3)e Cdd^e6oii^ont Merkwaardige machtsverschuiving te Moskou KROESJEF BEHEERST NU PARTIJ-APPARAAT Onrust in Tibet Mijnramp in Spitsbergen tot 7 uur open De rijkste man van Amerika was verrukt over Flora '53 DE BONDSRAAD EN HET EUROPESE LEGER TITO VERTREKT VANDAAG UIT ENGELAND Wordt Moskou goedig? 83.8 millioen gulden Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 21 MAART 1953 44ste JAARGANG No. 12844 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. tnnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 MIJLPAALTJES EN HINDERPAALTJES WIJ HEBBEN ALWEER een mijl- paaltje in de geschiedenis be reikt, zo'n historisch ogenblikje, waaraan onze tijd zo verarssend rijk is. Je valt tegenwoordig over de historische mijlpaaltjes. Nu kunnen mijlpaaltjes, als ze verkeerd komen te liggen, ook wel eens hinderpaaltjes zijn en bij het mijlpaaltje, dat wij thans op het oog hebben, weten wij nog niet waar wij aan toe zijn. Wij bedoelen de Don derdagavond, waarop de Westduitse Bondsdag de z.g. conventies van Bonn en het Europese legerverdrag in derde en laatste lezing heeft aan vaard. Dat was weer echt een histo risch ogenblikje en bondskanselier Adenauer was zich daar terdege van bewust. Misschien herinnert de lezer zich nog de z.g. conventies van Bonn. welke verleden jaar in Mei zijn on dertekend. Deze gelden als een soort vredestractaat tussen West- 0 Duitsland en de Westelijke geallieerde mogendheden en garanderen West-Duitsland een sta tus van welhaast volkomen herstel In zijn souvereine rechten. Daaraan Is evenwel vastgekoppeld het te Parijs getekende verdrag omtrent de oprichting van een Europees leger, omdat men de Duitsers niet wilde loslaten alvorens ze gevangen te heb ben in een militair verdrag. Dit samenstel van verdragen was in Mei wel ondertekend door de des betreffende regeringen, maar om tot gelding te komen moest alles nog geratificeerd worden door de parle menten. En daar begon de narigheid. In West-Duitsland werd de ratifi catie vertraagd door de felle oppo sitie van de sociaal-democraten, die vreesden, dat een zó nauw militair samengaan met het Westen elke kans op hereniging der beide ge scheiden helften van Duitsland voor goed de nek zou omdraaien. Omdat zij in de minderheid waren en dus de ratificatie op gewoon democra tische wijze niet konden verhinde ren, bedachten zij een slim plannetje en probeerden het Europese leger- plan onverenigbaar te doen verkla ren met de Grondwet. Gelukt deze opzet dan moet de Grondwet gewij zigd worden, doch over de daarvoor vereiste tweèderde meerderheid be schikt Adenauer niet. Nu heeft Adenauer Donderdag in zoverre een overwinning behaald, dat hij de Bondsdag, dus de volks vertegenwoordiging, met een royale meerderheid achter zich heèft gekre gen en daarmede heeft aangetoond, dat de meerderheid van het Duitse volk wel degelijk zijn leiding wil volgen en zich wil aansluiten bij de Westerse defensie-politiek. Maar de sociaal-democraten hebben hun zwaarste troef nog niet uitgespeeld; zij wisten dat zij Donderdag de ne derlaag zouden lijden en daarom hebben zij zich niet bovenmate inge spannen om Adenauer de zegepalm te ontrukken. Zij dachten: onze tijd komt nog, wacht maar tof wij het Gerechtshof hebben ingeschakeld. Gelukt het hun om het verdrag on grondwettig te doen verklaren, dan is op zn' allerminst het Europese le ger weer op een zó lange baan ge schoven, dat het einde nog niet in 't zicht is. En in dat geval is het mijl paaltje van Donderdagavond eerder een mijlpaal op de weg der misluk king, dan een glorieus gedenkteken van Europa's éénwording. ^ELFS IS HET MOGELIJK, dat het mijlpaaltje een hinderpaaltje wordt Gesteld, dat de Westduitse sociaal-democraten hun zin- niet krij gen en het Staatsgerechtshof ver klaart het verdrag niet in strijd met de Westduitse Grondwet, dan heeft Adenauer de strijd gewonnen. Dan staat daar de figuur van de grijze Duitse staatsman als de kampioen van de Europese eenheid, want dan is hij niet alleen de eerste, die zijn volksvertegenwoordiging achter zich gekregen heeft op dit kardinale punt van