Steftzicbe6on^cmt MEN BEGINT TE GELOVEN CHINA'S VREDESWIL IN Koningin Mary te Windsor bijgezet Washington denkt aan vroegere teleurstellingen JOHN CHRISTIE STOND RUSTIG TE KIJKEN President Heuss zal niet tekenen Dc toestand in Kenia OVEREENSTEMMING OVER LIES OPVOLGER Brits-Russische besprekingen 92.8 millioen gulden WOENSDAG 1 /rfWTL &T> 44ste, JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Agent tikte Christie op de schouder Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p, w-, t 2— p. mnd-, f 6— p. kwart. Franco p. p- 1 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. rdcfo.Ttjes 1 1-50 TIJDGEEST VAN MALENKOF ksoms grote gevolgen. Een in haar uiterlijk aanzien zeer kleine gebeurte nis wordt morgen herdacht, een avond-eten, niet gehouden met pracht en praal in een koninklijk paleis, maar een bescheiden maal in een kaal zaaltje. Er is echter geen gebeurtenis aan te wijzen, welke zo vèr-strekken- de gevolgen heeft gehad. Die maaltijd wordt immers nog steeds gehouden en volgt trouw de dagelijkse wenteling van de aardbol van de duisternis in het licht. Het is een maaltijd zonder einde en een onafzienbare reeks van ge slachten uit alle volkeren en talen neemt nog steeds aan precies dezelf de maaltijd deel. Er is hoegenaamd niets veranderd. De Kerk, die het eten uitdeelt, is, als gemeenschap van uitverkorenen, naar het woord van Paulus, te ver eenzelvigen met Christus. Het eten, dat wordt uitgedeeld, is Christus, die gezegd heeft: „neemt en eetwie Mij eet, zal ook door Mij leven". De maaltijd is niet veranderd, ook niet Hij, die uitnodigt toe te tasten, maar wel de gezichten en de kleding van de aanzittenden. Het is altijd iets, dat tot verbazing stemt, hoe met zo weinig middelen de Mensenzoon heeft weten te berei ken eeuwig-jeugdig te blijven. Hij was op deze aarde de tijdge noot van keizer Augustus, maar is ook de tijdgenoot van president Eisenho wer en van Malenkof. Hij is in een geheimzinnige lichamelijke bestaans wijze onze tijdgenoot op aarde. Dat geheimzinnig voortbestaan duurt voort „totdat Hij komt". Onze kerkelijke maaltijd is „een verkondi ging van de dood des Heren, totdat Hij komt". Hij is gestorven, maar weer levend geworden. Hij is van de aarde opgenomen en toch op deze aarde gebleven. Hij zal voor ieder zichtbaar tot de aarde terugkeren, maar dan zal op hetzelfde moment de aarde vergaan. Hij verbergt zich nu in een beetje brood en wijn. Ieder mens zou totaal onwaardig zijn van dit brood en deze wijn te proeven, indien Christus niet zo uit drukkelijk had verzocht dit toch wèl te doen „te Mijner gedachtenis". Dit brood en deze wijn zijn hemelse spij ziging van de aarde-bewoners. „Zo gij het vlees ,van den Mensenzoon niet-eet en zijn bloed niet drinkt, dan hebt gij het leven niet in u". Dit zijn Christus' eigen woorden. Hij dringt dus wel heel sterk aan, zijn maaltijd te gebruiken en omdat Hij zo sterk aandringt, moeten we het wel doen, zij 't met schroom en huivering voor het eten van het Al lerheiligste, maar toch méér nog met hartelijke bewonderig en krachtige genegenheid voor onze Tijdgenoot, die deze maaltijd heeft bedacht. ffiegxafenU JConuigin Maty, PROTOTYPE VAN ATOOMMOTOR De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft meegedeeld, dat een prototype atoommotor gereed is gekomen. De motor, die gemaakt is voor de voortbeweging van duikbo ten, neeft op het land proefgedraaid, over het resultaat is men tevreden. Dinsdagmiddag even na twaalf uur is het stoffelijk overschot van Koningin Mary in de Kapel van St. Georges in het Windsor Castle ter aarde besteld.. Een overzicht van de plechtigheid, die door vele vorstelijke personen werd bijgewoond. TELEFOTO Ontroerende plechtigheid Op dezelfde plaats, waar dertien maauden geleden de lijkbaar van koning George VI stond, heeft zich gisteren in de koninklijke kapel van Windsor een sobere plechtigheid vol trokken aan de katafalk van konin gin Maj-y van Engeland. Haar stoffe lijk overschot komt te rusten naast haar zoon en haar echtgenoot, koning George V. Na het grootse afscheid, dat het Engelse volk zijn