S)e ÊeidóeSoii^cmt Bonn ratificeert Europ* legerverdrag KOEL BAD VOOR DEMONSTRANTEN Vassili Tsjoeikof maakt verzo Gottwalds uitvaart te Praag Een aardbeving teistert West-Turkije Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 20 MAART 1953 44ste JAARGANG No. 12843 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Overwinning van kanselier Adenauer COMMUNISTISCHE DEMONSTRANTEN WEGGESPOTEN Na een zonder veel animo gevoerd debat heeft de West-Duitse Bondsdag Donderdagavond het verdrag voor het Europese leger er het verdrag tot opheffing van de bezettings-statu's geratificeerd. Het parlement sprak daar bij tegelijk de wens uit, dat de Bondsrepubliek spoedig in de NAVO zal worden opgenomen. Voorts deed het de ratificatie vergezeld gaan van éen verklaring, dat het streven naar herstel der Duitse eenheid „toonaangevend is geweest en zal blijven voor de politieke beslissingen". De Bondsdag legde tenslotte vast, dat eventuele toevoegingen aan de verdragen door hem zullen moeten worden goedgekeurd. De Bondsdag aanvaardde de verdragen met 226 tegen 164 stemmen bij 2 onthoudingen. De drie regeringspartijen en de federalisten stemden met weinige uitzonderingen vóór de verdragen. Tegen stemden de socialisten, de communisten, enige dissidenten der regeringspartijen en enkele rechtse onafhankelijken. Het verdrag zal thans nog de Bondsraad moeten passeren, waar de stemming zeer verdeeld is. Het zal daarna door de socialisten wor den voorgelegd aan het Staats Gerechtshof, teneinde het te toetsen aan de grondwet. WEINIG STRIJDLUST. Het debat kenmerkte zich door het ontbreken van elke strijdlust tussen de beide grote partijen, de christelijke en socialistische. Hoewel zij elkaar bij de bespreking van de vérdragen in December nog op hevige wijze hebben bestreden, beperkten zij zich tot een zakelijke en van po lemiek gespeend, weergave van hun standpunten. Dat van dr. Adenauer was daarbij: zonder deze verdragen is er geen basis meer voor Euro pese eenheid. Daarentegen meenden re socialisten, dat in feite de EVG een doodgeboren kind was en dat thans een Groot-Europese oplossing zonder supernationale organen zou moeten worden nagestreefd. Na sluiting van de vergadering werd Adenauer door partijleden ge feliciteerd. De eerste die de hand van de vermoeide maar breed glim lachende kanselier schudde was de fractieleider van de christelijke partij, dr. Heinrich von Brentang. Bij het verlaten van het parlements gebouw sprak Adenauer opgewekt met afgevaardigden en journalisten. „Het is. een politieke gebeurtenis van de eerste rang". De verdragen gaan nu naar de Bondsraad, de vertegenwoordiging der landen. De voorzitter daarvan, dr. Reinhold Maier, tevens premier van Baden-Wuerttemberg, zou van daag een lang verwachte verklaring vor de pers afleggen. De vijf stem men die hij beheerst, zijn van door slaggevende betekenis. Verwacht wordt, dat hij enig licht zal werpen op de kwestie, of de Bondsraad zijn door Adenauer betwiste eis tot veto recht over de verdragen zal door zetten en van dat recht gebruik zal maken. Als Adnauer volhoudt, dat de Bondsraad géén vetorecht heeft, kan hij in theorie de verdragen binnen twee weken naar president Heuss ter Prins Bernhard in New York Prins Bernhard is Donderdagmid dag per vliegtuig in New York aan gekomen. Het doel van zijn bezoek aan de V. S. is, het Amerikaanse volk dank te zeggen voor de hulp aan de slachtoffers van de waters nood en het afleggen van officiële bezoeken in Washington. De prins zal tot het einde van de maand in de V. S. blijven. De prins was bij aankomst kleed in een bruine overjas, een bruin colbert costuum en een licht bruin overhemd met blauwe das. Men verwacht, dat prins Bernhard bij zijn verblijf te Washington van 24 tot 27 Maart een bezoek aan pre sident Eisenhower zal brengen. Op de vraag, waarover de prins met de president zal spreken, antwoordde hij: ,,Ik denk dat ik dat maar aan de president overlaat". ondertekening zenden. De socialisten willen, naar zij zelf zeggen, zo kort mogelijk vóór de on dertekening door president Heuss het constitutionele hhoi verzoeken het EVG-verdrag strijdig met de Grondwet te verklaren. Als dit ver zoek wordt ingewilligd, zal Adenauer de Grondwet.moeten wijzigen om het verdrag aangenomen te krijgen. De stemverhouding van