3)e£ddbe(Boti/fca/nf Rusland maakt nieuw vredesgebaar De to1 bii Maartensdijk thans opgeheven De strijd met de Mau Mau Moskou steunt Chinees aanbod Molotof bereid om mee te werken De erfenis van Koningin Mary De nieuwe Zomerpostzegels van dit jaar zeggen het met bloemen Een maand op 'n wrak vlot 93.1 millioen gulden Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 2 APRIL 1953 44ste JAARGANG No. 12854 Vredesgebaren niet van de lucht Papengracht 32» Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826» Abonn. 20935» Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.p. tnnd.» f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. pim. Telefoontjes f 1.50 DE MAN AAN DE MUUR AL wat er al zo in een huiskamer ••hangt en staat: een gemoedelijk tikkende pendule, een paar luie stoe len, het thee-servies met de pot thee onaer een gebloemde muts.... tussen al wat aan huiselijk', en gerie felijks in een huiskamer is samenge bracht, blijft het kruis aan de muur een bloederige, gruwelijke, griezelige en verschrikkelijke verschijning. We vinden het heel gewoon, dat het nagebootste lichaam van een aan zijn handen vastgespijkerde en aldus opgehangen man te ener zijde geflankeerd wordt door een bruids foto en aan de andere zijde door een molen aan de vliet. Maar iemand, die van Christen dom in de verste verte nooit had ge hoord, zou zich verwonderen over onze wansmaakt. Hij zou het zeer ongewoon vinden, zo'n ontklede, stervende man in gips of ander materiaal na te bootsen en in de huiskamer te hangen. Hij zou het verschrikkelijk vinden dagelijks naar dat ongemakkelijke sterfbed te moeten kijken. Wij, Katholieken, vinden dat in 't geheel niet verschrikkelijk. Wij kij ken er namelijk niet meer naar. Wij vinden die dode of stervende man aan de muur doodgewoon. In zoverre hebben we daar gelijk in, dat alles wat pijnlijk de moeder schoot opent na verloop van enige tientallen jaren weer pijnlijk de moe derschoot der aarde binnengaat. In zoverre hebben we daar echt barbaars ongelijk in, dat wij zo zel den, zelden, zelden beseffen, wat Christus heeft gedaan en doorstaan, om de mensen hier en hiernamaals gelukkig te maken. Arme Christus! Arme God!, die zplfs ''oor d°ze liefde-verdwazing van Uw vernedering niet meer in staat zijt ons, mensen, tot een glimp van wederliefde te vermurwen.... Britse troepen hebben gasteren in hun s+rijd tegen de Mau Mau hard toegeslagen. In een gevecht met een bende van 100 terroristen, vlak bij de plaats waar vorige week de mas samoord op een dorpje plaats vond, worden 24 Mau Mau-leden gedood en 36 gevangengenomen. Onder de doden bevond zich ook Njojnjo, de man, die de beruchte Mau Mau-eden afneemt en op wie al wekenlang jacht werd gemaakt. Hij was gekleed in vrouwenkleren. Het gevecht ontstond, toen een pe loton soldaten zag hoe Kikoejoe- vrouwen voeds'el naar het bos brach ten. Met steun van de plaatselijke „home guard" van de Kikoejoes, die dienst deden als gids, omsingelden de soldaten de bende, die meer dan 100 man sterk was. Twee uur duurde het gevecht, voordat de bende de wijk nam met achterlating van 24 doden. De benoeming van Hammarskjoeld De correspondent van Reuter te New York meldde uit officiële bron te hebben vernomen, dat de Grote Vfjf het over de benoeming van Ham marskjoeld tot secretaris-generaal eens zijn geworden op een bijeen komst. waarop namen van een lijst met candidaten werden geschrapt Op de door Groot-Brittannië en Frankrijk ingediende lijst stond Les ter Pearson als nummer één. De Rus sische afgevaardigde Zorin schrapte de namen met inbegrip van die van Pearson, maar liet die van Hom- marskjoeld staan-. Op een vraag van één van de af gevaardigden of er betekenis moest worden gehecht aan het feit, dat de naam van Hammarskjoeld niet was doorgehaald, zeide Zorin, dat dat ii&- derdaad het geval was. Daar de Westerse mogendheden er van overtuigd waren, dat al hun ove rige candidaten door het veto van Rusland zouden worden getroffen be sloten zij de candidatuur van Ham marskjoeld te steunen. Soepeler houding inzake ontwapening Eigen star standpunt laten