Europa's éénwording, maar ook de enige staatsman, die in deze tijd een daadwerkelijke bijdrage heeft geleverd om die éénwording gestalte te geven. Frankrijk slaat daartegenover maar een heel pover figuur. Eerst wil het geen Duitsers toelaten tot de Euro pese defensie, maar als de anderen aanhouden en zeggen, dat een Euro pese defensie zonder de Duitsers geen zin heeft, wil het wel toegeven als een Europees leger wordt ge vormd. Men doet dat en nu is Frankrijk weer degene die terug krabbelt. Zelfs stelt het protocollen op, die aan het (reeds getekende) verdrag moeten worden aangehan gen en de strekking van het verdrag volkomen wijzigen Gelukkig heeft Bidault te Rome een soepeler hou ding aangenomen, maar of de proto collen daarmee van de baan zijn, is een andere kwestie. Wel zal het na de ratificatie van het verdrag door West-Duitsland onmogelijk zijn om de protocollen een integrerend deel te laten uitmaken van het verdrag en in zoverre heeft Adenauer een grote voorsprong behaald op de Fransman Bidault. Nu is het de vraag of Frankrijk dat alles zonder rancune zal kunnen aanzien. Door zijn houding van wel willen en weer niet willen en van niet weten wat men moet willen, heeft Frankrijk zich de leiding in de unificatie van West-Europa laten ontglippen. Het zou wel eens kun nen zijn, dat het zijn nederlaag niet Malenkof geen secretaris-generaal meer Radio-Moskou heeft een mededeling van de Communistische Partij van Rusland omgeroepen, waarin wordt gezegd, dat Georgi Malenkof heeft ver zocht te worden ontheven van zijn functie van secretaris-generaal van de partij. Hij wordt opgevolgd door Nikita Kroesjef. Deze verandering aan de top van het communistische machtsapparaat in Rusland werd genomen tijdens een voltallige zitting van het Centrale Co mité van de partij. De bijeenkomst werd in het Kremlin gehouden op 14 Maart. Het besluit werd gisteren pas bekend gemaakt. VERRASSEND BESLUIT Dit verrassende besluit van het Centrale Comité betekent een volle dige verschuiving van de machtsver houdingen onder de groten van het Kremlin. Het secretariaat-generaal de Russische communistische partij is de ,.electrische centrale" van alle macht in de Sovjet-Unie. Stalin heeft destijds deze functie be kleed en haar uitgebuit om zijn eigen mannen op de sleutelpositie te plaat sen van het machtsapparaat van de Sovjets. Malenkof heeft daarna deze positie van hem overgenomen. Thans heeft Kroesjef de partij-machine. Kroesjef was tot nu toe secretaris van het Centrale Comité, dat in de Sovjet-Unie de rol vervult van „par- Nepal ontvangen berichten hebben lement". Het omvat 125 zetels. Tij- j zich zes tot acht welcen geleden in de- dens het partijcongres van October Tibetaanse hoofdstad, Lhasa, vecht- laksheid, die op grote schaal de Rus sische communistische party hebben besmet. Met name noemde hij een aantal vooraanstaande communisti sche leiders in RuSland, die. zich aan vriendjespolitiek, favoritisme, knoei erijen en verduisteringen op grote schaal hadden schuldig gemaakt. Het was toen reeds duidelijk, dat Kroes jef een grote toekomst was bescho ren. Destijds heeft hij een vooraan staande rol gespeeld in de commu- nitisch revolutionnaire beweging van de Oekraine. Ais opvolger van Stalin, blijft Ma lenkof voorzitter van de minister raad. Dit is dan nog de enige functie, die hij vervult. Volgens Vrijdag tc Kathmandoe in vorig jaar hield Kroesjef een opmer kelijk rede, waarin hij scherpe kri tiek uitoefende op de corruptie en de partijen tussen door de Chinezen in het leven geroepen „verzoeningsaf- delingen" en rechtzinnige lama's voorgedaan. De lama's hielden een betoging, die door de verzoeningsafdelingen, Chinese militairen en Tibetaanse re- cruten verspreid werd. Vier personen werden gewond en twaalf in hechtenis genomen. De betogers, die behoren tot een orthodoxe secte van lama's, zijn ge kant tegen de aanpassing van het godsdienstig leven aan de politiek. Zij zouden het hoofd van het Chinese ge zag in Tibet, generaal Tsjang Tsjing Hoe, hebben gezegd, dat hij Tibet met rust moet laten. Naar te