L Uitrusting B*B*~Blokploegen zal dit jaar f 66*600 kosten Algemene Woensdag-markt is als proef goed geslaagd unstleven m Leiden Het oeuvre van Giuseppe Verdi HOE wordt het weer? De Paasveetentoonstelling laat goede kwaliteit zien DINSDAG 24 MAART 1953 DE T.EIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 V oorstellen aan de Leidse Raa d Bij de raming van de kosten van de organisatie Bescherming Bevol king voor 1953 is voor de verdere op bouw cn ontplooiing van die organi satie een bedrag van 25.000 uitge trokken. In dit bedrag zijn niet begrepen de kosten van aanschaffing van uitrus tingen voor de blokploegen. Nu evenwel de uitvoering van de plan nen van de organisatie Bescherming Bevolking in het gehele land en ook in de kring Leiden, met kracht ter hand wordt genomen, dient tot aan schaffing van deze uitrusting te wor den overgegaan, onder meer om de ploegen in het gebruik van de mate rialen te oefenen. Met deze aanschaf fing zai voor de A-kring Leiden, welke gevormd wordt door de ge meenten Leiden en Oegstgeest, een bedrag van f 150.000 gemoeid zijn. Aangenomen kan worden, dat de aanschaffing over twee jaren, 1953 en 1954, kan worden verdeeld, zodat per jaar een bedrag van f 75.000 no dig is. De Blokploegen zullen dan zijn uitgerust volgens het rijkssche ma, plan B. Aangezien alle kringgemeenten tot het doen van deze uitgaven zullen moeten overgaan, heeft omtrent het vraagstuk van de dekking der aan de aanschaffing verbonden kosten overleg plaats gevonden tuss'en de middelgrote gemeenten in Zuid Hol land. Het is n.l. bekend, dat de re gering op het standpunt staat, dat de kosten van uitrusting niet door de gemeenten dienen te worden gedra gen, doch door de bevolking rr/oeten worden opgebracht. De genoemde gemeenten stellen hier tegenover, dat, indien deze bedragen door de bevolking moeten worden opge bracht, er van de uitrusting van de blokploegen weinig of niets terecht zal komen De offervaardigheid van de bevolking zal, zolang er geen di rect dreigend oorlogsgevaar bestaat, speciaal, nu in verband met de wa tersnood reeds een zo groot beroeD op die offervaardigheid is en wordt gedaan, niet groot zijn, ook al gaat RAADSAGENDA De gemeenteraad van Leiden za! op Maandag 30 Maart a s. om twee uur in openbare vergadering bijeen komen. De agenda vermeldt o.a.: Beëdiging en installatie van het nieuw-benoemde lid van de Gemeen teraad de heer H. de Wilde. Benoeming van een lid van de Commissie voor de Strafverordenin gen (vacaturen mr. W. J. Geertse- ma). Benoeming van een lid van de Commissie voor het Onderwijs (va cature mr. W. J. Geertserha). Benoeming van een lid van de Commissie voor 't Openbaar Slacht huis (vacature mr W. J. Geertsema). Benoeming van een lid van de Commissie voor de Markt- en Ha vendienst (vacature mevr. S. A. Th. Goudswaard-Knipscheer) Benoeming van een lid van de Communie voor de Personeelszaken (vacature mevr. S. A. Th. Gouds waard-Knipscheer) Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van het aanschaffen van een fotografi sche- en dactyloscouische uitrusting voor de politie. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de aanschaffing van uitrustingen voor de blokploegen van de Organi satie Bevolking. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de herden king van de bevrijdingsdag. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het aan schaffen van bedrijfsmiddelen ten behoeve van de Dienst der Gemeen tewerken voor 8.321, Praeadvies om het adres van het bestuur van de woninginrichtersver eniging „Samenwerking" inzake het inschakelen van de plaatselijke mid- denstandsbedrijven bij de uitvoering van behang- en stoffeerderswerk en dergelijke in gemeentegebouwen, voor kennisgeving aan te nemen. Voorstel tot het toewijzen, inge volge artikel 34 van de Wet op de Materiële Oorlogsschade, aan L. van der Meel te Leiden, van het ont eigende gedeelte van het perceel, sectie L No. 1505, groot 27 m2, gele gen aan de Stationsweg voor 270, Voorste] inzake het verhuren van het benedengedeelte van het perceel De Gijselaarstraat no. 13 aan de heer C, Bromet. Voorstel inzake het verhogen van het bij raadsbesluit van 28 Augustus 1950 ter, behoeve van het maken van een brug in de Roomburgerweg be schikbaar gestelde crediet van 10.000.