varen Rusland heeft gisteravond in de U.N.O. een nieuw „vredesgebaar" ge maakt: Het heeft zich bereid verklaard, bepaalde concessies te doen in ver band met het ontwapeningsvraagstuk, dat de communistische en de Westerse wereld reeds zoveel jaren van elkaar gescheiden houdt. De Russische afgevaardigde kwam voor de dag riet een amendement op de door de Westerse landen ingediende ontwapeningsresolutie, welke de Sovjet-Unie tot dusverre afgewezen had. Volgens de eerste inlichtingen wordt in het Russische amendement tege moet gekomen aan twee eisen, die bij de ontwapeningsvoorstellen steeds naar voren zijn gebracht: 1. De vermindering 7an de strijdkrachten dient op basis van evenwichtig heid te worden geregeld. 2. Het verbod op de atoomwapens behoort gepaard te gaan met een streng internationaal toezicht. De eerste indruk te New York is, dat de nieuwe Russische voorstellen op een aanvaarding van de hoofdpunten der Westerse plannen lijken. GEEN VERMINDERING MET EEN wichtige vermindering van alle be- DERDE MEER. De ontwapeningsresolutie, zoals zij in de politieke commissie is aan vaard, ondanks Russisch verzet, komt volgende week in de Algemene Ver gadering ter bekrachtiging. Tijdens de langdurige besprekin gen in de politieke commissie heeft de Sovjet-Unie er steeds op aangedron gen, dat de ontwapeningscommissie nog eens aandacht zou schenken aan de Russische voorstellen in zake ont wapening. Deze voorstellen kwamen neer op: 1. Vermindering van de bewape ning der grote mogendheden met een derde; 2. Onvoorwaardelijk verbod van atomische en bacteriologische wa pens en van andere wapentypen, die vernietiging op grote schaal be ogen; 3. Het instellen van °en strenge internationale controle op de nale ving der overeenkomsten. De politieke commissie verwierp echter deze eisen en hechtte met 50 tegen *5 stemmen haar goedkeuring aan de Westelijke resolutie Daarin wordt de ontwapeningscommissie verzocht haar werk voort te zetten, met het doel: a. Telling, beperking en even- Koppensnellers beloven beterschap Bij een reis, die de Indische pre mier Nehroe met zijn Birmese colle ga On Noe langs het grensgebied heeft gemaakt, heeft een halfnaakt stamhoofd van de Naga's diep voor Nehroe gebogen en hem een versier de speer benevens een kleurig hoofd tooisel aangeboden. Twee duizend Naga's, fraai uitgedost, stonden er bii en juichten Nehroe toe met pri mitieve kreten. Maar wat dat Naga-stamhoofd nog verder aan premier Nehroe had te vertellen, was allerminst zo roman- tis'ch. Hij beloofde, dat zijn stam nooit meer zou gaan 'Aopensnellen. Twee jaar geleden waren de Naga's over de grens gekomen om te jagen op mensen in een Indisch dorp. Zij hadden negentig hoofden meegeno men. Het Naga-stamhoofd zegde Neh roe toe, dat aan de familie-leden der slachtoffers een schadevergoeding in natura zal worden gegeven ter waar de van twaalf duizend gulden. wapeningen en strijdkrachten; b. Verbod van wapens voor massa vernietiging; c. Doeltreffende controle op de atoomenergie en, wijders, een effec tief toezicht op het naleven van al deze bepalingen. De concessie van de Russen nu be staat hierin, dat naar blijkt uit het gisteravond zonder enig tamtam in gediende amendement alle vroe gere Russische eisen voor een in krimping der strijdkrachten met een derde, voor een veroordeling van de Westerse mogendheden wegens oor logsophitsing en voor een onmiddel lijk verbod van de atoombom zijn ge schrapt. Daarmee zou Rusland dan de voornaamste punten van de Westelij ke resolutie hebben onderschreven. Voor de Westelijke diplomaten kwam deze stap als een grote verras sing en er werd zelfs gesproken van .sensatie". Amerikaanse woord voerders zeiden in hun eerste com mentaar, dat het Russische amende-1 ment door hun delegatie en door Washington diepgaand bestudeerd zou worden. ADENAUER NAAR AMERIKA Kanselier Adenauer is gisteren per vliegtuig naar Le Havre vertrokken, op weg naar Amerika en Canada. Hij maakte gebruik van een Ame rikaans militair vliegtuig. Deze reis is de eerste van de kan selier buiten de gTenzen van» Euro pa .Zijn bezoek is