ïim 6'Mimet 1n muizenpam Charme en leugens verstrikten vrouwen en spaarbankboekjes Doofstommen in aanraking met muziek Rechtbank zal 13 Mei vonnis v ellen Willem Teil faalde Onsmakelijke Aprilmop DONDERDAG 9 APRIL 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Baatzuchtige Don Juan voor de rechter Dc procureur-generaal bij het ge rechtshof te Den Haag heeft giste ren drie jaar gevangenisstraf door te brengen in een bijzondere gevange nis, geëist tegen de 42-jarige koop man L. O. M. M. was door de Rot terdamse rechtbank tot twee jaar ge vangenisstraf en een voorwaardelijke ter beschikking stelling van de rege ring met een proeftijd van drie jaar veroordeeld. Deze straf was hem op gelegd omdat hij onder valse voor wendsels een aantal vrouwen voor een totaal bedrag van enkele tien duizenden guldens had opgelicht en zich aan belediging had schuldig ge maakt. Verdachte, die vrijwel alles ont kende, gaf alleen de belediging toe. Hij had een mevrouw van T., een zeer onwelvoegelijk woord toege voegd. Als getuige werd allereerst ge hoord mej. Van de M. Deze had hem sep. 700 en 800 gul den ter hand gesteld die hij, naar hij het slachtoffer vertelde, nodig had om 30.000 uit de West los te krij gen. Hij had haar inmiddels een 500 terugbetaald. De vrouw had aangifte gedaan van de oplichting, toen zij ontdekte, dat M. een vrouw en kind had in Den Haag. De tweede getuige, de weduwe A. dc V. had M. onder meer gegeven 9.000 voor een auto, 1.300 voor kle ding, ƒ2.600 voor inrichting van een kantoor, enz. De getuige a décharge, dr. Grelin- ger, was niet verschenen, maar had het Hof een brief geschreven over zijn bevindingen met verdachte. Tij dens de zitting kwam aan het licht, dat M. relaties met vele vrouwen had aangeknoopt, waarbij zelfs het v/oord „harem" viel. De procureur-generaal noemde M. een aartsoplichter, die een gevaar voor de maatschappij oplevert, zolang hij op vrije voeten is. Hij achtte hem echter niet normaal, vandaar dat hij wenste, dat verdachte zijn straf in oen bijzondere gevangenis zou uitzit ten. Zielsziek! De verdediger zeide, dat verdach te zielsziek is, hetgeen bij het onder zoek door twee psychiaters ingesteld, aan het licht was gekomen. Hij acht te het mogelijk, dat verdachte zich niet bewust is geweest, strafbare feiten te hebben gepleegd. Hij wees er op, dat de slachtoffers pas aangifte van oplichting hadden gedaan, toen zij bemerkten, verdachte niet voor zich alleen te hebben en dat zij rus tig waren doorgegaan, hem geld te geven, nadat zij geconstateerd had den, dat de verhalen, welke hij haar vertelde, gefantaseerd waren. Plei ter meende dan ook, dat niet van op lichting in de zin der wet gesproken kon worden. Uitspraak over veertien dagen. 52ste lijst slachtoffers watersnood Het informatiebureau van het Ne derlandse Roode Kruis heeft heden uitgegeven de 52e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers wa tersnood". Deze luidt als volgt: DREISCIIOR GocmansVerhulst, Janna Maar- tje, geb. 30.1.20. ELLEMEET De KaterGast, Margaretha, geb. 29.4.83. 's-GRAVENDEEL Heijden, Willem Gijs, geb. 22.3.40; Verdonk, Maria, geb. 24.5.10. KRU1NINGEN BalkenendeDe Dreu, Neeltje Hendrika, geb. 10.8.02. OUDE TONGE Fris, Herbert, geb. 16.5.03; Groe nendijk, Nelly, geb. 13.11.31; Holle manGebraad, Jacomina, geb. 7.6.98; Van Peperstraten, Adrianus, geb. 21.11.83; Van Peperstraten, Huber- tus, geb. 23.8.35. HONTEN1SSE Aanvulling op de le verlieslijst, d.d. 4.2.53. Thans geborgen: De Smit, Agnes Maria, geb. 25.9.28; De Smit; Desiré, geb. 19.11.84; De Smit, René Geraphus, geb. 24.2.15; De Smit Maas. Louisa, geb. 2.6.86. R.K. Leraren en Emancipatie Gistermorgen is te Oldenzaal de 51ste jaarvergadering gehouden van de Kath. Lerarenvereniging „St. Bo- naventura", onder presidium van dr. M. de Haas uit