gisteren toont, da tijhaadtnreeioetd dat hij daartoe niet de vereiste meer derheid van tweederden kan opbren gen. ADENAUER EN OLLENHAUER. Twee aspecten der politieke ont wikkeling werden in het kalm en zakelijk gevoerde dispuut tussen dr. Adeanuer en de leider der socialisti sche oppositie, Ollenhauer, sterk naar voren geschoven. Daar was in de eerste plaats de onzekerheid, die door de regerings wisseling m de Eowjet-Unie is ont staan. Hier stelde dr. Adenauer, da* de dood van Stalin ae gevaren van de zijde der Sowjet-Ünie zeker niet heeft verminderd. „Wellicht beleven wij een adem pauze", zeide Iiij, „totdat de verhou dingen in de Sowj et-Unie zich heb ben gestabiliseerd". De socialistische leider zag in te genstelling tot Adenauer in de aflos sing van Stalin een sein om de ont wikkeling af te wachten. De moge lijkheid van een nieuw beraad tus sen Oost en West hing volgens heni in de lucht. „Wij kunnen niet in- zien, waarom wij just op dit ogen-. blik zouden moeten ratificeren", al dus Ollenhauer. Zulk een beraad zou volgens de socialistische leider vraagstuk der Duitse eenheid weer in het centrum plaatsen. Adenauer herhaalde zijn oude these, dat de eenheid van Duitsland slechts te verkrijgen i~ wanneer het Westen., zich zo sterk rn<.goilijk zou makerf De vluchtelingen uit de Sowjet-zönè waren volgens nem dezelfde overf tuiging toegedaan. Zij hadden heni in Berlijn als uit één mond toege roepen: „Hard blijven, kanselier". Dr. Audenauer ging daarbij uit voerig in op een publicatie in een der grote Duitse weekbladen, waarin En-v geland en Frankrijk er aan de voor- f avond van het debat van werden be schuldigd met de Sowjet-Unie in het geheim te zijn overeengekomen, dat Duitsland verdeeld moest blijven. De kanselier noemde deze publicatie „perfide bronvergiftigihg". „Wan neer dit waar was. zou ik dit ver drag niet aan de Bondsdag .hébbén; voorgelegd", zo voegde hij er aan toe. De leider der socialisten tbonde zich allerminst gerustgesteld door de toewijding die de ondertekenaren van de verdragen aan de Duitse een heid hebben betuigd. Èij hem bleef de vrees overheersen, dat het ver drag deze eenheid slechts zou kunnen bemoeilijken. COMMUNISTEN DEMONSTREERDEN. Donderdag kwam het parlement te Bonn bijeen om te spreken over de ratificatie van het verdrag van de Europese Defensie Gemeenschap. Naar aanleiding van deze besprekingen kwam het tot demonstraties, die men met strenge hand trachtte te onderdrukken. De brandspuit wordt op de demonstranten gezet, met het doel hen uit elkaar te drijven. TELEFOTO. stralen en gummmiknuppels wercfen r verdrongen. Dertig der demonstran- i ten, die uit alle delen van Duitsland tuut In tegenstelling tot de matte stem- l ming in het parlement ginjfïteb" er i in de omgeving van het gebouw voor I de zitting warm toe, toen enkele J t honderden communistische demon- \7 ff* fl fl C\ PI Pi T* stranten door de politie met water-V V1 VJVUUU1 waren gekomen werden gearresteerd. t>1H Later trokken de demonstranten yc.oic.iu zich naar de binnenstad van Bonn terug, daar zij tegen de sterke poli- Russicchc bestuur in Duits- tiemacht en de prikkeldraadveréper- land heeft de Westelijke mogendhe- ring rondom het parlement geen kans j den voorgesteld, een Brits-Frans- maakten. Zij groeiden daar aan tot] Amerikaans-Russische conferentie een menigte van twee duizend man maar verder dan enkele verstoringen van het verkeer kwam het niet. Cliché van Moskou Precies om twaalf uur begon gis teren in de Spaanse zaal van het Hradsjin, het oude Praagse paleis, de begrafenisplechtigheid van de Tsjechisthe regering de kist naar de binnenplaats van het Hradsjin, waar deze op 'n affuit werd geplaatst. De begrafenisstoet zette daarna koers naar 't Leenska-plein, waar detache menten van het Tsjechische leger langs de baar defileerden. Tsjechoslowaakse president. Clement commun1sS partij op het Wenceslausplein. waar de stoet na het défilé van het leger was aangekomen, een rede en hij waarstehuwde, evenals Siroky, „dat de vijand van het Tsjechische volk nog niet geheel was uitgeroeid". Hij deed verder een beroep op het volk, de discipline te vergroten en ver klaarde verder, dat het Tsjechische regiem de mogelijkheid van een vre dig samengaan van verschillende po litieke systemen niet verwerpt. Gottwald een