tevens het eerste van een Duitse kanselier aan Ame rika. Bij zijn vertrek zeide hij onder meer, dat hij midden Mei met Frank rijk de besprekingen over de toe komst van het Saargebied zou her vatten. „De jongste Chinese voorstellen in zake de kwestie van de Koreaanse krijgsgevangenen vormen een belangrijke gebeurtenis, die aanleiding lijkt voor nieuwe hoop op het beëindigen van de gevechten op Korea", zo ver klaarde gisteren de Engelse premier Churchill in het Lagerhuis Ook verwelkomde Engeland, zo voegde hij hieraan toe, de laatste Russi sche stappen, die .schenen te wijzen op een verlangen van de regering te Moskou om de betrekkingen met het Westen te verbeteren Churchill was toen nog niet op de hoogte van de laatste verklaring van de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, waarin deze zei, dat de Sovjet-Unie niet alleen volledig achter het voorstel van Trfjoe-En-lal stond, maar ook in alle opzichten bereid was aan de verwezenlijking daar van mee te werken. Aan deze mededeling knoopte de Russische minis!er echter de opmerking vast, dat „de Verenigde Naties ten opzichte van de jeëindiging van de strijd in Korea meer konden doen, wanneer zij vertegenwoordigers van China en Korea tot haar organisatie toelieten." Dit doet in Westelijke politieke krin gen de vraag rijzen of dit slechts een suggestie is of een voorwaarde voor een wapenstilstand. kende "et was mogelijk, zo zei hij, dat de huidige Russische politiek een knep diplomatiek spel was om Inmiddels is de „vredestent" te Pan 1 het verdrag voor cen Europees leger Moen-jon voor het eerst sinds lange en andere pogingen om de Westelijke tijd weer „bewoond". Vooüopig door landen te versterken te torpederen verbindingsofficieren van beide par- Hij meende, dat ratificatie van het tijen, die alle voorbereidingen tref- E.V.G.-verdrag door het Franse par- fen voor de verwachte hervatting lement nu moei.:j£er zou zijn. DE VREDESTENT WEER BEWOOND. voor van de wapenstilstandsbesprekingen. Generaal Mark Clark, de opperbevel hebber van de strijdkrachten der UNO, heeft intussen al verklaard, dat de geallieerden klaar zyn om over de uitwisseling van zieke en ge- wonae krijgsgevangenen te praten. De communistische verbindingsof ficieren hebben vandaag te Pan- moendjon een brief voui generaal Clark overhandigd, waarin de Noord- Koreaanse autoriteiten verzoeken om een bijeenkomst, waarop de da In GEEN VOORWAARDEN? iwjet- en Westelijke kringen ir Moskou is men van gevoelen, dat Molotof* verklaring h. oaal-c' k uiterst hoopgevend was. Men ziet het als ve dbetf-kenend, dat Molotof, ter wijl hij het Westen herinnerde aan de kwestie van toelating van com Woensdagmorgen om 11 uur heeft burgemeester Ml. H. H. Schuller voor goed de tolbomen van Maartensdijk, naast het gemeentehuis, geopend. Op hetzelfde ogenblik werd ook de tol bij Blauwkapel opgeheven. Burgemeester en Wethouders van Maartensdijk duwen de gehate tolboom omhoog. Na de dood van koningin Mary komt de vraag naar voren, wie de erfgenamen zijn van het vermogen der overleden vorstin. De testamenten van leden van het Britse koninklijke huis worden niet gepubliceerd, dus nooit zal men pre cies weten, hoeveel de koningin grootmoeder bezeten heeft en aan wie haar verrrtogen is toegevallen. Koingin Mary werd echter sinds lange tijd beschouwd als het meest gefortuneerde lid van de Britse ko ninklijke familie en het wordt waar schijnlijk geacht, dat zy haar geld nalaat aan de minder gefortuneerde leden van het koninklijke huis. In stommige berichten wordt ge sproken over cen fortuin van drie tot zeven millioen pond. Sinds de dood van haar echtgenoot, koning George de Vijfde heeft zy een jaar inkomen van 70.000 pond en men meent te weten, dat zij het grootste deel van Tt vermogen van haar echt genoot heeft geërfd, die het op zijn beurt weer had geërfd van zijn va der koning Edward de Zevenden en van zijn grootmoeder koningin Vic toria. De meeste leden van het Kon. Huis worden verzorgd door de civiele liist. De hertogin van Kent echter, die officieel niet tot het koninklijk huis' gehoort, komt op de