Tilburg. Voor deze vergadering was als spre ker uitgenodigd prof. dr. Van der Pel uit Nijmegen over het onderwerp: „Onderwijs en Emancipatie". Deze spreker zette uiteen, welke grote rol het onderwijs z.i. inneemt en nog zal innemen in het proces der emancipa tie. In de afgelopen honderd jaar heeft het katholiek onderwijs niet alleen uiterlijk veel bereikt, doch ook innerlijk, maar vooral wat het laatste betreft wacht nog een grote taak. De opgroeiende generatie moet worden gevormd tot zelfstandig denkende en innerlijk gelovende katholieken. Het katholiek onderwijs heeft, naast de kerk en het gezin, hierbij een zeer voorname taak. De leraar, welk vak hjj ook mag doceren, zal daarin zijn aandeel moeten nemen en zal dus het leken-apostolaat dienen te be oefenen. Namens de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen was aan wezig dr. Drewes. Deze deed enkele mededelingen over het uitwisselen van leraren met andere landen. In de eergistermiddag gehouden huishoudelijke vergadering werd on der meer uitvoerig de salariëring van de leraren besproken en tenslotte werd besloten bij de desbetreffende instanties een motie terzake ii dienen. Gistermiddag maakte het ge zelschap een excursie naar Dene kamp, waar onder meer het buiten goed „Singraven" met de watermo len werd bezichtigd. Wat niet hoorbaar is is voelbaar Dank zij subsidies van de Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk On derzoek en van de Organisatie voor Toegepast Natuurkundig Onderzoek, is het R. K. Instituut voor Doofstommen te St. Michielsgestel in staat gesteld, zijn onderzoekingen naar de geluidswaarneming bij doofstommen te perfec- St. Michielsgestel een bezoek bracht, stelde hij eensklaps de vraag of het tionneren en deze misdeelden zo nog beter aan tot dusverre op hun maat schappelijke taak voor te bereiden. De stoot tot dit werk is eigenlijk gege ven door oud-minister prof. dr. E. J. TH. Rutten. Toen deze n.l. in 1940 in niet mogelijk zou zijn de doofstommen van muziek te laten genieten. Het ging hier om kinderen, by wie men geen of slechts zeer verre gehoorresten kon vinden, niet om slechthorende kinderen. Prof. Lieftinck in Nederland Voor een uurtje maar De oud-minister van Financiën, prof. P. Lieftinck, heeft gisteravond enkele ogenblikken op vaderlandse bodem vertoefd. Zoals bekend, is prof. Lieftinck thans vertegenwoor diger van de Wereldbank in Tur kije. Gisteren is hij uit Teheran naar Washington vertrokken, ter bijwo ning van de vergadering van de We reldbank. Het vliegtuig had onge veer een uur vertraging, zodat het oponthoud op Schiphol slechts van korte duur kon zijn. De aanwezige journalisten hadden dan ook geen gelegenheid hun vragen af te vu ren; zij moesten bovendien al spoe dig plaats maken voor een dochter van de oud-minister, die haar vader nog even gedag kwam zeggen. Hoewel prof. Lieftinck de finan- cieel-economische toestand van Ne derland met belangstelling blijft vol gen, wenste hij geen commentaar te geven op de ontwikkeling sinds zijn aftreden als minister. „Dat behoort lot het terrein van mijn opvolger, de heer v. d. Kieft", aldus de oud-mi- nister. Wel beaamde hij dat de situa tie op het ogenblik stukken beter is dan voor enige jaren. Vader en doch ter bleven daarna nog even met el kaar praten, waarna de heer Lief tinck zijn reis verder voortzette. LANDBOUWTRACTOR VOOR MELKVERVOER. Het proces van Zierikzee Het proces tussen de burgemeester en middenstand van Zierikzee. dat reeds een paar weken na de ramp ontstond en sindsdien niet bijster op geschoten is, werd gisteren voor het Haagse gerechtshof in behandeling genomen. De zaak is niet veel verder geko men. dan de mededeling van de rech ter, dat de uitspraak bepaald is op 13 Mei. De verdedigers van beide par tijen wisten geen nieuwe gezichts punten aan