Op 20 April rijdt eindelijk de eerste trein over de hoge dijk unstleven in Leiöen L Werk aan Haarlemmervaart is over vijf weken ten einde Prof» dr. Henri van Rooyen sprak voor het Leids K.A.B.-kader Residentie-orkest Verlovingsringen VAN ROSSUM DU CHATTEL EN DRIESSEN VRIJDAG 20 MAART 1951 DE LEIDSE COURANT EERGTE BLAD - PAGINA 2 MOEILIJKHEDEN DEFINITIEF OVERWONNEN Einde Leidse overweg-misère in zicht In de nacht van Zondag 19 op geen een grote geruststelling is, om- Maandag 20 April zal onder het fel le licht van schijnwerpers aan weers zijden van de nieuwe hoge spoordijk een koppeling gemaakt worden op de oude spoorbaan. En op de oehtend van Maandag 20 April zal de eerste personentrein uit Amsterdam naar Den Haag over de nieuwe baan rij den. Er wordt dus niet gewacht, zo als eerder bericht werd. op de nieu we dienstregeling, die op 16 Mei a.s. ingaat. Het einde van de stagnatie is thans in zicht; over zes weken wordt do nieuwe baan in gebruik genomen! Twee weken later, weer in de nacht van Zondag op Maan dag, zullen ook de andere koppelin gen in orde gemaakt worden, zodat op Maandag *1 Mei ook dc trein uit Den Haag naar Amsterdam over de hoge baan kan rijden! Eindelijk, ein delijk! Zowel dc bouwers van de Leidse spoorwegwerken als het rei zend publiek en heel Leiden zullen een zucht van verlichting laten ho ren: de hoge spoorbaan in gebruik! De Spoorwegen, heel voorzichtig geworden na de. vele tegenslagen, zeggen weliswaar: „we hopen op 20 April hoog te gaan rijden, wanneer er tenminste niets tussen komt", maar er is geen enkele reden om te veronderstellen, dat er weer stag natie komt. Dus mogen we veilig aannemen, dat het inderdaad 20 April zal worden en niet later. Overigens is deze datum al heel wat later dan oorspronkelijk be doeld was, want verleden jaar wa ren de Spoorwegen voornemens op 1 October hoog te gaan rijden, welk plan verhinderd werd door verzak king van de nieuwe baan nabij de Haarlemmertrekvaart. Deze tragedie is bekend. Reeds meerdere keren was het zandlichaam verzakt en weer op peil gebracht. Eindelijk meende men, dat de dijk tot rust ge komen was, zodat de rails en leidin gen werden aangebracht. Maar op het laatste moment besloot de Spoor weg-directie toch geen enkele risico te nemen, omdat veiligheid voor al les gaat, hoe onaangenaam dit be sluit overigens ook was. Over een lengte van zeventig me ter werden rails en leidingen opge- dat naast deze zwakke plek het hulp station van de electriciteitscentrale staat, die door het werken van de bodem in zijn funderingen bedreigd wercL Ook op andere plaatsen is de baan verzakt, maar met regelmatig aanvoeren van nieuw z nd kon men de baan op peil houden, totdat de bodem tot rust gekomen was. De werkzaamheden zijn hier bij zonder vlot verlopen. Met het aan voeren van zand hoopt men 24 Maart a.s. klaar te zijn. Daarna is er nog vier weken tijd om de baan weer in orde te maken. De rails moeten opnieuw gelegd, de masten opnieuw geplaatst, de leidingen opnieuw ge trokken en het seinwezen opnieuw in orde gemaakt worden. Wanneer «it klaar is, schrijven we Zaterdag 18 April. Daarna wordt de aanslui ting op de oude baan tot stand ge bracht en kan de trein de hoogte in. Een feestelijk moment! Nog heel veel werk Wanneer op 4 Mei ook de trein, in de richting Amsterdam omhoog gaat, is het werk nog niet gedaan. Pas dan kan begonnen worden met enige belangrijke werkzaamheden. die moesten wachten totdat de trein omhoog was. Om te beginnen moet de tunnel Rijnsburgerweg worden afgebouwd. Zoals men weet, zijn van deze tunnel twee stukken ge reed; alleen de middenmoot ontbrak er aan; die kon niet eerder gebouwd worden, omdat op die plaats de oude Links: Men ziet de oude, thans nog in gebruik zijnde, spoorbaan liggen tussen het