Calcutta wordt vernomen is door de aanwezigheid van 60.000 Chineese soldaten in Tibet aldaar een ernstig tekort aan levensmidde len ontstaan. Volgens bepaalde persberichten heeft Tibet Nepal en India verzocht het te helpen en zijn de Chinese auto riteiten van plan rijst te zenden om aan de situatie het hoofd te bieden. Voor de derde maal sinds het ein de van de oorlog heeft zich in de ko lenmijnen op het eiland Spitsber gen een ernstige ontploffing voor gedaan. Negentien mensen zijn om het leven gekomen. Bijzonderheden zijn nog niet be leend gemaakt, daar de verbinding met de eilandengroep was uitgeval len. Het bureau van de mijn-maat schappij heeft alleen maar een tele gram kunnen publiceren, waarin wordt gezegd, dat een ontploffing negentien doden had geëist, allen van Noorse nationaliteit. In December 1948 kwamen er by een explosie van mijngas vijftien man om het leven. Een dergelijk ongeluk in Januari 1952 kostte eveneens aan vijftien man het leven. John D. Rockefeller, de rijkste man van Ameriak, is omstreeks mid dernacht met zyn vrouw per KLM Amerikaans transportvliegtuig verongelukt Bij Centerville in de Amerikaanse staat Californië is Vrijdag een vier- motorig Amerikaans transportvlieg- jm^.^ne vertrokken naar New York. tuig, dat militairen vervoerde, neer- Gistermiddag vier uur was hy op gestort en in brand gevlogen. Alle 35 Schophol uit Karachi gearriveerd, inzittenden kwamen om het leven. me? 4^e Telegraaf. Dr. A. De militairen waren op weg naar 1 Plcsman heette zyn welgestelde pas- het Verre Oosten. Het toestel raakte j s3§ier» ?.^er aan de vliegtuigtrap, bij een landingspoging op het vlieg- Persoonlijk welkom, veld van Oakland een heuvel, waar- o^efeller, geruime tijd in na het neerstortte. i Zuidoost-Azie reisde om te zien hoe Volgens ooggetuigen trachtten ver- i j'1 Sebied zich ontwikkelt tegenover scheidene inzittenden het brandende1 res* van wereld, vertelde: wrak te verlaten, doch zij slaagden i hierin niet. Ziekenauto's, die snel ter j plaatse waren, konden een aantal C* 1 1 zwaar gewonden opnemen, doch op Ol Cl cHT£H W1H IC 0 1 S weg naar het ziekenhuis zijn de ge- wonden overleden. Commissie voor Landbouwplan De vertegenwoordigers der 17 lan den, die deelnemen aan de conferen tie te Parijs over het plan om een gemeenschappelijke Europese markt voor landbouwproducten te vormen, hebben besloten de besprekingen voor minstens zes maanden op te schorten om een inmiddels ingestelde interim-ccmmissie in de gelegenheid te stellen voorstellen te ontwerpen over de wijze, waarop een landbouw- gemeenschap in het leven kan wor den geroepen. De resolutie inzake de instelling van een interim-commissie werd zonder verzet goedgekeurd, zij het dat drie landen, n.l. Zwitserland, Engeland en Ierland, verklaarden weinig heil van het werk der com missie te verwachten, terwijl Neder land als zijn mening te kennen gaf dat de conferentie niet ver genoeg is gegaan. De commissie zal in de twee de helft van April een aanvang ma ken met haar werkzaamheden. Zij zal vóór 30 September a.s. verslag uitbrengen aan de zeventien deelne mende landen en de Franse minister Laurens zal dan de conferentie weer bijeenroepen. 5>e 3ConUig.in freuiandeide hem ,,Dat is prachtig", zei Koningin Inrilg van Denemarken, tegen deze man, toen zij zag hoe keurig hij zijn sokken stopte. Zij bezocht met haar echt genoot, Koning Frederik een school voor werklozen in Kopenhagen. De man bleek in het geheel niet onder de indruk van de bewondering van zijn Koningin en stopte rustig door. slikken wil en nu helemaal niets meer van een samengaan met Duits land wil weten. Daar komt nog bij, dat Adenauer binnenkort naar de Verenigde Sta ten vertrekt en daar door Eisen hower zal worden ontvangen. Aden auer komt nu niet met lege handen maar kan met trots op zijn succes wijzen, een succes, dat Eisenhower graag ziet en op prijs weet te stel len. Hoogst waarschijnlijk zal dit succes Adenauer dan ook geen wind eieren leggen en de te verwachten Amerikaans-Duitse toenadering kan al weer een doorn in het oog van Marianne zijn. Zo