RIJNSTREEK DUINSTREEK VRIJDAG 20 MAART 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BI AD -- PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Wereldkampioen dammen voor 36 partijen De wereldkampioen dammen, de heer P. Rozenburg, gaf Donderdag avond in de Marthastichting een si multaan-séance, waaraan door niet minder dan 48 damliefhebbers uit Alphen en omgeving werd deelgeno men. De heer Ph. J. G. Roest sprak in de grote kerkzaal, waar men zich had verenigd, een inleidend woord, waar- in hij o.m. de heer Rozenburg geluk wenste met het behalen van de we reld-titel. Hierna ving de wedstrijd aan. In een vlot tempo wandelde de heer Ro- STADSNIEUWS Krijgt Leiden Chr. Huishoudsschool Dc Vereniging voor Christelijk Nijverheidsonderwijs voor Leiden en omstreken heeft bij de gemeente raad van Leiden een verzoekschrift ingediend om de oprichting er in standhouding van een Bijzondere Nij verheidsschool voor Meisjes te wil len nodig verklaren- Bij nadere informatie deelde men ons mede, dat het in de bedoeling ligt een Christelijke Huishoudschool op te richten ,die jaarlijks 200 leer lingen kan aantrekken. Momenteel heeft Leiden zowel een katholieke als een neutrale huishoudschool voor meisjes. LEIDSE TUINDERS HOORDEN INTERESSANTE LEZING Er was gisteravond in Het Gulden Vlies veel belangstelling voor de ge combineerde vergadering van de Leids'e afd. van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, de Bloemist-patroonsvereniging en de Bloemist-winkeliersvereningen, waar van de leden kwamen luisteren naar de heer A. J. Herwig uit Bussem, die sprak over „Bloemen in het hele jaar," welke lezing met een film voorstelling werd gecompleteerd. De heer Herwig sprak over de, speciale moeilijkheden, die kleine tuintjes bieden, waarbij men er op moet letten planten in de borders te hebben, die minstens vijf a zes maan den bloeien, in plaats van bloemen waarvan rr/en s'lechts enige weken plezier heeft. Regelmatige aanvul ling is daarom nodig. De borders moeten niet al te dicht beplant wor den en men dient zuinig te zijn met hoog struikgewas, dat alleen kan die nen om een opgaande lijn te accen tueren. Het is ook belangrijk, dat men let op goede 'kleurencombina ties. Spr. maande aan tot voorzichtig heid ten aanzien van rotstuintjes; al leen een talud en een stoep kan men in ons land aardig met rotsplantjes versieren. De heer Herwig gaf ten slotte nog een aantal practische tips en besprak enige speciale tuingewas sen, die in aanmerking komen in de kleine tuintjes geplaatst te worden. Burgerlijke Stand Geboren: Harm Willem, z. v. W. Koning en H. Vens; Alida Maria, d v. A. van Zeist en M. Opdam; Jan netje Catharina, d. v. N. Lotte en G. Vegten; Krijn, z. v. J. van Hooi donk en M. van Halewijn; David Hermanus Josephus Maria, z. v. M. J. Wijsman en C. Bogaards; Torinus. z. v. B. Oosterhoff en W. A. Zwin nen; Antonius Jozef Franciscus, z. v. P. H. C. Verhoeff en E. A. J. van Ondertrouwd: P. A- A. Claassers en J. M. Caris; D. Laterveer en M. lewijn; J. van der Woerd en A. Boom; J. W. Hartmann en M. J. v. d. Brink; J. W. van Es en E, van Ha- Brouwer; J. G. Kramer en L. van Toor; C. de Boer en J. van Weer- lee; H. H. Verhoeven en A. v. Vel- zen; J. G. Gffcmmans en J. Damen; N. P. Bosman en H. G. Zonderop; J. Bool en S. Vlieland; C. J. Bis schop en C. J. Laurier; M. van der Stoel en M J. A. de Kanter; J. J. S<;hellekens en W. F. Schroder; J. Sieders en B. Terburgfc; B. Sastro- w;ioto en L. Schild. Gehuwd: H. L. Boter en