Vorstelijk Huwelijk in Luxenburg voltrokken RIJNSTREEK Toetreding in maatschappelijk kapitaal van bouwkas DONDERDAG 9 APRIL 1953 DE LE1DSE COURANT EERoTE BLAD - PAGINA 2 Door Nuntius als de vertegenwoordiger van peetoom (de Paus) „Burgerlijk" huwelijk in paleis Terwijl de officiële gasten zich naar dc kathedraal begaven, verliep van 10 uur af in de feestzaal op dc eer ste verdieping van het groothertoge lijk paleis, op enkele honderden me ters afstand van de kathedraal, de plechtigheid van het burgerlijk hu welijk. Deze plechtigheid had volgen de v/et moeten plaatsvinden op het stad huis, doch de procureur-generaal heeft het prinselijk paar ontheven van deze verplichting. De Scandinavische prinsen, die van het kasteel van ColmarBerg, het zomerverblijf van de Luxemburgse vorsten, komen, en andere prinselijke gasten, komende van hun hotels, zijn even voor de plechtigheid in geslo ten wagens gearriveerd. Zij werden ontvangen door de kamerheren van 't Groothertogelijk hof, die gekleed zijn ih donkergroen staatsiegewaad. In de gangen van het paleis stape len zich mandjes en ruikers van or chideeën, anjelieren, hortensia's en witte of roze azalea's op. De feestzaal is gelegen aan de straatkant van het paleis en ziet uit op een balkon tus sen de beide torentjes van de voor gevel. De vorsten, prinsen en prinsessen verzamelen zich in de feestzaal. Al fred Loesch, de Luxemburgse opper hofmaarschalk, en baron Carton de Wiart, de Belgische opperhofmaar schalk, geleiden hen naar hun plaatsen, geholpen door leden van de eredienst. De koningen en de prinsen zijn in gala-uniform, met grootlinten over de borst. Vervolgens wordt burgemeester Hamilius als ambtenaar van de bur gerlijke stand binnengeleid met de schepenen en het hoofd van het bu reau van de burgerlijke stand. Dan woordigt eveneens de peetoom van prins Jan, daar, zoals bekend, het peetschap sedert Paus Benedictus XV vervuld wordt door diens opvol gers. De vertegenwoordiger van de Paus bekleedt zich bij het hoofdaltaar met de gewaden en neemt vervolgens plaats op de bisschopstroon. Het ka- suifel van rie nuntius is gesneden uit het bruidskleed van wijlen groot hertogin Marianne, de grootmoeder van prins Jan. Het domkoor, dat uit 40 mannen stemmen bestaat, heft het jubelend Halleluia uit de Messiah van Haen- dcl aan. De bruidsstoet wordt in het portaal ontvangen door mgr. Lommei, met mijter en staf, terzijde gestaan door dom Winanty, gemijterd abt van Clervaux, mgr. Mille, vicaris-gene raal. en de kanunniken van het kapit tel. Op het orgel parafraseert orga nist Leblanc het Wilhelmus, het lied van de groothertogelijke familie. Als bruid en bruidegom voor hun bidstoelen staan, heft mgr. Cento, de celebrant, pauselijk nuntius in België en internuntius in Luxemburg aan de voet van het altaar geknield, het „Veni Creator" aan. Tegen het einde van de hymne be stijgt mgr. Cento de altaartreden en zegent de twee trouwringen, die hem op een schaal worden voorgehouden. Daarna richt hij zich met een toe spraak tot bruid en bruidegom. De betekenis van het huwelijk kan nergens beter worden begrepen dan in Gods Huis. Hie* gevoelt men, al dus mgr. Cento, dat deze daad een goddelijik stempel draagt. Van de bruidegom zegt mgr. Cento, dat zijn volk hem met trots heeft zien opgroeien onder de hoede van een ideaal gezin en dat hij met zijn ridderlijkheid, goedhe d en ingetogen toewijding aller harten voor zich heeft gewonnen. De bruid is bemind door haar stra lende