Verhoging van de huren en verlaging belastingen pene laid] Directe en indirecte belastingen omlaag Schoenwinkeliers verzetten zich tegen de fabrikanten-conventie De Zondagswet is niet naar de zin van dominee Zandt! VRIJDAG 20 MAART 1953 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA I UITGEWERTE PLANNEN DER REGERING VOOR HET BEDRIJFSLEVEN EN PARTICULIEREN Namens de regering is aan de voor zitters van de beide Kamers der Sta- ten-Generaal het volgende medegedeeld: De voorgenomen huurverhoging, waarvan het de bedoeling is, dat de ze uiterlijk op 1 Januari 1954 zal in gaan, zal de huren brengen voor wo ningen in gemeenten in de eerste klas se op 135 van het huurpeil van 1940, in de tweedee klasse op 138 in de derde klasse op 141 in de vierde klasse op 145 en in de vijfde klase op 148 daarop volgende jaren; hij be draagt in die jaren telkens 4 pet. van de aanschaffingskosten, voor zover deze in totaal 15.000 te bo ven gaan. Ten laste van 1954 zal aftrek mogelijk zijn voor investe ringen, waarvan de bestelling of aanbesteding in heJ tijdvak van 1 April 1953 to* en met 31 Decem ber 1954 heeft plaats gevonden. 5. Afschaffing van de inkom stenbelasting bij vervreemding van onroerend goed, effecten en an dere zaken binnen een bepaalde termijn. 6. Verlenging van de termijn voor compensate van verliezen van 4 tot 6 jaar. 7. Bevoegdheid voor nieuwe ondernemingen om een verliessal- do over de eerste zes jaren onbe perkt met latere winsten te com penseren; deze maatregel gaat in op 1 Januari 1953. 8. Zodanige aanpassing van het vrijgestelde bedrag en van het tarief voor de personele belasting, dat de huurverhoging, in het alge meen gesproken, voor dë belas tingplichtigen geen stijging van de personele belasting veroor zaakt. Bovendien een extra-verla ging van de personele belasting, geheven naar de grondslag huur waarde, met gemiddeld ongeveer 40 pet. 9. Afschaffing van de school gelden voor het 6-jarig lager on derwijs. Verlaging van de school gelden voor het voortgezette on derwijs en vereenvoudiging van de heffing daarvan; verlaging van het colleggeld. Overwogen wordt, of en in hoeverre ook voor de leerplichtige jeugd boven de zesde klasse van het lager .onderwijs tot afschaffing van de schoolgelden kan worden overgegaan. 10. Enige verhoging van de be lasting vi-ije minima bij de inkom sten- en loonbelasting ten be hoeve van de laagste inkomens groepen en daarbij aansluitend enige verlichting van het tarief aan de voet. 11. Verdubbeling van de kin deraftrek bij de inkomsten- en loonbelasting en de vermogens belasting voor schoongaande en studerende kinderen van 17 tot en met 26 jaar en voor gebrek kige kinderen van 17 jaar tot meerderj arigheid. Ook de schoolgelden Met klassen zijn hier bedoeld de klassen, die de noodwet ouderdoms voorziening kent. Voor de huren van bedrijfspanden zal een enigszins an dere regeling worden voorgesteld. De stijging van de kosten van le vensonderhoud, die uit de verhoging van de huren van de woonhuizen voortvloeit, zal gedeeltelijk kunnen worden opgevangen door een verla ging van de personele belasting, de afschaffing van de omzetbelasting op huisbrand en schoeisel en een ver mindering van de suikeraccijns. (Zie de hierna onder de punten 8, 12 en 13 vermelde belastingverlagingen. Daarnaast zullen afschaffing of ver laging van schoolgelden voor grote groepen leerlingen en enkele ver lichtingen van de loon- en inkomsten belasting (hier onder in de punten 9, en 11 vooral voor de middengroepen, punt 10 voornamelijk voor de minst draagkrachtigen. Voor de werknemers het over heidspersoneel daaronder begrepen zal de via belastingmaatregelen tot stand gebrachte compensatie dienen te worden aangevuld met een loons verhoging. Nader overleg met de Stichting van de Arbeid zal nog wor den gepleegd. Dezt loonsverhoging zal, gegeven de overige maatregelen, die het staatsbudget ongunstig