Pacht- en grondprijzen Burgemeesters dichtten een dijk Aan de Noordkil rolden dubbeltje op zijn kant Olifanten vroeger talrijk als mussen Chauffeur 30 uur laten rijden ZATERDAG 14 MAART 1953 5E LEIDSL COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 S.E.R.-advies Op 20 Februari j.l. heeft de So ciaal-Economische Raad de minister van Landbouw geadviseerd over het lieersing, waarbij door de grond- prijspeil te voeren beleid. Dit advies werd heden voor publicatie vrijge geven. Pachtprijzen De S.E.R. is van oordeel, dat de bestaande vorm van pachtprijsbe heersing, waaarbij door de grond kamers toezicht wordt gehouden op de maximaal toelaatbare pachtprij zen, gecontinueerd dient te worden. De in de laatste jaren zeker niet verbeterde wanverhouding tussen het aanbod van en de vraag naar landbouwgronden maakt, ter be scherming van de positie van de pachter, een dergelijke prijsbeheer- sing absoluut noodzakelijk. Te dien aanzien bestaat in de S.E.R. geen verschil van mening. Wel is de S.E.R. van -oordeel, dat een beheersing vap de pachtprijzen op een juiste grondslag dient te ge schieden, n.l. dat hierbij uitsluitend do rentabiliteit van het agrarisch bedrijf als criterium mag worden gehanteerd. Naarmate dus de renta biliteit van een agrarisch bedrijf groter is, kan ook de pacht, welke voor de gebruikte grond wordt be taald, hoger zijn. De rentabiliteit van een agrarisch bedrijf hangt wanneer van een bepaald niveau van prijzen van landbouwproducten •wordt uitgegaan in belangrijke mate af van de vruchtbaarheid van cio grond. In beginsel dient dan ook een meerdere opbrengst aan de grond tc worden toegerekend, dus in de pacht verdisconteerd tc worden. van de wor. Daarbij moet wel het voorbenoua ^en nu voortdurend overwinningen worden gemaakt, dat in elk geval van waterfront bekend gemaakt, wordt voldaan aan de eis, dat ae ^adat men bij de eerste dichtingen Grondprijsbeheersing Bestaat over de continuatie van de pachtprijsbeheersing eenstemmigheid in de S.E.R., dit is niet het geval ten aanzien van de voortzetting van de grondprijsbeheersing. De meerderheid van dc s.E.R. is voor handhaving van de prijsbeheer- sing van landbouwgronden. Het ver schijnsel van de landhonger, het welk tot een beheersing van de pachtprijs aanleiding geeft, recht vaardigt naar haar mening ook de beheersing van de koopprijzen. De minderheid van de raad staat afwijzend tegenover een voortzet ting van een beheersing van de koopprijzen van landbouwgronden. Haar voornaamste argument hierbij is, dat een dergelijke prijsbeheer- sing in dc practljk niet te effec tueren is zonder dat wezenselemen ten van het eigendomsrecht worden aangetast. Enige leden van deze minderheid kunnen zich wel verenigen met een beheersing van de hypothecaire be lasting van de grond. Parelsnoer in „watersnood-jas" Behalve het kistje met platina ter waarde van 50.000 gulden, dat in de wanorde en onoverzichtelijkheid van de eerste rampspoeddagen op Schip hol zoek raakte, werd ook een kost bare baal met eenhoornbont vermist (20.000 gulden). Na veertien dagen yverig zoeken in de vemen der Pakhuismeesteren in Amsterdam zijn de eekhoornvellen door KLM-rechercheurs achterhaald en bij de eigenaar bezorgd. Naar een parelsnoef, dat een Pa- rijse dame in de zak van haar spon taan weggegeven jas liet zitten, wordt nog door de Rode Kruismen sen gezocht. Vermoedelijk is het kostbare snoer terechtgekomen in een der opslagruimten van het Blauwhoedenveem, ofschoon ook wordt gevreesd, dat de mantel reeds is uitgegeven. Het spreekt echter vanzelf, dat mocht een watersnoodslachtoffer in het bezit