bevalligheid, stichtende vroom heid, fijne kiesheid en bloeiende glim lach, die voor de ogen de* Belgen de veschijning van haar onvergetelijke moeder, als in een gulden legende verheerlijkt door het nationaal ge voel, heeft doen herleven Na de toespraak van de nuntnius staan alle aanwezigen op. De twee aalmoezeniers van het hof treden naar voren, naar de Prinses en de Prins, die gaan neerknielen aan de voeten van de nuntius. Na de huwelijks-inzegening, terwijl de jonggehuwden naar hun plaats te rugkeren, heft de Luxemburgse bari ton Venant Paucke in de landstaal, een gezang ter ere van de maagd Maria aan, waarom prins Jan ver zocht had. ALPHEN AAN DEN RIIN hebben goed hun best gedaan. Na de Nieuwe trein Gouda-Alphen. 1 pauze werd een groot kampvuur ge- Woensdagmorgen is op de lijn Gouda- houden. Alphen a. d. Rijn een nieuw Diesel- 1 Het gt improviseerde vuur deed het goed, er de geestige ver- Donderdagavond verdient dan ook de belangstelling van de velen, die deze eerste avond afwezig bleven. Het zou ook eens kunnen zijn, dat deze tweede avond dc zaal te klein zal zijn. ROELOFARENDSVEEN DE EERSTE AARDBEIEN. Door de tuinders N. Bakker en P. Bakker werden heden de eerste stookaardbeien aangevoerd. Dit is juist een dag eerder dan vorig jaar. Koper werd de exporteur P. de Jong Cz. voor 15 tot 21 ct per stuk. Deze primeur Ls voor verzending naar het buitenland bestemd. alle maten, alle kleuren Normale waarde f3.25 Vrijdag en Zaterdag Meer dan 75 jaar Textielspeeialist (Advertentie) LEIDEN electrisch treinstel van één rijtuig in dienst gesteld. Dit nieuwe treinstel is het eerste van een serie van 30 treinen van één rijtuig en van 46 trei nen van twee rijtuigen die in aan bouw zijn bij de N.V Allan en Co. te Rotterdam, iet staat momenteel nog J ■erscbijnt het bruidspaar, voorafge-niet vast d'at de dienst Gouda-Alphen j werking te verlenen aan het jeugd- aan finnr Hf» nnnpr hof maarschalken jjii-oin r>n_ werk. gaan door de opperhofmaarschalken en gevolgd door de ouders. Nadat de burgemeester de toe stemming der ouders tot het huwe lijk had ontvangen, richtte hij zich tot het bruidspaar. „Monseigneur", zo zegt hij vervol gens tot prins Jan, „aanvaardt Uwe Koninklijke Hoogheid, Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Joseohine Charlotte van België tot echtge note?" De prins antwoordt op duidelijke toon „ja". „Mevrouw", zo. vraagt hij aan de Prinses, „aanvaardt Uwe Konink lijke Hoogheid Zijne Koninklijke Hoogheid Monseigneur Erfgroother- tog Jan van Luxemburg tot echtge noot?" En ook de Prinses antwoordt met vaste stem „ja". Bijgevolg, zo zegt dan de ambte naar van de burgerlijke stand, ver klaar ik, in naam van de wet, dat Erfgroothertog Jan van Luxemburg en Prinses Josephine-Charlotte van België in de echt zijn verenigd." Daarna houdt hij een korte toe spraak. Na de toespraak wenst hij de echtelieden en hun ouders geluk. Hij overhandigt de gehuwden hun trouw boekje- een perkamenten blad ge bonden in een omslag van gedreven leder. Een afschrift van dit docu ment is bestemd voor het archief van de stad Luxemburg. DE PLECHTIGHEID IN DE KATHEDRAAL. Nadat het burgerlijk huwelijk is voltrokken, gaan te half elf de grote poorten van het paleis andermaal open om doorgang te verlenen aan de vorstelijke en prinselijke geno digden die zich per auto naar de kathedraal begeven welke versierd is met wimpe s in de pauselijke kleu ren. Het detachement van de rijks wacht in blauwe uniform en wit le derwerk presenteert