de zaak toe te voegen. De middenstandspleiter betoogde weer, dat de burgemeester zijn boek je te buiten was gegaan en de ver dediger van de burgemeester wees op de ernst van de toestand van het ogenblik toen de burgemeester de evacuatie van zijn gemeente beval. Zoals bekend heeft de Middelburgse rechtbank een maand geleden de eisers (middenstand) in het ongelijk gesteld. Problemen en wensen van R.K. onderwijzers Nadat Dinsdag de vijf diocesane organisaties liun jaarvergadering hadden gehouden, kwam Woensdag tc Utrecht het Landelijke Katholic ke Onderwijzers Vei bond in jaar vergadering bijeen. In de och ten it ting werd een mo tie aangenomen over de mededeling der regering, de pensioenen van de vóór 1946 gepensionneerde ondeiwij zers niet te kunnen herzien. In deze aan de regering en aan de leden van de Staten Generaal ter kennis te brengen motie wordt opnieuw aan gedrongen op afdoende verbetering van die pensioenen. De vergadering had nog meer verlangens. Zo werd er bij het hoofdbestuur op aangc drongen te blijven streven naar ver betering van de kindertoeslag en naar de volledige afschaffing van de klassificatie. De voorzitter herinnerde in zijn rede aan het eeuwfeest van het her stel der kerkelijke hiërarchie en aan het grote aandeel dat het onderwijs gehad heeft in de emancipatie van het katholieke volksdeel. Sprekende over de maatschappe lijke positie van de onderwijzer be treurde de voorzitter het trage tem po waarin de „ontknikking" van de salarissen door de regering behan deld wordt. Oud-minister Rutten was hij dankbaar voor het tot stand ko men van de kweekschool wet. In de namiddagvergadering zijn twee inleidingen gehouden. De heer W. A. Blokker uit Sittard besprak het vraagstuk van de standsorgani- satorische vertegenwoordiging van HERSTELLEND STAVENISSE Met orgel en klarinet. Hoe wonderlijk deze vraag ook' klinken mocht zij werd volkomen au serieux genomen. Vandaar dat de eerw. heer van Uden onmiddellijk begon te experimenteren, daarbij krachtig gesteund door de directeur mgr. van Overbeek en door de aan de inrichting verbonden zusters. Eveneens werd leiding en medewer king ontvangen van de Amsterdam se hoogleraar prof. dr. A. Reichling: Samen met zr. Roza, een onderwij zeres van genoemde inrichting werd een speciale spreekmethode opgebouwd, waarbij de geluidswaar neming voortdurend wordt benut. Het bleek, dat de kinderen het best reageerden op de gedragen klanken van een orgel. Daarom werd een Hammondorgel aangeschaft, dat tQt op heden uitstekende diensten be wijst. Na een paar jaar intensief oefenen waren de doofstommen zo ver, dat zij een „lage do" van een „hoge do" (d.w.z. een octaaf) kon den onderscheiden. De lage tonen werden door de doofstommen in de maagstreek waargenomen en de ho ge in de borst. Dit onderscheidings- De raad der gemeente Stavenisse heeft dezer dagen het voorstel van burgemeester en wethouders behan deld om medewerking te verlenen aan de vorming van een aannemers combinatie in de gemeente Stave nisse. De gemeente Stavenisse kan als opdrachtgeefster en financierster der herstelwerkzaamheden fungeren met financiële hulp van de adopterende gemeenten. Na uitvoerige bespreking bleek de gemeenteraad van oordeel te zijn, dat de voorkeur moest worden gege ven aan een vrije concurrentie. Ook aannemers van buiten Stavenisse %Taad„e £IeÖwSSUffi: i rva Aootrio Gisteren hadden zich voor de eco- OPZETGELDEN IN HET SCHILDERSBEDRIJF. Er schijnen schilderspatroons te zijn die opzetgelden bij hun calcula ties in rekening b-engen, met de ver plichting, die gelden aan meegega- digden uit te betalen. Het vraag baak-aanbestedingsreglement bepaalt hieromtrent, dat minimaal maximaal 10 moet worden bere kend. Voldoet een schilderspatroon hieraan niet, dan wordt hij afge voerd van de z.g.n. positieve