Centrum van Staatkundige Vorming De snelle hulp in rampgebied spaarde millioenen guldens 72500 evacué's Communist trad uit de partij maar niet uit de gemeenteraad Kerkschatten uit het Vaticaan Tolloos langs St. Maartensdijk Minimum-kwaliteitseisen voor tuinbouwproducten ROVERS HEBBEN EEN HARD BESTAAN IN NEDERLAND Se w-ondextyhe aaontuxen van Ji apple SiappxJ, (2) WOENSDAG 25 MAART 1953 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Bracht bijna 50 rapporten uit Door het Centrum voor Staatkun dige vorming rijn sedert de oprich ting tot einde 1952 bijna 50 rappor ten uitgebracht. De lyst ziet er als volgt uit: 1. Ontwerp van een staatkundig urgentieprogram. December 1945. 2. Advies betreffende het electo raal optreden der katholieken, met toelichting. December 1945. 3. Ontwerp van richtlijnen voor een katholiek staatkundig program. Februari 1946. 4. Proeve van een ontwerp van Wet op de bedrijfsschappen en de Sociaal-Economische Raad. Mei 1946. 5. Het Nationaal Welvaartsplan. Januari 1947. 6. Het kleine-boerenproblem in Nederland; rapport van de Commis- sie-Dewez. Augustus' 1947. 7. Processievrijheid; huidige rechts toestand; voorstel tot wijziging van artikel 177 van de Grondwet Octo ber 1947. 8. De Nederlandse Bank; wijziging van haar statuut; rapport van de Commissie-Van Campen. Januari '48. 9. Statuut van de Nederlands-In donesische Unie; proeve van hoofd lijnen. Februari 1948. 10. Voorlopige aantekeningen van de Commissie-Van Nispen tot Seve- naer bij het ontwerp van Wet op de economische delicten, ingediend bij de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal op 22 Sept. 1947. Februari 1948. 11. Samenwerking van gemeenten; wijziging der wettelijke regeling ge wenst? Raoport van de Commissie- Van Elk. Maart 1948. 12. Proeve van een ontwerp van Wet op het verlenen van kinderbij slag aan zelfstandigen; rapport van de Commissie-Michielsen. April *48. 13. Kinderbijslag voor de in loon dienst werkende, ongehuwde moe der of tegemoetkoming uit anderen hoofde voor het onderhoud en de opvoeding van haar kind? Advies van de heren Prof. mr. W. J. A. J. Duynstee C.ss.R., prof. dr. J. A. Schellekens O.P. en prof. mr. J. J. M. van der Ven. Juni 1948. 14. Proeve van doelstellingen van de strijdkrachten van het Koninkrijk der Nederlanden. October 1948. 15. Richtlijnen voor een nieuw ra- diobestel. November 1948. 16. Het tekort aan hulp in de huis houding. Maart 1949. 17. Ontwerp v>an Wet op de lees bibliotheken; rapport van de Com- missie-Cals. Mei 1949. 18. Actuele belastingvraagstukken; rapport van de Commissie-Teulings. Augustus 1949. 19. Wettelijke maatregelen tot be perking der veelvuldige echtschei dingen. November 1949. 20. Opheffing van de handelings onbekwaamheid van de gehuwde vrouw; aanbevelingen van de Com- missie-Swane tot wijziging van het desbetrefende wetsontwerp. Febr. 1950. 21. Overheid en openbare zeden. Maart 1950. 22. Wettelijke regeling van het kleuteronderwijs; eerste gedeelte van het rapport der Commissie-Eg- germont April 1950. 23. Reorganisatie van rechtspraak in Nederland. April 1950. en prof. dr. L. G. J. Verberne in de bijeenkomst ter herdenking van het eerste lustrum van het Centrum voor Staatkundige Vorming op 2 September 1950. October 1950. 31. Herziening van de organisatie der politie; enige aanbevelingen van de Commissie-Ter Veer. Dec 1950. 32. Buitengewone bevoegdheden van het burgerlijk gezag; rapport van de Commissie-Van Nispen .tot Sevcnaer. Februari 1951. 33. Bedrijfsrechtspraak; richtlijnen voor een wettelijke regeling. April 1951. 