In vijf jaar moet voor 9 milliard worden geïnvesteerd GEDENKSTEEN VINCENT v. GOGH In fel gevecht behaalde natuur kleine triomphen i n Nederland offerde en*~* kocht minder 30 April halve dag vrij DINSDAG 31 MAART 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Vierde Industrialisatie-nota rT1 - tl 11^ lter vertrouwt, dat deze fiscale her- i egemoetRommg aan beleggers zieningen een krachtige prikkel tot 53 O O jhet aanvatten van nieuwe projecten (zullen vormen. Het beperken van de „Ons volk zal zich terdege voor ogen dienen te houden, dat de vaart van j invoer van bepaalde goederen ter be- het na-oorlogse industrialisatieschip tot dusver door goed weer Is begun-1 scherming van een nieuwe Neder- stigd, doch dat het er thans om zal gaan de koers ook in ruwe zee, zo nietlan<Jse industrie die deze goederen produceert zal slechts by uitzonde in stormweer te blijven volgen. Dit zal slechts mogelijk zijn door de ver- rjng toegepast kunnen worden, maar eende krachten van dc gehele scheepsbemanning, regering, ondernemers, zal, indien de realisatie van veelbe- arbeiders en eigenlijk van het gehele Nederlandse volk. Initiatief, bereid- n'^wn" njk zou zijn, ernstig worden overwo- heid om risico s te aanvaarden, werklust, spaarzaamheid, zullen nodig zijn gen. om ook wanneer voor nieuwe industriële projecten niet aanstonds een wil lige afzetmarkt gereed staat, toch de gestadige groei in de industrie te kun nen handhaven". Dit verklaart de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, in de vierde nota aan de Tweede Kamer over de industria lisatie. Regering zet koers uit Ten einde te voorkomen, dat de na tuurlijke groei van de beroepsbevol king tot het ontstaan van een om vangrijke structurele werkloosheid leidt en om de noodzakelijke vervan gingen ini de industrie tot stand te kunnen brengen zal in het tijdvak 19521957 voor 9 milliard gulden (gerekend in prijzen van medio '52) in de Nederlandse industrie geïnves teerd moeten worden, zo deelt de minister mede. Dit betekent gemiddeld 1800 mil- lioen per jaar, hetgeen gelijk is aan het investeringsvolume van» het jaar 1951, waarin de na-oorlogse indus triële investeringsactiviteit tot dus verre haar hoogtepunt bereikte. Sinds begin 1952 valt evenwel een verflau wing van de investeringsactiviteit waar te nemen. In dat jaar is circa 185 millioen minder geïnvesteerd j dan in 1951, terwijl uit de plannen valt af te leiden, dat het totale inves teringsbedrag van de industrie in 1953 zal teruglopen tot 1400 mil lioen. Een dergelijke teruggang verzwaart de taak in latere jaren en maakt de realiseerbaarheid van deze taak on zekerder. Daarom is ernstige overwe ging van het te volgen industrialisa tiebeleid nodig, ten einde de ongun stige ontwikkeling zoveel mogelijk te stoppen en de investeringsactiviteit op een bevredigend peil te brengen. Minister Zijlstra geeft verder in de nota een uiteenzetting van het béleid dat in de komende jaren ten aanzien van de industrialisatie zal moeten worden gevoerd. Dit beleid heeft o.m. betrekking op de financiering van de industriële in vesteringen. Het lijkt aannemelijk, dat een zekere schaarste aan risico dragend kapitaal ten behoeve van deze financiering zich ook in de naas te toekomst zal voordoen. GARANTIEFONDS. In dit verband deelt de minister mede, dat de studies, die op initiatief van zijn ambtsvoorganger, prof. Van den Brink, zijn verricht, geleid heb ben tot de opstelling van een wets ontwerp, dat de stichtig van een ga rantiefonds van 100 millioen beoogt. Dit bedrag zal zoals minister v. d. Brink indertijd reeds aan de Tweede Kamer