De financiële steun van del38e lijst slacht°ffers regering aan de slachtoffers Faillissementen in Februari gestegen Zierikzee krijgt zandzakken-dam Jongetje sloot z'n vriendjes in kookketel en ging naar huis Bij uitsmijters en in rook woog vrouwe Justitia recht VRIJDAG 20 MAART 1953 BE LEID SE COURANT BERDE BLAD PAGINA I watersnood Ruime bevoegdheden voor de gemeenten In een rondschrijven aan de col leges van B. en W. heeft de minis ter van Maatschappelijk Werk en kele mededelingen gedaan betref fende de hulpverlening aan ramp slachtoffers. Een aantal rampslachtoffers is tij delijk ondergebracht in beroepspen sions dan wel in verband met hun lichamelijke en/of geestelijke ge steldheid in rusthuizen, verzor- gings- cn verpleeginrichtingen. Aangezien de kosten wegens on derbrenging in die gevallen niet ge heel bestreden kunnen worden uit de kwartiervergoeding heeft de mi nister de gemeentebesturen gemach tigd tot het doen van de navolgende uitgaven: Voor rampslachtoffers, die in be roepspensions verblijven, kan zo lang niet op andere wijze in de huis vesting kan worden voorzien een vergoeding' voor de pensionprijs worden toegekend, welke hoger ligt dan de kwartiervergoeding. Deze regeling geldt slechts voor pensions, welke bedrijfsmatig zijn, d.w.z. over ten minste vijf verhuur bare bedden de beschikking heb ben. Voor rampslachtoffers, van wie opneming in rusthuizen, verzorgings- en verpleeginrichtingen noodzakelijk is gebleken, kan te rekenen van 1 Februari 1953 af de voor deze tehuizen en inrichtingen vastgestel de verpleegprijs worden betaald, eventueel vermeerderd met zakgeld en fondspremiën. Zakgeld voor de slachtoffers Aan het rampslachtoffer kan, met ingang van 22 Maart 1952, bij geble ken behoefte en rekening houdend met eigen gezinsinkomen, een zak geld worden toegekend ten bedrage van: Voor een echtpafr. dat geen kin deren ten zijne laste heeft, voor wel ke een zakgeld wordt toegekend 9.per week. Voor een echtpaar, dat kinderen ten zijne laste heeft, voor welke wel een zakgeld wordt toegekend 8. per week. Voor kinderen beneden 10 jaar 2.per week. Voor kinderen van 10 lot 18 jaar 2.50 per week. Voor alleenstaanden, die ten tijde van de ramp inkomsten uit arbeid, of bedrijf genoten 4.per week. Wat in mindering wordt gebracht Voorts heeft de minister de ge- Aetherklanken ZATERDAG Televisie programma Gezamenlijk programma, plm. 20 uur „Beurzen open, dijken dicht!" HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO: 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gramo- foonmuziek. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gramofoon- muziek. 8.37 Idem. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. (Om 9.35 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continube drijven. 11.35 Kamermuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgel spel. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Weekjour- naal. 14.20 Gemengd koor. 14.45L Boekbespreking. 15.00 Roemeens orkest. 15.30 „Van de wieg tot het graf." 15.45 Gramofoonmuziek. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Radio Philhar- monisch orkest en solist 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA Varia. 18.20 Lichte muziek. 18.50 Draaiorgelmuziek. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepar tout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gramofoonmuz. 20.15 „Beurzen open, dijken dicht". 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15. Lichte muziek. 22.40 „Onder de pannen", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Verzoekprogramma. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo foonmuziek. 7.15 Ochtendgymnas- tiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. Symphonette orkest en solist. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Metropole orkest en solist. 10.50 Instrumentaal octet. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade orkest en soliste. (12.3012.33 Land en tuinbouwme- dedelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lunchconcert. 13.50 Gramo foonmuziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursprogramma. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.55 Residentieorkest en solisten. 16.30 De schoonheid van het Grego riaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.40 Regeringsuitzending: „Zoek licht op de Westerse Defensie". 19.00 Nieuws. 19.10 Gramofoonmuz. 19.20 Parlementso verzicht. 19.30 Gramo foonmuziek. 20.00 „Lichtbaken, cau serie. 20.15 „Beurzen open, dyken dicht". 22.00 „Veronica", hoorspel 22.45 Avondgebed en liturgische ka lender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Radio Philharmonisch orkest en soliste. meentebesturen gemachtigd, dat in dien het gezinshoofd, respectievelijk de kostwinner en/of een of meer ge zinsleden van bij derden ingekwar tierde gezinnen, in het rampgebied werkzaam is (zyn), bij de vaststel ling van kwartiervergoeding, zak geld en fondspremiën 50 van de uit die arbeid verkregen inkomsten na aftrek van noodzakelijke ver wervingskosten voor de verreke ning buiten beschouwing wordt ge laten, d.w.z. dat 50 van die (net to) inkomsten op de uitkering in mindering moet worden gebracht. Indien het gezinshoofd, respectie velijk de kostwinner en/of een of meer gezinsleden van bij derden in gekwartierde gezinnen werkzaam is uijn) buiten het rampgebied wordt bij de vaststelling van kwartierver goeding, zakgeld en fondspremiën 30 van de uit die arbeid verkre gen inkomsten na aftrek van de noodzakelijke verwervingskosten voor de verrekening buiten beschou wing gelaten, d.w.z. dat 70 van die (netto) inkomsten op de uitkering in mindering moet worden gebracht. Voor gezinsleden echter wordt met uit arbeid verkregen inkom sten gelijkgesteld de kostwinners vergoeding toegekend uit hoofde van het in militaire dienst verblij ven van gezinsleden of een uitke ring, welke gezinsleden ontvangen uit anderen hoofde ter vervanging van loon (bijvoorbeeld: uitkering krachtens de werkloosheidswet). Onder verwervingskosten worden ten deze verstaan die uitgaven, wel ke noodzakelijk zijn voor het ver krijgen of behouden van het inko men (zoals kostgeld, reisgeld, voor zover daarop uit anderen hoofde geen aanspraak bestaat, e.d.). Premies, opslagkosten e.d. De minister heeft de gemeentebe sturen voorts gemachtigd om nood zakelijke incidentele reiskosten, pre- miën voor op het tijdstip van de ramp lopende verzekeringen, ter dekking van kosten wegens begra fenis, premiën voor het bedrijfspen sioenfonds waarin betrokkene tot ciusverre verzekerd was en andere kleine noodzakelijke uitgaven te be talen tot een maximum van 100. per jaar per gezin en 40.voor een alleenstaande per jaar. Daarnevens kunnen worden ver goed de redelijke kosten wegens op slag van elders ondergebrachte in boedel uit de ontruimde woning, tot een maximum over een jaar be rekend van 25 van de huur waarde (volgens de wet op de per sonele belasting) van de ontruimde woning en de kosten wegens over brenging van meubilaire goederen (t.g. transportkosten), uitgezonderd de evacuatie- en reëvacuatiekosten. Verzoeken om gehele of gedeelte lijke vergoeding van kosten van bij zondere voorzieningen, welke die nen te worden getroffen, en ten aanzien van welke door de gemeen tebesturen niet zelfstandig een be slissing kan worden genomen kun nen aan de minister ter beslissing worden voorgebracht. Bevredigend resultaat