Lankmoedige rechercheur liet arrestant ontsnappen De derde ruk Overlevende van Nagasaki bedreef een wanhoopsdaad Herbert v. Raephorst zag men zelf de bijl hanteren mm. Specialisten en ziekenfondsen gaan proefproces uitlokken IWUKNSDAG 25 MAART 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Op 6 Januari van dit jaar kreeg een 31-jarige Amsterdamse recher cheur opdracht om een ongewenste vreemdeling in Limburg over de grens te brengen. De rechercheur is echter op de bewuste dag met de on gewenste vreemdeling een auto-ritje door Nederlant gaan maken en het slot was, dat de vreemdeling de be nen nam. Gisteren moest de rechercheur zich voor dit feit voor de Roermondse rechtbank verantwoorden. De officier van Justitie gaf een overzicht van de gehele toedracht der zaak. Verdachte had cp eigen ge zag bepaald, dat de reis naar Lim burg per auto zou geschieden. Op verzoek van de vreemdeling ging men echter niet rechtstreeks naar Limbuirg, doch reed men eerst even langs' een hotel in Noord wijk, waar de vreemdeling zich moest verkle den en waar hij een relatie moest spreken, die mogelijk nog zou kun nen bewerkstelligen, dat de uitwij zing ongedaan gemaakt zou worden. De relatie bleek echter in Noord- wijk niet aanwezig en men reed ver der naar Roermond, waar verdachte, te zanren met een tweede recher cheur en de vreemdeling naar een hotel toog. Hier poogde de vreem deling nogmaals om de relatie in Noordwijk aan de telefoon te krijgen. Toen hij door de telefoon hoorde dat deze relatie hem binnen de paar uur op zou kunnen bellen werd de twee de rechercheur bij de telefoon op post gezet en vertrokken verdachte en de vreemdeling voor een wande lingetje. Enige tijd later kwam ver dachte terug en verklaarde aan zijn coPega, dat de vreemdeling ontsnapt was. Uit getuigenverhoor meende de of ficier gisteren te kunnen conclude ren, dat verdachte zijn arrestant alle gelegenheid gegeven heeft om ontsnappen. Hij zou hem zelfs' kalm in een taxi hebben laten stappen en daarna de andere richting zijn uitge lopen. De officier eiste een jaar ge vangenisstraf. De advocaat was' het met deze zienswijze niet eens. Hij meende zelfs, dat er niets ten nadele van de rechercheur bewezen was' en eiste vrijspraak. De rechtbank zal over drie weken uitspraak doen. Van een vee-lading op de Rot terdamse veemarkt rukte zich gisteren een jong rund los en sloeg op hol. Een agent te voet en een te paard begonnen een achtervolging, nvaar nauwelijks meenden zij in de Dirk Smits straat het dier goed beet te heb ben, of het rukte zich weer vrij en sprong pardoes in de Rotte. Daar koerste het in het water heen en weer, totdat er een man met een roeiboot verscheen, die de pink ter hoogte van de Hei- neken's brouwerij, naar de kant dirigeerde. Daar was tenslotte de man van de bereden politie ook gearriveerd. Hij bukte zich voorover en greep 't horentouw. Maar juist op dat moment gaf het koebeest voor de derde maal een rukje, wat tot gevolg had, dat de agent hem in het water gezelschap moest houden, zij het ongewild. Eindelijk kwam ech ter de brandweer en die zorgde voor een happy ending. DE FATALE KAARTJES. De recherche der Nederlandse Spoorwegen heeft, gedeeltelijk in sa menwerking met dc rijkspolitie, thans klaarheid kunnen brengen in een aantal verduisteringen van geld en treinkaartjes op het station te Heege. In verband met deze malversaties die telkens slechts een gering bedrag betroffen, werd de stations-ambte naar J. H. aangehouderi; hij is thans weer op vrije voeten gesteld in af wachting van de verdere ontwikke ling der procedure. De recherche koesterde reeds ver scheidene maanden verdenking je gens H., doch zij kon geen voldoende bewijsmateriaal verzamelen, dat een arrestatie zou rechtvaardigen. Een belangrijke aanwijzing was het feit, dat verdachte op het station Eindhoven 2 treinkaartjes Heege Arnhem inwisselde, voorgevende zijn reis te hebben afgebroken; en op het station Heege werden drie kaartjes HeegeArnhe;n