overleden vorstin In Londen heeft bereid, is zij gisteren ter aarde besteld in de intieme kring van haar familie, afgezanten van re. gerende vorstenhuizen, vertegen woordigers van regering en parle ment. Een hofauto had de kist in alle vroegte van Westminster Hall naar de kapel van St. George overge bracht. Duizenden kransen uit alle delen van de wereld dekten de grasvelden van het kasteel van Windsor. Slechts één krans begeleidde de baar op de laatste tocht van Londen naar de kapel, waar heldere zonnestralen door de glas-in-loodramen naar binnén vielen. Op het lint stond: „In dier bare herinnering van haar toegewij de Lilibet en Philip". Lilibet is de troetelnaam van Engelands jonge vorstin, die zelf deelnam aan de plechtigheid. Staande op een plaats vlak bij de kist, die gewoonlijk wordt ingenomen door een ridder van de kouseband, trad zij op een hoofdknik van de aartsbisschop van Canterbury, die de uitvaartdienst leidde, naar voren op het ogenblik, dat de kist langzaam daalde in het duistere gat onder de vloer van de kapel. Indonesië genoemd als neutrale staat De door de Chinese Volksrepubliek afgelegde verklaring, dat zij bereid is het probleem der krijgsgevangenen op te lossen op basis van vrijwillige repatriëring, waarbij de gevangenen, die weigeren naar hun land terug te keren, naar een neutraal land zouden worden gezonden, heeft in de Verenig de Naties aanzienlijke beroering gewekt. In de wandelgangen van het gebouw van'de Ver. Naties werd Indonesië herhaaldelijk genoemd als het meest waarschijnlijke land, dat tot asyl zou moeten dienen voor de krijgsgevangenen, die niet naar huis wensen terug te keren. BEVESTIGEND TELEGRAM Het Chinese aanbod om de Kore aanse krijgsgevangenenkwestie op te lossen' is gisteren bevestigd in een brief van eerste-minister Tsjoe En- Een kalme arrestatie John Reginald Christie, de laatste huurder van het „dodenhuis", waar tenminste zes vrouwen zijn ver moord, verschijnt vandaag voor de magistraat van Londen. Na acht uur lang door rechercheurs van Scotland Yard te zijn verhoord, werd hij gis teravond formeel in staat van be schuldiging gesteld wegens moord op zijn echtgenote, de 54-jarige Ethel Christie, wier lijk het eerst werd ge vonden, toen een nieuwe huurder van Rillington Place no. 10 een week geleden zijn gruwelijke ontdekking deed. Hij wordt slechts van één moord beschuldigd, omdat dit de procedure aanmerkelijk gemakkelijker maakt en één bewezen moord voldoende is om hem aan de galg te helpen. DE HELD VAN DE DAG. Agent Thomas Ledger is de held van de dag, want aan zijn opmerk zaamheid is het te danken geweest, dat de grootste mensenjacht, welke de Britse politie ooit heeft gehouden, tot een goed einde is gebracht. Agent Ledger deed gisterochtend zijn dagelijkse ronde door het Lon- dense district Putney, op nog geen acht kilometer van het dodenhuis in Notting Hill, toen hij een armoedig geklede, ongeschoren man over de borstwering aan de Theems zag leu nen en over de rivier uitkijken. Het was toen tien over negen. Ledger waarschuwde twee collega's, ging op de man toe en vroeg, of hij zijn hoed wilde afnemen. Toen de man rustig aan dat verzoek had voldaan, koes terde Ledger geen enkele twijfel meer: nu het kale hoofd niet meer verborgen was, zag hij voor zich het heid niets meer veranderen en zon der enig tegenstribbelen stapte Christie in de politiewagen, die al ge reed stond. Toen men de arrestant op het po litiebureau van Putney wat beter be keek, zag men al spoedig, dat de man in geen dagen een bed of een stuk zeep had gezien. Hij zag er verfom faaid en ongewassen uit en toen men hem een ontbijt met wat bacon voor zette, bleek hij ook uitgehongerd te zijn. Het was duidelijk, dat Christie zich al die dagen in de onmiddellijke omgeving van zijn voormalige wo ning had opgehouden en 's nachts hetzij op een van de banken langs de Theems hetzij in een ongebruikt botenhuis had geslapen. Schippers, die op de rivier bezig waren geweest hout in een praam te laden, hadden hem 's ochtends al ge ruime tyd belangstellend toe zien kijken. Zij zeiden later, dat