staopsrmtiï' DE VORSTELIJKE BRUILOFT IN LUXEMBURGS HOOFDSTAD SCHAKEL OVER Intocht van talrijke vorstelijke gasten NEDERLANDS BAND MET LUXEMBURG Uitgebreid wetenschappelijk onderzoek naar doodsoorzaak De prins dacht aan Ned, hospita en de koning vergat zijn zwaard DONDERDAG 9 APRIL 1953 DE '.EIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 woordigd wegens de rouw om konin gin Mary. Prins Jan van Luxemburg en Prinses Josephine Charlotte van België, die te Luxemburg in het huwelijk zullen treden. Luxemburgers zagen uniek schouwspel Vandaag heeft te Luxemburg de huwelijksplechtigheid plaats van erfprins Jan van Luxemburg met prinses Josephine Charlotte van België. Gisteren beleefde de hoofdstad van het Gróot-Heriogdom de intocht van de tiental len vorstelijke gasten, die vandaag luister bijzetten aan de schitterende plechtigheid in de kathedraal. Gloednieuwe hofauto s reden af en aan van het vliegveld naar de in blótmen gestoken feestelijke hoofdstad en van het station, om de vorstelijke gasten af te halen. Koningin Juliana en prinst Bcrnhard arriveerden om 16.30 uur op het vliegveld Tindel waar zij wer den begroet door prins Felix van Luxemburg en diens dochter prinses Eli sabeth. Een zoontje van de heer Spierenburg, het Nederlandse lid van het Hoge Gezagsorgaan der Europese Kolen- en Staalgemeenschap bood de Koningin, die gekleed was in een grijs complet met grijze bontmantel, waar bij een rose toque met voile, een fraai bouquet rode rozen aan. VIVE, VIVE. Na de begroeting begaven de Ko ningin en Prins Bernhard zich on middellijk naar het groothertogelijk paleis in het centrum van de stad. Een bloemstuk, dat de Koningin had meegenomen, was van dusdanige af metingen, dat het niet geplaatst kon worden in een bestelatuo; men moest zijn toevlucht nemen tot een grote le gerauto. Bij het groothertogelijke pa leis had zich een dichte menigte op gesteld, die bij iedere nieuwe aan komst van vorstelijke gasten zich uit te in luide toejuichingen en geroep van „Vive, Vive". Ieder ogenblik dreigde deze mensenmenigte de ver sperringen te doorbreken en de poli tie had de grootste moeite om dit enthousiasme in bedwang te houden. Dat was ook geen wonder, want achter elkaar arriveerden de vorste lijke persoonlijkheden. Daar was als eerste aartshertog Otto van Oosten rijk, de oudste zoon van ex-keizerin Zita; vervolgens prins Olaf van Noorwegen, diens beide dochters, de prinsessen Ragnhild en Astrid, en diens zoon Harald. Verder prinses Ingeborg van Zweden, prins Axel van Denemarken en zijn echtgenote prinses Margrit, alsmede prins Ka- rel Bernadotte. Des middags arriveer den koning Umberto en zijn kinde ren, prinses Maria Pia van Savoie en de prins van Napels. De bruid zelf prinses Josephine kwam 's mi Idags aan, vergezeld van haar vader koning Leopold en haar broer koning Boudewijn. De bruide gom was haar tot de grens van zijn gebied tegemoet gereisd en heette zijn bruid nu welkom ,.in ons beider hoofd stad". Het Engelse hof is niet vertegen- EEN DRUILERIGE REGEN. Toen Luxemburg vanmorgen ont waakte, viel er een fijne regen uit de lucht, doch in weerwil daarvan was de stad al spoedig één gonzende bijenkorf. Uit alle delen van Luxemburg en België waren belangstellenden geko men en duizenden stelden zich reeds vroeg op langs de route, die de bruidsstoet volgen zou. De eersten hadden reeds kort na middernacht hun plaatsje ingeno men. De bevoorrechten bezetten van ochtend vroeg de negen tribunes, die langs de route zyn opgericht. Een tiende, de officiële tribune, op dc Place Guillaume, tegenover het groot hertogelijk paleis, was gereserveerd voor Luemburgse en Belgische auto riteiten en persoonlijkheden, die niet tot de plechtighehid in de kathedraal waren uitgenodigd. Het toilet van de bruid bestaat uit ruim 100 meter floretzijde, tule en organza. Het lijfje, nauwsluitend j om een zeer strak keurs, bestaat uit drie lagen organza: de mouwen zijn lang en nauwsluitend. Oe omvang- j rijke rok bestaat uit een onderrok van tule, een rok van floretzijde en vier rokken van organza. Het dofwit j geheel wordt voltooid door een sleep van drie meter breed en drie meter I