de wapens ter wijl luide ;oejuichingen opstijgen uit het publiek achter op de Place Guillaumc heft de muziekkapel van de zeemacht het Belgische volkslied aan. Bij de hoofdingang van de kathe draal worden vorsten en prinsen op- dagelijks door deze nieuwe trein on derhouden zal worden. De mogelijk heid bestaat, dat er op andere lijnen nu en dan een grotere behoefte aan deze treinen is. Deze nieuwe aan winst is van zeer groot belang voor de reizigers die regelmatig van ge- genoemde lijn gebruik maken. ALKEMADE Geboren: Jacobus C. M. z. van J. W. M. Jansen en J. A. M. Ver haar; Gerardus S. J. z. van J. P. v. d Hulst en J. A- v- d- Geest; Petrus J M- z. van P. J. We.selman en A, M. Hillebrand; Marliesje Martha E. M. d. van C. J. v. d. Meer en C. W. M. van Rijn; Hubertus P. J. z. van J G. Duivenvoorden en A. Th. van Santen; Carolina J. d. van Th. P. v. d. Meer en E. P. Bakker; Theodora M. M. d. van J. J. Bakker cn P. M. Hulsebosch; Adriana M. d. van P. van Emmerik en M. C. Bartels; Jo hanna H. d. van J. Th. Heemskerk en H. J. v. d. Geest; Jozef G. z. van Th. J. Heemskerk en M. J. Straat hof; Anthonius J. M. z. van C. J. v. d Hoorn en C. Th. Meijer. Ondertrouwd: H. W. van Someren en M. C. Opdam. BOSKOOP Medal of freedom voor Ned. verzetsstrijders O.a. voor prof. Cleveringa ■PV Twinttig Nederlanders, onder wie tellingen van akela Woerde alsook de de minister-president, dr. W. Wrees, muzieknummers -an de Cupido's vie- 2jjn door de Ver. Staten onderschei- len bij het publiek zeer in de smaak, den met de „Medal of Freedom" (de Aan het einde van de avond dankte Vr -i° s hun vo ;r- hopman Boekhorst allen, die hadden treffelijk optreden in de vrijheids- meegewerkt aan deze avond, en striju te0_n ue Duitse bezetter tijdens wereldoorlog 2. De ambassadeur der V S. in Ne derland, de heer Selden Chapin, heeft hedenmorgen in zijn ambtswoning aan de nabestaanden van een zestal posthuum onderscheiden verzetsstrij ders de medailles uitgereikt. Morgen om twaalf uur worden de onderschei dingen uitgereikt aan dr. Drees en 13 andere vooraanstaande figuren uit de verzetstijd, onder wie mej. dr. M. A. Teilegen, directeur van het kabinet der Koningin en mr. J. A. H. J. C. Bruins Slot, lid van de anti-revolu tionair Tweede Kamerfractie en hoofdredacteur van het dagblad OUDE WETERING Toneeluitvoering K A.B. De to neelgroep van de K.A.B., die gister avond voor het eerst voor het voet licht trad, trof het niet, dat de zaal van café Klein, nog niet half gevuld was. Een volle zaal had haar wat meer steun kunnen verlenen bij dit eerste optreden. Niettemin heb ben de dames en heren er zich goed doorheen geslagen bij de opvoering van. het blijspel „Een zeeman ging passagieren". Degenen, die aanwe- j £v°° zig waren hebben zich kunnen amu-i Trouw. seren met de toegewijde pogingen! Dehoogste onderscheiding, de om er onder deze omstandigheden i „Medai of Freedommet gouden het beste van te maken En gesteund i Palm» werd toegekend aan mr. Walra- door een voortreffelijke rolkennis ven van Hall, die door de Duitsers op gelukte dit zeer behoorlijk. Het was 12 Februari 1945 werd geëxecuteerd, natuurlijk gemakkelijk om er de en aan de heer L. Neher, directeur- meer geroutineerden uit te ontdek ken, maar ook nieuwelingen weer den zich met overtuiging, zodat het tragi-con.ische stuk een voldoende vertolking kreeg. De herhaling op generaal der PTT. Minister-president Drees ontvangt morgen de medaille met bronzen palm, waardoor h\j officier en