Goeree-Overflakkee Eind April drie meter hoge dijken Het herstel der zeedijken van Goe ree-Overflakkee vordert gestaag, Voor einde April zal de gehele dijk- iengte, die thans nog van 2.5 tot 3 meter hoogte varieert, geheel op 3 meter zyn gebracht, waardoor een grote mate van veiligheid bij zomer stormen zal zijn verkregen. Het defi nitieve herstel zal, als de plannen op papier kloppen en dat doen ze tot op heden in de loop van de zo mer gereed komen. Na de roep om meer draglines, buil. dozers en perszuigers hebben Neder landse aannemers materieel beschik baar gesteld of toegezegd, zodat op dit punt geen onzekerheid meer be staat. De materiaalvoorziening baart op het ogenblik ook geen zorgen. Het herstel van de binnendijken op Goeree-Flakkee, dat grotendeels „droog" kan geschieden, vordert eveneens in bevredigende mate. Daarmee gaat herstel van wegen gepaard. Wanneer verdwijnt Maartendijkse tol? Lang is de ambtelijke weg In de gisteravond gehouden verga dering van de gemeenteraad van Maartensdijk is het voorstel van B. en W. betreffende de opheffing van de beide tollen in de weg Hilversum Utrecht ter sprake gekomen. Na twee yur achter gesloten deuren te hebben vergaderd bleek, na herope ning ven de vergadering .dart het zeer de vraag is, of de tollen per 1 April a.s. zoals B. en W. beoog den, verdwenen zullen zijn. De raad kwam namelijk tot de slotsA>m dat men de tollen wel wil opruimen per 1 April a.s. maar dat het raads besluit naar alle waarschijnlijkheid op die datum nog niet zal zijn be krachtigd. aangezien de ambtelijke weg, noodzakelijk voor de konink lijke goedkeuring, dan nog niet kan zijn afgelegd. Ook Gedeputeerde Staten van Utrecht zullen nog het hunne over het raadsbesluit moeten zeggen. Daarna krijgen de Ministe ries' van Justitie, van Binnenlandse Zaken, van Verkeer en Waterstaat en van Financiën er nog mee te ma ken. i FIJNAART. Bastiaanse, Jan Huibrecht, geb: 25.11.78. Van de Goorberg, Martha Louisa, geb.: 12.3.51. Lips, Adriaan, geb. 5.6.21. Moerman, Adriana, geb. 1.10.82. v. d. Watering, Maria Hubertina Antoinette, geb. 30.10.21. s-GRAVENDEEL. Heyden, Herman Jacob, geb. 9.6.15, echtgenoot van Judith E. de Zeeuw. Van Verk, Adrianus Jacobus Cor nells, geb. 22.3.51. HALSTEREN. Van Tillo, Hendrikus Marinus, geb. 16.7.21. NÏEUWERKERK. Van Steyn, Adrianus, Gerardus geb. 29.3.67. 's-GRAVENDEEL. Aanvulling op lijst dd 4.2 53. Thans geborgen: Kranendonk-Verkerk, Maaike, geb» 10.11.02, echtgenote van J. Kranen donk. Verdonk-Brand, Cornelia, geb. 8.12.83. Weduwe van Florie Verdonk. KLU.ÏDERT Aanvulling op lijst dd 6.2.53. Thans geborgen: Berg, Nicolaas Franciscus, geb. 1.4.31, soldaat legernummer 31041011, laatste adres Den Haag. ZUIDLAND. Aanvulling op lijst dd 7.2.53. Thans geborgen: Breederland-Reijtenbach, Johanna Hendrika, geb. 10.6.02. Volgende maand weer gas en water Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben hun goedkeuring onthouden aan het besluit van de gemeenteraad van Zierikzee betreffende de aanleg van een nooddam met bekisting rond om de stad. Volgens het college is bij de opstelling van het plan geen reke ning gehouden met de plaatselijke bodemgesteldheid. Gcd. Staten hebben thans voorge steld een dam van zandzakken met noodzakelijk geachte versterking aan te leggen. De dam heeft alleen bete kenis als middel tot bescherming van de thans geinundeerde gebouwen in de stad tegen verder verval. Vol doende bescherming tegen het buiten water biedt de dam niet. zolang het grote gat aan de Schelphoek niet is gedicht. De gemeenteraad ging met dit voorstel gisteravond accoord. Men zal onmiddellijk tot aanbesteding van het werk overgaan. Venvacht wordt dat na 40 werkdagen deze dam klaar zal zijn. Voorts