HET VORSTENHUWELIJK IN LUXEMBURG Huiswerk-probleem heeft vele kanten Kasteel Twickel S*E*R* over loonbeheersing De arbeidstijd op Koninginnedag in het bouwbedrijf Op zoek naar broedse kip VRIJDAG 10 APRIL 1953 DE UEJDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 MULO-LEERKRACHTEN BIJEEN Leraren, betrokken bij het M.U.- L.O.-onderwijs, die zoals zovele leraren ook van de Paasvacantie gebruikmaken om te vergaderen, zijn gisteren te Deventer bijeengekomen en hebben daar ondermeer gespro ken over het probleem huiswerk. Een inleider zag dit huiswerk als een ingewikkeld probleem voor de gehele school en voor het gezin, waarbij de verantwoordelijkheid ge heel blijft liggen bij de ULO-leer- krachten, die daarbij een royale en loyale houding dienen aan te nemen. Erkend wordt de noodzakelijkheid en onvermijdelijkheid van het huis werk, dat een kwestie is van de leer stofbehandeling en dat tot een mi nimum beperkt dient te worden. Wenselijk is het behoud van het huiswerk onder alle omstandigheden. Van belang is daarbij evenwel, dat het de kinderen, vooral de beginners individueel geleerd moet vorden hoe zij moeten studeren. Dat leidt tot het bereiken van het gewenste tempo. Herhaaldelijk rijst de twijfel, of het geven van veel huiswerk en het zwoegen door de kinderen wel waard is voor het bereiken van het volledi ge MULO-diploma. Algemene regels zijn hierbij niet te geven. Het huis werk-probleem krijgt met de veran dering van de gezichtshoek op de leerlingen telkens een nieuw aspect. De hier bedoel twijfel aan de tot nu toe veronderstelde en ook gewillig aanvaarde waarde van het huiswerk moge leiden tot een ernstige bezin ning op de toekomstige werkwijze bij allen, wier taak het is, aan de totale vorming van de rijpende mens mede te werken, aldus spr. in zijn toelich ting. PROCES TEGEN EEN POLDERBESTUUR. Tussen het bestuur van de Anke- veense polder en de wed. Van Em merik uit het plaatsje Nederhorst den Berg, wier zoon enige maanden ge leden» met een knecht de dood vond toen zij per vrachtauto de ophaal brug te Ankeveen passeerden, is een proces aan de gang. De ketting van de ophaalbrug brak toen de vracht auto over de brug reed met het nood lottig gevolg dat het 1500 kg. zware contragewicht van de ophaalbrug op de kabine stortte waardoor beide mannen op slag werden gedood. Mr. dr. W. Hugenholz, die namens de weduwe Van Emmerik als raads man in deze zaak optreedt, heeft het bestuur van de Ankeveense polder in gebreke gesteld en een eis tot schadevergoeding ingesteld wegens het feit dat de brug niet betrouwbaar zou zijn geweest. Het polderbestuur dat als raadsman baron mr. Van Haersolte zijn belangen doet behar tigen, wijst de eis af op grond van „verborgen gebreken", die er in de ketting van de brug zouden zijn ont staan, zodat hier geen sprake kan zgn van schuld. Bij de hierover gevoerde discussie werd enerzijds met grote instem ming der vergadering de strekking van het rapport hogelijk geroemd als een paedagogische handleiding. An derzijds echter werd gewaarschuwd tegen overdreven bezwaren tegen het huiswerk, omdat taak en plicht ook door de kindefen vervuld moeten worden en omdat werken in het al gemeen een opvoedende waarde heeft er behoudt. Bhenmatische pijnen slopen Uw gestel en Uw lichaam. Bestrijd ze met Kruschen en begin zo een nieuw leven fit en vief vrij van pijm Zoals Kruschen duizenden verlich ting bracht rèeds na betrekkelijk kort gebruik, zo kan zich ook bij U die weldadige bloedzuiverende wer king voltrekken. Met Kruschen regelmatig gebruikt geen onzui ver bloed meer. En daarmee is dan de oorzaak weggenomen van die kwellende rheumatiek. Koop van daag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. (Advertentie) Onder een ereboog vap zwaarden verliet het p-ïnselijk paar de kathe draal na de voltrekking van het hu welijk. Enorm landgoed blijft onverdeeld Het kasteel Twickel in Deldeji is door de eigenaresse, baronesse Van Heeckeren van Wassenaer, overge dragen aan een stichting. Onder deze overdracht vallen ook de bij het kas teel behorende gronden in de ge meente Ambt- en stad Delden, Bor ne en Hengelo, die in totaal een op pervlakte van rond 4000 hectaren be slaan, met bossen eh, vele tientallen boerderijen. De 'nventaris van het kasteel en het omvangrijke archief zijn van grote historische waarde. De bejaarde eigenaresse, die het Twickel bewoont, heeft geen kinderen». Bfj vererving zou mettertijd een zo grote fiscale last op de boedel drukken, dat het monumentale geheel verbrok keld zou moeten