— tot 12.000.—. Voorstel tot het wijzigen van d'e begroting der gemeente voor het dienstjaar 1952 en de begroting voor dat dienstjaar van het Gemeentelijk Grondbedrijf en van het Gemeente lijk Financieringsfonds. Voorstel tot het wijtigen van de begroting der gemeente voor het dienstjaar 1953 en de begroting voor dat dienstjaar- van het Gemeentelijk Grondbedrijf, van de Gemeentelijke Reinigingsdienst, van de Gemeente lijke Dienst voor Sociale Zaken en van het Gemeentelijk Financierings fonds. Voorstel tot het uitbreiden van de markt voor aardappelen, groente, fruit en bloemen tot een algemene markt en tot het vaststellen van oen verordening tot wijziging van die, houdende aanwijzing van de dagen, uren en plaatsen voor het houden van de verschillende markten en van veilingen van fruit. het hier om een zaak, waarbij de be volking zelve direct is betrokken. Voorts ontbreekt een apparaat, dat zich met het innen van de bijdragen kan belasten. Omdat voor een goed functionne- ren van de blokploegen de aanwe zigheid van een uitrusting van essen tieel belang is, zijn de genoemde ge meenten van oordeel, dat zij de aan schaffing van de uitrusting ter hand moeten nemen, doch dat, daar het hier een nationaal belang betreft, de kosten moeten worden gedragen door het rijk. Deze gemeenten me nen derhalve, dat de kosten van de aanschaffing van de uitrusting van de blokploegen moeten worden ge dekt door raming van een bijdrage van het rijk. Hoewel het verkrijgen van deze bijdrage nog volkomen onzeker is, menen ook B. en W., dat voor de ten laste van de gemeente komende kos ten in eerste aanleg dekking moet worden gevonden door raming van een rijksbijdrage. Zoals vermeld, worden dc kosten i 1.200 nodig zijn. voor 1953 voor de kring Leiden ge- raamd op 75.000, welke overeen komstig de te sluiten gemeenschap pelijke regeling tussen Leiden en FOTOGRAFISCHE EN DACTYLOSCOPISCHE UITRUSTING VOOR DE POLITIE. Dc fotografische en dactyloscopische uitrusting van de politie zal moeten worden gemoderniseerd. In de eerste plaats bestaat dringend behoefte aan een camera, waarmede snel kan wor den gewerkt, wanneer b.v. bij aanrij dingen de situatie moet v/orden vast gelegd. De thans in gebruik zijnde camera's zijn ouderwets en om slachtig bij het hanteren, zodat het werken daarmede te tijdrovend is. Voor de aanschaffing van een mo derne camera is gedacht aan de ea rners Rolleicord III, waarvan de to tale kosten, met toebehoren, pl.m. ƒ771.50 bedragen. Voorts dient de verlichtingsinstallatif van het atelier in het bureau van politie te worden gewijzigd. De. bestaande kwikdamp verlichting is verouderd en voldoet niet meer aan de eisen. De kosten van een nieuwe installatie zullen naar raming pl.m. ƒ300 bedragen. Voor de dactyloscopische uitrusting is de aanschaffing nodig van een kof fer B 2 van het Bureau voor dacty loscopische artikelen te Amsterdam. De kosten hieraan bedragen 168. In aanmerking genomen, dat op de fotografische uitrusting een korting van 10 pet. zal morden verleend, zal derhalve in total 'n bedrag van rond den blijft een bedra» van 66.600, B. en W. zullen er ter bevoegder Oegstgeest zullen .vorden verdeeld in plaatse op aandringen de aan te verhouding tot het aantal inwoners, schaffen materialen, voor zever rao- Het aandeel van de pemeente Oegst geest kan op grond hiervan, gerekend naar het aantal inwoners on 1 Jan. 1953, worden gesteld 0p ƒ8.400, zodat ten laste van de gemente Lei- organis'aties. te betrekken van leveranciers in de gemeenten Leiden