Dijkherstel zal door Rijk bekostigd worden skEibuntumM ABDIJSIROOP Mr* Regout wil loonbeheer- sing opheffen Zijdelingse rampgevolgen voor het bedrijfsleven Koningin Juliana bezocht rampgebied WOENSDAG 18 MAART 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA t TWEEDE KAMER Noodwet vervalt op 31 December 1954 De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsonwerp dat regelen bevat voor de noodvoorzieningen tot dijk herstel in behandeling genomen. In dit ontwerp wordt bepaald, dat het herstel van de schade aan de hoofd en buiten waterkeringen langs de ri vieren en de Zuid-Hollandse en Zeeuwse stromen door het Rijk wordt verricht Na overleg met Ged. Sta ten kan de minister van Verkeer en Waterstaat dit herstel overlajten aan hen die met het beheer dier water keringen zijn belast en hij kan dit herstel ook oupdragen aan Ged. Sta ten. De kosten worden aoor het Rijk betaald of vergoed. Bovendien maakt de wet het mogelijk, dat de schade- vergoedingsregeling ook van toepas sing wordt verklaard voor lichamen buiten het omschreven gebied. De heer VAN DEN HEUVEL (A. R.), de voortvarendheid lovend waarmee het herstel is ter hand ge nomen, vond het gewenst om te be palen dat als in enig gebied het herstelwerk is voltooid, ae geldigheid van de wet voor dat gebied vervalt. De regeling van de vergoeding voor verbeteringen maakt, zei hij, een on bevredigende indruk. De heer DEN HARTOG (VVD) had er bezwaar tegen dat de lagere or ganen gedurende een bepaalde tijd worden uitgeschakeld. Dat is niet nodig omdat het toezicht van rijks wege effectief genoeg kan zijn. Het centrale toezicht is ook zonder wet telijke regeling mogelijk. In het door elkaar halen van bevoegdheden gelijk het wetsontwerp doet, ligt een bron van narigheid. Nadat de heer SCHMAL (C.H.) Winsten Staatsloterij VOOR CULTUREEL EN SOCIAAL WERK? Het bestuur van het Prins Bern- hard Fonds heeft aan de minister van Financiën het voorstel gedaan "om de winsten van ue Staatsloterij af te willen staan ten behoeve van het par ticuliere culturele en sociale werk, waarmee het P.B.F. en het Koningin Juliana Fonds zich bezighouden. Dit zou voor de Staat een verlies beteke nen van bijna 2 millioen. Door het heffen van een omzetbelasting van 4 pet. op de spelers zou dit verlies tot ongeveer de helft kunnen worden te ruggebracht. Het P.B.F.-bestuur meent zijn voor stel te kunnen motiveren door op te merken, dat in de Memorie van Toe lichting van de laatste herziening van de Loterfjwet-1905 duidelijk is te lezen, dat de grondslag vah de Staatsloterij kennelijk is „het kana liseren van de speelzucht". 4.25 i.p.v. 4,—. Het is dan echter minder gewenst, aldus het bestuur van het P.B.F., dat de overheid bij de uitoefening van haar „zedelijke functie" daarvan profiteert in de vorm van het tot zich trekken van de winst van deze maatregel. In dit verband acht het bestuur het dienstig, er op te wijzen, dat in het voormalige Nedesrlandsch-Indië de winsten van wat daar als staats loterij mag worden gezien, ten goede kwamen aan het particuliere sociale en culturele werk Dit geschiedde via het „Bijstand Instellingen Fonds". Het beheer en de besteding van de winsten der Nederlandse Staatsloterij zouden kunnen worden overgelaten aan Nederlandse instellingen die met dit B.I.F., zijn te vergelijken. Door de verhoging van de prijs per twintigste lot met 4 pet. omzet belasting en 9 cents administratie kosten zou dit lot de speler op 4.25 in plaats van f 4,komen. Cadeaustelsel en S.E.R. In Mei van het vorig jaar heeft de toenmalige minister zonder porte feuille, prof. Albregts aan de So ciaal-Economische Raad om prae- advies voorgelegd