Gerretson contra Kernkamp Noodlijdende PTT gedraagt zich als 'n welvarend bedrijf DONDERDAG 2 APRIL 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA l Eerste Kamer Basis voor verder gesprek ontbreekt De Eerste Kamer heeft gisteren de algemene beraadslagingen over de begroting van buitenlandse zaken voortgezet. De heer D EDREU (P. v. d. A.) meende dat de verhouding met Indonesië moet worden geregeld op basis van de verhouding welke tus sen democratische landen groeit. Het zelfbeschikkingsrecht achtte hij een binnenlandse aangelegenheid van In donesië. Namens zijn fractie besprak de heer GERRETSON (C.H.) de integratie, die naar zijn mening een zaak des volks is. Wat zijn gisteren zo zwaar gecritiseerde nota betrof, verklaarde de heer Gerretson zijn doel er mee te hebben bereikt. De heer MOLENAAR (V.V.D.) merkte op dat men voor de slacht offers van de watersnood diep in de beurs heeft getast; daar steekt zeer tegen af wat men voor de Indische slachtoffers heeft gedaan. Minister Beyen. Minister BEYEN zeide, diep door drongen te zijn van het grote belang der bevordering van de ontwikkeling der achtergebleven gebieden. Inder daad zal Nederland zich moeten be zinnen op zijn taak ten opzichte van de ontwikkelde gebieden. Geen verantwoordelijke regering, aldus de minister, kan wensen terug te keren van de weg van Benelux. Minister LUNS was van oordeel, dat groot belang moet worden toe gekend aan de regeringswisseling in de Verenigde Staten en de wijzigin gen in de hoogste leiding van de Sovjet-Unie. Hij stelde een onvermin derde belangstelling van de Ameri kaanse regering voor West-Europt vast en dat is z.i. niet alleen een Amerikaans, doch vooral een Euro pees en dus Nederlands belang. De Sovjet-Unie zal door daden hebben te bewijzen dat haar leuze „vrede met alle volkeren" oprecht is ge meend. Geen basis. Minister KERNKAMP verklaarde dat de nota-Gerretson geen invloed heeft op het regeringsbeleid. Daar echter de psychologische instelling van de hoer Gerretson niet is veran derd moet ook 's ministers psycholo gische houding ongewijzigd blijven, zodat een basis voor een verder ge sprek ontbreekt. Bij de repl. heeft de heer GERRET SON (C.H.) o.m. te kennen gegeven geen prijs te stellen op een gedach- tenwisseling met de minister van" overzeese rijksdelen. Hij noemde het fantasie, dat hij de heer Kernkamp een onwaardig minister zou hebben genoemd. Hij was er steeds van over tuigd geweest, dat er niet een afzon derlijke interpretatie van de minister was, waarvoor hij aansprakelijk was. Enkele leden van het kabinet waren er volgens hem ook mee bekend. Uit mededelingen van de minister-presi dent bleek dat het gehele kabinet achter de besprekingen in New York stond. Spreker verweerde zich ver volgens tegenover de heer Molenaar, die hem lichtzinnigheid heeft verwe. ten. De lichtzinnigheid was aan de Subsidie N ijverheidsonderwijs Wordt pacificatie doorgetrokken? In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Begroting 1953 verklaart de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen o.m., dat hij een open oog heeft voor het vraagstuk van de financiële ge lijkstelling tussen het openbaar en het bijzonder lager onderwijs, welke in de loop der jaren relatief van min der betekenis is geworden als gevolg van het feit, dat een steeds groeiend percentage van kinderen na het be zoeken der lagere school niiet meer terstond het leven ingaat, dat het niet in de Lager-Onderwijswet 1920 geregelde voortgezet onderwijs