I Viering van 75-jarig bestaan der StGregoriusvereniging Ambonees doodde 'n jongen en biedt eigen kind in ruil Corso-stoet zal dit jaar minstens een lengte hebben van 2h k*m+ Wanneer kan De Keukenhof Vrouwe Jacoba ontvangen? waar de zwakken sterk (moeten) zijn Zim Suimd 1n muizendam VRIJDAG 10 APRIL 1953 DE LETDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Kerkmuziekcongres te Amsterdam Nadat Donderdagavond in de luisterrijke hal van het Tropenmuseum in tegenwoordigheid van vele priesters en leken, aller, minnaars van de kerk muziek, het eerste Kerkmuziekcongres in Nederland met een inleidend woord van prof. dr. A. A. Smijers was geopend, zijn hedenochtend op drie plaatsen van de stad Plechtige Heilige Missen opgedragen, waaraan kerk zangers op bijzondere wijze luister hebben bijgezet. Pater C van der Peet S.C.J., lid van het Uitvoerend comité en celebrant in de kapel van „De Voor zienigheid" aan de Lauriergracht, hoorde zijn eigen compositie uitvoeren, toen het koor van eerwaarde Zusters de Missa „Christus F.ex" voor drie ge lijke stemmen, solo en orgel verklankte. De luisteraars thuis hebben via de K.R.O. kunnen genieten van de Mis sa ,.Ave Maria" voor vier mannen stemmen van A. Févin, een compo nist omstreeks 1500, welke mis door het koor van de St. Willibrordus- kerk te Utrecht onder leiding van Hans Ponten werd gezongen m „De Duif-kerk. Hierbij mag niet worden verzuimd te herinneren aan vier composities van vroege meesters als Jean Titelouze, Johann Pachelbel, Joh. S. Bach en. Francois Couperin, gespeeld door Albert de Klerk. Later in de ochtend celebreerde de Deken van Amsterdam, mgr. G. P. J. van de Burg in de Nicolaaskerk, waar de Missa „Lauda Sion" van Hendrik Andriessen werd vertolkt door het Meerssens Basilica-koor o. 1. v. kapelaan Huib Voncken en met Max Celis aan het orgel. Ook hier werden na de H. Mis enkele orgel- stukken uitgevoerd. H. Zomerdijk uit Utrecht speelde variaties op een the ma van Jannequin door Jehan Alain en preludium en fuga van Henk Ba- dings. Morgen, Zaterdag, worden op nieuw drie Zangmissen uitgevoerd, namelijk met volkszang in „De Pa pagaai" aan de Kalverstraat, waar pastoor V. Kellenaers uit Heerlen zal celebreren, de Missa „Assumpta est" van Palestrina door het S. Lamber- tuskoor uit Hengelo, en in de „Mo- zes on Aaron" de Missa „Ave Maria" van L. Toebosoh door het koor van do Sacramentskerk te Breda, onder leiding van de componist. Koorzang van allerlei vorm Welbewust manifesteert het feest zich op de eerste plaats in prominen te koorzang van allerlei vorm. Noch- 1ans is plaats voor enige spreekbeur ten ingeruimd en dan nog zo, dat de gekozen onderwerpen van practische aard zijn en gericht op de toekomst. Vandaar was er Vrijdag een lezing met demonstratie over de Wardme- thode, ingeleid door Jos Lennards. Een der demonstraties geschiedde door jongens uit Noord-Brabant. Verder heeft drs. Jan Bank gespro ken over muziek op de middelbare school en drs. Alph. Asselbergs pr. ever muziek op de seminaria. De leiding van het feest is er van uit gegaan, dat de viering overwe gend zou geschieden in de kerk en tijdens de diensten, dus niet in de concertzaal en evenmin in de vorm van een kerkconcert. Een uitzonde ring zal zijn het concert, dat Vrijdag avond door het Collegium musicum Amstclodamense in de Bachzaal wordt gegeven. Deze uitvoering staat onder leiding van Toon Vranken met Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 ll.OOGewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.25 Plechtige Hoog mis. 10.45 Gram. 10.55 Waterstanden. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamer koor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuinb. meded 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amuse mentsmuziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Pianospel. 14.20 Engelse les. 14.40 Gram. 15.00 Kroniek van let teren en kunsten. 15.40 Fanfare .or kest. 16.00 Gram. 16.20 „De Vliegen de Hollander", causerie. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte mu ziek. 18.15 Journalistiek weekover zicht. 18.25 Franse chansons. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.20 Parle- mentsoverzicht. 19.30 Gram. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 „Lichtbaken, causerie. 20.50 Gram. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Gevar. muz. 22.45 Gram. 22.50 Avondgebed en liturgische kalender. 23,00 Nieuws. 21.15 Nieuws in Espe ranto. 23.2224.00 Residentieork. en solist. HILVERSUM n, 298 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Pianoreci tal. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuin bouw meded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Pro menade-orkest. 13.50 Weekjournaal. 14.15 Orgel-ensemble. 14.35 Achter- hoeksprogr. 15.00 Dansmuz. 15.30 Causerie over veiligheid bij de ar beid. 15.45 Gram. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Kamerorkest. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA- Varia. 18.20 Filmprogr. 18.40 Rege- ringsuitz.: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout," cau serie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd," caus. 19.55 „Deze week," caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. pro gramma. 22.00 Soc. commentaar. 22.15 Weense muz. 22.40 „Onder de pannen," hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Verzoekprogr. medewerking van de organist Ber nard Bartelink. Men zal er veelstem mige koormuziek uit tal van landen en eeuwen ten gehore brengen, gaande van een orgelstuk van Adr. Willaert (1480) tot onze eigentijdse componisten H. Strategier en Jan Mul. Een ander buitenkerkelijk evene ment zal geschieden Zaterdagavond in het Concertgebouw, waar Corry Bijster en andere bekende solisten zullen meewerken aan de uitvoering van Honnegger's .,Jeeanne d'Arc op de brandstapel", door het R.K. Hoofdstadkoor uit te voeren onder leiding van Theo van der Bijl. Ten slotte is er de grote sluitingsbijeen komst op Zondagnamiddag, met re devoeringen van prof. Smyers en dr. P. J. de Bruyn van het Conservato rium te Tilburg, en stellig met het accent op het „Te Deum voor twee gemengde koren, een klein gemengd DE WAARBORG VAN KREYMB0RG betekent o.a. voor U Kleding op z'n best Waarborg-kleding) Scherpe prijzen vpor eerste kwaliteiten Aangename persoon lijke bediening (Advertentie). Voor „Bescherming Bevolking", die enige tijd geleden een grote propa- ganda-actie begon, zijn thans reeds 93.000 van de beoogde 210.000 aanmel dingen binnen gekomen. Een groot deel van het land is thans „bewerkt" en als afsluiting van dit eerste stadium komen tenslotte Rotterdam, Amsterdam, 's-Gravenha. ge, Vlaardingen en Schiedam aan de beurt. De actie in den Haag begint offi- PHPliHm cieel 13 April, doch Zaterdag a.s. zal koor met orgel, van mgr. J. A. S. v. reeds een grote propaganda-optocht Schaik, bij tal van kerkzangers weldoor de stad trekken, w.ara'an o.a. bekend uit de tijd, toen de S. Gre- een groot aantal overheidsdiensten goriusvereniging hoigelijk bloeide. 1 zal meewerken. Oost is Oost en West is West Gisteren heeft voor de Leeuwarder enige tijd geleden reeds tot een ge- Rechtbank de zaak tegen de Ambo- nese militair gediend, die beschul digd wordt van moon op een van zijn kampgenoten. De zaak was juri disch zeer eenvoudig, maar uiterst moeilijk te benaderen van de men selijke kant, omdat men hier te doen had met een geheel andere mentali teit. vangenisstraf van 6 jaar veroor deeld, doch zowel verdachte zelf als de officier van justitie waren tegen dit vonnis in beroep gegaan. De verdediger betoogde gisteren, dat het onmogelijk is deze misdaad met de westelijke juridische maat staf te vonissen. Hij vroeg de recht bank het proces alleèn maar berech- tingsklaar te willen maken, zodat naderhand een Ambonese rechtbank over de verdachte zal kunnen von nissen. In Juli van het vorig jaar ontdek te een 37-jarige Ambonees in het woonoord Goesburg, dat zijn veer tienjarig dochtertje een verhouding had met een 18-jarige jongen, die eveneens in het kamp