vermist. GALANTE DIEF Maandagmiddag zag de winkelre- cflierche van een groot warenhuis te Den Haag hoe een man de winkel uitstapte met 20 niet-betaalde zeem lappen onder zijn arm. De man beweerde, dit vrachtje uit hoffelijkheid jegens een danve, te dragen, maar de recherche vond het geen geloofwaardig verhaal en waar schuwde de politie, die in de man. de 62-jarige koopman H. J. U., een oude kennis' ontdekte. Zij hield op ruiming, niet in de winkel, maar in de maatschappij en borg de man in een klein vertrek. AMSTERDAMSE RECHTBANK Driemaal ging zijn bestaan ten gronde de. De overval mislukte en de man werd gegrepen. De officier van justitie te Utrecht eiste enige tijd geleden 2 jaar ge vangenisstraf tegen hem; toen de De rechtbank te Amsterdam hield rechtbank hem veroordeelde tot 12 zich gisteren bezig met een min of I maanden, waarvan 2 voorwaardelijk, meer vreemdsoortige zaak. Voor haar tekende de officier beroep aan moest verschijnen een man die zijn Du beroep diende gisteren voor de gehele leven een eerzaam burger ge- Amsterdamse rechtbank. Nadat ook weest was, maar door de oms.andig- bjer ;,ieI lijdensverhaal van de man heden, welke ut de oorlog voort- d revue gepasseerd was kon de of- vloeiden, het pad der misdaad had I tider chs^et het lichte vonnis van betreden. utrechtse rechtbank verenigen en x I vroeg bevestiging van het vonnis. De Voor de oorlog was verdachte, een rechfbank zai op 7 Aprii vonnis vel- 44-jarige Nijmegenaar, in Indie jen werkzaam. Tijdens de Japanse be zetting werd hij van zijn bedrijf op Java weggevoerd en belandde in Nagasaki, waar hij de atoomaanval meemaakte en overleefde. Na de oorlog weer terug op Java bouwde hij weer een nieuwe onder neming op, maar de politieke onrus ten, die daar na de oorlog heersten, beroofden hem opnieuw van zijn be staan en als berooide repatriant kwam hij enige jaren geleden in Ne derland terug, waar hij in Nijmegen poogde voor de derde maal 'n nieuw bestaan op te bouwen. De auto-zaak, die hij begon flo- reerde echter niet, omdat de man niet over voldoende kapitaal beschik- te en al spoedig stond hij dusdanig j bij zijn leverancier in de schuld, dat j hij de zaak moest opheffen. Hij ging in betrekking als chef van een werk- J plaats, doch ondertussen achtervolg de de vertegenwoordiger van zijn vroegere leverancier herd, die beta^ Leert de regels van de weg en past ze toe met overleg. Verbond voor Veilig Verkeer Berkelse arts voorlopig nie voor de rechtbank Voorlopig zal de arts uit Berkel, die ervan verdacht wordt het vorig jaar zomer zijn vrouw door vergiftiging van het leven te hebben beroofd, niet terecht staan, daar zijn verdediger een nieuw psychiatrisch onderzoek geëist heeft, benevens een diepgaand onderzoek op het gebied van vergif ten, die tijdens het onderzoek in deze zaak zoveel moeilijkheden hebben opgeleverd. Zoals men zich zal herinneren ver klaarde het psychiatrisch rapport, uitgebracht door prof. Carp, de arts volkomen toerekeningsvatbaar. TREINBEAMBTE WISSELDE SPOORKAARTJES IN De recherche der N.S. heeft als verdacht van verduistering van geld en spoorkaartjes op het station te Heeze (N. Br.) aangehouden de amb tenaar J. H., ten opziohte van wie reeds lang argwaan gekoesterd werd. De.recherche kreeg zekerheid toen H. aan het stationsloket te Eindho ven twee kaartes HeezeArnhem ter inwisseling aanbood. Deze kaartjes werden op het station te Heeze ver mist. H., die voorlopig op vrije voe ten gesteld is, schijnt niet volledig toerekenbaar geacht te kunnen wor den. VIJF EN VIER JAAR VOOR INBREKERS Vijf en vier jaar met aftrek is de straf, gistermorgen door het Amster dams gerechtshof opgelegd aan 73-jarige ketelmaker G. J. en de 58- jarige antennebouwer A. J. C. v. B., twee Amsterdamse recidivisten, die terecht hadden gestaan wegens in braak en dr'efstal in de Boerenleen bank te Ruigoord (gemeente Haar lemmermeer). De verdenk'ng tegen beklaagden was indertijd gerezen toen zij in ver band met een ander misdrijf