en Oegst geest en hiertoe contact op te nemen met de gezamenlijke middenstands- Voor de leden van K. en O. sprak Maandagavond de musicoloog Leo Riemens in dc Lakenhal over het genie Verdi; geïllustreerd met een keur van heel bijzondere gramo- foonplaten. Met zorg had spreker- zijn causerie ingedeeld, waarin hij besprak, aantoonde en liet horen de schoonheid en betekenis van elke compositie, die de meester geschre ven heeft. Dit zijn er heel wat, want in de 88 jaar van zijn leven creëerde hij 40 opera's, alle pronkjuwelen van muziek, structuur en bezieling. Verdi is niet altijd in tel geweest. Dat had hij gemeen met verschillen- De karakterisering in Don Carlos en Un Ballo in Maschera is frappant; het kwartet in Rigoletto dynamisch- dramatisch. Op zijn 80 jaar completeerde Verdi zijn oeuvre met Falstaff, welke opera hij beëindigde met een fuga voor tien stemmen, een meester-blijspel, groots opgezette grap. Nog veel meer zou er te vertellen zijn over alles, wat Leo Riemens op zo'n prettige onderhoudende manier leraarde en op aantrekkelijke manier besprak en toelichtte. Naast de persoonlijke visie van de spreker werden de prachtige gramofoon-opnamen beluisterd, zo dat men kon waarnemen, dat de mondelinge toelichting voortreffe lijk was. De voorzitter van K en O had de spreker voorgesteld aan zijn talrijk auditorium in de Grote Pers en na afloop dankte de heer De Wilde na de andere componisten vóór en na mens allen voor de interessante in- hem. Hij werd een tijd lang be- leiding, die onder de meest gespan- -- i.rinnc npn nanrlnr>1iwprrl opvn]pc\. on snrak schouwd als een melodieus wiens nen aandacht werd gevolgd, en sprak van „tot weerzien", waarop wij ho pen! Ovationeel applaus! J. KORTMANN. (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZELFDE WEERTYPE Rustig weer met in de nacht en ochtend mist. Later op de dag opklaringen. Ongeveer de zelfde temperaturen als van daag. 25 Maart: zon op 6.32 onder 19.01; maan op 13.45 en onder 4.50 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: werk wat verouderd was, men ver langde wat nieuws. Men keerde evenwel terug tot hem, overtuigd, dat de sluitsteen van het oudere be langrijker is dan de fundamenent van het nieuwe tijdperk. Verdi, aldus spreker, is een melo dieus, maar tevens instrumentaal en rhythmisch een groot dramaticus; hij hanteerde de typeuitbeelding, het van J. C. van Oosten en J. W. Augus- portret tekenen in de muziek, als tinus. Johanna Silvia d. van P. van geen ander. Elke persoon heeft een' Duijn en A. Brouwer. Lucie d. van J. eigen karakter. Mogelijk is Wagner Massing en H. Grunholz. Joannes Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmus Johannes z. OSLO LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS NICE BERLIJN ZURICH MUNCHEN WENEN WARSCHAU STOCKHOLM weer temp. zwaar bew. 7 mist 0 mist 0 mist —1 nevel 4 onbewolkt 7 onbewolkt 5 mist —1 onbewolkt 0 onbewolkt 2 onbewolkt 4 zwaar bew. 4 door hem beïnvloed, niet andersom, zoals men wel eens wil beweren. Vooral wees Leo Riemens op de belangrijkheid van Verdi's begelei dingen, die geen enkele uitgezon derd hun grote betekenis hebben van het eerste tot 't laatste werk toe, van Nabucco af tot en met zijn Fal staff. Hij werkte 't liefste naar ge gevens van S'hiller en Shakespeare, Hyacinthus Maria z. van Tta Zaal en G. Ellis. Petrus Jacobus Nicolaas z. van P. van Hecke en A. H. Warmer dam. Jacobus Bartholomeus z. van L C. de Korte en M J. P. de Goede ren. Johannes z. van J. W. Krabbe en C Stokkel. Anne Marie d. van J. Stoop en N. C. Bruning. Petronella d. van J. Schneijders en M. J. G. de Beer. Cornelis z. van H. Cornet en P. Door B. en W. is een proef geno men met uitbreiding van de Woens dagse markt voor aardappelen, groen te, fruit en bloemen die door de raad op 28 April 1952 werd ingesteld, tot een algemene markt. Dezt proef is naar de meiung van B. en W. ten volle