een voorontwerp van Wet op het Cadeaustelsel. Uitgangspunt in dit ontwerp was, dat het aanbieden van goederen of diensten als geschenk aan directe of indirecte afnemers 'verboden zou worden. Wel echter zouden er arti kelen cadeau mogen worden gege ven van dezelfde soort als die, wel ke verkocht worden. Een commissie ad hoe uit de SER heeft onder voorzitterschap van prof. v. d. Grinten dit voorontwerp vrij langdurig bestudeerd en enkele weken geleden heeft de Sociaal Eco nomische Raad zijn advies over deze materie aan de minister van Econo mische Zaken uitgebracht. Naar ,De Tijd" verneemt, neemt de Raad, die aanvankelijk wel voor het voorontwerp geporteerd scheen te zijn, doch hiervan is teruggeko men. in dit advies een afwijzend standpunt in ten opzichte van een in te stellen Wet op het Cadeaustel sel. Anderzijds zou de S.E.R., naar wij menen te weten, echter wel van - mdeel zijn, dat een dergelijke wet i i et raam van de P.B.O. tot stand rt te komen. zijn instemming met het ontwerp had betuigd, vroeg mr. VAN DEN HEU VEL (KVP) of in de studie van de afdamming der zeegaten ook betrok ken worden de buiten de geteisterde gebieden gelegen streken. De heer VAN DER FELTZ (C.H.) noemde de gedachte, dat het dijk herstel rijkszaak is aanvaardbaar. Hij achtte het gewenst dat als 't her stel gepaard gaat met een verbete ring van het waterkerend vermogen van rijkswege een tegemoetkoming zal worden verleend. De minister van Verkeer en Wa terstaat, de heer ALGERA, wees op het uitzonderlijk karakter van de ramp. Onaanvaardbare risico's moe ten worden vermeden. Dat wijst er al op dat bepaalde voorzieningen no dig zullen zijn. In 1950 was bij waterpassing ge bleken dat Schlelands hoge zeedijk lager was dan wenselijk moest wor den geacht. Er zijn toen in 1951 en 1952 verscheidene voorzieningen ge troffen. Er is dus wel aandacht aan besteed al kwam de ramp voor er bepaalde verhogingen waren tot stand gekomen. Maak Uzelf niet wijs, dat kortademigheid „nu eenmaal bij Uw gestel hoort". Neem het snelwerkende, middel, dat het taaie slijm oplost: AKKERS 's werelds beste hoestsiroop (Advertentie) Het provinciale element ontbreekt niet geheel in de delta-commissie, Daarin heeft ook zitting de heer Van der Wal, onderhoofdingenieur-direc teur van de provinciale waterstaat in Zuid-Holland. De minister hoopt dat het herstehverk op 31 December 1954 gereed zou zijn, Is dit niet het geval dan vervalt de wet. Hij deed de toezegging zoveel mo gelijk overleg te zullen plegen met de waterschappen. Verplichting zou tot vertraging kunnen leiden. Het begrip herstel wil hy zo ruim als maar kan nemen, voor een tege moetkoming in de kosten van verbe tering geelt het ontwerp voldoende gelegenheid. Onder de onderhavige noodwet valt niet een nieuwe regeling van het waterschapsrecht. Hij beschouwt de noodwet als een regeling ad hoe. Vlug na het bekenc worden van de uitkomsten van de studie der delta- commisie zal een beslissing worden genomen. Tot zolang, zei de minister, moeten we risico's aanvaarden, maar in mindere mate omdat er al verbe teringen worden aangebracht. Vanmiddag zal de Kamer replice ren. Economische Zaken in Eerste Kamer Alvorens met de beraadslagingen over de begroting van economische zaken te beginnen, heeft de Eerste Kamer gisteren een aantal wetsont werpen aangenomen. Daaronder dat voor een nieuwe regeling omtrent het uitbrengen van exploiten ten verzoeke van de getrouwde man aan de vrouw of omgekeerd. En voorts de grenswijzigingen tussen de gemeenten Rucphen, Hoeven en Etten Leur, tussen Ooststellingwerf, Opsterland en Weststellingwerf en tussen Rotterdam en Schiedam. De heer MOLENAAR (V.VD opende het debat over de begroting van economische zaken. Hij ried voorzichtigheid aan op Europees ter rein, in het bijzonder waar het gaat over instelling van een supra natio naal Europees gezagsorgaan en een Europees parlement. De heer KAPTE ^N (P.v.d.A.) ver zocht de minister de mogelijkheid te overwegen in tijdelijke samen werking met het gewone bankwezen een ontwikkeling te stimuleren die gaat in de richting van het industrie bankwezen De scholing voor het economische leven moet volgens hem worden herzien, speciaal in de eerste faze van het onderwijs. De heer HELLEMA (A.R.) vroeg zich af of het tot 1 Januari 1954 moet duren voordat de midden standsnota wordt ingediend. Hij bleek van mening dat de rege ring niet voldoende diligent is in de kwestie van de groeiende concurren tie van het buitenland voor de in dustrie. Men is, zei hij, op het Bin nenhof soms zo zeer verdiept in het politieke spel, dat men geen zin voor realiteit meer blijkt te bezitten. De heer REGOUT (K.V.P.) was er niet gerust op dat onze handels- voorlichting wel doelmatig is geor ganiseerd. Binnen de Europese in tegratie wilde hij deveile nadruk leggen op de betekenis van Benelux Dit vermindert het risico voor Ne derland. Maar ook wilde hij dat België duidelijk wordt gemaakt dat een aanpassing in de eerste plaats niet van onze zijde moet komen. De heer Regout was voorts van oordeel dat men de loonbeheersing in Neder land geleidelijk moet liquideren, do partners in Benelux zouden dan van de dwang worden verlost dat in ons land loondumping voorkomt. Hij Geen jacht in noodgebieden Tengevolge van de ramp van 1 Fe bruari heeft ook de wildstand in het rampgebied zeer geleden. Slechts een deel der vogels, zoals fazanten en patrijzen, heeft het leven er af gebracht. De meeste hazen en ko nijnen zijn verdronken. Overwogen wordt, voorlopig in de drooggevallen polders de jacht niet te openen, behalve op waterwild. Voorts heeft de Kon. Nederlandse Jagersvereniging geld bijeengebracht om na verloop van tijd de gebieden opnieuw van wild te voorzien. Men zal hiermede echter moeten wach ten tot er genoeg begroeiing is, waarin de dieren kunnen schuilen en voldoende voedsel vinden, zodat zij zich niet te goed doen aan de landbouwgewassen. RAADSVERKIEZINGEN IN NOODGEBIED. De Tweede Kamer heeft gistermid dag het wetsontwerp, houdende voor zieningen gemeenteraadsverkiezingen Watersnoodgebied, zonder hoofdelij ke stemming goedgekeurd. Volgens dit ontwerp zullen in de gemeenten, waar ten gevolge van de watersnood de gemeenteraadsverkie zingen niet onder normale omstandig heden kunnen worden gehouden, de candldaatstelling en de stemming geschieden op nader vast te stellen achtte verder in de toekomst een vrije onderneming niet verenigbaar met de tegenwoordige belastingpoli- tiek. Hij waarschuwde tegen de de mon van de organisatie, in het bij zonder in verband met de P.B.O. De heer VIXSEBOXSE (C.H.) waarschuwde tegen een ontwikke ling van de aardgasvoorziening waarbij de staat met een te grote winst gaat strijken. Hy vroeg ook wat de staat gaat doen met de win sten die voort zullen vloeien uit een eventueel straks hogere Europese kolenprijs. Voorts drong hij aan op instelling van een industrieraad. Nadat de heer BRANDENBURG (C.P.N.) had gepleit voor intensi vering van de handel met Rusland, China en hun aanhang, vroeg de heer SASSEN (K.VP.) of er reeds met de Hoge autoriteit van de ko len- en staalgemeeneschap overeen- steming is bereikt over een natio naal systeem van pryzenoi-ganisatie. Vandaag zal minister Zijlstra de sprekers beantwoorden. De overstromingsramp heeft niet alleen rechtstreekse, nadelige