3)e C<2idóe(Soii^ant Sjah Mossadeq vecht om de macht met de Zij sloten nog geen vrede Engeland komt er weer bovenop Thorez zat in gestolen wagon Afrikaans echtpaar0 nam Nederland in bezit Dieven zetten luidruchtig kraakje Gen* Ridgway op Keukenhof Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 15 APRIL 1953 ■14ste JAARGANG No. 12864 MOSSADEQ EN DE SJAH Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p.,min. Telefoontjes f 1.50 Het is rumoerig in de Perzische hoofdstad In Teheran hebben gisteren weer botsingen plaats gevonden tussen de ordetroepen der regering en betogers. Politie en militairen maakten char ges met de bajonet op het geweer, wierpen traangasbommen en hanteerden de gummiknuppel. Er vielen minstens drie doden en men telde 26 gewonden. Zestig personen werden gearresteerd. De nieuwsbladen brengen het bericht, dat twee verwanten van koningin Soeraiya, de tweede echtgenote van de sjah, in arrest zijn gesteld. Men zegt, dat zij verwikkeld zijn in de poging tot omwenteling welkt begin van dit jaar plaats vond onder de Bakhtiaris, in het Zuiden van Perzië. een massale betoging op het voor plein van het parlementsgebouw op hun programma, doch deze betoging ging niet door. In de straten van de binnenstad kwam het tot schermutselingen. Ba jonet-charges, traangas, gummiknup pels, schreeuwende menigte. Als ge woonlijk haastten de meeste winke liers zich, hun zaken te sluiten. Ve len bleven veiligheidshalve de ganse dag dicht, ook al keerde de rust ge leidelijk terug. En op het parlementsbureau te Teheran is een omvangrijk docu ment bezorgd: een petitie ter lengte van 91 meter, bevattende 35.000 handtekeningen van Teheranezen, die trouw aan Mossadeq betuigen. Op het bergachtige eiland Loebnag, ten Zuiden van Luzon (Philippij- nen), bevinden zich nog steeds 15 Ja panse soldaten ui, de tweede wereld oorlog, die weigeren zich over te ge ven. Op 4 Juli 1945 verklaarden Ame rikaanse strijdkrachten het eiland voor gezuiverd van tegenstanders. Uit een overval op een Philippijnse landbouwer op Zaterdag j.l. blijkt echter, dat de 15 fanatici zich nog op vrije yoeten bevinden. PARLEMENTSLEDEN BLIJVEN THUIS De aanleiding tot al deze bewogen heid schuilt wederom in de twee strijd tusen premier Mossadeq en de sjah. Mossadeq had voor Dinsdag de „Majlis" (het parlement) bijeenge roepen, in de hoop een wetsontwerp tot beknotting van de macht van de vorst te doen goedkeuren. De zitting is echter niet doorge gaan, aangezien er niet voldoende volksvertegenwoordigers verschenen er waren er 68, en het vereiste mi nimum-aantal bedraagt 69. Men neemt aan, dat een aantal par lementsleden niet opdaagde uit vrees, bij politieke represailles be trokken te worden. Maandag immers heeft een groep legerofficieren gedreigd de wapens op te nemen, „indien de sluwe, kop pige Mossadeq en zijn misdadige me dewerkers" voortgaan met „hun aan vallen op de sjah en hun ondermij ning? van de volkswelvaart". De voorzitter van de Majlis, Kas- jani, richtte kort na dit dreigement een waarschuwing tot Mossadeq: Denk er om, gij zijt verantwoorde lijk voor het leven en de veiligheid der parlementsleden. Mossadeq zelf (wellicht met het oog op eigen veiligheid?) wenste trouwens gisteren niet aan debatten in de Majlis deel te nemen. Mossa deq beschouwt de sjah als een con stitutionele monarch, gerechtigd om op de troon te zetelen, doch zonder regeringsbevoegdheid. Deze zienswijze wordt ook ver tolkt door het wetsontwerp, dat in het parlement besproken had móeten worden, indien er maar voldoende volksvertegenwoordigers op het ap pèl waren verschenen. Vissen in troebel water De leden van de communistische (en