kunnen er zelfs onder een suc ces allerlpi voetangels en klemmen verborgen liggen. Laten wy hopen, dat Europa alle klemmen weet te Gisteren is een Algemene Maatregel van Bestuur met be trekking tot de Winkeisluitings- wet verscheren waarin bepaald wordt, dat winkels, waar uit sluitend of in hoofdzaak tabak en tabaksproducten worden ver kocht, uitsluitend voor het ver kopen van die waren met ingang van Maandag over het gehele land tot des avonds zeven uur geopend mogen zijn. Prins Bernards reis Prins Bernhard heeft Vrijdagoch tend een tamelijk onverwacht be zoek gebracht aan de „collegiale school" van de „Dutch Reformed Church" in het Westelijke deel van het eiland Manhattan. Deze kerk met aangrenzende school werd in 1638 door Nederlanders gesticht en tijdens de tweede wereldoorlog woonde de koningin, toen nog prinses Juliana, daar enkele malen godsdienstoefe ningen bij. Prins Bernhard gaf een pakkende beschrijving van de overstromings ramp en de herstelwerkzaamheden. De prins woonde daarna de uitrei king bij van prijzen, die aan het ein de van het semester aan de leerlin gen worden uitgereikt. Britse meteor bij Kampen neergestort Een inzittende gedood Een Engelse straaljager, een Me teor 11, is gisteravond omstreeks half negen neergestort ongeveer 6 km. van Urk in de Noordoostpolder bij de gemeente Nagele. Een van beide in zittenden die zich met zijn parachute wilde redden, is te pletter gevallen. De ander had meer geluk. Het stoffe lijk overschot is naar het ziekenhuis te Kampen overgebracht. De overle dene laat een vrouw en twee kinde- „Wel, ik heb vanmiddag de „Flora" in Heemstede gezien. Prachtig, prach tig Het is' bijna 25 jaar ge leden, dat ik voor het laatst in Ne derland was. Ik kreeg toen na het behalen van mijn doctorsbul van ir/ijn vader een reis naar Nederland aan geboden. Ik ben blij nu mijn vrouw eens een stukje van dit schone land te kunnen laten zien". „Hoe oud ik ben? Wel, zes-en- veertig vrij oud al, vindt u niet? Wij en hij wyst op zijn vrouw hebben vier kinderen, drie meisjes en een iongen...." Rockefeller, die een van de rykste „Op bepaalde voorwaarden" I Reinhold Maier, voorzitter van de j Westduitse Bondsraad (Eerste Ka- mer), heeft Vrijdag tij-lens een diner j van de Duitse persclub verklaard, dat de Bondsraad de conventies van Bonn en het verdrag in zake het se parlement hebben Vrijdag in een Wuertemberg en voorzitter van de vrije democratische partij aldaar is, beheerst de belangrijke yij4 stemmen van zijn staat in de Bondsraad, wel ke de schaal n dit lichaam naar verwachting hetzij ten gunste hetzy ten nadele van de overeenkomsten zullen doen doorslaan. OOSTDUITS OORDEEL. De beide huizen van het Oostduit- I Europese leger wellicht „op be paalde voorwaarden" op 17 April zal goedkeuren. De Bondsdag (Tweede Kamer) heeft de overeenkomsten reeds Donderdag goedgekeurd, zoals men weet. Als voorwaarden noemde hij: 1. De procedure van de wetgeving zou strikt moeten worden nagekomen. 2. Men zou „ongepaste haast" moeien vermyden. Dit alleen zou de wereld het „on mensen ter wereld is, is de eenvoud aangename schonuwspel1' besparen zelf. Zijn manier van doen is typisch dat een uitspraak van het Grond- Amerikaans. Hij beweegt zich als 'n'.vetshof te Karlshuhe president Heuss blonde reus door het gebouw en zou verbieden de overeenkomsten draagt zijn costuum ongedwongen, te tekenen, voordat het Hof zou heb- Aan niets is te zien, dat deze man ben bepaald, even makkelijk do:iars kan strooien grondwettig zijn. als Sinterklaas pepernoten.... j Maire, die premier van Baden- Geen verdrag verenigde zitting de conventie van Bonn en het Vt rdedigingsverdrag nul en van gener waarde voor het Duitse vols genoemd. De Volkskamer en de Landenka- mer spraken over de Duitse eenheid en een vredesverdrag. Grotewohl zeide: dat de bekrachti ging door de Westduitse Bondsdag een daad van „nationaal hoogver raad" is. „De eerste stap van alle vadcr- tenlandslievende ei democratische krachten is nu het omverwerpen van het regiem van Adenauer", aldus Grotewohl. De voorzitter van dc Volkskamer, -w» -w- Dieckmann, zeide, dat 't Westduitse bij al dan 'niet I parlement door de bekrachtiging van de Conventie van Bonn en het E. V.G.