S)e CoidóeSoti/fca/ut Mayers besprekingen te Washinton De „Landru" van Brillington Place Crisissfeer in Egypte en Soedan Maarschalk Juin dreigt af te treden Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 27 MAART 1953 44ste JAARGANG No. 12849 Juin is niet tevreden Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. relefoontjes f 1.50 Politieke bondgenootschappen rvat de geschiedenis de mens iets leren kan, bewijst dezer dagen weer de herdenking van het herstel der bisschoppelijke hiërarchie in 1853. Wie nagaat hoe in die dagen dit herstel tot stand is gekomen, zal op nieuw worden getroffen door het feit. dat het juist de politiek is ge weest, welke dit mogelijk heeft ge maakt. Het is een merkwaardige zaak als men de honderd jaar politiek na gaat, welke sinds 1853 is gevoerd en welke de katholieken in ons vader land tenslotte de plaats gegeven heeft welke hen krachtens hun over tuiging en sterkte toekomt. Dat was honderd jaar geleden al lerminst het geval. Er bestond toen geen katholieke partij en geen ka tholieke invloed. De katholieken waren politiek verdeeld over de twee bestaande groeperingen: de conser vatieven en de liberalen. Juist in die dagen zagen enkele katholieke voormannen, die vooruit zagen, de mogelijkheid om met be hulp van de liberale partij de vrij heid van een eigen katholieke kerk provincie te bewerkstelligen. Men wist wat de liberale partij wilde. Deze wilde vrijheid voor het volk, zij wilde een einde maken aan de overmacht van de koning, zij wilde een onafhankelijk parlement en dat alles neergelegd in een nieuwe Grondwet. Maar daartoe hadden zij do katholieken nodig en toen zij de katholieke voormannen in „De ge leerde Man" in Bennebroek bijeen gekomen om deze verlangens te «kop pelen aan het katholieke verlangen naar kerkelijke vrijheid, waartegen de liberalen, die het juist om de vrij heid te doen was, geen enkel be zwaar konden hebben. Zo gingen toen de katholieken een bondgenoot schap aan met de liberalen, zodat met hun hulp in 1848 tenslotte de grondwetswijziging een feit werd en de vrijheid en onafhankelijkheid op mars ging. Dat men van dip vrijheid niet altyd een goed gebruik maakte is een andêre zaak. Het gaat er nu om, dat door een politiek verbond met de liberalen vijf jaar later de kerkelijke hiërarchie in ons vader land werd hersteld, het heugelijk feit, waarvan we dit jaar het eeuw feest vieren. De band met de liberalen blijft dan enige decenniën behouden, maar men ziet deze langzamerhand zwak ker worden, vooral als de Paus in zijn encycliek „Quanta Cura" het li beralisme in 1864 veroordeelt. De reden waarom men met de liberalen samenging is vervallen en er is voor zulk een sterke band ook geen re den meer. Daarbij spreekt ook de anti-Romeinse houding van de liba- ralen bij de verovering van Rome een woordje mee en de afschaffing van het gezantschap bij de Paus heeft de stemming tegenover de li beralen ook al niet beter gemaakt. Er zijn intussen ook andere ver langens opgekomen en wel het ver langen ten aanzien van eigen ka tholieke scholen, welke tenslotte in 1881 leidt tot verbreking van het verbond met de liberalen en tot een samenwerking met de anti-revolu- tionnairen. Deze samenwerking is gericht op de gedachte: de handha ving van de christelijke idee in het openbare leven. De liberalen gaan namelijk met hun vrijheid zover, dat zü ook de christelijke gedachte in het openbare leven geen plaats gun nen. Ook het bijzonder onderwijs hoort volgens hen in het openbare leven niet thuis. Het tweede politieke bondgenoot schap brengt dan tenslotte na de strijd voor de eigen school en de subsidie, de financiële gelijkstelling in 1920. Dan verflauwt ook weer dat bondgenootschap, dat óók door het intrekken van het gezantschap bij het Vaticaan door een motie van dominee Kersten, uiteenspat. |pt. derde bondgenootschap is dat met de socialisten. Weer moet er iets worden bereikt, weer moet er een katholiek desideratum worden vervuld, namelijk de P.B.O. En weer ziet men, dat het bondgenootschap verflauwt, als ook dit is bevredigd. Zo is de politiek. Zo is zij altijd ge weest. Daarom juist heet zij politiek. In honderd jaren verbruiken