be ïnvloeden, voor de werkgevers niet door verdergaande belastingverlaging- kunnen worden gecompenseerd. Nagegaan wordt in hoeverre ook aanvullende maatregelen moeten wor den genomen voor degenen, die uit keringen ontvangen op grond van de noodwet ouderdomsvoorziening, en voor de van overheidswege gepen- sionneerden. De in het-belang van de industria lisatie te treffen belastingmaatrege, len, welke in de opsomming hieron der bij de punten 1 tot en met 7 zijn omschreven, zullen voor het ge hele bedrijfsleven gelden. In verband daarmede is de rege ring voornemens om het in 1952 in- fediende wetsontwerp, dat bijzondere iscale faciliteiten bevat ter bevor dering van de export naar bepaalde, nader aan te wijzen gebieden, in te trekken. Het is de bedoeling, dat de iu het oog gevatte maatregelen op belas tinggebied tenzij hierna anders is bepaald ingaan I Januari 1954. Zij behelzen: DIRECTE BELASTINGEN. 1. Verlenging van de mogelijk heid van vervroegde afschrijving, op de voor 1952 geldende voet, tot investeringen in de jaren 1953 tot en met 1957. 2. Verlaging van het tarief van de vennootschap sbelasting, dat thans 45 pet. a 52 pet. bedraagt, tot 42% pet. a 46 pet.; het percen tage van 46 geldt voor het gedeel te van de winst, dat boven 100.00 uitgaat 3. Afschaffing van de extra-in komstenbelasting van 5 pet. tot 7% pet. op bedrijfswinsten. 4. Een aftrek ten laste van de winst bij de vcnnootschaps- en in komstenbelasting ter zake van in vesteringen in 1954 en volgende ja ren. De aftrek wordt genoten in het jaar van de samschaffing van de bedrijfsmiddelen en in de vier Hiernaast kan op zeer korte ter mijn de indiening worden verwacht van een wetsontwerp, waarbij wordt voorgesteld de fiscale tegemoetko mingen bij herkapitalisatie uit te strekken tot vergrotingen van het aandelenkapitaal, welke vóór 1 Jan. 1954 plaats hebben. VERBRUIKSBELASTINGEN. 12. Afschaffing van de omzet belasting op huisbrand (steenkool en turf) en schoeisel. Deze belas tingvermindering zou ongeveer gelijk aan 6% van de kleinhan delsprijs zijn. 13. Verlaging van de suiker accijns van 27,tot 19,— per 100 kg. met ingang van 1 Januari 1954. De opcenten, geheven ten behoeve van het landbouw-egali- satie-fonds, zullen vervallen. Aan gezien echter uit het LEF tot dus verre een subsidie op suiker wordt verleend, welke eveneens zal ko men te vervallen, zal de suiker prijs niet met het gehele bedrag dezer opcenten ad ƒ2,25 per 100 kg. kunnen worden verlaagd. Voor de moeilijkheden, welke voor de handel en de industrie zullen kun nen voortvloeien uit de prijsverlaging van suiker, in verband met de op het moment der verlaging aanwezige voorraden suiker en suikerhoudende goederen, zal zo veel als mogelijk zal blijken te zijn, een tegemoetkoming worden gezocht in de vorm van te ruggaaf van het verschil in accijns. Daaromtrent zal nog nader overleg worden gepleegd. Afschaffing van de accijns op tot dusverre belaste druivensuiker (glu cose). Op de gister gehouden vergadering van de Katholieke schoenwinkeliers te Amsterdam is wederom een felle aanval gedaan op de zgn. conventie van schoenfabrikanten, waardoor de winkeliers in zeer ongunstige positie kunnen komen. De conventie van fabrikanten doet in feite denken aan een instelling van de vorige eeuw. waardoor een groep een ander precies zo kan behandelen, als zij belieft. De conventie bepaalt o.m., dat de Chauffeur reed in op groep militairen Tien maanden geëist In de zaak tegen de Roosendaalse aardappelhandelaar A. H. V., die op de avond van 30 Mei van het vorig jaar met volle vaart inreed op een groep militairen van de Nationale Reserve, waardoor van de zeventien man zeven zwaar en zes licht wer den gewond, terwijl de wachtmeester Jonkergouw op slag werd gedood, Is door de officier van justitie een ge vangenisstraf van tien maandeni ge- eist en ontzegging van het rijbewijs voor de tijd van vijf