zijn gekomen van haar pa relsnoer, dit aan het Rode Kruis moet worden gemeld, opdat de ge dupeerde Parijse haar bezit kan wor den teruggegeven. pachter bij een behoorlijke exploi tatie een redelijke winst krijgt. Pachtprijsbeheersing is immers, zo als het advies aangeeft, opgezet ter bescherming van de pachter. Hier bij spelen vooral de grondkamers een belangrijke rol. De s.e.R. is van me ning, dat het gewenst is aan de grondkamers bij de uitvoering van hun taak ten aanzien van de toetsing van de pachtovereenkomsten een richtlijn te geven voor het crite rium „redelijke winst voor de pach ter", zoals bedoeld in art. 41 van het pachtbesluit. en wel door vaststel ling van een norm voor een mini mum- en een maximum-onderne- mersloon van de pachter. hele verslagen schreef en tientallen journalisten de verrichtingen met spanning gade sloegen, is het dichlcu van dijken nu „geen nieuws" meer en wordt volstaan met een enkel re geltje. Dat het echter nog steeds een strijd blijft tegen een niet te onderschat ten tegenstander, bleek gisteren bij Ossendrecht aan de Noordkil. Met veel zorg en moeite had" men daar een nooddijk aangelegd en met een bang hart zag men tegen 11 uur in de morgen de vloed komen. Nu de vloed kende weinig genade en sloeg al meteen twee gaten in de nooddijk. Toentallen dijkwerkers, dia de nood- Hoe ons paard zich ontwikkeld heeft van een klein dier ter grootte van een fox-terrier tot ons tegenwoordig paard. Vervolg van pag. 1 Tweede Blad. Maar om tot onze oude paardje terug te keren: wij kun nen nu aan de hand van de gevonden skeletten aflezen hoe zij zich ont wikkeld hebben. Deze ontwikke lingsgang blijkt gegaan te zijn in de richting van toeneming in grootte en van verandering in de vorm van po ten en kiezen. De factoren, die tot deze wijzigin gen aanleiding hebben gegeven moe ten geweest zijn: de levenswijze, de voortbeweging en het milieu. Veran dering in deze drie factoren blijkt telkens aanleiding te zijn geweest tot veranderingen, welke zich in het le ven der diersoorten hebben voorge daan. Zo heeft bijv. het optreden van roofdieren de noodzaak in het leven geroepen van grotere snelheid. Ge volg: generatie na generatie legde zich toe op vlugger lopen, hetgeen resulteerde in een overgaan van zooigang op teengang. Verandering van millicu zoals het (al of niet ge dwongen) verhuizen naar open step pen, betekent verandering van voe ding en dat is weer van invloed op de ontwikkeling van het gebit; de harde bodem bevordert bovendien het ontstaan van hoeven. De wet dat de krachtigste exemplaren de meeste kans hebben om zich te handhaven, zal wel verantwoordelijk zijn voor het uitgroeien van de soort in groot te en lichaamsbouw. ok bij de olifanten kunnen wij hun typische ontwikkelings gang stap voor stap volgen. Men ver gelijke de desbetreffende overzichte lijke tekening, waarop men de oli fantenslurf in de loop der jaren kan zien groeien. De veranderingen in de kiezen wijzen weer op verandering in de voeding. De bakermat van de olifanten schijnt in Egypte gelegen te hebben, althans de oudste fossiele resten zijn gevonden in de Nijldelta; hel klimaat moet daar toen nog vochtig geweest zijn en de delta moet overdekt zijn geweest met zware bossen. Wanneer wij nu alle moeite doen om het ja gen op olifanten binnen de perken te houden, omdat ze anders onher roepelijk uitsterven, kunnen wij ons nauwelijks voorstellen, dat de olifan ten enige millioenen jaren geleden tot de talrijkst voorkomende dieren op aarde hebben behoord, Men vond ze vroeger overal op de wereld en in behoorlijke aantallen ook getuige de ivoren