plechtigheid, die bijna vier uur duurde en die haar einde vond op het „Bevrijdingsmo nument" op de Vitkof-heuvel, waar de overleden president is bijgezet. Nadat in de Spaanse zafcl, waar be halve de weduwe en de dochter van Gottwald een groot aantal vooraan staande leiders uit Tsjedhoslowakije, Rusland en de andere communisti sche landen bijeen warengekomen, het' Tsjechische en het Russische volkslied hadden weerklonken, hield de plaatsvervangend premier Viliam Soroky een toespraak, waarin hij de overledene de „vader van 't Tsjechi sche volk,, die de Tsjechische arbei dersklasse tot een hechte eenheid heeft gemaakt," noemde. Onder leiding van maarschalk Boelganin, de Russische minister van J Defensie, droegen leden van Nadat ook hier weer het Tsjechi sche en Russische volkslied waren gespeeld en een eresalvo was gelost, werd Gottwald naar zijn laatste rust plaats gebracht in het nationale mo nument op de Vitkof-heuvel. te houden over de problemen die sa menhangen met dc veiligheid in de lucht, zo heeft het Oostduitse pers bureau A.D.N. gisteren meegedeeld. Het voorstel is gedaan in een brief van generaal Vassili Tsjoeikof aan de Britse Hoge commissaris in West- Duitcland. Het was het antwoord op ccn gemeenschappelijke protest-nota, op 14 Maart overhandigd, waarin de drie mogendheden protesteerden te gen het neerschieten van de Britse Lincoln-hommenwerper boven de grens tussen Oost en West-Duits- land. „Ik kan uw protest niet aanvaar den, daar het is gegrondvest op be weringen die niet in overeenstem ming zijn met de feiten", schrijft de generaal, die aan het hoofd staat van de Russische controle-cqmmissie in Oost-Duitsl?nd. „Het spijt mij dat leden van de bemanning van het Britse toestel het leven hebben ver loren", zo voegt hij er aan toe. „Met het oog op de noodzakelijkheid om de veiligheid van vliegtuigen in de toekomst te garanderen en teneinde misverstanden in dit opzicht te voor komen uit ik de wens, dat er een conferentie van bevoegde militaire vertegenwoordigers van de Sovjet- Unie en Groot-Brittennië zal wor den gehouden in Berlijn. Een dergelijke conferentie lijkt mij temeer practisch nut te hebben, daar er gemeenschappelijke concrete maatregelen zouden kunnen worden besproken om te garanderen, dat Minstens 500 doden Voor zijn vertrek zien wij hier de Prins in gesprek met de gezagvoerder van het toestel, waarmee de reis wordt gemaakt, de Amerikaan Hutchkinson, die in dienst is van de K- I- M. Geheel rechts staat de piloot van de Prins, Gerben Sonderman. De bijna zeventigjarige Turkse president Bayar is gisteren uit de hoofdstad vertrokken om een bezoek te brengen aan de streken in het Westen van Turkije, die door een zware aardbeving zijn getroffen. Het aantal doden moet ten minste vijf honderd bedragen. De aardbeving had gisternacht plaats in het gebied langs de Dardanelles Met het grootste deel van het ge troffen gebied is geen verbinding te verkrijgen. Daarom ir er ook nog geen overzicht van het aantal doden of van de omvang var de schade. Vol gens de Rode halve maan, het Turkse Rode Kruis, zouden er al vijfhonderd doden zijn. Twee in Istamboel ver schijnende kranten schatten het aan tal doden reeds op duizend. In Istan- boel zit een groot deel van de be volking zonder leidingwater. De hoofdleiding is bij de aardbeving in het opgerede geraakt. Men hoopt de schade binnen een etmaal hersteld te hebben. Het Turkse ministerie van binnen landse zaken deelde gisteravond mee, dat er in één plaats, de stad Yenice, driehonderd doden te betreuren zijn. Yenice bestaat practisch niet meer; vrijwel alle huizen zijn verwoest. Yenice had ongeveer tweeduizend inwoners. Even zwaar zou de plaats Tsjan, die ook ongeveer tweeduizend inwoners telt, getroffen zijn. Men is nog steeds bezig met het bergen en tellen van de slachtoffers. Ook in de beide Amerika's zijn gisteren aardschokken geregistreerd. Het epicentrum lag ii. de Caraïbische Zee, op ongeveer vijfhonderd, kilo meter van de kust van de Domini caanse republiek. In Paramaribo wer den gedurende tien seconden lichte aardschokken waargenomen. Aardbe vingen zijn in dat deel van Zuid- Amerika bijna geheel onbekend. vliegtuigen zich houden aan de voorschriften, en om aldus betreu renswaardige incidenten in de lucht te voorkomen". Copieën van deze brief