zij er geen idee van hadden gehad, wie de man was. De vrouwen van Putney, een ar beidersbuurt, lieten na het horen van het nieuws haar huishouden terstond in de steek en snelden naar het po litiebureau in de hoop een glimp van de bleke kantoonklerk met het zacht aardige gezicht op te vangen. De agent, die hem had gearresteerd, kwam even naar buiten, maar werd door de massa bijna fijngedurkt, zo dat hij zich haastig weer in het poli tiebureau moest terugtrekken. De ge hele dag heeft hij zich verborgen moeten houden voor de autogram men jagers. Het publick was onver moeibaar, want toen Christie zes uur later naar het bureau van Notting Hill, het district waar het doden- huis" lai aan de voorzitter van de alge mene vergadering der Verenigde Naties. Lester Pearson, die het onder de delegaties zal verspreiden. De tekst, die op het eerste gezicht gelijk is aan de boodschap die door radio-Peking is omgeroepen en die gisteren tien maal in diverse talen is herhaald, wordt in alle geallieer de hoofdsteden bestudeerd met de uiterste voorzichtigheid, zulks we gens vroegere teleurstellingen. Doch tot dusver heeft niemand een reden gevonden om te twijfelen aan de op rechte bedoelingen van de Chinezen, die in dezen stellig worden gesteund door de Sovjet-Unie. In Engeland ziet men ln het alge meen in de communistische voorstel len een basis, waarop de bestands- besprekingen zouden kunnen worden hervat. De houding in officiële kringen in Washington is er een van uiterste Dodenhuis wordt ontruimd voorzichtigheid, gezien teleurstellin gen in het verleden. Men erkent, dat de voorstellen een aantal punten bevatten, die opheldering vereisen, alvorens het aanbod kan worden aanvaard of verworpen. Gisteren heeft generaal Clark aan de comunistische verbindingsofficie ren te Panmoenjon een schema van uitwisseling laten overhandigen. Opvallend was de vriendelijke sfeer, waarin op diezelfde plaats een communistische officier 400 brieven van Britse krijgsgevangenen aan de Britse veldpostdienst overhandigde. Het was het grootste aantal brieven dat de Britse autoriteiten ooit van de Chinezen hebben ontvangen. Van een bediende, die een zilveren bokaal tortste, nam zij een weinig aarde uit de tuin van Frogmore Hou se, waar koningin Mary enkele van haar gelukkigste levensjaren door bracht. Drie maal strooide zij de aar de over de kist, terwijl de bisschop langzaam de woorden uitsprak: Aar- d?, keer weer tot de aarde, as tot as, stof tot stof. Het was het meest aangrijpende ogenblik van de ceremonie, die veer tig minuten duurde en die werd be sloten met een laatste stille groet door alle leden van de koninklijke familie, die langs de open groeve de fileerden. De mannen bogen het hoofd, de zwaargesluierde vrouwen I maakten een reverence. Hun voor beeld werd door de overige hoge gas ten gevolgd.. Het beroemde koor van de kapel voerde tijdens de dienst enige gezan gen uit, die koningin Mary bijzonder dierbaar waren. De leiding der West-Duitse socia listische partij heeft medegedeeld, dat zij haar verzoek aan het West- Duitse Hof voor Grondwetszaken, om bondskanselier Adenauer te verbie den pres. Heuss de verdragen tussen West-Duitsland en de Westerse ver bondenen ter tekening voor te leg gen, Dinsdag heeft ingetrokken. Een woordvoerder der partij ver klaarde, dat deze beslissing is ver oorzaakt door een toezegging van president Heuss aan de partijvoorzit ter Ollenhauer, dat hij de overeen komst van Bonn, welke van West- Duitsland weer bijna een souvereine staat maakt en het E.V.G-verdrag niet zou tekenen, voordat het Hof voor Grondwetszaken heeft uitge maakt of de verdragen al dan niet in strijd zijn met de Westduise Grond wet. De eerste Britse militairen van het contingent, dat de strijdkrachten in Kenia zal versterken, zijn Dinsdag per vliegtuig te Nairobi aangekomen. In ongeveer een week zal het gehele contingent zijn overgebracht. Na de ontdekking van de lijken van vijf vermoorde leden van de lijf wacht van een hoofd van de Kikoe- joestam heeft de politie Dinsdag een vijftigtal inheemsen gearresteerd. Politiemannen en