legion- nair in het „Legion of Merit" wordt. Mejuffrouw Teilegen ontvangt de on derscheiding met zilveren palm, waar door zy in het „Legion of Merit" de rang van commandeur verkrijgt. Behalve de posthume onderscheiding voor mr. van Hall, werden heden morgen voorts nog aan nabestaanden uitgereikt een drietal medailles met zilveren palm voor Johannes Post, Inwan Jacob van den Bosch en Wil lem Pieter Speelman. De nagedachte nis van Jan Thijssen werd geëerd met de medaille met bronzen palm. De weduwe van Gerrit Pruys te 's-Gra- venhage ontving de „Medal". De onderscheidenen, die morgen hun medailles zullen ontvangen zijn: dr. Drees, de heer Neher, Christiaan Navis (zilveren palm) Den Haag; mej Tellegen, prof. dr. J W. Duijff (bron zen palm). Amsterdam; dr. A. J. An dree Wiltens (bronzen palm), Den Haag; J. C. Buhrmann (bronzen palm), Weesp; G. D E. J. Hotz (bron zen palm) Den Haag; mr. Jonkheer A F. C. de Casembroot (bronzen palm), Middelburg- mrs A. M. van Heerde Smit (bronzen palm) den Haag; dr. J. J. Brutel de la Ravière, Den Haag; dr. Bruins Slot, prof. dr. R P. Cleveringa, Leiden en Jacob van der Gaag van het minsterie van buitenlandse zaken. VERENIGING OPGERICHT. VAN LEIDSE VISWINKELIERS. Dezer dagen is een afdeling Leiden van de Ned. Bond van Viswinkeliers opgericht. Door het tot stand komen van deze afdeling zijr practisch alle ter plaatse erkende viswinkeliers •eendrachtig georganiseerd zodat de ze koninklijk goedgekeurde organisa tie volledig representó tief is te be schouwen vooi de Le'dse vishandel Na breedvoerige discussies wen ter vergadering een voorlopig pro gramma van act?e opgesteld, dat zo spoedig mogelijk 'al worden uitge werkt om tot bepaalde gev/enste re gelingen te Komen Met de gemeen telijke autoriteiten is intussen contact opgenomen ter regeling van verschil lende plaatselijke aangelegenheden betreffende de vishandel. Het bestuur is als volgt samenge steld voorzitter M Roos, Haarlem merstraat 58; secr°taris H Wassing, Zoeterwoudseweg 112 penningmees ter H S. Teyn jr.. Lage Rijndijk 32. Leidse sterrenwacht zag een vuurbol Gegevens gevraagd Op de Sterrenwacht te Leiden werd in de nacht van 7 op 8 April om streeks half één een zeef heldere vuurbol waargenomen. Het wordt van groot belang geacht, dat meer waarnemingen van dit bijzondere ver schijnsel bekend worden De Werk groep Meteoren der Nederlandse Ver eniging voor Weer er. Sterrenkunde, p. a. Sterrenwacht Utrecht, ontvangt gaarne de volgende gegevens over de vuurbol: Naam en adres van de waarnemer, plaats en tijdstip van waarneming, tijdsduur, helderheid (te vergelijken met zon, maan, avondster), kleur, vorm, grootte aan de hemel beschre ven baan, en verdere bijzonderheden. Ook inzending van slechts enkele ge gevens is van belang Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis Johannes z. van F. Laterveer en M. C. van Evert; Adriana Maria d. van H. Otten en C. H. Nederstigt; Jacobus Petrus z. van C. van den Ing en A. F. Sibels; Johannes Bemardus z. van J. B. Sloos en J. Koet; Barbara Lena d. van L. Laman en G. Pot; Siewert Harold z. van A. Ridder en M. H. A. van der Drift; Robert Jacques z. van J. van Kruiselbergen en M. Roos; Johannes Theodorus z. van J. J. J. van Noort en C. C. Hogedoorn; Jo hannes z. van A. in 't Veld en A. Faas; Ite z. van R. Christiaans en L. Klaveringa; Peter Michiel z. van P. M. Jansen en G. Pot; Rudolph z. van P. P. Verstraaten en M. J. Bilder- beek; Overleden: F. H. Swaak wedn. 80 j.; H. Ju m. 79 