jaar. Bij het ho ren van een inspecteur van de ge meentepolitie te Roosendaal rees ver denking van meineed, gepleegd door de getuige a décharge, een zekere T. uit Bergen op Zoom, die tijejens de vorige zitting onwaarheden zou heb ben verkondigd. Om dit te achterha len verplaatste zich de gerechtelijke macht naar het café „De Cockpit" in Seppe, waar een aantal mensen werd gehoord. Daar T. zelf niet gehoord kon worden, omdat hij door zaken in Rotterdam was, besloot de rechtbank de eventuele meineedzaak aan te hou den. fabrikant niet gebonden is aam het uitvoeren van orders; zij kan zonder voldoende motivering een winkelier op de zwarte Itfst plaatsen en kan eveneens zonder voldoende oorzaak geldelijke zekerheidsstelling vragen voordat zij een order uitvoeren. De ze en dergelijke maatregelen plaatsen de winkeliers ten opzichte van hun fabrikanten in een uiterst ongunstige positie en het middel om dit kwaad te bestrijden, lag volgens de voorz. van de vergadering, die deze grievem naai' voren bracht, in een hechte or ganisatie, waardoor men als een lichaam tegen deze minder juiste practijken kon optreden. Voorts zag de spr. heil in het aangaan van han delsbetrekkingen met die fabrikan ten, die niet bij de conventie aange sloten zijn. PAASLOTERIJ DER K. A. EERST IN MEI De kaarten der Nationale Paas- loterij ten bate van het werk der Katholieke Actie een loterij, waaraan jaarlijks honderdduizenden deelnemen zullen dit jaar eerst lang na Pasen, n.l. op 2 Mei a.s., worden uitgedeeld. Dit uitstelge schiedt om de inzameling, georgani seerd door de Stichting 18531953, niet doorkruisen. TIEN MILLE TEKORT IN GEMEENTEKAS. De districtsontvanger van de ge meente Hulst, C. V., in wiens kas bij een controle een tekort van tien mille werd geconstateerd, heeft zich gisteravond om acht uur bij het Huis van Bewaring aangemeld, nog vóór er een arrestatieoevel tegen hem was uitgevaardigd. TWEEDE KAMER Bij de voortzetting van de algeme ne beraadslagingen over het ontwerp van een nieuwe Zondagswet, heeft de heer HAKEN (C.P.N.) betoogd, dat achter dit schijnbaar onschuldige ontwerp grote gevaren schuilen. On aanvaardbaar noemde hij het dat de monstraties en optochten onmogelijk zei hij, best overlaten hoe het zijn Zondag zal willen besteden. De heer ZANDT (St.Ger.) was zeer teleurgesteld door het ontwerp. Het heeft hem zeer bedroefd dat de rege ring niet de wet Gods tot grondslag lieeft genomen voor de nieuwe Zon- lagswet. Hij betoogde dat de anti- worden gemaakt. De gegroeide toe- revolutionnairen zijn afgezakt tot het stand is dat een zeer groot deel van liberale standpunt over de Zondags ons volk de Zondag ziet als uitste kend geschikt voor sport en ontspan ning en volgens hem moet de rege ring die ontwikkeling bevorderen. Hij was van oordeel dat de rege ring verplicht is in de heiliging van de Zondag voor te gaan en aoor wet' Men kan aan het Nederlandse volk, telijke bepalingen haar onderdanen- en d,e Zondagsviering. Persoonlijk moet verplichten tot Zondagsheili- """ij ging. Zondagsrust en Zondagsheili- Zij moeten verdwijnen voor het snelverkeer ging worden niet bevorderd door het ontwerp, maar de regering is wel in staat om sport en spel te beschermen. Arm Nederland, zo drukte de heer Zandt zich uit, wat staan u nog ram pen te wachten! Hij wilde gaarne weten of op grond van de nieuwe wet opgetreden kan worden tegen het gerucht van tram en autobussen dat zeer hinderlijk kan zijn. Voorts vroeg hij of het lui den van kerkklokken kan worden verboden indien dit gebeurt tijdens een godsdienstoefening in een nabu rig kerkgebouw. Ook vroeg hij of er maatregelen worden genomen tegen het gejuich op voetbalvelden en maakte hij be zwaar tegen de mogelijkheid om óp Zondag openbare vermakelijkheden te houden. Speciale aandacht van de minister vroeg hij voor de toestand •in de havens bij de binnenvaart op Zondag. Hy eindigde met de verkla