een deel van de taak van het lager on derwijs heeft overgenomen, dat dè leerplicht enkele jaren geleden met een jaar is verlengd, en dat het aan zienlijk moeilijker is geworden een school zonder subsidie van Over heidswege te stichteni en in stand te houden. Deze aangelegenheid houdt de mi nister temeer bezig omdat het ka rakter van het onderwijs aan de nij verheidsscholen zich in de loop der jaren heeft gewijzigd in die zin, dat de algemene vorming op de voor grond is komen te staan. Naar de mening van de minister zouden de aangevoerde bezwaren on dervangen worden, indien de finan ciële gelijkstelling tussen het ope-i- baar en het bijzonder lager onderwijs naar het daarboven gelegen voortge zet onderwijs zou worden doorgetrok ken. Bij de nadere bestudering van de wetsontwerpen nopens het voorberei dend hoger onderwijs en algemeen middelbaar onderwijs zal de minister zeer bijzondere aandacht aan deze kwestie wijden. De minister achtte het noodzakelijk de mogelijkheid van het tot stand brengen van de financiële gelijkstel ling bij het nijverheidsonderwijs in ernstige studie te nemen, hetgeen evenzeer geldt voor het voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs, en voor het kleuteronderwijs. U BENT DE KONING TE RIJK.... met zo'n prachtig wollen Wiltonkar pet (c.a. 2 x 3 m.) ADR. VAN OOY Jr. Breestraat 9, Leiden voor slechts 119of 3.per week. (Advertentie). zijde vani de heer Molenaar, betoog de de heer Gerretson. Pater BEAUFORT (K.V.P.), mede sprekende namens de heer Molenaar, zei het te betreuren, dat de heer Ger retson niet in eerste instantie is in gegaan op de op hem geleverde cri- tiek. Dat heeft de discussie moeilijk gemaakt. Naar zijn oordeel had de heer Gerretson wel te kennen geg- ven dat er sprake was van een on waardig minister. Minister BEYEN deelde nog mee, dat er een begrotingswijziging komt om 100.000 beschikbaar te stellen voor de vluchtelingen in West-Duits- land. Minister LUNS zei o.a. nog, dat hij op de hoogte was van het te New York bereikte compromis en dat hij dat heeft goedgekeurd. Minister KERNKAMP, opmerkend dat de heer Gerretson heeft te ken nen gegeven niet hem maar het ka binet te hebben zwart gemaakt, zei het oordeel daarover aan de Kamer over te laten. Persoonlijk echter had hij niet de indruk, dat de heer Ger retson erop uit was hem te verdedi gen. De begroting is daarna z.h.s. goedgekeurd met aantekening dat de C.P.N. geacht wilde worden te heb ben tegengestemd. e Eerste Kamer zal tegen 14 April weer worden bijeengeroepen en dan de begroting van onderwijs, kunsten en wetenschappen in behan deling nemen. VIJFDE MEI BLIJFT BEVRIJDINGSDAG. Het college van Rijksbemiddelaars zal. waarschijnlijk in overeenstem ming met het advies van de Stichting van de Arbeid toestemming verlenen om niet op de bevrijdingsdag (5 Mei) maar op Koninginnedag (30 April) 's middags vrij te geven. In verband hiermede wordt er van de zijde van de regering nadrukke lijk op gewezen, dat hoewel hiermede een sterker accent wordt gelegd op de feestviering op 30 April, toch de 5de Mei als de nationale bevrijdings dag zal blijven worden gevierd. Op die dag zal dan ook worden gevlagd. Voorts zal worden gevraagd, dat de radio een speciaal programma zal uit zenden, terwijl voor 5 Mei voorbe reide feestelijkheden kunnen door gaan. CUMULATIE VAN BELASTING AANSLAGEN Op vragen van het Tweede Ka merlid Lucas (KVP) betreffende het tegelijk toezenden van aanslagen in verschillende soorten van belastin gen heeft de