vijftig lang Op het hoofd draagt de prinses een diadeem, waaraan drie maanden lang is gewerkt en dat 850 briljanten uit de Belgische Congo be vat. De centrale steen van het dia- deem is een zuivere briljant van 8 karaat 25. Op de diadeem rust een tule sluier. Over de organzasleep rust een sleep van Brussels kant, waaraan 60 kantwerksters drie maanden lang hebben gewerkt. Korte handschoe nen van kant voltooien het toilet. Jarenlang personele unie Er is wel geen land ter wereld waar Nederland dichter mee verbon den is dan met het Groothertogdom Luxemburg. Deze verbondenheid is al eeuwen oud en nog steeds bezit Koningin Juliana de titel van Gravin van Vianden, een titel die verband houdt met Luxemburg. Op de Place Guillaume in de stad Luxemburg staat nog steeds een groot ruiters- standbeeld van Koning Willem I der Nederlanden. Waar komt deze tast bare verbondenheid, van het 300.000 inwonérs tellende Groothertogdom Luxemburg, met Nederland van daan? De oorsprong van deze broeder bond is in beeld gebracht in het bij gaande schema. In het jaar 1331 trouwde Otto van Nassau met de Gravin van Vianden uit Luxemburg. Door dit huwelijk kwam de titel „Graaf (Gravin) van Vianden" in het bezit van het Huis Nassau. In erfopvolging werd de titel overgenomen, tot in 1544 René van Chalons in een gevecht sneuvelde en bij gebrek aan zoons Willem van Nassau zijn erfgenaam werd. Naast het vorstendom Oranje verwierf de ze daardoor tevens het Graafschap Vianden. Hiermede is de voorwaarde geschapen dat 271 jaar later Koning Willem I der Nederlanden tevens Groothertog van Luxemburg kon worden. Zo kon het dus ook gebeu ren dat Prins'MÜurits en Prins Fre- derik Hendrik soms verblijf hielden in hetGraafschap Vianden. Men ziet dus, de relatie van Luxemburg met Nederland is al eeuwen oud. Door de tijden heen is de titel van „Graaf van Vianden" in het bezit gebleven van het Huis van Oranje-Nassau. Na de val van Napoleon breekt voor Luxemburg de Nederlandse tijd aan. Het Congres van Wenen wijst Koning Willem I der Nederlanden tevens aan als Groothertog van Luxemburg, zulks om het feit van de titel „Graaf van Vianden". In April 1839 is daar de afscheiding en Luxemburg is zelfstandig met Ko ning WillemI als Groothertog Deze Nederlandse tijd duurt tot de dood van Koning Willem III. Deze heeft geen zoon als troonopvolger. Het erfrecht van het Groothertogdom erkende toen geen vrouwelijke op volging en zo werd volgens een fa miliepact de titel van Groothertog overgedragen aan Hertog Adolf van Nassau, een afstammeling van Hen drik de Rijke van Dillenburg, in de z.g. Walramse Linie. (Zie schema) 0E VCTBIN0INGEN VAM ONS LAND MO LUXEMBURG toen Wilhelm van Nassau ook geen zoon als opvolger had, werd het erf recht toch veranderd en werd de oudste dochter Maria-Adelheid Groothertogin van Luxemburg. Haar zuster Charlotte volgde haar op en deze regeert thans nog, samen met de Prins-Gemaal. Erfgroothertog Jan (Sjan zeggen de Luxemburgers) is thans de kroon prins van dit land dat zo innig met Nederland verbonden is en dat 75 jaar lang dezelfde regerende vorst kende. op STERLING SHAG! U merkt het meteen: wat een verschil met gewone shag. Dank zij het speciale Niemeijer's Positiel-Mild procédé komen geur en smaak van de beste Virginia tabakken ten volle tot hun recht. STERLING: de ideale shag. Dus ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter dc naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Bali" (16 April); Ned. Nw Guinea: s.s. „Tomini" (21 April); Ned. An tillen: m.s. ..Sibajak" (15 April); Suriname: s.s. „Cottica" (15 April); Unie van Z. Afrtka en Z.W. Afrika: m.s. „Sterling Castle" (11 April); Canada: s.s. „Nieuw Amsterdam" (11 April); s.s. „Waterman" (13 April); m.s. „Westerdam" (16 April); Zuicl- Amcrika: s.s. „Andes" (16 April); Brazilië: m.s. „Aldabf* (15 April): Australië via Engeland: (11 April); Nieuw Zeeland: via Engeland (11 April). LUISTEREND NEDERLAND Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 April 1953 1.766 369 tegen 1. 