j.; J. Walle m. 45 j.; S. Kloos m. 56 j J. de Vos wed. van: Bekooij, 89 j; P. J. Jansen m. 74 j.; J Kolderman m. 84 j.; M. van den Berg huisvr. van: Hakkaart, 86 j.; D Hoek z. 8 j.; A. H. Humme m. 53 j.; G. H. M. van der Ham z. 3 dg.; C M. van Diemen d. 41 j.; C. van der Huizen vr. 64 j. SASSENHEIM „lm Weissen Rössl". Dit was de titel van het laatste stuk van dit sei zoen, wat door de R.K. Toneelvereni ging „Elckerlijck" werd opgevoerd. Oorspronkelijk wa' men van plan ge weest het stuk begin Februari op te voeren, doch door de waterramp was het uitgesteld tot na Pasen. Na een kort welkom van de voor zitter, de heer Vrijburg, kun men ge nieten van het zeer aardige stuk. Het is een blijspel. Het geheel speelt zich f in en rondom een dorpshotelletje ;enaamd „lm Weissen Rössl" („In net Witte Paard"). Verschillende gasten hebben daar hun intrek geno men, o.a. de fabrikant Giesecke, en diens dochter en de advocaat Siedler, die voor sommige personen een zeer welkome gast en voor andere perso nen b.v. Herr Giesecke een zeer on aangename was. De fabrikant had n.l. een proces verloren door toedoen van de advo caat. Het komt tot allerlei onaange naamheden, zo erg zelfs, dat de ober- kellner z'n ontslag neemt. Alles komt echter weer terecht, zoals het in de meeste verhalen placht te gebeuren en zo zien we ook hier dat verschil lende personen elkaar vinden. In dit geval waren het zelfs zes personen die elkaar vonden. Onnodig te vertellen dat onder de regie van de heer W. Post het stuk weer schitterend werd opgevoerd, af gezien van een heel enkele hapering of vergissing. Het was in ieder geval een waardig slot van dit seizoen. Ingelandenvergadering Kagerpolder De ingelanden van de Kagerpol der hielden hun jaarvergadering. Uit het financiële verslag bleek, dat de inkomsten in 1952 bedroegen 1466,54 en de uitgaven 1228,60, derhalve een voordelig saldo van 237,94. Aan polderlasten had men nog te vorderen 847,83. De begroting over 1953 werd ge raamd: aan inkomsten en uitgaven 3000,87. De omslag voor 1953 werd geraamd op 20 per ha. Van overheidswege en van de ver eniging „De Hollandsche Molen" werd een bijdrage ontvangen voor het behoud van de molen in genoem de polder. GEMEENTERAAD ALKEMADE Uit zolderraam gevallen Het 3-jarig zoontje van de familie Van Rhyn, wonende in de Nieuw- j Alhoewel de agenda het niet deed straat, had Dinsdag j.l. het ongeluk vermoeden, werd het toch een vrij om in een onbewaakt ogenblik uit j omvangrijke raadsvergadering wei een zolderraam te vallen. De ver-ke gisteravond o.l.v. loco-burgemees- wondingen die het knaapje hierdoor ter C. v. d. Meer plaats vond. Aanlei- bekwam waren van dien aard, dat ding hiertoe werd vooral wel het voorstel om toe treden tot de N.V. bekw hij naar een ziekenhuis moest wor den overgebracht. ONGELUKKIGE VAL. Dat het gevaarlijk is om zich op een rijwiel door een motor te laten voorttrekken, moest de Boskoper, de heer W. Dinsdagavond ondervinden. Gemakshalve en gezien het late uur, greep hij de geboden kans om zich door de bromfietser, de heer R. op „sleetpouw" te laten nemen. Dit ging goed totdat over de Zuidkade werd gereden, waar de voorvork van het gewacht door de Belgische en groot- rijwiel brak en W. tegen de straat hertogelijke hofaalmoezeniers Braun smakte. Door de grote snelheid wa- en mgr. Steiffen, die hen naar hun ren de gevolgen van ernstige aard, plaatsen geleiden. j een te hulp geroepen dokter consta- Reeds heeft links in het hoge koor, teerde