RIJNSTREEK Zwendelaar en chanteur zag in beroep eis bijna verdubbeld De koningin naar Engeland DINSDAG 31 MAART 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Dure huwelijksadvertentie Het Amsterdams Gerechtshof zag gisteren twee jongetjes van 11 en 13 jaar voor zich verschijnen als getui gen voor de verdediging in de zaak tegen hun vader, de 50-jarige schip per G. P. v. E., die door zijn „gelief de" werd beschuldigd van oplichting en nu in hoger beroep terecht stond. Beiden verklaarden, dat zij aan wezig waren geweest bij een gesprek tussen hun moeder en de 48-jarige Oostenrijkse werkster C. F., het slachtoffer, van de oplichting, waar bij deze had verklaard veel van hun vader te houden en hem uit liefde geld te hebben gegeven. De bedrogen Oostenrijkse zelf een gescheiden vrouw was met verdachte in contact gekomen, doordat deze op haar huwelijksad vertentie had gereflecteerd. In een intiem ogenblik, dat spoedig daarop volgde, had zij hem toevertrouwd, een spaarduitje te bezitten van 3000. Hierop had verdachte gerea geerd door prompt geld ter leen te vragen voor de reparatie van een van zijn schepen. Later echter zou blijken, dat hij geen schepen bezat. De vrouw, die in die periode geen werk had, was van plan weer werk te zoeken, maar verdachte hield haar hiervan terug, zeggend, „dat ze nu toch gauw zouden gaan trou wen." Zc moest voorlopig maar s» n aanvrawen, maai daarbij voor al niets loslaten over haar spaar geld anders liep het fout. Door dit te doen geraakte de vrouw in de macht van haar nieuwe galant, die haar aan de ene kant op allerlei manieren trachtte bang te maken voor de po'itié die haar we gens steunfraude achterna zat, en haar aan de andere kant bescherm de, door met haar geld de ambtena ren van Sociale Zaken om te kopen die haar zogenaamd op het spoor waren. Pas toen al haar spaarcenten op waren, kwam de vrouw tot be zinning. Strenge straf geëist Volgens verdachte was dit hele verhaal slechts een wraakneming. Hij had wel geld van de vrouw ge leend, maar haar niet opgelicht. De procureur generaal, mr. W. P. Bakhoven, kon dit niet geloven, mede in aanmerking nemend het uitvoerige strafregister van ver dachte waarop reeds meerdere op lichtingen voorkomen Hij eiste 4 jaar met aftrek. Het vonnis van de Amsterdamse recht bank, waartegen verdachte in hoger beroep was gekomen luidde 2 jaar en 6 maanden. Op verzoek van de verdedigier werd de zaak aangehouden, omdat de voormalige echtgenoot van de Oostenrijkse niet ijdig had kunnen worden opgeroepen Deze had ver klaard, dat zij geen 3000 bijeen had kunnen sparen. Herhalingsoefeningen Binnenkort zullen de hcrhalings- oefennigep beginnen voor het perso neel van de nieuw gevormde 7-De- cemberdivisie. Tussen 15 April en 15 Juli zal dit personeel in drie groe pen worden herschoold in de Ameri kaanse organisatie en in het gebruik van Amerikaans materiaal. Daar de beschikbare kazerne-ruim te volledig in gebruik is voor de eer ste oefening van jonger lichtingen en voor de parate onderdelen, zal het personeel van de December-divi- sio worden gelegerd in verblijven, welke niet vor dit doel zijn bestemd, maar die op eenvoudige wijze hier voor tijdelijk geschikt zijn gemaakt. De oefening zal 33 dagen duren voor officieren en onderoffiiceren, 27 dagen voor korporaals en soldaten. Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Water standen. 9.40 Gramofoonmuziek. 10.15 J Gramofoonmuziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 „De boer van Kroonhoe- I ve", hoorspel. 12.05 Bas-bariton en' piano. 