werd medegedeeld, dat in Zierikzee begin April weer gas zal worden geleverd. Indien de werk zaamheden niet tegenvallen, zal met ir.eang van Maandag a.s. ook weer water zij het met mondjesmaat uit de kranen lopen De schade aan het buizennet van de waterleiding wordt gerfaamd op ongeveer vijf millioen gulden. INKWARTIERING VAN EVACUATIE-VEE WORDT BEëlNDIGD Naar de Rijksdienst voor Land- bouwberstel mededeelt, zal de in kwartiering van alle vee uit de rampgebieden (dus zowel rundvee als paarden, varkens, schapen, enz.) zo spoedig mogelijk worden beëin digd. De eigenaren dienen zich derhalve in verbinding te stellen met hun plaatselijke bureauhouder, teneinde overleg te plegen omtrent de be stemming van hun vee. Vee, ook indien dit vóór 1 Mei a.s. nog niet naar het bedrijf kan terug keren, zal aan de eigenaars worden teruggegeven, teneinde dit verder voor eigen rekening aan te houden. Alleen voor rundvee geldt hierop een uitzondering: slachtvee dat niet door de eigenaren wordt terugge nomen, zal worden verkocht en de opbrengst aan de eigenaar worden overgemaakt; gebrulksvee kan door de eigenaar worden overgedragen aan de Rijksdienst voor Landbouw- herstel. Voor het overgedragen ge- bruiksvee zal, zodra de bedrijfsom standigheden dit toelaten, gelijk waardig vee worden teruggeleverd. Gezien de hoge kosten, welke aan het zelf aanhouden van vee zijn verbonden, worden de eigenaren van gebruiksvee dringend aangera den, van deze mogelijkheid tot over dracht aan de Rijksdienst voor Landbouwherstel gebruik te maken. Alle eigenaren van geëvacueerd vee dienen zich zo spoedig mogelijk met hun plaatselijke bureauhouders in verbinding te stellen, aangezien zeer binnenkort maatregelen worden getroffen tot verkoop van het vee, waarvan de eigenaars zich niet heb ben gemeld. Het aantal faillissementen in ons land heeft in Februari j.l. een be langrijke stijging te xien gegeven ten opzichte van dat in de voorafgaande maand. Uitgesproken werden in Fe bruari nl. 153 faillissementen, tegen 116 in Januari en 165 in Februari 1952. In de eerste 2 maanden van 1953 werden hiermede 269 (v. j. 367) fail lissementen uitgesproken. Volgens een opgave van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del bedroeg het aantal faillissemen ten iru Februari in de provincie Noord-Holland (excl. A'dam) 28 (v. m. 8, v. j. 22), Amsterdam 21 (16, 18), Zuid-Holland (excl. Den Haag en R'dam) 11 (21, 26). Den Haag 20 (12, 17). Rotterdam 7 (6, 10), Utrecht 12 (1, 11), Gelderland 13 (21, 19), Noord-Brabant 16 (6, 21), Limburg 6 (5, 5), Zeeland 2 (2, 4), Friesland 5 (4, 7), Groningen 5 (5, 2), Drente 3 (2, 0) en Overijsei 6 (7, 3). Cijfers over 1952. Het C.B.S. maakt thans voorlopige cijfers bekend over het aantal in 1952 uitgesproken faillissementen, dat in het afgelopen jaar 2105 bedroeg, te gen 2102 in 1951. Volgens gegevens van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel, welke gegevens- wij in het begin van dit jaar publiceerden, wer den in het afgelopen jaar 1855 faillis sementen uitgesproken, tegen 1905 in 1951. Het verschil in deze cijfers zou, vol gens Van der Graaf Co., vermoe- 90.000 VOLMACHTKIEZERS. Uit de beschikbare gegevens blijkt, dat bij de in 1952 gehouden Kamer verkiezingen 91.273 personen bevoegd waren bij volmacht te stemmen. Meer dan 90.000 kiezers maakten van deze bevoegdheid gebruik. Daaronder wa ren Koreastrijders, Nederlanders in het buitenland, ernstige invaliden en zieken Uit deze cijfers blijkt, dat de in 1952 voor het eerst toegepaste ruime regeling voor het stemmen bij vol macht in een grote behoefte voorzag. Minister Beel acht het daarom niet juist nu reeds tot een wijziging van de regeling over te gaan, zo zegt