Tweede Flora-tentoonstelling Het puikje van Aalsmeer se cultures in een bijzonder fraai arrangement Dr. J.E. Baron de Vos v. Steenwijk opende de 2e groeptentoonstelling Bij de rondvraag sneuvelden stokpaardjes vande echten" Volendammers gingen naar Amerika en wij kregen een flower-festival VRIJDAG 27 MAART 1953 DE LEIDSE COURANT I WEEDE BLAD - PAGINA 1 Het slagen van de binnententoon- stellingen op de Flora 1953 is afhan kelijk van twee factoren, die nogal ver van elkaar liggen.. Op de eerste plaats moeten de mensen van het vak er iets te zien krijgen dat het stempel „alledaags" niet mag dragen, maar daarnaast mag de vaktechni sche kant toch niet zó op de voor grond treden, dat de gewone bloe menliefhebber er door wordt afge schrikt. De zware opgave is hier dus een combinatie te vinden, waarmede men ieder het zijne kan geven. De eerste tentoonstelling die van de bolbloemen heeft aan de fenoemde eisen beantwoord. Van- aag zijn de poorten van het bloe- menpaleis opengegaan voor een show van de Aalsmeerse culturen en vanzelfsprekend is men benieuwd, hoe het bloemendorp onder de rook van Amsterdam het er heeft afge bracht. Nu moeten we op de voorgrond stellen, dat de Aalsmeerse culturer ten opzichte van de bloembollencul tuur in een gunstiger positie liggen. Er zijn meer mogelijkheden voor het aanbrengen van variaties. Welnu, de ze mogelijkheden heeft men in Aals meer niet ongebruikt gelaten, dat zal iedereen duidelijk zijn, die in de komende dagen de Flora bezoekt. Spectaculair. De tweede binnententoonstelling biedt een zeer spectaculaire aanblik, waarbij het opvalt, dat zij, van de verhoging aan het einde van de hal gezien, een nog mooiere indruk maakt dan van de ingang af. Er is kwistig met klimplanten gewerkt, die zich rond de pilaren en daksteunen gekronkeld hebben en vandaar neer hangen over de schat van bloemen en kleuren. Aan de verhoging, die als blikvan ger fungeert, is zeer bijzondere aan dacht besteed. Zij is minder druk be zet dan bij de vorige tentoonstelling. Rozen, anjers, seringen en azalea's met enige fraaie takken kers vormen het hoofdbestanddeel. Coniferen en ander groen brengen wat variatie en opvallend mooi is de geweldige mand Sneeuwbal, die het middel- piint vormt van dit gedeelte der ten toonstelling. De ene hoek is merkwaardig, om dat men er een lange, hoge spiegel heeft geplaats, die de indruk wekt, dat de ruimte aanmerkelijk groter is. De andere hoek trekt de aandacht door een fraaie combinatie van blau we hortensia's met gele rozen en an jers. Voor de verhoging treft men een zeldzame collectie orchidieeën aan met daartussen de typische groen geelgerande Sansevierea, Kunstenaarshand. Wanneer men de tentoonstelling overziet of in details bekijkt, telkens komt bewondering boven voor de kunstenaarshand van de heer A. P. Csizik, die met zoveel smaak het mooiste, dat Aalsmeer kan voort brengen, heeft weten op te stellen. Langs de zijwand is een plekje, waar 'de exotische Anturium Andria- num rank oprijst naast de klein- bloemige Anturium Scherzerianum. En dan plotseling staat men voor een bonte plantenrij in een mooie aan leg van muurtuintjes met bijna ach teloos hier en daar een boomstronk, in de oksels waarvan talrijke varens zich genesteld hebben. In het midden van de zaal ligt een strakke vijver met groene bodem, waaruit een fontein opspuit, die fijne druppeltjes strooit over fel gele aza lea's. De cactussenkwekers hebben ook een afdeling voor hun rekening ge nomen, waarvan zeer zeldzame exemplaren zijn opgenomen. Planten van twee meter hoogte staan hier naast miniatuur cactussen en teza men geven, zy een duidelijk beeld van hetgeen er op dit vdor velen vrij onbekende terrein bestaat. Fraaie kleurencombinaties. In de beide hoeken ter weerszijden van de ingang treft men zeer mooie kleurencombinaties aan van in hoofdzaak freesia's en anjers, waar bij enkele manden lelies (White Queen) zyn geplaatst. Ook de Cine raria's in zeer zachte pasteltinten doen het goed en opvallend is bij de ze soort de bloem met het witte hart J en de roodgerande blaadjes. Een unicum vormen de Camelia's, I die in ons