Het leven door een van de naaste Paus belicht medewerker De kwestie mr* Roolvink voor de Partijraad Koffiesmokkelarij op grote schaal DINSDAG 24 MAART 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA Gedurende Zijn gehele pontificaat sliep Pius XII 4i/2 uur per etmaal Door alle eeuwen is practisch zoft- der uitzondering een neiging kenbaar geweest om de Hoogste Gezagdrager van de H. Kerk van het moment met een aureool te omgeven, dat Hem plaatste boven, ver boven de gewone leden van de strijdende Kerk, waar van Hij het zichtbare Hoofd was. Zo zou men onwillekeurig ook de gedachte niet kunnen onderdrukken, dat de eerbiedige hulde, die men de huidige paus, Pius XII brengt, voort komt uit een zeker formalisme, dat zijn basis vindt in de hoge functie van Plaatsbekleder van Christus, die deze uitverkorene vervult. Maar wanneer men de nuchtere feiten, verteld door een van de auto riteiten, die dagelijks contact met de H. Vader heeft, vergelijkt met de prestaties van de gewone mens, dan moet men toch wel besluiten, dat Christus Zijn Kerk in de persoon van Paus Pius XII begenadigd heeft met een Leider, die gezegend is met bijna bovenmenselijke eigenschap pen. In de wilde warreling van onze da gen zijn de berichten omtrent de gezondheidstoestand van de Heilige Vader aan het begin van dit jaar, bij na te niet gegaan in de vloedgolf van sensatie, die deze tijd pleegt te over spoelen. Maar weinigen hebben zich gerealiseerd, dat in de nacht van 24 op 25 Januari de paus in levensge vaar verkeerd heeft. De ernstige toestand van de Heili ge Vader was vrij plotseling ontstaan. Des middags had Hij nog in de tuin van het Vaticaan gewandeld, doch het gure weer had hem een long ontsteking doen oplopen en toen in de daarop volgende nacht de tempe ratuur tot tegen de 40 gr. steeg, be gon de naaste omgeving van de paus het ergste te vrezen. Dank zij het ijzeren gestel van de paus en de moderne hulpmiddelen van de meest moderne medicijnen, kwam Hij de crisis te boven en reeds enkele weken daarna wilde de paus zijn gewone dagtaak weer ter hand. nemen. 4Yi uur slaap der etmaal. De dokter van de paus kwam toen echter tussen beide en wist de paus over te halen zijn ijzeren dagindeling een weinig te verzachten. Gedurende zijn gehele pontificaat had paus Pius XII tot dan toe slechts 4Ji uur slaap per etmaal genomen en de arts acht te dit voor de 78-jarige te weinig. Hoe de paus gedurende al die jaren zijn zware leven geleefd heeft en hoe Hij thans zich schikt in de nieuwe regels, die Zijn lijfarts bevolen heeft, werd Zaterdagavond op buitenge woon boeiende wijze verteld door een der naaste medewerkers van de Hei lige Vader, mgr. d* Petrus Van Lierde O.E.S.A., die in het Vereni gingsgebouw van Nijmegen voor de leden van de Vereniging „Geloof en Wetenschap" een redevoering hield, die ver boven het formaat van een normale lezing uitging. Voor de ziekte Ven de Paus werk te Hij 's nachts tot 2 uur door en 4H uur later stond hg weer op. Thans heeft Zijn arts hem weten te overre den 't programma te verlichten. Nog staat de Paus om half zeven op, maar om 11 uur begeeft Hij zich naar Zijn slaapkamer en om 12 uur wordt daar onherroepelijk het licht uitgedraaid. Zijn dagindeling is momenteel als volgt: Om half zeven staat Hij op, leest om zeven uur de H. Mis, altijd 35 minuten waarin Hg elk woord van de Misgebeden aandachtig „scan deert", verricht dan tot 8.20 uur Zijn dankzegging, ontbijt vervol gens, ontvangt de dokter en begint om kwart over negen Zijn werk zaamheden. Eerst om 1 uur onder breekt Hij die voor het middag maal. De dokter heeft Hem er toe gebracht, daarna wat te rusten, maar kon dit alleen gedaan krij gen, als de radio aan mocht blijven en Hij ook Zijn enorme berg kran ten mocht blijven lezen. Soms dom melt Hij dan wat in. Van 3 