D. Westra Overleden: M. G. Voorham, huis vrouw van Smit, 86 jaar; M. de Bruin, huisvr. van Meijers, 74 jaar; K. van Leeuwen, man, 55 jaar. GEM. AANKONDIGING SCHOUW VAN WEGEN, LANEN ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leider brengen ter openbare kennis dat te beginnen op Woensdag 1 April 1953 krachtens het bepaalde bij arti kel 17 der /erordening van 6 Juli 1899 (Gemeenteblad no 15), laatste lijk gewijzigd by verordening van 9 Juli 1928 (Gemeenteblad no. 22) op wegen, lanen, straten enz. en wate ringen en sloten, schouw zal plaats hebben over alle wegen lanen, paden straten, kaden, pleinen, hofjes, ste gen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe behorende bruggen en andere kunst werken, voorzover die bijzonder eigendom zyn. en zonder verhinde ring door óf vanwege rechthebbenden voor het publiek verkeer openstaan, alsmede over alle wateringen en slo ten en de riolen ter vervanging daar van gemaakt, benevens dc daartoe behorende sluizen, duikers, buizen, toegangskokers en dei-gelijke werken, voorzover die bijzonder eigendom Min. 8138 zenburg langs de borden en plaatste zijn zetten. Al spoedig bleek, dat er onder de deelnemers bekwame dam mers waren. Telkens als de heer Ro zenburg b.v. bij het bord van de heer J. Terlouw uit Bodegraven, jeugd- damkampioen van het district Lei den, kwam, moest hy zich toch eerst wel even bedenken. Na een uur spelen was het de heer N. van Lith uit Nieuwkoop, die een flankaanval van de wereldkampioen wist op te sluiten en de eerste party in winst wist om te zetten. De eerste verlies-partij tegen de wereldkampioen bleek van de heer G van Winkel uit Alphen aan den Ryn. Bij elke rondgang die hierna volg de verdwenen stuk voor stuk Roden- burg's tegenstanders van het bord. Na ongeveer twee uur spelen bleek dat de wereldkampioen van de 48 partijen er 36 gewor.men had, 10 ein digden in remise en sléchts 2 partijen werden door hem verloren. Na afloop van deze simultaan- séance speelde hy een blindparty te gen de sterke ADC-speler, de heer C. Zylstra. Het was een fraaie en span nende party, die na 49 zetten eindig de in remise. LEIDERDORP Candidaten „Gemeentebelang" Naar wij vernemen heeft de nieuw opgerichte partij „Gemeentebelang" die met een eigen lijst aan de ge meenteraadsverkiezing deelneemt, een groslijst saamgesteld van voor lopige candidaten voor de officiële lijst. Op deze lijst komen de volgen de namen voor: 1. G. Schoppe, 2. G Lolling, 3. M. Meinder. 4. Mej. Mr. van Brummen, 5. Ir. J. v. Leeuwen, 6. G. v. d. Putten, 7. D. de Graaff Persoonlijk kampioenschap dam men. In de wedstrijden deze week gespeeld voor het kampioenschap van Leiderdorp werden de volgende uitslagen verkregen: Hoofdklasse A: J. v. SandijkJ. v. d. Zwan 02; Abr. Dorsman—P. Ver var k 20; R. MarbusW. de Wolff 1—1. Hoofdklasse B: L. v. Eg.nondD Hassefras afgeb A. SpiesJ. J. Has- sefras 02; H. VerhoogtA. v. d. Zwan 02; W. v. HeusdenC Dec- genaars 02. Ie Klasse: J. v. HeusdenG. Nag- tegaal 20; J. P. HeekA. Vons 2 —0; G DompelingP. Rietkerk af- gebrJ. Goedhart—W. v. Eek 2—0. 