officieel verboden) Toedehpartij hebben wat de sjah betreft de zijde \an Mossadeq gekozen. Zij plaatsten De onderhandelingen in Korea Te Washington wordt vernomen, dat aan generaal Mark Clark, opper bevelhebber der verbondenen in Ko rea, instructies zijn gezonden om de Noordelijken er van in kennis te stellen, dat de V. S. bereid zijn de besprekingen over een wapenstil stand te hervatten, en tevens voor te stellen de Noordelijke krijgsge vangenenen, die niet gerepatrieerd willen worden, onder rechtsbevoegd heid van Zwitserland te plaatsen. De Zwitserse regering zou dit heb ben goedgekeurd. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft besloten om Ameri kaanse militairen, die in Korea in communistische gevangenschap tot het communisme zijn overgegaan en die niet gerepatrieerd willen wor den, als deserteurs te beschouwen Men meent, dat hun aantal waar schijnlijk niet hoger ligt dan honderd en men hoopt, dat nadere bijzonder heden zullen kunnen worden gege ven door zieke en gewonde Ameri kanen, die de communisten te Pan- moendjon zullen uitwisselen. Wij leven niet zonder brood DENKT U ER OM: Collecte van dankbaarheid! „De mens bestaat uit ziel en lichaam, en hij leeft niet van brood alleen, hij leeft ook niet zonder brood Wij bedoelen: ook de stof is hem eigen en het ligt in zijn aard het geestelijke uit te drukken in de stof. Zo dragen wij on hoogtijdagen onze bloemen naai de kerk; zo om geven wij het mysterie met aardse luister; zo heeft eenmaal de ge meenschap der gelovigen de sublieme kathedralen gebouwd, welke tot in deze, onze dagen getuigen, dat Europa Christelijk is". Aldus lezen we in de lekenbrief van de Stichting 1853- -1953 die Zondag 1.1. van de preekstoel werd voorgelezen. Duidelijk is het, wat de leken hier met de stof bedoelen. Dat zijn Je bijcragen, die Neder lands katholieken a.s. Zondag op de collectensöhaal willen depone ren voor het feestgeschenk, dat zy hun bisschoppen ter gelegenheid van Honderd Jaar Kromstaf zullen aanbieden. Het grote feest in Utrecht wordt een sober, maar toch een echt feest Een feest waarop de aanbieding van een geschenk behoort. Zorgt er Zondag voor, dat hetgeen de bisschoppen op 37 Mei ontvangen voor een deel ook van U persoonlijk is! Het ban de belasting verlagen De Engelse minister van financiën, Richard Butler, heeft Dinsdagmiddag in het Engelse Lagerhuis zijn begro tingsvoorstellen ingediend. De kosten der landsverdediging zullen ongeveer pond sterling 1.636 millioen bedragen. Daarvan zijn 580 millioen voor het leger, 548 millioen voor de luchtmacht en 364 millioen voor de marine. Voor sociale diensten zal een be drag van ongeveer 1,2 milliard pond Eigendom van Wagon-Lits De terugkeer van Maurice Thorez kan nog een onverwacht gevolg heb ben voor de Poolse spoorwegen. De internationale maatschappij der Wa- gons-Lits heeft namelijk het slaap- rijtuig, waarin de Franse communis tenleider reisde, als zijn eigendom herkend. Nadat Thorez te St. Quentin was uitgestapt om zich aan de belangstel ling te onttrekken, was het rijtuig doorgereden naar de Gare du Nord, waar zoals gemeld een geestdriftige begroeting tera deei viel aan een Ame rikaan, die er argeloos uitstapte. Toen de misleide communistenschaar was afgetrokken, gingen enkele em ploye's van de Wagons-Lits, die in het station hun kantoor hebben, nog eens een kijkje nemen op het perron. Zy stelden weidra vast dat de wa gen, die door de Poolse regering ter beschikking van Thorez was gesteld, in 1940 door de.Duitsers uit Frankrijk was gestolen en naar Polen gevoerd.1 Zij kregen verlof om foto's te nemen, en dreigden beslag te leggen, toen de Poolse ambassade weigerde, een