34. Herziening van de Successie wet; rapport van de Commissie-Van Hoof inzake het ontwerp Successie wet 1948. Mei 1951. 35. De Voorontwerpen Vestigings wet en Bedr ij fs vergunningen wet '51. Juli 1951. 36. Verplichte oudersdomsverzeke ring; grondslagen van een wettelijke regeling. Augustus 1951. 37. Arbeid van de gehuwde vrouw buiten haar gezin; is het wenselijk door overheidsmaatregelen deze ar beid in te perken? Augustus 1951. 38. Het ontwerp van Wet toezicht op het credietwezenrapport van de Commissie-Groeneveld. Aug. 1951. 39. Wettelijke regeling van het kleuteronderwijs; tweede gedeelte van het rapport der Commissie-Eg- germont. October 1951. 40. Samenstelling en werkwijze der Staten-Generaal; rapport van de Commissie-Witteman. Nov. 1951. 41. Stichtingen; richtlijnen en nor men voor een wettelijke regeling: rapport van de Commissie-Petit. Mei 1952. 42. Grondslagen der onderwijs-or- ganisatie; rapport van de Commissie- Stokman. Mei 1952. 43. Eed en belofte; zienswijze op het gelijknamige rapport van een commissie, ingesteld door het Huma nistisch Verbond. October 1952. 44. Dividendbeperking; rapport van de Commissie-Groeneveld be- trefende het ontwerp van Wet tot verlenging van de dividendbeper king. November 1952. 45. Herziening van de Jachtwet 1923; rapport van de Commissie-Ne- derveen. December 1952. 46. Het ontwerp van Wet op de vervreemding van landbouwgron den; interim-rapport van de Com- missie-Thurlings betreffende het vraagstuk van de landbouwkundige toetsing van koopovereenkomsten. December 1952. 47. Loonpolitiek; rapport van de Commissie-Thurlings. December '52. 42ste lijst slachtoffers watersnood Het informatiebureau van het Ne- derlandsche Roode Kruis heeft giste ren een 42e lijst van geborgen en ge- identificeerde slachtoffers van de wa tersnood uitgegeven, luidende: DEN BOMMEL. Brys, leendert, geb. 16.10.18. DREISCHOR. van Bloois-Kloote, Zegerina, geb. 30.9.75, weduwe van A. L. van Bloois; Koggebrand, Kornelis, geb. 14.6.75. FIJNAART. Lips, Bastiaan, geb. 23.1.47. KORTGENE. Barentsen, Willem geb. 5.1.65; Ba- rentsenRooze, Johanne Martina, geb: 2.2.01. MIDDELHARN1S. Hoogmoed, Jacob, geb. 26.10.80. NIEUW-VOSSEMEER. Jeroense, Willy Fieternella, Jaco- mina, geb 23.11.45-, de Klerk, Wilhel mus, geb. 24.5.94; Nijssen- Marijn, geb. 8.11.85; van Someren, Jacobus, geb. 2.11.51. NIEUWERKERK. Smallegang-Kloet, Maatje, geb. 24.11.70, weduwe van Jacobus Smal- legang. OUDE TONGE. de Boet, Jacobus, geb. 16.4.08; de boet. Marinus Jozef, geb. 21.2.42; Bruinse, Arendje, geb. 10.12.36; Dek ker, Pieter Jacobus Arij, geb. 8.11.12; Groenendijk, Josina, geb. 26.7.36; Hameeteman Pieternella Johanna, geb. 8.11.13; Knops, Willempje, geb. 5.12.39; Koert, Jacob, geb. 31.1.46; Koole, Jacob, geb 30.11.36; de Laat Johannes Hendrikus Nicolaas, geb. 26.4.47; Mys, Willem, geb 9 5.46; Stoop, Johanna, geb 31.1 16; Donker sloot-Munters, Willemina, geb. 9.7.84; Brands-Cornelia, geb. 4.2.39; Tuns, Anthonie Franeiscus, geb. 4.6.38; de Vos, Arend, geb. 25.9.43; Zielsvan Bierst, Alida, geb 13 9.18. OUWERKERK. Bogerd, Anthonie geb. 6.3.88 te Nieuwerkerk; Hendrikse Pieter Je- remias Maarten, geb. 26.8.39. STAVENJSSE. Hage-Klippel, Maatje Helena, geb. 1.3.19; Leenhouts-Plansoen, Maatje Janna, geb. 27 2 13, echtgenote van Marinus Leenbouts. ZUIDLAND. Aanvulling op 4e vcrlieslijst, d.d 7.2.53, blz. 7., thans geborgen, van Eersel, Jacob Leendert, geb. 18.8.51. Hulpploegen herstelden in vier weken 750 tractors commissie noodvoorziening