land moeilijk tot bloei te brengen zijn, maar hier in grote hoe- veelheden voorkomen. Het is bijna ongelofelijk, dat men kans heeft ge zien deze bloem te laten bloeien op zeer klein plantjes, die nauwelijks 6 cm steel hebben. De Amaryllissen, die op de vorige show reeds aanwezig waren, zijn ook door de kwekers van Aalsmeer naar Heemstede gebracht. De kwaliteit hiervan is zeer goéd. Vier kelken per steel en meerdere met tweej bloemstengels. De cyclamen tenslotte nemen een van de voornaamste plaatsen in. I Zij leveren een imposant kleuren spel. Het zijn rassen met een wereld reputatie, waarvan de zaden over de gehele aardbol worden verzonden. Iedere plant is bezet met vijftig bloe men en soms nog meer. Aalsmeer heeft zichzelf in de schijnwerper geplaatst en met recht. Zyn cultures zijn zeer oud, want reeds in de 17e eeuw dreef men han del in bomen op Duitsland Al naar de omstandigheden wijzigden zich de bodem-producten, welke men voort bracht. Gedurende een bepaalde pe riode legde men er zich toe op de teelt van bonen, augurken en aard beien. In de laatste vijftig jaar heeft men in Aalsmeer de cultuur van snijbloemen en potplanten tot bloei gebracht. Momenteel verwerkt de beroemde veiling meer dan 10 mil- lioen afgesneden seringen, meer dan 50 millioen afgesneden rozen en meer dan 50 millioen afgesneden Amerikaanse Anjelieren. Van de to tale omzet der Nederlandse bloemen veilingen ten bedrage van 37 mil lioen gulden namen de Aalsmeerse veilingen alleen 22 millioen voor haar rekening. Voor millioenen guldens aan de viezen stromen er dank zij Aalsmeer binnen. Dit zijn slechts cijfers en aan cij fers zijn we te zeer gewend gewor den. Zij zeggen ons niet zo erg veel meer. En ook daarom zijn we blij met deze binnententoonstelling op de Flora. Want iedereen, die hier komt kijken, zal eerst goed beseffen, waarom Aalsmeer het bloemencen- trum van Europa is en dat zelfs ver buiten dat werelddeel zijn snijbloe men en planten een steeds grotere aftrek vinden. Gelijk een symphonie bestaat uit mij wellicht kwalijk zouden nemen, verschillende delen, die, elk hun indien ik het met woorden zou gaan eigen aard hebben, zich toch in het proberen. geheel tot eenheid voegen, zo geeft \yje bloemen kweekt en wie bloe- ook deze Flora 1953 ons een kunst- men wil verkopen moet er zich steeds werk, dat uit wel onderscheiden on- rekenschap van geven, dat hij een derdelen is samengesteld. En evenals luxeproduct teelt dan wel aan de man bij de uitvoering van een sympohnie wü brengen. En voorts dat, naarmate de executanten even pauseren voor hij er jn slaagt het grote publiek zij een nieuw onderdeel inzetten, zo meer bloem-minded te maken, zoals is ook deze Flora enkele dagen voor dat tegenwoordig heet, hij dit publiek het publiek gesloten geweest, om I tevens opvoedt tot zijn concurent. thans, na alles het ware even diep Want de verzorging van eigen tuin, adem gehaald te hebben, met een het zelf kweken van bloemen geeft hieuw tempo in te zetten. Met deze toch wel een zeer bijzondere voldoe- woorden begon de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr. J. C. Baron de Vos v. Cteenwijk zijn toe spraak bij de opening van de tweede binnententoonstelling op de Flora, welke in het teken staat van de Aalsmeerse cultures. Uw bestuur heeft het daarom pas send geacht, dat er, na de indruk wekkende opening op 13 Maart, waaraan Hare Majesteit de glans van Hare tegenwoordigheid verleende, ook thans een enkel woord gespro- mng. Voor de bollenkweker is dit geen nadeel, integendeel: want bij hem gaat het er om de bollen te verko pen en niet zozeer de bloemen. Maar de snijbloemen- en potplantenbedrij- ven van Aalsmeer snijdt hierbij in eigen vleës. En zij moet dan aan dit publiek duidelijk maken en daar slaagt zy dan ook waarlijk wel in, dat de vakman toch resultaten bereikt, die aan de liefhebber niet vergund zijn. Het is niet uw eigen smaak die de ken zou worden om de Aakmeeree doorslag geeft cn niet die van uw groep in te leiden. Een gemakkelijke taak voorwaar; want Aalsmeer is een begrip geworden, in en buiten Ne derland, een begip waarvan exegese