militairen gaan door met het doorzoeken van de bos sen in de omgeving van de plaats, waar vorige week een massa-slach ting plaats vond. Bij deze slachting werden volgens officiële gegevens 71 personen gedood, en 50 gewond; 51 inheemsen worden vermist. De Zweed Hammershjoeld De Veiligheidsraad heeft gister avond besloten de Zweed Dag Ham- raarskjoeld voor te dragen voor de post van secretaris-generaal der Ver enigde Naties. De Veiligheidsraad was plotseling bijeengeroepen, nadat de Grote Vijf (Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en nationa listisch China) overeenstemming had den bereikt over deze voordracht. De candidatuur van Hammerskjoeld was gesteld door Frankrijk. De voorzitter van de Veiligheids raad, prof. Bokhari (Pakistan) deel de roede, dat de aanbeveling reeds is doorgezonden naar de voorzitter van de Algemene Vergadering, Pearson. De Alg. Vergadering zal deze be- noemings-voordraclit in het begin van de volgende week in behandeling nemen. Het nieuws, dat de grote mogend heden overeenstemming hebben be reikt over de opvolging van Trygve Lie wordt in kringen van de Ver enigde Naties toegejuicht als een be langrijk keerpunt in de koude oorlog. De betekenis, die aan het bericht over de overeenstemming van dc gro te mogendheden wordt gehecht, wordt nog vergroot doordat het on middellijk na het Chinese aanbod tot uitwisseling van krijgsgevangenen is gekomen. De meeste waarnemers zijn het er over eens, dat Wisjinski uit Moskou is teruggekomen met de opdracht, zo spoedig mogelijk tot overeenstem ming met het Westen te komen. de belangstelling nog even groot. Bij het tweede politiebureau werd gezicht, dat millioenvoudig op de h\j binnengebracht via de achterin- voorpagina's van de Britse kranten j gang. Hij stapte uit de wagen, hield was verschenen. Dat Christie een zijn hoed voor zijn gezicht en rende yalse naam opgaf, kon aan die zeker-de ingang binnen. Detective inspecteur Kelly (in bur- ligt, werd overgebracht, was ger) en een agent houden controle Hoogleraar in politieke economie. Dag Hammerskjoeld is op 29 Juli 1905 in de Zweede stad Jonkoping geboren. Hij behaalde gradeni in de rechts wetenschappen en de politieke eco. nomie aan de universiteit van Uppsa la. In 1933 werd hij plaatsvervangend hoogleraar in de politieke economie aan de universiteit te Stockholm. Van 1936 tot 1945 was Ham merskjoeld secretaris-generaal van het Zweedse departement van finan ciën. In 1946 werd hij deskundige voor financiën met de rang van gezant bü het Zweedse departement van buiten landse zaken en in 1950 minister van staat. Op de zesde zitting van de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties trad hij op als vice-voorzitter van de Zweedse afgevaardiging. Thans, op de zevende zitting, is hij voorzitter van deze delegatie. Het salaris van secretaris-generaal is 40.000 dollar per jaar belastingvrij, een huis met personeel, een auto met chauffeur, 10.000 dollar reiskosten en een toeslag van 5.000 dollar. Trygve Lie krijgt een pensioen van 10.000 dollar per jaar. DE OGEN OPEN MEN BEGINT NU WERKELIJK te geloven in dc vredeswil van de nieuwe heren in Moskou. Als made liefjes in de lente, zo spruiten de kleine bewijzen van goede wil de grond uit; er is onmiskenbaar dooi ingetreden in de koude oorlog. Enige dagen geleden hebben wij reeds op een zachtere wind gewezen, welke een aanduiding zou kunnen zijn voor een mildere politiek in het Oosten. De laatste dagen hebben die vage aanduiding versterkt en gecon cretiseerd. Verrassend was bijv. het aanbod van de Chinese minister van buiten landse zaken Tsjoe-en-Lai 0 om de wapenstilstandsbe sprekingen weer te hervat ten, waaroij hij een compromis voor stelde in de kwestie der krijgsge vangenen, op welke kwestie de be standsbesprekingen verleden jaar muurvast zijn blijven steken. En nog verrassender was de plotse linge doorbraak m die andere hope loze kwestie, n.l. de keuze van Lie's opvolger. Men zal zich herinneren, dat de Russen de secretaris-generaal van de Verenigde Naties de laatste jaren totaal heoben genegeerd, om dat hij