tot 4 uur wandelt Hy, in het bekende de arendsblik, die soms wel eens hard uil de hoek kon komen. Hier is een teder vaderschap, een intense tegen woordigheid, hier zijn een paar zwar te ogen, die door de ziel heenkijken, die alles zien, die de mens losma ken Een andere karaktertrek is Zijn uiterste stiptheid, doch ondanks deze stiptheid, ondanks de bovenmenselij ke drukke werkzaamheden is de Hei lige Vader een vergeestelijkt mens. Onvergetelijk is het wanneer men om twaalf uur bij Hem is, en het Ange- lusklokje klept. Hg lijkt ineens ver dwenen. Hij is er nog wel, maar toch lijkt Hij ineens weg. Hij praat dan met Maria voor Wie Hij een grote verering heeft. In Zijn kapel heeft het beeld van O. L. Vrouw van Fati- ma altijd verse bloemen, altijd bran den er kaarsen Het dienen der Waarheid. Waarin bestaat nu, vervolgde Mgr. Van Lierde, de geheime drijfkracht van de Paus? Herinner u de woorden, die Hijzelf sprak: „Ik zie het pontificaat als het die nen van de volledige Waarheid, maar een Waarheid die niet gescheiden is van de Liefde. De Waarheid doen le ven in Liefde-dienstbaarheid van Je sus' Kerk." De Genade vond in hem een bodem van natuurlijke eigenschappen: hij is een hoge diplomaat ei. een buitenge woon psycholoog, hij is bovendien een groot talenkenner en stond en staat nog in voortdurend contact met het buitenland. Deze benijdenswaardige kwalitei ten werden door de Genade, door de Genade van Staat als het ware ge kristalliseerd tot een geestelijk vader schap, dat algemeen is. Gelet op het aantal plaatsen, waar bet zichtbaar vertegenwoordigd is, kan men zeggen, dat het verspreid is over de gehele wereld. 48 Ambassadeurs. Waren er bij de dood van Paus Pius XI slechts 18 landen vertegen woordigd bij de H. Stoel, thans zijn het er 48, en voor de Paus zijn deze diplomatieke betrekkingen evenzo- vele kanalen, waarin Zijn vaderlijke Liefde zich een uitweg zoekt naar de volkeren. Ook sociaal en cultureel is dit vaderschap algemeen: Wie heeft Hij niet allemaal in audiëntie ontvan gen en met welk een intense aan dacht voor ieder afzonderlijk heeft Hij dat gedaan Dat hij voor dit universalisme al le middelen gebruikt, heeft Hy tel kens weer bewezen: door audiënties, door hulpacties, door de moderne communicatiemiddelen, door zyn privé-hulpmagazijn. Allen zijn Zijn kinderen. Dit geestelijk vaderschap is echter niet alleen evident met betrekking tot de ruim 400 millioen leden van de Katholieke Kerk. Wanneer de Paus zegt dat Hij Zich „tot al zijn kinderen wendt, over alle wereld delen verspreid", is dit geen gemeen plaats! Zijn van warme Liefde klop pende woorden, zijn nooit hol. Uiter aard richt Hij zich eerst en vooral tot de kinderen die rondom Zijn zetel geschaard staan, en daarbij heeft Hij in dienst van diezelfde aposto- laatsgedachte aan de leken een zeer bijzondere taak toebedacht voor de komende vijftig jaar. Maar ook degenen die buiten de kring der Ka tholieke Kerk staan, de afgescheide nen, hen, die alleen de genade terug kan brengen, beschouwt Hy als Zijn kinderen. Hij is de geestelijke Vader van heel de mensheid, niet alleen van de Katholieken en afgescheide nen, maar evenzeer van de heidenen „Op sociaal, economisch en politiek gebied ziet men thans een evolutie naar een wereld beschaving. Men is in het geboortestadium van een nieuwe wereld, en het lijkt vaak of dit internationalisme in de grond atheïstisch is. Het is de taak van Pius XII de witte Man in het Vaticaan deze wordende wereld met het goddelijke internationalisme te doordesemen. Jesus consacreerde de wereld toen Hij op aarde kwam. Hij doet dit thans nog in de figuur van onze huidige Paus. In Hem zie ik de hoogste en zui verste en diepste belichaming van Gods Vaderschap in deze twintigste eeuw" aldus mgr. Van Lierde in zijn uiteenzetting. „Uitholling