overbodig is. Bovendien hebben de Aalsmeerse kwekers zo dikwijls en uitdrukelyk de slogan aangeheven: „zegt het met bloemen", dat zij het LEIDERDORP De toren op de Flora-weide maakt 's avonds een aardige indruk. Secretaris Corts weer op de feeststoel In de raadszaal van het gemeente huis te Leiderdorp is gisteren, in aanwezigheid van de besturen van de polders Achthoven, Munnikenpolder, de Zijllaan- en de Meijepdder, de Slaagh of Grote en Kleine Stadspolder en de Kalkpolder, zomede vele be langstellenden en ingelanden de heer Corts hulde gebracht voor zijn arbeid als secretaris-penningmeester van bovengenoemde polders gedu rende 25 jaar. Als de heer en mevr. Corts in de zaal, waar geschenken prijken in de vorm van bloemen en fruitmanden, hebben plaats genomen, heet de burgemeester hen welkom en deelt mede, dat hij de heer Jac. de Graaf, die wegens een ongeval verhinderd was', verving en in diens plaats het woord tot de jubilaris richtte. Bestu ren, eigenaren en gebruikers van de polders noemden dit een belangrijke dag en grepen dit jubileum aan om hun erkentelijkheid te betuigen voor alles, wat in 25 jaren is gesfchied, al dus spr Hij noemde de jubilaris een grote steun voor de polderbesturen en hooDte, dat de heer Corts nog vele jaren in de polderbesturen werk zaam zou zijn. Zijn heengaan zou 'n groot verlies betekenen. Als blijk van waardering mocht de heer Corts een enveloppe iWet inhoud in ont vangst nemen. Namens het Hoogheemraadschap van Rijnland snrak de heer L. Kle- vering. die het licht liet vallen op de grote kennis van de heer Corts be treffende de waterschappen. Met grote waardering s*prak hij over de nauwgezette arbeid van de secretaris. Een van de oudste ineelanden, de heer Samson, greep dankbaar de ge legenheid aan om enige woorden tot de heer Corts te richten. Als oud bestuurslid en penningmeester, weet hij wat dit ambt betekent. Zonder aan de andere bestuursleden tekort _^e willen doen, noemde hij de heer Corts toch eigenlijk degene, die het bestuur voert. Hierna sprak de jubilaris een dankwoord, waarin hij terugblik wierp op de afgelopen 25 jaar. vakgenoten, maar de onberekenbare smaak van het publiek, die ongetwij feld tot op zekere hoogte is te lei den,al vereist dit weer een heel apart soort vakkennis, eigenlijk op het ter rein van de psycholoog gelegen. U kunt misschien daarbij in de leer gaan bij de „haute couture", de schep pende vernuften van de damesmode, die er kans toe zien elk jaar weer iets anders „mooi" te doen vinden en tegelijk het product van het vo rige jaar te declasseren. Aan het slot van zijn redevoering verklaarde de Commissaris van de Koningin de tweede binnententoon stelling voor geopend. Het gezelschap begaf zich daarna naar de expositiehal om te genieten van het artistieke kleurenfestijn en van het vakmanschap der Aalsmeer se kwekers. Een aardig hoekje op de tentoonstel ling van de Aalsmeerse kwekers, w elke vandaag geopend werd. Ook voor U, dames heeft ADR. VAN OOY Jr., Breestr. 9, Leiden, een grote sortering zomer mantels, regenmantels (wol- en ga bardine), blouses, deux-pieces, etc., en tegen prijzen, die U mee zullen vallen!!! Betaling vanaf 1.50 per week. (Advertentie). Gemeenteraad Boskoop Grondaankoop bleek een struikelblok Gistermorgen kwam de raad van Boskoop onder voorzitterschap van burgemeester Verkerk in openbare vergaderipg bijeen voor de behande ling van een korte agenda. Na de gebruikelijke opening kwa men bij de ingekomen stukken de tongen reeds los over de aankoop van bouwgrond. De heer v. Wenger- den informeerde, of nu de overdracht vani de grond aan de Goudse Rijweg, waarover de vorige m'aal menig har tig woordje is gevallen zal plaats vinden en of er nog- dit jaar gebouwd zal worden. De voorz. antwoordde, dat de voorbereidingen voor de bouw in het Julianakwartier in een verge vorderd stadium verkeren en dat vrijwel zeker dit jaar nog met de woningbouw aldaar een aanvang zal worden gemaakt. De heer Verbeij vroeg, of de wegblijvers bij het t.b.c.