I e.d. goeddeels herstelden en voor landbo jwwerk-uigen, die kort na de verder bederf behoedden, blijkt, dat ramp van 1 Febrnar, aan bet werk hard gewerkt is. Definitief herstel ?ng. °m de ,1®°r oen waarde van van de machihes werd aan de eigena- 24. Wereldomroep; richtlijnen voor tientallen millioenen onder water ren overgelaten De geborgen en ge ren nieuw wettelijk bestel; rapport j staande tractoren, maaidorsers en conserveerde machines vertegenwoor- ysn de Commissie-De Waart Jun. andere landbouwwerktuigen voor digen een waarde van vele miUioe- 1950. vernietiging te behoeden, is er in ge- 25. Cultuurpolitiek; beginselen en slaagd snelle en doorgaans afdoende richtlijnen. Juli 1950. i hnlp te bieden. 26. Herziening der pachtwetgeving; De commissie werd gevormd door rapport van dc Commissie-Van Nis- j de Wageningse instituten, de Stich- pen tot_Sevenaer. Augustus 1950. j ting voor de Landbouw en de tech- 27, Grondslagen voor een wette- nische organisaties van landbouw- reeds drie ploegen uit Wageningen Ira roffoliniT Ra rTra— AnRViAi/Ic i THEt liet reClQlïlwE vVefk nP71ff. nen gul De technische hulpploegen stonden ter beschikking van de provinciale voedselcommissarissen. Voordat de commissie aan het werk toog, waren üjke regeling van de gezondheids zorg. September 1950. 28. De Nederlandse politiek ten op zichte van Duitsland; capport van de Commissie-Rooi vink. Sept. 1950. 29. Het vraagstuk van het over tollige overheidspersoneel; werkge legenheid maatregelen te zijnen behoeve. September 1950. 30. Katholicisme, verdraagzaam heid en democratie naar Nederland se verhoudingen; redevoeringen uit gesproken door mr. dr. J. J. Loeff Auto's op petroleum Minder olie; meer belasting Driehonderd taxi's, personenauto's, vracht- en bestelauto's lopen, op het ogenblik proef met een petroleum- vergasser op een benzinemotor. Deze vergasser, die .Cargas" wordt ge noemd, van een constructiewerk plaats (Koppens) te Someren, zou alle nadelen, die tot dusverre aan het gebruik van vergaste petroleum ir. benzinemotoren kleefden, missen. Honderdduizenden kilometers zijn reeds gereden zonder dat de moto ren meer sleten, dan bij gebruik van benzine, aldus de ontwerper. De automotoren worden gestart met benzine en daarna op de ver gasser omgeschakeld. Aangezien pe troleum veel goedkoper is, dan ben zine, kan, hoewel de motorrijtuigen belasting bij gebruik van petroleum wordt verdubbeld, boven een te be palen aantal kilometer het gebruik van vergaste petroleum grote voor delen opleveren. Aan de Cargas-installatie kleven, voor zover onafhankelijke deskun digen thans kunnen bepalen, geen nadelen voor de motoren meer. Wel is gebleken, dat de maximumsnel heid by petroleumgebruik tien per cent lager ligt, dan bij gebruik van benzine. Dit komt ongeveer overeen met een vermindering van twintig rocent van het motorvermogen. Hel obruik van de vergasser had bij de t nu toe gehouden Droefnemingen geen nadelige invloed op het olie- verbruik der benzinemotoren. werktuigenproducenten en -handela- j met het reddinS£ ,verk bezig, ren. Snej werdei» e^hnische ploegen, voorzien van voldoende materieel, aresdschappen en verder hulpmid delen, als oliën en vetten, samenge steld. Op 10 Februari vertrok de eer ste ploeg. Kort nadien waren reeds 31 hulpploegen, waarvan 13 met kraanwagen waren uitgerust, aan de slag. Z olang tracto-en. maaidorsers en an dere landbouwwertuigen onder wa ter staan is de kans op radicale ver nietiging met zr groot, dan wanneer zij droog komen te staan. In dat