nieuwe stationsgebouw en de nieuwe perrons op de hoge spoor dijk. Duidelijk ziet men, dat de per rontunnels, die beide delen moeten verbinden, nog niet afgebouwd zijn. Het wachten is op het hoogrijden van de trein- Wanneer deze tnnnels klaar zijn, kan de hoge dijk ver breed worden, aansluitend aan het stationsgebouw, dus over de huidige baan heen. Rechts: Met vrachtauto's wordt het zand aangevoerd om de hoge spoor dijk bij de Haarlemmervaart weer op peil te brengen. Links naast de wagen ziet men nog een stukje van de betonnen opstaande muur. Rechts ziet men een leidingmast, die op het viaduct Haarlemmertrekvaart staat. Men ziet ook hoe de rails op deze plaats zijn afgebroken. (Foto's: „De Leidse Courant") (lage) spoorbaan ligt, die tot op he den in gebruik is. Om dezelfde reden konden ook de perrontunneLs, die de reizigers van het nieuwe station naar de nieuwe (hoge) perrrons zullen voeren, nog niet afgebouwd worden. Straks wordt ook aan de middenmoten hiervan begonnen. Men kan tevens beginnen aan de afbouw van het viaduqt Gevangen laan, dat ook wacht op het hoogro den van de trein, omdat het tweede stuk komt te liggen op de huidige spoorbaan. Wanneer de viaducten pereed zijn, kan de nieuwe spoordijk tussen Gevangenlaan en Rijnsbur gerweg op de juiste breedte worden gebracht Al deze werkzaamheden eisen, dat eerst de oude spoorbaan wordt opgeruimd. Wanneer het viaduct Rijnsburger weg klaar is, kan het noodviaduct verdwijnen en worden de spoorbo men opgeruimd. Wanneer de werk zaamheden vlot verlopen, kan dit viaduct nog dit jaar in gebruik ge nomen worden en zal de overweg- misère definitief tot het verleden behoren. Ook dat zal een zucht van verlichting geven! Het einde in zicht Als alles eenmaal zó ver is, komt het einde in zicht De laatste phase, na afbraak van het oude stationsge bouw, is hetin orde brengen van het nieuwe stationsplein, hetgeen een aanmerkelijke verkeersverbetc- ring zal brengen. Zoals bekend, is er enige critiek uitgeoefend op de kale toren-schoor steen, die het nieuwe stationsge bouw .siert". Wij vernemen, dat zeer binnenkort een aanvang wordt ge maakt met het „versieren" van de schoorsteen, waardoor deze een min der kaal aanzien zal krijgen. Naar aanleiding van door de heer Kortmann (K.V.P.) in de Leidse ge- nieenteraad geuite bezwaren over de ontsierende brievenbus-ren en post zegelautomaten aan de voorzijde van het station, heeft het gemeentebe stuur contact opgenomen met de Ned. Spoorwegen, die op hun beurt overleg plegen met de P.T.T. of het mogelijk is de bussen en automaten een andere plaats te geven. „Kunnen wij nog Christenen zijn Wanneer wij de '.Taag, die in het onderwerp van deze avond ligt be- sloten oppervlakkig bezien lijkt het antwoord eenvoudig: „Ja!" Voor ons is het christendom een levende wer- I kelijkheid, zo begon prof. v. Rooyen zijn inleiding. Wij kunnen dit onderwerp echter ier wtTUCii raus eu iciumgcn v broken. Het zand werd afgegraven ook van eon andere kant benaderen, en naast dc baan gebracht. Daarna Er leven in de wereld van vandaag werden er 246 betonnen heipalen immers millioenen mensen, die het van 16 meter lengte in de baan ge- Christendom uit de tyd vinden, slagen, waarop een betonnen vloer Machtige propaganda-machines bc- In een kaderbijeenkomst van de plaatselijke K.A.B.