- onderzoek niet verder bewerkt kun nen worden. Wethouder Taat ant woordde, dat het onderzoek geheel vrijwillig is en diat geen enkele dwang kan worden uitgeoefend. Vervolgens kwam punt 5 aan de orde. Dit betrof de benoeming van en onderwijzer aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs. Na enige informaties van de heer Ma thot en een toelichting van de voorz. werd nummer 1 van de voordracht, de heer F. W. Dijkema uit Wijk en Aalburg, met 10 stemmen en één blanco benoemd. Een voorstel tot afwijzing van een vergoeding in de reiskosten van een leerling voor de school voor buiten gewoon lager onderwijs deed de heer Jongejan opmerken, dat de ouders in staat kunnen worden geacht de ver voerskosten zelf ten volle te betalen. De heer Romijn meende, dat men de- Jeugd-gemeenteraad Bos* -oop De onder zeer grote belangstel ling van genodigde jongeren gehou den Jeugdgemeenteraadsvergadcring de eerste in de Rijnstreek is een succes voor de initiatiefnemers gebleken. Onder voorzitterschap van burgemeester dr. E. P. Verkerk heb ben 13 jongelui gedebatteerd over ge meentelijke zaken. Het bleek, dat zij zich grondig op deze vergadering hadden voorbereid. Een der leden, die de openingstoespraak van de bur gemeester beantwoordde, brapht dank aan de initiatiefnemers en het ge meentebestuur. Reed* bij het eerste agendapunt „mededelingen" bleek, ze kwestie anders moet bekijken. Het gevolg van deze afwijzing is, dat het kind zeer waarschijnlijk nu niet naar de school zal worden gezonden met alle gevolgen vandien. Tenslotte werd het voorstel aangenomen, waarbij de heer Romeijn geacht wilde worden te hebben tegengestemd. De beslissingen van B. en W. op de bezwaarschriften tegen aanslagen in de straatbelasting konden genade vinden. Het laatste punt: aankoop van- bouwgrond in het Julianakwartier, bracht vrijwel alle heren in debat. De heer Jongejan begon de discussie, waarna de heer Mathot opmerkte, dat volgens de beschrijving de gemeente alsmaar goedkoop grond koopt, doch volgens zijn berekening de prijs per strekkende meter is gestegen. Wet houder Taat gaf een toelichting en was van mening, dat de gemeente er veel belarg bij heeft in het bezit van deze grond te komen. De heer Kooij was van oordeel dat de gemeente steeds in een dwangpositie verkeert. Tenslotte werd het voorstel gesplitst. Het eerste deel de aankoop van grond van de heer Kooij kon Wel genade vinden en werd met 3 stemmen tegen aangenomen. Het andere stuk betrof een prijsverschil waarmede de raad niet accoord kon gaan. Dit werd ver. worpen. Het gevolg hiervan is dat B. en W. nu weer met de eigenaar moe ten onderhandelen en tot een accoord moeten zien te komen. Wij hebben deze week iemand ge sproken, die in de veronderstelling verkeerde, dat de Amerikanen zich buitengewoon goed moeten thuis voelen op de Flora 1953. Nu is deze veronderstelling inder daad juist! Maar niet omdat er drie-talige toi letten zijn en alle straten van het Floradorp zijn uitgerust met Engelse namen. Nee dat beetje Nederlands hier en daar doet die Amerikanen echt den ken „Het is net of we thuis zijn." Een of andere mijnheer in New York, die een paar dollars heeft overgespaard, zegt b.v. tegen zijn vrouw: „Kom we gaan naar het bloe- menfestival in Nederland". Na een oceaanreisje en een ritje met de auto komen zij in Heemstede en daar vragen ze aan een politie-agent: „Gaan we zo goed naar het bloemen- festival?" En dan antwoordt die agent: „Naar het bloemenfestival NeeOf ja, natuuflijk, mijnheer zal bedoelen het Flower-festival". Zoiets heeft een psychologisch kantje! Een Amerikaan wil ook wel eens iets anders horen dan zijn eigen taal tje. Overal waar hij komt, smijt men echter met zijn landstaal en dan neem je je toevlucht tot het wapen, dat je zelf niet kon overwinnen. Je gaat ne. doen als die andere landen. Een show ga je tentoonstelling noemen en als je dat niet goed kunt uitspreken zijn er nog vele andere mogelijkheden. Zo op het eerste gezicht lijkt het misschien aanbevelenswaardig om een of andere tentoonstelling in New York op te luisteren met wat cow boys uit Texas. Mis, geachte lezer, die cowboys zyn goed voor Nederland of België. Nee, een paar juffrouwtjes uit Spakenburg of dat jongetje met