12.30 Land- en tuinboüwmede- delingen. 12.33 Banjo-orkest, 12.59, Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13 15 Prote stants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Vocaal Dubbelkwartet. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 Metropole orkest en soliste. 14.45 Voor de meis jes. 15.00 Jeugdconcert. 15.50 Gramo foonmuziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelconcert. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Instrumentaal sextet. 18.30 „Spectrum van het Christelijk Organisatie en Verenigingsleven". 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws cn weerberichten: 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gram.muiek; 19.30 Buitenlands overzicht. 19 50; Gramofoonmuziek, 20.00 Radiokrant. 20.20 Zang cn uiano. 20.40 Lijdens-1 overdenking. 21.10 Pianorecital. 21.50 Kamerorkest en solist. 22.30 Interna- tionaal Evangelisch Commentaar. I 20.20 Zang en piano. 20.40 Lijdens overdenking. 23.00 Nieuws en S O.S.- berichten., 23.1524,00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II. 298 M. Marshall-hotel mag I niet tappen Arnhem weigerde vergunning Gisteren heeft de geschiedenis zich in de Arnhemse gemeenteraad her haald en zoals enkele jaren geleden, verzette de raad zich ook nu weer tegen uitbreiding van het aantal tap- vergunningen. Deze weigering kreeg achter gisteren een zeer bijzonder aspect, daar het hier de vergunning betrof voor het nieuwe hotel restau rant „*s Koonings Jaght", dat met be hulp van Marshallhulp tot stand ge komen is. De raad was echter van mening, dat het nieuwe restaurant geen in richting is van maatschappelijk ver keer, dat het te ver van Arnhem ver wijderd ligt om een behoorlijk poli tie toezicht te paranderen en dat de liglging aan hoofdweg alleen maar het alcoholverbruik bij auto mobilisten kan bevorderen. De burgemeester van Arnhem hield een pleidooi voor dc vergun ning; hy verklaarde ,dat de persoon van de exploitant borg staat, dat er geen excessen zullen plaatsvinden. Dooh evenals enige jaren terug, toen de vergunning voor het restau rant van het nationale park ,.De Ho ge Veluwe" ter sprake kwam, bleef de raad bij het door haar ingenomen standpunt en de vergunning werd niet verleend. At Hilversums gezin bedorven vlees? 4-jarig jongetje overleden Vrijdagavond is het 3-jarig zoontje van de familie Bertens te Hilver sum plotseling ernstig ziek gewor den en in de loop van de daarop vol gende nacht overleden. De huisdok ter en een geraadpleegde specialist schrijven de doodsoorzaak aan dy- sentrie toe, maar andere verschijn selen in het gezin hebben de artsen aangespoord een onderzoek in te stel len naar het voedsel dat het gezin de laatste tijd gebruikt heeft. Na de plotselinge dood van het 4- jarig jongetje verd ook zijn broertje ernstig ziek, zodat hij Zondagmiddag in het ziekenhuis moest worden op genomen. Ook de vader en een ander kind vertonen ernstige ziektever schijnselen. Men vreest, dat het gezin in de laatste tijd bedorven vlees heeft ge geten en de onderzoekingen worden dan ook in die richting geleid. De justitie acht nog geen gronden aan wezig om zich met het onderzoek te bemoeien. H. M. koningin Juliana is gister avond om 18.40 uur met de regerings. Dakota van het vliegveld Soesterberg naar Engeland vertrokken ter bijwo ning van de begrafenis van koningin Mary. De koningin werd op het vliegveld begroet door de hertog van Edin burgh, de echtgenoot van koningin Elizabeth. Zij reed vervolgens naar Windsor Castle, waar ook koningin