een zware hersenschudding, nabij de bischoppelijke troon, de 91- voorts had het slachtoffer ontvellin- jarige hertogin van Parma, groot- gen aan het hoofd bekomen en moest moeder van Prins Jan en overgroot- j enkele tanden missen, moeder van tal van vorstelijke geno digden, plaats genomen. Zij is verge zeld van haar dochter, prinses Isabel la van BourbonParma en van haar kleindochter prinses Maria Adelaide van Luxemburg, zuster van de brui degom. die bij de wintersport een heenbreuk heeft opgelopen en niet in de bruidsstoet kon meegaan. Prinses Ingeborg van Zweden, de grootmoe der van prinses Josephine-Charlotte, pas hersteld van een ziekte, loopt naast de moeder van de grootherto gin. Rechts cn linies in het schip van de kathedraal hp^ben de hoogwaardig heidsbekleders van de civiele en mi litaire huizen der vorsten en het ge volg van de buitenlandse vorsten plaatsgenomen Een stoet van gees telijken. geleid door mgr. Joseph Phil ipse, bisschop van Luxemburg, heeft de koorstoelen in de absis be zet. Mgr. Lommei, bisschop-coadjutor, ontvangt met vier seminaristen in witte superplie en twee secretaris- »cn van het bisdom in het portaal le pauselijke nuntius, mgr. Cento, ie de kerkelijke huwelijksplechtig- eid leidt. Mgr. Cento vertegen- Dames weer naar Rampgebied. Woensdagmorgen zijn voor de tweede maal o.l.v. mevr. Verkerk, een 25-tal vrouwelijke vrijwilligsters naar het geteisterde gebied vertrokken om te helpen bij het schoonmaken van wo ningen. Onder de helpsters bevonden zich ook dames uit de Wieringer- meer en uit naburige gemeenten. Dit maal werd koers gezet naar Nieuwe Tonge. NIEUWKOOP Candidatenlijstcn. De lijst van „Gemeentebelang" vermeld de vol gende candidaten voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen: 1. L. A. P. Stoppelenburg, 2 N. D. Zwart, 3. Jac. Otto, 4. Th. de Rooy, 5. P. Augus- tinus, 6. F. Veldhuizen, 7. N. A. de Pater, 8. J. G. Zwart. De A.R.-lijst ziet er als volgt uit: 1. J. van Tienhoven. 2. P. Stam, 3. D. Blok, 4. B. Kemp, 5. E. Vonk en 6. C. de Koning. Uitvoering verkenners De ver kenners gaven in de zaal van de heer De Koker een uitvoering. Opgevoerd werd een klucht in twee bedrijven: „Wel een gezellige boel". De jongens Bouwkas Noord-Ned. Gemeenten. Vooraf gingen de ingekomen stuk ken vlot onder de hamer door. Hier in kwam o.a. voor het verzoek van J. M. de Groot, Lindelaan 5 alhier om tegemoetkoming ingevolge art. 13 der L.O.-wet 1920 voor het bezoeken door zijn zoon van de Openbare School te Leiden aan de Javastraat, waarin overeenkomstig voorstel B. en W. ingaande 1 April j.l. een tege moetkoming ad 4.50 per maand voor te maken reiskosten werd ver leend. Aan de muziekver. „Door Gunst Verkregen" te Nieuwe Wete ring werd ten behoeve van de vie ring van haar 40-jarig bestaan op 21 April a.s. 100.— toegekend. Aan de V.V.V. te Oude Wetering werd even eens 100.verstrekt voor de te maken kosten ontvangst t.b.v. Con gres Algemene Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer op 6 Juni a.s. v.m. 11 uur in het Paviljoen De Bra sem. Geruime tijd stond de Raad hierna stil bij het voorstel om te besluiten toe te treden tot de N.V. Bouwkas Noord-Ned. Gemeenten en deel te nemen in het maatschappelijk kapi taal dezer N.V. Dit voorstel was reeds een vorige vergadering in de Raad gebracht en de heer v. d. Bijl, als eerste de ry der sprekers openende, zeide nog steeds als zijn mening te handhaven dat een gemeente niet tot voor hen die willen bouwen, aange zien