een vinger in de Jijk. Overdreven? Kijk even naar deze foto. Terwyl wij erg Amerikaans doen is William West, een bloemenkweker uit het Chicago Park op het idee gekomen zich zelf uit te roepen tot tulpenko ning. Twee landgenoten hebben hem zijn kroon op het hoofd gedrukt. „Ik kan gekroond worden door wie ook, maar ik sta erop. dat ze pakjes uit Volendam dragen". Natuurlijk mijnheer West, ga ge rust uw gang. Wij doen het hier wel op zijn Amerikaans. dat de leden niet voornemens waren alle voorstellen van B. en W. zonder meer te accepteren. Geïnformeerd werd, waarom B. en W. gemachtigd moeten worden om in het 2c halfjaar een half millioen gulden meer kas geld te lenen dan in het eerste half jaar, waarbij gewaarschuwd werd te gen verdere toeneming van onrenda bele leningenschuld. Omtrent een aanvrage van een schoolbestuur om extra gelden werd door drie leden het woord gevoerd, terwijl het colle ge van B. cn W. voor de beantwoor ding in touw moest komen. De kosten van aan te kopen bouw grond werden eveneens breedvoerig besproken. De discussie over de verordening op de vermakelijkheids-belasting leidde tenslotte tot een amendement, dat, geheel overeenkomstig het regle ment van orde, door twee leden werd ingediend, en welk amendement ten doel had om ook het kermisvermaak onder de werkings-sfeer der verorde ning te brengen. Mogelijk dóórdat het kermisver maak in Boskoop niet voorkomt be haalde dit amendement niet de ver eiste meerderheid. Een der leden voerde een pleidooi voor toneel-ver toningen die naar zijn mening een hogere culturele \7iiarde vertegen woordigden dan cabaretvoorstellin gen. Na toezegging van de wethouder van financiën hieraan de nodige aan dacht te besteden a's de nieuwe ver ordening in werking is getreden, werd de verordening zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De be drijfswinsten en tarieven vormden een onderwerp van principiële en za kelijke beschouwingen, die van hel der inzioht getuigden. Het voorstel tot aansluiting van 12 woningen aan de Roedemer in de ge meente Hazerswoude, op het clectri- citeitsnet van Boskoop, kon- eerst ge nade in de ogen van de Jeugdraad vinden, nadat men zich overtuigd had, dat Boskoop geen Sinterklaas tegen over de gemeente Hazerswoude speelde. Een levendige gedachtenwls- seüng over de particuliere woning bouw met gemeentelijke hypotheek verstrekking vereiste hoofdelijke stemming over het voorstel dienaan gaande. Een lid bleek niet over zijn aan vankelijke bezwaren te zijn heenge stapt. In de rondvraag bleek, dat de jon geren bij hun zwaarwichtige betogen hun gevoel voor humor niet hadden verloren. Van deze gelegenheid maakten een aantal leden gebruik om enige stokpaardjes der officiële raadsleden in oen ander daglicht te plaatsen. Met vreugde constateerde burgemeester Verkerk in zijn slot woord, dat deze eerste vergadering van de Boskoopse Jeugdgemeente- raad zonder enig voorbehoud een sue. ces genoemd mag worden. Met grote aandacht cn veel genoegen had spr. de beraadslagingen gevolgd. HAZERSWOUDE Afscheid van geëvacueerden. In het daarvoor speciaal ingerichte raadhuis werd Woensdagavond in een gezellige byeenkomst afscheid genomen van de geëvacueerden, die gistermorgen allen per autobus naar hun woonplaats terugkeerden. Vele gastheren en hun vrouwen, de bur gemeester, de wethouders, en de ge meentesecretaris waren bij dit af scheid tegenwoordig. In zijn ope ningswoord riep burgemeester L. J. den Hollander herinneringen wak ker aan de stemming, die in de zaal heerste na aankomst uit de Ahoy- hal. Spr. gaf de vertrekkenden enige nuttige wenken in verband met de terugkeer. Een veertien-jarig geëva- cueerd meisje las een opstel voor ever het gebeurde in de rampen nacht tot de aankomst in Hazers woude. Een applaus was haar bclo- j ning. Nadat nog enige verversingen waren rondgediend, sprak de bur- I gt meester nog een slotwoord. Na het zingen van een couplet van het Wilhelmus, kregen we nog enige liederen te horen van de solo-zange res mej. F. Dekker, die aan de piano begeleid werd door de heer W. Jan sen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5