2e klasse: W. v. d. Zwan-J. Meijers 1—1. LEIMUIDEN Gemeenteraad. De raad van Leimuiden komt Vrijdag 27 Maart 's avonds om 8 uur in vergadering bijeen. Óp de agenda staat o.m.: Verordening interimregeling Ziekte kosten; Vaststelling van de veror dening op' de heffing en invordering van los-, laad- en stapelveld; Voor stel van B. en W. tot wijziging van de salarisregeling voor het secreta- riepersoneel. NIEUWKOOP Verkoop kerkschapen. Donder dagmorgen werden op het terrein van café Van de Bosch alhier de kerkschapen verkocht. De heer H Markman trad op als afslager na mens het kerkbestuur. Verkocht werden 41 stuks scha pen. De totaal opbrengst was be hoorlijk en bedroeg f 3901,dat is per stuk plm. 95,15. De dieren werden gekocht door de heer T. Roest uit Leimuiden. NIEUWVEEN Nieuwveen adopteert Stad aan 't Haringvliet Gisteravond kwam de raad van Nieuwveen onder voorzitterschap van burgemeester Bakhuijzen in vol ledige zitting bijeen. De raad ging accoord met de aan koop van een stuk grond van de polder Nieuwkoop, gelegen aan de W. P. Speelmanweg, de zgn. „los plaats", groot 283 M2 voor de prys van 1,50 per M2. Aan de orde kwam daarna het voorstel tot adoptie van de gemeen te Stad aan 't Haringvliet. Deze ge meente telt 1300 inwoners met 344 woningen, waarvan er 110 min of meer zijn getroffen. Er waren geen slachtoffers en geen vernielde wo ningen. Het voorstel van B en W, 1,per inwoner uit te trekken voor hulpverlening, werd met alge mene stemmen aangenomen. De in onze gemeente onlangs ingezamelde goederen zyn naar bovengenoemde gemeente verzonden, waarvoor een zeer waarderend schrijven was te rug ontvangen. De voorz. bracht dank aan de raad voor de vlotte medewerking. By de rondvraag informeerde de heer v. d. Weijden hoe 't stond met de verbetering van het weggedeelte nabij de R.K- Kerk, daar dit gedeel te groot gevaar oplevert voor het verkeer. De voorz. zegde toe, dit punt zeer spoedig ter hand te zul len nemen. Verder deelde de voorz. mede, dat Blokland, Ruigekade en Amstel in de gemeente Mijdrecht, in geval van brand, onder Nieuw veen zullen resorteren. ROELOFARENDSVEEN K. V. P.-candidaten Door het K V. P. bestuur zijn de volgende candidaten op de groslijst voor de gemeenteradsverkiazing geplaatst: C. v cL Meer Zuid-Einde 26 (aftr.), L. J. Kerkvliet Z E. 75 (aftr J. P. Hoogenboom Z E 10(aftr N. A. J. Rietbroek N. E 13' (aftr.), C. de Jong W. E. U (aftr.) P M Verdel N. E 88, Nic. Ver hi. as W E. 24, J D van Veen W. E. 16 H van Klink. Sp.str 42. Doze candidaten zyn allen door de leden gestela Het bestuur heeft gemeend deze lijst niet te moe ten aanvullen. RIJNSATER WOUDF Gemeenteraad. De raad van R'woude komt Donderdag a.s. in ver gadering bijeen. Op de agenda staat o.m.: Wijziging van de salarisrege ling voor het secretariepersoneel; Wijziging begroting 1952 en 1953. RIJP WETERING K.V P. Na opening werd een kort verslag uitgebracht van de ver schillende besprekingen op de par tijraadsvergaderingen van de laatste maanden. De penn. beschikte gelukkig nog over een batig saldo. De secretaris belichtte in zijn jaarverslag de voor naamste gebeurtenissen van het alge lopen jaar. Het voorstel om het door de Ka mercentrale Alkemade opgestelde verkiezingsreglement aan te nemen, werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Als candidaten voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen werden gesteld de heren H. P. van der Poel en J. Straathof voor de werkgevers en de heren M. van Scheppingen en P. Boere voor de werknemers. De heer B Baak bracht verslag uit van de door hem bijgewoonde kringver gadering te Leiden. De contributie bleef ongewijzigd Tijdens de rondvraag bleek, dat er 18 nieuwe leden waren aangeworven doch dat inmiddels 4 andere weer hadden bedankt. Indien over het grote belang van een zo krachtig mogelijke Katholieke politieke macht werd nagedacht zouden er zeker nog heel wat leden meer gevonden kun nen