S)e &2id6eSowtaMit Bestand in Korea in het zicht? De stakingsactie in Italië Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 31 MAART 1953 45ste JAARGANG No. 12852 Kregen de Chinezen een wen kuit Moskou? Papengracht 32» Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826» Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.— p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE BELASTING- FACILITEITEN IN het voorgaande artikel hebben we enkele van de aangekondigde regeringsmaatregelen besproken, die in het kader van de industrialisatie- politiek op fiscaal gebied zullen wor den genomen. Hierbij zagen we dat deze plannen zo zijn uitgedacht, diat alleen die fiscale faciliteiten in aan merking komen die, naar men ver wacht op de uitbreiding van het pro ductie-potentieel een gunstig effect beloven. Daarnaast is bij deze ko mende belastingherziening tevens de gelegenheid aangegrepen enige reeds in het vooruitzicht gestelde verande ringen ten aanzien van de naar de winst geheven belastingen aan te brengen. Thans willen we, in aan sluiting op het vorige artikel, nog énkele van belang zijnde punten van de regeringsnota bekijken. Het tarief van de vennootschapsbe lasting zal tegen alle verwachtingen in slechts matig worden verlaagd en wel van 45 tot 52 pet. op 42 y2 tot 45 pet. De heffing zal hier dus nog zeer hoog blijven, vooral als men be denkt, dat van winsten tot honderd duizend gulden het tarief slechts twee en een half procent zal dalen. De re actie uit het bedrijfsleven is thans dan ook al één van teleurstelling. Men veronderstelt dat deze tegemoet koming zeker tc schriel is om de netto-rentabiliteitsverwachtingen van de investeerder te stimuleren en daardoor niet veel te hopen valt op een uitbreiding van de bedrijvigheid, Wil de Regering uit dezen hoofde de investeringen werkelijk bevorderen, dan zal zij door een redelijke belas tingheffing de mogelijkheid moeten scheppen tot het werkelijk rendabel maken van het risicodragend kapi taal. De door de ondernemers als zeer onbillijk gevoelde extra-heffing op de inkomstenbelasting gaat '••en der verdwijnen dan aanvankelijk is bedoeld. Immers deze- extra belasting ven 5 pet. tot 7j£ pet. op bedrijfswin sten zou over de jaren 1951 tot en met 1954 geheven worden. Het zal hier bij wel de laatste keer zijn, dat er op één of andere wijze een extra heffing op de inkomens van onder nemers wordt gelegd. r\E termijn vioor de compensatie van verliezen van vroegere ja ren zal straks weer wat groter ziin geworden. Tot en met het jaar 1950 konden slechts verliezen van de twee voorafgaande jaren gecompenseerd worden. Daarna werd het vier jaar. In de Tweede Kamer is toen lang gesproken over de verlenging van deze termijn van verrekening. Men vond het onbillijk dat de fiscus wel alle winsten over de gehele duur van de bedrijfsuitoefening belast, doch de geleden verliezen slechts, gedeeltelijk in aanmerking neemt. De Kamer wilde vijf jaar hebben, doch kreeg bij amendement vier jaar. Nu met in gang van 1954 zal deze termijn voor compensatie dan waarschijnlijk op een weer gunstiger tijdvak van zes jaar gebracht worden. Als een geheel nieuwe wijziging, die reeds ingaan zal op 1 Januari 1953, krijgen nieuwe bedrijven de bevoegdheid om een verliessaldo over de eerste jaren geleden, onbe perkt met latere winsten te compen seren. Hierdoor wordt van nieuw opgerichte ondernemingen -dus prac- tisch' niet eerder belasting naar de winst geheven, dan nadat er een ba tig bedrijfsresultaat is bereikt. Door deze bevoegdh-id wordt ook voor komen dat de tegemoetkoming van de vier-percent-aftrek van de aan schaffingen boven de vijftiendui zend gulden volkomen illusoir zou kunnen worden bij nieuw opgerichte bedrijven. Tevens zal dan het volle profijt van de vervroegde afschrij vingen kunnen worden genoten. De afschaffing van de belasting op speculatiewinsten kan od be drijfswinsten geen invloed hebben. Deze heffing geschiedt namelijk juist bij z.g. speculatie buiten de uit oefening van het bedrijf. Bij wèts- fictie is als speculatiewinst belast: winst behaald bij vervreemding (koop ruil enz.) van onroerende zaken, in dien de vervreemding binnen tv/ee jaar na verkrijging olaats heeft. Ver der bij vervreemding van andere zaken (aandelen, kooow^ai", vreemd geld e.d.) binnen één jaar na ver krijging en tc-mijnzaken, waarbij verkocht wordt alvorens gekocht is. Speculatie in de bedrijfs- of be roepsuitoefening blijft dus aan de be lasting onderworpen. De minister heeft reeds eerde. kenbaar gemaakt, dat deze belasting als moeilijk con stateerbaar zou vervallen. Tevens wprdt hierdoor tegemoet gekomen aan de bezwaren die hieraan voor de belegger in de risico-dragende sfeer kleven Speculatieverliezen kunnen namelijk niet worden verre kend. Wij hopen met deze uiteenzettingen de bedoeling en de strekking van de aangekondigde belastingwijzigingen, zij het summier, te hebben weerge geven. Wij zijn thans nog benieuv/d naar de reacties van de Staf en-Gene raal, die ongetwijfeld nog interes sant zullen zijn. Hydepark, het recretatiecentrum te Doorn, zal ook dit jaar weer open staan voor kampeerders. Tsjoe en Lai deed practisch voorstel Het vraagstuk der krijgs gevangenen oplosbaar Het is weliswaar met de nodige voorzichtigheid en met het voorbehoud, dat vereist is tegenover alle acties van Russen en rode Chinezen, maar men begint in de hoofdsteden der Westelijke mogendheden werkelijk weer te geloven in de mogelijkheid van een wapenstilstand in Korea. Tsjoe en Lai, de premier van communistisch China, heeft gisteren een aanbod gedaan om het gevangenenvraagstuk, waarop de wapenstilstandsbesprekingen zes maanden geleden schipbreuk leden, te regelen. Zijn voorstel is, „dat beide onderhandelende partijen zullen overeenkomen, na het staken van de vij andelijkheden alle krijgsgevangenen, die zich in haar handen bevinden en die repatriëring vragen, terug te laten keren en de overblijvende gevan genen over te dragen aan een neutrale staat, om een rechtvaardige oplos sing van het vraagstuk te verzekeren". PANMOENDJON GAAT HERLEVEN Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Chinese communisten verzocht te Panmoend- jon alle „constructieve voorstellen", die zij denken te hebben voor rege ling van de krijgsgevangenenkwes- tie, in te dienen. „Wij juichen natuurlijk alle aan- wijzigingen toe, dat de communisten thans belangstelling tonen voor de oplossing van de gehele krijgsgevan- genenkwestie op een menslievende basis," aldus werd in een communi qué verklaard. Tsjoe en Lai's' voorstel, dat het nieuwsagentschap „Nieuw China" gisteren te Peking bekendmaakte, is het eerste houtsnijdende voorstel van communistische zijde, sinds de bepre kingen werden afgebroken. Het kwam binnen twee dagen nadat de communisten een oud aanbod van de Verenigde Naties', om zieke en ge wonde gevangenen uit te wisselen, haden goedgekeurd. De Chinezen en Noord-Korean en zeiden, dat deze ruil de weg zou effenen voor de hervat ting van het bestandsoverleg. De Verenigde Naties hebben altijd volgcviouden, dat geen gevangene onder dwang naar zijn land van her komst gezonden zou worden. Britse ambassadeur naar Londen Op dezelfde dag, dat Stjoe en Lai zijn aanbod deed, riep de Engelse re gering haar ambassadeur uit Mos kou, Sir Alvary Gasccoigne, terug voor overleg. Dit besluit Schijnt gis teren pas gevallen te zijn. Zijn ver- j trek naar Londen, dat op heden is bepaald, heeft verrassing gewekt in Moskoüs'e diplomatieke kringen. Nog vorige week zou hij zijn vertrek heb ben uitgesteld, dat reeds vertraagd was door Stalins overlijden. Morgen wordt hij in Londen verwacht en vandaag in Berlijn. Op de Japanse beurs' deed zich Maandag, ten gevolge van vredesge- ruchten de meest scherpe val voor van na de oorlog, waarbij vooral de aandelen van bedrijven, betrokken bij de vervaardiging van ammunitie, scherp daalden. Het Amerikaanse le ger heeft het afgelopen jaar in Ja pan voor een bedrag van 300 milli- oen dollar aan bewapeningstorders ge- Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Tsjoe en Lai's voorstel „op het eerste gezicht een bemoedigende ont wikkeling" genoemd. Hij voegde hieraan toe: „Wij hopen, dat het een opbouwend voorstel zal blijken te zijn. Wij hebben gehoopt een derge lijk voorstel te zullen ontvangen." Waar is dat neutrale land? De eerste reactie onder de afge vaardigden der ventohillende landen bij de Vereniede Naties was „uiterst bemoedigend." De twee voornaamste vragen, die de afgevaardigden zich stelden, wa ren: 1. Aan welk land dacht Tsjoe en Lai, toen hij sprak over de „neutrale staat." 