woonachtig was. Daar de man geen mogelijk heid tot een huwelijk zag. omdat kinderhuwelijken op Ambon niét plegen vóór te komen, eiste hij van de kampraad, dat deze zou ingrijpen. Toen deze hiertoe niet genegen was, greep hij zelf in. Hij wilde de jongen een afstraf fing geven met een boksbeugel, maar toen hij ten aanschouwe van vele kampbewoners missloeg, meende hij zijn „gezicht" verloren te hebben en in dolle drift greep hij ziin pis- in Amsterdam en Utrecht op bijkan tooi en loste zes schoten op de jon- toren van de P.T.'i. spaarbankboekjes gen, waarvan het laatste dodelijk j aangeschaft, waarop hij kleine bedra- was. Verdachte gaf alles toe, ver- i gen stortte. In zijn functie had hij de klaarde berouw te hebben, doch be- beschikking over een stempel, zodat tcogde daarnaast, dat hy slechts een i hij in staat was grote bedragen in de RIJKSPOSTSPAARBANK OPGELICHT. De officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank heeft gistermorgen een gevongenisstraf van één jaar, waarvan vier maanden voorwaarde lijk, geëist tegen de 24-jarige H. M. uit Haarlem, ambtenaar bij de P.T.T., wien ten laste was gelegd, dat hij de Rijkspostspaarbank had opgelicht voor 1700.— Verdachte, die werkzaam was op j een bijkantoor te Haarlem had zie) werktuig in Gods hand was geweest Voorts bood hij als compensatie een van zijn eigen kinderen aan de va der van het slachtoffer aan. De rechtbank uit Assen had verdachte VOORKEUR NAAR NEDERLANDS WERK Men zal hebben begrepen, dat tij dens dit. feestcongres d' voorkeur is uitgegaan naar werk van Nederland se componisten, indien uit eigentijds muziek werd gekozen. En voor zover we reeds mochten luisteren, is alles tot in de kleinste details keurig ver zorgd. Zo weerspiegelt het geboden programma ons kerkmuzikaal leven, voor een deel dus ook onze vader landse kerkmuziek. Op het verwante terrein van de geestelijke muziek liggen de beide genoemde concerten. Behalve aan het probleem van de muzikale opvoeding is tenslotte ruim te gelaten aan een instructieve ten toonstelling, die zo juist in het Wil- librordu&huis is geopend en waar enkele bekende firma's op het ge bied van de kerkmuziek in een over zicht van al hun uitg ven herinne ren aan de werkzaamheden op kerk muzikaal terrein: verder boeken over muziek en liturgische werken uit binnen- en buitenland. Ook is hier verzameld een collectie klas sieke en hedendaagse koormuziek, Gregoriaans op groot formaat, hand geschreven en versierde canonbor den, een prachtige collectie gramo- foonplatep van kerkmuziek, het by zantijns inbegrepen. In de wandelgangen van het con gres is intussen ter sprake gekomen hetgeen ook wij reeds als wens van een insider hebben genoemd, name lijk het benoemen van leken in het bestuur der St. Gregoriusvereniging, tot dusver alleen bestaande uit pries ters, en desnoods het benoemen van een leek tot directeur van de Kerk- muziekschool te Utrecht. SIBAJAK VERTREKT 3 WEKEN LATER, Wegens technische moeilijkheden zal het emigrantenschip „Sibajak", dat op 17 April a.s. met emigranten van Rotterdam naar Australië en Nieuw Zeeland zou vertrekken, zyn reis drie weken moeten uitstellen. Alle opvarende krijgen hiervan per soonlijk bericht. Emigranten, die door dit uitstel ernstig gedupeerd zouden worden, zullen per vliegtuig naar hun nieuwe vaderland worden overgebracht. Verkeersregeling onderging veranderingen Zoals wij gisteren in het kort me dedeelden, zal het bloemencorso één week later gehouden worden dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Deskundigen zijn er namelijk van overtuigd, dat er rond 18 April nog te weinig hyacinthen zullen zijn en hebben als hun mening te kennen gegéven, dat 25 April een gunstiger datum is. Natuurlijk bestaat de mo gelijkheid, dat er plotseling broeie rig en vochtig weer zal komen. Maar dan nog kan men beter tc vroeg hyac'ntken hebben dan te laat. De ervaring heeft geleerd, dat de bloe men in koelhuizen lang goed gehou den kunnen worden. Alle maatrege len zijn getroffen om bij verande ring van