be drag van 50.000 francs te voldoen voor het gebruik van het traject van de grens naar Parijs. sterling nodig zijn en wel voor de gezondheidsdienst 416 millioen, voor opvoeding 285 millioen, voor huizen bouw 70 millioen, voor armenzorg 128 millioen, voor het verzekerings fonds tegen werkloosheid en ziekte 182 millioen en voor pensioenen 80 millioen. Verder zullen voor alle andere burgerlijke uitgaven voor bestuur, po litie. landbouw en koloniën nog een milliard pond sterling nodig zijn. De schuldendienst zal ongeveer 600 millioen pond sterling vergen. Een aangename verrassing was de bekendmaking, dat de inkomstenbe lasting voor verschillende categorieën verlaagd kon worden. Minister Butlers begroting is dan ook in het Lagerhuis met gejuich ont vangen. Door zyn maatregelen zullen de Britten dit jaar naar schatting 169 millioen pond minder belasting beta len. Deze begroting is de eerste se- dert de oorlog, welke geen nieuwe be doren, dat'over enkele dagen ver- lastingen aan het Britse volk oplegt. trekt om een Poolse diplomaat bij de Verenigde Naties naar huis te bren gen. Amerikaans vliegtuig neergestort Een Amerikaans vliegtuig met 22 soldaten en een bemanning van drie aan boord is Dinsdag 65 km van Seattle in de Amerikaanse staa# Was hington neergestort in een onher bergzaam berggebied. Negentien personen hebben het ongeluk over leefd, van wie zeventien met een draagbaar zullen moeten worden ver voerd. Twee personen worden ver mist. De plek, waar het toestel is neer gekomen, is moeilijk te bereiken. De stewardess liep dertien km met één schoen aan door de sneeuw om hulp te halen. Het toestel was op weg naar Seattle. Minister Butler maakte duidelijk, dat hij met zijn begroting het econo mische leven een aansporing wilde geven tot grotere inspanning. Zijn conservatieve aannangers waren hoogst tevreden met wat er uit het traditionele koffertje kwam en de socialisten moesten toegeven, dat de regering met haar belastingvermin dering aan populariteit zou winnen. Sommigen verwachtten zelfs, dat Churchill daarvan gebruik zou ma ken om in de herfst nieuwe verkie zingen te doen houden teneinde de regeringsmeerderheid te verstevigen. Minder enthousiast zullen de in woners van de Scilly-eilaraden zyn, die nu voor het eerst belasting zullen moeten gaan betalen. Butler verklaar de dat tot op heden door „ondoelma tige" administratie de bewoners van deze eilanden geen belasting betaal den. Deze „gelukkige stand van za ken" zal worden beëindigd, zo ver klaarde de minister. Niemand lette erop Het personeel van de Barclays Bank te Midhurst in Sussex kwam Doch de autoriteiten te Warschau Maandagmorgen tot de onaangename waren inmiddels ook wakker gewor den, en gaven haastig opdracht de verlangde som te betalen. De Franse spoorwegen overwegen nu, langs di plomatieke weg het rijtuig op te vor- ontdekking, dat enige lieden tijdens het weekeinde de safe gekraakt en waarschijnlijk een bedrag van 50.000 tot 100.000 gulden hadden buitge maakt. ZEVEN PROVINCIËNVOOR HET EERST NAAR ZEE Het zusterschip van de kruiser „De Ruyter", dat de naam draagt van Admiraal de Ruyters beroemdste schip, nl. de „Zeven Provinciën" heeft Dinsdag voor het eerst zee gekozen. Het schip onderweg naar zee, op de Nieuwe Waterweg. De dieven, zo bleek later bij het onderzoek, waren door een zij raam naar binnen geklommen en hadden de safe doodc mvoudig op geblazen. De eerste explosie had ech ter het stevig, bouwwerk waar schijnlijk niet voldoende vernield, want uit het verhoor van de men sen, die in de buurt van de bank wonen, bleek, dat sommigen van hen twee explosies hadden gehoord. Het alarmsysteem had eveneens