Fransen trekken terug in Indo-China Oost-Duitsland staat voor een hongersnood De Perzische militairen tegen Mossadeq Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 14 APRIL 1953 44ste JAARGANG No. 12863 Papengracht 32» Tel. 20015» A dm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mifi. Telefoontjes f 1.50 Kieskring-motie DE Kieskring Leiden van de K.V.P. heeft een motie aangenomen be treffende de voorgenomen huurver hoging en de daaraan verbonden compensatie. Deze motie was „slechts een dringende waarschuwing", aldus een mondelinge toelichting van ach ter de bestuurstafel, een dringende waarschuwing aan het partijbestuur, van wat er in de afdelingen leeft met betrekking tot de gezinspolitiek. De afdelingen zullen wel lichtelijk ver baasd zijn, dat deze motie plompver loren op tafel is geworpen» en even plompverloren is aangenomen ook. Er stond op de uitnodiging aan de afge vaardigden geen woord van vermeld en de leden van de afdelingen moeten dus uit de krant lezen, wat haar me ning is in de hoogstbelangrijke aan gelegenheid van de huurverhoging „cum annexis". De afdelingen zullen bovendien onthutst zijn, dat hun af gevaardigden het nodig hebben ge oordeeld deze „dringende waarschu wing" aan het partijbestuur en de Kamer-fracties te zenden, terwijl zij in goed vertrouwen meenden, dat 'net voeren van een op de Katholieke staatkundige beginselen gegrondveste politiek bij hun uitverkorenen in partijbestuur en volksvertegenwoor diging in veilige handen was gelegd. Dat vertrouwen hebben zij waarlijk niet te vergeefs gesteld, want, de aan genomen motie is het intrappen van een open deur. De daarin opgesomde bezwaren tegen „stuk 2955 de nota, waarin de regering zeer summier haar plannen in zake de huurverho ging ontvouwde, waren voor ons niets nieuws en aan de „bevaegde instan ties" geenszins onbekend. De „bevoeg de instanties" welke blijkbaar an dere zijn dan het Kringbestuur zijn volkomen op hun qui vive en hebben de gevolgen» welke de voor gestelde maatregelen ten aanzien van een juiste sociale verdeling, verlich ting en verzwaring van lasten, zullen meevoeren voor bepaalde bevolkings groepen met name voor de niet- loontrekkenden en voor de niiet-be- lastingplichtigen argwanend be studeerd en te licht bevonden. De aangediende fiscale maatregelen wor den worden door een zeef van critiek geschud en zijn b.v. voor de midden stand onbevredigend te achten. Op deze belasting-politieke voorstellen zijn» van deskundige zijde in ons blad enige toelichtingen verschenen, waar uit dat wel duidelijk zal zijn gewor den, dat deze voorstellen, zonder ken nis van de cijfers van hun vermoedelij ke practische uitwerking en van de cij fers der staatsbalans, zeer moeilijk op hun juiste proporties kunnen worden gewaardeerd. Tevens werd door be voegde instanties, in verband met de voorgestelde verlaging van college gelden en schoolgelden voor middel baar en gymnasiaal onderwijs, de subsidiëring in die takken van het bizonder onderwijs onder 't oog ge zien, welke daarbij in het gedrang dreigt te komen. Vrijwel onmiddellijk na het verschijnen der „nota" werd in dit blad reeds aangetoond, dat voor de grote gezinnen (en enige andere bevolkingsgroepen) de huurverho ging een verslechtering van positie betekenen zou, omdat zij niet of nau welijks profiteren van de compensa ties. Wij veronderstellen echter geen seconde, dat de „bevoegde instanties" door onze publicaties op het goede spoor zijn gebracht bedoelde in stanties bleken dat niet nodig te heb ben! en de Kieskring-vergadering behoeft dat van haar motie evenmin te verwachten. Is er dan iets op te gen, dat een Kringvergadering een motie steunt aan partijbestuur en fracties, waarin zij haar verontrus ting kenbaar maakt? Natuurlijk niet. Het was