ring zijn stem niet aan het .ontwerp te kunnen geven. De heer BRUINS SLOT (A.R.) vroeg antwoord van de heer Zandt die de heiliging van de Zondag ver plicht wil stellen, op de volgende vragen. Hoe wil de heer Zandt de KONINGIN BEZOEKT GALA FILMVOORSTELLING. Koningin Juliana heeft gisteravond 'n galafilmavond bijgewoond, die in 't Metropole-Tuschinskhheaber in den Haag werd gegeven onder auspiciën van de ministeries van Buitenlandse Zaken' en Onderwijs. Verscheidene vertegenwoordigers van het corps diplomatique en vele andere autoriteiten behoorden tot de gasten. Van de vijf culturele films, die het programma van deze avond vormden, beleefden twee haar eerste vertoning, n.l. „Het open venster" en „Vincent van Gogh". „Het open venster" is tot stand ge komen door samenwerking van de vijf landen van het verdrag van Brussel: Nederland, België, Luxem burg, Frankrijk en Engeland. De film geeft een beeld van de ontwikkeling van het landschapschilderen geduren de vijf eeuwen in deze landen. In „Het openvenster" zijn 59 bekende schilderyen bijeengebracht, en wel 1] Vlaamse primitieven, 12 werken uit de Hollandse school, 16 Engelse en 20 Franse. De Nederlandse film „Vincent van Gogh" behandelt het leven en de werken van de beroemde schilder. De Koninklijke Militaire Kapel-on der leiding van kapitein R. van Ype- ren bracht afwisseling in het filmpro gramma door het spelen van Mou- sorgsky's „Tableau d'une exposition", Voor het theater hadden zich hon derden mensen verzameld om getuige te zijn van de aankomst en het ver trek van de koningin. Jaarvergadering Wel en wee van R.K. stucadoors Meer wee. Gisteren heeft de Nederlandse Ka tholieke Bond van Stucadoorspa- troons „St. Antonius" te Utrecht in hotel Noord-Brabant vergaderd. De voorzitter wees er in zijn openings woord op, dat het ledental stabiel bleef. Er zijn vele nienwe leden, maar ook verlieten vele anderen de bond, óf om financiële redenen, óf omdat zij vonden dat het bestuur te weinig attentie beeft voor hun be langen. Spr. noemde de situatie in het be drijf niet rooskleurig. De prijzen zijn laag en er is een record aantal faillissementen. Desondanks worden er zwarte lonen betaald. Er is in» de sociale verzekering een groot hiaat De uitkeringen worden n.l. ook uit betaald als de premies nog niet vol daan zijn. Soms stimuleren werkge vers hun goede krachten een poosje wachtgeld te trekken om ze op die manier vast te houden. Ook op het risicofonds rusten zware lasten, bijv. doordat 's winters werkzaam lieden worden aangevangen» in niet-glas- dichte ruimten. Spr. laakte het treu zelen op het departement t.a.v. de vestigingswet. Spr. staat echter meer optimistisch t.o.v. het bedrijfschap, waarover de S.E.R. zal adviseren. Het zal waarschijnlijk dit jaar nog tot stand komen. T.e.v. de tijdmeting en de tarieven kondigde spr. aan dat met 1 Juli het tarief te verwachten is. KINDJE VERBRAND Doordat een straalkachel te dicht bij een rieten wieg was geplaatst, brak gisteravond brand uit in hotel „La Montagne" te Rhenen. Het vijf weken oude kindje van de hotel eigenaar, dat in het wiegje lag, kwam in de vlammen om. KRE0FLAV0N ^20 tabletten (Advertentie). Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 24 en Woensdag 25 Maart a.s. geen audiëntie verlenen. Vooïde In het ontwerp heeft men, zei hij, te maken met een compromis tussen wat behoorlijk en wat mogelijk is. Naar zijn mening bestaat er geen enkele reden om de Zondag in tweeën te knippen; de tijd vóór 13 uur en de tijd daarna. Hij ontwikkel de bezwaren tegen artikel vier, dat de mogelijkheid opent de hele Zon dagsrust illusoir te maken. Zijn fractie is tegen het op één lijn stellen van de Zondagen en de alge meen christelijke feestdagen. Hij verklaarde moeilijk veel en thousiasme voor het ontwerp te kun- pen opbrengen, hij vond het zwak ker dan dat destijds door jhr. Ruys de Beerenbrouck was ingediend, maar