gewerkt, doch de mensen die de bel hadden horen rinkelen, l.adden er geen aandacht aan geschonken, al dus de Daily Telegraph, en de dieven kenden dus ongestoord hun gang gaan. Dat zij hun werk grondig hebben gedaan viel wel uit de woorden van de directeur van de bank, Morgan, op te maken. In de muur van de safe en in de stenen trap, zo zeide hij, waren door explosies verscheidene gaten gesla gen, terwijl de vloer bezaaid lag met zilveren en koperen muntstukken. De misdadigers hadden zich kenne lijk alleen aangetrokken gevoeld tot bankpapier. De gehele dag is de politie giste ren bezig geweest met het nemen van vingerafdrukken en fotos' en volgens haar moet dit werkje door minstens drie „zeer ter zake kundige „safe-krakers" zijn ongeknapt. Een inspecteur kwam zelfs tot de con clusie, dat deze diefstal doet denken aan die welke doorgaans in Ameri ka worden gepleegd. Van de daders is echter nog geen spoor gevonden. EEN VAN STALIN'S ARTSEN OVERLEDEN. Professor Arsenóa V. Rusakov, een van de negen doktoren, die de acte van overlijden van -marschalk Sta lin ondertekenden, is Zondag plotse ling overleden. Nu zijn zij eigendom van een politiecel Dank zij de waakzaamheid van een Edese hotelhouder heeft de Utrechtse recherche Maandagmiddag j.l. een echtpaar kunnen aanhouden, dat zich behalve in Ede vermoedelijk ook in verscheidene andere plaatsen des lands heeft schuldig gemaakt aan op lichting. Niet lang heeft de ster van - „Zuidafrikaanse" neer C. E. Wittke zijn ware naam is tot op dit mo- De uitwisseling der krijgsgevangenen De „Columbia Broadcasting Sys tem" meldde Dinsdagavond, dat ze venhonderd zieke en gewonde com munistische krijgsgevangenen, die verklaard hadden teruggezonden te willen worden en die werden ont scheept voor het eerste gedeelte van hun reis, een „sit-down"-staking zijn begonnen. Deze brak uit, toen de krijgsge vangenen, die afkomstig waren van het ter hoogte van de Zuidkoreaanse kust gelegen eiland Tsjejoe, met een landingsvaartuig der Amerikaanse marine te Pocsan aan kwamen. Het eerst werden patiënten, die op draagbaren moesten worden ver voerd, van boord gebracht. Toen dit geschied was, riep één der Chinees- communistische krijgsgevangenen, dat de rest niet van boord wilde. Zij volhardden drie uur in deze houding en gaven hun verzet eerst op, toen geallieerde wachten, met gasgrana- tcn in de hand en gasmaskers op. aanstalten maakten hen op deze wijze van boord te doen gaan. Eén van de geallieerde officieren, die het toezicht hadden op de uit wisseling der krijgsgevangenen, ver klaarde dat de weigering der com munisten, om van boord tc gaan, bedoeld was om kracht by te zetten aan een door hen gestelde eis om „betere* behandeling door de wach ten der verbondenen". Volgens een ancler Amerikaans radiobericht meldden geallieerde vliegtuigen boven Noord-Korea het convooi met krijgsgevangenen der verbondenen, dat onderweg is naar Kaesong, uit het oog te hebben ver loren. Wei werden enkele voertuigen op de weg, die het convooi zou volgen, waargenomen, doch deze waren niet voorzien van de afgesproken merk tekens. ment nog niet bekend, maar Afrika zal hij wel raimmer gezien hebben - geschitterd aan de hemel van het Edese zakenleven, maar toch net lang genoeg om enkele ingezetenen te du peren. Deze keurige heer, een goede vijftiger, die vorige week /rijdag vergezeld van een jonge vrouw in Ede arriveerde, wekte al spoedig ver trouwen, vooral toen bekend werd, dat de vreemdeling het voornemen had zich in Ede te vestigen en on middellijk. na aankomst voor de ci viele prijs ^n 55 mille een riante villa aan de Stationsweg had ge kocht. De verkoper van het huis, een be