beter geweest, de tekst, de zer motie te voren aan de afdelings besturen te zenden en de afgevaar digden er niet onverhoeds voor te plaatsen. Van een behandeling in de afdelingsbesturen en ook in de Kring vergadering zouden wij echter weinig heil verwachten, want het gehele vraagstuk van de huurverhoging met haar compensaties munt uit door ingewikkelde onoverzichtelijkheid, waarvan alleen experts de draden kunnen samenknopen. Tegen de „naakte" motie is geen enkel be zwaar, maar bevreemdend is de mon delinge toelichting, welke deze motie kentekenent als een „dringende waarschuwing", terwijl deze toelich ting voorafgegaan was door enige opmerkingen van de voorzitter naar aanleiding van het 3e rapport over de middengroepen. Van deze naaste en verwijderde mondelinge toelich ting voorzien maakt deze motie de wonderlijke indruk, dat de strekking ervan veel verder gaat dan er schrif telijk in wordt uitgedrukt. Wat door de afgevaardigden als een normale prikkel voor partijbestuur en fracties zal zijn bedoeld, moet in zijn monde linge bemanteling op „de bevoegde instanties" de prikkeloinde uitwer king hebben, dat „de afdelingen" maar matig vertrouwen hebben in de bevoegdheid, het politieke inzicht en de principiële karaktervastheid van de topleiding. Wij zijn zo vrij aan te r.cmen, dat zo iets allerminst de be doeling van „de afdelingen" is en zijn eveneens zo vrij te veronderstellen, dat de afgevaardigden hun zwijgende goedkeuring alleen en uitsluitend hebben verleend aan de schriftelijke motie, welke zij onverwachts onder hun neus geduwd kregen, en welke niets anders inhoudt dan de beklem toning van hetgeen de „bevoegde in stanties" reeds lang hebben ingezien. STAD IN LAOS ONTRUIMD De rebellen van de Yietminh heb ben, terwijl men zich elders in de wereld verbaast over de inschikke lijkheid van de communisten, m Indo- China een groot offensief gelanceerd, dat de Fransen voor grote problemen stelt en hen al heeft gedwongen om de stad Sam Neua te ontruimen. Het voorjaarsoffensief van de re bellen woedt in een deel van Indo- China dat tot nu toe steeds in een toestand van betrekkelijke rust heeft verkeerd, nl. in Laos. Voor het eerst sinds zeven jaar geleden de strijd in Indo-China begon, zijn de communis ten met twee divisies Laos binnen gevallen. De Franse troepen zijn in volle terugtocht. De legerleiding had gehoopt nog tijd genoeg te hebben om het offen sief te voorkomen door zware bom bardementen op de verbindingen van de vijand, maar het weer was buiten gewoon slecht en de activiteit van de luchtmacht werd tot een minimum beperkt. Men vreest nu, dat de opstandelin gen zo ver voort zullen kunnen ruk ken, dat zij de Franse troepen, die belast zijn met de verdediging van Blank en zwart in Z. Afrika Morgen worden in de Unie van Zuid-Afrika verkiezingen gehouden voor de Volksraad. De uitslag van deze verkiezingen wordt met span ning tegemoet gezien. De nationalis tische premier dr. Malan zeide gis teravond in zijn laatste grote verkie zingsrede voor de radio, dat «deze parlementsverkiezingen Zuid-Afrika de laatste kans geven, om een land van blanken te blijven. De scherpe verkiezingscampagne, die zes weken geduurd heeft, be reikte gisteren haar climax. Vandaag kan het volk van Zuid-Afrika er nog eens rustig over nadenken. Het gaat voor of tegen de „apartheid". Inder daad heerst algemeen het gevoelen, dat de hele toekomst van Zuid-Afri ka afhangt van wat er morgen gaat gebeuren. De krachtsverhouding in de oude Volksraad is: Nationale Partij (Ma lan) 86 zetels, Verenigde Partij (Strauss, eertijds Smuts) 64 zetels, Zuidafrikaanse Arbeidspartij (ver bonden aan de Verenigde Partij) 6 zetels, naturellen vertegenwoordigers 3 zetels. Politieke waarnemers geven de Nationale Partij de beste kansen. Zal Rusland er rekening mee houden De algemene raad der socialistische internationale, die gedurende drie da gen te Parijs heeft vergaderd, nam een resolutie aan, waarvan de vol gende punten worden vermeld. De weigemeenheid der Sowjet-Rus sische vredesstappen moet blijken uit: 1. De bereidheid van het Kremlin om een einde te maken aan de Ko reaanse oorlog. 