hij in een nota aan de Eerste Kamer. Verschillende Kamerleden hadden om wijzigingen gevraagd, omdat bij de vorige verkiezingen in enkele ge vallen aandrang is uitgeoefend op zieke kiezers om hun stem aan een bepaalde partij te geven. Minister BchïI verwacht, dat o.u. door de medewerking van de politieke par tijen dergelijke misbruiken in de toekomst niet meer zullen voorko men. delyk voortkomen uit het feit, dat het C.B.S. t.a.v. do berekening een andere wijze volgt dan Van der Graaf. Zo zou het C.B.S. bij bijv. het faillis sement van een commanditaire ver/- nootschap zowel de firma als de ven noten tot de faillissementen rekenen, terwijl Van der Graaf Co. in der gelijke gevallen alleen de firma tot de faillissementen rekent. Het C.B.S. merkt t.a.v. de faillisse menten in 1952 nog op. dat do reeds jaren voortdurende stijging, althans wat 1952 betreft, blijkbaar tot staan is gekomen. De meeste faillissemen ten werden uitgesproken in de sector warenhandel enz. nl. 667 of ruim 30 pet. van het totale aantal. Deze ru briek vertoont t.a.v. 1951 een aan zienlijke stijging, n.l. van 492 tot 667. Ook in de sector metaalnijverheid kwamen meer faillissementen voor, n.l. 170 tegen 143. Wederom 12 jaar geëist tegen laaghartige rover „Een hebzuchtige bruut, die te lui is om te werken" was de menig van de officier van justitie van het Bos sche gerechtshof, waar zich de 30- jarige J. de Wit moest verantwoor den, beschuldigd van moord met roof, gepleegd op 31 Maart 1952. Zoals' men zich zal herinneren werd het vorig jaar een meisje uit Breda langs! het kanaal tc Hil varen- beek gewurgd en van haar tas be roofd. Vrij spoedig wist de politie de moordenaar te arresteren. Zijn buit negen gulden en enige levensmid delen had hy toen reeds opge maakt. De officier van justitie wist weinig goeds over deze man te vertellen en eiste tegen hem evenals dit reeds eerder gbeurd was en waartegen ver dachte in beroep gekomen was een gevangenisstraf van 12 jaar cn ter beschikkingstelling van de rege ring. TE SPANNEND SPELLETJE De volgende dag wees hij de politie de weg In het begin was het werkelijk een reuze leuk en spannend spel ge weest, dat de drie jongens van 10 en 12 jaar uit Breda Woensdagmiddag j.l. speelden in het fouragemagazljn van de Seeling-kazerne. Er stonden daar grote oude militaire kookkctels en die waren zo groot, dat de jon gens er helemaal in konden gaan zitten, terwijl het deksel dan nog dicht kon ook. Later werd het spelletje voor twee van hen minder leuk, want toen zij weer eens in een der kookketels gekropen waren, klapte hun vriend je het deksel dicht en wilde hem niet meer openmaken. Nu, de jongens in de ketel lieten zich niet kennen, want hun vriendje zou het toch niet durven onr Maar hun vriendje durfde dit wel! Doodgemoedereerd ging hij naar huis en liet zijn vriendjes in dc ketel, die alleen aan de buiten kant opengemaakt kon worden. De Woensdagmiddag verstreek; het werd avond; het werd nacht en in twee Bredase gezinnen zat men in doodsangst. De politic was al ge waarschuwd en deze deed met hon den en dreggen, wat in haar vermo gen lag. Doch de dageraad meldde zich en van de jongens was i>og geen spoor te vinden. De volgende dag besloot de politie eens naar dc school van dc jongens te gaan om daar aan hun vriendjes te vragen, waar dezen hen het laat ste gezien hadden. Dit leverde met een succes op. Toen de politie op school arriveerde, stapte het vriend je met hen mee naar het fourage- materiaal, waar hij voor de ogen van do verbaasde politie de kookke tel opende. Het woningtekort met 16.000 ingehaald Het woningtekort is over 1952 met DRONKEN OP BOK VAN ROUWKOETS. Een zeer geërgerde politierechter kreeg de Sliedrechtsc