de ka tholieken practisch al hun bondge nootschappen. Merkwaardiger nog is het, dat in die honderd jaar het wiel der' politieke historie precies is rondgedraaid. De liberalen, die hon derd jaar geleden de mannen der vooruitgang waren, de progressieven dus, die de vrijheid voor iedereen in hun vaandel hadden geschreven, staan daar nu na honderd jaar als de conservatieven, ofschoon zij de zelfde idealen hebben behouden. Wij willen hiermee maar zeggen, dat er een les zit in deze katholieke historie. De les namelijk, die een einde maakt aan de bewering dat politiek en godsdienst niet kunnen samengaan. De politieke ontwikke ling in deze honderd jaar van ker kelijke vrijheid leert ons overduide lijk. dat men in een democratische staat zijn hoogste beginselen zelfs niet kan verwezenlijken buiten de politiek. Dat hebben mannen als Van Vree, die meer dan honderd jaar geleden in „De Geleerde Man" in Benne broek bijeenkwamen met vooruit ziende blik gezien. Wij zullen ons aan profetieën voor de toekomst niet O.a. over Indo-China Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken heeft over de besprekingen, welke Donderdagmiddag met de Franse delegatie onder premier Mayer zijn gevoerd, medegedeeld, i dat Foster Dulles de Fransen had verzocht hem gedetailleerde voor-' stellen te overhandigen voor het uit breiden der Franse Uniestrijdkrach ten in Indo-China, door gebruik te maken van de in de verbonden In- dochinese staten aanwezige man kracht. Er werd overeengekomen, dat het Indochisese vraagstuk in het verloop der besprekingen, welke vier dagen zullen duren, nóg nader en zorgvul diger zal worden behandeld. De Fransen hadden geen speciale verzoeken om hulp gedaan, doch zij hadden er wel op gewezen, dat de huidige toestand zeer grote eisen stelt aan de hulpbronnen van Frank rijk en de verbonden Indochinese staten. Zij hadden hieraan toege voegd, dat financiële en economische overwegingen het voor hen moeilijk maakten, de strijd tegen de Viet- zninh te voeren op de wijze, waarop Mau Mau wordt driester De Mau Mau heeft in de nacht van Donderdag op Vrijdag haar tot nu toe grootste terreuractie ingezet. In twee, ongeveer veertig kilometer ten Noorden van Nairobi gelegen plaat sen, zijn hutten in brand gestoken en werden mannen en vrouwen met vuur- en steekwapens aangevallen. De terroristen hebben ook een on geveer negentig kilometer ten Noor den van Nairobi gelegen politiesta tion aangevallen. Honderden politiemannen en mili tairen zijn naar het gebied, waar de aanslagen zijn gepleegd gezonden In Nairobi werden de reserve of ficieren van politie 's nacht gealar meerd. Volgens de eerste berichten zijn er onder de inboorlingen tot nu toe minstens een kleine veertig slacht offers gevallen. zij hem wel zouden willen voeren. In dit verband had de Franse de legatie gewezen op de in de verbon den Indochinese staten nog aanwe zige en niet gebruikte mankracht, die èn Frankrijk, èn deze staten zelf gaarne zouden aanwenden tot ver sterking der Franse Uniestrijdkrach ten. De gezanten van Vietnam en Cambodja hielden toespraken, waar uit duidelijk bleek, dat er tussen Frankrijk en de verbonden Indochi nese staten volledige overeenstem ming bestaat over de wijze, waarop een einde moet worden gemaakt aan de communistische agressie in Indo- China. Minister Foster Dulles verklaarde dc indruk te hebben dat men het ge heel over het besprokene eens was. THOREZ WIL TERUG. De Franse communistische leider Thorez heeft dc Franse ambassade in Moskou gevraagd hem te willen helpen bij het verkrijgen van een visum voor de doortocht door West- Duitsland voor zijn terugkeer naar Frankrijk, aldus heeft .een woord voerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken Vrijdag meegedeeld. Thorez is ruim twee jaar in de Sowj et-Unie onder medische behan deling geweest. Hij zal de terugreis per trein maken, aldus een medede ling van de Franse ambassade te Moskou. Het is nog niet bekend wan neer hü uit Moskou zal vertrekken. ZEGEN URBI ET ORBI. Volgens aloude gewoonte zal de H. Vader op het Hoogfeest van Pa sen van de buitenloggia van het Vaticaans Paleis de zegen „Urbi et Orbi" (aan de stad Rome en