geslaagu Het ter beschikking staande terrein is op Woensdag ge heel voor standplaatsen uitgegeven, de ontvangsten wegens marktgelden zijn bevredigend en de markt wordt door het pu'b.iek druk bezocht. Uit deze omstandigheden blijkt, dat een algemene markt op Woensdag in een behoefte voorziet en de nodige levens vatbaarheid oezit B en W zijn dan ook van oordeel, dat er aanleiding bestaat de Woensdagse markt voor groenten en bloemen uit te breiden tot een algemene markt en de Ver- ordening, houdende aanwijzing van J de dagen, uren en plaatsen voor het j houden der verschillende markten en van veilingen van fruit in verband hiermede te wijzigen In deze voror- dening zijn als plaats voor de Woens dagse markt aangewezen de Boter markt en de Vismarkt Deze plaats ware uit te breiden met de Visbrup. die reeds thans voor de Woensdags* markt in gebruik wordt genomen, terwijl de Koornbeurc' als toekomsti ge uitbreidingsmogelijkheid aan deze ■psomiming van straten ware toe te voegen. B. en W. zijn voorts van oordeel, dat het einde van de Woensdagse markt, alsook dat var enige andere markten, die tot in de namiddag voortduren, behoort samen te vallen inet het bij of krachtens de Winkel- f sluitingswet 1951 /om winkels vast gestelde sluitingsuur derhalve niet met het einde voor de uitoefening van de markthandel bepaalde. Nu de verordening in verband met het bovenstaande moet worden ge wijzigd, kunnen tevens enige nodig gebleken wijzigingen te worden aan gebracht in Je bepalingen, betreffen- oe de vismarkt en de St Nicola as- markt. Zo zal moeten worden be paald, dat de vismarkt niet op Woens dag en Zaterdag wordt gehouden, on der meer, omdat tijdens de Woens dagse en de Zaterdagse algemene markt ter plaatse van de vismarkt de verkoop van vis niet kau worden toegestaan. Voorts zal de Woensdag se markt voorrang moeten hebben boven de St. Nicolaasmarkt, aange zien ook voor de Woensdagse markt jaarplaatsen zullei. worden uitgege ven In verband hiermede moet wor den bepaald, dat de St Nicolaasmarkt niet op Woensdag wordt gehouden. Tenslotte ware de opsomming var. straten waar de algemene markt op Zaterdag wordt gehouden in overeen stemming te brengen met de praktijk en derhalve -lit te breiden met de Koornbrugsteeg en de Karnemelks- brug. NIJMEEGSE UNIVERSITEIT. Aan de Kath. Universiteit te Nij megen slaagde voor het doctoraal examen rechten mej. A. C. J. Leijen uit Leiden. en wij hoorden de waanzin-aria van d Weyden GerHt Marinus z. Lady Macbeth, prachtig gezongen R v *mt en M. G. vari Veen. weeldfdl" mlztrmLtmhaarW«gen Marie Louise d. van W. E. karakter en melódUche lijn i B°s<Vn,Mn Gan£' C°rnelis Jan z. De belangrijkheid van 't koor werd C. J. Douw en J. P. Hopman, aangeduid, liefst achter de coulissen j Anton z- v^n J- C. Sollie en A. Kers zingend; als 't ware de innerlijke bergen. gevoelens tekenend van de hande- Overleden: J. Vaal wend. 72 j. C. lende persoon of, zoals de storm- A. Kooijman man 40 j. S. J. de Haan scène in Othello, ondersteunend (hetj wed. van: ter Voort 92 j. P. W. Hei koor zingend a bouche fermée). De venstein vrouw 85 j. aangrijpende „Miserere" uit „n Gehuwd: J. J. Minnaard en F. M. Trovatore" werd nader belicht. Leo- Meijer. J. H. Hornes en P. M. van nore is alleen op 't toneel, zingt eenSonsbeek. H. M. J. Timmerman en duet met Maurico, die in de gevan- H. M. van Haasteren. genïs is ingesloten, een onzichtbaar koor ondersteunt de zang van de j TAFELTENNIS twee solisten, waarvan één slechts voor 't voetlicht staat j rT|1 v»n <4pr R^rft Zo doorliep spreker heel het oeuvre 1 v«n Ocrg 'an de grote Italiaan. Hij liet horen hoe groot het verschil in opvatting er is b.v. tussen Toscanini, en diri- j genten van oudere datum; beroemde 1 De voor de tweede maal gehouden zgngers van circa 20 jaren terug als tafeltennis-clufckampioenschappen Caruso, Scotti en anderen passeer- i van Does kenmerkten zich door