het weerskarakter op 25 April over de benodigde bloemen te kunnen beschikken. Het verschuiven van de corsoda tum heeft voor de Keukenhof een probleem geschapen, omdat op die dag Jacoba van Beieren met haar gevolg naar Lisse zou komen. Ver moedelijk zal deze gebeurtenis naar eenandere datum moeten zoeken, waartoe echter overleg met Amster dam nodig is, aangezien de ridder stoet daar ook een tocht door de straten zou maken. Nu is het geluk kig, dat men in de bollenstreek wel meer met problemen worstelt en er altijd een oplossing voor gevonden wordt. Grote verschillen Het corso van dit jaar heeft zelf ook de nodige moeilijkheden met 7j6h meegebracht. Het besluit is ge nomen om de ruimte tussen de wa gens aanmerkelijk groter te doen houden dan voorheen. Het publiek heeft dan gelegenheid iedere wagen rustig te bekijken en zelfs na te kijken. Vorige jaren had men kans op een stijve nek, omdat, als de ene wagen nauwelijks voorbij was de andere al weer de aandacht vroeg. Wanneer men echter bedenkt, dat er dit jaar vijftig wagens meerijden, dan is er slechts een klein reken sommetje nodig om vast te stellen, dat de stoet 2 1/2 km. lang zal wor den. Er zullen niet alleen meer wagens zijn dan vorigjaar, maar ook veel grotere. De afmetingen 4 meter Steed, 5 hoog en 14 lang, behoren niet tot de uitzonderingen. Het ge- boekjes in te schrijven zonder die bedragen te storten. Op gezette tijden nam hij bedragen op. In totaal heeft, hij zodoende ongeveer 1700.uit betaald gekregen. Tot hij op een goe de dag in Utrecht tegen de lamp liep. Men was daar nil. gewaarschuwd, dat er fraude werd gepleegd. Ver-, dachte werd op heterdaad betrapt toen hij trachtte ƒ500.te innen. De officier achtte de ten laste geleg de feiten bewezen. Hij noemde ze zeer ernstig, omdat ze. gepleegd zijn door een ambtenaar in functie, die „op schandalige wijze misbruik van vertrouwen maakte". De verdediger drong agn op een gecombineerde straf. Hij voerde aan, dat de feiten, die in de dagvaarding zijn genoemd, valsheid in geschrifte, oplichting en verduistering, volgens hem niet bewezen zijn. Uitspraak volgt over veertien dagen. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Gisteren werd op een onbewaakte overweg bij Maarlant een bestelwa gen van een bedden- en tapijtenhan- del te 'Maastricht door de trein uit Luik gegrepen. Een der inzittenden, een 47-jarige man werd op slag ge dood. De 29-jarige chauffeur werd le vensgevaarlijk gewond en de 19-ja rige derde inzittende van de wagen kwam met de schrik vrij. Aanvanke lijk waren beide sporen van het baanvak versperd. Na drie kwartier werken had men één spoor vrij. De andere baan is intussen ook weer vrijgekomen. De officier van.justitie en do rijkspolitie hebben ter plaatse een onderzoek ingesteld. Rondom „De Ommelanden De Soc. Vakbond eist f 246.000 boete Het geschil tussen directie en voor malige arbeiders van de coöp. zuivel fabriek „De Ommelanden" te Gro ningen, dat na maanden van strijd tot een goed einde scheen te komen na de uitspraak van de arbitrage commissie, die door beide partijen erkend was, is thans weer feller op gelaaid dan ooit. Nadat de directie bezwaren maak te tegen het te werk stellen van een grote groep der ontslagenen en een ontheftingsverzoek door de arbitra ge-commissie was afgewezen, is thans de socialistische A.N.A.B., die de sta king geproclameerd en gaande ge houden heeft, weer in het veld ge treden en eist op meer luidruchtige dan overtuigende wijze van de direc tie der fabriek 'n boete van f 246.000, voor het schenden van de overeen komsten, gemaakt door de bovenge noemde commissie. Deze boete, zo heeft de A.N.A-B. aan de directie gemeld, zal in de kas van de A.N.A.B. gestort moeten worden en zij zal niet de laatst vordering zijn die de vak band bij de directie instelt De arbitrage-commissie had haar uitspraak bepaald, dat voor iedere overtreding de ene partij aan de andere 1.000,— schuldig zou zijn. De vakbond is nu gaan rekenen en tot de slotsom gekomen, dat tegen iedere arbeider