worden. Door het overdragen aan de Stichting Twickel, waarvan de baronesse pre sidente is, zal dit grote historische landgoed in ue toekomst onverdeeld kunnen blijven voortbestaan. De overdracht is mogelijk gewor den, doordat de minister van Finan ciën vrijstelling heeft verleend van het schenkingsrecht, waarbij dr. Jan van Heek uit 's Heerenberg, de be kende natuurbeschermer, zijn bemid deling heeft verleend. e Sociaal Economische Raad is verdeeld bij het advies, dat hij heeft uitgebracht aan de minister van so ciale zaken en volkshuisvesting inza ke de op langere termijn te voeren loonpolitiek. Wel bleek het mogelijk voor de naaste toekomst een gedrags lijn vast te stellen, waarmee de S.E.R. zich in zijn geheel heeft kunnen ver enigen. Voor de eerst komende periode van één tot twee jaar kan naar de mening van de S.E.R. aan de wenselijkheid tot grotere soepelheid in de loonvor ming tegemoet worden gekomen, door bij de beoordeling van de vaststelling van de classificatie, tarifiërir.-g e.d. rekening te houden met de stand van de werkgelegenheid. Daarbij zou de bestaande buigaaaanheid in de se cundaire arbeidsvoorwaarden besten digd dienen te blijven en in voorko mende gevallen ook nader toepassing dienen te vinden. Daarbij wordt ge dacht aan toepassing van scholings- en herscholingspremies en het aan brengen van een differentiatie in de jeugdlonen in verband met de vak opleiding. Wat betreft de kwestie va» de loonpolitiek in Benelux-verband is de S.E.R. van mening, dat voor de eco nomische positie var» de Benelux- partners niet zo zeer het systeem van de loonpolitiek als wel de concrete hoogte van de Nederlandse lonen van belang is. De S.E.R. is van oordeel, dat de hoogte van het Nederlandse loonpeil vrijwel in overeenstemming. is met de redelijke eisen, die ten aan zien van het evenwicht in de beta lingsbalans en het evenwicht op de arbeidsmarkt kunnen worden gesteld. Over deze kwestie in hoeverre met betrekking tot de uitkeringen in ver band met de winst meer soepelheid is gewenst, is de S.E.R. niet tot een eenstemmige uitspraak kunnen ko men. De helft van de S.E.R. is voor stander van meer soepelheid, de ani- dere helft heeft gemeend zich in dit advies van een uitspraak te moeten onthouden. Dit jaar zal de bekende Emma- bloem-collecte worden gehouden in het tijdvak van Maandag 13 April tot en -met Zondag 26 April. Plaatselijk wordt er een datum voor de collecte vastgesteld. Zij wordt niet op Zondag gehouden, tenzij door plaatselijke omstandigheden daaraan de voorkeur wordt gegeven. Voor den Haag is de collecte bepaald op 18 April, voor Amsterdam op 25 April. Gistermorgen werden te Barneveld ca. 1800 kievitseieren aangevoerd. Deze grote aanvoer bevorderde de handel niet. De eieren gingen slechts -traag van de hand. Werd vorige week nog 0.400.50 per ei betaald, thans slechts 0.120.15, terwijl de prijs later zakte tot 0.06 per stuk. Naar aanleiding van de beschikking van het college van rijksb^middelaars betreffende de arbeidstijd op Ko- n'nginnedag, deelt de bedrijfsraad voor het bouwbedrijf he, volgende mede. Reeds in October van het vorige jaar werd door de bedrijfsraad voor het bouwbedrijf een regeling getrof fen voor de arbeid op de Koningin nedag 1953. Deze regeling hield in, dat Donder dag 30 April 1953 werd aangewezen» als een z.g. verplichte verlofdag een dag derhalve, waarop het werk in de gehele bedrijfstak stil staat met dien verstande, dat enerzijds werkgevers, die zulks zouden wen sen, zonder meer bevoegd zouden zijn de werkzaamheden in hun on derneming geheel of gedeeltelijk doorgang te laten vinden, maar an derzijds werknemers niet verplicht zouden kunnen worden tot het ver richten van arbeid op deze dag. De eventuele loonderving zou moe een worden gecompenseerd door de verzilvering van een of meer vacan tiebons. De recente beschikking van het col lege van rijksbemiddelaars betekent voor het bouwbedrijf slechts in» zo verre een wijziging van de bovenbe doelde eigen regeling, dat, indien op 30 April a.s. overeenkomstig het advies der centrale organisaties werkgevers en werknemers een halve dag vrijaf wordt gegeven, de verzuimde uren niet in mindering komen van de z.g. snipperdagen, en dat, indien op 3 April overeen komstig de bovenbedoelde regeling van de bedrijfsraad een hele dag wordt verzuimd, slechts de in de morgen van die t.ag verzuimde uren in mindering komen op deze snipper dagen. In beide gevallen dient echter de gehele loonderving te worden gecom penseerd door de verzilvering van een