hij hoopte dat het door amen- deDi"gh0eerkUË^ENSn?PvdAdi VoOT de Rechtbank .stond hukfigde de opvaUing overheid reserve en soberheid pastvCjj ten opzichte van de Zondagsheiliging medestudenten. O.m. had en de Zondagsviering. Persoonlijk 5» h°?keysehoenen buitgemaakt. „Ik waardeerde hü het dat het ontwerp h.eb dlrcc' dl<r walging dm rk is opgebouwd op de gedachte van be- elSenlt]k meeat voelen was het ant- schermtng en beveiliging van de wo,ord' Verd. voelde verstandellik godsdienstoefeningen. wel aan dat h« fout was, maar kon SHS! d-e' neof ^dTlt^^l^^rze^d, men van dc methode in he?v:rof®£ j ontwerp-Ruys dc Beerenbrouck om 2aifSi? wriAóhtehar! 'n m in een summiere beperking op de Zon-1QR ff vercJ3chte had o.m. in dag vast te stellen cn een grote mate kof*?.r weggenomen» uit de van vrijheid aan de gemeentebestu ren over te laten. De heer Stuf kens zou alleen 'ver boden willen zien openbare verma kelijkheden waarvan bedreiging van de rust op Zondag kan worden ver wacht. Bezwaar heeft hij er tegen dat bij algemene maatregel van be stuur kan worden bepaald dat som mige openbare vermakelijkheden niet als zodanig in de zin van de wet zulen worden beschouwd. Overwegend bezwaar had hij te gen het verbod van politieke optoch ten en openluchtbijeenkomsten vóór 13 uur. In'die beperking zag hij een door niets gemotiveerde discrimina tie van politieke activiteit. De heer SCHMAL (C.H.) was van mening, dat de heer Zandt zijn eigen opinie niet te zeer moet vereenzelvi gen met het Woord Gods. Hij bleek van oordeel, dat de staat dat de mensen naar de kerk gaan Hoe wil hij de overheid laten dwin- t t a j §en tot het gebruik der sacramen- Op vele plaatsen langs de rijksweg Hoevelaken—ZwoUe is men bezig met ten? Hoe wil hij dwingen God de het kappen van de bomen, die deze weg aan weerszijden sierden. Het ligt in Heer aan te roepen? Hoe wil hü de bedoeling, deze hele weg boomvrij tc maken, waardoor het toenemende j dwingen de armen christelijke hand- snelverkeer meer uitzicht zal krijgen. 1 reiking te doen' overheid dwingend laten opleggen geen wetten behoort te maken die christelijker zijn dan de consciëntie van het volk zelf. Hij stelde zich principieel achter het ontwerp met inachtneming van amendementen door zijn fractie ingediend. De vergadering is verdaagd tot vanmiddag. studenten-sociëteit Minerva, later nog een gramafoon. Van een vriend stal een uit een colbertjasje een porte feuille met 225. Van de kamer van een medestudent haalde hij een jacquet weg, compleet met vest en pantalon. De grootste buit evenwel kreeg hy toen hij uit een kast in een collegium een geldkistje stal met 2400.In vier dagen tijd had hij er 300 van opgemaakt. De rest was op zijn kamer in Den Haag verbor gen in een hoedendoos. Verdachte kreeg 150 per maand toelage, maar de president dacht dat hy een pleizierig studentenleven had geleid en niet uitkwam.- De verd. ont kende dit In drie psychiatrische rap porten werd een oordeel over verd. uitgesproken. Hij werd als vermin derd toerekeningsvatbaar beschouwd in lichte graad. De officier van justi tie requireerde een jaar gevangenis straf met aftrek, waarvan vijf maan den voorwaardelijk. De raadsman bepleitte een voor waardelijke straf en verzocht onmid dellijke invrijheidstelling. Na raad kamer besliste de rechtbank afwij zend op dit verzoek. Uitspraak 2 April. Oneerlijke boekhouder. Een 21- jarigc Leidse boekhouder stond te recht voor de Haagse rechtbank om dat h(j in de tweede helft van 1952 voor 983.94 had verduisterd bij een firma te Leiden waar hy werkte Ook had hy daar electrische appara ten gestolen., Verd. moest altyd dc loonlijsten voor het personeel opma ken cn de lonen uitbetalen. Hij knoeide in de loonlijsten en voerde geleidelijk het eindbedrag op. Dit deed hij 25 maal. De verdachte was nog nimmer ver oordeeld, maar zyn verleden was al lesbehalve gunstig, zo bleek uit een