werden verhoord. Ondanks bezwarende verklaringen van p' olijke getuigen en van hun celger 1 hielden J. en Van B. tot laats't vol aan het onderhavige mis drijf onschuldig te zijn. De veertien dagen geleden uitge sproken eis luidde bevestiging van 't vonnis van de Haarlems'e rechtbank, t.. zes jaar elk, met aftrek. De 50.000 zijn nooit terug gevon den. JMje te gxxwt uaox het (Ote&&efo Deze reusachtige vergroting van het huwelijk van Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh, beslaat de gehele breedte van het trottoir van Fleet Street in Londen. De foto zal per vrachtwagen naar Liverpool worden gebracht, waar zij een deel zal vormen van een kroningstentoonstelling, die daar momenteel wordt ingericht. Zó was Wassenaar I Bij het onderzoek naar de tijdens j dc beeldenstorm bedreven wanda den moest ook de baljuw van Was- ling van de schulden eiste en dreigde I senaar, toen ter tijd Jan Tijnsen, met een aanklacht wegens verduiste- j komen getuigen. Hij verklaarde dat ring. Dit bracht de man, die getrouwd is en vader van twee kinderen, ten slotte tot een wanhoopsdaad Hij kocht een revolver en begaf zich naar de automarkt te Apeldoorn, waar hij op stuntelige wijze een overval op een autoverkoper pleeg- Ruimtepost en gezwam in de ruimte V kunt het geloven of nietmaar deze twee in zilver geklede mannen, zijn twee „ruimte-postboden" van Mars, en de dame in het zwart, is hun vrouwelijke collegae van Venus. Zij hebben het Londense publiek in ver bazing gebracht, toen zij hun brieven „naar huis" postten in een normale brievenbus in Fleetstrect. De brieven droegen speciale postzegels, bestemd voor de „ruimtepost". De oplossing hiervan? David Franklin. Helga Wall- Row en John Forbes-Robertson (van links naar rechts) zijn in dienst van een zecpfirma, en maakten op deze originele wijze reclame voor deze instel ling. Men kan de postzegels verkrijgen in 32 verschillende soorten door het aankopen van stukken zeep van de bewuste firma. van Raephorst twee altaren had vernield: een in ce kapel van de fa milie Raephorst en het ander in de kapel van Cralingen. Andries Vincentz., metselaar, ge tuigde, dat Herbert Raephorst hem had willen overhalen de altaren te vernielen. Maar de man had gewei gerd op dat voorstel in te gaan, bang „daerdeur in scade te coemen" Toen hadden van Raephorst en een zekere mr. Cornelis zelf de bijl ge nomen en waren begonnen de alta ren te vernielen, daarna dwongen zy de metselaar het vernielingswerk voort te zetten en zelf droegen zij de stukken naar buiten. Herbert van Raephorst, de Was- senaarse beeldenstormer, was de zoon van Hendrik en Clara van Re- nesse. Zelf was hij getrouwd met 'n Honselaar en zijn huwelijk was kin derloos. Zijn eigen broer, die gees telijke was, was aan de kerk van Wassenaar verbonden als vicaris van het altaar ter ere van de Heilige Drieeenheid in de kapel van Cra lingen. In ballingschap Herbert stierf in ballingschap, waarschijnlijk in 1570. Vele adellij ke heren die niet helemaal onschul dig waren aan de beeldenstorm, hadden zich gedwongen gezien in ballingschap te gaan, toen Alva in ons land kwam en een streng on derzoek ging instellen naar de schuldigen. Wat we in Wassenaar zagen gebeuren, dat een afstamme ling van de oude adel, die zelf de kerk steeds begustigd had, zich te gen haar keerde en zich niet ontzag een stichting van zijn eigen voorva der te vernietigen, gebeurde ook wel elders. In Voorschoten dat eveneens tot de jurisdictie van de heren van Wasse- nare behoorde, werd Arent. v. Du- venvoirde gezien „mitte grauwe mantel opte manier van de Geusen". En Jacob van Wyngaerden en Jan Paets waren daar de heren, die met geweld probeerden, de hervormde leer in te voeren. Het grootste deel van de Wasse naarse kerkschatten had men tijdig in veiligheid kunnen brengen en wel naar België. (In 1525 was de erf dochter van Wassenaar, Maria, ge trouwd met Jacob Ligne uit Hene gouwen). Het slot van dit geslacht staat te Beloeil en Byleveld