staatssecretaris van fi nanciën schriftelijk het volgende geantwoord: Het in de vragen opgenomen voor beeld is weinig gelukkig gekozen. De staatssecretaris wil niet te ken nen geven, dat een cumulatie van aanslagen zoals wordt aangeduid niet kan voorkomen. Hij heeft hier bij niét het oog op het samenvallen van verschillende aanslagen als ge volg van het inhalen van in de be zettingsjaren ontstane achterstand. Dit verschijnsel behoort thans vrij wel tot het verleden en mocht het bij uitzondering nog eens voorko men, dan worden de daaraan ver bonden bezwaren ondervangen door. de toenmaals te dien aanzien getrof fen regelingen, welke thans wel ge acht kunnen worden algemeen be kend te zijn. Indien echter blijkt, dat over een reeks van jaren te lage aangiften zijn gedaan en dientenge volge te lage aanslagen of voorlopi ge aanslagen ziin opgelegd, kan een met die bevinding overeenkomende reeks van nadere aanslagen daarvan het gevolg zijn. Een ander voort>eeld is het geval, waarin men voor de loonbelasting en de omzetbelasting wP1isw9ar vereiste aangiften heeft gedaan, doch gedurende een reeks van tijd vakken in gebreke is gebleven het verschuldigde te betalen. In derge lijke gevallen is inderdaad formeel sprake van verschillende aanslaeen doch in werkelijkheid van aansla gen, die, evenals hierboven ten aan zien van de vermogensheffingen werd gezegd, onderling zodanig ver band houden, dat zij gelijktijdig moeten worden behandeld en ook gelijktijdig ter kennis van de be langhebbende moeten worden ge- gebracht. In deze gevallen treft de belas tingadministratie geen verwijt van ontactisch optreden, doch heeft de belastingplichtige de oorzaak zi.iner onaangename ervaringen te zoeken in de weinige zorgvuldigheid, waar mede hij zelf zijn aangiften en ver dere fiscale verplichtingen is nage komen. LANDBOUWBEURS. Vierhonderd twee en twintig deel nemers uit 14 landen hebben zich tot nu toe gemeld voor de tweede inter nationale landbouwbeurs, die van 27 April t/m 2 Mei in Utrecht wordt gehouden. 50ste lijst slachtoffers watersnood 's-GRAVENDEEL. Dubbeldam, Bastiaan, geb. 25.2.34; Van Verk, Evert, geb. 16.4.22; Van Verk, Jannigje Johanna Maria, geb. 6.1.49; Van der Wulp, Aart, geb. 11.2.47 te Strijen; Van der Wulp, Jan, geb. 17.12.49 te 's-Gravendeel. NIEl'WER KERK. Folmer. Simon M., geb. 10.2.36; Stoutjesdijk, Kornelis, geb. 30.12.76; Stoutjesdijk,Stoffel, geb. 30.8.09; Vier gever-Geluk, Jacomina, geb. 19.4.16. OOSTERLAND. De Bruin, Francina Pieternella, geb. 19.10.33; Koopman, Leendert, geb. 3.2.43; Verhoek, Hendrik, geb. 13.6.84; Verhoek, Jacobus, geb. 8.8.16; Verhoek, Johannes, geb. 14.6.09; Ver hoek, Wouter, geb. 9.12.13. OUDE TONGE. Beijer, Maatje Jacomina, geb. 21.8.46; Bruinse, Adrianus, geb. 26.11.41; Dekker-Timmers, Aagje, 19.3.14; De Gast, Willem, geb. 11.12.81; Hartog-dern Braber, Maria, geb. 26.4. 76; Hameete, Cornelis Aren, geb. 21.10.41; Hameete, Henk, geb. 16.8.49; Van Kempen, Pieters, geb. 8.3.48; Nijsse, Antonia Adriana, geb. 15.9.43. STAVENISSE. Hage, Neeltje, geb. 20.11.43 te Sta- venisse; Stoutjesdijk, Pieternella, geb. 26.9.89; Vroegop, Neeltje, geb. 20.8.30 te St. Maartensdijk; Wielaard, Adriaan, geb. 23.3.52 te Stavenisse; Wielaard-van Beveren, Elizabeth He lena, geb. 5.9.15 te Stavenisse, echt genote van Gerard Wielaard. 