van het begrip deskundige" Zaterdag a.s'. komt de partijraad van de KVP bijeen om een beslissing te nemen in een verre van verkwik kelijke zaak, n.1. het beroep van mr. E. G. M Roolvink tegen het verzoek van het Partijbestuur om zyn benoe ming tot lid van de Tweede Kamer niet te aanvaarden en de opvolging van mej. dr. A. de Waal (die staats'- secretaresse is geworden) over te la ten aan mej. mr. dr. H. de Vink. Van het secretariaat van de KVP had de pers' de in deze zaak gewis selde dcumenten ontvangen .terfor matie, niet tot publicatie". Mr. Rool vink heeft nu de stukken aan de openbaarheid prijs gegeven en een der bladen heeft de inhoud van de „Verantwoording van de Partijraad" van mr. Roolvink gepubliceerd. Wy menen thans verantwoord te zyn on zerzijds de kern van dit document te publiceren. Mr. Roolvink begint zijn 8 folio's lange verantwoording met de verkla ring, dat het in deze zaak niet gaat orrr persoonlijke belangen, nog om vragen van partijbeleid. Het geschil tusfeen hem en het Partijbestuur ligt, zoals hij zegt. niet in het vlak van 't politieke beleid, maai- behoort tot het gebied van de rechtsorde. In we zen draait de zaak hierom, dat het Partijbestuur zich heeft schuldig ge maakt aan „uitholling van het be grip deskundigheid, zodat een gevolg haastige tempo, onderbreekt deze geven aan de uitnodiging tot het niet wandeling nog door een bezoek aan het Allerheiligste, werkt daarna tot half negen. Nooit is Ilij echter uren lang met hetzelfde probleem- be zig: Hij wisselt de vraagstukken die Hij bestudeert af, kan er daarom steeds weer met nieuwe frisheid aan beginnen. Om elf uur trekt Hy Zich dan nu op doktersadvies terug in Zijn slaapvertrek maar het licht mag dan om te werken nog een uur blijven branden. In het be gin verzette de Paus er Zich te gen, dat het om middernacht onher roepelijk uit moest, klaagde dat Hij toch niet slapen kon, maar de dok ter hield voet bij stuk, zei dat het enige tijd zou duren eer Hij Zich aan die nieuwe gewoonte zou heb ben aangepast Zachtmoedig maar stipt. Met deze uiterlijke karakteristiek van een onvermoeibaar werker, die Zichzelf in al die jaren geen minuut ontzien had leidde mgr. Van Lierop -yn aandachtig gehoor naar de fi- uur achter deze haast onmenselijke agorde. „Wie Hem ziet komt onder de in druk van Zijn eenvoudige voornaam heid. Zijn gratie, de zachte toon, waarop Hij spreekt. Misschien is Hij n bepaald opzicht de antipode van Zija voorganger Pius XI, de Paus met lid 3 een correcte toepassing vindt. Het is daarbij niet de vraag of de Partijraad deze persoon op de candi- datenlijst zou brengen; daarmede zou hij zich plaatsen op de stoel van de verkiezings"raad en dat is niet zijn taak. Wel is de vraag, of de Partij raad naar eerlijke overtuiging van oordeel is, of ten aanzien van deze candidaat art 16, lid 3 behoorlijk is nageleefd, dan wel of er 'n verkeer de toepassing van deze bepaling plaats' heeft en een détournement de pouvoir aanwezig is. Naar men zegt, moet deze candi daat de hoedanigheid van deskundige op 't gebied van buitenlandse zaken ontlenen aan het feit, dat zij zeven tien jaar geleden, een proefschrift heeft vervaardigd over het einde van het lidmaatschap van de (toen be staande) Volkenbond. Geeft dit wer kelijk een deskundigheid op het ge bied van buitenlandse zaken en wel 41ste lijst slachtoffers watersnood Uitgegeven 23-3/53 STAVENINSSE. Goedegebuure, Jannetje Neeltje, geb. 4.11.37; de Graaf, Adriana Su- zanna, geb. 10.4.06; Hage, Izaak, geb. 8.3.71; Hage; Johannes Jacob, geb. 4.7.96; Hage, Jacobus, geb. 5.9.17; Hage, Johanna Jacoba, geb 3.1.49; Luyk, Christiaan, geb. 31.5.81; Moer land, Dirk Leendert, geb. 1.2.08; Moerlandvan Oeveren, Cornelia, geb. 21.9.82; van Nieuwaarden-Priem, Tannetjes, geb. 10.3.12; Oosdijk, Ma- rinus, geb. 