economi sche gevolgen voor de in het rampgebied gevestigde ondernemingen, die tijdelijk tot stilstand zijn gebracht of hun afzetgebied geheel of gedeeltelijk hebben verloren. Ook de elders gevestigde ondernemingen ondervinden in menig opzicht de ernstige terugslag van het stagneren van de levering naar het Zuid-Westen des lands en het optreden van betalingsmoeilijkheden. Dit zyn echter niet ce enige ongunstige aspecten zo schrijft ons de Kon. Ned, Middenstands bond De grote offervaardigheid vaji ons >'olk, dat in luttele weken, naast aanzienlijke gaven in netura al ruim 80 millioen gulden voor de ramp slachtoffers afstond, moest wel gevolgen hebben voor het consumptief ver mogen. Algemeen zijn dan ook in de afgelopen weken de klachten geweest over de teruglopende omzetten in vrijwel alle branches van de detailhan del en over verminderd bezoek aan horecabedrijven en de vermakelijk heden. De zo juist gepubliceerde eerste officiële cijfers cn wel die van het Cen traal Bureau voor de Statistiek over de weekcyfers der geldomzetten in de grootwinkelbedrijven bevestigen ten volle deze indruk. Op basis van 1/52 jaaromzet over 1949 100 zien wij het volgende beeld: weken 29.12.52— 3.1.53 5.1 —10.1.53 2.2 7.2 9.2 —14.2 textiel 140 143 42 46 schoenen 87 huish. art. 64 Dc gevolgen van de overstromingsramp voor de detailhandel komen in deze cijfers dus wel zeer duidelijk tot uiting. Zal in deze ongunstige omzetontwikkeling, naar mag worden verwacht, na verloop van tyd wel weer verbetering intreden, veel ernstiger zijn de in- dii-ecte rampgevolgen voor de binnenlandse product-'c en de distributie van goederen, welke in grote hoeveelheden door het buitenland ter beschikking zijn en worden gesteld, met name textiel, meubilair, schoenen e.d. Hoe zeer deze vrijgevigheid op zich zelf ook valt toe te juichen en hoe gaarne men dc ïcmpslachtoffers deze bulD m natura ook zal gunnen, het onvermiideliik gevolg van het kosteloos verstrekker» van textielpakketten e.d. is, dat de verbruikers-markt in de rampgebieden voor geruime tijd met betrekking tot meer duurzame artikelen zoals dekens en kleding, zelfs voor enige jaren verzadigd zal zijn. De reeds door overstroming, evacuatie en bedrijfsstilstand zwaar getroffen groot- cn klemhandelsbedrijven, die deze artikelen verhandelen, zullen voorshands met een blijvende omzet vermindering hebben te rekenen en cok de betrokken industriesectoren krijgen de terugslag daarvan te incas seren. Het ligt voor de hand, dat over deze acute problemen door de centrale organisaties van het bedrijfsleven overleg is geopend met de instellingen, die de verdeling der geschenkzendingen hebben te verrichten, doch er is nog geen bevredigende oplossing gevonden. Het is te hopen, dat alsnog over eenstemming zal kunnen worden bereikt, waardoor wordt voorkomen, dat het aantal door de overstromingsramp gedupeerden zonder noodzaak toeneemt. 36e lijst slachtoffers watersnood ELLEWOUTSDIJK. Sandec, Jan, geb. 14.1.13. 's-GRAVENDEEL. Tak, Arie Jacob, geb. 21.4.08. HERRINGEN, van Zielst-Hartog, Jacoba geb. 14.10.06, echtgenote van J. van Zielst. KLUNDERT. Brandt, Janneke, geb. 22.5.28; van Emden, Johannes, gëb. 1.11.33. NIEUWE TONGE. van Heemst-Knops, Neeltjc, geb. 2.8.90, echtgenote van J. van Heemst. OUDE TONGE. Knoope, Adrianus Johannes Petrus, geb. 31.8.50; Knoope, Petrus Johan nes, geb. 26.11.38; Knops, Hillia, geb. 16.7.47; Los-Tyl, Aagje, geb. 14.3.79. STAVENISSE. Hage, Abraham Cornells, geb. 28.4.28 STRIJEN. van der Merwe, Dirk, geb. 4.8.80. ZUID LAND. Aanvulling op verlieslijst d.d. Thans geborgen: van Eersel, Sietsje, geb. 10.12.52.; van Eersel-Weeda, Neeltjc, geb. 28.1.20; Minekus-Blom, Bastiaantje, geb. 10.3.84. ZWEEDSE HULP RUIM 16 MILLIOEN. De Zweedse hulp voor Nederland, voor de getroffenen in het ramp gebied, bedraagt tot dusverre 10.700.000.