's-GRAVENDEEL. Aanvulling op lijst, d.d. 4.2.53. Thans geborgen: Brand, Pieter, geb. VERBOLGEN KAMERLEDEN MENEN: Postraad met verstrekkende bevoegdheden op komst De Eerste Kamer is niet erg te spreken over de gang van zaken bij de PTT. Sommige leden vroegen zich af, aldus het voorlopig verslag over de begroting van dit staatsbe drijf, of bij de verschillende onder delen van het bedrijf wel voldoende met de moeilijke positie va*> 's lands kas rekening wordt gehouden. Zij vroegen zich af of hot op de weg van de PTT ligt om instellin gen te subsudiëren als het instituut ter bestudering en bestrijding van insectenplagen in bossen en de Ver. tot Bevordering van het Vreemde lingenverkeer in Amsterdam. Vol komen misplaats achtten zij het, een beeldhouwer een werk te doen ver vaardigen voor de hal van het radio ontvangst-station Scheveningen-ra- dio. Heeft de minister toestemming gegeven dat het noodlydende be- in het algemeen evenmin gestegen zijn. Gevraagd wordt opnieuw eèn Postraad in te stellen met bredere bevoegdheden dan de oude Postraad Deze Postraad zou van advies moe ten dienen en toezicht uitoefenen op het beheer. In afwachting van de in stelling zou een bedrijfseconomisch onderzoek naar het beleid van de PTT moeten plaats vinden. Geklaagd wordt verder over het lange wachten op de postkantoren, over de late bezorging van de och tendpost in vele gemeenten en ov.-r het volkomen falen van de post dienst van Zaterdag tot Maandag. NEDERLANDSE INVOER VAN SNIJBLOEMEN NAAR BELGIë. Een afvaardiging van de Belgische bloemenkwekers, bestaande uit par lementsleden, heeft gisteren een on derhoud gehad met den kabinetschef van het ministerie van landbouw. De besprekingen gingen voornamelijk over de invoer van Nederlandse snij- Verscheidene leden beklagen zich I *;la("de een. 1,id van "?e ^raardiging, er ryver dat de reeerine zich ter- dat de mimster van landbouw voor- r!auwernood de m'oTte gVrotst om nemens was snUbloemen en potplan- aan de Staten Generaal duidelijk te 1 'c'" °p de, z«n' llJf"a te PIaalsen' hetgeen het vaststellen van mini- SOC. EC. RAAD. De Sociaal-Economische Raad heeft gisteren een openbare vergadering gehouden. De voorzitter, prof. De Vries, begroette het eerste vrouwe lijke lid, mevrouw Rohling van Spaa je, die als plaatsvervangend lid aan wezig was voor prof. Veraart. In plaats van de heer L. A. J. M. van Heyst zal de heer Van Sandick in de financiële commissie zitting nemen. Er werd een aantal ontwerp-ver- ordeningen vastgesteld, ter uitvoering van de wet op de ondernemingsraden. Ten aanzien van het baggerbedrijf werd een kleine wijziging im de tekst aangebracht. Ook de verordening van de SER tot uitvoering voor de kleine metaalnijverheid van de wet op de ondernemingsraden onderging een enkele wijziging. Zo werden aan de tekst het kleinrijwielenbedrijf cn het electrotechn-isch installatiebedrijf toe gevoegd. Het ontwerp verordening van de SER, tot uitvoering voor de papier en carton producerende en verwer kende industrie van de» wet op de ondernemingen, werd vèrwezen naër de commissie voor de ondernemings raden. Deze commissie deelde echter mee, dat er na de publicatie nog en kele bezwaren zijn gerezen. Een der leden merkte op dat het ontwerp nog enigszins rammelt, INBRAAK ZUIVELFABRIEK VOOR DE RECHTBANK Voor de Roermondse rechtbank hebben gisteren terecht gestaan een 37-jarige arbeider en een 31-jarige pluimveesorteerder, beiden uit Stramproy. Zij hadden in de nacht van 5 op 6 November j.l ingebroken in de zuivelfabriek te Stramproy en een hoeveelheid boter en twee snel wegers meegenomen. Om het zaakje te vervoeren gingen ze naar een ga rage, hieven de deuren uit de heng sels