10.10.47, Quist, Anthonie, geb. 30.11.76 te Stavenisse; Quist, Arie Cornells, geb. 24.3.09; Riedyk Jacob Dingemans geb. 4.3.89; Rijke- Hage, Aaltje Jacoba, geb. 5.4.87: Stoutjesdyk, Jan, geb. 26.7.93; Stout- jesdijk, Martinus geb. 5.11.00; Van 't Veer, Adriaan geb. 18.10.40; de Vries, Cornelia Helena, geb. 13.5.89; de Vries, Johanna Helena, geb. 21.3.81; Vroegop, Jacobus, geb. 26.7.96; Wie laard, Albert, geb. 20.9.49; Wielaard, Gerard, geb. 14.4.11; Wielaard, Jan, geb. 15.1.46; Wielaard, Martinus Wil lem, geb. 1.9.43; van ZorgeKievit, Davida Maria, geb. 19.8.74. H.M. de Koningin bij herstel van dijken Gistermorgen is H.M. de Koningin per trein aangekomen in Rilland Bath, waar zij dc werkzaamheden bezichtigde en zich op de hoogte liet stellen van het herstel. Op het kruis punt Zanddijk—Rijksweg te Krui- ningen onderhield Hare Majesteit zich geruime tyd met nabestaanden van slachtoffers. Dit was ook in de buurtschap Oostdijk gebeurd. Om ongeveer halftwaalf vertrok H.M. naar Noord-Beveland. Met de rykspolitieboot RP 4 arri veerde H.M. omstreeks halfdrie in de haven van Burghsluis, waar zy werd verwelkomd door de burge meester der gemeente Burgh, jhr. A. van Citters, en wethouder Bolken baas. Vervolgens werd naar Renesse ge reden, waar burgemeester mr. G. F. Lunsingh Toncker.s de Koningin verwelkomde. Hier onderhield H.M. zich met de raadsleden van Noord- welle, Serooskcrkc en Ellcmeet, die naar Raenesste zijn geëvacueerd. Na in Renesse de thee gebruikt te heb ben, reed het hoge gezelschap terug naar de gemeente Haamstede, waar het werd ontvangen door de burge meester. jhr. R. Roell. Daarna bezocht de Koningin Sta venisse. Veiling kunstvoorwerpen voor Nat. Rampenfonds Gistermiddag heeft generaal P. Alons, directeur van het Nationaal Rampenfons in het gemeentemuseum te Den Haag de veiling geopend kunstvoorwerpen en curiosa, daar gisteren en vandaag ten bate van het Nationaal Rampenfonds ver kocht zullen worden. Generaal Alons bedankte allen, die hadden meegewerkt om deze veiling mogelijk te maken. Op de catalogus staan in totaal 1132 voorwerpen ge noteerd. Het eerste voorwerp dat aan bod kwam een antiek glas uit de 18e eeuw, gegraveerd met het op schrift „Het welvaren van de Zeeuw se vrienden", zal door de koper aan de provincie Zeeland worden ge schonken. Gistermiddag waren on geveer 300 kijkers en kopers op de veiling aanwezig. Een monument van koperen centen Onthulling 4 Mei op Grebbeberg Het legcrmonuinent ter herdenking van de gesneuvelde militairen op de Grebbeberg te Rhenen in Mei 1940 zal tijdens de jaarlijkse grote mili- zodanige deskundigheid dat detaire herdenking, vermoedelijk dit- fractie haar taak niet naar behoren 1 maaI op 4 Mei a s., worden onthuld. kan vervullen, als deze candidaatjjej comité „Nationaal Legerraonu- geen lid der kamer wordt? ment Grebbeberg", dat op initiatief Dit is, wat de Partijraad heeft te van het koninklijk mannenkoor „Die verantwoorden tegenover de kiezers, j Haghesangers" te 's Gravenhage in aan wier vertrouwensuitspraak daar- j Mei 1947 de z.g. koperen centenactie door een zetel zou worden onttrok- over het gehele land begon, heeft ken. In het verder verloop van zijn be toog schrijft ir/r. Roolvink nog: „Ten einde elk misverstand over de vraag Met legerauto's ging de koffie over de grens Aan de grenzen van Nederland, België en Duitsland wordt op het ogenblik weer volop smokkelhandel gedreven in koffie. Maar onlangs heeft de poli tic de smokkelaars een zware slag toegebracht, toen zij een gehele bende kon inrekenen, waarvan de leden gekleed gingen in de uniform van het Britse leger. Bovendien waren de leden voorzien vjn vaise paspoorten en militaire zakboekjes. Maandenlang hebben zij hun winstgevend bedrijf kun nen uitoefenen en zij hebben niet alleen de Duitse, Nederlandse