— in contanten en 5.900.000.in ratura. INHAAL VERBOD BIJ MOERDIJK De Rijkswaterstaat in 's Hertogen- bosdh deelt mede, dat voor de rijks weg Moerdijk-Zevenbergöehoek van de brug over het Hollands Diep tot de Bredaste dijk een inhaalverbod voor motorrijtuigen is ingesteld. De op 7 Maart jl. voor dit weg vak inge stelde verkeersbeperking ten aan zien van de breedte en de wieldruk der voertuigen wordt met ingang van Donderdag 19 Maart 6 uur v. m. op geheven. Lunchte met gezinszorgsters en sprak met Italiaanse arbeiders „Bidplaatjes' Soestdijk mee naar Gisteren heeft H.M. de Koningin een bezoek gebracht aan Hoge- en Lage Zwaluwe, Nieuw Vossemeer en Rucphen in Noord-Brabant. Hare Majesteit maakte de reis per Dako ta, bestuurd door de reserve-majoor vlieger Gerben Sonderman tot de vliegbasis Gilze Rijen. Vandaar reis de zij per auto verder naar de ge- meenie Hoge en Lage Zwaluwe, waar Hare Majesteit zich voornamelijk onderhield met de twee coionnes ge zinsverzorgsters, die daar de hel pende hand bieuen bij het schoon maken der huizen. De Koningin stel de er prijs op, de interieurs te zien, zoals het wate» deze heeft achter gelaten en het resultaat te aanschou wen, wanneer de meisjes van de ge zinszorg haar arbeid hebben ver richt. In huize „Sancta Maria" heeft de Koningin te zamen met de meis jes van de gezinszorg de lunch ge bruikt. Van Hoge- en Lage Zwaluwe uit werd de tocht voortgezet naar Nieuw Vossemeer gelegen aan de Eendracht in West-BraDant.. H.M. stapte op het einde van de Peisendyk uit om de plaats in ogenschouw te nemen, waar in de stolmnacht de boerderij van de familie Van Oorschot volko men werd vernield. Als eerste is H.M. vervolgens over het herstelde gedeelte van de Moorsedijk gereden, waar zij uitstapte bij het hulpge maal, dat de Italianen van de Pclliz- zari-fabrieken daar hebben opge steld. De Koningin onderhield zich met de leider van deze 19 Italiaan se arbeiders. De heer J. M. de Jonge van het zeemanshuis „Stella Maris" te Rotterdam trad bij dit gesprek als tolk op. Zes zware Italiaanse pom pen met een gezamenlijke capaciteit van 120 m.3 per minuut zyn de pol der aan de Zuidgrens van de ge meente aan het bemalen. Wanneei het werk in Nieuw Vossemeer zal zijn gedaan, zullen de Italianen hun pom pen opstellen by Moerdijk. Vervolgens bracht H.M. met liöar gevolg, onder wie de Commissaris dagen. De minister zal de gemeenten j van de Koningin, prof. dr. J. E. de aanwyzen. J. J. L. baron van Lynden, dame du palais mevrouw Repelaer van Driel en de burgemeester E. Janssen een bezoek aan de beruchte Paardehoek, waar het zeewater van twee zyden in het land komend een enorm gat heeft geschuurd. Aan de verstevi ging van deze dijk wordt dag aan dag nog gewerkt. In de Katholieke pastorie, waar de Koningin eveneens een bezoek heeft gebracht, heeft het water in de werkkamer van de pastoor een bureaustoel tegen het plafond ge drukt, zo, dat de stoel aan de pen- Rondom „De Ommelanden" Nieuw conflict meldde zich Het conflict bU ..De Ommelanden", dat eind vorige week dooi de uit spraak van dc arbitrage-commissie geëindigd scheen, is gistermorgen weer fel opgelaaid. Aanleiding tot het hervatten van de twist was de komst van de 60 arbeiders, die volgens de beslissing van de commissie voor de tijd van drie dagen symbo lisch te werk moesten worden ge steld, zodat zij recht kregen op de uitkering ingevolge dc werkloos heidswet. Toen deze grote groep arbeiders gistermorgen op het