en namen de auto, die daar stond, mee, Ze maakten er toen maar een smokkeltocht van naar België. De arbeider ontkende iets met de ■nbraken te maken te hebben. Wel was hij mee naar België gereden. De officier eiste tegen de pluim veesorteerder, die reeds vaker we gens smokkelen terecht had gestaan 9 maanden voorwaardelijk, wijl hij aannam, dat hij door de arbeider op het verkeerde pad was gekomen. Tegen de arbeider zelve vroeg hij, wegens beide gevallen van diefstal, maken waarvoor de enorme post van 100 millioen als kosten van voor- mUmpr,)zen m08elljl1 zou maken' vernieuwing nodig is. Waarom wordt voor terreinen en gebouwen acht millioen meer aangevraagd? Welke voornemens heeft de leiding van de PTT met betrekking tot de vervan ging van telefoontoestellen? Tal van leden konden de indruk niet van zich afzetten dat het PTT- bestuur uitgaven doet, welke de di rectie van een niet al te goed flore rende particuliere onderneming zou nalaten. In de huidige toestand kan niet worden berust, aldus deze le den, te minder omdat, nu tekorten dreigen, de tarieven verhoogd moe ten worden, terwijl van een stijging van de lonen sinds de laatste loon- ronde niets bekend is en de prijzen ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden, De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes. Achter de naam van het schip vc-rmeld: Indonesië: Ms. „Johan van Olden- barnevelt" (7 April). Ned. Nw Gui- niea: ss „Tomini" (21 April). Ncd. Antillen: ms „Sibajak" (15 April). Suriname: ss „Cottica" (15 April). Unie van Z.-Afrika en Z.w. Afrika: ms „Bloemfontein" (7 April). Cana da: ss „Grote Beer" (6 April); Zuid- Amerika: ss „Andes" (13 April); Brazilië: ms „Gaesterland" (8 April). Australië: ss „Orontes" (6 April). Nieuw Zeeland: via Engeland (4 April). WATERMAGAZIJN Om het watergebied in de duinen tussen Scheveningen en W'ass'enaar voor totale uitputting en verzilting te behoeden, heeft de Haagse ge meenteraad zoals men weet eind 1946 besloten tot uitvoering van het zgn. Lek-Duinplan. Dit houdt in, dat een hoeveelheid water uit de rivier de Lek van Bergambacht door een pers leiding naar het duingebied bij Sche veningen zal worden gevoerd en daar als het ware worden „opgeslagen". Het rivierwater zal in een daartoe in aanbouw zijnd filtergebouw te Berg ambacht gedeeltelijk worden gezui verd, zodat er geen gevaar meer be staat voor dichtslibben van de lei ding. Door het duinzand zal het wa ter dan in Scheveningen verder wor den gezuiverd. In de duinen wordt een reservevoorraad gereedgehouden, waardoor men bij eventueel uitval len van de transportleiding nog voor enkele maanden voldoende water zal hebben. Ook wordt men hierdoor in staat gesteld tijdens de korte pe riode per jaar dat het rivierwater een slechte sir/aak heeft ,geen water aan de Lek te onttrekken en op de buffervoorraad te teren. Het is over igens slechts een zeer gering percen tage water dat uit de rivier wordt gehaald. Gemiddeld voert de Lek 1.500.000 m3 water per uur af. Haags'e duinwaterleiding zal hieraan maximaal slechts 8000 m3 per uur onttrekken. Over ongeveer tweejaar zal leiding gereed zijn, waarna het eer ste Lekwater naar Scheveningen kan vloeien. Per auto van evenaar naar Poolcircel Gemiddeld 45 km. per uur Drie Engelsen: Alan Hess, Can \Vharton en Ron Jeanons stonden gistermiddag gebruind op Schiphol, na een autotocht van 12.267 km. van de evenaar naar de poolcirkel. Ze hadden die reis gemaakt, om het nieuwe model van een auto (Austin A 40) te toetsen