2 Zou het aan deze neutrale staat worden overgelaten „een juiste op lossing voor dit vraagstuk te vin den?" Het feit, dat de Chinees-communis tische premier en minister van Bui tenlandse Zaken juist uit Moskou is teruggekeerd, wordt in kringen der V.N. beschouwd als een aanwijzing, dat Tsjoe en Lai zijn voorstel heeft gedaan met volledige instemming van de nieuwe heers'ers van het Krem'lin. POLITIE BLEEF TOESTAND MEESTER Zwaar gewapende politiemannen patrouilleerden gisteren in de grote ste den van Italië, waar millioenen arbeiders gehoor gaven aan een communis tische stakingsoproep uit protest tegen de nieuwe kieswet, die Zondag door de Senaat werd aangenomen en die de bij de algemene verkiezingen van Juni de communisten waarschijnlijk zal reduceren tot een onmachtige min derheid in de Kamer van Afgevaardigden. Minister Scelba gaf 's nachts de politie opdracht om ongeregeldheden met alle middelen te verhinderen. De politie stond klaar met brandspuiten, die demonstranten kunnen over spoelen met gekleurd water. De politie, die van jeeps, pantserwagens en tanks gebruik ipaakte, verijdelde alle pogingen van de communisten om tot demonstraties tegen de regering op te zetten. Zij trad op' tegen elke groep, die een demonstr&ie op touw wilde zitten. Later werd gemeld, dat meer dan duizend mensen zijn aangehouden in diverse steden na botsingen met de politie. In Turijn werden twee linkse sena toren gewond bij een handgemeen met de politie. De nieuwe kieswet bepaalt, dat de partij of en dit is belangrijk de groep van partijen, die meer dan de helft der stemmen op zich verenigt, twee derden van de Kamerzetels krijgt. Dit betekent, dat de communis ten en linkse socialisten enerzijds en de fascisten vrijwel zeker aanzienlij ke zetelverliezen zullen lijden, daar de centrum-partijen combinaties zullen aangaan. Van ej-nstige incidenten wordt geen melding gemaakt, maar bij vele grote industrieën in het Noorden van het land legden nagenoeg alle arbeiders het werk neer. In kleine en middel grote bedrijven was het percentage stakers bijna nergens hoog. Winkels, kantoren, scholen, banken, restau rants en bijna alle overheidsdiens ten werkten normaal. In Rome, Mi laan en andere grote steden function- neerden de openbare vervoersdiens ten voor een derde deel. De Londense „Blauwbaard" Het aantal vermoedelijke slachtof fers van de Londense moordenaar John Christie is reeds gestegen tot acht. Men heeft nd. opnieuw over blijfselen van mensen gevonden in de tuin, waarvan de artsen menen, dat het hier stoffelijke resten betreft van minstens twee, misschien zelfs wel van drie vrouwen. De ernst van deze zaak in aanmer king genomen, zijn alle verloven van de Londense politie ingetrokken en besloten is tevens honderden politie mannen uit andere districten naar de hoofdstad te roepen, ten einde de mazen van het net, waarin men Christie hoopt te vangen, nauwer aan te trekken. Deze hele gang var. zaken heeft En- gelands minister van Binnenlandse Zaken, Sir Maxwell Fyfe, er toe ge bracht het dossier van de zaak-Evans weer ter hand te nemen. Evans werd men weet het ter dood veroordeeld, mede door het bezwarende getuigenis van Christie, onder beschuldiging zijn vrouw en dochtertje te hebben vermoord, die werden gevonden in een tuin, gren zende aan het huis van Christie. Men vraagt zich thans af, of Eyans, die er toen van werd beschuldigd zijn gruwelijke daad gepleegd te heb ben, nadat hijzelf had getracht zijn vrouw te opereren, niet het slachtof fer is geworden van een afschuwelij. ke juridische vergissing. CHRISTIE GEVAT. De politie heeft Dinsdag de 