fabrieksterrein verschenen, liet de directie hen daar van verwijderen en maakte bekend, dat zij in groepjes van 5 voor het hek van de fabriek konden komen om daar hun naam op te geven. Zij zouden dan over drie dagen hun ont- slagbewijs en drie dagen loon thuis gestuurd krijgen. De mannen, die het fabriekster rein verlieten, waren het echter met deze gang van zaken niet eens en eisten, dat zy ieder persoonlijk op het directiekantoor toegelaten zouden worden. De arbeiders, die weigerden, voor het hek staande, hun naam op te geven, bleven tot twaalf uur voor de fabriek posten en vertrokken toen op advies van dc socialistische sta kingsleider naar huis. Deze sta kingsleider meent, dat een der voor waarden, gesteld door de arbitrage commissie, door de directie overtre den is en zal een rapport naar deze commissie opsturen. Bij de zestig ontslagenen be vonden zich ook de tien arbeiders, die ingevolge de uitspraak van de del ran de lamp is blijven hangen. commissie weer in het MrU< te werk innr-tpn worden pp^told Vi»r In de Katholieke kerk zijn de banken op hun plankiers eveneens door het water naar boven gedrukt en ongeveer weer op dezelfde plaats bij het zakken van het wa ter neergekomen De knieikussens en de banken zijn volkomen droag gebleven. De Koningin heeft ook een be zoek gebracht aan de familie Zwijters en de familie Van GeeL R. Zwij tere is bij de redding^ werkzaaml eden in de rampnacht voor de ogen van zijn ouders en verloofde verdronken. De zoon van de familie Van Geel, een landarbeider, gehuwd en vader van zes kindex-en, is met zijn gehele ge zin om het lev n gekomen. H.M. heeft van de familie de ge dachtenisprentjes aap deze slachtof fers in ontvangst genomen. Ook werd een praatje gemaakt met mej. Woertsman uit Breda, de leidster van een colonne gezinsver zorgsters. Voorts iieeft H.M. een baby-pakket overhandigde aan de familie Schou- tens. Het pakket, door meisjes van de Nederlandse school te Brussel en door een tweetal Brusselse dames samengesteld, kwam via het Neder, landse Roode Kruis naar Nieuw Vos semeer. Na een kort bezoek aan het ge meentehuis werd de tocht voortgezet naar het militaire kampement te Rucphen, waar de goederen voor de rampgebieden door het provinciaal opbouworgaan werden opgeslagen. De goederen nemen daar zeven hal len in beslag. Om kwart over zes gistermiddag vertrok de Koningh van de vlieg werk moeten worden gesteld. Vier van hen werden stuk voor stuk op het fabriekskantoor ontboden, waar één hunner, wegens lomp optreden, weer weggezonden werd. Het ziet er nog niet naar uit, dat dit conflict dat nu al meer dan maanden de rust in Groningen ver-| stoord, spoedig opgelost zal zijn.j Kabelbaan te Valkenburg Zwevende Pinksteren Quay, de adjudant van H.M., majoor basis Gtlze Rijen naar Soestdyk. Ingaande het nieuwe seizoen krijgt Valkenburg een nieuwe attractie voor de toeristen n.l de eerste kabel baan in Nederland. Van de rijks dienst voor het nationale plan in Den Haag werd de goedkeuring voor de exploitatie ontvangen, en reeds zijn de voorbereidende werkzaamheden begonnen. Waarschijnlijk zal men met Pinksteren reeds kunnen zwe ven. VENLO'S RAAD VERGADERT IN KERK De gemeenteraad van Venlo zal voor de duur van de restauratiewerk zaamheden aan het stadhuis zijn ver gaderingen houden in de Minder- broederskerk, die hiertoe door de pastoor-deken ter beschikking is ge steld. Ook zullen in de kerk officiële ontvangsten door het gemeentebe stuur worden gehouden. De Minderbrocden&erk wordt al enige jaren niet meer voor de ere dienst gebruikt 70 jaar getrouwd Zondag 22 Maart o.s. zal het echt paar Musch, (Hoethslaan 50) te Win