di- den de revue, Tomagno, die Othello verse verrassingen. De grootste ver creëerde; en Maurel als Falstaff was rassing was wel de jonge speler A. 2 maal vertegenwoordigd, één plaat Visser, in zijn poule schakelde hij di- in 1904 opgenomen en één van 17 i reet al W. Verhoef uit. jaar later. De typering in Aïda is i frappant. Aïda, Oosters-langoureus, Radames martiaal. Ook de orkest inleidingen zijn bijzonder suggestief. De Vebo stimuleert f 1.000 voor herdenking van de bevrijdingsdag Zoals bekend, werd het vorig jaar door het bestuur van de Stichting K. en O. te? herdenking van de bevrij dingsdag op 5 Mei een muzikale ster- tocht van plaatselijke harmonie- én fanfare-corpsen georganiseerd. Op initiatief van genoemd bestuur, dat i druk van de grote waterramp, aan- Voor de derde keer organiseert de Vebo, naast haar jaarlijkse grote September-tentoonstelling, vandaag een tentoonstelling van Paasvee, waarop de boeren uit de verre om trek zelfs ook van het getroffen eiland Goeree Overflakkee en —in de grensgemeente Zevenaar hun bes te mestvee heoben ingezonden Een vreedzame strijd om de erepalmen voor de beste kwaliteit, die de agra rische bevolKing van de Rijnstreek kan bereiken. Bij de officiële opening, die he denmorgen in 't Schuttershof plaats vond, sprak de vice-voorzitter, de heer G. van der Stoel, zijn grote vreugde uit over het flinke aantal inzendingen en vooral ook over de uitstekende kwaliteit van het inge zonden vee En dit terwijl de tijd van voorbereiding bijzonder kort ge weest is. Men zal zich herinneren, dat de Vebo-vergadering, onder in- meende de verzorging van deze her denking niet blijvend op zich tc moe ten nemen, werd uit de daarvoor in aanmerking komende plaatselijke verenigingen een «omité-bevrijdings- dag opgericht Dit comité heeft een programma samengesteld voor de ko mende 5 Mei-herdenking en vraagt oor de uitvoering hiervan financiële steun van de gemeente. Volgens het programma zal in de avonduren een carillonbespeling plaats hebben, ge volgd door muziek en zang door een muziekkorps en leden van plaatselij ke zangverenigingen, ontsteking van een gasornament met medewerking van leden van atletiekverenigingen, met als slot een toespraak van de bur gemeester en het pemeenschanpeliik Jngen van het Wilhelmus. Voor de ieugd zullen 's middags op een drietal plaatsen in de stad poppenkastvoor stellingen worden gegeven De kosten van een en ander worden geraamd op pl.m. 1000. B. en W. zijn van oordeel, dat de bevrijding van de bezetting, waar onder land en volk in de oorlogsja ren 19401945 hebben geleden, op waardige wijze behoort te worden herdacht: het ingezonden programma geeft blijk van een juiste taakopvat ting door het comité Verder menen zij, dat de gemeente door het beschik baarstellen van gelden medewerking de verkoop van vis niet kan worden vankelijk besloten had geen Paasvee. tentoonstelling te organiseren, maar dat het bestuur later op dit besluit was teruggekomen omdat deze ramp alleen overwonnen kan worden wan neer het economische leven normaal voortgang vindt, ja, zelfs extra ge stimuleerd wordt En waar een Paas- vee-tentoonstellinp kan bijdragen tot verdere opbloei van het economische leven, mocht deze dus niet achter wege blijven. Er werd slechts beslo ten alle uiterlijk vertoon te vermij den, dus geen feestelijke lunch. Bo vendien worden de winnaars in de gelegenheid gesteld hun prijzen ter -Skkin" van het Rampenfonds te stellen. Het bestuur zal het batig saldo eveneens aan dit fonds afdra gen. Tenslotte wees de heer Van der Stoel er op, dat deze tentoonstelling op verzoek van de handel voor het eerst in Winsdag gehouden werd. De markt groeit De officiële opening werd verricht door wethouder D. van der Kwaak, die met zijn collega's Var Schaik en Jongeleen aanwezig was evenals de gemeente-secretaris, mr. J. Bool, de secretaris van de Kamer van Koop handel, mr. dr. P. G. Knibbe, de