55-jarige kantoorbediende JohnReginale Christie, de voormalige bewoner van het huis in de Londense wijk Notting Hill, waar vorige week de stoffelijke resten van tenminste zes vrouwen zijn gevonden, aangehouden. De uitvaart van koningin Mary Hedenmorgen om 6 uur is de kist met het stoffelijk overschot van ko ningin Mary in alle stilte Westminster Hall uitgedragen door grenadiers van de wachtscompagnie van de ko ningin en geplaatst in een gereed staande lijkauto. Slechts weinige toe schouwers waren van het vertrek der lijkauto naar Windsor getuige. Vijftig minuten later reed de auto het hek van een der zes ingangen van het kasteel van Windsor binnen. Terstond na de aankomst van de auto's werden de hekken van het kasteel gesloten. Het publiek had geen toegang tot de begrafenisplech tigheid, die te elf uur aanving. —De kat liep maar door De familie Woods uit Gage in Oklahoma zag een kat haar tuin binnenkruipen, die haar vaaglijk bekend voorkwam. Was het Tommy soms? Maar dan moest het beest 2400 km. hebben afgelegd om uit Ca- lifornië naar Gage te komen. Het haveloze beest, dat nog enkele sporen vertoonde van het heldere roodbruin van Tommy's pels, moest gedurende zijn afwe zigheid van 18 maanden zonder kompas, radar of andere hulp middelen om zijn koers te be palen per maand gemiddeld ruim 133 km. of per dag vier km. heb ben gelopen. De heer Woods kon het niet geloven. Hij belde derhalve de dame in Californië op, die werd geacht haar zorgen over Tommy uit te strekken Zij vertelde hem, dat de kat een paar dagen nadat .zij 18 maanden geleden aan haar was toevertrouwd, verdwenen was. Het was werkelijk Tommy. Ex-regent veroordeeld Kolonel Rasjad Mehanna, eens één van de leidende figuren bij de staats greep tegen koning Faroek en later regent van Egypte, moest gisteren te recht staan voor het Hoge Revolu- tionnaire Hof te Cairo „wegens het verspreiden van geruchten in het Egyptische leger met het kennelijke doel, de troepen tot muiterij over te halen". Hij werd veroordeeld tot 25 jaar dwangarbeid. Kolonel Mehanna wordt beschouwd als de leider van een samenzwering tegen Naguib. Dit complot zou op 12 Februari hebben moeten losbarsten drie maanden, nadat hij „wegens politieke inmenging" uit de regent- schapsraad werd ontslagen. Volgens het legerorgaan „Tahir" zouden enkele van de beschuldigden hebben toegegeven, dat hun doel was de Kars-el Nil-kazerne te overvallen tijdens een zitting van de Revolution- naire Raad, deze raad gevangen te ne men en alle dertien leden, onder wie Naguib, in de Nijl te werpen. In Januari werden evenwel meer dan 200 vooraanstaande Egyptenaren (onder wie Mehanna, prins Abbas Halin en Serag el Din) gearresteerd. Het merendeel van hen werd korte tijd later vrijgelaten. Koninklijk paar naar Luxemburg Op 8 April zullen H. M. de Konin gin en Z. K. H. prins Bernhard zich per vliegtuig naar Luxemburg be- geveh om op 9 April het huwelijk tussen prinses Josephine Charlotte van België en prins Jean van Luxem burg bij te wonen. Het koninklijk paar zal daarbij vergezeld worden door jkvr. C. E. B. Roëll en mr. G. C. D. baron van Hardenbroek, Opperceremoniemees- ter en Grootmeester. Op 9 April zullen zij aanwezig zijn bij het huwelijk en het daarop vol gende défilé, om diezelfde dag weer per vliegtuig naar Nederland terug te .kereni Eiffeltoren ondergaat verjongingskuur Do Parijzcnaars hebben besloten hun 64 jaar oude Eiffeltoren eens een paar nieuwe kleurtjes te geven, die naar zij hopen, het aanzien van dit in ternationaal bekende monument wat zullen opvrolijken. Schilders zijn op het ogenblik druk bezig de nieuwe „make up" aan te brengen, op de top, die oranje-geel zal worden. Het middelste gedeelte wordt bruin-geel en het onderste wordt donker geel-bruin. Over het algemeen verwacht men veel van deze verjongingskuur. KOLCHOS-SYSTEEM 'N MISLUKKING Tito schaft het af De communistische regering van Zuid-Slavië heeft een decreet uitge vaardigd, waarbij de boeren, die des tijds gedwongen werden collectieve staatsbedrijven tc vormen, de vrijheid wordt gegeven zich