lijst, zo dat de bij de „Novelas" aangesloten schilders-leveranciers aan zulk een gevoel werd langzamerhand ver fijnd. De kinderen maken dit kenbaar met bewegingen, expressie en spel letjes. Voelen de doofstommen bijv. een lage toon, dan geven zij dit weer door zich breed en „volumineus" te maken, voelen zij een hoge, dan ma- zij zich „dun" en lang. Ook heeft de heer van Uden een notenraam ontworpen. Slaat men op het Hammondorgel een lage toon aan, dan plaatst een der kinderen onder in het raam een houten blok je, dat een donkere kleur heeft: zwart, paars of bruin. Wordt een ho ge toon gegeven, dan plaatst de doof stommen boven in het notenraam 'n blokje van een lichte kleur: wit, rose enz. Op deze wijze kan een no tenbalk voor en door doofstommen worden opgebouwd. Behalve met het Hammondor gel heeft men jaren lang met een klarinet geëxperimenteerd. Het principe, waarvan men in St. Michielgestel uitgaat, is dus de doof stommen tonen (trillingen) te laten waarnemen en deze te combineren met expressie en bewegingen. Als uitdrukkingsmiddelen bezigt men de pantomimische expressie en de dans. Vroeger begon men daartoe in de puberteits-leeftijd met ballet-oefe ningen, maar deze werd thans jonger al gegeven o.a. bij de gymnastiek oefeningen. De practijk heeft uitgewezen, dat na een intensieve training waarbij een eindeloos geduld van de docen ten wordt gevraagd wel 90 pro cent van de doofstommen enige ge hoorresten blijken te hebben; ook die doofstommen, waarbij men aan vankelijk niets kon vinden. Zeer dik wijls ook is het moeilijk uit te ma ken, of de waarneming in de oren bij een bepaald kind nu een horen dan wel een vibratievoelen is.; de onderwijzers, waaraan de Com- Dc Hoge Raad heeft gisteren het missie-Beaufort in opdracht van het episcopaat werkt. Ook een door het cassatieberoep van de procureur-ge neraal te Arnhem in de zaak tegen de melkrijder H. uit Borculo verwor pen. H. was onlangs reeds door het Hof te Arnhem ontslagen van rechtsver volging. Ofschoon bewezen werd verklaard dat hij met de tractor op de openbare weg reed en melk ver voerde zonder dat hij in het bezit was van een wegenbelastingkaart, achtte het Hof hem niet strafbaar op grond van een in verband met arti kel 6 der Motorrijtuigenbelastingwet uitgevaardigd Koninklijk Besluit, waarin is bepaald, dat geen belas ting is verschuldigd voor motorrij tuigen welke uit de aard bestemd zijn om elders dan op wegen te wor den gebruikt indien die uitsluitend ten dienste van het lanbouwbedrfjf van de openbare weg gebruik maken. De ontvanger had hem een bewijs dat geen belasting verschuldigd was geweigerd op grond dat het vervoer van melk geschiedde ten behoeve van de coöperatie. Dat verdachte dit bewijs niet kon tonen heeft het Hof hem niet aan gerekend, daar het de beslissing van de ontvanger der belastingen on juist achtte. bondsbestuur samengestelde commis sie heeft het vraagstuk in studie ge nomen. Tot een oplossing is het ech ter niet gekomen. De totale sociale en culturele vorming in een milieu waartoe de onderwijzer behoort, die zijn taak opvat als een apostolische, kan hij niet vinden bij de werkne- mende middenstand. De scheiding in cultuur en geestelijke ontwikkeling is te groot, om met idealisme te kun nen overbruggen. Bij de onderwij zers leeft de wens het Katholiek Onderwijzersverbond ook als stands organisatie gerekend te zien. Langdurig en ernstig werd gespro ken over de ziektekostenverzekering voor de onderwijzers. Opvallend was de klank, die te beluisteren viel, welke zich verzette tegen een ge heel overdragen van het risico van ziektekosten aan de regering. De on derwijzers stelden zich voor een Centrale Ziektekostenverzekering met draagbare risico's voor de ver zekerden. Een warm verdediger voor dit standpunt werd gevonden in een