt te zijn door de haak van een loshangende veilig heidsketting van een koppeling van één der treinen. De spoorwegingenieur A. W. Man ser deelde namelijk naar aanleiding van een ingesteld onderzoek mee, dat een dergelijke veilighcidsket- ting, die neerhing van de trein wel ke het laatste een signaal passeerde voordat dit defect raakte, waar schijnlijk een apparaat onklaar heeft gemaakt, dat, bevestigd aan dc rails, do remmen van de trein in werking stelt wanneer het signaal op onvei lig staat. Dit apparaat bestaat uit ?en stalen nok, welke bij onveilig signaal omhoog komt en door het in contact komen met een roede, zoals er onder elke trein een is aange bracht, de remmen doet aanslaan. In totaal hebben elf personen door het ongeluk het leven verloren. Gisteren heeft de Minister President, Dr. W. Drees een bezoek gebracht aan het noodgebied speciaal het eiland Schouwen Duiveland, teneinde zich op de hoogte te stellen van de toestand en kennis te nemen van dc proble men, die met het herstel van het eiland samenhangen. We zien de Premier hier gefotografeerd te Scharendijke, tijdens een gesprek met ingenieurs.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7