worden. Ook bleek, dat de heer J. Zandbergen reeds meer dan 50 jaar lid is geweest van de Katholieke politieke formatie en daarvoor werd de vergeten jubilaris op bescheiden wijze hulde gebracht. Met een kort dankwoord werd de ze prettige en vlot afgewerkte ver gadering gesloten. ROELOFARENDSVEEN K A.B. besloot het winterprograra- ma. In café „De Vier Heemskinde ren" kwam de K.A.B. bijeen om het winterprogramma te besluiten De 2e voorz. J. P. Hoogenboom opende met een woord van welkom. Voor deze laatste avond was aangekon digd dc bekende spreker Louis Beu- mer, leider van de Cultuurdienst der K.A.B. die echter onverwachts verhinderd bleek. In diens plaats kwam nu de heer Jan Muller, een bekende figuur in kunstkringen. De ze besprak het onderwerp „Honderd jaar culturele winst en verlies" op aangename en duidelijke wijze en ging hierbij uit van de positie dei- katholieken ruim 100 jaar geleden en beschreef in grote lijnen de ont wikkeling tot heden. Spr. besprak voorts de positie welke de arbeiders ip dit groeiproces innamen en de grote taak waarvoor de K.A.B. zich thans nog gesteld ziet. TER AAR Naar wij vernemen is de heer J. Timmer assistent der Rijksbelas tingen te Maarssen met ingang van 16 Maart j.l. benoemd in de vacature J. Visser, tot assistent dienstgeleider in de gemeente Ter Aar. De post van de belastingdienst blijft gevestigd ten huize van de heer Visser. ZEVENHOVEN Candidaten K.V.P. De lijst 'van candidaten voor de K.V.P. is als volgt samengesteld: H. C. de Groot, F. Mesman, B. P. Straathof, P. H. de Boer, J. G. van der Weijden, A. H Kilders, A J. Koot, A. J. de Groot, P. Koot, J. N. Bos. NOORDWIJK CONFERENTIE OVER TECHNIEK EN CULTUUR. Op het conferentie-oord „De Osse- wa" te Noordwyk is vandaag een gemeenschappelijke conferentie be gonnen van de studentenvereniging op humanistische grondslag „Socra tes" en de vrijzinnig christelijke stu- dentenbond. De conferentie, die ge- wij is aan het onderwerp „Techniek en cultuur", zal Zondag worden be ëindigd. Er staan inleidingen op het programma door prof. dr. W. Ban ning over het onderwerp „De plaats van de techniek in de hedendaagse cultuur", door ir E. Humans over 't onderwerp „De mogelijkheden tot levensvervulling van de mens bij de hedendaagse en komende productie techniek" en door dr. C. J. Dippel over 't onderwerp „Culturele en po litieke verantwoordelijkheidsvragen rondom de techniek en de tech nicus". SASSENHEIM AFSCHEIDSAVOND KAPELAAN A. STROOBAND. Vele parochianen waren gister avond In de zaal van het K.S.A.-ge- bouw bijeen om afscheid te nemen van kapelaan Strooband, die gedu rende 3 Vx jaar in de parochie werk zaam is geweest. De avond begon met een muzikale inleiding van „Adest Musica", da har monie, aie haar ontstaan te danken heeft aan het initiatief van kapelaan Strooband. Hij heeft niet alleen het initiatief tot oprichting op zich geno men, doch was ook de motor, de stu wende kracht van het geheel. De heer Frijters zeide: „Als een donderslag bij heldere hemel vernam men de overplaatsing van kapelaan j Strooband. Hij moet Sassenheim ver- j laten, weg van de vele adviseurs-1 schappen, weg van de schrijftafel^ waarvan iedere week een artikel I verscheen Er was ook een onver brekelijke band met de jeugd. Voor. haar is het wel een zeer ingrijpende I verandering. Rekening houdende j met het cadeau van de parochie bij gelegenheid van het koperen pries-1 terfeest werd aan de scheidende ka- j pelaan een fraaie kloostertafel aan- geboden. De voorzitter