der gastsprekers, de heer Sturken- turg, voorz. van de politiebond „St. Michael", die uiteenzette, hoe een dergelijk systeem van gedeeld risico bij de politie in ruime mate voldeed. deel te nemen. De voorzitter deelde mede, dat er van enkele grote aan nemers reeds aanbiedingen waren ingekomen. De raad besloot verder met de ge meente Alkmaar een renteloze kas geldlening ten bedrage van 30.000 aan te gaan, met welk bedrag de eerste herstelwerkzaamheden zullen' worden gefinancierd. TENTENKAMP IN AMSTERDAM. „Goed kamp" is de naam van eigenlijk de eerste grote kampeer- tentoonstelling, die, onder auspiciën van de A.N.W.B. op 10, 11 en 12 April op het IJsclubterrein nabij het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gehouden. Vierentwintig exposanten tonen op dat terrein letterlijk alles, dat rechtstreeks met kamperen in de ruimste zin te maken heeft; de voor lichting op de expositie zal geen vraag op het gebied van het steeds toenemende kamperen en toerisme onbeantwoord :aten. Vrijdagmiddag a.s om vier uur zal burgemeester d'Ailly de tentoonstel ling officieel openen. De organisatoren hopen ook op in ternationale belangstelling, vooral omdat zii daarin de mogelijkheid zien tot export voor de op het kam peren gerichte nationale industrie. In langvervlogen- dagen dichtte de Duitse dichter Schiller over de be roemde Willem Teil, die zo goed met pijl en boog kon schieten, dat hy een appel van het hoofd van zijn zoontje schoot. Maar zelfs deze koene schutter vond de onderneming een beetje ris kant en toen hy de opdracht van de koning tot dit waagstuk ontving, nam hy twee pijlen mee. „Wanneer", zo sprak hij tot de veel eisende vorst, „de eerste pijl mijn kind zal kwetsen, dan zal de tweede voor U zijn". Kleine Willempjes in Nederland schijnen meer overtuigd te zyn van hun schotvaardigheid en dichtten ook anderen zo'n handigheid toe. Toen gisteren een negen-jarig meisje uit Delft, gewapend met pijl en boog, aan haar 5-jarig vriendje vroeg, of zy hem zijn petje eens van het hoofd zou schieten, stemde het jongetje meteen in. Het meisje richtte iets te laag en in plaats van het petje van het kereltje, werd zijn oog getroffen. Onmiddellijke- dokters bijstand kon nog maar net het oog van het knaap je redden. Er schynen nog steeds te weinig jongens en meisjes te zijn in Neder land, die het mooie verhaal van de dappere doch voorzichtige schutter Willem Teil niet kennen, want de dokter, die het Delftse knaapje be handelde, vertelde, dat het reeds het vijfde geval was, dat hy te behande len kreeg. Pijl en bogen, pluimpjes-geweren en meer van dergelijke in kinderogen» zo benijdenswaardige attributen, ho ren thuis in de handen van Zwitserse ridders, maar niet in de speelgoed kast. konden steeds meer leerlingen nomische politierechter te Leeuwar- j afvloeien naar de in 1951 in Eind den twee leden van het district hoven opgerichte school voor slecht- Friesland van de saneringscommissie j horenden, waardoor zij dus aan de in het schildersbedrijf t.w. P. N. Ha- doofstomheid werden ontrukt, welk bekothe te Leeuwarden en H. J. Blom getal zich nog vergroot sinds men te Groningen te verantwoorden, ter j ook kleine kinderen hoorapparaat- zake van overtreding van het kartel- j jes laat dragen, mits deze kinderen besluit, waarvan de bepaling, dat le- voldoende gehoorresten hebben, den verplicht zijn opzetgelden te cal-1 Daar de heer van Uden de grond- culeren en uit te betalen, met ingang s]ag ane muziek in het zingen van Maart 1952 door de minister van j 2jet zeker bij muziekonderwijs aan economische zaken onverbindend is' doofstomenen, i.cht hij het van gro- verklaaid. Hun is verweten, dat zij' te importantie, dat de kinderen voor ondanks deze onverbindendverkla-het ademhalen in verband bren- ring een tweetal schilders, die