2)e Êöid6c6oivtmvt Regen op het huwelijks feest te Luxemburg Adenauer werd het eens Peron's zwager zocht de dood OVEREENSTEMMING TE PANMOENDJON Dat was toch weer de oude Wisjinski Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 10 APRIL 1953 44ste JAARGANG No. 12860 Ze werden het eens te Panmoendjon Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2*p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm./Telefoontjes f 1.50 GERRETSONS CRITIEK NIET Geerten Gossaert, maar wel prof. Gerretson is inaien wij het zacht mogen zeggen bezig een merkwaardige en omstreden figuur te woraen in de Eerste Kamer én daarmee in de Nederlandse politiek. Niet alleen in de Eerste Kamer oefent hij zijn critiek uit die niets overlaat van het beleid, dat na-oor- logse regeringen hebben gevoerd, ook in krantenartikelen doet hij dit en het is begrijpelijk, dat de senato ren, die deze critiek telkens te ver werken krijgen, en daarbij nog wor den verwezen naar artikelen in „De Telegraaf' e.d. ei wat kittelorig van beginnen te worden. Het is dan ook zo, dat deze afge vaardigde ook in ijn eigen fractie een bijzondere plaats inneemt en dat bijzondere schuilt dan vooral hierin, dat de christelijk historische fractie, waartoe hij behoort, zich meer en meer van deze fractiegenoot distan tieert. Het laatste voorbeeld daarvan heeft de- laatste behandeling van de begro ting van Buiten.andse Zaken te aanschouwen gegeven, toen prof. Gerretson aan het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamei een nota toe voegde ovei het vraagstuk der beide ministers en over de kwestie „Su riname en minister Kernkamp", blijkbaar omdat de fractie zich met deze zienswijze niet wenste te ver enigen. Wat voor prof. Gerretson geen be zwaar was om zijn zienswijzen, die meestal niet meer zijn dan de meest afbrekende critiek. persoonlijk aan de betrokken ministers bekend te ma ken. XXX KTU heeft de heer Gerretson het wel erg bont gemaakt met betrek king tot de kwestie Suriname. Bij de begroting van Overzeese Gebiedsdelen had hij de minister van dat departement, zijn vroegere col lega aan de Utrechtse universiteit maar niets minder dan „staatsver raad" verweten en daarbij is prof. Gerretson dan toch altijd nog slim genoeg om deze beschuldigingen zó in het vat te gieten, dat hem geen- belediging, smaad of iets dergelijks in de schoenen kan worden gescho ven. Dat geeft aan de zaak een nog onaangenamere smaak. Nu hebben ter gelegenheid van de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken prof. Beaufort en prof. Molenaar hun professorale collega eens duchtig de oren gewas sen. En dat was, gehoord het requisitoir dat prof. Beaufort hield, wel nodig ook. Het is 'ook nogal zo wat, indien men de regering beschuldigt van land verraad op een punt, waarvoor een bepaalde minister, namelijk prof. Kernkamp, eigenlijk de eerste ver antwoording droeg, Het is nogal wat, indien men de regering verwijt, dat zij de Kamer, dat wil zeggen: de volksvertegenwoordigers sprook jes dat is een ander woord voor onwaarheden vertelt, indien men tegelijk zijn medeleden verwijt mede te werken aan de verzwakking van de critische zin van het parlement en daarmee het parlementair verval in de hand te werken en men de mi nister maar blijft beschuldigen van het bestaan van een geheime en bindende overeenKomst met Surina me ofschoon het tegendeel openlijk is gezegd en niets ook er op wijst, dat er zulk een overeenkomst zou bestaan. Het is dan ook geen wonder, dat prof. Beaufort sprak van insinuaties en prof. Molenaar in het geding bracnt, dat nier werk zou liggen voor een ereraad. Wie nu gedacht had, dat prof. Ger retson zich tegen deze ernstige ver wijten met kracht zou verdedigen, is bedrogen uitgekomen. Die verdedi ging zal misschien wel weer opnieuw een agressief artikel opleveren voor een blad als „De Telegraaf", dat op iedere sensatie, ook