over de laatste 10 jaren toch wel een schandalig hoge rente bere kend wordt. Hierna werd de heer R. R. Kars- ten, directeur bijkantoor Haarlem der N.V. Bouwkas Noord Ned. Ge meenten, ter vergadering toegelaten. Deze hield een langdurige inleiding over de tot standkoming, groei en doel dezer bouwkas. Waar het parti culier bedrijf niet te kort schiet be hoort de overheid niet in te grijpen, maar spr. is van mening dat op dit terrein zeer zeker een taak aanwezig was. Als voordelen noemde spr. o.a. dat de gemeenten zelf medezeggen schap hebben. Het sparen wordt aan gekweekt. Het is de enige bouwkas. die renteverrekenend werkt, en door haar eigen technische dienst grote besparing kan geven op b.v. archi- tectkosten, bouw en aankoop grond stoffen. Bijna alle raadsleden namen hier na aan het hieruit voortvloeiende de bat deel, waarin vooral wel tot uiting kwam dat men de voordelen boven de particuliere bouwkas niet tastbaar kon aanvoelen. De heer Rietbroek informeerde naar dt taak en werkwijze der hier toe in te stellen commissie, alsmede dat van de technische dienst. Ver scheidene leden van de raad bleven van mening dat een particuliere bouwkas met garantstelling der ge meente tot hetzelfde in staat zal zijn. De voorz. gaf hierop de motivering van B. en W. op welke gronden zij gemeend hadden dit voorstel in de Raad te moeten brengen weer. Hier uit concludeerde de heer Versteegen, dat als de Raad niet tot toetreding een bouwkas moet toetreden, welke besloot, dit een nadeel zal zijn op de een semi-overheidsinstelling is, e.v. woningbouw aangezien de ge- gemaakt. Temeer niet, daar volgens spr. d^ particuliere bouwkas zelfs meerdere voordelen biedt. Spr. blijft derhalve van mening aan het parti culier initiatief de voorkeur te moe ten geven. Weth. v. d. Poel is van mening, dat niet belangrijk is de manier waarop, maar wel dat men aan te bouwen huizen komt. De heer Riet broek kan niet adviseren om voor dergelijke bouwkassen reclame te maken als overheid, omreden hij dit geen voordelig zaakje kan noemen meente zich b.v. voor particuliere bouwkassen garant kan stellen. De heer v. d. Bijl tenslotte benadrukte nog, dat hfj persoonlijk een voorstan der is van een bouwkas, maar ziet hiervoor echter geen taak voor de gemeente om dit te propageren. Het voorstel, in stemming gebracht, wordt aangenomen met de stemmen van A. v. d. Bijl en P. v. d. Velden tegen. Tot vaccinateur-doodschouwer werd benoemd dr. v. d. Werff te Rypwe- tering. Alleen voor kinderwagens? j ter meer een zaak van overleg tus- de voorz. het prae-sen werkgever en werknemer. Voorts advies van B. en W. voor inzake het voorstel tot een verordening ter be paling van een maximum snelheid van 15 km. voor de Dorpsstraat te Roelofarendsveen. Dit voorstel on dervond vooral felle tegenkanting •bij de heren v. d. Bijl en De Jong, waarbij deze laatste schamper op merkte, of deze maximum snelheid van 15 km. voor kinderwagens gold. Wel was men van mening een maximum snelheid van 25 a 30 km. te moeten bepalen, dit gezien de door B. en W. terecht aangevoerde motivering, maar een maximum snelheid van 15 km. voor de gehele Dorpsstraat achtten zij voor auto's en motorrijders technisch niet uit voerbaar. Wel zou dit voor bepaalde gedeelten b.v. oude Boerenleenbank en school wenselijk te achten zijn. Door de gemeentesecretaris werd nog aangevoerd dat aan de hand van de Verkeerswet alleen een maximum snelheid van 15 km. of helemaal -.. geen maximum snelheid kon worden