waren j gen met het geluid. Daar het echte afgevoerd, van de positieve lijst heb-1 zingen natuurlijk uitgesloten is, is ben afgevoerd gelaten, waardoor zij men begonnen om de kinderen zelf in hun economische vrijheid werden j op een blaasinstrument te laten bla- belemmerd. j zen. Vroeger was dat de klarinet, De officier van justitie zeide dat thans heeft men een blaasinstrument „De Waarheid" brult (en wij van 't lachen) Wie veronderstelt, dat het com munistisch dagblad ,,De Waarheid" enige moeite heeft om de merkwaar dige omzwaai in Moskou inzake de vrijlating van Joodse en andere ge neesheren te volgen, komt bedrogen uit. Wanneer men wcot, dat „De Waarheid" op 13 Januari de arresta tie had toegejuicht als „een reden tot vreugde en dankbaarheid", dreigt een mens zijn verstand te verliezen als hy in hetzelfde blad nu leest: „Wij willen ditmaal ons com mentaar aan één zijde van deze kwestie wijden en wel aan een zeer belangrijke. Dat is het feit dat met de publicatie van het Sovjet-ministerie van Binnen landse Zaken de hele rel over het zogenaamde anti-semitisme in de Sovjet-Unie in gruizels is gestort. Afgezien van de bewijs voering van de heer Jack Mc Kadt, die de aanwezigheid van „slechts" twee Joodse maar schalken in het Sovjet-leger als doorslaggevend feit vermeldt, berustte de hele leugencampag ne op de arrestatie van vier Joodse artsen die van moord werden beschuldigd. Welnu, zij allen zyn niet slechts vrijgela ten, maar hun goede naam is op een wijze hersteld, die voor hen niets te wensen overlaat. En daarmede is de gehele Ameri kaanse rel weg, in het niet ver dwenen, en er rest nog slechts schuim (van woedende monden) en as (van verloren hoop). De meest ploertige verdachtmaking die ooit tegen de communisten op touw is gezet, het laagste gc- dachtenspinsel dat ooit mense lijke hersens hebben vervaardigd om de wereld in een zee van bloed te storten, is weggevaagd. En nu vragen wij de erken ning van al die politici, kranten- vullers en, met permissie ge zegd, sociologen, dat zij er naast zijn geweest, dat zij de mensen maandenlang op een dwaalspoor (en welk een gevaarlijk dwaal spoor!) hebben geleid. We vra gen het aan u, mijnheer Herz- berg, en aan u, mynheer Vos kuil. We vragen het u, mijnheer De Kadt, en u, heren partijlei ders, die op Amerikaanse kosten een manifest hebt uitgegeven te gen de Februari-herdenking, al leen op grond van deze leugen. Beken het, dat u gefaald hebt. Vertel het, dat nu onomstotelijk gebleken is dat zelfs uw arm zalige „bewijs van anti-semitis me in de Sovjet-Unie" als sneeuw voor de lentezon verdwenen is. Werkelijk, van iemand die toch het fatsoen zo hoog zegt te stel len, is dat zeker niet te veel ge vraagd. De leugen van het anti semitisme is vernietigd en de verspreiders van die leugens zijn, voorgoed aan de schandpaal ge zet". Het is werkelyk verbijsterend, dat „De Waarheid" veronderstelt, dat enig mens, die „alle vijf" bij elkaar heeft, dergelijke nonsens slikt. met betrekking tot opzetgelden in de Noordelijke provincies verscheidene processen-verbaal zijn opgemaakt. In wezen is er geen bezwaar tegen een bescheiden opzetgeld om de kos ten van de inschrijvers te dekken, maar in de practijk gaat men er veel al ver bovenuit. Ondanks het feit, dat de minister de desbetreffende re geling onverbindend had verklaard zijn verdachten voortgegaan met hun sancties. Spreker eiste 250.boete of een maand hechtenis en de ver plichting tot het storten va» een waarborgsom voor de duur van 2 ja ren. De verdediger, mr. Dorhout, be pleitte vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging, omdat de onver- bindendverklaring z.i. slaat op de toekomst en niet op de oude-gevallen. De politierechter zal op Woensdag a.s. schriftelijk vonnis wijzen. Het schijnt, dat in Rotterdam iemand