ge val zijn zij bijzonder sterk aan cor rosie onderhevig. Waar plaatselijke garages en sme den het werk lot conservering van het drooggevallen of opgeviste ma terieel aankonden, hebben de hulp ploegen niet gewerkt Uit het feit, dat zij in ongeveer vier weken tijds ruim 750 tractoren en maaidorsers, alsmede vele kleinere machines als maaimachines, binders, vlastrekkers Het aantal tengevolge van de wa tersnood geëvacueerde personen be droeg op 1 Maart 72.500, van wie 29.500 uit Zuidhollandse, 30.000 ui* Zeeuwse en 13.000 uit Noordbrabant se gemeenten. Van de 115 gemeenten van waaruit mensen naar elders moesten vertrek ken waren er 35 waar meer dan 50 pet bij deze evacuatie was betrok ken en hieronder achttien (vijf op de Zuidhollandse en dertien op de Zeeuwse eilanden) waar 90 pet. of meer der inwoners elders moesten worden ondergebracht. Op 1 Maart waren in 711 van de 1014 gemeenten evacué's gere gistreerd. Zij waren echter overwe gend gehuisvest in Zuid-Holland (30.000), Noord-Brabant (19.000) en Zeeland (11.000) en voorts in de pro vincies Utrecht (6.300) Noord-Hol land (2.500) en Gelderland (2.300); 1.400 vonden in de vier noordelijke provincies een tijdelijk onderdak. Veiling kunstvoorwerpen: Ruim 35 duizend voor Rampenfonds Ook vandaag is eerst na midder nacht de Rampenfonds-kunstveiling in het Haagse Gemeentemuseum be ëindigd. De totale opbrengst van het twee dagen veilen der geschonken kunstvoorwerpen ten bate van het Rampenfonds bedraagt 35.615. Dit resultaat heeft de verwachtin gen van de organisatoren ver over troffen. De voorzitter van het lan delijk uitvoerend comité, van deze actie, de heer D. F. Lunsingh Scheur leer, rijksinspecteur voor roerende monumenten, heeft de veiling met een dankwoord gesloten. CAPUCIJNER ORDE BLOEIT. Volgens een statistiek van het Ge neralaat van de Orde der Capucünen telt deze orde, die over de gehele we reld is verspreid, thans 14.458 leden. Dit is in vergelijking met 1946 een vooruitgang van 649 leden. De orde bestaat thans uit 8.309 priesters, 2.082 geprofeste studenten in de filo sofie en theologie, 3.071 broeders. 555 novicen en 225 postulanten. De orde beschikt over 1.097 huizen. In 1952 vraren 1.150 Capucijnen werkzaam in 46 missie-gebieden; dit betekent een toeneming van 162 Capucijner missionarissen. Het aantal missiege bieden is sindsdien met 6 uitgebreid. PATER A. BRINKMAN C^sJL BEDIEND. De gezondheidstoestand van pater A. Brinkman C.S.S.R., oud-directeur van het retraitehuis te Seppe. is zoda nig verergerd, dat hem in het St Cle- mensklooster te Noordwijkerhout, waar hij verpleegd wordt, de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden zijn toegediend. Burgemeester feliciteerde hem Zo de Communistische Party in Nederland ooit een goede tijd ge kend heeft, dan behoort deze mo mentcel toch wel finaal tot het ver leden. Hier en daar worden de lid maatschappen opgezegd en het be loerde voor de C.P.N. althans is, dat juist die erg vooraanstaande en in het oog lopeDde figuren hun vertrouwen in de partij opzeggen. In de afgelopen maanden hebben al verschillende raadsleden van de communistische fracties hun partij vaarwel gezegd en onder hen be vond zich o.m. het gemeenteraads lid Zuidersma uit Beverwijk. Hoewel de heer Zuidersma op 5 Februari tijdens de rampdagen van Nederland zijn lidmaatschap opzegde, vertelde de ..Waarheid" in een lastercampagne, die ter ere van haar ex-lid gespuid werd dat het gemeenteraadslid al in Januari door het partijbestuur geroyeerd was. Tevens eiste de