veen, en zou b.v. gaarne het perceel vastgesteld. land ten westen van de Oostenrijkse B. cn W. besloten hierna om het woningen, bij het aflopen der huur. voorstel ter nadere bestudering tot hiervoor benut zien. Gerr.eentesecre- een volgende vergadering aan te taris Van Harte veld merkte hierbij houden, waarbij de heer v. d. Veld °P da* reeds een commissie voor het nog opmerkte het betreurenswaardigstichten van een speeltuin werkzaam te moeten vinden, dat niettegen- 1S> envoorts sinds korte tyd een staande de grote kosten, welke aan commissie is opgericht om tot het trottoirs in Roelofarendsveen waren oprichten van een groot sportpark te besteed, niet alleen de kinderen komen. Het bedoelde terrein moet maar vooral ook de grote mensen hopenlyk binnen niet al te lange tyd hiervan zo weinig gebruik maakten,benut worden y°or woningbouw. De en zelf een gevaar voor het verkeer beer De Jong vindt deze plannen wel veroorzaken. m001» maar gezien het grote aantal Vervolgens werd goedgekeurd kinderen te gering van opzet. De enige percelen grond met de daar- fei*e". bebben bewezen, dat deze op staande nieuw-gebouwde school kwestie zeer urgent wordt. Spr. kan over te dragen aan het R.K. Kerk- *n een spoed-ge woningbouw op be- bestuur van Maria Presentatie te doe^d terrein vooralsnog niet gelo- Zwemmen in Rijpwetering. Bij de rondvraag verzocht de heer Van Scheppingen kleedhokjes te ma ken voor zwemgelegenheid te Rijp wetering. Aangezien op bedoelde plaats, aldus voorz., zwemmen (zijn de binnen bebouwde kom) verboden is, en het voorts particulier terrein betreft, is het uitgesloten dat de ge meente hierin maar enigermate te gemoet komt. Wel zou het ideaal zijn een gemeentelijk zwembad te Rijpwetering te kunnen stichten. De heer Rietbroek bepleitte het aanbrengen van straatverlichting op de hoek Berkenweg r.abii de brug bij de Oostenrijkse woningen. Te weinig speelgelegenheid? De heer C. de Jong vroeg de aan dacht van het gemeentebestuur voor de zo noodzakelijke speelgelegen heid voor de jeugd te Roelofarends- Alkemade. Een schilderij van de koningin. Besloten werd voorts tot het be schikbaar stellen van een crediet en opdracht te verlenen aan een in de gemeente Alkemade woonachtige kunstschilder voor het t.b.v. de raad zaal vervaardigen van een portret van H.M. de Koningin. De pont aan de Kaag. Toegejuicht werd het voorstel tot het verlenen van een bijdrage in de exploitatie van het pontveer te Kaag, waarbij de heer Rietbroek echter bepleitte dat inwoners dei- gemeente Alkemade, woonachtig in een andere plaats dan De Kaag maar welke daar werkzaam waren, voor het gebruik van het pont in een voordeliger tarief zouden vervallen. ven. Verschillende raadsleden onder schrijven dat, waarna de voorz. toe zegt deze kwestie in B. en W. te zul len bespreken en naar een moge lijke oplossing te zullen zoeken. In verband met het langdurig uit blijven van de demping van het Zuid-Einde te Roelofarendsveen, ver zocht de heer Kerkvliet, desnoods in een noodoplossing, verbetering van de op sommige punten wel zeer de plorabele toestand van de weg in het Zuid-Einde. Tenslotte verzocht de heer v. d. Geest wederom een datum vast te stellen om met de gezamen lijke Raad de bouw van de 52 wonin gen te Oude Wetering te gaan be zichtigen. Na sluiting der openbare vergadering verzocht de voorz. de Raad nog even bijeen te blijven voor het doen van enkele mededelingen in een geheime zitting.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2