hieruit terug te trekken, als zij dat verkiezen. Deze maatregel wordt binnenkort van kracht. Onder de boeren heerst hier over grote tevredenheid. De boer, die de kolchos verlaat, mag meenemen, wat hij er in heeft gebracht aan land, vee en werktui- gén. Hieraan is echter de voorwaarde De prins vroeg om een lift Prins Bernhard kan er sinds Maan dag op bogen een „hitch hiker" te zijn, dat wil zeggc-n een voetganger die een passerende automobilist er toe kan bewegen hem een eind in zijn auto mee te laten rijden. Ofschoon de prins ongetwijfeld weinig ervaring in deze zeer speciale kunst heeft op gedaan, zou geen veteraan „hitch hiker" (of „lifter", zoals het in goed Nederlands heet) zijn prestatie heb ben kunnen verbeteren. Het gebeur de na de kerkdienst in New York, toen de prins zich vergezeld van ziin secretaris per auto naar het om streeks veertig kilometer van New York verwijderde forensendorp Greenwich, in de staat Connecticut begaf om daar met zijn broer, prins Arschwin. de lunch te gebruiken. Op enkele kilometers afstand van de plaats van bestemming gekomen kreeg de Cadillac een lekke band. Prins Bernhard besloot de rest van de weg te wandelen Het woonhuis van zijn gastheer bleek echter verder verwijderd dan hij gedacht had en toen het na een kwartier lopen tot overmaat van ramp begon te regenen, deed Z. K. H., wat millioenen Ame rikanen voor hem in zulke omstan digheden gedaan hebben: hij maakte de bekende duimbcweging over de schouder en had reeds bij de tweede passerende auto succes. Tot op heden weten de hulpvaardige autobestuur der en zijn mede-inzittende niet dat het wel een zeer bijzondere „meerij der" was die ze zo vriendelijk bij die mooie villa in Greenwich afzetten. Bijna 30 doden Alle 13 inzittenden van een Vi kingtoestel van de „Central African- Airway's dat Zondag in Tanganjika is neergestort, zijn omgekomen. Het vliegtuig was oZndag uit Nairobi naar Zuid-Rhodesia vertrokken. Op de Azoren is een Amerikaans vliegtuig was Zondag uit Nairobi naar stort. De 16 inzittenden kwamen om het leven. verbonden, dat de kolchos zich niet verzet tegen deze toruggave( wan neer die voor haar een te gevoelig verlies betekent of haar productie capaciteit zou schaden. In dat'geval krijgt de boer een schadevergoeding in geld. Dit decreet van maarschalk Tito wordt beschouwd als een der belang rijkste staatsdocumenten, die hij ooit tijdens zijn bewind heeft opgesteld en kracht van wet heeft gegeven. Aanvankelijk had hij naar Russisch voorbeeld het systeem van collectie ve boerderijen ingevoerd. Met zijn decreet geeft Tito toe, dat het experi ment is mislukt. Hij dankt niet alleen het kolchozen-systeem af, doch heft met zijn besluit tevens alle maatrege len op, die de Zuidslavische land bouw onder directe contröle van de staat hield. Deze staatsinmenging in de landbouw is een der grootste hin derpalen gebleken voor de agrarische ontwikkeling van Zuid-Slavië. Volgens de Zuidslavische economen geeft de regiying thans de voorkeur aan de ontwikkeling van een coöpe ratief systeem, dat berust op vrijwil lige medewerking der boeren. Het landbouwbeleid wordt voortaan aan de boeren zelf overgelaten. Ned. ambassadeur bij Worosjilof In aanwezigheid van drie leden van de ambassade en enkele, Russische autoriteiten heeft onze nieuwe am bassadeur in Moskou, jhr. mr. P. D. E. Teixcira de Mettos, gisteren zijn geloosbrieven aani de president der Sovjet-Unie, Worosjilov overhandigd. De ontvangst die 45 minuten duurde wordt in diplomatieke kringen „zeer vriendschappelijk" genoemd. Het Moskouse filmjournaal nam de plech tigheid op. Na de ontvangst had de ambassa deur nog een persoonlijk onderhoud met Worosjilov. 87.9 millioen gulden Voor liet Nationaal Ram penfonds is tot nu toe 87.9 millioen gulden bijeenge bracht. Om administratief- technischc redenen is de op brengst van de radio-actie „Beurzen open, dijken dicht" hierbij nog niet inbegrepen. Zaterdag was de stand van het rampenfonds 87.4 mil lioen. JCavteitje Elke fout is geen domheid.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1