3)e CakWSou/fca/rit Vorstelijke luister te Luxemburg WISJINSKI KREEG ZIJN ZIN NIET Wat denkt Belgrado van Moskou? Een nutteloze commissie Treinbotsing in Londense tunnel GAAT AMERIKA ZUINIGER AAN DOEN? 3tamma%ókjaeid nam, ageheid Staten zenuwen maet men fieMen Jioviettje Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN e»ONDERDAG 9 APRIL 1953 44ste JAARGANG No. 12859 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Ondanks tegemoetkoming De algemene zitting van de Ver enigde Naties heeft Woensdag de re solutie van de politieke commissie, waarbij de ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties wordt ver zocht haar onderzoek op basis van de door de Westelijke mogendheden ge geven richtlijnen voort te zetten, met 52 tegen 5 stemmen aangenomen. Drie afgevaardigden onthielden zich van stemming. De Russische afge vaardigde. Wisjinski. stemde tegen. De reden van Wisjinski's tegen stemmen was gelegen in de niet-aan- vaarding door de vergadering van een door Wisjinski ingediend amen dement. In dit amendement werd voorgesteld de bevestiging van de vorig jaar aangenomen resolutie over de ontwapening uit de nieuwe resolu tie te schrappen. Vóór de stemming had Wisjinski zijn standpunt uiteengezet. Hij zeide dat de Sowjet-Ume bereid was haar tegenstanders in de ontwapenings kwestie halverwege tegemoet te ko men bij een poging om tot overeen stemming te geraken Wisjinski verklaarde vóór de reso lutie te zullen stemmen indien zijn (twee) amendementen zouden wor den aangenomen. Het eerste Russische amendement, dat weinig reëel belang had, werd aangenomen, doch het tweede werd verworpen. Aanneming daarvan zou hebben betekend, dat de Algemene Vergadering de indruk wekte haar ontwapeningsplan van vorig jaar te hebben losgelaten. Reeds zeven jaren. Het debat over de ontwapening duurt nu reeds zeven jaar. Al die tijd sche plan hield in, dat de grote mo gendheden ieder hun strijdkrachten zouden beperken met één derde en dat de atoombom onmiddellijk zou worden verboden. Inspectie van de atoombom-productie vóór verbod van de atoombom zou volgens de Russen neerkomen op gelicenseerde spion- nage. Het thans bevestigde Westelijke plan houdt in een omvattend en ge coördineerd stelsel voor de regeling, beperking en geleidelijke verminde ring van alle gewapende strijdkrach ten en bewapeningen. Wapens voor massale vernietiging zouden moeten worden verboden, maar internatio nale controle van de atoom-energie zou effectief moeten zijn vóórdat de atoombom buiten de wet werd ge steld. De onderhandelingen te Panmoendjon De Noordelijken hebben vandaag te Panmoendjon voorgesteld, 100 zieke of gewonde gevangenen per dag uit te wisselen. Woensdag ver klaarden de Noordelijken onderhan delaars, dat zij slechts 600 zieke en gewonde geallieerde gevangenen hebben, van wie 150 niet-Koreanen. Zij verklaarden zich bereid 500 ge vangenen per dag van de verbonde nen te ontvangen. De aanvangsda" tum voor de voorgestelde uitwisse ling is nog niet vastgesteld. De be sprekingen zullen Vrijdag worden voortgezet. Schout-bij-nacht John Daniel, het hoofd van de geallieerde delegatie heeft verklaard, dat het „zeer goed mogelijk" is, dat de V.N. en de Noordelijken Vrijdag een overeen* komst zullen tekenen. ZUCHT NAAR POPULARITEIT Op de nieuwe politieke gedragslijn van Moskou zijn reeds vele commen taren geleverd, maar daaronder is wel bijzonder interessant het com mentaar van de Joegoslavische minis ter Kardelj, omdat Belgrado Moskou van zeer nabij heeft leren kennen. Joegoslavië's vice-voorzitter van de ministerraad, Edvard Kardelj, heeft .M in een rede tot 5000 arbeiders inga stonden de Russische en Westelijke I goejevagtsj