mededeelde verkregen wor den uit de gelden van de z.g. tegen- woorderekening. De bedoeling is dat bet garantiefonds bestaande of nieuw op te richten financieringsmaatschap pijen in de gelegenheid zal stellen ri sicomijdende middelen op de kapi taalmarkt op te nemen en deze mid delen risicodragend in industriële on. dernemingen uit te zetten. Dit wordt voor de betrokken spaarders aan vaardbaar gemaakt door garanties ten laste van het fonds. De financieringsmaatschappijen worden hierdoor in staat gesteld on der alle omstandigheden aan de ver plichtingen tot betaling van rente en aflossing op de risicomijdende be schikbaar gestelde middelen te vol doen. Zowel grote als kleine onder nemingen zullen van de mogelijkhe den die het fonds schept, gebruik kunnen maken. De minister ver trouwt, dat het wetsontwerp nog in de loop van dit zittingsjaar de Sta- ten-Generaal zal kunnen bereiken. Wat de financiering betreft is voor de kleine en middelgrote industrie van belang, dat industriële credieten door de Ned. Middenstandsbank on der garantie vani de Staat verleend zullen kunnen worden tot een bedrag van ƒ100.000. Credieten tot ƒ50.000 waren reeds mogelijk. Voorts zal bin nenkort een wetsontwerp worden in gediend waarin een belangrijk gro ter bedrag dan de reeds uitgetrokken één millioen gulden wordt aange vraagd voor de financiering vam ob jecten, zoals de ontwikkeling van nieuwe producten, apparatuur of pro. ductiemethoden. AFZET. Het industrialisatiebeleid dient voorts gericht te zijn op vergroting van de investeringsbereidheid, die sterk afhankelijk is van de afzetmo gelijkheden, de winstmogelijkheden en de te lopen risico's. De minister is voornemens om op de taak van de overheid met betrekking tot de afzet- mogelijkhedenen wel in het bijzon der de exportvergroting, bij een an dere gelegenheid nader in te gaan, mede in verband met het feit, dat de fiscale maatregelen ter stimulering van de export, die zijn ambtsvoorgan ger aankondigde geen doorgang zul len vinden. Wat de winstkansen en de risico's betreft wordt herinnerd aan de on langs in de nota over de huren en belastingen aangekondigde maatrege Hoewel het uitbreiden of stichten van industrieën door de overheid zelf slechts in> bijzondere gevallen ver antwoord is en nimmer het tekort aan particuliere activiteit zal kun nen opvangen, mag dit rechtstreek se overheidsoptreden niet geheel ver waarloosd worden. Gewezen wordt op de Staatsmijnen, op de N.V. Breed band en op het nieuwe project tot vestiging van een sodafabriek te Delf zijl. Over dit laatste project is intensief overleg gaande met enige particuliere ondernemingen, ten einde na te gaan in welke mate hieraan van particu liere zijde kan worden deelgenomen. Bij de overige maatregelen in het belang van de industrialisatie wordt genoemd de aanstelling van twaalf deskundigen als verbindingspersonen tussen de research-instituten en de nijverheid, waarvoor gelden zullen worden aangevraagd ten laste van het bedrag dat uit de tegenwoorde-re- kening beschikbaar is gekomen voor productiviteitsdoeleinden, voorts het bevorderen van vestiging van buiten landse vooral Amerikaanse on dernemingen in ons land en ten slotte de voortdurende aanpassing van de len ter verlichting vaiï"de belasting- opleiding van vakarbeiders, middel druk op het bedrijfsleven. De minis- bare cn hogere technici aan de eisen, die de industriële ontwikkeling stelt. Weer storm met springvloed Was de stormachtige Zondag voor vele plaatsen in het rampgebied al een dag geweest van grote zorgen en koortsachtig werk, de Maandag, die daarop volgde en die een even grote