onder alle wcers omstandigheden. De proef was uitstekend geslaagd, zo vertelde de leider, de 52-jarige Alan Hess uit Birmingham. De ge middelde snelheid, gerekend over de hele afstand en met inbegrip van een korte vliegtocht en twee veer ponten, was 45 km. per uur geweest Die ene vliegtocht geschiedde, toen de KLM te hulp moest worden ge roepen, na een defect in de woestijn Dit defect betrof de escorterende Vrouw vergiftigde koffie van haar man Een 64-jorigo taxi-ondernemer dronk Dinsdagavond een kop koffie, die zijn vrouw voor hem neergezet had, en proefde er iets bijzonders aan. Hij vroeg zijn vrouw naar de oorzaak van de vreemde smaak en tenslotte kreeg men ruzie over de koffie. De vrouw wond zich dusda nig op, dat z(j in een vlaag van drift toegaf, de koffie van haar man ver giftigd te hebben. De taxi-onderne mer rende naar de telefoon en belde de dokter op, die hem onmiddellijk in het ziekenhuis deed opnemen. Daar bleek, dat de vrouw arsenicum in de koffie had gedaan. De gezond heidstoestand van de man bleek niet te zijn aangetast omdat men zo spoe dig ingegrepen had. De vrouw is door de politie in arrest genomen. Vermoordde vrouw haar echtgenoot Arrestatie te Eindhoven Als verdacht van moord op haar man, de 51-jarige administrateur van een Eindhovense school, is door de politie aangehouden en voor de officier van justitie te Den Bosch geleid, de 46-jarige vrouw R. Bepaalde verdachte omstandighe den, alsmede sectie op het stoffelijk overschot van de man, die in de nacht van 18 op 19 Maart plotseling kwam te overlijden, leidde tenslotte tot aanhouding der vrouw. R. zou door verstikking of wurging om het leven zijn gekomen. RESERVE-MAJOOR MAAKTE „ZWARTE RITTEN". De krijgsraad te velde Oost tc Arn hem heeft gistermiddag de 42-jarige reserve-majoor der infanterie G. S. uit Den Haag wegens het misbruik maken van militaire personenauto's veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf voorwaardelijk en een geldboete van ƒ250. Majoor S. had zich als commandant van de legerplaats Wittenberg by Stroe op de Veluwe in de zomer van 1952 herhaaldelijk op Zaterdagen van de legerplaats naar het station Amerfoort latera rijden, terwijl hy voorts in dienstauto's plezierritten maakte naar Apeldoorn, om er te bil jarten en naar Putten om er zijn vrouw te bezoeken. Verdachte verweerde zich met de opmerking, dat hier sprake was van een traditie, die reeds door zijn voor gangers was ingesteld. Hij had nim mer de opzet gehad, om dienstauto's te misbruiken voor „zwarte ritten" en meende, dat het zijn goed recht was, om er naar eigen behoefte gebruik van te maken. De auditeur-militair noemde ver- dachte's handelwijze begrijpelijk, maar onjuist. De voorschriften voor het gebruik van dienstauto's zijn dui delijk genoeg en laten geen eigen in terpretatie toe. Spreker eiste een maand en 100.boete. De raads man verzocht vrijspraak, omdat hier sprake was van een nalatigheid en niét van een opzettelijk misdrijf. SIGARET IN BED GEROOKT De politie te Rotterdam heeft de 43-jarige koopman E. V. in bewa- wagen. De ongeschreven wet van! ring gesteld, verdacht van het ver- de woestijn is echter, dat niemand Joorzaken van brand door schuld. De zo maar kan worden achtergelaten, koopman, die zonder vast woon- of „Wij hadden toen onze boot vanverblijfplaats is, zou de afgelopen Afrika naar Marseille al gemist", nacht bij een vriend aan de Hille- zei Hess. „Drie dagen lagen we ach- dwarsstraat doorbrengen. Hij rookte teir op ons