-afdeling, die gisteravond in „De Harmo nie" te Leiden werd gehouden, sprak prof. dr. H. v. Rooyen over: „Kannen wij nog Christen zijn?" te basis. In wezen is de grote voor uitgang van de techniek niets an- van 50 centimeter dikte werd gego- weren, dat de leer van Christus een vërnSi^owendmg i„.. coca nvotor nvprwnnnpri stand mint is. 1 r „::.5 van de krachten, welke God in de epping heeft Bevestiging. Zelfs als men slechts een zeer vaag ten over een lengte van 68,60 meter overwonnen standpunt is. Qe Kracnten en een breedte van 14 meter. Aan De vraag is dus eigenlijk: „Wat sch heeft 2elea<1 beide lengte-zijden van deze beton- kunnen wij hier tegenover stelllen? PP 8 8 a nen plaat werd een betonnen muur Kunnen wij aantonen, dat alleen de gestort van anderhalve meter hoog- i leer van Christus de problemen van te en in deze betonnen „bak" wordt j onze dagen kan oplossen?" thans weer zand gestort, drie meter 0m deze vraag te beantwoordenbelld heeft van het heelal, dan is hoog, totdat de baan weer op ae ging Spr. terug in de geschiedenis en onze techniek en wetenschap.niet juiste hoogte is. een beeld van de omstandighe- meer dan een gezellig onderonsje. 1 den, waarin het Christendom zijn Uitvoerig ging spr. in op de bii- Ieder 6evaar van g op eerste bloei beleefde. Het Christen- belcritiek. die bedoeld was om de deze plaats is thans uitgesloten, het- dom een wereld, die een Kerk te ontwrichten, maar Haar juist geweldige cultuur had voortge- ten goede is gekomen, bracht en bracht daar een volkomen -- - ommekeer. In tegenstelling tot deze expansieve periode waren de Middel eeuwen, waarin men geen cultuur- ideaal had. De cultuur was onderge schikt aan de eindbestemming van de mens. In de Germaanse wereld, die cultureel weinig betekende, bracht het Christendom alle schat ten, welke de mens kon venvachten. Vanuit de Middeleeuwen leidde spr. zijn gehoor via de Renaissance naar de Nieuwe Geschiedenis en schetste, hoe de cultuur zich los- Nieuwe moeilijkheden Het omhoog brengen van de treinen betekent nog geen on middellijk einde van dc moei lijkheden. Integendeel, In het begin zullen dc moeilijkheden voor de reizigers zelfs nog ver groot worden. Want om dc hoge perrons te bereiken, kan men nog geen gebruik maken van de perrontunnels. Dus moeten de reizigers via de thans in gebruik zijnde nood-controle de onde perrons bereiken en dan via een trap op het nieuwe perron ko men. Maar ook deze moeiliikhe- den zullen de reizigers gelaten aanvaarden, wetend, dat het ein de nabij is en dat straks het nieuwe station met al zijn com fort voor hen open staat! Met deze en andere voorbeelden toonde prof v. Rooyen aan, dat alle wetenschappelijk onderzoek, alle na vorsingen en de gehele sociale ont wikkeling de leer van Christus heb ben bevestigd. Men ziet dit ook in het communisme, dat vaak een dik wijls rechtvaardige critiek op bestaan de toestanden uitoefende, maar uit eindelijk de arbeiders in een grotere slavernij bracht dan een kapitalis tisch land ooit heeft gedaan. In het slot van zijn betoog weidde spr. uit over de zonde, die 't liefde- maakte van de godsdienst en men contact met God verbreekt, en over 't steeds meer afstand ging nemen van verlossingswerk van Christus, waar de geopenbaarde waarheid. door de harmonie met God hersteld Met de wrange vruchten van deze kan worden. De behoefte aan deze ontwikkeling kampen wij in onze tijd. Door de geweldige vlucht van de techniek is de mens vaak tot het denkbeeld gekomen, dat men alles zelf kan en God niet nodig heeft. Dit denkbeeld rust op een weinig hech- verlossing leeft in Iedere mensenziel en het Christendom vervult deze, want het geeft de mens de gelegen heid een nieuw teven te beginnen in Christus. Daarom kunnen we in deze tijd niet alleen Christenen zijn, maar we moeten het ook zijn. De 3e Symphonie van Bertus van Lier, die voor Leiden een noviteit was, vormde de inleiding tot het 4e abonnementsconcert van het Resi dentie Orkest. De dirigent Willem van Otterloo gaf van het moeilijke werk een gespannen vertolking, welke in elk opzicht gelegenheid bood, de verdiensten ervan aan te j tonen. De knap geschreven, ééndelige symphonie is op drie melodische the- mata opgebouwd. De Adagio-inlei