van de K.A.B. de j heer J. Kortekaas, sprak nierna een afscheidswoord, waarin hij dank bracht Het R.K. Zangkoor St Pan-j cratius zong enige liederen. De heer J. Banser sprak namens de katholieke Gezingszorg 'n afscheids-1 woord. De heer van Tol deed hetzelf-1 de namens de Kath. Melkhandelaren van het Dekenaat en ook hopman Rechter dankt de scheidene aalmoe-1 zenier voor het vele werk Namens de R.K. Harmonie Adest Musica" sprak de heer Hekker, die j zeide: „Wanneer in de toekomst del RK. Harmonie zal uitrukken, dan zal men onwillekeurig denken aan kap Strooband Spr. sprak de wens uit, dat kap. Strooband in z'n nieuwe parochie een vruchtbaar arbeidsveld zal hebben.". De heer P. G. v. d. Kraan dankte namens de toneelver. „Elckerlyk". Pastoor Braak was de laatste die de scheidende kapelaan toesprak. Kap. Strooband sprak hierna een dankwoord, en zeide prettig te heb ben gewerkt in Sassenheim. Adest Musica gaf nog een afscheids- nummer waarna men gelegenheid had afscheid te nemen van kap Strooband. Bescherming Bevolking. In de burgerzaaJ van het Raadhuis had gis terenavond 'n voorbespreking plaats gehad over de in Sassenheim op te richten afdeling van BB. Het kringhoofd van de afdeling Zuid Holland I Overste Gert v Wijk hield een inleiding over doel en or ganisatie van de B B. Ongeveer 120 personen zijn er nodig in Sassen heim. De gemeente zal in 7 blokken worden verdeeld. Na de inleiding van het kringhoofd volgde een ge dachtewisseling. De gemeente secre taris, de heer Stolwyk zal de organi satie coördineren. Woensdag a.s. 25 Maart zal er in het K.S.A.-Gebouw een grote wervingsvergadering wor den belegd. R.K. Middenstand. De R.K. Mid denstand had gisteravond een bij eenkomst belegd in hotel „Het Brui ne Paard". Deze bijeenkomst stond in het teken van het 100-jarig be staan van het herstel van de Kerke lijke Hierorchie. Hierna kwam de g. a aan 't woord, die dc inleiding hield. Spr vertelde dat er 'n spreuk is „Onder de Krom staf is het goed leven". Deze spreuk stamt uit vroeger tijden toen er meer aan het bisschopsambt was verbon den dan thans. Vroeger zorgde de bisschop ook voor het .tijdelijk wel zijn van de burgers. In 1853 was er sprake van een her stel der Hiërarchie en niet zoals ve len menen een begin van de Hiërar chie. Om deze misvatting weg te ne men gaf spr. een historisch overzicht van de oniwikke'ing der Kerk in ons vaderland sinds Willibrordus. hen groot voordeel was, dat de eerste bis schoppen in 1853 zeer talentvolle mensen waren. In dit verband werd gewezen op de eerste bisschop van Haarlem m. v. Vree. Deze bisschop heeft ook de reglementen voor Kerk en Armbestuur samen gesteld. Na deze zeer duidelijke inleiding werd er van gedachten gewisseld. STOMP WIJK WIT GELE KRUIS VERGADERDE. Dc jaarvergadering van het Wit Gele Kruis In „Het Blesse Paard' stond in net teken van verschillende belangrijke punten. Het jaarverslag van secr. J. van Maren vermeldde o.a. aan bezoeken afgelegd door kraamverzorging 405, le hulp 26, zuigelingenzorg 28u. soc. bezoeken 11, laatste eer 11 en uit. zending 1. Materiaal werd 269 maal uitgeleend. Ten opzichte van het consultatie, bureau voor zuigelingen bestaan er nog steeds vooroordelen. De zitting werd door 50 pet. van het geboren aantal kinderen bezocht. Thans is een geschikte opslagruimte gevonden boven de garage var C. Waayer Dr. Noordtstr. 