aan de wereld) geyen. Venvacht wordt, dat de H. Vader bij deze gelegenheid een belangrijke boodschap tot de we reld zal richten. Radio Vaticana zal de gebeurtenis op de normale golf lengten uitzenden. Talrijke radio-omroepverenigingen van verscheidene landen hebben ver zocht de zegen Urbi et Orbi te mogen relayeren. Russisch-Chinees handelsverdrag De Sovjet-Unie en communistisch China hebben een nieuw handels verdrag gesloten. Tevens hebben de ze landen een protocol ondertekend, waarin Sovjet Rusland aan de Chi nese vólksrepubliek huip toezegt bij de bouw van nieuwe electrische cen trales. De overeenkomsten, waarvan eerst thans mededeling werd ge daan, zijn reeds Dinsdag te Moskou bekrachtigd. Rusland zal Peking materiaal leve ren voor de metaalindustrie, de mijn bouw, de chemische industrie, de krachtcentrales cn het vervoerswe zen. Verder zal Rusland China land bouwmachines, fokvee en zaad ver schaffen. China levert aan Rusland lichte metalen, rijst, plantaardige oliën, vlees, oliezaad, tabak, thee, fruit, wol, jute, ruwe zijde, zijden stoffen, looi stoffen en andere goederen. Ontruiming of dood"! ruiming door de Britten van de Suez- Er hangt weer een crisrssfeer rond kanaal-zone het nodige bij. Premier de Brits-Egyptische betrekkingen. En generaal Naguib, die thans op rond- zij is het gevolg van de verklaringen,ff5 i,s.door Noordelijk Egypte, ver- I klaart keer op keer heftig, dat Egypte die de (thans in de Soedan vertoe- j de ontruiming van de Suez-zónc eist vende) Britse minister van Staat,„ontruiming of dood!" Selwyn Lloyd, gisteren in Khartoem j Pikant bij dit alles is, dat de Britse heeft afgelegd. Hij zei namelijk, datluchtmacht uit gans het Midden-Oos- ten een grootschepse, driedaagse ma niets de Soedan in de weg staat om n0euvre begonnen is met als doel: na de verkrijging van de onafhan- het testen van de paraatheid der Brit- I lijkheid toe te treden tot het Britse se troepen in de omstreden zóne. En ,\^0Q0nc defensie op Britse invitatie wordt deze oefc-vv cycua ucicuaic Gemenebest, zoals zv. India en Pa- ning bUgewoond door een aantal Rlkp. l;nï<> Egyptische officieren. i-uuc imic nT^b, ^rzftX' fn cüro I Donderdag besprekingen met minister Lloyd gaat j v00r dc defensiecommissie van voeren, daarbij de kwestie van de j Franse Nationale Vergadering ver Suez-zóne aan de orde zal stellen. Prins Bernhard dankt Amerika Z. K. II. Prins Bernhard, die thans een reis maakt door de V. S. om o.a. het Amerikaanse volk uit naam van het Nederlandse volk te danken voor de hulp, die het aan do slachtoffers van de watersnoodramp heeft geboden, heelt bij een plechtigheid in de Nederlandse ambassade te Washington ter afsluiting van de hulpactie in de V. S. ten bate van de slachtoffers, hekend gemaakt, dat in het geheel door de Amerikanen 2.253.287 dollar bijeen werd gebracht. Prins Bernhard ontving in de Nederlandse Ambassade vele verte genwoordigers van het Amerikaanse volk, die hem cheque's kwamen aan bieden. Hier ziet U Z.K.II. met Elaine Etrickland (9 jaar) en Peter Fairchild beide uit Alexandria. Elaine en Peter waren de vertegenwoordigers van de Amerikaanse jeugd. kistan ook gedaan hebben. Doch ook de Soedan zal stellig be- klaard, dat hij als bevelhebber van sproken worden. I de landstrijdkrachten van de NATO i Lloyd vertoeft op het ogenblik in in de midden-Europcse sector zal af- Heel Engeland zoekt ÏSeStag'dat dl moord, waar-de Soedan om ^^e^hedtn, die treden, indien ni,t spoedig voldoen- voor de vorige bewoner van de flat f^o^^Febr1 "jl he^accoord" inzake I de troePen ter verdediging van de veroordeeld is, in werkelijkheid ook ji. net accoora mzane door Christie is gepleegd. Christie de Soedan waarbij dit gebied na Elbe-linie tot zijn beschikking ge was toen de voornaamste getuige, een zekere overgangstijd zelfstandig- i steld zouder worden. Dit is althans Zoals bekend is één van de vier heid is toegezegd uit de weg te rui- slachtoffers de echtgenote van Chris- men- Officiële Egyptische kringen tie, de andere drie zijn jonge vrou-1 hebben echter te verstaan gegeven, wen, die gemakkelijk spoorloos kon- dat Lloyd er tot nu toe niet in is ge- den verdwijnen, omdat