schema, maar zodra de I gisteravond in bed nog een sigaret KLM ons naar Zuid-Frankryk had: en viel in slaap. Het bed geraakte gebracht, was de achterstand vry I in brand en de vlammen sloegen gauw ingelopen, ook al kregen we over op de meubelen en de houten opnieuw tegenslag by de veerdienst zoldering. De kleding van de roker. waarin zich 700 zou hebben be vonden, verbrandde eveneens. De brandweer heeft de brand met één straal geblust. van Duitsland naar Denemarken In de bijna 272 uren van hun reis hadden de reizigers, na vertrek uit Entebbe in Oeganda, op 17 Maart, de Soedan, Egypte, Frankrijk, Duits land, Denemarken en tenslotte Zwe den aangedaan. Boven in Lapland,) ONVOORZICHTIGE CHAUFFEUR bjj Djokkmokk, was 28 Maart het T0X 5 MAANDEN VEROORDEELD eindpunt bereikt. Gistermiddag wa- 6 Uitspraak^over" °P d<X>rTe'5 De Boo^da"" a"daPPe1h,nde- Engeland. GROSLIJSTSTEMMING K.VJ*. BREDA BLIJFT GEHEIM. De resultaten van de groslijststem ming van de K.V.P. in Breda welke Zondag zijn gehouden, worden ge heim gehouden, omdat er bezwaren zijn binnengekomen tegen de wijze waarop door enkele kiescomité's pro paganda zou zijn gemaakt. Dit zou in strijd mat de reglementen ge beurd zijn. Eén kiescomité heeft geijverd voor een achttal «andidaten uit de mid dengroepen- en middenstand, een an der voor mej. A. Koppelaar, het enige vrouwelijke K.V.P.-lid dat tot nu toe in de raad zitting heeft. Zij was niet op een verkiesbare plaats geadvi seerd. De arbeiders zouden volgens het politiek advies tien zetels.in de plaats van de huidige zes krijgen. Hiertegen waren nogal wat bezwaren gerezen. (Volkskr.). In de rampgebieden dreigde opnieuw gevaar laar A. H. V.. die op 30 Mei 1952 op de weg EttenRoosendaal, in- reed op een kolonne van de Natio nale Reserve, waarbij een man werd gedood en twaalf werden gewond, is door de Bredase rechtbank ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 5 maanden en twee jaar ont zegging van het rijbewijs. Veertien dagen geleden was acht maanden gevangenisstraf en 3 jaar ontzegging geëist. Het stormachtige weer van de laatste dagen deed op verschillende plaatsen in de overstrooomde gebieden gevaarlijke situatie ontstaan, waardoor velen weer angstige uren doorleefden. Met man en macht toog men koortsachtig aan het werk om de bedreigde punten te beveiligen. Hier is men bezig met het versterken van zwakke plekken in de Schouwse dijk bij Noord-Gouwe op Schouwen Duiveland. MISLUKTE ROOFOVERVAL Naar eerst thans bekend wordt heeft Dinsdagavond een gemasker de man gepoogd een roofoverval te plegen op de zuivelfabriek „Con cordia" te Nieuw-Schoonbeek. Toen de directeur, de heer H. van Wy- landt, zich omstreeks kwart over tien naar het ketelhuis begaf om de fabriek te sluiten, kwam een ge maskerde man op hem af met in de ene hand een revolver en in de an dere een hamer. HÜ gelastte de di recteur mee naar het kantoor van de fabriek te gaan. Hier eiste hij de sleutels van de brandkast, doch de heer Van Wylandt kon hem deze niet geven en zeide, dat de assistent deze in bewaring had. Hierop ver wijderde de man zich, de directeur waarschuwende geen alarm te ma ken. De heer Van Wylandt heeft hierop via een zijdeur zijn woning v/eten te bereiken en belde de po litie. De man is niet teruggekomen. Er wordt niets vermist. Wel is ge bleken, dat de man reeds bezig was geweest, de brandkast te openen, waarin zich ongeveer 5400 be vond. De politie heeft de zaak in onderzoek.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7