windkracht produceerde, bracht nog een nieu we zorg, want in de nacht van Maandag op Dinsdag was er springvloed. Iedereen in Nederland weet, wat springvloed bij storm kan betekenen en de duizenden mannen in Zeeland, Zuid-Holland en Brabant, die voor de zeer improvisorisch herstelde dykgaten stonden, begrepen, dat deze stel lingen van zandzakken een felle aanval van de wind en watej; piet zouden kunnen doorstaan. Het is een spannende nacht geweest voor de ploegeiii, die zonder oponthoud gepoogd hebben de bedreigde punten te versterken en de bressen te dichten. Wellicht dank zij hun werk zijn ernstige raippen de afgelopen nacht voorkomen, maar niet overal kon materiële schade voorkomen worden. KRUININGEN WEER BLANK Het meest critiek was de toestand bij Ouddorp, Stellendam, Bruinisse en Kruiningen. Ook bij de nooddijk van Stavenisse beleefde men span nende uren. Rilland Bath leek gisteren een ang. stige nacht tegemoet te gaan, maar de honderden mensen, die hier onaf gebroken gewerkt hebben, bleven het water de baas. Dit kan niet van alle bedreigde punten gezegd worden. Het plaatsje Kruiningen stroomde weer volledig onder water en de gaten, die hier in de dijken geboord zijn, zullen het zeer moeilijk maken deze dijk te her stellen; tientallen huizen van het plaatsje staan door de nieuwe water- aanval op instorten. St. Philipsland en Stavenisse zagen het water tot aan de „mond" ko men, maar zij kregen nog net de kans om te blijven „ademhalen1". Het wa ter steeg hier tot aan de rand van de nooddijken en soms sloeg een hoge golfslag er over heen. Doch het leger dijkwerkers, geassisteerd door alle inwoners vocht hier een strijd, die een betere uitkomst gaf, dan twee maanden geleden. Alhoewel enkele polders weer blank kwamen te staan, wist men het water in te tomen en onder con<tróle te houden. Onvermoeid werd vanmorgen de strijd voortgezet; nieuwe ploegen na men de plaats van de dodelijk ver moeide mannen in en zetten het werk voort. Gezien het verloop van het hoogtepunt van de strijd, dat onge twijfeld vannacht geweest is, mag men aannemen, dat het grootste ge vaar gekeerd is, maar de zee en de wind blijven onbetrouwbare tegen standers en het noodgebied vormt voor hen een tegenstander, die nog te zeer verzwakt is door de toege brachte wonden, om een aanval met zekerheid op behoud af te slaan. Storm op Schiphol. Met een gemiddelde snelheid van 93 kilometer per uur sommige uit schieters hadden zelfs snelheden van over de 100 kilometer raasde gis termiddag de storm over de kale vlakten van Schiphol en veroorzaak te speciale moeilijkheden bij het ver ankeren van de toestellen, alsook bij het stijgen en landen. Een machine uit Brussel vond landen te riskant, en keerde terug. Een ander toestel, van de Aer Lingus, kon na de lan ding niet meer tegen de wind op en moest met een tractor over het plat form getrokken worden. Bij zulke windsnelheden zijn, vol gens de mening van een deskundige, de vliegtuigen met een zg. neuswiel in het voordeel, daar bij haar, ten gevolge van> hun ligging, de wind niet gemakkelijk onder c'.c vleugels slaat. Zand op drift. De aanhoudende droogte en de Zuidwester storm van gistermiddag veroorzaakten aan de Westelijke Ve- luwerand een ware zandstorm, die het fijne zand tot zelfs in de huizen deed doordringen en op vele plaat sen de voorjaars-schoonmaak in één klap te niet deed. Ook op de hooggelegen gronden werd grote schade toegebracht, door dat het wintergraan en de vroege ha ver onder een dikke laag stuifzand werden bedolven. Maar niet alleen op de Veluwe, Ook in Groningen deden zich zandstor men voor, die