en Belgische douane, maar ook de Engelse controle in Duitsland om de tuin kunnen leiden. GOED GEORGANISEERD. De leider van de goed georgani seerde smokkelorganisatie is een ge wezen onderofficier van het Engelse bezettingsleger in Oostenryk een ze kere Thomas Taylor. Door zijn rela ties te Wenen kreeg hij de beschik king over de nodige documenten en stempels. De nummerplaten van de auto's werden daar ook op meester lijke wijze nagebootst. Het vervoer geschiedde met legerauto's, die voor weinig geld waren opgekocht by de autokerkhoven in Oostenryk en Duitsland. Met een „militair" convooi werd dan in één keer 20.000 kg kof fie tegelijk van België naar Duits land gesmokkeld. Deze perfecte smokkelorganisatie had nog lange tijd ongemoeid haar werkzaamheid kunnen voortzetten indien de begeleiders van het „En gelse" convooi allen maar de Engel se taal machtig waren geweest. Het feit dat dat niet het geval was, werd hun noodlottig. Toen de militaire vrachtauto's kort geleden de Neder- laids-Belgische grens waren over getrokken, zogenaamd geladen met vaten benzine, werd een der begelei ders van het convooi te Emmerik in Duitsland aangesproken door de En gelse militaire politie. Toen bleek dat de in Engelse uniform geklede chauf feur geen woord Engels sprak Uit een onmiddellijk ingesteld onderzoek Militairen speelden met schokbuis Acht gewondenwaarvan vier ernstig te Grave In dc Generaal De Bons-kazerne te Grave is gisterenmiddag om drie uur tengevolge van het ontploffen van een schokbuis een ernstig ongeluk ge beurd, waardoor een achttal militai ren werd gewond, van wie vier zwaar. Een van de militairen had een schokbuis, het onderdeel, waarmede een granaat tot ontploffing kan wor den gebracht, mee naar z'n kamer genomen. Het ontuig kwam tc vallen nadat de soldaten er mee waren gaan gooien, met alle ernstige gevolgen van dien. De gewonden zijn naar het Canisius ziekenhuis te Nijmegen overgebracht, waar voor enigen operatief ingrijpen» noodzakelijk bleek. Volgens de laatste berichten schynt geen der gewonden in levensgevaar te verkeren. In de Generaal De Bon-kazerne te Grave is het Reg:mcnt Zware Infan terie Chassé gelegerd. Gesneuveld in Korea De regering deelt mede, dat tot haar leedwezen na bekomen verwon dingen op 15 Maart 1953 tijdens actie in Korea, is overleden op 17 Maart de soldaat A. A. W. Groothedde, le- gernummer 33.02.10.119. De soldaat Groothedde werd 10 Fe bruari 1933 geboren. Hij was onge huwd en woonachtig te Almelo. Wethouder van Schiedam wordt weer bouwkundige De wethouder voer gemeentewer ken en grondbedrijf te Schiedam, de heer H. v. d. Kraan, die vele jaren reeds deze zetel bezet en gedurende 23 jaren voor de C.H.U. zitting heeft in de gemeenteraad, heeft ontslag ge bleek dat de vaten benzine die van buiten een vuil en vettig aanzien hadden, tot de rand toe gevuld wa ren met koffiebonen. De drie begeleiders van het con vooi vielen daarop al snel door de mand. Zij bekenden dat zij in Frank fort van Engelse uniformen waren voorzien en de benodigde papieren hadden ontvangen. Naar gelang zij ln Duitsland, Nederland of België re den, werden de nummerborden van de auto's veranderd. Hun taak was het geweest de smokkelwaar van Antwerpen naar Dusseldorp tc bren gen, vanwaar zy dan met andere vrachtauto's naar een verdere be stemming werd vervoerd. De smok kelaars vertelden dat hun groep deel uitmaakte van een organisatie, die zich met het smokkelen van allerlei goederen bezig hield on aan het hoofd waarvan onverbiddelijke lei ders stonden. aannemen van zyn benoeming zou betekenen het Sanctionneren van de ze uitholling en reglementsovertre ding". Roolvink betoogt dan: ,.De Partijraad heeft dus na te gaan of met betrekking tot het afgetreden lid (mej. dr. A. de Waal) art. 16, lid 3, correct is toegepast. Haar