fractie-voorzitter van de communisten in de Bever- wijkse raad, dat de heer Zuidersma zijn zetel ter beschikking van een 8ndere comunist zou stellen. Gisteren heeft het bekeerde lid de ïaad duidelijk gemaakt, dat hij er niet aan denkt, om zijn zetel te ver laten. Hij is bij de verkiezingen met zeer veel voorkeurstemmen ge kozen, dus acht hij het prijsgeven van zijn zetel een onrecht ten op zichte van zijn kiezers. De ex-communist legde ook nog een verklaring af, waarom hij uit de partij getreden was. Hij sprak over een Gestapo-achtige spionnage, waar hij maandenlang het slachtoffer van geworden was, over laster- en haat campagnes, die door de lieftallige redactie van „De Waarheid" in het door haar geredigeerde blad werden opgenomen, waarin zelfs zijn privé- leven betrokken werd. Enfin, het was allemaal zo onsma kelijk geweest, dat de man geen prijs meer stelde om lid te zijn van zo'n doorluchtige partij. De voorzitter van de CPJJ.-frac- tie van de Beverwijkse raad had na tuurlijk een geheel afwijkende me- ning over het geval. Alhoewel de ex-communist nog niet van sabotage en plutocratische spionnage beschul digd werd. was het toch niet al te best wat hij allemaal gedaan had en daarom kon de fractie-voorzitter heus geen verantwoording voor de beleidsdaden van zijn vroegere ka meraad dragen. De burgemeester sloot het opge wonden betoog met de lakonieke op merking, dat hij de heer Zuidersma slechts kon feliciteren met het feit, dat hij in Nederland woonde. Regering garant voor revalidatie-centrum Na een jaar sluiting per 1 Mei weer''geopend Gedurende bijna een jaar staat te Leersnm een verpleeginrichting, waar 165 invalide Nederlanders een revalidatie-tlierapie kunnen onder gaan, vanwege een onvermijdelijk exploitatietekort bij een eventuele ingebruikneming, ledig. De regering heeft thans besloten dit centrum, dat bekend is onder de l naam „De Hoogstraat" wederom in gebruik te stellen, door zich garant te verklaren voor het geïnvesteerde kapitaal en tevens voor alle exploi tatietekorten. Bij het vernemen van dit besluit heeft het bestuur van de stichting besloten het centrum on middellijk weer voor de ontvangst van patiënten gereed te maken, zo dat per 1 Mei „De Hoogstraat" weer bewoond zal zijn. Kunstschatten uit het Vaticaan, welke nog nimmer buiten Rome zijn geweest, zullen deze zomer voor de eerste maal in Nederland worden ten toongesteld in de zalen van het Haag se Gemeentemuseum. Het hoofd van de afdeling reli gieuze kunst van het Vaticaan, mgr. Giovanni Constantini heeft aan de directie van het museum alle mede werking toegezegd. Er komen vele kostbare stukken, niet alleen uit het Vaticaan, maar ook uit Milaan, Ve netië en Pisa. Er zal een overzicht worden gebo den" van de christelijke kunst tot de baroktijd. Men verwacht o.a. de oudst bekende vrijstaande plastiek van Christus als goede herder, met het verloren schaap dat als een der allergrootste monumenten van de Christenheid geldt Het dateert uit de 2-3e eeuw na Christus. Voorts zal er een sarcophaag zijn, waarin destijds de eerste christenen werden begraven, het gouden kruis van Justinus II, keizer van Byzan tium, een kunstwerk van onschatbare waarde. Verder zijn christelijke ivoren' en ampullen toegezegd uit de eerste eeuwen der jaartelling, borduurwer ken cn weefsels, beeldhouwwerk en schilderijen uit de vroege middel eeuwen. Als bijzondere attractie zal het Va ticaan ook het portret van de enige Nederlandse paus, Adrianus VI. zen den, de leermeester van Karei de Vijfde. Op 27 Juni zal