2. Het sluiten van een vredesver drag met Oostenrijk. 3. Hereniging van Duitsland op basis van vrije algemene verkiezin gen.' Voorts wordt aanbevolen: 4. Erkenning der Chinees-commu nistische regering en toelating van Rood-China tot de Verenigde Naties. De raad heeft met voldoening kennis genomen van „het klaarblij* kelijke besluit der Sowjet-Unie om haar verfoeilijke anti-semietische actie te staken". Laos, in de rug kunnen aanvallen. Het opperbevel heeft eigenlijk geen voldoende troepenmacht tot zijn be schikking om zowel de vlakten van Tonkin, waar zich de „rijstschuur" van Indo-China bevindt, te verdedi gen als Laos. Het koninkrijk Laos is een zelf standige staat en men overweegt de mogelijkheid om een beroep op de Verenigde Naties te doen, in de hoop dat een internationale hulpactie, zo als in Korea, er het gevolg van zal zijn. NIEUWE VIETMINH ACTIE IN INDO-CHINA De droogte in Brazilië Slachtoffers van de aanhoudende droogte in de Braziliaanse staat Ceara hebben een trein met levensmiddelen geplunderd. De uittocht van inwo ners van de staat Paraiba uit het bin nenland naar de kust duurt voort. In verscheidene kleine stadjes dreigt de toestand onhoudbaar te worden door het steeds toenemend aantal vluchte lingen. Uit angst voor plundering houdt de middenstand zijn winkels gesloten. In het noodgebied, dat 400.000 vier kante kilometer in het Noord-Oosten van Brazilië beslaat, wordt de situatie van dag tot dag catastrofaler omdat de verwachte regen maar niet wil vallen. Generale repetitie in prfns en prinsessen maken een gondelvaart Korea I Gisteren hebben de troepen van d: verbondenen een comedie opgevoerd die ten doel had na te gaan, wat er eventueel mis zou kunnen lopen bij de uitwisseling van krijgsgevange- nen. Britse en Amerikaanse soldaten speelden voor zieken en gewonden, terwijl Zuidkoreaanse soldaten de rol vervulden van communisten, die door de verbondenen worden uitgewisseld. Zij haddenen bevel ge kregen om tegen te spartelen en daardoor de moeilijkheden na te bootsen, die men verwacht te zullen ondervinden wanneer de Noordko- reanen en Chinese gevangenen wor den uitgeleverd. Hoewel men niet gelooft op het ge allieerde hoofdkwartier dat er over een wapenstilstand zal worden on derhandeld voordat de uitwisseling van de zieke en gewonde gevange nen achter de rug is, heeft de Zweed se regering meegedeeld dat er een militaire missie van zestig man naar Korea zal worden gezonden zodra de wapenstilstand een feit is. De Zwit serse regering heeft haar militaire missie reeds opdracht gegeven om zich gereed te houden. De andere landen die missies zullen zenden om te waken over het handhaven van de bepalingen van de wapenstilstands overeenkomst, zijn Polen en Tsje- choslowakije. Dat is indertijd bepaald tijdens de besprekingen tussen de communisten en de verbondenen. Ryan beschuldigd van verduistering Joseph P. Ryan, de voorzitter van de vakbond van havenarbeiders aan de Amerikaanse Oostkust, is gisteren gearresteerd, omdat hij misbruik zou hebben gemaakt van de gelden van de I.L.A. (International Longshore men's Association). Hij is later tegen borgstelling vrij gelaten. Ryan, die een aantal jaren geleden tot voorzitter voor het leven van de vakbond werd benoemd, en die in feite de dictator in» de New Yorkse haven is, moest gisterochtend voor de officier van Justitie verschijnen en later op de dag werd door deze mee