grote schade veroor zaakten voor de landbouw. Van uitgestrekte akkers, die pas met kunstmest waren bestrooid, werd de rulle bovenlaag door de harde wind meegevoerd soms tot over de Duitse grens. DOOR INVESTERING TE SCHEPPEN WERKGELEGENHEID Maandag heeft prof. dr. J. E. de Quay, de commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, een gevelsteen onthuld in het huis te Zundert, dat staat op de plaats waar de familie Van Gogh vroeger heeft gewoond, ter herden king van het feit. dat het 100 jaar geleden is, dat Vincent van Gogh te Zundert werd geboren. De Commissaris van de Konningin onthult de gedenksteen. Winkelstand bracht het grootste offer De watersnood en de daaropvol gende spontane geldelijke hulpverle ning aan de getroffen gebieden heeft een nadelige invloed gehad op dc omzetten van middenstandsbedrij- vcn, die over de maand Februari geschat moet worden op 20 a 25 mil lioen gulden. Tot deze conclusie kom thet Eco nomisch Instituut voor de Midden stand, dat heeft trachten na te gaan in hoeverre de ramp een schadepost heeft betekend voor de detailhandel. De voorlopige gegevens over Fe bruari hebben uitgewezen dat de lief dadigheid van het Nederlnadse volk, dat in korte tijd rond 70 millioen gulden offerde, in practisch alle branches voelbaar is. In vergelijking met Februari 1952 hebben de omzetten ih de levensmid delenbranches vrijwel geen wijziging ondergaan, uitgezonderd het bak kersbedrijf, waar de omzet met 4 pet. daalde. Boekenweek slecht. De textielhandelaren verkochten in Februari bijna 10 millioen minder dan in dezelfde maand van het vorig jaar .terwijl de meubel- en huishou delijke artikelenbranche zich een be drag van 3 millioen heeft zien ont gaan. Ondanks de boekenweek lie pen de geldomzetten in de boekhandel met 12 pet. terug en de kantoor boekhandel was deze maand 11 pet. slechter dan vorig jaar. De detailhandelaren in luxe-arti kelen vingen uiteraard de zwaarste klappen van de terugslag op, getuige de percentages, waarmee de parfu meriewinkels (14 pet.), slijterijen (13 pet.) en chocolaterieën (13 pet.) hun omzet zagen dalen. Er werd minder gerookt (9 pet.) en dat kostte de ge zamenlijke sigarenwinkeliers f3 mil lioen. Meer fietsen. De dames gingen minder naar de kapper, want de terugslag in de kap salons beloopt een totaal van 1 millioen (10 pet.). De watersnood deed zich evenzeer gevoelen bij de bloemisten. Het om- zetverloop in de schoenenwinkels nam toe. Ook het percentage van de omzet van rijwielen is gestegen. 47ste lijst slachtoffers watersnood Het Informatiebureau van het Ne- derlandsche Roodc Kruis heeft uit gegeven een 47e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoners van de watersnood, luidende: NIEUW VOSSEMEER. Meeuws, Anthonius, geb. 10.2.80. OUDE TONGE. de Boet, Anthonius Gerardus, geb. 2.9.39; Donkersloot, Cornelia, geb. 19.8.70; Gebraud, Teunia Cornelis, geb. 12.3.47; Janssens, Petrus Fran- ciscus Paulus, geb. 17,540; Krouwer, Anthonius, geb. 21.6.39; Tiggelman, Cornelia Pieternella, geb. 28.2.47; VerweijBreeman, Cornelia, geb. 20.2.96. 