Elizabeth verblijft. Voorts hebben op Windsor Castle o.m. -hun intrek genomen koning Boudewijn van België, koningin Fre- derika van Griekenland, kroonprins Olaf van Noorwegen en de hertog en hertogin van Brunswijk. CONTRA-DANSER, CONTINENTALEN EN MISSCHIEN CONTINENTALE CONTRA-DANSEN. In kringen van Katholieke Volks- dansleiders is een stroming ontstaan, die zich niet langer kan vergenoegen met de gang va» zaken in de Katho lieke Vereniging voor Volksdans en -zang. Het gaat hier om een kwestie, die ook buiten katholiek verband is op getreden, namelijk of men uitsluitend de zogenaamde contra-dans, geba seerd op oud-Engelse dansen, dient te propageren en te doen dansen, dan wel naast de contradans ook de in Europese continentale landen inheem se dansen op de programma's dient te plaatsen. De neutrale volksdanslei- ders zijn verenigd in twee organisa ties, die respectievelijk het ene en het andere standpunt vertegenwoor digen. Men noemt ze de „contradan- sers" en de „continentalen". Na de bevrijding heeft men de katholieke volksdansleiders zonder onderscheid van het standpunt', dat zij waren toe gedaan, in de K.V.V. trachten te ver enigen. De continental en zyn echter in de loop der jaren steeds opnieuw teleurgesteld in de verwachting, dat hun inzichten bij deze samenwer king voldoende tot gelding zouden komen. Nu binnenkort het aantal cur sussen nog zal worden- uitgebreid ach ten de ontevreden continentalen de tijd gekomen om hun belangen veilig te stellen door als zelfstandige orga nisatie rechtstreeks invloed uit te oefenen in allerlei lichamen, tot in de culturele volksdans- en zangraad toe. Aan alle katholieke volksdans leiders, die de continentale gedachte zijn toegedaan, is een circulaire ver zonden, waarin tot een vorming van een eigen, zelfstandige vereniging wordt opgeroepen. MIDDENSTANDZETEL IN ARNHEM WERD LIBERAAL. Te Arnhem is de zetel van de mid denstandspartij in de gemeenteraad overgegaan naar de V.V.D. Dit is een novum voor ons land. De heer Th. G. van Angeren, die voorheen reeds zitting had in de raad, deelde dit gistermiddag mee na zyn installa tie als raadslid. Ondanks het feit, dat hij hyrit bedankt als lid van de middenstandspartij, heeft hij kunnen besluiten de opengevallen zetel te bezetten, omdat de meerderheid der partijleden er mee accoord is gegaan en het als de beste oplossing ziet. In zijn verklaring zei de heer van An geren, dat de belangen van de mid denstanders het best kunnen worden behartigd, doordat zich als vakgroep organiseren en zich derhalve niet als eigen politieke partij aandienen. Elke middenstandei's kan zich naast zijn vakorganisatie dan aansluiten bij die politieke partij, welke hem persoon lijk het naast is. Twee boerderijen prooi der vlammen Storm maakte blussen zeer moeilijk Bij de landbouwer G. te Horst (Limb.) in de buurtschap VeldOos tenrijk is gistermiddag door nog on opgehelderde oorzaak brand uitge broken in diens boerderij, welke reeds reddeloos een prooi der vlam men was toen de gealarmeerde brandweer arriveerde. Vier koeien, 30 varkens, vele landbouwgereedschap pen en machines gingen verloren, terwijl de boerderij geheel uitbrand de. De brandweer in Noord-Limburg had het gisteren overigens zeer druk. De krachtige droge wind wakkerde bij Horst en Venlo een tweetal heide branden aan, welke met moeite be streden konden worden. Voorts ge raakte in IJsselsteijn (gem. Venray) een kapitale landbouwschuur in brand. Ook deze brandde geheel uit. SPECIALE VEILINGEN VAN NARCISSEN. Ten gerieve van de export van af gesneden narcissen naar Duitsland zullen in de centrale Aalsmeerse vei ling van heden tot Donderdag a.s. vier speciale narqissenveilingen wor den gehouden. Deze narcissen worden 's nachts ingepakt en de volgende morgen verzonden. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo foonmuziek. 7.15 Ochtendgymnastiek 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws cn weerberichten. 8.18 Gramofoon muziek. 8.50 Voor de huisvrouw 9.00 Gramofoonmuziek. 9.40 Orgelconcert. VPRO: 10.t)0 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gramo foonmuziek. 12.00 Gevarieerde muz, 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gevarieerde muziek 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Accordeonmuziek. 13.50 Gramofoonmuziek. 14.00 „De weg omhoog", causerie. 14.15 Strijk kwartet en piano. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Idem. 16.00 Pianorecital. 16.12 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Dansmuziek. 17,50 Re geringsuitzending: „Wij slaan op de Tong-Tong". Correspondentie-club olv. Regina Zwart. 18.00 Nieuws. 18 15 VARA-Varia. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Discussie. 19.20 Gramofoonmuziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20 15 Concertgebouworkest en soliste. 21.10 „Susanne", hoorspel. 22.20 Stryksex- tet. 22.45 „De eerste mensen", cause rie. 23.00 Nieuws, 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Jazzmuz. 23.3524.00 Orgelspel. Felle brand verwoestte woonark op de Vecht Baby in vlammen omgekomen Een felle plotselinge brand, die hedennacht uitbrak in een woon ark, gelegen op dc Vecht tussen Loe- nen en Nieuwersluis, heeft aan een baby van enkele maanden het leven gekost- De brand brak uit in de centrale- verwarmingssketel en toen de be- woners door omwonenden gealar meerd werden, was het gedeelte, waar de baby vertoefde al een grote vuurzee, waar men niet meer kon binnendringen. Met zeer veel moeite wist men nog de moeder en twee andere kinderen uit de vlammen te redden, daar de felle storm het vuur als razend om zich heen deed grijpen. De brandweer uit Vecht kon we gens watergebrek niet die hulp ver lenen, die nodig was, en kon niet meer doen dan het redden van een weinig huisraad. De vader van dit getroffen gezin, die in de omgeving van Den Haag op zoek was naar een nieuwe ligplaats voor de ark, werd per radio naar de onheilsplaats ont boden. KORT Door dc val van een stenen trap is een 67-jarige Amsterdamse man hedennacht in zijn woning overle den. ALPHEN AAN DEN RIJN PROPAGANDA-AVOND B.B. In de grote zaal van het Nutsge- bouw kwamen Maandagavond een groot aantal personen bijeen, om te luisteren naar de uiteen? tttingen, .die daar achtereenvolgens werden gegeven door burgemeester Ed. C. W'itschey, de heer A. Ros, kring- hoofd B.B. Z.H. UI en de heer C. Stroo uit Koudekerk aan den Rijn, propagandist van de Stichting be vordering B.B.. over de noodzaak van, het wezen en het doel van de Bescherming Bevolking, j Deze avond werd o.m. bijgewoond 1 door de heer J. J. v. Noort, pl. hoofd van de bedrijfs (zelf) bescherming, ir. F. H. Kotter, pl. hoofd B.B. en de heer A. Korver, kring-hoofd barndweer. Het doel van deze bij eenkomst was vrijwilligers, z.g. nood- wachters, te werven voor de B.B. De burgemeester, die verheugd was over de massale opkomst, schetste de onzinnigheid, dat men in deze we reld, die feitelijk voor ons allen veel goeds kan bieden, zich bezig moet houden met de B.B. Maar deze plicht rust op ons allen. Als Londen niet was voorbereid