in Servie over de gebeur- tenissen in Moskou gesproken. Hij zeide geen illusies te hebben, maar anderzijds ook te moeten waarschu wen tegen onderschatting van de mo- gelijke-betekenis van de nieuwe stap pen der Sow jetregering. Kardelj had de indruk, dat de nieu we politiek van Moskou zich van de binnenlandse politiek van Stalin dis- standpunten onverzoenlijk tegenover elkaar. Op 1 April jl. verraste Wis jinski de Verenigde Naties door voor het eerst de oude Russische voorstel len te laten vallen en twee amende menten in te dienen op het Westelij ke voorstel. De stemming van giste ren betekent, dat ook op deze basis geen overeenstemming kon worden bereikt. Het meermalen verworpen Russi- De politieke commissie van de Ver. Naties heeft met 52 tegen vijf stem men, bij drie onthoudingen, een door zestien delegaties ingediende reso lutie goedgekeurd, welke voorziet in het instellen van een uit vijf leden bestaande commissie, die een onder zoek zou moeten instellen naar de Russische beschuldigingen jegens de Verenigde Staten, dat deze zich in Korea een bacteriologische oorlog voering schuldig zou hebben ge maakt. De politieke commissie heeft Bra zilië, Egypte, Pakistan, Zweden en Uruguay als de landen aangewezen Roemenië en de Donau-conferentie Volgetide weck zal moeten blijken of ook Roemenië een nieuwe koers volgt in zijn betrekkingen met de landen die niet achter het IJzeren Gordijn liggen. Dan begint er name lijk een Zuidslavisch-Roemeense con ferentie over het scheepvaartver keer op de Donau. Het zal het eerste contact zijn tus sen Zuidslavië en een land van de Kominform sinds de dood van Sta lin. Twee dingen schijnen erop te wij zen, dat Roemenië van de gelegen heid gebruik wenst te maken om te polsen, hoe de kansen zijn voor een tancieert. Hij sprak als zijn» mening uit, dat het nieuwe regiem gedwon gen is zich op deze wijze populair te maken onder de Sowjet-massa. Hier uit blijkt volgens de Joegoslavische vice-premier, hoe sterk onder het Sowjetvolk de weerstand is tegen het bureaucratische despotisme en tegen zijn imperialistische buitenlandse ex pansiepolitiek. Dit duidt aan, dat Kardelj de politiek van Moskou in „Titoïtische" richting ziet gaan. Kardelj was voorts van mening, dat, ook als Malenkov in staat zou zijn een despotisch regiem te consoli deren, hij nooit de regeerkracht zou bereiken, welke Stalin had. Veiligheidssysteem faalde op spitsuur Twee overvolle treinen van de Londense ondergrondse zijn gisteravond om zeven uur bij het station Stratford op elkaar gebotst. Het aantal doden bedraagt volgens de laatste berichten acht. In de ziekenhuizen werden 30 gewonden binnengebracht. De treinenloop in de „Underground" wordt be veiligd door een electrisch systeem, dat naar men algemeen geloofde, onge lukken uitsluit. De ramp vond plaats op de zeer drukke „Central Line", waar in de spitsuren de treinen om de minuut rijden. Het bleek, dat de twee treinen bei de in de richting van Epping hadden gereden. Ongeveer honderd meter van het station Stratford reed de ene in op de andere. Onmiddellijk werd de stroom uitgeschakeld, zodat over levenden zich langs de rails in veilig heid konden ste'.len. Brandweerlieden verzochten via draagbare telefoons dringend om morphine voor de gewonden. Een be jaarde man was de eerste, die uit de tunnel boven werd gebracht. Hij ver telde, dat de trein het station juist had verlaten, toen een geweldige klap werd gevoeld en hij met vele an deren op de vloer van het rijtuig werd geworpen. Aanvankelijk werd gemeld, dat er drie treinen bij de botsing waren be trokken. De derde trein, die de tun nel was binnengereden, heeft waar schijnlijk echter slechts