deskun digheid op 't gebied van buitenlandse zaken moet, naar verluidt, door haar orden ontleend aan het feit, dat zij éénmaal als vertegenwoordigster van het Nederlandse Vrouwencomité, een vergadering van dc V. N. heeft bij gewoond. In redelijkheid gesproken, is dat toch wel wat te zwak. Het oordelen wordt de Partijraad overi gens' vergemakkelijkt door hetgeen inmiddels van haar werkzaamheid in de Tweede Kamer is gebleken. De conclusie kan moeilijk een andere zijn dan dat voor haar geen plaats op de candidatenlijst had mogen wor den afgezonderd. Als dit voor haar als candidaat-lid niet mocht plaats hebben, brengt dat m.i. ook mede, dat dan ook geen plaats voor een candidaatplaats'vervanger mocht wor den opgevorderd. Zo de Partijraad, alles nog in deze veronderstelde opvatting, de laatste conclusie niet mocht delen, dan heeft hy te onderzoeken of ten aanzien van de candidaat-plaatsvervanger art 16, goede hoop, dat het monument dan gereed zal zijn. Zoals bekend, heeft dit gedenkte- 0 ken de vorm van een toren, waarin i nomen uit deze functie en zal zich een klok zal zijn opgehangen. De] ook tydens de komende gemeente- waarom ik een beroep op de Partij- burgemeester van Rhenen zal per- raadsverkiezingen niet meer candi- raad heb gedaan uit te sluiten, nul soonüjk als voorzitter van het comi-1 (jaat ]aten stellen. De reden voor de- ïk nogmaals aangeven wat mi daar-; cen deel van de koperen centenI ze uittocht uit de politiek moet «c- toe wel heeft bewogen. In wezen is j in smeltoven scheppen als een sym- - dat terug te brenjgen tot de uithol-bolisch bewijs van het feit, dat de in ling van het begrip „deskundigheid" I de loop van de jaren verzamelde daarmede de niet naleving van munten ook inderdaad de kern vor men van het monument. Als versiersel zal op de klok het Nederlandse wapen worden aange bracht. Daaronder komt de tekst „Ik spreek voor hem die viel" met het jaartal 1953. De randvefsiering wordt gecompleteerd door afbeeldingen van bronzen centen. art. 16, lid 3, dat de strekking heeft, dit begrip gaaf te houden en slechts dan toestaat een zetel op te vorderen wanneer het betreft een deskundige op een belangrijk gebied, wiens aan wezigheid in de fractie een eis is voor een behoorlijke vervulling van haar taak in de staat. Dat is. om met de Prediker te spreken, de dode vlieg, die de zalf des apothekers doet stinken. Door 't openvallen van een olaats ben ik voor het nemen van 'n beslissing gesteld. Een gevolg geven aan de uitnodiging tot nietaanne- ming van de benoeming kan niet an ders inhouden dan het sanctionneren van deze uitholling en reglements overtreding." NIEUWE KATH. KERK IN PURMEREND. In de gemeente Pui-merend zal een nieuwe katholieke kerk worden ge bouwd, waartoe de oude kerk zal worden gesloopt. De oppervlakte van het nieuwe kerkgebouw zal 45 bij 28 meter zijn en plaats bieden aan 1200 personen. NIEUWE SCHOUWBURG IN ENSCHEDE. De gemeenteraad van Enschede heeft gisteravond tot het bouwen van een nieuwe schouwburg aan de Lan- gestraat aldaar besloten. De nieuwe schouwburg kost 2,5 millioen gulden zal worden gebouwd en geëxploi teerd door een publiekrechtelijk lichaam in de zin van de gemeente wet. De schouwburg zal plaats bie den aan 900 mensen. In de orkestbak is plaats voor 90 muzikanten, zodat het mogelijk is opera's in volledige bezetting te geven. De Protestant-Christelijke fractie was tegen de voorstellen van B. en W., omdat er een bioscoop zal wor den geëxploiteerd in de thans be staande schouwburgzaal, die deel uit maakt van het complex. zocht worden in het feit, dat de heer Kraan weer als particulier bouw kundige wil gaan optreden. Reorganisatie bij Sociale Zaken Bejaarden en de huurverhoging De federatie van R.K. Bonden voor Bejaarden heeft zich tot dc fractie van de KVP in de Tweede