op de luchtaanvallen, zou daar niets zijn overgebleven. De heer Ros zette hierna het we zen van de BJ3. uiteen, zowel in kring-verband als in plaatselijk op zicht. Aan de hand van een kaart belichtte hij Alphens positie in lan delijk- en in kringverband. Over de rechten en plichten van de nood- wachter vertelt een folder, die werd uitgereikt, meer. Na de heer Ros hield de heer C. Stroo een bezielende propagandisti sche toespraak. Overal waar gevaar te verwachten is, aldus spr. is red dingsmateriaal aanwezig en zijn vaak redders in de omgeving. Spr. wees op aller plicht om het schip van Staat niet zonder reddings materiaal en zonder helpers in zee te laten. Het land mag niet zonder B.B. blijven. De realitieit van het wereldgebeuren gebiedt dit. Tijdens de pauze werden in de bi bliotheekzaal van het Nutsgebouw de materialen getoond, waarmede de vrijwilligers zullen worden uitgerust, terwijl een aantal dames en heren de kleding toonden, die de diverse hulpploegen te dragen zullen krijgen. In de gemeentelijke Nijverheids school heerste vreugde onder de leerlingen. De dag war eindelijk aan gebroken waarop zij in diploma uit gedrukt zouden zien het resultaat van enkele iaren ijverig studeren. In die vreugde deelden ook de ou ders. van wie er velen aanwezig wa ren. De directrice, mej. N. van Beest, ;tak de loftrompet over de geslaag den. Voorts deelde zij mee, dat het nijverheidsonderwijs goedkoper gaat worden. Mej. Van Beest had nog een extra pluim voor mej. Wil An- genent, die de school zes jaar trouw is gebleven. Niet omdat ze niet mee- kon, maar omdat ze de ene cursus na de andere heeft gevolgd. De weth. van Onderwijs, de heer A. J Dekker reikt*- de diploma's uit, nadat hy in de persoon van de leer linge Trijntje de Brave alle geslaag den had gecomplimenteerd. Zuster Mejjboom, oud-directrice van „Endegeest" te Oegstgeest, hield een causerie over psychiatrische in richtingen, waarbij zij belangstelling trachtte te wekken voor de behan- celing van geesteszieken. Het diploma weid uitgereikt aan: Primairen (2 jaarl. dagschool): Jaantje Versluis, Oor Jongenburger, Ida Kranenburg, Marijtje van Kla veren. Cot' Kranenburg, Cobi Kei zer, Wil Rentes Oor van Veen, Nel Rijnsburger, Hennie v d. Wilt, Ma- rietje v. d. Zeeuw te Boskoop. Tinie Boere Cobi Both. Wil Drost, Jannie |Borg, Fientje Gorissen Co v. d. Loo Lies Boon en Jannie van Veen te j Waddinxveen Anr5e Boer en Co v. d. Horst te Woubrugge. Rinie Groen en Maria Noorlander te Koudekerk. Nel Middelkops p* v»1 -1-- 1 - te Hazerswoude. Ellen Binnendijk, Marie tie Ekhart, Anneke Jouvenaar, Lies Kamlade en Mas Munnik te Alp'hen aan den Rijn. Trijntje den Brave te Ter Aar Coupeuse: Wil Angenent te Wad dinxveen. Costumière1 Marie v. d. Hoek te Waddinxveen Ger Stigter te Nieuw- veen. Cor Stapper en Atie Rijnecker te Alphen aan den Rijn. Huisnaaister: Annie Deurloo, Dinie v. d. Weerd, Loes van Berkel. Annie v. Heijningen en Lenie van Dijk te Alphen aan den Rijn. Kinderverzorgster: Joop Boonstop pel te Waddinxveen Lenie Veerman tc Boskoop. Dik ten Brink en Joke Koolhaas te Leimuiden. Ada Lam- mers, Hettie van Kampen en Gerrie I Stoof te Alphen aan den Rijn. Ellie den Braber te Aarlanderveen. Hulp in de huishouding: Cor van Wieringen. Els R'ademaker, Ellie Stoof. Nel Samsom en Bep Verkerk te Alphen aan den Rijn Cok Kool haas te Leimuiden Rita Besselink te Boskoop. Smeden verenigd In verband met de instelling van de Publiek rechtelijke Bedrijft Organisatie werd te Alphen aan den Rijn heropgericht de organisatie van de