95. Als beheerster is aan gesteld mej. fo Waayer, Dr. v. Noortstraat 98. De dames v. Santen, die jaren voor opoerging en schoon houden van materiaal hebben zorg gedragen, doch om gezondheidsrede nen hiervan af moeten zien, werden door de voorz.tter hartelijk be dankt. Nader zal worden bekend ge maakt op welke dagen en tijden de beheerster materiaal zal afgeven. In dringende gevaden kan men altyd terecht. Penningmeester C. Boer had een batig saldo van 69.07. De totale uitgaven beliepen f 6935 98. In de kas- commissie werden benoemd de heren H. v. Leeuwen, A. Luk en A. Knij- nenburg. De begroting werd vastge steld op 7127.24 met een tekort van 512.96. Het bestuurslid P. v. Leeuwen, dat nog steeds verpleegd wordt in Delft, moest wegens gezondheidsredenen bedanken. Üe voorz. bracht dank voor de goede samenwerking. Om deze reden moesten twee bestuursleden gekozen worden. Secr Maren, perio diek aftredend werd herkozen met 58 stemmen. Op de nieuwe candidaten de heren N. Bolleboom en J. de Groot Nzn., werden resp. uitge bracht 26 en 32 stemmen. J. dc Groot kwam dus in het bestuur. Er werd een bouwfonds gesticht om in de toekomst tot oprichting van een eigen wykgebouw te komen. In Dcc. bestaat de ver. 30 jaar. Het bestuur zou graag zien dat dan de ongeveer 90 gezinnen, die nog buiten het Wit- Gele Kruis staan dan lid zouden zijn. De statuten moeten door het ver strijken van de wettelijke termijn van goedkeuring opnieuw worden voorgelegd. Enkele wijzigingen zijn in de statuten aangebracht, wat de goedkeuring v?n de vergadering wegdroeg. Belangstellenden kunnen de statuten ter inzage krijgen bij de voorzitter en secretaris tot 29.3.'53. Het aantal leden per l/'50 bedroeg 298 hoofden van gezinnen en 250 ge wone leden Voorlopig zal als proef bij het verstrekken der ledikanten geen dekens meere worden gegeven. In noodgevallen kan men overleg plegen met het bestuur. In Juni a.s. zal weer een moeder cursus worden gegeven. Opgeven hiervoor bij Zr. Jansen en secretaris. Zuster Jansen gaf enkele beharti genswaardige wenken aan de moe ders die het origelingenbureau be zochten. Pastoor Sistermans bena drukte dat het algemeen belang vraagt dat allen lid zijn. ZOETERMEER Geen middenstandstentoonstelling. De beide Middenstandsverenigin- gen vergaderden in „De Jonge Prins". Het doel van deze vergadering was. besprekingen te voeren over bet al of niet houden van een tentoonstel ling deze zomer. Door verschillende leden werden bezwaren naar voren gebracht in verband met het leggen van de riolering in de Dorpsstraat en de Stationsstraat waardoor het verkeer zal worden gestagneerd, hetgeen niet bevorderlijk is voor *n bezoek aan de tentoonstelling. De beer Otterlo gaf een uiteenzetting van de organisatie, de prijs der stands per m2. verlichting, telefoon, reclame enz. Besloten werd dit jaar geen tentoonstelling te houden in verband met genoemde bezwaren, doch deze zo moeelyk begin 1954 te doen doorgaan. Een commissie, be staande uit de heren C. Klos, G. de Bvu'n, A. v. Waay, J. Moer*. C. J. v. d. Werf en G. A. v. d. Hoogen, werd benoemd om de plannen voor tP bereiden. Raadsvergadering. Op a.s. Maan dag zal des avonds om half acht uur ren raadsvergadering worden ge houden. Ot> de agenda staat o.m. vermeld: Ontslag onderwijzeres aan de O.L. school; verlening van voor schotten ingevolge Laeeronderwijs- wet 1920 voor het jaar 1953 aan de biizondere laeere scholen voor g.l.o. u.l.o. Herdenking van het feit. drt wethouder Groenewegen (KVP) 40 jaar geleden werd benoemd tot "id van de raad. Jongerenbeweging sluit winter- nrorramma De Jongerenbewe ging heeft haar winterprogramma