de expositie wor den geopend, zij duurt tot einde Sep tember. Er wordt grote belangstel ling verwacht uit alle delen van Europa. Naar het ANP verneemt is nog vóór 1 April een Koninklijk Besluit te verwachten, waarbij goedkeuring wordt verleend aan het besluit der gemeente Maartensdijk tot opheffing van de beide tollen op de weg UtrechtHilversum. Met 1 April des ochtends 11 uur zullen beide tollen, die langjarige obstakels voor het verkeer waren, verdwenen zijn. Er zijn, naar de ANWB meedeelt, thans nog zeven tollen in Nederland over, waarvan bij drie geen tolgel den meer geheven worden. Van de resterende vier zijn er twee belang rijk voor het verkeer. nJ. die te Lei- muiden in de huidige verbinding Alphen aan den RijnHaarlem en de veel omstreden tol aan het War- monder-hek, aldus bericht de ANWB Paasverlof voor militairen Ter gelegenheid van Goede Vrij dag en Pasen worden voor de Ko ninklijke Landmacht en de Lucht macht verloven verstrekt die in het algemeen zullen lopen van Donder dag 2 April tot Dinsdag 7 April. Voor sommige scholen en onderde len, die van dit verlof geen gebruik kunnen maken kan een overeen komstig aantal werkdagen buiten gewoon verlof, aansluitend aan een Zondag, worden verleend. VLUCHTELINGEN NAAR ,J)E ROZENHOF" Het landgoed „De Rozenhof' bij Aimen, is door de Nederlandse rege ring aangekocht. Het zal, nadat het verbouwd is, als onderdak dienen voor vluchtelingen uit de Oostzone van Duitsland. „De Rozenhof" is" lange tijd in ge bruik geweest als hotel. Het laatste jaar stond het gebouw leeg. Centraal Bureau Tuinbouwveilingen Na de openingsrede vap de voor zitter van het Centr. Bureau van de Tuinbouwveilingen, de heer M. Prins, werd het uitvoerig jaarverslag van de secretaris, mr. R. M van Reenen te 's-Gravenhage goedgekeurd Even eens werd het financieel beleid over 1952 aanvaard. De exploitatiereke ning over 1952 sluit op een bedrag van ruim 525.000 met een batig saldo van bijna 60.000. De begroting voor 1953 werd goedgekeurd. Deze sluit op 'n bedrag van ruim 500.000 met een batig saldo van 21 000 De contributie werd vastgesteld op 1/10 van de omzet. Goedgekeurd werd het beleid van het bestuur t.a.v. het z,g. afzetfonds". Voorts besloot men 0.7 van de op brengst van de aanvoer in het afzet fonds te storten. Eveneens keurde men het bestuursbeleid ta.v. de mi- mimumprijsregelingen goed Op een vraag werd van de be stuurstafel geantwoord, dat niet te vrezen is, dat de overheid wel eens minimumprijsregelingen zou kunnen verbieden. IntegendeeL Besloten werd het stelsel van dc minimum- prijsregelingen in de perioden April 195331 Maart 1954 verder tot uit voering te brengen zonder daarin principiële wijzigingen aan te bren gen. Uit de vergadering kwam de wens naar voren de minimumprijzen met 10 a 20 te verhogen. Van de be stuurstafel werden hiertegen bezwa ren aangevoerd. Verhoogde mini- Moedige kassiers doen overvallen mislukken Het overvallen van banken wordt hoe langer hoe minder een lucratief bedrijf voor de roverij in ons goede vaderland, want het blijkt de laatste tijd herhaaldelijk, dat de kassiers en andere bank-employé's veel te dap per zijn om de rovers enig succes te gunnen. Zo is Maandagavond in een klein dorpje bij Groningen weer een ro ver van een koude kermis thuisge komen. De kassier van de Coöpera tieve Boerenleenbank te Deinum maakte in de late avonduren na een dringend gebel, voorzichtig het luik je van zijn voordeur open en zag tot zijn opperste verbazing hoe door het luikje een hand gestoken werd, waarin