-verdrag zijn recht voor dc Westduitsers op te treden heeft ver speeld. Het enige parlement in Duitsland :lat zich nog een Duits parlement mag noemen is de Oost- duitse Volkskamer, aldus Dieckmann. Aan het einde van h t 5-daagse bezoek van Tito aan Londen, is een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat het bezoek er toe heeft bijgedragen, het nauwe be grip tussen de beide regeringen meer te ontwikkelen en de vriend schap tussen beide tanden te ver sterken. vermijden, want iedere klem geeftren achter. Het toestel kwam vermoe de nodige narigheid en de nodige delyk van de basis W.A.H.M. in vertraging. I West-Duitsland. D Sowjet-Unie heeft Engeland me degedeeld, dat zij haar invloed bij de Noord-Koraanse autorititen zal aan wenden om de vrylating te verkrij gen van negen Britse burgers en 'n Ierse missionaris, die zich sedert de bezetting van Seoel door de Noord- Koranen, in Juni 1950, in gevan- schap bevinden. Dit is Zaterdagochtend vroeg door het Britse ministerie van buiten landse zaken gemeld. Onder de Britten bevinden zich Vyvyan Holt, voormalig gezant in Zuid-Korea, twee leden van zyn staf, de Anglicaanse bisschop van Korea en twee katholieke geestelijken. Het Sowjet-Russische besluit werd medegedeeld in een Dinsdag jl. op 't ministerie van buitenlandse zaken overhandigde nota, in antwoord op een Brits verzoek. In de nota wordt verklaard dat de Sowjet-Unie de zaak onmiddellijk met de Noord- Koreaanse autoirteiten zou opnemen, waarbij gestreefd zou worden, een positieve oplossing te verkrygen. In het communiqué wordt meege deeld, dat beide landen hebben ver klaard, gemeenschappt lijk belang te hebben bij verzet tegen agressie en by het handnaven van de nationale onafhankelijkheid. De beide landen zijn het er over eens, dat in geval van agressie in Europa het hieruit voortvloeienae confl ct nauwelijks van een plaatselijk karakter kan blijven. Aan het slot van het communiqué wordt meegedeeld dat Tito en zijn gevoig Groot Brittannië Zaterdag per schip zullen verlaten' en dat Tito's sevhip tot Ma.ta door sche pen van de Britse vloot zal worden begeleid. De Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken, Popowitsj, heeft Vrydag op een persconferentie te Londen medegedeeld, dat de be sprekingen, die maarschalk Tito met de leiders van de Britse rege ring heeft gehad, van grote beteke nis zullen zyn voor het handhaven van de vrede op de Balkan en in dc wereld. De minister maakte een eind aan de gissingen omtrent een verdrag tussen Groot Brittann en Joegosla vië door mede te dtlen, dat Tito Churchill niet om een dergelijk ver drag had gevraagd, omdat de hui dige betrekk ngen bevredigend zijn. Popowitsj rprak de hoop uit, dat nu, na de dood van Stalin, de be trekkingen met de Sovjet Unie nor maler zullen worden Popowitsj deelde in antwoord op een vraag mede. dat noch Churchill noch Eden bedenkingen hadden ge opperd over de gewetensvrijheid in Joegoslavië. Zij waren „te beleefd en te correct om dergelijke beden kingen te opperen'". Wel was de Britse ministers iedere inlichting go- geven die zij over deze aangelegen heid wensten. PRESIDENTSKEUZE IN TSJECHO-SLOWAKIJE. De Tsjechoslowaakse Nationale Vergadering komt vandaag bijeen om een nieuwe president van Tsjc- oho \owakije te kiezen als opvolger van Gottwald. AARDBEVING IN TURKIJE VALT NOG MEE. Het Turkse ministerie van binnen landse zaken acht het mogelijk, dat het aantal doden als gevolg van dc aardbeving van Woensdag veel klei ner zal blijken dan men aanvanke lijk aannam. Het aantal personen, van wie bekend is dat zij zijn omge komen, is volgens het ministerie 209. Er is nog een aantal vermisten, maar vermoedelijk niet meer dan 20 tot 30. Tot Vrijdagavond was 83.8 miLlioen binnengekomen bij het Nationale Rampenfonds, dat is een half millioen meer dan Donderdagavond. .J 3iox%eLtje Met pas&en en meten meeste tijd versleten.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1