gedeeld, dat Ryan was gearresteerd op beschuldiging van het verduiste ren van 11.390 dollar uit de kas van de vakbond. In Januari van dit jaar had reeds een „Grand Jury", nadat bij een on derzoek door een misdaad-commissie van de staat New York was geble ken, dat hij vakbondsgelden voor pri- vé-doeleinden had aangewend, een onderzoek tegen hem geopend. Deze Jury zal ook thans nog haar werk voorzetten en eveneens trachten enig licht te werpen op de andere duiste re praktijken van Ryan. Bonn wil voedsel zenden De Westduitse regering wil op gro te schaal voedsel gaan zenden naar de Russische zóne van Duitsland, waar het voedseltekort met de dag nijpender wordt. Plannen hiertoe zijn in een vergevorderde staat van voor bereiding. Oost-Duitsland staat voor een hongersnood, die slechts te ver gelijken valt met de jaren 1946-'47, zo hebben regeringsdeskundigen in Bonn verklaard. De regering zal haar plannen indienen bij de geallieerde hoge commissie, die zal worden ver zocht contact op te nemen met de Russische controle-commissie in Oost- Duitsland, om tot een rechtvaardige verdeling van het voedsel te komen. De Westduitse regering baseert haar plan op de ontstellende cijfers der voedselsituatie. De voorraad aard appelen in Oqgt-Duitslamd bedraagt Viiegtuiy&netkeid nan 27 CC km. 375.000 ton bij een dringende behoef te van 1.400.000 ton. Het graantekort zal, tot de nieuwe oogst, 475.000 ton bedragen. Bovendien is er een groot tekort aan vetten. Aan dit tekort wordt thans tijdelijk tegemoet geko men door vervroegde slachtingen, die op hun beurt weer het gevolg zijn van een tekort aan veevoeder. De voorzitter van de Bondsdag commissie voor al-Duitse zaken, de socialist Herbert Wehner, heeft en kele voorwaarden opgesteld, waaraan de hulpvoorziening moet voldoen. Hij eist, dat voedsel- en kledingpakketten uit West-Duitslaiid en, mogelijk ook uit het buitenlani. tot alle rangen van de Oostduitse bevolking moeten wor den toegelaten. Hij stelt eveneens de eis, dat voedsel, versterkende midde len en medicamenten ook moeten worden doorgezonden naar degenen, die in gevangenissen verblijven. Het valt te betwijfelen of de auto riteiten van de Russische zóne de liefdadigheid van de Westduitse re gering zullen aanvaarden. Tot nu toe hebben zij deze regering steeds be schreven als „slaafse agenten van de Amerikaanse kapitalistische oorlogs ophitsers". Het voedseltekort in Oost-Duitsland wordt voor bepaaide bevolkingsgroe pen nog verscherpt door talrijke naatregelen, die de rantsoenering Natuurlijk stond tijdens het verblijf in Venetië van Z.K II. Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene een gondelvaart door Venetië op het programma. Tijdens de gondclvaart door het prachtige Venetië. Wij moeten die vreugde uiten DENKT U ER OM: Collecte van dankbaarheid! „Het zal een sober feest zijn, een vooral geestelijk feest, doch een feest in de werkelijke zin des woords. Wij zijn vervüIH van dankbaarheid en daarom kan deze herdenking ons niet anders dan tot diepe vreugde stem men; wij moeten die vreugde uiten". Aldus de lekenbrief van de Stichting 1853 -1953, die Zondag van de kansel werd voorgelezen. Wij moeten die vreugde uiten; dat zullen we doen in enige manifestaties en vooral in het H. Misoffer. Maar daarnaast moet er ook een stoffelijke uiting zijn. Daarvoor krijgen Nederlands katholieken a.s. Zondag gelegenheid tijdens de collecte, die gehouden wordt voor het huldeblijk, dat aan de bis schoppen ter gelegenheid van Honderd Jaar Krcmrtaf zal worden aangeboden. Wanneer half Mei in Utrecht de manifestaties gehou den worden, zullen Nederlands katholieken niet met lege handen Voor hun bisschoppen treden! aangrijpen als middel tot productie- verhoging. Deze maatregelen worden dan aangediend als een „edelmoedige verhoging van de levensstandaard". Enige dagen geleden werd nog een decreet uitgevaardigd, waarbij arbei ders in kolen-, staal- en machinefa brieken voortaan dubbele rantsoenen vlees, vet en suiker zullen krijgen, omdat „het werk in deze industrieën beslissend is voor het welslagen van het vijf jarenplan", zo werd officieel meegedeeld. De nieuwe regeling voorziet tevens ir. de afschaffing van de rantsoene ring in kleding en schoeisel „als een stap voorwaarts tot de instelling van uniforme prijzen". De nieuwe prijzen* zullen weliswaar hoger zijn dan de" prijzen van de tot nu toe gerantsoe neerde artikelen, maar lager dan de artiekelen-zonder-bon van de staats winkels. De werkelijke reden voor de af schaffing der rantsoenering is het feit, dat de voorraden reeds sedert ir(aanden onvoldoende zijn om de bonnen te honoreren. SPIONNAGE BEKEND. Otto Verber, de in Oostenrijk ge boren ex-officier van de Amerikaanse geheime dienst, heeft aan de Ameri kaanse federale rechter verklaard schuldig te zijn aan spionnage voor de Russen. Deze bekentenis van de 31-jarige Verber kwam volkomen onverwacht en de rechter Alexander Holthoff, verklaarde daarna dat hij eerst later vonnis zal wijzen. Verber kan maxi maal tot tien jaar gevangenisstraf worden veroordeeld. De tweede verdachte, de 39-jarige Kurt Ponger, een zwager van Ver ber, zal nog terecht moeten staan. De beide verdachten, die beiden zijn genaturaliseerd, werden jl. Januari in Wenen gearresteerd en naar Wash ington overgebracht. Militaire opleiding voor minister •3tr ZIJ DREIGEN MET GEWELD Be F-86 (boven links), een „ChasC'-vJiegtuig, blijft voor de controle, voort durend in de nabijheid van de Bell X-1A. Een „proef'-vliegtuig, dat zijn eerste vlucht maakt. De X-1A wordt beschreven als een verbeterde versie \an het eerste vliegtuig, dat de snelheid van het geluid overschreed. Men verwacht, dat dit teostel 2700 km. per nar kan halen. Een groep tot nu toe onbekende mi litairen heeft in Teheran een gesten cilde boodschap verspreid, waarin ge dreigd wordt met gewapend verzet tegen Mossadeq en zijn aanhangers. De groep verklaart twee doeleinden te hebben: 1) De sjah en de monarchie te be veiligen. 2) Perzië te redden van armoede en slavernij. De leden van de (clandestiene) groep delen ini hun boodschap verder mee, dat zij „in de naaste toekomst de wapenen zullen opnemen, indien de sluwe, koppige Mossadeq en zijn misdadige medewerkers voortgaan met hun ongepaste optreden". Naar hun mening wordt het be staan van Perzië ook bedreigd door „buitenlandse spionnen en agenten, die de monarchie te nastaan en de glorie van het land bezoedelen. Dinsdag (vandaag) komt het par lement bijeen om te beraadslagen over Mossadeq's wetsontwerp voor de scheiding van de bevoegdheid van Hof en regering. De militaire gouverneur van Te heran» heeft voor deze dag het hou den van openbare betogingen verbó den. De Egyptische ministers met Inbe grip van premier Naguib, maar met uitzondering van de Ministers van Handel en Financiën volgen momen teel een militaire opleidingscursus van een maand. Na de dienst zullen zij een bewijsstuk ontvangen, dat zij „geschikt zij voor soldaat in dienst van het land". In de afgelopen we ken zijn in verscheidene delen van Egypte kampen ingericht, waar vrij willigers genoemde cursus kunnen volgen. Op deze wijze wil Egypte een vrijwilligersleger vormen De Minis ter van Buitenlandse Zaken, Mali- moud Fawzi, leert hoe hij met een geweer moet omgaan 103.9 Millioen voor Nat. Rampenfonds Tot gistermiddag was bij het Na tionaal Rampenfonds een bedrag van 103.9 millioen binnengekomen, dat is 1.4 millioen meer dan de laatste opgave. JCaweitje Beter te veel gezorgd dan schade geleden.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1