zich een vervaarlijke revol ver bevond. Resoluut greep de kassier de hand beet en alhoewel hij toch wel even langs de zeis van de dood liep de revolver was geladen en een kogel scheerde hem vlak langs het hoofd wist hij de rover zijn revolver afhan dig te maken, waarop deze ijlings de benen nam en op een fiets in het duister verdween. De politie heeft onmiddellijk een uitgebreid onder zoek ingesteld. mumprijzen zouden de teelt uit haar evenwicht kunnen brengen. Ook zou den de binnenlandse afzet en de ex port geschaad kunnen worden. De vergadering verenigde zich vervolgens met een voorstel van het bestuur om dit te machtigen (na daaromtrent advies te hebben inge wonnen van een voor ieder product in te stellen deskundigen commissie), minimum-kwaliteitseisen vast te stellen voor de producten, die op de aangesloten veilingen verkocht wor den. De aangesloten veilingen zijn ver plicht: de bedoelde minimam-kwali teitseisen te handhaven in die zin, dat zij geen producten vooi de bin nenlandse verse consumptie mogen verkopen, die niet ran deze mini mum-kwaliteitseisen voldoen. De producten, welke niet aan de gestelde minimum-kwaliteitseisen voldoen, zullen moeten worden ver nietigd, tenzij bestemming voor vee voeder of verwerking gevonden kan worden in welk geval de opbrengst dezer producten op de normale wijze aan de betreffende aanvoerders kan worden uitbetaald. Het is de bedoeling de regeling soepel toe te passen en voorlopig slechts met enkele producten te be ginnen. Als voorzitter werd nerkozen de heer M. Prins te Honselerdijk, zulks met algemene stemmen. Tenslotte besloot de vergadering 500.000 ter beschikking van het rampenfonds te stellen en eventueel verder gelden beschikbaar te stel len, voorzover deze voor hulpverle ning in de kring der veilingorganisa tie mochten nodig blijken. De bijdra ge bestaat uit een gift van 400.000 en voorts uit een tiental Oostenrijkse houten huizen, die reeds ii, het be zit van het centraal bureau waren. UITLEVERING VAN UIT BREDA ONTSNAPTEN KWESTIE VAN TIJD" Het is nu nog moeilijk te zeggen hoeveel tijd de uitlevering van Bik ker en Faber, twee van de zeven uit Breda naar Duitsland ontsnapte oor logsmisdadigers, zal vorderen, aldus delen de ministers Beyen en Luns mee. Op 29 Januari bevestigde de Duitse Bondsregering de ontvangst van de nota, waarin de Nederland se regering de uitlevering van dit tweetal verzocht Van Duitse zijde wordt echter meegedeeld, zo heet het in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van buitenlandse zaken, dat spoe dig een gunstig resultaat zal worden bereikt. 97 Huiverend ging Koppie, toen het vliegtuig weei in dt vertt verdween, in het rubberbootje zitten Hij nam het kistje net de diimant op zijn schoot Wat nu? Hij liet zich maar ronddrijven, want er waren geen roeiriemen in het booue. Die had hij zeke. op he* 1ek at r liggen. H\i keek naar de plek waar de duikboot in de diepte was verdwenen. Ja, daar dreven ze. Wel jammer want nu moest hij zich stuurloos later dry ven Hij keer ook naar het vvras van het neer gestorte toestel Dai stak nog half bo ven het water uit. Opeens werd zijn aandacht getrokken door een verwij derd pebrom Dat war het vliegtuig zekei weer Hij ging staan en keek in de verte. Neen hei was niet het zelfde vliegtuig Dit was veel groter. Zag hij het g^ed Ja. het was een watervliegtuig! Het toestel vloog recht op hen. af en kwam steeds la ger. „Boeaaaah", gilde Koppie en zwaaide weer met de koksmuts

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6