politieke sen satie is belust. XXX ^/RAAGT men zich af hoe het mo gelijk is, dat de fijne geest, die de dichter Geerten Gossaert is, poli tiek zo kan ontsporen in prof. Ger retson, dan is dit misschien alleen psychologisch te verklaren. Politiek bedrijft deze man een soort critiek om de critiek. Hij heeft een critiscne geest, maar deze is wel licht in de loop der jaren zo toege spitst, dat niet meer het belang van bet land of het beleid van een rege ring zich aan hem opdringt, maar de critiek zelf, waarvan hij zich niet meer kan losmaken. Iedere psychologische verklaring, welke men van het verschijnsel prof. Gerretson tracht te geven, is een oordeel, dat noodzakelijker wijs een sterke subjectieve inslag heeft. Het is het zoeken naar een verklaring voor een verschijnsel, dat iets fascine rends heeft, omdat het een man be treft met zulke grote gaven. Juist als een jongen in zijn moei lijke jaren schijnt prof. Gerretson alles alleen nog maar te kunnen zien j in zwart en wit, wat in de politiek wel buitengewoon gevaarlijk moet worden genoemd. Maar als hij dan in antwoord op de beschuldigingen hem in de Kamer De bruid bezweek bijna Prinses Josephine Charlotte en prins Jean van Luxemburg zouden, volgens de laatste berichten, wellicht vandaaQ incognito van het vliegveld Findel vertrekken om, na enige da gen in Italië te hebben doorgebracht, aan boord van een jacht een reis van verscheidene maanden in het Middel- landse-Zeegebied te gaan onderne men. Geruchten, die gisteravond in Luxemburg de ronde deden en Vol gens welke prinses Josephine Char lotte na haar terugkeer op het groot hertogelijke paleis door de onderga ne emoties in de kathedraal een ogenblik het bewustzijn zou hebben verloren, worden tegengesproken. De prinses was aanwezig op de re ceptie, die onmiddellijk na de terug keer op het paleis werd gegeven en verscheen zelfs verschillend keren op het balkon. Naar thans bekend wordt, is de prinses in de kathedraal zelf bijna bezweken, omdat zij door de zware kanten sleep naar achteren werd getrokken en hierdooi de ge hele duur van de huwelijksinzege ning met haar kn.eën op de rand van het bidstoeltje heeft moeten liggen. De Luxembugrse bevolking heeft zich de feestvreugde niet laten ver gallen door de onophoudelijk neer- plenzende regen en in alle café's en restaurants van de hoofdstad werd tot diep in de nacht gedanst. Op één der pleinen speelde een Belgisch muziekcorps en hoewel het aange kondigde volksbai door de weersom standigheden niet kon doorgaan, stonden tienduizenden onder para- pluies verscholen en in regenjassen gehuld te luisteren naar de vrolijke Amerikaanse en Westduitse staats- I lieden hebben Donderdag te Wash- j ington medegedeeld vérgaande over- J eenstemming te hebben bereikt op j diplomatiek, strategisch, handels-1 en cultureel gebied Kanselier. Adenauer heeft een be sloten vergadering bijgewoond van de I Amerikaanse Senaatscommissie voor j buitenlandse betrekkingen. In een later uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat de kanselier „beloofd heeft alles in het werk te zullen stel len, om tot een vergelijk met Frank- j rijk .te geraken, opdat slechte nabuur- schap vervangen kan worden door goede". De kanselier heeft ook een onder- houd gehad met senatodr Taft, de re publikeinse leider van de Senaat. Taft maakte na afloop bekend, dat zij het met elkaar eens waren, dat j de „Russische vredespogingen met I de grootste achterdocht bezien moes- 1 ten worden." wijsjes, die ten gehore werden ge bracht. Het hoogtepunt van de avond was echter het vuurwerk, dat tegen- de hellingen van de vallei waarin Luxemburg is gelegen, werd afgesto ken, en dat eindigde met de ver schijning aan de hemel van de wa pens der jonggehuwden. De zakenmensen zijn enigszins'te leurgesteld, want het aantal bezoe kers is beneden de verwachting jge- bleven. De onverkochte voorraden