heeft zijn best gedaan om de oude Wasse- naarse kerkschat weer terug te vin den. Verdwenen schat Deze was immers slechts daar heen gebracht, met de bedoeling al les weer terug te geven, zodra de Nederlanden weer een katholiek land zouden zijn. Het bleek, dat de schat in de loop van de 18e eeuw verdwenen was. Op de oude inven tarislijst komen o.a. voor: een groot zilveren kruis met een reliek van het H. Kruis er in; 'n zilveren mon strans; een paisbord van ivoor in zilver gevat; een groot kruis van bergkristal in verguld zilver; zilve ren kandelaars; reliekenhouders met reliquieën; geborduurde zijden pa ramenten en geborduurd zijden an- tipendium. Dat alles was in 1724 nog aanwezig in Beloeil en in 1794, bij de komst van de Franse legers ver dwenen. De beeldenstorm van 1566 was een uitbarsting in deze streken, waar het reeds lang rommelde en waar verwarde denkbeelden al lang de mensen in de war hadden ge bracht. In 1517 was Luther in Duits land begonnen met zijn nieuwe leer stellingen te verkondigen. Veel aanhang vond zijn leer in de Ne derlanden niet; alleen wat meer in de stad Antwerpen, waar Duitse handelshuizen nederzettingen had den. In ons land traden er al vóór en tijdens Luther mensen op, reformatorische ideeën verkondig den en na 1520 zijn het de sacra mentariërs, die de genadewerking van de sacramenten ontkenden en ook de werkelijke tegenwoordig heid van Christus \.i de H. Eucharis tie loochenden. Tot hen behoorde o.a. Jan de Bakker, kapelaan Worden, die, in 1525, op bevel de inquisitie in Den Haag verbrand werd. Beschuldiging Velen van deze reformatoren beriepen zich op Wessel Gansfort, een leerling van de broeders van het gemene leven. Ten onrechte, want hij bleef volkomen orthodox, al had hij wel wat singuliers in zijn optre- Commissie van hoogleraren zijn onderzoek begonnen Zoals vele zaken, is ook het ge- vaardigde prijzenbeschikking. schil tussen specialisten en zieken fondsen, dat begin van dit jaar ont brandde, door de ramp, welke Neder land getroffen heeft, tijdelijk op de achtergrond geraakt. Dit wil echter in het geheel niet zeggen, dat dit geschil inmiddels tot een oplossing gekomen is. De par tijen hebben de door hen ingenomen standpunten niet verlaten en dezer dagen zal men een proefproces uit lokken, waardoor het geschil door de hoogste rechtscolleges zal worden be oordeeld. Zoals men zich zal herinneren kon den verschillende specialisten zich niet verenigen- met de betalingsrege ling, zoals die door de ziekenfond sen werd toegepast. Toen intern overleg geen oplossing bracht, beslo ten enige artsen in Tilburg en Breda de zaak te forceren en eisten van hun patiënten contante betaling op basis van de door de minister uitge- den en heeft Kij, zij het onbewust, de hervorming helpen voorbereiden. Merkwaardig is, dat pastoor Hoek van Wassenaar ber.cihuldigd werd van een aanhanger te zijn van Wes sel Gansfort. Het is onbewezen ge bleven of dit werkelijk het geval is geweest. Deze geleerde Wassenaarse pastoor was van moeder's zijde een oom van de niet minder geleerde Martinus Dorpius, geboortig uit Naaldwijk, professor in de theologie te Leuven, die optrad als verdediger van de in die dagen zo sterk aan gevallen Moederkerk. Pastoor Hoek vermaakte enkele inkomsten aan de Wassenaarse kerk en bedacht bij testament ook de Warmondse kerk met een gift van 40 ponden, waarschijnlijk wel, om dat zijn neef, Maerten Dorpius daar pastoor was. Na de troebelen van de beelden storm kon pastoor Woutersz weer zijn ambt uitoefenen in zijn Wasse naarse paochiekerk, zij het niet meer voor lange tyd. In 1573 werd zijn kerk door rondtrekkende en plunderende Leidse troepen ver brand. Waarschijnlijk bleef de pas toor in Wassenaar wonen; hij kreeg van de Staten van Holland een klei ne jaarwedde, gelijk dat de gewoon te was, op voorwaarde, dat hij zioh van elke uitoefening van zijn ambt zou onthouden. Daarmee kwam een einde aan de Middeleeuwse parochie van Wasse naar. Voor de zeer talrijke