zijn ver zonden a&n de Franse en Ameri kaanse Hoge Commissarissen. Candidatuur mevr. Pandit verworpen De Veiligheidsraad heeft Donder dag de candidatuur van mevr. Lak- sjmi Pandit van India, voorgesteld door de Sovjet-Unie als secretaris generaal van de Verenigde Naties, verworpen. De stemverhouding was twee voor, één tegen en acht onthoudingen. (Voor verkiezing is een meerder heid van zeven stemmen nodig). Naar verluidt stemden de Sovjet- Unie en Libanon vóór mevr. Pandit. Grote bommenwerper verongelukt Op de eenzame Oostkust van New Foundland is een van de grootste bommenwerpers ter wereld, een RB 36, uitgerust met tien motoren, neer gestort. Alle drie-en-twintig mensen die aan boord waren, zijn om het leven gekomen. Het vliegtuig keer de terug naar dc Verenigde Staten na een ocfenvlucht naar de Azoren. Dikke sneeuw en ondoordringbare bossen maken dat het bergingswerk slechts langzaam vordert. De RB 36 is een verbeterde versie van de B 36, een bommenwerper voor zeer grote afstanden. Tito's bezoek aan Londen De Britse eerste minister, Winston Churchill, heeft Donderdag met pre sident Tito van Zuid-Slavië de ver dediging van de Balkan tegen een mogelijke communistische aanval be sproken, aldus is van gewoonlijk be trouwbare zijde vernomen. De be spreking, die gevoerd werd in het Britse ministerie van defensie, werd bijgewoond door de Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, en- de Britse minister van defensie Alexan der. Om het gehele gebouw was een politiecordon getrokken. Volgens het officiële Joegoslavi sche persbureau Tanjoeg heeft Tito Donderdag Joegoslavische journalis ten te Londen na één zijner bespre kingen met prémier Churchill en an dere Britse regeringsleiders mede gedeeld, dat zü het eens zijn gewor den over de wijze waarop de vrede in Europa bewaard kan blijven. Volgens Tanjoeg werd dc bespre king tot zeer grote tevredenheid van beide zijden gevoerd. Vrijdag zou een gemeenschappelijk communiqué over de bespreking worden uitgegeven. Het Stamboelse blad „Yeni Gazete' heeft Donderdag een extra editie uit geven met een (onjuist) bericht, vol gens welk Tito in Londen vermoord zou zün door een Russische agent. De politie legde beslag op alle ex emplaren die zij in handen kon krij gen. Eerste audiëntie van de Paus Z. H. de Paus heeft gisteren, op de feestdag van Sint Jozef, een acht duizend mensen ontvangen op zijn eerste openbare audiëntie sedert zijn laatste ziekte, waarvan geen gevol gen aan hem te bemerken waren. Do menigte juichte de zeven en zeventigjarige Paus enthousiast toe, toen hij op zijn draagstoel de zaal werd binnengedragen. WILLEM RAVELLI VERLAAT HET PODIUM Willem Ravelli heeft het besluit genomen, na de lopende verbintenis sen in dit seizoen zijn carrière als zanger te beëindigen. I-Iij zal dus dit jaar voor het laatst de Christuspartij in de Passionen van Bach vertolken. Droogte in Frankrijk De Franse Boerenbond heeft Don derdag medegedeeld, dat Frankrijk op het ogenblik met de ergste droog te sinds 1878 tc kampen heeft. Als er binnen veertien dogen geen re gen valt zal de oogst ernstig gevaar lopen. Uit Frankfort wordt gemeld, dat ook do boeren in Zuid-Duitsland zich ernstig zorgen maken over de oogst ten gevolge van het warme weer. Berichten uit Belgic en Groot- Brittannië maken melding van droog te, maar men maakt zich daar niet ongerust over de oogst. Uit Parijs wordt gemeld, dat in Frankrijk in zeven weken geen re gen is gevallen. Grote oppervlakten giocn land in Noord- en Midden- Frankrijk zijn verdord. Stromen en beken hebben slechts de helft van de normale hoeveelheid water. Boeren in Normandië en in het midden van Frankrijk deelden mede. dat hun veevoer bijna op is en dat de gronden, waarop zij gewoon zijn hun vee te laten grazen, bijna niet te gebruiken zijn. De droogte bewees ook gevaar voor de bossen op te leveren. In de afgelopen week hebben vier bos branden schade aangericht in Noord en Midden-Frankrijk. t 83.3 millioen gulden In het Nationale Rampen fonds was tot Donderdag avond een bedrag gestort van 83.3 MILLIOEN GULDEN. Sinds Woensdag is er 700.000 bijgekomen. Jlavtettje Wij weten dikwijls niet, wat wij kunnen, maar de beproeving brengt aan de dag, wat wij waard zijn. Thomas a Kempis.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1