langs de wrakstukken geschampt. Bij het licht van noodlampen wer den de wrakstukken onderzocht. Mannen, die aan het reddingswerk hadden deelgenomen en twee uur na de botsing uit de tunnel kwamen, zei den te geloven, dat nog vele passa giers tussen de brokken beklemd za ten. Een politieman vertelde: „Het is daar beneden zeer heet en het is uiterst moeilijk, om het middelste ge deelte van de twee treinen te berei ken. Daar liggen de meeste slacht TL - z J i mijn. hetgeen een vermindering van I hans verantwoord de kosten betekent. offers. Ik moest kruipende langs de wrakstukken gaan, om niet-gewon- den te bevrijden". die in de commissie vertegenwoor-1 poging om de spanning tussen^ de digd zullen zijn. Op de betrokken regeringen wordt een beroep gedaan de commissie in de gelegenheid te stellen vrijelijk door Noord- en Zuid-Korea, het Chi nese vasteland en Japan te reizen. Het Sowjet-blok (vijf landen) stemde tegen de resolutie, terwijl de delegaties van India, Birma en Indo nesië zich van stemming onthielden. Nu de Russen zich tegen dit besluit der politieke commissie verzetten, is het weinig waarschijnlijk dat aan de ingestelde „commissie van onder zoek" zal worden toegestaan China en Noord-Korea te bezoeken voor het verzamelen van bewijsmateriaal. landen van de Kominform en Zuid slavië te verminderen: 1. Het initiatief tot het houden van de conferentie is uitgegaan van Zuidslavië en Roemenië is er bijzon der gretig op in gegaan; 2. Roemenië is er onmiddellijk mee accoord gegaan om de conferen tie zowel op Zuidslavisch als op Roe meens grondgebied te doen houden. De regering van Zuidslavië heeft er do nadruk op gelegd, dat de con ferentie van zuiver technische aard zal zijn. Men gelooft in Belgrado nog niet erg in de oprechtheid van het Russische „vredesoffensief". Volgens berichten uit Washington in de Amerikaanse pers heeft de Amerikaanse regering een nieuwe oploss'ng uitgewerkt voor de verde diging van West-Europa. Hierbij zou niet meer gestreefd worden naar 'n maximale militaire paraatheid voor een critiek jaar in de naaste toe komst (tot dusverre was 1954 dit zgn. crisisjaar, maar naar verdeling van de militaire voorbereidingen over een periode van 20 tot 30 jaar. Verwacht wordt, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, dit plan ter tafel zal bren gen op de bijeenkomst van de Noordatlantische Raad,, die 23 April te Parijs begint. Hij zou dan tevens meedelen, dat Amerika van plan is de raming van de uitgaven na op lossing van het Koreaanse conflict te verlagen. Volgens diplomatieke functionaris" sen bestaat er al twee jaar de nei ging om van de „crisisjaar-politiek" af te stappen. Navo-functionarissen te Parijs zeiden, van oordeel te zijn, dat Amerika en de Navo-bondgeno- ten beter niet kunnen streven naar een zodanige militaire kracht, dat 'n communistische invasie in West-Eu ropa kan worden afgeslagen. Wel practisch uitvoerbaar zou zijn een strijdmacht op te bouwen, die. ge steund door een vastbesloten burger bevolking, voldoende is om het Kremlin te doen beseffen dat een in vasie te kostbaar zou worden. Op grond van de huidige aanwijzingen zou het verantwoord voorkomen, dat Amerika zijn militaire voorbe reidingen omschakelt op lange ter- I Sommige functionarissen zijn van imening, dat de omstandigheid, dat Amerika in geval van een nieuwe wereldoorlog onmiddellijk met atoomwapens en andere wapens voor de lange afstand terug kan slaan, een krachtiger voor agressie slaan, een krachtiger beletsel voor agressie zal zijn dan de strijdmacht, die de Navo-bondgenoten in het veld zouden kunnen brengen. STICHTER VAN INTRONISATIE- BEWEGING ERNSTIG ZIEK. De over de gehele wereld