katholie ken brak de tijd aan, waarin zij al leen maar heimelijk in schuilkerk- jes hun godsdienstplichten konden waarnemen. Hun oude kerk lag in puin en werd in 1581 gedeeltelijk gerestaureerd ten dienste van de protestante eredienst. Hun oude, kerkelijke goederen, o.m. 13 morgen land, erfpachtén, huizen, enz., wer den geconfisceerd. De oude pastoor Woutersz mocht levenslang nog de inkomsten blijven genieten van een boomgaard, die tot de pastorie had behoord. Daar deze gang van- zaken een ieder onbevredigend voorkwam, heeft de vereniging van Ned. specia listen naast het uitlokken van het proefproces thans cok besloten het geschil voor te leggen aan een com missie van hoogleraren, die zal na gaan, welke basis voor de specialisten moet gelden, alle factoren van econo mische en sociale aard in ogenschouw genomen. Het is duidelyk, dat een dergelijk onderzoek enige tijd zal vergen, maar ir. belanghebbende kringen verwacht men, dat de commissie in de tweede helft van dit jaar met haar werk zaamheden klaar zal komen, waarna zij een advies zal uitbrengen. Zowel de Landelijke Specialisten vereniging, als de diverse ziekenfond sen schijnen dit advies als bindend te willen beschouwen Doch de moei lijkheid schuilt momenteel nog bij de Ziekenfondsraad, die op verschil lende manieren gepoogd heeft het verzet van de Zuidelijke specialisten te breken en daarin.tot haar mis noegen niet geslaagd is. Men verwacht, dat betrokken par tijen een eventuele regeling van te rugwerkende kracht vanaf 1 Januari 1953 zullen laten gelden. IN HET VOORJAAR OP NIEUWE SCHOENEN. In een gans andere sfeer dan tot nu toe, heeft het Modecentrum voor de schoen- en lederbranche aan de pers zijn nieuwe collecties laten zien. Ook al kunnen we niet bepaald zeg gen, dat er revolutionnaire wijzigin gen in de schoenenmode zijn aange bracht, de variatie is nochtans zozeer verrassend, dat de dames in de ko mende dagen met spiedende ogen de etalages in eigen woonplaats zullen bekijken om er de snufjes, die zo juist de schoenenfabrieken hebben verlaten, na te gaan. De taak, die dan de winkelier heeft, is uiteraard niet de onze. Onze taak is het, op de mode nieuwtjes te wijzen en dan maar meteen te vermelden, dat het Neder landse schoenenfabrikaat steeds meer in het buitenland-wordt verbreid. Onze uitvoer is thans reeds 22 per cent, zo werd ons medegedeeld, tegen vroeger nauwelijks 4. En men voegde er aan toe, dat tal van modieuze schoenen, die men in Parijs in de etalages van de Champs Elysees ziét liggen, van zuiver Nederlandse ma- kelijk zijn. Dat verbaast ons niet na wat de mannequins ons „aan de voeten" hebben laten zien. Naast de flat is thans ook het semi-sportieve schoei sel in trek, maar dan met lage hak, licht en vooral zeer buigzaam. Het geklede genre nijgt naar spitsere leestvorm en de a-symmetrische lijn. Kersenrood zal een gewilde kleur voor het sportieve schoeisel blijken te zijn, maar ook roomkleur. In het geklede genre is natuurlijk zwart in trek, maar toch ook pastelkleuren. Aparte snufjes vormen de dames schoentjes met verzonken hak of met schuimrubber bewerkt, lakschoentjes met plissering en volwaardige steun- schoenen, ook in de sportieve mo dellen. En om de heren niet te vergeten: er is toenemende vraag naar lichte re kleuren en het type is afgestamd op de Italiaanse mode, namelijk spit ser van leest, geheel effen of met eenvoudige versiering en met zeer soepele zolen. Natuurlijk worden ook verder de kolossen van schoe nen gedragen, plompe modellen met rupsbanden en al! Overigens moge aan de heren worden gezegd, dat men bij een blauw costuum geen bruine schoenen draagt. Er ging een applausje op onder de aanwezige fa brikanten, toen de inleider vertelde, dat zwarte herenschoenen nog altijd zeer gedistinueerd staan. Om tenslotte tot de dames terug te keren: suede pumps met glacé garnering zijn modern in dit voor jaar en ook muiltjes in allerlei soor ten.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8