ding (thema I) is mooi en voornaam (herinnerend aan de ernst van Brahms), waaraan de beide andere thema's de betekenis meer accen tuerend om gezamelijk logisch ont wikkeld te worden. Het orkest colo- riet verrast, herinnert aan de orkest klank zoals Tschaïkowsky produ ceert De canonische en contrapunti- sche doorwerkingen zijn door haar instrumentale figuratie heel moeilijk te volgen. Ontspanning is er wel haast nooit Ondanks de instrumentale vond sten, de rhythmische melodische ef fecten en prikkelende dissonanten boeit, 't werk zonder twijfel; maar of de muzikale gedachtengang tot de ónervaren toehoorder al geheel spreekt, betwijfelen wij wel. Men nam d'e compositie zeer gereserveerd in ontvangst. Evenwel bewonderde men de voorname geest en 't gehalte van de muzikale wedergave, zodat een staande ovatie ten slotte niet achterwege bleef. Na de 4e Symphonie schreef Gu- stav Mahler zijn Kindertotenlieder, geestelijk op zo hoog niveau staan de, en Herman Schey heeft de won dermooie reeks van vijf liederen ont roerend voorgedragen. Deze zanger heeft een sonore maar zeer soepele stem, die hij met veel fijnheid en muzikaliteit gebruikt. Zijn lyriek en expressie dringen door maar zijn j nooit pathetisch. Zijn mezza-voce, dat hij maar weinig gebruikt, ont roert en zijn voordracht kenmerkt zich door sympathieke reserve, en persoonlijke accenten. Met hem werkte 't orkest kunstzinnig samen; de juiste sfeer oproepend. Men heeft de lofwaardige interpretatie terecht op haar hoge waarde geschat. Van daar de uitbundige lof voor solist, dirigent en orkest. Hierna was Brahms aan de beurt met zijn le Symphonie in C kl. t. j welke nog wel 't minste van Brahms' pessimisme is doortrokken; het werk ook, waarmede van Bulow de grote muzikale flater beging door deze symphonie de tiende van Beethoven te noemen. Hoe vaak men dit werk ook moge horen, steeds vindt men er weer andere kwaliteiten en din gen in, die interesseren. Wat boven dien onze aandacht sterk gaande houdt, is de vertolking onder van Ottejjoo, die al het mooie weet open te leggen, expansie weet te bereiken en alles doet opgroeien tot een bril- lante prestatie, imposant en in over vloed van nuance en extase In dank voor 't schone werden dirigent en i orkest uitbundig toegejuicht. J. Kortmann. NI FT DUURDER WEL BETER Breestraat 95 De JUWELIERS van 1807 (Advertentie) Leidse Spaarbank is tevreden over 1952 In het jaarverslag van de Leidse Spaarbank over 1952, dat dezer da gen verscheen, worden de resultaten over het afgelopen jaar alleszins be vredigend genoemd. In totaaal werd er 7.995.024,54 ingelegd (ruim een millioen meer dan in 1951). Terugbetaald werd 7.321.232,17, zodat er dus 637.810, 37 meer werd ingelegd dan terugbe taald. Het gezamelijk tegoed van de inleggers steeg hierdoor en door de gekweekte rente met ruim een mil lioen gulden tot f 17.401.1.5,91). Het aantal inleggers steeg met 1.276 tot 31.560, waarbij inbegrepen 5.085 deelnemers aan de afhaaldienst. In de maanden Maart, April, Mei, Juni en December werd er minder gespaard dan teruggehaald. In de voorjaarsmaanden is deze teruggang begrijpelijk (schoonmaak!) evenals in December (feestdagen). Opmerke lijk is, dat er in de vacantiemaanden Augustus 271.000 meer gespaard dan teruggehaald werd. Het jaarver slag meent, dat de gunstige econo mische ontwikkeling van het land 'n iets beter klimaat voor het spaarwe zen heeft geschapen. De aandacht blijft, in verband met uitbreidingen van de stad, gericht op vestiging van nieuwe kantoren. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Kerkelijk Voor bereidend examen, de heer C. J. Po lak, Ouwerkerk aan de LJssel. Voor het candidaatsexamen Ned. Recht de dames C. M. Scholten, Naarden; L. van Royen, Den Haag; C. J. L. Sti'bbe, Den Haag, en de heren W. Faber, Den Haag; H. C. Rijksen, Middelburg; W. L Rijpma, Den Haag J. W. Huwers, Rotterdam; A. van Har'nxma thoe Slooten, Amsterdam A. H. Starrenburg, Rijswijk; J. H. Gerritsen, Den Haag; I. de Monchy, Rotterdam; R. P. W. Frima, Den Haag. De eerste duizend zijn er? Inderdaad, de propaganda werkt langzaam door en de eer ste duizend vrijwilligers zijn binnen. Tot gisteravond waren er 1030 aanmeldingen genoteerd en we hopen, dat degenen, die nog twijfelachtig hebben gestaan tegenover de B.B. organisatie, hierin aanleiding mogen vinden over hun bezwaren heen te stap pen. Wat de noodzakelijke voorbe reidingsoefeningen betreft, kun nen we nog mededelen dat het helemaal niet vereist is, dat deze op Zaterdagmiddag worden ge houden. De Zaterdagmiddag is voor de oefeningen gekozen, omdat de meeste mensen dan vrij zijn. Zakenlieden evenwel kun nen zonder bezwaar deze oefe ningen op een door-de-weekse- avond geplaatst krijgen. Vrijdag 20 Maart. Zoals wij gisteren reeds vertel den, vierde de ieer G. van der Waals, bedrijfsleider van de ketting- fabriek der Grofsmederij, gisteren zijn zilveren jubileum. Gistermid dag werd hij in de fabriek gehul digd door collega s en personeel. De heer A. L. Verhoog sprak namens het beambtencorps; hij roemde de prettige samenwerking en bood een vulpen aan. benevens een lamp, een bloemstuk en een oorkonde. Ir. J. van der Hoek sprak als collega-be drijfsleider en roemde de grote ijver van de jubilaris. Namens de fa- briekskern sprak de heer j. H. v. d. Wijngaard; hij prees dc samenwer king tussen jubilaris en werklieden, ondertussen een rnuurlaimp, een plant en een vruchtenmand aanbie dend. Voor dit alles dankte de jubi laris hartelijk. Daarna was er om zes uur receptie in „Het Gulden Vlies waarop vele zakenrelaties en experts van de classificatiebureaux de heer Van der Waals kwamen geluk wensen. Hedenmorgen om zes uur is een Leidenaar, door de mist misleid, met zijn auto in het Kanaal gereden, er gens tussen de Fruinlaan en de Hart manstraat. Hij kroop uit zijn wagen, zwom naar de kant en belde de brandweer op, die met een kraan- wagen de auto uit het water haalde. En gistermorgen om kwart voor twaalf is de negenjarige knaap A. M., wonend in de Lusthoflaan, op de Ma- resingel van een vrachtwagen geval len, waarop hij zonder medeweten van de chauffeur geklommen v/as. Hij liep een hersenschudding op en werd door de EH.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Op de hoek Oude Rijn-Scheluw- brug-Havenplein is gistermiddag om vijf uur de 62-jarige wielrijder J. D. uit de Vestestraat tegen een vracht auto met aanhangwagen opgereden. De man viel en biak zijn rechter onderbeen, reden waarom de E.HJD. hem naar 't Acad. Ziekenhuis bracht Bij de uitvoering van de Matthaens Passion van J. S. Bach door de Chr. Zangvereniging „Ex Animo" met be geleiding van het Rotterd. Philharm. Orkest, onder leiding van Herman de Wolff op 1 April a.s. in de Stads gehoorzaal, zaü de hee~ Willem Ra- velli voor het laatst zijn medewer king verlenen als vertolker van de Christuspartij. Dg heer Ravelli deel de ons mede, dat hij na dit seizoen zijn carrière als zanger wenst te be ëindigen. Voor de laatste maal op 1 April zal Leiden dus nog kunnen ge nieten van zijn stemgeluid. STADSKOK. Laatste Berichten DE WEDEROPBOUW VAN NIEUWE TONGE De wederopbouw van Nieuwe Ton- ge op Goeree en Overflakkee is op gedragen aap de fa Var de Mei'we uit ZwiJndrecht De bouw zal geschie den volgens de plannen van het In stituut Stad en Landschap en het In genieursbureau Van der Steur en Van Bruggen te Rotterdam. Ook de gemeentelijke technische dienst van Leiden, dat Nieuwe Tonge geadop teerd heeft, verleent medewerking.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2