voorlichtingsrapport. Bijna in elke betrekking had verdachte diefstal, verduistering of knoeiery gepleegd. De conclusie van het rapport was dat er iets radicaals met verdachte zou moeten gebeuren om zyn levenswijze te veranderen. De officier van justitie vond een jaar jeugdgevangenis het mini mum tarief voor deze gevangenis voor deze feiten te lang cn requireer de daarom acht maanden gewone gevangenisstraf met aftrek van voor- arrest. Uitspraak 2 April. Roekeloze ruiter. Omdat hij op 29 Juli 1952 op het strand bij Noord- wijk een ernstig ongeval had veroor zaakt moest een 30-jarige landbou wer uit Noordwijk thans terecht staan voor de Haagse rechtbank. Die avond reed hij met enige vrienden te paard op het strand. Ter oefening voor een naderend concours besloten ze een wedstrijd in het galopperen» te houden, ondanks het feit dat er zich ook wandelaars op het strand bevon den. Verdachte had tijdens deze wed strijd een 22-jarige verpleegster uit Leiden aangereden en wel zodanig dat zij een zware hersenschudding cn een fractuur had. Vier maanden kan ze haar werk niet doen. Verschillende getuigen hadden gezien hoe de verd. recht op de meisjes aan galoppeerde. Deze geraakten» in verwarring en één ervan werd aangereden. De officier van justitie eiste drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak 2 April. Op agent ingereden. Zes maan den gevangenisstraf requireerde de officier van Justitie bij dc Haagse rechtbank tegen een 53-jarige koop- man-poulier uit Katwijk aan den Rijn wegens poging tot zware mishan deling. Donderdag 11 December 1952 had verdachte met zijn motorcarrier ge l-eden bij dc Zandlaan-Overrijn, toen door door een geparkeerde vracht wagen, die daar ingehaald werd door een andere auto, een moeilijke ver keerssituatie ontstond. Om hieraan te ontkomen reed verdachte met zijn gemotoriseerde bakfiets het trottoir op .waarbij enkele voetgangers snel benen moesten maken. Een agent zag dit cn gaf een stop teken. In plaats van te stoppen war verdachte echter recht op dc agent afgereden, die snel het vege lijf moest bergen. De agent zette op de fiets de achtervolging In cn wist tol naast verdachte te komen. Ook toen gaf deze echter niet thuis. Thans betoogde verdachte dat hij noch de eerste noch de tweede maal de agent had gezien. Dc raadsman achtto dc poging tot zware mishandeling niet bewezen, eerder het niet voldoen aan een stop verbod. „Deze man zou geen kip kwaad deen, ware hij geen poelier", riep de raadsman uit. Uitspraak 2 April. HAAGSE POLITIERECHTER. Verduistering. Bij verstek ver oordeelde de Haagse Politierechter conform dc eis een Leidse koopman tot vier maanden gevangenisstraf. Hij had een fiets, welke hij in huur koop had, nog dezelfde dag proberen te verkopen. BOTSING DOOR NALATIGHEID. De Rotterdamse rechtbank heeft de 30-jarige locomoticfbankwcrkcr G. J. B. en de 26-jarlge rangeerder G. v. L. te Rotterdam veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. Zij zijn schuldig bevonden aan het spoorweg ongeluk in de avond van 7 November jl. aan de Waalhaven te Rotterdam. Op die avond is de arbeiders trein, die getrokken werd door een stoom locomotief, waarop beide mannen stonden, tegen een stilstaande arbei- derstrein gebotst. Bij deze botsing hebben twee arbeiders het leven ver loren cn werden velen gewond. De door B. bestuurde trein had met een snelheid van ongeveer 40 km. per uur gereden, ofschoon een snelheid van 10 km. per uur was voorgeschreven. Van L., die voor op de locomotief had moeten staan, om uit tc kyken, had zich die avond in de cabine van de locomotief opge houden, zodat hy geen overzicht van de baan had en de x-ode sluitlantaarn van de stilstaande trein niet tijdig heeft kunnen waarnemen. De, Ned. Spoorwegen had beide mannen reeds disciplinair gestraft. Het O.M. had drie maanden gevan genisstraf gerequireerd.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 11