753.201 op 1 Maart 1953. Op 1 Maart 1953 waren er 485.778 aangeslotenen op het rijksradiodis- tributienet tegen 487.875 op 1 Fe bruari 1953. HET PROCES TEGEN BERKELSE ARTS Huwelijksgeschenk voor Prinselijk paar mnMMHj x'WÊ&g DE NATUUR VERKWIKT Voelt U zich niet fit? Denk niet direct, dat U ziek bcnL Wat U ontbreekt is een dagelijks middel ter opwekking en verkwikking: de natuurzuivere Het Comité van Belgisch-Nederlands- Luxemburgse samenwerking, Afde ling Amsterdam heeft aan Prinses Josephine Charlotte van België en Prins Jan van Luxemburg bij gele genheid van hun huwelijk boven staande kristallen bokaal aangeboden. Deze bokaal werd vervaardigd door de N.V. Nederlandsche Glasfabriek Leerdam" te Leerdam, naar een ontwerp van W. Heesen Ze is gegra veerd, aan de ene zijde met de wa pens van het Prinselijk Paar en aan de andere zijde met een standbeeld van Amsterdam. (Advertentie). ROND EEN VORSTELIJKE BRUILOFT In 1944 nam een jonge luitenant, beherende bij het Britse bevrijdings leger, zijn intrek bij juffrouw Ket- gens te Geleen. Juffrouw Ketgens verzorgde hem goed, poetste zijn schoenen, smeerde zijn boterham en maakte zijn bed op. Vandaag wordt juffrouw Ketgens voor al deze moe derlijke zorgen beloond, want haar gast van toen, treedt vandaag in het huwelijk. Het is Prins Jan van Lu xemburg, die in 1944 de luitenant bij juffrouw Ketgens was en die van daag de bruidegom van prinses Char lotte van België is. Juffrouw Ketgens is naar de brui loft getogen in haar beste Zondagse jurk, maar zo eenvoudig was de zaak voor dc broer van de bruid, ko ning Boudewijn niet. Deze moest in gala verschijnen en toen hij op het punt stond Brussel te verlaten en de trein al tekenen van vertrek begon te vertonen, ontdekte de vorst plot seling. dat hij het bij zijn uniform behorende zwaard was vergeten. Even kwam de telefoonlijn van sta tion naar paleis rood tc staan, een koerier werd onmiddellijk de trein, welke niet wachten kon, achterna gestuurd en bij het Luxemburgse grensplaatsje, waar een officiële de legatie de vorstelijke gast opwachtte, wist de koerier ongemerkt óp het perron te komen en deponeerde met een zucht van verlichting het zwaard Naar mr. M. II. Huygens, de raads man van de Berkelse arts J. F. A. O., die 27 September 1952 werd gearres teerd onuer verdenking zijn vrouw opzettelijk met cyaankali van het le ven te hebben beroofd, verklaart, blijft deze medicus hardnekkig ont kennen. Bij een sectie op het lijk, kreeg dr. Hulst, die deze sectie verrichtte, het vermoeden van een cyaanvergifti- ging. Dr. Hulst zond daarop verschil lende lijltdelen vooi een nader toxi cologisch onderzoek naai mevrouw prof. A. Steenhauei te Leiden. De door haar verrichte analyse bevestig de het vermoeden van dr. Hulst. In de lijkdelen werd in totaal 21 milli gram cyaankali gi vonden. Prof. Steenhauer heeft evenwel cyaankali niet als de doodsoorzaak willen aan wijzen. In een later stadium van het voor onderzoek werd een nader rapport uitgebracht door dr. Nelemans uit Utrecht, wiens conclusies door mr. Huygens met andere deskundigen be streden worden. Als bezwarend punt tegen de verdachte wordt aangc. voerd, dat de arts twee dagen vóór het overlijden van zijn vrouw één gram cyaankali by een groothandel heeft besteld, waar teger. de verde diging aanvoert, dat hij dit vergift TOCH VISA VOOR DUITSLAND Gisteren werd gemeld dat met in gang van 1 April de inreisvisa voor Duitsland, aan personen beneden de leeftijd van 25 jaar, kosteloos zou den worden verstrekt. Het is de KNAC gebleken, dat eer» groot deel van het publiek dit bericht onjuist heeft geïnterpreteerd en thans ten onrechte in de mening verkeert, dat er in het geheel geen visa nodig zijn voor personen die onder de bedoel de categorie vallen. De KNAC ves tigt er uitdrukkelijk de aandacht op dat een visum nog steeds vereist blijft, zij het dat aan het verstrek ken daarvan geen kosten zijn ver bonden. nodig had om de reactieproef van Bocdeker voor een nierpatiënt te verrichten. Over de verdachte is door de Leidse hoogleeraar prof. Carp een uitvoerig psychiatrisch rapport uitgebracht dat concludeert tot volkomen toerekeningsvatbaar heid. Een beken," Haags zenuwarts, aldus mr. Huygens, heeft de op dracht der verdediging aanvaard om, naar aanleiding van prof. Carps be