60 jaar K.A.B. in het Aartsbisdom Het 60-jarig bestaan van de Utrechtse diocesane Katholieke Ar beidersbeweging zal op 3 en 4 Octo ber te Utrecht worden gevierd, waar voor het programma naar de Volkskrant meldt irn grote lijnen als volgt is samengesteld. De eerste dag, een Zaterdag, zal zoals ieder jaar 's morgens de centrale raadsver gadering worden gehouden. Tijdens de buitengewone centrale raadsver gadering, die 's middags wordt ge houden, zal een herdenkingsrede worden uitgesproken. De districten van de K.A.B. in het Aartsbisdom brengen een som gelds byeen, die op dezelfde bijeenkomst zal worden aan geboden als jubileumgeschenk. Dit geld zal bestemd worden voor de uit zending van zwakke kinderen. Ver der zal er een urgentieprogramma worden aangeboden. Dit program zal vijf onderwerpen tellen: de werkloosheidsdienst, de woningbouw, bezit voor het volk, cul. tuur en volksgezondheid. Er zijn thans vijf commissies aan het werk, die ieder over een van deze onder werpen een rapport samenstellen, 's Avonds zal een toneelstukje worden opgevoerd. Op Zondagmorgen wordt door de aartsbisschop-coadju tor, mgr. B. Alfrink, een pontificale H. Mis opgedragen. Gedurende deze dagen zal een tentoonstelling te be- zientigen zyn, gewijd aan twee grote pioniers van de arbeidersbeweging in het Aartsbisdom, dr. Ariëns en mgr. Scl\aepman. IN PLAATS VAN OP 5 MEI Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft aan het College van Rijks- bemiddelaars geadviseerd geen algemene vergunning aan het bedrijfsleven te verlenen om het personeel op 5 Mei een halve dag vrij te geven, doch in plaats daarvan aan de werkgevers toe te staan het personeel op 30 April 's middags vrijaf te geven. Deze vrije middag zal dan niet ten laste van het verlof of van de snipperdagen kom Verwacht mag worden, dat het College van Rijksbemiddclnars overeen komstig dit advies zal besluiten. Een beschikking van het college kan spoe dig tegemoet gezien worden. Indien het College van Rijksbemiddelaars inderdaad het advies van de Stichting van de Arbeid opvolgt, ligt het voor de hand, dat het voornemen van de regering om de viering van Koninginnedag en de viering van de bevrijding van ons land reeds dit jaar te doen samenvallen, verwezenlijkt zal worden. Ook hierover zal spoedig een beslissing worden genomen. De voorbereidingen voor Honderd Jaar Kromstaf in volle gang ALLE KERKKLOKKEN LUIDEN Als Zaterdag 16 Mei de pauselijk legaat, Z. Bm. kardinaal van Roey, gevolgd door twee kardinalen en een indrukwekkende stoet van minstens veertig bisschoppen en andere ker- kelyk autoriteiten, het Utrechts'e stadion zal binnentreden voor de eeuwfeestviering der hiërarchie, zul len op een over de radio gegeven te ken alle kerklokken van geheel Ne derland beginnen te luiden. Dit zal voor allen ,die verhinderd zijn de plechtigheden in Utrecht bij te wo nen, het teken zijn, dat Katholiek Nederland in blijde dankbaarheid gaat herdenken, wat Gods genade ons door m'iddel van de hiërarchie in de afgelopen honderd jaar aan zegenin gen heeft geschonken. Voor dc pontificale H. Mis van de kard'naal-legaat op Zondagmorgen wordt in het stadion recht tegenover de eretribune een machtig altaar op een 37 meter lang podium opge slagen, ontworpen door architect Nic. de Jong uit Utrecht. Boven dit rijst op een 15 meter hoog kruis, ver vaardigd naar het ontwerp van Mari- us van Beek uit Amsterdam, dat bij de prijsvraag een eervolle vermel ding kreeg. Het bekroonde kruisbeeld van Paul Gregoire zal door de Stich ting Mediator Dei in brons in de han del worden eebracht. Evenals' in 1853 bij het herstel der hiërarchie is ge schied. zal ook bij het eeuwfeest een eedenkpenning in brons worden ge slagen, naar ontwerp van Niels Steenbergen uit Teteringen. De pen ning van 1853. afbeeldende de op wekking van het dochtertje van Jaï- rus', zal te zien zijn op de grote kunst historische tentoonstelling in Utrecht. Naar het K.N.P. verneemt vereist de komst van zovele kerkeliik hoog- waardi «jheidsbekleders1 voorzieningen in de Utrechtse kathedraal. Het koor gestoelte in het priesterkoor zal aan merkelijk vergroot moeten worden. Opdracht hiertoe