meerdere overtre dingen zijn begaan. Gerekend over gemiddeld 50 arbeiders, betekent de vordering van de A.N.A B. dus, dat tegen iedere arbeiders 5 overtredin gen werden begaan. De- directie heeft op deze eis nog niet geantwoord. volg is, dat er ook nreer bloemen nodig zijn dan vorig jaar, toen men er ongeveer met 7500 manden kon komen. Om het warm lopen van de mo toren te voorkomen zullen de wa gens dit jaar getrokken worden door tractoren. Het verkeer De grote verschillen met vorige jaren zullen ook hun weerslag heb ben op de mogelijkheden voor het verkeer. Majoor Warmoltz van de rijkspolitie, heeft er menig uurtje over gepeinsd, maar thans heeft men de zaak zover in kannen en kruiken, dan een vlotte gang van zaken gewaarborgd is. Na de start in Bennebroek zal het verkeer uit de richting van die olaats worden afgevoerd in Weste lijke richting over Voorhout en Noord wijk. Het verkeer uit de rich- tine Den Haag zal geleid worden over De Kaag en Abbenes. De breed te van de corso-wagens maakt het onmogelijk, dat er hog geparkeerd wordt langs de route van het corso. Men heeft in verband daarrr-'ede uit gezien naar narkeermogelijkheden en deze gevonden in de randwegen van Sassenhe^m en Lisse en op het oarkeerteTein van Keukenhof. Ook tussen Hillegom en Bennebroek wordt voor parkeergelegenheid ge zorgd. Voor ouden van dagen, die voor heen het corso van autobussen uit konden gadeslaan, is deze gang van zaken uiteraard een teleurstelling. De politie voelt dit wel aan en daar om ziet men voor deze mensen uit naar particuliere terreinen, van- r men het corso kan zien voor bijtrekken. Men moet echter rekening houden met de mogelijkheden en dan staat men voor het frit, dat er gewoonlijk 2000 bussen en 20.000 auto's tijdens het corso in de Bollenstreek zijn, Om over de ontelbare fietsers nog maar te zwijgen. Veel po'it ie Om een vlotte gang van zaken te waarborgen zullen er op 25 April ongeveer 300 mannen van de rijks- Daling van het aantal werklozen Maart is een goede maand geweest op de arbeidsmarkt. Bedroeg het aantal geregistreerde werklozen in Februari jl. 120.670, éind'Maart was dit cijfer gedaald tot 86.522, waarin nog begrepen zijn de 2349 geëvacu- eerden uit de noodgebieden. ARTS SPOOT MET AMMONIAK Een inwoner van Kootwijkerbroek meende een arts in zijn woonplaats te moeten beschuldigen van een ze dendelict en begaf zich naar het spreekuur. Hij schijnt zijn beschul diging nogal opgewonden geuit te hebben, want op een gegeven mo ment spoot de arts hem met ammo niak in het gezicht. De arts waar schuwde de man zich onmiddellijk naar een oogarts te begeven, daar hij anders blind zou kunnen worden. De opgewonden aanklager is naar de politie gegaan en deze heeft zowel de ammoniakspuiterij als de beschul diging, die de man tegen de arts ge uit heeft, in onderzoek genomen. Naar aanleiding daarvan is gisteren do arts in arrest genomen. politie worden ingeschakeld plus 'n belangrijk aantal reservisten. Hier bij zyn 16 ruiters, 40 solo-motoren, 10 motoren met zijspan en de nodige vaste- en mobile radioposten. Voor al voor het parkeren van auto's zal een groot aantal politiemannen in touw zijn. De rijwielpaden van de Bollen streek, die momenteel voor een groot gedeelte zijn opgebroken, ko men voor de betreffende datum in orde, terwijl de bomen bij de steen fabriek te Hillegom dan voor zover gerooid zijn dat zij geen hindernis meer vormen voor de hoge corso wagens. Op de afvoerwegen zal het ver keer zoveel mogelijk vrijheid genie ten. Uitzondering Bij wijze van V>?e uitzondering zal dit jaar in d» bebouwde kom van de dorpen het corso voorafge gaan worden door de Koninklijke militaire kapel. Echter alleen op de heenweg. Bij goed weer zullen de musici in gala-uniformen gestoken zyn. Ook de plaatselijke muziekgezel schappen zullen in het corso mee trekken. De opstelling van de wa gens vindt olaats op de Bennebroe- kerdreef in Bennélr-oek. De start ge schiedt vanaf de Oosteinderbrug te Hille°om om precies 1 uur. Tenslotte geven wij hieronder het