bekende en geëerde pater Mateo, grondlegger en directeur van de intronisatie be weging van het H. Hart, heeft van zijn ziekbed een oproep gericht tot de wereld voor een vurige devotie tot het II. Hart en voor het geza menlijk bidden van de rozenkrans in het gezin. In een rondschrijven aan alle vrienden en apostelen van de intro- nisatie-vereniging heeft pater Mateo CrawleyBoevey S.S.C.C. verklaard, dat het fundamentele kwaad van deze tijd gelegen is in het feit, dat de gezinnen bedorven zijn. „Altaar en gezin moeten één zijn", aldus pater Mateao, „en Christus moet de Vriend, de Koning, het Centrum, kortom het Al van het gezin zijn." De nieuw-benoemde secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, werd door de Zweedse Koning in ascheidsaudiëntie ont vangen. Tijdens de audiëntie. Rechts de Zweedse Koning; links de nieuwe secretaris-generaal. Zeven jaar voor „Brandende Speer" Jomo Kenyatta. de Brandende Speer, een van de leiders van de Mau Mau, is gisteren schuldig bevonden aan het vervullen van een leidende functie in de Mau Mau en is voor zeven jaren naar de gevangenis ge zonden. Vijf anderen, die tezamen met hem terecht hebben gestaan, zijn eveneens schuldig bevonden en heb ben dezelfde straf gekregen. In de gevangenis zullen zij bovendien dwangarbeid moeten verrichten. Bijna zestig dagen heeft het pro ces geduurd. Bij het felle licht van twee carbidlampen las rechter Tha- cker de overwegingen en de vonnis sen van de rechtbank voor terwijl buiten de donder ratelde en de avond begon te vallen. Acht uur had de rechter gesproken, toen de beklaag den eindelijk hun vonnis vernamen. Thacker zei, dat hij er van over tuigd was, dat Kenyatta de man is, die het plan heeft ontworpen om alle Europeanen uit Kenya te verdrijven en hen desnoods uit te roeien. Hij heeft zijn honderdduizend volgelin gen aangezet tot moord en brand stichting, daarbij gebruik makend van de primitieve instincten die in hun zielen sluimeren. Geen andere weg Dat het communisme op het ogenblik nog altijd bestaat is niet te danken aan de sterkte van het communistische stelsel zelf, maar slechts aan het feit, dat wij nog altijd te weinig met hart en ziel geloof willen schen ken aan de beginselen, die Paus Leo Xin heeft neergelegd in zijn Encycliek Rerum Novarum". Dit verklaarde de Minister van Arbeid der V.S. Martin P. Durkin te Jersey-City, toen hem aldaar voor zijn aanhoudende bemoeiingen om de betrekkin gen tussen werkgevers en werk nemers te verbeteren, de Rerum Novarum-prijs van het Saint Pe ter College te Jersey-City werd verleend. „Door de verwezenlijking van de doelstellingen, die Paus Leo XIII in zijn Christelijk manifest Rerum Novarum heeft neerge legd", zo verklaarde de minister verder, „kan het communisme op de doeltreffendste wijze be streden worden. Rerum Nova rum toont de mensen de weg naar een economische en geeste lijke gezondmaking van de we reld. Iedere andere weg aldus Durkin leidt onvermijdelijk tot sociale tegenstellingen, klas senstrijd, wantrouwen en ar moede". Nederlandse paters op Celebes overvallen Van dc Nederlandse missionaris Harry Versteden C.I.C.M., die ruim een maand geleden door guerilla's op Celebes werd ontvoerd, is nog geen enkel bericht ontvangen. Zijn plaatsvervanger, pater Van Hersol C.I.C.M. is eveneens door bandieten overvallen en van zijn bezittingen beroofd. Hoewel geruchten de ronde doen. dat pater Versteden enkel vastgehouden wordt om dienst te doen als leraar in Engels en Neder lands, wordt niet verwacht, dat hij binnen afzienbare tijd zal worden vrijgelaten. Pater Van Hersel C.I. C M., die enige weken geleden op de afgelegen missiestatie van pater Versteden