levensmiddelen en dranken zijn ech ter, als gemeld, opgekocht door het leger, zodat niemand 'schade behoeft te lijden. Groot-hertogin Charlotte en haar gemaal prins Felix hebben Donder dagavond na de huwelijksinzegening een diner gegeven in het kasteel C^ol- mar-Bcrg bij Luxemburg. Tot de gasten behoorden ledjen van de Scandinavische vorstenhui zen en Bourbon-Parma's. Andere vorstelijke gasten, onder wie de Bel gische koninklijke familie en konin gin Juliana en prins Bernhard, keer den na de huwelijksplechtigheden naar hun land terug. DE TERUGKEER VAN THOREZ Gisteravond tien voor zes arriveer de de Franse communistenleider Mau rice Thorez met de trein uit Berlijn in Helmstedi. De politie deelde mede, dat hij zich in een speciaal rijtuig van de Poolse spoorwegen bevond, dat aan de inter zonale trein Berlijn-Keulen-Parijs v/as gekoppeld. Niemand kreeg hem echter te zien, want de gordijnen bleven angstvallig neergelaten. De rode broeders in Frankrijk zien hem met gemengde gevoelens ko men. Men spr-ckt althans reeds van het „probleem-Thorez". Joan Durate, de zwager van presi dent Peron, die Dinsdag als secreta ris van de president aftrad, is over leden. Een betrouwbare bron heeft medegedeeld, dat de 39-jarige broer yan wijlen Eva Peron zelfmoord heeft gepleegd. Zijn chauffeur vond hem dood in zijn woning met een kogelwond aan het hoofd. Durate trad af omdat hij zich niet in staat gevoelde de nieuwe politiek van president Peron ten aanzien van lonen en prijzen uit te voeren. Deze i politiek heeft ten doel de inflatie te j beteugelen. De ministers van arbeid en sociale verzekering, van land- j bouw, van handel en industrie en van J financiën traden deze week om de- Het plechtige momert, waarop het huwelijk wordt ingezegend. zelfde reden af. Juan Duarte heeft sinds Juni 1946, toen Peron het gezag overnam, in dienst van Peron gestaan. Hij werd een van de meest actieve zakenlieden van het land genoemd. Durate was vrijgezel. voor de voeten geworpen niets an ders weet te zeggen, dan dat hij geen enkele belediging heeft bedoeld en getuigt van zijn grote waardering voor een collega, die hij nog kort daarvoor van Staatsverraad beschul digde, dan zoekt mei. tevergeefs naar een verklaring. En dan beseft men alleen nog, dat de christelijk histori sche fractie,waartoe hij behoort, zich met deze professor een criticus in huis heeft gehaald, wiens oordelen voor deze ftactie maar moeilijk te ver stouwen moeten zijn. Morgen waarschijnlijk ondertekening Schout-bij-nacht John Daniel, de voornaamste onderhandelaar der V te Panmoendjon, heeft verklaard, dat er overeenstemming over de hoofd zaken van een ontwerp-overeenkomst over de uitwisseling van zieke en ee- wonde krijgsgevangenen tot stand is gebracht. Generaal Mark Clark d opperbevelhebber der V. N. heeft de ontwerpoveieenkomst reeds go keurd. Zaterdag zal de overeenkomst, naar verwacht wordt, worden on dertekend. JLM. Koningin Juliana en kroonprins Olaf van Noorwegen, gezeten in de auto tijdens de rijtoer door de stad Luxemourg, na de plechtige huwelijks voltrekking tussen erfprins Jan van Luxemburg en prinses Josephine Charlotte. „BELANGRIJKE" BRIEF. Daniël verklaarde voorts, dat de Noordelijken vandaag een „zeer be langrijke brief", geadresseerd aan generaal-majoor William Harrison, de voornaamste geallieerde onder handelaar bü de bestandsbesprekin gen, hadden overhandigd. Volgens New Yorkse radioberich ten wordt in deze brief een gedetail leerd plan voor de uitwisseling van alle krijgsgevangenen uiteengezet en aangedrongen op onmiddellijke her vatting der wapenstilstandsonder handelingen. Een hospitaaltrein, bestaande uit zes hospitaalrijtuigen en drie goede renwagons, is Donderdag uit de Zuid-Koreaanse havenstad Poesan vertrokken naar Moensan om zieke en gewonde krijgsgevangenen op te nemen, die via Panmoendjon naar het Noorden zullen worden gebracht, zodra