smeden in de Rijnstreek. De leden kwampn thans voor het eerst nadien in hotel „Toor" bijeen onder voorzitterschap van de heer Th. Rozestraten. De penn., de heer Schüller uit Aarlanderveen, memoreerde een klein batig saldo. De hoofdschotel van de bijeen komst werd gevormd door een film voorstelling, die werd gegeven door de instelling advies voor autogene lastechniek. Geb.: Jozef P. A z. v. H. v. d. IJssel en C. van Gils Theodorus J., z. v. H. M. Keijzer en M. van Zan ten; Robert H., z. v. H. M. Mak en C. Langelaai" Johanra J., d. v. J. Griffioen en M. G. Wortman; Anna M., d. v. A. G v. d Hulst en M. A. Kempen; Aartje C.. d. v.. C. J. Ide- lenbudg en T. Ram Adriana J., d. v. C. Schyf en C. M. van 't Wout. Huwelijksaang.: ohannes van der Velden, 29 jaar en Alida Hekkema, 25 jaar; Floris Oskam, 27 jaar en Johanna Verhagen, 26 jaar. Huw.: Reinier G. J. v. d. Linden, 26 jaar en Cornelia E. M. Vink, 23 jaar; Gerrit van Vliet, 19 jaar en Maartje van t Wout 16 jaar; Johan nes Bezemer, 27 jaai en Janna P. Kirchberg, 31 jaar; Wouter W. van der Kwaak, 24 jaar en Adriana de Leeuw, 23 jaar; Jacob Kroon, 27 jaar en Pleuntje van Rijn, 31 jaar. Overl.: Matthijs Burger, 70 jaar; Cornelia Oskam. 72 jaar. echtgen. van S. van 't Wout; Leendert Biele feld 90 jaar- Maria van Leeuwen, 87 jaar, weduwe var. C. Kempen; Frans van Dam, 70 jaar. BOSKOOP 84 Leerlingen slaagden voor ver- k eersexamen. De examen-com- misJsie inzake het Jeugdverkeers examen" heeft de cijfers' bekend ge maakt. Aan het schriftelijk examen namen 116 leerlingen van de diverse scholen deel, waarvan er 11 afvielen. Aan het practisch examen werd door 105 leerlingen deelgenomen waar van er 21 vverd afgewezen, zodat in totaal 84 deelnemers voor het diplo ma in aanmerking komen. Van deze 84 slaagden er 2 geheel zonder fouten, t.w. Hannie Verwey en Atie Vergeer. Uit deze cijfers blijkt dat de jeugd, al heeft zij haar uiterste best gedaan, nog altijd te kortkomingen heeft in het verkeer. Deze kunnen evenwel met wat goe de wil gemakkelijk worden overwon nen. BODEGRAVEN Geboren: Johanna Jacoba H. d. van G. BlokLokhorst; Pieter Douwe z. van J. VeermanUbbens; Cornelia Marg. d. van N. Boere Kroon; Wilhelmina Maria d. van C. v. d- Maatde Wit; Maria Geertruida d. van A. Bunnik—Mastwijk. Ondertrouwd: Izaak Breekland 32 j. en Petronella Lijntje v. d. Boon 28 jaar. Getrouwd: Hendrik Ouwendijk 26 j. en Sophia Johanna Lok 25 j. Overleden: Johannes Maarten Mo lenaar 76 j., gehuwd met Anna Wijn gaarden; Geertruida Cornelia Jong- kindt 71 j., wed. van Roelof de Wit, LANGERAAR R.K. E.H.B.O. De a£d. Lange- raar nam deel aan de E.H.B.O.-wed- strijd, die door de Kath. E.H.B.O. afd. Leiden in het St. Leonardushuis georganiseerd werd. De damesploeg, die bestond uit mej. A. C. Pieterse, commandante Agatha Hoogervorst en Riet Bosland, wist zich uit een sterk bezette junioren afdeling als No. 4 te plaatsen, met 47 punten. Bovendien wist de commandante fier'soonHjk nog 21 punten te beha- en. LEIDERDORP Bescherming Bevolking. In ver band met de steeds meer op de voor grond treden van de organisatie van de Bescherming Burgerbevolking heeft de heer Ros, kringcommandant te Alphen aan den Rijn, op uitnodi ging van B .en W. voor de raad een lezing gehouden over de noodzake. lijkheid en de organisatorische pro blemen der burgerlijke verdediging. In zijn uiteenzetting zeide spr.,: Het staat vast dat 70 tot 80 pet. der vijandelijke vliegtuigen doorbreken tot de burgerbevolking. Londen is destijds behouden door de in de haast uit de grond gestampte