civiele lijst niet voor. Het is dus waarschijnlijk dat ko ningin Mary, die zeer veel van deze lijst voor, sinds hij in 1936 abdiceer de. Volgens geruchten, die nimmer of ficieel bevestigd zijn, ontving de her tog van Windsor echter een toelage van wijlen koning George. Na diens dood heeft koningin Elisabeth deze verplichting overgenomen. Hoeveel echter koningin Mary ook mag nalaten, degene die er het beste afkomt, is de Britse minister van fi nanciën R. A. Butler. Hoewel de leden van het koninklijk huis geep inkomstenbelasting beta len, is slechts de souverein vrijge steld van het betalen van successie rechten op erfeniss'en. Het is mogelijk dat de belasting rrreer dan 75 procent zal opslokken van het vermogen dat door koningin Mary wordt nagelaten. Zuiveringsacties in Indonesië De compagnie van de Bantengrai- ders, welke in Midden-Ja va met suc ces terroristen bestrijdt, heeft thans een schuilplaats van cen bende, be staande uit 100 man, ten Noord-Oos ten van Bumiaju overvallen. Bij deze actie werden 28 leden van dc bende gedood en 2 gevangen genomen De compagnie zelf leed geen verhezen. Bij zuiveringsacties in Zuid-Cele bes zijn in het Para Para-gcbicd 60 schoondochter hield, haar voldoende j leden van de bende Sumar Balak ge- heeft nagelaten om verder zonder fi- j dood. nanciële zorgen te kunnen leven Bij andere zuiveringsacties ln Zuid- prinses Margaret en de princesis I Celebes werden in totaal nog 64 ben- Royal hebben beiden een jaarinko-1 deleden gedood, men van 6000 pond. Voor prinses £)e staj van je landmacht in Dja- Margaret zal deze toelage tot 15.000 j karta heeft voorts bekend gemaakt, pond verhoogd worden wanneer zij dat bij zuiveringsacties in dc bossen in het huwelijk treedt. De princess van Saparua Haraku 7 leden van de Royal, de weduwe van de graaf van republiek Zuid-Molukken zich heb- Arewood, erfde na diens' dood onge veer 100.000 pond van haar echtge munistiscn China tot de Verenigde noot. Haar zoon was onlangs genood- Nog een stamhoofd, dat van de worden vastgeste'd van de Tsawlaws', beloofde plechtig, dat zyn hervatting van de onderhandelingen koppensnellers nooit meer zouden gaan oorlogen. Om de belofte kracht bij te zetten, voerend zijn plaats vervangers een tijgertand aan en kauwde op een stukje been van een voorvader. VLIEGTUIG VERMIST. Een Brits vliegtuig met twee inzit tenden, dat op weg was van Northolt naar Dublin, wordt, volgens een be richt van radio-Valentia, vermist. Het vliegtuig moest Woensdagavond im elf uur Nederlandse tijd te Du blin» landen. Mèn heeft na kwart voor elf geen contact meer met het vliegtuig gehad. over een wapenstilstand in Korea. In de Drief wordt voorgesteld, dat de verbindingsofficieren op 6 April voorbereidende besprekingen te Pan moendjon zullen voeren over de uit- wisseling van zieke krijgsgevangenen. NOG PLAATS VOOR TWIJFEL. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken nomic Molotofs verklaring „een be langrijke ontwikkeling, die door Frankrijk als zeer gunstig word. be schouwd." Volgens hem was het moeilijk om uit te maken, of de jong ste Soyjet-stappen een fundamentele wijziging in de Sowjet-doelen bete- Naties, niervan geen voorwaarde vooi regeling van de Koreaanse kwes tie maakte. Volgens Reuters correspondent in Washington is de Amerikaanse rege ring krachtig gekant tegen toelating tot de Verenigde Naties van commu nistisch China en Noord-Korea onder de huidige omstandigheden. Als daar om dit lidmaatschap een voorwaarde en gewonde voor een bestand in Koreau zou zijn, zou de oplossing der Koreaanse kwes tie nog even ver verwijderd zijn als een week geleden. Georges Bidault, de Franse mi nister van buitenlandse zaken, ver klaarde Woensdag in een toespraak in het Huntercollege te New-York, dat hoopgevende aanwijzingen in de Koreaanse toestand de Westelijke landen niet er toe mogen brengen hun defensie-inspanningen in Europa of de strijd in Indo-China te verslap pen. temzmzeaeums De zomerpostzegels, die PTT dit jaar uitgeeft, zullen verkrijgbaar zyn van 1 Mei t/m 30 Juni. De netto-opbrengst van de toeslag komt ten goede aan sociale en culturele doelein den. De postzegels zijn ontwor pen door de kunstenaar An- dré van der Vossen te Over- veen, die ook de tekst en de waardeaanduidingen verzorg de. De zegels zijn in twee kleuren gedrukt en stellen ieder een bloem voor. Zij zul- l~ len verschijnen in de volgen de waarden en kleuren: 2 2 cent hyacinth, blauw teg een achtergrond van licht blauw. 