besloten met een bijeenkomst gewijd aan de herdenking van het eeuw feest van het herstel der kerkelijke hiërarchie. De heer C. Nieuwcnhui- zen heet zich er niet van afgemaakt met enkele algemeenheden over de katholieke emaneioatie, maar gaf 'n boeiend overzicht van de opkomst en bloei, de neergang en herleving van de kerk van Servatius en Willi brordus. Hy nam hiebbij als leidraad de prachtige filmstrook van de pro jectie onderwijs Centrale, waardoor zijn betoog nog aan levendigheid won. Teveel beschouwen wij 't ver leden als een afgedane zaak, zonder te weten, da' dat t verleden dd tijd heeft voortgebracht, waarin wij le ven. „Krijt op tijd". De uitslagen vsn 18 Maart luiden: P. Buurman— C. v. Leeuwen 0—2; P. Buurman H den Hollander 20; J. v. Steen deren—G. Friggen 20; W. den Hertog—C. Koot 2—0; Adri v. d. Meer—G. P. Friggen 02. De stand aan de kop is als volgt: 1. W den Hertog; 2 G Friggen- 3. C v. Leeuwen; 4. J. v Steenderen: 5 H. den Hollander: 6. C. Koot; 7. A. v. d. Meer; 8. G. P. Friggen; 9. P. Buurman en 10. J. Smits. Geb.: Nora Johanna, d. v. J. F. Bosman en J. Lindhout; Abraham, z. v C. Goor en J. F. Esselbrugge; Eli sabeth M?ria, d. v. J. Snoep en A. J. v- d. Dool. Ondertr.: A. A. Hartjes, 24 j., en A. v. Peufflik, 21 j. HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt tc 10 uur) RUSTIG WEER. Vannacht en mox-genochtend opnieuw op vele plaatsen mist en nachtvorst Morgen later op de dag over het algemeen zon nig weer, maar hier en daar ook overdrijvende wolkenvelden. Overwegend zwakke wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 21 Maart: zon op 6.41, onder 13.54; maan op 9.14 en onder 2.20 uur. Het weer in Europa De weerrapporfen van hedenmor gen zeven uur luiden: weer temp. HELSINKI zwaar bew. 3 C. OSLO onbewolkt 2 STOCKHOLM onbewolkt —2 KOPENHAGEN onbewolkt —2 LÓNDEN geheel bew. -1 AMSTERDAM mist 0 BRUSSEL mist 1 PARIJS zwaar bew. 5 BORDEAUX zwaar bew. 10 NICE onbewolkt 8 WARSCHAU onbewolkt 0 BERLIJN nevel 2 FRANKFORT nevel —0 MüNCHEN mist —5 ZURICH mist —2 WENEN onbewolkt —1 Die bom viel mee De uitwerking van de jongste atoomexplosie op dc Amerikaanse proefterrcinen In Nevada blijkt min der krachtig te zijn geweest, dan men eerst bad verwacht. Het huls op 2 km afstand van de plaats der ontploffing is vrijwel onbeschadigd gebleven. Een ander huis op slechts één ki lometer afstand zou eventuele be woners behoorlijke bescherming heb ben geboden. Zo nodig zouden reddingsploegen na ongeveer vijf minuten hulp heb ben kunnen bieden, aan bewoners van eerstgenoemd huis, onder dat* zij ernstig gevaar zouden hebben gelopen door radio-activiteit. In de tweede helft van Mei zullen waarschijnlijk nieuwe prooven wor den gehouden, waarvan de kracht ongeveer gelijk is aan die der jong ste explosie. Dan wordt ook het 28 cm atoomkanon beproefd. Wilt U iets weten? Vraag: Hoe zijn de kleuren van de wapenen van Bisdom Haarlem, R.K. Universiteit en K.R.O.? Antwoord. Het wapen van het Bisdom Haarlem is wit met een rood kruis, doch wellicht wordt bedoeld het Bisschopswapen van de Bisschop van Haarlem. Evenals het wapen van het Bisdom Haarlem loopt over dit schild een kruis van twee verti cale en twee horizontale lijnen. Het schild zelf is zilver, het kruis is rood. De twee bovenste buitenvlakken zijn blauw, het centrum is geel. Het K.R.O.-wapen heeft een witte on dergrond, de letters zijn blauw, de buitenranden zijn geel en de vier driehoeken aan de hoeken zijn rood. De grondklèur van het wapen der R.K. Universiteit is rood. Het kruis is wit Het bovengedeelte van het wapen is blauw en de duif, die in dit blauwe vlak staat afgebeeld is wit met gouden stralen. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 20 Maart Vee. Aan voer- 10 stie en, 130 melkkoeien, 180 vette koeien 344 varekoeien, 13 vette kalveren 446 nuchtere kalveren, 80 vette schapen, 220 wcideschapen, 516 vette lammeren, 128 zuiglammeren, 25 varkens (zeugen) 9 paarden en 10 geiten Totaal 2105 stuks. Prijzen: fokstieren f 450—780 melkkoeien f 9001175, vette Koeien f 8501200 per stuk per Kg Siachtgewicht f 2.20 -3.00, varekoeien f 65f*—875, vaarzen i 650—950, uinken f 375—625, vette kalveren 180300 pei stuk, per kg. levend gewicht f 2 20- 2.80, nuchtere slachtkalveren f 26 -4n per stuk, per kg. levend gewicht 1 001.05, vette schapen f 100—130. weideschapen 115145, vette lammeren f 80110. paarden 8001050, geiten 1535 per stuk. Handel: stieren melk- vaarkoeien, vaarzen, pinken levendig; vette koeien flauw: vette en nucntere kalveren redelijk; schapen en lammeren stug duur, paarden en genen matig. 28 koeien t.bc-vrij afdeling ruimer aan voer en f 75—100 boven notering. Kaas. Aanvoel 17 partijen. Zaag 'm maar door Dat was een probleem! Een sparreboom, die ergens in de buurt van Goslar wortelde in Westduitse bodem viel om en kwam voor een aanmerkelijk deel terecht op Oostduits gebied. Van wie was nu dat hout? Na langdurige onderhandelin gen tussen Oost en West hebben Vrijdag acht Westduitse grens wachten en acht agenten van de Oostduitse Volkspolitic, allen ge wapend met karabijnen, zich aan beide zijden van de gevallen boom naast elkaar opgesteld. Een Westduitse en een Oost duitse politieman grepen de handvatten van één grote zaag en zaagden de boom precies op de grens door. De communisten namen toen hot bovenste eind van de boom mede en de West duitsers het ondereind. Prijzen: Goudse extra kwal tot f 2.25, ie soort 2.18—2 23 2c soort f 2.11 —2.1» per kg Handel kalm. LEEUWARDEN .20 Maart Kaas. Prijzen: Gouda volvet 1.93—1.94, Edammer 40 plus f 1 7'< 1.78, Brood kaas 40 plus 1.77—1.78. Stemming kalm. LEIDSCHENDAM, 20 Maart. Groente. - Sla A 28—31, Sla B t 20—26.30, Sla C f 8--16.10, stoofsla f 113--144, spinazie 52—54, andijvie J 48—65, radys 26, witlof 40—49, boerenkool 8; prei f 3645, sprui ten f 41—51. LEIDSCHENDAM 20 Maart. Fleren. Op de veiling wei-den aan gevoerd 14100 kipeieren waarvoor genoteerd wed: 210 Kioeiercn no 0 i 17 1517 70 5400 no. 1 15 90— 1.30, 2800 no. 2 15 00—15.10, 4900 no 3 14.10--14 25, 600 no 4 13.05— 13 25. 200 no. 5 f 12 60 12 70. Verder waren aangevoerd 30 konijnen 1.05 -10.00. 10 kippen f 1 25—4.25, 10 duiven 70—75 cent, 5 eenden f 1.90 -2.00 ROELOFARENDSVEEN, 19 Maart Bloemen. P.ose Copland 52—73, v. u. Eerden 59—82, E E'My 5268 cent, Sc Admiraal 4756 White Sail 34 50 cent, Gorden Harvest 6488 et. Sonja 4353 cent, Olympiade 5672, Vera 5264 cent, Rijzende Zon 66— 70 eert, Zenober 40 C5 cent, Willem Copland 5065 cent Hillegarde 54 62 cent, Albino 51- 85 cent, Elisabeth 6671 cent, Piccadilly 51—78 cent, Cord el 1 Huil 71 85 cent, W Pitt 51 -77 cent, Bartigon 4453 cent. Pru nus 49--61 cent. Dubbele tulpen 46 68 cent. Tulpen gcmen. d 55—73 cent, Victoria 36—38 cent Whrestler 28— 34 cent. King Alfred 36—44 cent, Early Glory 2434 cent, Narcissen (v grond) 17 -26 .-ent Helios 20—23 cent, Red Cup 1832 cent, Irissen 60 00 cent, Blauwe Druifjes 1027 et- Anemonen 28- 54 cem.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3