raadscomissie voor de marktdienst, enige raadsleden en een aantal hoof den van takken van dienst. De wethouder noemde de Vebo een sportieve strijd tussen boer, mester en slager, een strijd die een belang rijke rol speelt in de grote problemen, waarvoor het agrarische volksdeel zich geplaatst ziet De Vebo ver richt hierbij adviserend en stimule rend werk, waarbij het gemeentebe stuur, waar mogelijk, graag steun wil verlenen. Leiden heeft zich als marktplaats niet alleen kunnen handhaven maar zelfs ook uitbreiden, aldus de wet houder, die enige cijfers ter verdui delijking gaf. Van Maart 1951 tot Maart 1952 werden op de Leidse markt 4.180 runderen aangevoerd, van Maart 1952 tot Maart 1953 be droeg dit aantal 4416. Voor schapen gelden de cijfers 8 Of 0 en 12.431, voor varkens 28.139 en 51.131, wel een be wijs. dat de Leidse markt ook in het afgelopen jaar sterk gegroeid is. Bovendien werden er enige voorzie ningen getroffen Zo kree^. de markt in het afgelopen jaar een nieuwe vee lading, een TBC-vcije afdeling en een nieuwe verlichting. De laatste aanvankelijk als proef, maar thans definitief. Goede kwaliteit. In zijn slotwoord wees de heer Van der Stoel er nog op, dat het vee- mesten waarlijk geen lucratief be drijf is en dat de boeren, die zich op dit terrein begeven, wel eens een i Stimulans nodig hebben in de vorm van een tentoonstelling, die hun kansen tot het behalen van prijzen biedt. Dank daarom aan de schen kers van bekers en andere prijzen. De genodigden bezichtigden daar na het tentoonstellingsterrein, dat met rietmatten was afgezet. Er klonk vrolijke muziek en er was Door overwinningen o,p de kampi oen van vorig jaar N. v. Cassel, en nummer twee, C. Kreffer, plaatste hij zich in de finale. Kreffer en van Cassel nadden schijnbaar hun dag niet, want het door hun vertoonde spel viel wel erg tegen. De andere finalist, Th. v .d Berg, had het niet zo moeilijk, behalve in de halve finale, waar hij een verbit terde strijd moest spelen tegen F. T. Grimbergen. Met gering verschil wist hij deze partij met zijn constante aan val te winnen. De finale ging dus tussen Th. v. d. Berg, vorig jaar num mer 3, en de comingman A. Visser. Visser pakte de zaken direct goed aan en bracht de eerste twee games op zijn naam (2111, 2624). In de derde game evenwel herstelde v.d. Berg zich en wist deze voor zich op te eisen. Evenzo ging het met de vierde game (18—21, 1621). De vyfde en laatste game moest nu de beslissing brengen. De strijd ging mooi gelijk op, met beide spelers wisselend een of twee punten voor. Bfj de stand 1515 kreeg A. Vis ser een inzinking, waarvan van der Berg dankbaar gebruik maakte en zo doende met 2116 de partij en de wisselbeker won .Als nummer 3 en 4 eindigden resp. N. v. Cassel cn F. T. Grimbergen. De verliezersronde was gesplitst in twee groepen. In groep A trad even eens een der jongere spelers op de voorgrond, nl. J. C. Ham, die als eerste eindigde met als nummer twee T. v. d. Voort. In groep B. behaalde Th. v. Kampen een mooie overwin ning op K. Oudenhoven. Het dubbel werd een overwinning voor A. VisserH. Hensing, die in de finale DooveVerhoef op duide lijke wijze versloegen. Na afloop reik. te met een toepasselijk woord de voorzitter, de heer A. v. Schie, de prijzen uit. Laatste Berichten TSJECHISCH VLIEGTUIG TE FRANKFORT GELAND. Een Tsjecho-Slowaaks passagiers vliegtuig met 25 passagiers er. een be manning van vier aan boord is van nacht op het Frankfortse vliegveld Rijn-Main geland Verscheidene in zittenden hebben om asyl verzocht. Dit wordt meegedeeld door het Amerikaanse consulaat-generaal te Frankfort. Het is een C-47 van de Tsjecho- Slowaakse Nationale Luchtvaart maatschappij (C S.A.) Dc landing geschiedde om 22 30 uur plaatselijke tijd. Volgens de eerste belichten is de vlucht beraamd door de gezag voerder en enkele passagiers. BEJAARD ECHTPAAR DOOR GAS GEDOOD. Zaterdag