Kamer, alsmede tot de ministers van binnen landse zaken en van sociale zaken volksgezondheid gewend naar aanleiding van de aangekondigde plannen tot verhoging van de huis huren. De federatie heeft in het bij zonder de aandacht gevestigd op de situatie waarin vele bejaarden, die leven van lijfrenten (veelal geba seerd op vooroorlogse geldswaarden) komen te verkeren Omtrent de com pensatie aan deze bejaarden is', aldus de federatie, niets komen vast te staan. Tegelykertijcl is de ontspan ning van de bejaarden in bespreking gebracht, welke naar de mening van de federatie, een groot sociaal pro bleem.' is. JONGERENORGANISATIE K.V.P. De Jongeren-organisatie in dc K. V.P. organiseert op 28 er. 29 Maart as. een week-end over het huma nisme. Pater dr. B. v. Bilscn O.F.M. zal cen inleiding houden over het huma nisme als stelsel, terwijl de voorzit ter der Jongeren-organisaties, drs. C. CosUn, de politieke kwesties aan het humanisme verbonden, zal belichten. Oorspronkelijk zou dit weck-cnd plaats vinden in het Vormingsinsti tuut van de K.V.P. tc Baarn. Het aantal jongeren, dat dit week end wilde meemaken, steeg echter tot ruim honderd; een aantal dat het Vormingsinstituut onmogelijk kan opnemen. Er moest dus een andere plaats van samenkomst worden gezocht. Deze is gevonden in het Studiecen trum van de Paters Augustijnen tc Culemborg. K.A.B. Voorburg is verbolgen Nieuw advies voor candidatenlijst gevraagd De K.A.B. te Voorburg is in hoge mate ontstemd en dit is tijdens een vergadering, die gisteravond belegd was, onverbloemd gebleken. Bij het opetellen van de candidatenlyst, waarmede de K.V.P. tydens dc u.s. gemeenteraadsverkiezingen zal uit komen, was althans zo meent de K.A.B. onrecht aangedaan aan dc afgevaardigden uit de Katholieke arbeiderskringen. De K.A.B. over woog nu om met een arbeidersl ijst in het krijt te treden, maar een van de leden van de K.V.P.-fractie, die de vergadering gisteravond bijwoon de, ontraadde dit ten zeerste daar deze versplintering slechts voordcel voor politieke tegenstanders kan op leveren. Ten slotte werd besloten tot een beroep op het K.V.P.-bestuur, waarin gevraagd zal worden, een' nieuw advies over de candidatenlijst voor de gementeraadsverkizing te la ten opstellen. Dc huidige staatssecretaris voor de Volksgezondheid, dr. P. Muntendam, inmiddels benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Rijksunivedsiteit te Leiden, zal in September a.s. deze functie neerleggen cn wederom op treden in zijn vroeger functie van directeur-generaal voor de Volksge zondheid aldus meldt de „Tel." Alle zaken de volksgezondheid be treffende, zullen direct onder minis ter J. G. Suurhoff komen. De afd. Volksgezondheid van het de partement zal binnenkort verdwijnen en plaats maken voor een directie Volksgezondheid, waaronder vier af delingen zullen vallen, nL: medische beroepen en ziektenbestrijding, jjrezondiheidsboscherming, fin.-econ. volksgezondheidszaken en maat schappelijke gezondheidszorg, waar onder o.m. de ziekenfondsen ressor teren. De stichting voor de landbouw in Noord-Holland heeft tezamen met de rijkslandbouwconsu'enten overleg ge pleegd met de organisatie van post- duivenhouders in Nederland over de maatregelen welke dienen te worden genomen tegen de grote schade, die aan land- en tuinbouwgewassen door gevogelte wordt toegebracht. Men is overeen gekomen, dat de postduivenhouders van 1 April tot 15 Met hun vogels elke werkdag tot 's middags vier uur zullen ophokken. Met het oog op de africhtocfeningen der duiven is besloten dat op dc Woensdagen» tot 1 Mei geen vergif zal worden gestrooid. Tevens zal het uit gooien van vergif iedere dag zo vroeg mogelijk geschieden en het mag al leen gebeuren door assistenten van de rijkslandbouwdienst.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5