bij wijze van Aprilmop aan verschillende personen uit naam van het Nationaal Rampenfonds een brief heeft geschreven met de mededeling dat zij uit hoofde van hun stortingen in het Nationaal Rampenfonds in aanmerking zouden zijn gekomen voor een prijs, bestaande uit een zesdelig theeservies. Tegen een der gelijke grappigheid wordt door het Nationaal Rampenfonds, dat uiter aard met deze zogenaamde loterij niets heeft uit te staan, ten sterkste stelling genomen. ontworpen dat het voortgebrachte geluid electrisch versterkt. De trans missie van het geluid kan zowel door middel van krachtige luidspre kers als van koptelefonen geschie den. Men schept daarbij rondom de doofstommen een zgn. „geluidsveld". Dit systeem is evenwel nog in ont wikkeling. Dank zij de verleende subsidies is men nu in staat Philips een aantal orgeltjes van electrische versterking te laten voorzien, waar in de kinderen zelf de lucht moeten blazen, waarbij ze hun adem leren beheersen door het voortbrengen van geluid. DRONKEN CHAUFFEUR DEED POGING TOT DOODSLAG Op verzoek van de Amsterdamse politie heeft de recherche van Zand- voort gisteren een 49-jarige automo bilist gearresteerd, die in de nacht van Donderdag op Vrijdag in Am sterdam dronken een auto bestuurd had en een poging tot doodslag ge pleegd had. Een politie-agent, die de hevig slingerende wagen ontdekte en tot stilstand wist te brengen, beval de bestuurder, die in kennelijke staat van dronkenschap verkeerde, de wa gen te verlaten. Deze wenste hier aan niet te voldoen, gaf plotseling vol gas en na overgeschakeld te heb ben in zijn achteruit, poogde hij de agent te raken. Deze wist zich ter ternauwernood met een sprong in veiligheid te stel len. De man verklaarde, dat hij dronken was geweest, van het inci dent met de agent herinnerde hij zich niets meer. Russische matrozen in Rotterdams kroegje Of de nieuwe koers, die het Rus sische schip van staat de laatste we ken vaart ook een grotere vrijheid voor haar onderdanen in het buiten land betekent, of dat de Russische matrozen gisteren gewoon „gedrost" waren, is niet bekend, een feit is echter, dat in een havenkroegje in Rotterdam gisteren plotseling het zeer ongewoon geworden Russisch gesproken werd. Twee matrozen wa ren er in een druk gesprek en hun kennis van enige andere taal als het Russisch ging niet zo erg ver, want toen een journalist hen vroeg van welk schip zij afkomstig waren, wis ten ze slechts één antwoord ,,I am drunk" (Ik ben dronken). De jour nalist was met dit antwoord niet bijster tevreden en ging op speur tocht naar een Russisch schip, dat hij ten slotte vond. Daar werd hij vrien delijk ontvangen maar niet veel wij zer, want de officier, die hem te woord stond, verklaarde in gebroken Nederlands, dat volgens hem alle schepelingen aan boord waren. Een felle brand heeft gister morgen de aula van het R.K. zieken huis te Hilversum verwoest. De schade, die wordt geschat op 50.000 wordt door verzekering gedekt. Ver moed wordt dat de verpleegsters, die de avond daarvoor een toneel repetitie hadden gehouden, een brandend eindje sigaret tussen de decors hebben laten vallen. Dc B.B. vraagt U: Wees bereid, Bevorder mee de veiligheid. B.B.-Raad voor dc A-kring Leiden. 9. Toen Tim het bureau binnenstap te, salueerde brigadier Handboei ver heugd Als Tim Tuime: op het bureau kwam betekende het meestal werk aan de winkel. Tim was ondertussen op het bureau van de commissaris en hoorde met verbazing de hele ge schiedenis aan. Daarna dacht hij diep na. De commissaris hield zich dood stil, want hij wist wei: als Tim zich ergens mee ging bemoeien, kwam hy wel met één of ander plan voor de dag. En dat was ook nu het geval. Even later verlieten ze tenminste, vier man sterk, het politiebureau.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6