ontdekte de zoon van het hoogbejaarde echtpaar L. J. Wecsel- dijk uit Zeist, dat zijn ouders door gasverstikking om het leven waren gekomen. Hij vond de 93-jarige man met zijn 80-jarige echtgenote in de keuken op de grond liggen. Een on derzoek wees uit, dat de gasslang gescheurd was. GELD WISSELEN BIJ AUTOMATEN. De procureur-generaal bij de Hoge Raad, jhr. mr. dr. van Asch van Wijck, nam heden conclusie in de zaak van J. D. B. te Rotterdam, die gedurende sluitingstijd in de nabij heid van een sigarenwinkel aan de Oudedijk aldaar geld heeft gewis seld met medeweten-en goedvinden van de eigenaar van de winkel. De rechtbank te Rotteidam sprak een veroordelend vonnis uit. Wat er ten aanzien van deze soort verkoopautomaten verboden is, aldus de procureur-generaal, is het bijvul len of geheel of gedeeltelijk gevuld plaatsen in gesloten tijd. Meer ver biedt de wet ten aanzien hiervan nieta Mocht gemeend worden, dat dit wisselen bij automaten een euvel is, dat met verbodsbepalingen moet worden gekeerd, dan is het de wetge ver, die daarover beslissen moet. Die veiooüsoepaiingen zullen dan logi scherwijze een p.aats moeten vinden bij de regeling van verkoop door middel van automaten. Onder „iemand bedienen" in de zin van ar tikel 7 der Winkelsluitingswet valt het niet, evenmin onder een an dere met straf gesanctionneerde bepa ling. De procureur-generaal concludeer de op die grond tot vernietiging van het vonnis en ontslag van rechtsver volging. Op 28 April zal de Hoge Raad uitspraak doen. KONINGIN MAHY ZIEK.. De gezondheidstoestand van konin gin Mary, grootmoeder van koningin Elizabeth II van Groot-Brittannië, baart enige zorg, aldus een Dinsdag ochtend te Londen uitgegeven me disch bulleton. Koningin Mary is 85 jaar. Zij is lijdende aan maagstoor- VOORSCHOTEN Gezondheidscentrum vraagt 130.300. B. en W. van Voorschoten hebben de raadsleden een voorstel doen toe komen om een crediet van 130.300 beschikbaar te stellen voor de bouw van een gezondheidscentrum, waar van de bouw geprojecteerd is op de hoek WijngaardenlaanKon. Julia- nalaanOranjeplein. Het gebouw zal gebruikt worden voor de volledige taakuitvoering van de pl. ver. Gezondheidszorg, het hou den van vergaderingen en geven var. I JH| PBPI H cursussen voor Roode Kruis, E.H.B. pittig voorjaarszonnetje, twee facto- O., med. afd. B.B., doorlichting op T. ren, die het bezoek aan de tentoon stelling stimuleerden. Over het algemeen waren de des kundigen vol lof over het ingezon den vee. in totaal 150 stuks, waar onder 125 runderen. De kwaliteit liet ten opzichte van verleden jaar weer een stijging zien, waaruit blijkt, dat de stimulerende taak van de Vebo ook in dit opzicht succes brengt. B.C., spreekuur gem. sociale werk ster, consulatiebureau voor zuigelin gen. enz. Het door de architecten v. Oerle en Schrama gemaakte ontwerp heeft op de begane grond een hoofdingang, direct aansluiting gevende op een hall, waarin portierskamertje en vestiaire, daarnaast is een ruime wachtkamer, die ruimschoots plaats biedt aan kinderwagens (tevens ge schikt als vergaderlokaal). Aan het andere einde van deze wachtkamer bevindt zich nog een hall met directe verbinding naar buiten. De achter ste helft biedt practisch voor kleed kamer, spreekkamer dokter, spreek kamer specialist, donkere kamer, ont smettingskamer en magazijnruimte. Op de bovenverdieping zijn afzon derlijke voor bewoning geschikte ruimten aanwezig, voorts is daar ma gazijnruimte. Een zolderruimte van 120 m2. is eveneens bestemd voor magazijnruimte. De totale stichtingskosten bedra gen 122.500. Zoals wij enige tijd geleden reeds mededeelden kan voor het onderha vige plan geen rijksbijdrage worden gegeven. Vacantiebonnen Land- en Tuin bouw. Vrijdag 27 Maart gelegen heid voor het verzilveren van vacan- tiebonnen van 8 tot 9 uur bij J. G. v. d. Ploeg, Leidscheweg 10.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2