is gegeven aan ir. G. M. Leeuwenberg en aan J. E3oy en Leo Brom. De bedoeling is, dat deze uitbreiding der koorbanken een blijvend karakter draagt. LEKENBRIEF OP DE PREEKSTOEL Op Zondag 12 April, Beloken Pa sen, zal in alle katholieke kerken van de vijf biidommen tijdens de heilige Missen vanaf de preekstoel een le- kenbrief worden voorgelezen, ter in leiding van de collecte, die de dan volgende Zaterdag ten bate van de Kromstafherdenking wordt gehou den. Tot het aldus verspreiden van de inhoud van een lekenbrief heeft het Episcopaat zoals we hebben ver nomen welwillend toestemming verleend. NIEUWE KLOK VOOR ECIITERNACH Naar wij van de Stichting 1853 1953 vernemen, zullen de plechtighe den tijdens de manifestaties in het Utrechtse stadion op Zaterdag 16 en Zondag 17 Mei worden ingeluid door een nieuwe klok onderdeel van een carillon bestemd voor de basi liek van St. Willibrord in Echter- nach (Luxemburg). Een deel van de ingezamelde gel den voor het op 17 Mei aan hetEpis'- copaat aan te bieden huldeblijk zal namelijk worden bestemd voor aan koop van een klok voor de basiliek in Echtemach, waar St. Willibrord begraven is Het Nederlands Episco paat zal de klok voor dit doel schen ken aan de Luxemburgse geestelijk heid. Na de manifestaties in het stadion ter herdenking van het herstel der bischoppelijke hiërarchie zal de 2.20 meter hoge en 7 ton wegende klok enige tyd te zien zijn op het voor plein van het Museum van Nieuwe Religieuze Kunst aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht. Een contract is gesloten tussen de Sowjet-Unie en de redersvereniging van de Ned. Haringsvisserij voor dc levering van 20.000 vaten ijle haring. Door deze order is de vangst van het seizoen 1952 vrijwel geheel uitver kocht. Militairen bestrijden bos- en heidebranden Nijmegen richt hulpcolonne op Dank zij de samenwerking tussen de rijkshoutvester te Nijmegen cn de famizoenscommandant kolonel M. A. meenk is te Nijmegen opgericht een hulpcentrum van militaire hulp verlening bij bosbranden en heide branden in het bosrijke gebied in de rayons Noord-Limburg, Maas en Waal, Rya van Nijmegen, Noord- Noord-Oost-Brabant cn het Duitse grensgebied, in de naaste omgeving. Hier liggen ook verschillende mili taire terreinen. Er zal altijd in de Nijmeegse kazernes een brand weer- piquet aanwezig zijn om onmiddel lijk te kunnen uittrekken bij officiële oproep. Vissersprijzen toegekend Gisteren werd in dc Haagse Die- retuin voor de zesde maal de wisscl- bekerswimpel en legpenningen voor dc best verzorgde vis en haring in 1952 uitgereikt. De heer J. G. Kolkman, voorzit ter van de adviescommissie voor de bedrijfsprijzen, gaf in een rede zijn visie op het moeilijke en gevaarlijke visserijbedrijf, waarna hij hulde en dank bracht voor de geleverde pres taties. Nadien werd gesproken na mens de reders, namens het comité hosptaalkerkschip, namens de Unie Verkeer en namens de winnende schippers. De wisselbeker voor de Vlaarding- se haringvloot viel ditmaal toe aan de VI. 172, schipper K. Poot en die voor de Schcveningse haringvloot aan de Sch. 233 (voor de tweede maal), schipper B. Rog De KW 176, schip per L. Zwaan veroverde ditmaal dc eerste plaats in de Katwijkse ha ringvloot en de KW 24, schipper C. van Beelen die van de Katwijkse trawlloggervloot. Van dc IJmuider trawlvloot was het de IJm. 24, schip per H. Ouwehand die het ganse jaar door de best verzorgde vis voor de wal bracht. De wisselbckcr voor de beste visconserven ging naar „Delfi- nus" te Vlaardingen voor het pro- l duet „Haring Naturel".

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5