meegeholpen had in de ke ring der agressie op Korea. Trygve Lie voelde dat tenslotte als een hin derpaal om tot betere verstandhou ding tussen de volken onderling te komen en bood daarom zijn ontslag aan. Maar nu kwam dc grote moei lijkheid: wie zal hem opvolgen? Het had er de laatste weken aiie schijn van, dat de Sovjets alle canaidatcn, die aanvaardbaar voor het Westen waren, zou wegwerken met het veto wapen en dat ook deze kwestie zou moeten worden oijgezet in het mau soleum van de onontwarbare Gor- dianse knopen. Maar zie: nauwelijks is Wisjinski teruggekeerd in New- York, of het blijkt, dat de „grote vijf" het eens zijn geworden over de benoeming van de ^.wced Dag Ham- marskjoeld en dat de Veiligheidsraad reeds een voordracht in die geest heeft opgesteld en aan de Assemblee der Ver. Naties heeft voorgelegd. Geen twijfel natuurlijk of de Zweed wordt benoemd. De Russen zijn na dc dood van Stalin omgeslagen als een blad op een boom. Dat wij de verrassende om mezwaai van de Chinezen ook aan de verandering in R oskou toeschrijven, zal niemand ons kwalijk nemen; daarvoor zijn de banden tussen Mos kou en Peking te innig en daarvoor is het samenvallen der gebeurtenis sen al te opvallend. Ook z?al niemand het ons kwalijk nemen, wanneer wij de reuzen zwaai van Moskou niet direct met een klaterend applaus begroeten. Natuurlijk zouden wij een radicale opruiming van de koude oorlog en het doorbreken van een werkelijke vrede met grote opluchting en met dankbaarheid aanvaarden, maar de teleurstellingen van dc laatste jaren zitten nog te diep om alle twijfel en reserve direct overboord te gooien. Moskou heeft rneer voorbeelden ten beste gegeven va politieke reuzen zwaaien, maar de grote lijn op de achtergrond is altijd onveranderd ge bleven, n.l. de wereldrevolutie en uitbreiding van de maoht. Wanneer het in de Russische kraam te pas komt om dc vredesduif uit te hangen, dan doet het Kremlin dat en het parool wordt slaafs gevolgd over de hele linie. Vóór de oorlog was er geen groter vijand van de Russen dan Hitier c.s., totdat opeens alle vijan delijkheid verdween, hetgeen bleek uit te lopen op een bondgenootschap. Waarschijnlijk heeft men op het Kremlin thans ii.gezien, dat de rode politiek op een fiasco dreigt uit te lopen en dat het hoog tijd wordt het roer om te gooien. Daarom wördt het roer omgegooid. Verandering van tactiek, maar geen verandering van doel, noch van mentaliteit. De nieuwe koers mege voor ons aange namer zijn, het blijft zaak de ogen open te houden. over het ontruimen van „dodenhuis" op Notting BUIL Er verzamelde zich een grote menigte voor de deur van het huis, toen het meubilair naar buiten werd gebracht. „Ergens in Oost-Berlijn zijn Dins dagavond de besprekingen tussen Britten en Russen over de veiligheid in het luchtruim boven Oost-Duits- land, de eerste besprekingen tussen Oost en West in Berlijn sedert Juli De impasse, waarin de benoeming 1951, begonnen. De besprekingen wor- van een opvolger van Lie was ge- den in de grootst mogelijke geheim Het bed wordt naar buiten gebracht worden. raakt, scheen zo diep, dat men in zeer goed ingelichte kringen in de Ver enigde Naties sedert lang de hoop had opgegeven, dat het Westen en de Sow jet-leiding het eens zouden zinnigheid gehuld. Britse functiona rissen in Berlijn verklaarden niet te weten welke personen Engeland en de Sowjet-Unie vertegenwoordigen. Men weet ook niet, of een commu niqué zal worden uitgegeven. Een derde tweeling heeft zijn intrede gedaan in een gezin in Weert. Achtereenvolgens kwamen er twee meisjes, 6 jaar geleden, en twee jongens, 4 jaar geleden. Deze keer zijn het weer twee meisjes. Het Nationale Rampenfonds heeft thans een bedrag ont vangen van 92.8 MILLIOEN gulden. Sinds Maandag is er dus weer 9.9 millioen bijge komen. Bij dit bedrag is in begrepen 4.500.000 van dc radio-actie „Beurzen open, dijken dicht". Om admini stratieve redenen kon nog niet de gehele opbrengst van deze actie worden overge maakt. JCavceCtje Geen geluk is bestaanbaar zonder nuttige arbeid.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1