koetsier P. A. v. H. voor zich, die het had gepres teerd dronken op de bok van een rouwkoets te zitten, terwijl dc stoet op weg was naar een begraafplaats. Verdachte had, onderweg van Slie- bhr; 16M0 verminderd, tegenover een gt- w^begtaTebr^ l Lw heTw*™drde!de "Ltthof^e ft, Te I van het Onl>'aal Bureau voor dc Sla- paard tegen een geparkeerde auto, tistiek over de woningvoorziening in ^IfndV'siZaUe'onuLd" do P«iode .1930-1952. Bij het einde Mede in verband met de hoge leef tijd van verdachte luidde de eis twee weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en ƒ30 subs. 15 dagen. De politierechter vonniste con form. „Tel." van de oorlog waren er 168.000 wo ningen te weinig. Daarna is het te kort opgelopen tot 309.000 op 31 De cember 1948, om eerst daarna gelei delijk te gaan dalen Op het eind van het vorig jaar bedroeg het wo ningtekort nog 276.000. BOETE VAN 500 VOOR ONGEDULDIGE ARTS De 62-jarige arts J. K. uit Aals meer werd gistermorgen door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot 500 boete en een maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De arts' werd veroordeeld wegens bedreiging en wederspannig- heid. Van poging tot doodslag werd hij vrijgesproken. Op 27 Augustus jl. was K. op weg naar patiënten toen hij tussen Schiphol en de Vyfhuizer- weg moest wachten bij een opgebro ken weggedeelte. Hy reed plotseling door en daardoor zou het leven van de wachtmeester, die hem* aanhield, gevaar gelopen hebben. De rechtbank van Breda heeft gisteren een nogal bewegelijke dag gehad, want terwijl zij bezig was aan de zaak tegen een chauffeur, die het vorig jaar een ongeluk veroorzaakt heeft, door bij avond op een groep militairen in te rijden, noopte een der getuigen hen de zitting in liet rechtsgebouw op te heffen en zich naar een cafeetje te Seppe te ver plaatsen. De kwestie was, dat verdachte na het ongeluk het cafeetje van de sportvlieger Campi te Seppe be zocht zou hebben en daar zo het een en ander gezegd zou hebben, dat de rechtbank graag eens uit de mond van de caféhouder zelf zou horen. Doch toen Campi ontboden werd, vertelde hij door de telefoon, dat hij iJpit had en dus niet kon komen. Na deze mededeling besloot het rechts college de zitting naar het café te verplaatsen en even later bevond men zich in een aantal taxis op weg naar Seppe. Rook en geur Het zal altijd een raadsel blijven, of Campi juist erg zyn best wilde doen om de hoge gasten zo goed mo gelijk te ontvangen, of dat hy wilde demonstreren, dat hy het bezoek niet zo heel erg op prijs stelde, hoe 't zij, toen het rechtscollege aankwam, moesten zy plaatsnemen in een ca feetje dat onzichtbaar was door een verstikkende rook en waarvan alle ramen wagenwijd openstonden. Kromgebogen (van de s"pit) stond Campi bij zijn kachel maar na een kwartiertje ging het wat beter, zo dat na een half uur de ramen zelfs gesloten konden worden. Naar mate de rook begon weg te trekken, kwam hiervoor een reuk in de plaats die het rechtscollege het water in de mond bracht; dc dienst maagd van Campi was uitsmijters aan het bakken! Ondertussen was men met de rechtzitting begonnen, maar erg veel wyzer werd men niet, want weer ontbrak er een getuige en bij na vraag bleek deze in Rotterdam te zitten. Dat was het rechtscollege een beetje te ver weg en daarom besloot men maar eerst een uitsmijter te ne men, voordat de terugweg naar Den Bosch werd begonnen. De uitsmijters' waren voortreffelijk, ondanks het feit. dat dc kokkin haar pan even in de steek had moeten la ten om een beëdigde verklaring af te leggen tijdens de zitting. Meineed? Terug in Den Bosch werd tegen de onvoorzichtige chauffeur tien maan den gevangenisstraf geëist plus 5 jaar intrekking