vindingen, nog een aanvullend rap port uit te brengen. Gezien de omstandigheid dat door de verdediging nog verschillende hoogleraren in het wetenschappelijk van de zaak gemengd worden, be staat er weinig kans, dat deze inge wikkelde zaak met haar vele medi sche aspecten log voor de vacantie ter openbare zitting behandeld zal worden. DE TUNNELS TE DELFT Over dc plannen inzake dc aanleg van verkecrstunnels onder de spoor baan te Delft een der meest ur gente problemen in de gemeente is thans volledige overeenstemming bereikt tusen het gemeentebestuur en andere bij de aangelegenheid be trokken plaatselijke instanties. In dit stadium heeft het gemeentebe stuur van Delft het plan de directie van de Nederlandse Spoorwegen uit te nodigen voor een rondetafelcon ferentie. HOOFDAGENT VEROORDEELD TOT 4 MAANDEN. De rechtbank te Roermond heeft de 31-jarige hoofdagent-rechercheur van de Amsterdamse vreemdelin genpolitie D. dc W. tot vier maan den gevangenisstraf veroordeeld. Zo als bekend liet hij opzettelijk oen Duitser ontvluchten, die als onge wenste vreemdeling was gearresteerd en door de W op last van de over heid in Limburg over dc grens moest worden geleid. De eis luidde 12 maanden. Zorgen in de turfindustrie De omstandigheden waren er naar, dat gedurende dc oorlogsjaren en de eerste jaren na dc bevrijding, de turf- afzet zeer bevredigend was. Dc laat ste Jaren is de afzet van turf echter in snel tempo teruggelopen. Op 15 Januari van dit jaar was de toe stand zelf zo, dat inplaats van de vrij gebruikelijke 25 pet. van de productie van het voorgaande seizoen, in het noordelijk rayon nog 36.4 pet. van de persturf cn 31.9 pet. van dc baggcr- turf op het veld stond, terwijl in het middenrayon die percentages nog on gunstiger waren, n.l. resp. 62.5 cn 49.8 pet. Thans zijn er reeds enige tijd in vervenerskringen besprekingen gaan de om te komen tot een aanzienlijke productiebeperking gedurende het as. seizoen. Reeds hebben zich 89 pet. van de vervcners van het mid denrayon bereid verklaard om de productie tot 60 pet. in het noorde lijk en 40 pet. in het midenrayon tc beperken. Deze productievermindering komt neer op een verminderde werkgele genheid van ruim 38.000 manwerken in de gemeenten Emmen, Schoonc- beek en Odoorn. In de gemeente Emmen kan men dc daardoor werkloze werkkrachten voor oen deel opvangen door het uit voeren van verschillende belangrijke openbare werken. Voor de toekomst baart deze ontwikkeling echter ern stige zorgen. Maandag zal in dc te houden bijeenkomst van de Stichting voor de Landbouw dc voorgenomen productiebeperking in het veenbe- drijf worden besproken. RIJKSWERKPLAATS STAAKT OPLEIDING TIMMERMAN. Op de Rijkswerkplaatscn voor vak ontwikkeling zulien geen gegadigden voor de opleiding tot timmerman meer worden toegelaten. Een uit zondering zal alleen worden ge maakt voor de opleiding tot timmer man ten behoeve van de emigratie. De verminderde behoefte aan tim merlieden aldus dc „Volkskr." is de eerste oorzaak van deze maat regel van het Rijksarbeidsbureau. Verder bestaat er voldoende plaat singsmogelijkheid voor beton-timmer- licden cn betonUzersvlechtcr. Daarom zal men op de R.jkswerkplaatsen dc opleiding tot timmerman omschakelen op die van beton-timmcrlicden en yzervlechters. Dc cursisten voor de timmermans- opleiding op dc Rijkswerkplaatsen zal sterk aangeraden worden over te schakelen op betontimmerman. Zij die hiervoor toch geen belangstel ling blijken te tonen, krijgen dc ge legenheid de leergang timmerman, die ze thans volgen, tc voltooien. VOORTVLUCHTIGE DIRECTEUR GEARRESTEERD De directeur van het tehuis voor ouden van dagen „Levensavond" te Medemblik, die sedert Vrijdag jl. verdwenen was met medeneming van 3000,pcnsiongeldcn, is Woensdag 8 April tc Antwerpen ge arresteerd. Een brief, die uit Antwerpen was verzonden, ondertekend door een kennis, en geadresseerd aan een der bewoners van „Levensavond", had tot gevolg, dat Dinsdagnacht de post- commandant van de rijkspolitie tc Medemblik met de districtsrecherche naar Antwerpen reisde, waar tot dc arrestatie kon worden overgegaan.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5