B.B. De schade kan dan tot 50 pet. beperkt worden. Spr ging vervolgens in op de landelijke organistie B.B. en nam ook de plaatselijke organisatie en die van de kring onder de loupe. De burgemeester dankte aan het slot van de avond de heer Ros voor zijn inleiding. NIEUWKOOP Op nippertje gered van verdrinkingsdood Het 2-jarig dochtertje van de heer R. Balvert, Tineke, speelde met haar 11-jariige oom Hennie in de tuin. Toen Hennie naar binnen ging, bleek Tineke niet aanwezig te zijn. Hij zocht in het kippenhok en in de zandkuil, op de spoorbaan, maar nergens was het kind te vinen. Tot zijn schrik zag hij plotseling dat het meisje in de tocntsloot dreef. De jongen bedacht zich geen ogenblik en stapte in het water om zijn nicht je te redden. Dit lukte hem aanvan kelijk wel, doch doordat hij zelf in een oude stoel onder het waterop pervlak verward raakte, was hij ge noodzaakt het kind weer los te la ten. Het kleine drenkellngetje gaf intussen al geen tekenen van leven meer. Door het roepen van Hennie kwamen andere familieleden naar buiten en zijn zuster Emmy Mark man begaf zich onmiddellijk in de sloot en wist het kind op het droge te brengen. Het slachtoffertje was buiten kennis Direct begon mej. Hartman met het toepassen van kunstmatige ademhaling en intus sen werd een dokter gewaarschuwd. Zeer spoedig arriveerde dr. Koert en juist toen hij bij het kind kwam, gaf het enige tekenen van leven. Na enige tijd behandeld te zijn, kwam het meisje langzaam bij. Niettemin was er een tijd van plm 20 minuten verstreken tussen het moment van redding en het eerste levensteken. Inmiddels was ook dr. v. d. Wind. uit Aarlanderveen. ge arriveerd en nam de verdere behan deling over. Dr. v. d Windt ver klaarde, dat mej Emmy Markman kordaat werk heeft verricht, het geen zy kon doen omdat zy een ge diplomeerde EHEO-ster is. Het slachtoffertje heeft aan haar het le ven te danken. H. Markman in Garantiefonds Noordoostpolder. De heer H. Mark man is benoemd tot lid van het be stuur van de Stichting Garantiefonds Noordoostpolder van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuinders- bond. Deze benoeming is geschied naar aanleiding van het bedanken door de heer M. P. v. d. Weyden en op voor dracht van de L. T.B. te Haarlem. Kind aangereden Aan het Zuid einde stak gistermiddag het 3-jarig dochtertje van de heer A. Kuif de rijweg over. Zij werd gegrepen door een dienstwagen van de RAC, en op het wegdek geslingerd Dokter Ou derkerk, die spoedig ter plaatse was, verleende eerste hulp en constateer de een hersenschudding en enige lichte schaafwonden De bestuurder van de auto, die maai met een ma tige snelheid reed, trof geen schuld. NOORDEN KEEPER BRAK ZIJN BEEN BU BOTSING MET MIDVOOR Zondagmiddag speelde NSV 2 thuis een wedstrijd tegen Nieuw koop 3. In deze wedstrijd was wel geen mooi spel te zien, maar er werd uitermate sportief gespeeld- Zo ongeveer tien minuten na de rust liep keeper S. Kalshoven van NSV uit en kwam in botsing met de midvoor van Nieuwkoop. Kalshoven kwam hierbij zo ongelukkig terecht dat hij het rechter onderbeen brak. Na door dr. Koert uit Nieuwkoop be handeld te zyn, werd hij naar het alg. ziekenhuis in Woerden overge bracht De wedstrijd, die na enig overleg uitgespeeld werd, werd door NSV gewonnen met 43. Nader vernamen wij nog .dat S. Kalshoven wel een weekje in het ziekenhuis zal moeten vertoeven. Aan belangstelling van zijn clubge noten zal het wel niet ontbreken. Coöp. Brandwaarborg Mij. Vrij dagavond werd in de zaal van de Wed. A. Kuyf de jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden. De voorz., de heer M. P. v. d. Weijden, begon in zijn openingswoord zijn dank uit te spreken, dat er zo velen ter vergadering gekomen zijn. Daar na memoreerde hij dat onze maat schappij wel voor een ramp bespaard gebleven is, doch dat de ramp van 1 Febr. j.l. ons volk wel diep getroffen heeft. Hij zei onider meer dat deze ramp een groter gebied onder water gezet heeft dan de Elisabethvloed in 1421 of de Allerheiligen vloed in 1530, tevens sprak hij zijn dank uit aan de inwoners van Nieuwkoop, die aan de oproep om de helpende hand te-bieden zo'n groot gehoor gegeven hadden. Onze maatschappij staat bij de Stichtse Brand Herverzekering, met 't verz. kapitaal groot 13.665.151 als grootste, van de 28 maatschap pijen ingeschreven. Ook memoreerde hij, dat de brandweer in goede har monie samenwerkte met de B.B. Wel nam dit jaar het verzekerd ka pitaal met 1.541.805,toe. toch meende hü er goed aan te doen de le den met Idem aan te sporen om hun polissen na te zien of het verzekerd kapitaal wel in overeenstemming is met de huidige waarde. Uit het jaarverslag van de secr. penn. ontlenen wü het volgende: Tengevolge van de zeer lage schade rekening 1710,55, waarvan door de Herverzekering f 1380,50 werd terug betaald, was het een gunstig jaar. Het reservefonds passeerde de 80.145,13. De stijging van het totaal verzekerd bedrag was met f 1.541.805 toegenomen. Sinds 1942 is het verze kerd bedrag thans meer dan verdub beld, Uiteraard ging ook het prèmie- bedrag weer meer omhoog en kwam op 22-786,22 tegenover 20.784,97 in 1951. Door het hoge tarief van de vennootschapbelasting is het nog steeds niet mogelyk om belangryke bedragen aan het reservefonds toe te voegen. In dezelfde periode, waarin het verzekerde bedrag verdubbelde nam het reservefonds toe van f 69.561,20 tot 80.145,13, met ruim 15 Aan de reserve voor aanschaffing mate riaal werd toegevoegd 555,62, ter- wyl in verband met een nog te ver wachten aanslag vennootschapbelas ting de reserve voor belastingen op gevoerd werd tot 2.600,De be legging in effecten en grootboek inschrijving bleef ongewyzigd. Het totaal aan uitstaande hypotheken en geleende gelden nam toe met 6800, en kwam op f 30.600, Uit het rapport van de accountant nemen we nog het volgende: Samen vatting resultaat rekening: Baten 12.021,97, tegenover een lasten van 8.912,02, hierbü is inbegrepen Re serve voor belasting 2.579,55. Batig saldo naar reservefonds f 3.109,95. Samenvatting balansrek.: Bezittingen 110.263,17. Schulden f 18.636,03, ge reserveerd 11.482,01. Algemene re serve 80.145,13. De verlies en winst rekening sloot met een bedrag van 26.245.37. Er werden 25 leden afgeschreven en er traden 38 nieuwe leden toe. Het aantal leden per 31 Dec. 1951 be droeg 817. Het aantal afgegeven po lissen was 1098. Bestuursverkiezing: De heer G. van Trigt werd bü accla matie herkozen. Als lid van de finan ciële commissie werd voor C. de Ko ning (die niet herkiesbaar was) J, Verlaan benoemd. Vaststelling premie: Besloten werd om ook dit jaar geen 20% toeslag te heffen en alleen de grondprijs te be rekenen. De rietprijs werd dit jaar vastge steld op 30,per vim voor onge- sluikt en 35,per vim voor ge- sluikt riet. Opgemerkt zy nog dat van de winst 200,— naar het rampenfonds was gezonden. Rondvraag: L. v. cL Tol vroeg of er nog controle uitgeoefend werd op het riet. Na een lang debat was men het er over eens dat controle prac tisch niet uit te oefenen is.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6