kende bouwondernemer ter plaatse, bracht zijn cliënt en diens vrouw voor nachtverblijf naar een der grote hotels met de afspraak, dat men de transactie deze week bij de notaris verder zou afwik kelen. Dit alles speelde zich op de Vrij dagavond af. De beide daarop volgen de dagen gebruikte de heer „Wittke" voor het doen van allerlei inkopen, die zonder uitzondering betaald wer den met chèques op de Ned. Handel Mij. te Arnhem. Daarbij deed de keu rige vreemdeling belangwekkende verhalen over een in Afrika ver diend fortuin en de moeilijkheden op korte termijrv over de nodige contan ten te kunnen beschikken. Maar, over een dag of drie zou dat wel beter gaan. Ook de hotelhouder vloog er in eerste instantie in en leende zelfs wat „kleingeld" aan de nieuwe inwoner met zijn kapitale villa aan de Sta tionswegmaar toen het echtpaar Maandag per taxi naar Utrecht ver trok om ook daar enkele inkopen te doen, leende de hotelier het oor aan een of andere mysterieuze inblazing en controleerde hij de handtekening op enkele chèques, door zijn gast af gegeven. Die handtekening bleek niet steeds eensluidend en voor de zeker heid belde de hotelhouder toen de Ned. Handel Mij. op om te horen, dat de bewuste chèques niet door een te goed gedekt waren Van dat moment af ontwikkelde het drama zich snel. De hotelhouder nam de Edese politie in de arm en deze alarmeerde op haar beurt de re cherche in Utrecht. Deze slaagde er in de taxi met de beide passagiers op te sporen en aan te houden. Zij haddon juist een groot modemagazijn) met een bezoek vereerd en daar op de beproefde manier inkopen gedaan. Natuurlijk volgde onmiddellijk ar restatie. Het grootste deel vani de goederen, die door de man bijeenge bracht waren, kon in beslaggenomen worden. Het onderzoek duurt voort, want er bestaat een gegrond vermoeden, dat het „Afrikaanse echtpaar" zich ook in andere delen des lands aan oplichting heeft schuldig gemaakt. Gistermorgen om kwart voor elf schoof een karavaan lak-glimmendo automobielen het hek van de Keu kenhof in, waaruit een uitvoerig ge zelschap stapte. Het was generaal Matthew B. Ridgway, opperbevelheb ber der N.A.V.O.-strijdkrachten, die in gezelschap vara zijn echtgenote en officieren van zijn staf, een onoffi cieel bezoek bracht aan de Keuken hoftentoonstelling te Lisse. Weldra stond de generaal oog-in- oog met vier charmante Jacoba's, die hem en zijn vrouw een bos gele tul pen overhandigden. Daar stak ook de Keukenhof-voorzitter, de heer T. v. Waveren, een speechje af en expo seerde het echtpaar vervolgens breed lachend voor de persfotografen. De gele tulp, die generaal Ridgway was overhandigd, was een nieuwe creatie van de fa. Konijnenburg Mark uit Noordwijk, die deze zaailing raaax Gen. Ridgway had genoemd. Gene raal Ridgway was echter'niet alleen naar de Keukenhof gekomen om zich even op het celluloid te laten zet ten en vervolgens rechtsomkeert naar Parijs te maken. Het gezelschap maakte een rondwandeling over het terrein; verschoot vele meters film en vooral in het warenhuis, waar op het moment één bloemenzee uitbun dig juicht, werden veel plaatjes ge maakt. Voor de generaal de kas binnen, ging, trad een Amerikaanse miss So- and-So van vijftien jaren of daarom, trent oud naar voren om een hand tekening. En die werd met een gul gebaar gegeven ook! Generaal Ridgway gebruikte de lunch op de Keukenhof en zette ver volgens koers naar de Flora in Heem stede. Welke tentoonstelling hij het mooiste vond, kunnen we U helaas niet vertellen Jlaviettje Het is gemakkelijker de boel door elkaar te smijten dan alles weer op zyn plaats te zetten.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1