de desbetreffende overeen komst is getekend. Een woordvoerder van de gealli eerden zeide, dat de communisten tot tweemaal toe een voorstel van de geallieerden aangaande de plaats van de uitwisseling hebben afgewe zen. De communisten stelden voor, de uitwisseling in een rijstveld te doen plaatsvinden. De officieren bezoch ten het veld en hoewel de geallieer de' officieren van oordeel waren, dat de plaats bij het gebruik wel moei lijkheden zou opleveren, maakten zij geen bezwaar tegen het voorstel Struikelblok in Korea blijft De Russische gedelegeerde Wisjins ki heeft gisteren in de Ver. Naties de ideeën verkondigd, welke het nieuwe regime van premier Malenkof er ten aanzien van de wereldvrede op na houdt. De ideecn leken dezelfde als die, welke hij als woordvoerder voor StaJin bepleit had, maar hij bood ze in een andere vorm aan. Zonder de oorlogszuchtige en bele digende woorden van vroeger, zei Wisjinski op rustige toon in de poli tieke commissie, dat de methode tot vermindering van de spanningen op de wereld de volgende is: 1. Het Westen moet ophouden zich te wapenen. „Houdt er mee op wa pens in jullie zakken te steken, mis schien v/ordt de atmosfeer dan be ter", zei hij. 2. Een verbod voor de atoombom. 3. Liquidatie van de Noordatlanti- sehe Verdragsorganisatie en priisge- ving van de Europese Defensie Ge meenschap. Bepaald verontrustend was hetgeen Britten reeds vrijgelaten Radio-Pjongjang heeft gisteravond laat medegedeeld, dat de Noord-Ko- rcaanse regering zeven Britse onder danen (onder wie de vroegere ge zant te Seoel, Holt) in vrijheid heeft gesteld. De Engelsen zijn te Antoeng in Zuid-Mandsjoerijc uitgeleverd aan Russische vertegenwoordigers, die voor de repatriëring zullen zorgdra gen. Deze vrijlating volgt binnen een week ou dc mededeling, dat veertien geïnterneerde Fransen hun vrijheid hebben herkregen en naar Moskou op weg zijn. In beide gevallen had de Russi sche minister van Buitenlandse Za ken enige tijd geleden de verrassen de mededeling gedaan, dat de Sovjet- Unie „goede diensten" zou verlenen bij een poging, de geïnterneerde burgers hun vrijheid te hergeven. De radio deelde dan ook mede, dat de Noord-Koreaanse regering ;,met het Russische verzoek van 3 Maart om de vrijlating van de Britten had inge stemd"! Wisjinski zcide over de uitwisseling van dc krijgsgevangenen in Korea, het laatste struikelblok voor een wa penstilstand daar, dat men op het ogenblik meent te kunnen opruimen. Wisjinski verklaarde namelijk, dat de Sovjet-linie vasthoudt aan het „be ginsel van dc gedwongen en onbe perkte uitwisseling van alle gevan genen". Dit beginsel wordt door het Westen absolüut verworpen. Alleen voor de zieke gevangenen wilde Wis jinski een uitzondering maken. Het schandaal der witte jassen De „Izwestia", het blad van de Russische regering, schrijft in haar editie van Donderdag, dat alle func- tionnarissen, die de vijftien vorige week vrijgelaten dokters „valselijk hadden beschuldigd", voor een hof voor strafrechtelijke zaken zullen worden gebracht, aldus radio-Mos kou. Verder schrijft het blad, dat de ambtenaren de straf zullen krijgen, die zij verdienen. Dit is de eerste maal, dat een re- gerinpsorgaan er melding van maakt, dat verscheidene personen berecht worden voor het arresteren van de artsen. Tevoren was slechts één voormalige minister van staatsveiligheid. Rioe- min, officieel beschuldigd van het ten onrechte in hechtenis nemen van de artsen. Oud-ministc» Ignatief werd wegens deze zaak uit het secretariat van het centrale comité van de com munistische partij gestoten. IN RAMPENFONDS 101,7 MILLIOEN. Tot en met Donderdag is in het na tionaal rampenfonds in totaal 101 JOO.OOO bijeengebracht Woens dag was de stand 99.8 millioen gul der/. Jlaiiettje Wees voor niemand strenger dan voor U zelf Honoré de Bulzac.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1