tijdschema van het corso: 13 uur start te Hillegom; 14 uur aankomst in Lisse: 14.45 aankomst te Sassen- hrim; 15.15 keerpunt by „De Uiver"; 15 45 vertrek van 't keerount: 16.45 aankomst te Lisse; 17.30 finish op de Weeresteinstraathoek v. d. En delaan. De Blauwe Tram V oorburg-Scheveningen Het tramverkeer van> de N.Z.H.V.M. op de lijn VoorburgDen Haag Scheveningen, zal niet alleen gedu rende de komende zpmer-, maar ook j gedurende de daaropvolgende win- terdienst blijven gehandhaafd. Het staat zelfs nog niet vast of dit ver keer zomer 1954 zal worden gestaakt. In het complex Haarlem heeft de N.Z.H.V.M. het autobusverkeer zo uitgebreid, dat men in de spitsuren van het knooppunt Stationsplein Haarlem, naar negentien verschillen, de eindpunten kan vertrekken. Onder meer is een nieuwe buslijn 8 in ex ploitatie genomen, welke via Bloe- mendealVelseroord naar Santpoort (dorp) gaat. RUÏNES AAN HET LANGE VOORHOUT GESLOOPT. Reeds enige tijd kan men zien, dat de huizen in de Hoge Nieuwstraat ge legen achter de ruïnes aan het Lange Voorhout 1 en 3 te 's Gravenhage worden gesloopt. Wij hebben ons tot de eigenaressen van het gehele com plex, de assurantie maatschappij „De Zeven Provinciën N.V.", gewend met het verzoek ons over haar plannen te willen inlichten. Deze deelden ons thans mede, dat j er besloten is datgene te slopen, waarover zich niet de bemoeienis van het rijk uitstrekt. De bedoeling is tijd gewonnen te hebben wanneer straks tot de bouw kan worden over gegaan. De minister van O., K. en W. heeft echter nog geen vergunning kunnen geven tot het slopen van de gevels aan het Lange Voorhout zich base rend op het advies van de rijksmonu mentencommissie, die van mening is, dat deze troosteloze gevels kunnen en moeten worden gerestaureerd. Dat het controleren van een rege ring al lang niet meer uitsluitend een taak is voor mannen, vermeldt een rapport van de secretaris-generaal der V.N. aan de V.N.-commissie voor de rechtstoestand van de vrouw, die momenteel in New York pijeen is en waarin mej. mr. A. E. Ribbius Pele- tier voor Nederland zitting heeft. In dit rapport is een lijst opgenomen van landen, waar vrouwen zitting hebben in het parlement. 10. Het was ondertussen al aardig donker geworden, maar het was toen helemaal geen spook-weer. De maan scheen helder en hun voetstappen weerkaatsten helder tegen de muren. Z? liepen zo'n beetje op hun gemak te keuvelen, totdat opeens een gie rende gil hen in de lucht deed sprin gen yah de schrik Daar zou het spul bggihnen: het spook!! Maar het was helemaal geen spook* Toch was het precies waar onze Tim eigenlijk op gewacht had: Iemand die door het spook de deur weer eens uitgejaagd was! Zoals bekend hebben in Nederland 8 vrouwen zitting in de Tweede Ka mer tegen slechts een vrouwelijke afgevaardigde in de Eerste Kamer. Relatief genomen is dit aantal vrij hoog. In Frankrijk werden slechts 22 vrouwelijke afgevaardigden gekozen op een totaal var» 627 en 8 vrouwe lijke senatoren op een totaal van 320. In de West-Duitse Bondsdag van 409 leden worden 31 vrouwen ge teld. In de Italiaanse Kamer van Af gevaardigden zijn 39 vrouwen op een totaal van 547 terwijl in de Italiaan se Senaat van de 244senatoren slechts 4 leden van het zwakke ge slacht zijn. Het Britse Lagerhuis telt slechts 17 vrouwen op 625 afgevaar digden. In Zuid-Slavie hebben 32 vrouwen zitting in de federale volks vergadering. In Latyns-Amerkia hebben vrou wen in zeven landen zitting in het parlement, namelijk in Argentinië, Chili, Cuba, de Dominicaanse Repu bliek, Panama. Uruguay en Vene zuela. Ook in de Verenigde Staten, Australië, Nieuw-Zeeland Canada, India, de Philippijnen en Israël zijn vrouwelijke aJgevaardigden en/of senatoren. Het Amerikaanse congres van 531 leden telt 10 vrouwelijke afgevaar digden en een vrouwelijke senator. In Israël hebben drie vrouwen zit ting in de Knesseth. En in India zijn 19 van de 496 afgevaardigden in het Lagerhuis van het vrouwelijk ge slacht.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8