aankwam, werd des avonds door twee mannen, gewapend met korte zwaarden, gedwongen de sleu tels af te geven van zijn kerk en sacristie. De overvallers maakten zich meester van al zijn bezittingen: twee miskelken, een ciborie, para menten, al zijn kleren, geld en hor loge. Het „heitje" van Gromyko Ook in Engeland gaan dc pad vinders langs de huizen om voor een shilling (50 ct.) een karwei tje te verrichten. John Jackson probeerde het in Lbnden bij de Russische ambassade. Een glim-- -I lachende secretaris stopte hem een schaar in de hand en John mocht de heg gaan knippen, on der de blikken van voorbijgan gers op straat en Russische kin deren achter de ramen van dc ambassade. Toen na een half uurtje het karwei verricht was, kreeg John een halve kroon (21» shilling). Bloemencorso wordt één week uitgesteld Naar wijen vernemen is hedenmor gen besloten het bloemencorso één week uit te stellen. Dc corso-datum was aanvankelijk vastgesteld op 18 April. Na het besluit van hedenmor gen is de datum, waarop dc wagens, versierd met geurende hyacinthen, door dc Bollenstreek zullen trekken bepaald op 25 April. Men heeft dit besluit genomen in verband met het feit, dat er nog weinig hyacinthen zijn en de weersontwikkeling zoda nig is, dat er geen grote verandering in dc gang van zaken kan worden verwacht. 59.8 MILLIOEN IN HET FAMPEN- FONDS. In het Nationaal Rampenfonds is tot gistermiddag in totaal 99.8 mil- lioen gulden bijeengebracht. Dinsdag was de stand PJ.9 millioen. DUITSE CONCURRENTIE WBEGT ZWAAR „De kwestie van de uitzonderings- larievcn der Duitse spoorwegen zit ons zeer hoog. Dat men na de oorlog van Hamburg weer een belangrijke haven wenste te maken is begrijpe lijk. Dat men thans echter ook het gcographisch achterland van Am sterdam en Rotterdam tot zich wenst to trekken, door voor deze gebieden eveneens afzonderlijke tarieven vast te stellen, benadeelt in steeds ster ker mate het Nederlandse in- en doorvoerverkeer", aldus antwoordde het bestuur op een desbetreffende vraag in de gisteren gehouden ver gadering van dc HoUnndschc Stoom boot Maatschappij. De Nederlandse minister van verkeer heeft reeds met zijn Duitse collega hierover con tact gehad. Op 9 en 10 April a.s. zul len dc Nederlandse Spoorwegen zich met de Duitse Spoorwegen ver slaan. De verwachtingen over deze onderhandelingen zijn echter weinig hoopvol. Men blijft echter op zijn „qui vive" en met alle middelen zal ei naar gestreefd worden een bevre digende oplossing te vinden. Tot burgemeester van Boxmeer is met ingang van 16 April benoemd de heer J. Nolct, adv'scur van het de partement van Economische Zaken. Eveneens per 16 April is benoemd tot burgemeester van Eethen (Land van Heusden en Altcna) de heer J. Slot, gemeente-ontvanger te 's-Gravcn- zande. Wanneer men, zoals deze man, behoort tot dc arbeiders, die verantwoorde lijk zijn voor het onderhoud van de Cliftor. Suspension Bridge, die zijn boog 110 meter boven dc rivier de Avon te Bristol spant, moet men stalen zenuwen hebben. Ons „fotomodel" heeft blijkbaar in het geheel geen last. van zijn zenuwen, misschien is het bij hem wel een kwestie van „alles went"! Dc brug zal worden versierd met duizenden gekleurde lampjes, die zullen bijdragen tot de feestvreugde tijdens dc kroning. VEERTIEN JAAR VOOR ANDI AZIZ. De krijgsraad te Djokja heeft Andi Abdoel Aziz, de rebel van Makassar, tot 14 jaar met aftrek veroordeeld. De eis was 16 jaar met aftrek. Aziz deelde mede, dat hij niet in hoger beroep zou gaan, maar dat hij presi dent Soekarno om gratie zou vragen. Richt je blik altijd naar dc zonzij de en de schaduw zal achter je val len.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1