5 3 cent afrikaantje, bruinachti, feel tegen een achtergrond van lich; ruinachtig geel. 6 4 cent narcis, wit en geel te gen een achtergrond van licht groen. 10+5 cent anemoon, karmijn te- 2 WC+7 NEDERLAND ZÖMERZEGÉU953 NEDERLAND ZOMÉfcZ EGEL 1953 10 W c+5 NEDERLAND en een achtergrond van licht kar- ijn. 20 5 cent iris, blauw tegen een achtergrond van licht blauw. De zegels zyn gedrukt door Joh. Enschede en Zonen, grafische inrich tingen N.V. te Haarlem. De druktechniek is rotogravure. De grootte van de beelden is 21.25 maal 28.5 mm. De grootte van de ze gels is 24.25 bij 31.5 mm. Deze zomerzegels blijven geldig voor frankering t/m 31 December 1954. Ter gelegenheid van de uitgifte van deze zomerpostzegels zullen eer-, ste-dag-omslagen bij de postzegel- handel verkrijgbaar zijn. zaakt, grote aandelen van het farr/i liebczit van de hand te doen, omdat hij over onvoldoende middelen be schikt om het in stand te houden. De hertog van Gloucester heeft 'n staatstoelage van 35.000 pond per jaar, maar de naam de hertog van Windsor komt niet meer op de civiele Deze omslagen moeten op 1 Mei a.s. uitsluitend gefrankeerd met zo merzegels, op de postkantoren ter plaatse aan het loket worden afge geven. De philatelistische dienst van PTT zorgt dan voor afstempeling met een speciaal stempeL Na 34 dagen te hebben rondge zwalkt op een klein reddingsvlot is een Fin, genaamd Tira Ensio door het Britse stoomschip Alendi Hill op gepikt ten Oosten van Ceylon, 300 mijlen van hot dichts tb gelegen land. Bijna kostte dc redding hem nog het leven, want een grote haai sprong juist op uit het whter toen men de uitgeputte man aan boord hees'. Ensio, die wat Engels, Duits en Frans spreekt, wat te uitgeput om 'n samenhangend verhaal te doen van zijn omzwervingen. Hij ligt nu in 'n ziekenhuis' te Singapore en over paar dagen zal hij weer sterk genoeg zijn onv te vertellen wat hij heeft be leefd. Hy was oorspronkelijk in het ge zelschap geweest van een kameraad die, minder sterk, al na achttien da gen was' overleden. Beide mannen waren met een troe penschip op weg naar hgt oorlogsto- neel van Indochina als leden van het Vreemdelingenlegioen. Op een don- kerer nacht waren zij met hun vlot over boord gedoken, denkende dat zij langs de kust van Sumatra voe ren. Maar hun berekening was ver keerd geweest. Een storm blies het vlot naar de Golf van Bengalen. Daar stierf Ensio's makker aan de uitputtingen van de reis. Ensio zelf dreef verder, zich voedend met een schildpad, krabben, vis' en regenwa ter. ben overgegeven. Twee werden ge dood. In Nusa gaven 12 R.M.S.'crs zich over. In de omgeving van Scmarang bij het Bandjirkanaal kon de compag niescommandant van de Barisan Sa- kit Hati met 24 volgelingen gevan- RUSS1SCHE DUIKBOOT BIJ ZUID-AFRIKA. De Zuid-Afrikaanse minister van defensie, Erasmus, heeft Woensdag te Windhoek in Zuidwest Afrika ver klaard, dat onlangs bij dc Zuid-Afri kaanse kust een duikboot is waarge nomen, die van Russische nationali teit scheen te zijn. De duikboot was op 12 Maart door een vliegtuig van de Zuid-Afrikaanse luchtmacht waargenomen, zij gaf geen enkel teken en dook onder toen het vliegtuig laag over het vaartuig vloog. HONGERSNOOD IN Z.W.-CIIINA. Volgens te Hongkong ontvangen persberichten worden in Zuid-West- China meer dan cen millioen mensen met hongersnood bedreigd. Er zouden mensen zijn vergiftigd door het eten van» onbekende planten. Het Nationale Rampenfonds heeft tot Woensdag een be drag van 93.1 millioen ont vangen. Sinds Dinsdag is er dus weer ƒ300.000 bij geko men. 3laviettje De wereld heeft behoefte aan men sen die zelfstandig kunnen werken; navolgers zyn er genoeg.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1