zij tot het ty- slaagd, de klachten van Egypte over pe behoorden van vrouwen, wier de tenuitvoerlegging van het verdrag verdwijning weinig opzien baart. weg te nemen. Niet alleen heel Londen met zelfs heel Engeland zoekt op het ogenblik naar de verdwenen kantoorbediende Reginald Christie, die ervan verdacht wordt vier vrouwen te hebben ver moord en die deswegen reeds de bij naam van „de Landru van Brilling ton Place" heeft gekregen. Zijn sig nalement is overal door de politie verspreid Scotland Yard is van me ning, dat Christie tot een speciaal type sadistische moordenaars behoort en verstandelijk niet toerekenbaar is. Men vreest danook, dat hij nieuwe misdrijven zal begaan als hij niet spoedig wordt gearresteerd. Nieuwe slachtoffers zijn tot nu toe niet gevonden, maar het is heel goed mogelijk, dat het getal van Christie's slachtoffers groter dan vier zal blij- Sovjet-nederlaag in V.N. De Verenigde Naties hebben het nieuwe Sovjetregiem van premier I Malenkof gisteren een grote neder laag in de internationale propagan da toegebracht door de communisti sche beschuldigingen over Ameri kaanse agressie van de hand te wij zen. Met 41 tegen vijf stemmen bij 14 onthoudingen verwierp de poli tieke commissie een Tsjechoslowaak- se resolutie om de Verenigde Staten te veroordelen wegens spionnage en pogingen om tot omwenteling aan te zetten in Sovjet-landen met gelden, welke het bureau voor de weder zijdse beveiliging (MSA) verstrekt. Het feit, dat het Sovjetblok er niet in geslaagd is andere dan de vijf eigen stemmen voor deze anti-Ame rikaanse cajnpagne te werven, komt in feite neer op een vertrouwensvo tum van de wereldorganisatie voor de V. S. Van de stemming onthielden zich het Arabisch-Aziatische blok. Israël, Argentinië en Guatemala. wagen, het gaat er hier alleen maar om, dat men bij de herdenking van deze honderd jaar van bisschoppe lijke vrijheid, deze les uit het ver leden weet te trekken. door leden van de commissie aan ver slaggevers medegedeeld. In een uiteenzetting van zijn me ning over het E.D.G.-verdrag, zeide had, de volledige toepasing van het supra-nationalc toezicht op dc strijd macht van de zes landen uit te stel len totdat een Euopees politiek ge zagsorgaan zou zijn gevormd. Naar Juin verklaarde, had de regering zijn de advies in deze kwestie niet aan vaard (het E.D.G.-verd: ag bepaalt, dat volledige supra-nationalc con trole binnen 18 maanden na bekrach tiging van het verdrag moet worden ingesteld). De leden van de commissie be oordeelden Juin':; houding tegenover het E.D.G.-verdrag verschillend. Dc socialistische oud-minister van Oor log, Max Lejeune, cn tegenstander van het verdrag, v.eide zeer tevreden te zijn over Juin's verklaring. Voor standers van not verdra« betoogden, dat Juin „onder zeker voorbehoud" zijn voldoening over het vcrurag had uitgesproken. Een lid van de commis- Grootscheepse schoonmaak in Stellendam begonnen Juin, dat hij de regering verzocht j *'e zc'dc. dat Juin voor 5C pet. voor en voor 45 pet. tegen het verdrag GEEN ARGENTIJNS VLEES. Dc Argentijnse regering heeft de uitvoer van vlees stopgezet, omdat oen tekort aan vlees bestaat voor de binnenlandse consumptie. Alle vleescon.serven die op het ogenblik in de fabrieken liggen op geslagen voor de uitvoer, zullen in het eigen land worden gedistribueerd. Het zal vermoedelijk twee of drie maanden duren voor de uitvoer van vlees kan worden hervat. In het door de watersnood iwaar getroffen plaatsje Stellendam op Flakkee is men druk in at weer om de sporen van het door het water achtergelaten vuil te verwijderen. Overal ter plaatse ziet men de mensen bezig met het reinigen van het huisraad en reddingsploegen zijn bezig met het leegpompen van ondergelopen kelders. Jj' Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 31 Maart geen audiëntie verlenen. 86.4 millioen gulden De stand van het Nationaal Rampenfonds was tot Don derdagavond totaal 86.4 MIL LIOEN GULDEN. Dit is ten opzichte van Woensdagavond een stijging van 800.000. JlavteÜje Denken is zo buitengewoon moei lijk, dat velen de voorkeur geven aan oordelen. Otto Weis's.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1