van rijbewijs. Tegen de ontbrekende getuige ree^ het ver moeden van meineed tijdens een vorige zitting en deze nieuwe zaak is door de officier in onderzoek geno men. Twee jongens, die de angst van die hele nacht in die kale kookke tel nog in de benen zat, konden even later aan hun overgelukkige familie worden teruggegeven. LIQUIDATIE ORGANISAT1ES- WOLTERSOM. Blijkens een publicatie in de Ne derlandse Staatscourant van 16 Maart 1953, no. 52 worden bij beschikking van de Minister voor Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie met ingang van 25 Maart 1953 opgeheven dc. 1. De hoofdvakgroep verkeer. 2. De bedrijfsgroep haven en aan verwante bedrijven. 3. Dc vakgroep stuwadoors cn dc daartoe behorende: ondervakgrocp algemene stuwadoors; ondervakgroep machinale bedrijven; ondervakgroep eigen stuwadoors. 4. De vakgroep cargadoors cn de daartoe behorende: ondervakgrocp lijncargadoors; ondervakgr. tramp cargadoors cn cargadoors van kust vaartuigen; ondervakgrocp eigen cargadoors. 5. De vakgroep vemen en opslag- bedrijven en dc daartoe beihoren dc: ondervakgroep on geaccrediteerde vemen; ondervakgroep opslagbedrij- vcri; ondervakgroep koel- en vries huizen; onder vakgroep tankopslag- bedryven. 6. De vakgroep expediteurs-aflaad- controleurs cn de daartoe behorende ondervakgroep expediteurs; onder- vakgroep aüaadcontrolours; onder- vakgroep houtfactors. 7. De vakgroep graanbedrijven cn de daartoe behorende: ondervak groep belading, lossing van zeesche pen °n overslag; ondervakgroep op- sla.g en bewerking tijdens opslag; ondervakgr. graanexpediteurs; on- - dervakgroep graanfactors; ondervak groep graan aflaadcontroleurs. 8. De afdelingen Amsterdam cn Rotterdam van de bedrijfsgroep ha ven- en aanverwante bedrijven. 9. De tot de vakgroep hotels en aanverwante bedrijven behorende: ondervakgroep hotels; ondervak groep pensions; ondervakgroep ka merverhuurbedrijven ondervakgr. restaurants; ondervakgroep amuse mentsbedrijven; ondervakgroep ca fé- of restaurantbedrijf in verkeers larichting; ondervakgroep bijzonde re inrichtingen tot het verstrekken van spijzen of dranken; ondervak groep besloten inrichtingen. 10. De tot dc vakgroep logemen ten en aanverwante bedrijven beho rende: ondervakgroep logementen; ondervakgroep restaurants; onder vakgroep amusementsbedrijven; on dervakgroep bijzondere inrichtingen; ondervakgroep besloten inrichtingen. 11. De vakgroep jeugdherbergen, herstellingsoorden en tehuizen op ideële of philantropische grondslag en de daartoe behorende: ondervak groep jeugdherbergen; ondervak groep herstellingsoorden en tehuizen op ideële of philantropische grond slag. 12 De gewestelijke en plaatselijke afdelingen van de bedrijfsgroep ho tel-, café-, restaurant, pensioen- en aanverwante bedrijven. 13. De bedrijfsgroep tramwegen en de daartoe behorende: vakgroep per sonenvervoer per tram; vakgroep goederenvervoer per tram. 14. De vakgroep haringvisserij. 15. De vakgroep trawvisserij cn vers visser y. 16. De vakgroep mossel-, oester- en kreeftcultuur en dc daartoe beho rende: ondervakgroep mosselcultuur; ondervakgroep oestcrcultuur; onder vakgroep kreeftcultuur. BRAND AMSTERDAMSE BINNEN STAD MOEDWIL? Naar aanleiding van de felle brand die gisternacht in de Amsterdamse binnenstad twee oud-Hollandse huis jes zwaar bettahadigdc, heeft de po litie de vroegere eigenaar van een van de panden, verdacht van brand stichting, in arrest genomen. Het was de politie bekend, dat de man in ernstige financiële moeilijk heden verkeerde en een onderzoek, dat de politie na de brand in de be trokken percelen heeft ingesteld, wijst in de ridhting van moedwillige brandstichting.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5