schoten, zeventig jaar zijn gehuwd. Harm Musch is nu een en negentig, zyn echtgenote, Engeltje Dreijcr, twee en negentig. Het zijn krasse oudjes en zij voelen zich beiden nog best, al heeft opa Musch last van een lichte doofheid cn is het gezichtsver mogen van zyn vrouw de laatste tijd wat verminderd. Dit is voor haar evenwel geen beletsel nog te zorgen voor de dagelijkse maaltijd en ook de afwas tc doen. Voor het andere huis houdelijke werk krygt zy hulp van familieleden. Het huwelijk van het echtpaar Musch werd gezegend met acht kin deren. Vier er van zyn nog in leven. Er zijn> verder 22 kleinkinderen, 54 achterkleinkinderen en drie achter achterkleinkinderen, zodat er in to taal vijf geslachten zyn. Staatsmijn Hendrik stijgt in diepte Een schacht van 1.000 meter De nieuwe schacht van Staatsmijn Hendrik te Brunssum, met dc aanleg waarvan, zoals indertijd reeds be richt, binnenkort zal worden begon nen, krijgt een diepte van meer dan duizend meter. De doorsnede ervan zal 6.70 meter bedragen. In het 230 meter dikke dekterrein zal deze schacht als bcvriesschaclit worden uitgevoerd door een Duitse firma. Op de plaats, waai- dc schacht wordt aangelegd, bevindt zich tussen het 260 meter niveau en het 636 me ter niveau een z.g. blinde schacht met een doorsnede van 5.80 meter. Deze blinde schacht gaat beneden het 636 meter niveau over in een opbraak, welke tot de 720 meterverdieping reikt. Bij de aanleg van de nieuwe schacht zal van deze bestaande wer ken gebruik worden gemaakt. Te zijner tijd zal het zwaartepunt van de koolwinning in de staatsmijn Hendrik naar diepere niveau's worden verlegd. Reeds is men in deze mijn begonnen met de aanleg van een ze vende verdieping op het 855 meter niveau. Ook nog dieper zal in de toe komst in de Staatsmijn Hendrik steenkool worden ontgonnen. Dc aan leg van een nieuwe schacht is nood zakelijk voor deze toekomstige ont ginning op grotere diepte. Dc nieuwe verdiepingen zullen t.z.t. door deze nieuwe schacht rechtstreeks worden bediend. Ook zal dank zij de nieuwe schacht het ventilatieprobleem, dat op gro tere diepte moeilijker wordt, kunnen worden opgelost. De Staatsmijn Hen drik heeft met het oog op de myn- gasontwikkeling oltvd grote hoeveel heden lucht ondergronds moeten aan voeren. Naarmate de ontginning zich naar diepere niveau's verplaatst, stijgt deze behoefte aan ventilatie lucht nog. Op het ogenblik bedraagt zij 20.000 m3. per minuut; voor do toekomst wordt zij op 30.000 a 40.000 m3. geschat. Via do bestaande schach ten zou deze hoeveelheid lucht on mogelijk kunnen worden aangevoerd. ZES KOEIEN DOOR KORTSLUI TING GEDOOD Gisteravond werd de landbouwer Keursten te Swolgcn (L) opgeschrikt door het hevig loeien der zestien op stal staande koeien. Toen men naai de stal ging kijken vond men alle dieren op de grond liggen, zes waren er gedood. Bij nader onderzoek bleek dat door kortsluiting in de electri- sche leiding alle rekken, waaraan do koeien waren vastgebonden, onder stroom stonden. Het uitschakelen van de hoofdschakelaar bleek niet te helpen. Een plaatselijk electricien heeft alle toevoerdraden buitenshuis door moeten knippen. Dc koeien werden onmiddellijk naar slachte rijen vervoerd. Het vee was verze kerd. De oorzaak van de kortsluiting is onbekend. IN DRAAIENDE SCHROEF TERECHTGEKOMEN. De negenjarige M. Meeuwis uit Roodeschool die in Pieterzijl op fami liebezoek was bij de landbouwer J. E. Wiersrna is bij het spelen in een sloot geraakt bij een in werking zijnd watergemaal. Hij werd door de draaiende schroef gegrepen, ten ge volge waarvan een zijner benen werd verbrijzeld.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5