of meer vacantiebons, aangezien ook met het verzuim, bedoeld in de .beschikking van het college reeds rekening was gehouden bij de vast- Heitjes en karweitjes Wij kunnen slechts 300 mensen per uur helpen en er staan hier 999 personen. Gaat u alstublieft in de rij staan, anders moet de politie er bij komen en niet te veel dringen". Zo werkten twee jongens, kleine welpjes, op één dér drukste punten van Den Haag. Een van de twee is een „standwerker" in de dop en hg brengt zijn artikel op een vlotte ma nier aan de man, want voortdurend is er een grote schare mensen om hem en zijn vriendje verzameld, die zoveel plezier in deze knapen heb ben, dat zij werkelijk queu maken voor het poetsen. Rode noch blauwe damesschoenen zijn een bezwaar, evenmin witte. Van alle markten zijn ze thuis en het succes is groot, want in ongeveer twee dagen werd meer dan 30.ontvangen. Het blijkt dat de jongste padvin ders en padvindsters de meeste bra- vour hebben en het vindingrijkst zijn. Op de Dam in Amsterdam staan er enigen met een groot bord „Laat hier uw spatbord witten dan heeft de po litie niets te vitten". Ook deze jeug digen haalden de 30. In Bussum is een heel ongewoon karwei aan de verkenners gevraagd. Iedere padvinder en padvii.dster is op zoek naar een broedse kip. Een kippenhouder heeft eieren en zoekt er nu een kip bij. „Babysitter" is een dagelijks terug komend verzoek, voor de padvind sters en gidsen, doch een nieuw kar wei werd geboren in Katwijk, waar één van de meisjes verzocht werd een paar uur inet de jongste spruit te gaan wandelen, daar deze in huis niet meer te genieten was. stelling van de vacantiebonwaarde. Het is de werkgever derhalve niet toegestaan over Donderdag 30 April 1953 aan hun arbeiders loon te beta len, indien en voorzover door die ar beiders op die dag geen arbeid is verricht. Wel moet over deze dag- overeenkomst art. 6 lid 3 van de va- cantieregeling voor de bouwbedrij ven een „dagzegel" worden ver strekt, als uitgegeven door het So ciaal Fonds Bouwnijverheid te Am sterdam". Doosjes van karton bouwen bed van staal Alle kleine beetjes helpen. Dit is weer bewezen bij een actie om een jong fneisje, dat ziek en bewegingloos te bed moet liggen, aan een rolbed te helpen. Een sigarettenfabrikant bood aan een dergelijk, vrij kostbaar bed, te geven, mits hij daarvoor in ruil 25000 lege kartonnen cigarettendoos- jes zou krggen. Een klein comité van vrienden van deze zieke jongdame ging begin» Maart aan de slag, doch kwam na enkele weken niet verder dan 700 doosjes. Toen werd de hulp van de personeelsvereniging van het de partement van Wederopbouw inge schakeld. Deze vereniging activeerde personeelsorganisaties van enkele grote bedrijven en in minder dan geen tijd waren de 25.000 doosjes en eigenlijk meer dan dat aantal, bijeen. Men moest de stroom schier met ge weld afdammen. Alleen het departe ment reeds bracht in enkele dagen 7000 doosjes bijeen. En zo is men er dan thans in ge slaagd het zieke meisje een rolbed te bezorgen. F.en overzicht van de huwelijksplech tigheid in de Kathedraal. TF.LEFOTO. 53ste lijst slachtoffers watersnood KRUININGEN: Rijkse, Willem, geb. 14.3.43. OOSTERLAND Meerman, Karei, geb. 22.10.80. OUDE TONGE: Van Nieuwaal, Jan geb. 22.4.86. OUWERKERK: De Valk, Adriaan, geb. 9.12.90. STAVENISSE. Oostdijk-de Vos, Willemtje geb. 28.6.23. Wielaard, Pietcr, geb. 10.6.47. STELLENDAM. Bilkes, Gerda, geb. 8.3.43. Breeder- veld, Teuntje, gtb. 20.3.33. Breeder- veld, Thomas, geb. 20.10.93. Bgde- vaate, Christoffel Jan, geb. 4.1.78. Van Oostenbrugge, Maarten, geb. 29.1.44. Z1ERIKZEE: Den Boer-de Ruyter, Cornelia, geb. 26.5.12. Hillebrand-v. d. Hoek, Leen- tje, geb. 25.7.18. 's-GRAVENDEEL. Aanvulling op le verlieslijst dd 4.2.53: Thans geborgen: Kraak-Stolk, Pieternella Francgn- tje, geb. 16.8.31. BENOEMINGEN. De zeereerw. heer B. Haanen, hoofd-aalmoezenier van het Aposto laat ter Zee, is door Z.H. Paus be noemd voor de tijd van 3 jaren tot lid van het Algemeen Internationaal Secretariaat tot bestuur van het Apostolaat ter Zee te Rome. De zeereerw. heer J. v. d. Hoogte, biss.-commissaris van de Kath. Emi gratie-Stichting is door Z.H. de Paus voor de tijd van 3 jaren be noemd tot Lid van de Hoofdraad voor Emigratie te Rome. Prins Bernhard begeleidt ex-koningin Marie José van Itaiië bij het verlaten van de kathedraal te Luxemburg na de plechtige inzegening van het huwe lijk tussen erfprins Jan van Luxemburg en prinses Josephine Charlotte van België.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7