tanden, welke men nog over al opgraaft. NU KAN MEN' VEEL VERKLA REN door de levensomstandig heden in aanmerking te nemen, waaronder de dieren geleefd hebben, maar als wij de slurf en de slagtan den van een olifant bekijken, kun nen wij toch moeilijk in het milieu, of in de wijze van voortbeweging of waar dan ook in, een aanleiding vin den om die eigenaardigheden van deze dikhuiden te verklaren. Wij kunnen ons indenken, dat een lichaamsdeel door er geen gebruik meer van te maken in de loop dei- generaties verschrompelt tot een knobbeltje, dat nergens meer toe dient; wij kunnen ons ook indenken, dat een lichaamsdeel door intens ge bruik onevenredig uitgroeit van ge slacht op geslacht, Maar ontelbare varianten in de ontwikkeling der dieren zijn daarmee niet te verkla ren. Bij het paard lijkt de ontwikkeling ons tamelijk redelijk en verklaar baar, bij de olifant echter niet meer. Bij een vogel wordt het zelfs een compleet raadsel, hoe hij aan veren kómst. En zo zijn er massa's raadselen waarvoor de geschiedenis van het leven op aarde ons stelt; raadselen, waar tegenover ook de wetenschap haar onmacht erkennen moet. De ongelovige wetenschap, die worstelt om aan ae greep van Gods Ingrijpen te ontkomen, hoopte te vergeefs op het vinden van meerdere schakels, waaruit de verklaring haar duidelijk moeten worden. Doch wij constate ren nogmaals: hel historisch ordenen van een stel feiten is nog niet de ver klaring van die feiten. Wij zullen met dit probleem nog nader kennismaken in een volgend artikel. dam bewaakten, grepen in en na uren strijd gelukte het 't water meester te blijven. Toen de zee zakte was de nooddijk nog steeds intact en men is onmiddellijk begonnen aan het ver sterken van dc zeeverdediging. Met minder spanning, maar met min der voldoening, geschiedde de dich ting van het stroomgat tussen Her- kingen en Nieuwe Tonge. Te zamen met de dijkwerkers hebben daar al de inwoners tot zelfs de burgemees ters van beide plaatsen meegehol pen de dijk te dichten. Het waren de twee burgervaders, 'die met een plechtig gebaar gisteravond te om streeks elf uur de laatste zandzak in het gat wierpen waarne een lading bazaltblokken het zwoegen van de werkers voltooide. Een beeld, waaraan Schouwen Dui- veland de laatste weken vertrouwd was geraakt, de militaire Ducks, gaat verdwijnen, omdat de laatste militai ren, die er nog zijn, de verbindings troepen. naar hui, garnizoenen zijn teruggeroepen. Maar toch gaan nog niet alle militairen weg, een kleine groep zal achterblijven voor het her stellen van de gasleidingen die over het gehele eiland heen zeer zwaar be schadigd zijn en die eerst alle her steld moeten zijn, voordat de gasfa briek gas zal gaan leveren. Wanneer de verbindingst.rcepen het sein „veilig" aan de fariebk zullen geven, gaat men c'aar de proef op de som nemen, door geparfumeerd gas door de leiding te laten stromen, ten einde eventuele lekken op te snor ren. 10 geëvacueerden terug in woonplaats 100 slachtoffers overleden na hun redding Ongeveer 8500 van de 88.000 ge- evacueerde watersnood-slaohtoffers is thans in hun woonplaats terugge keerd, dit is dus iets minder dan 10 pot. Over het geheel genomen kan men zeggen, dat de nasleep van de ramp minder tragisch is, dan> men aanvan kelijk verwachtte. Alhoewel honder den mensen soms gedurende meer dere dagen aan de winterkoude en water waren blootgesteld en men dus redelijk kon verwachten, dat velen van de geredden later door ziekten om het leven zouden komen, melden de betrokken instanties echter, dat slechts 100 evacué's na hun redding gestorven zijn; deze honderd zijn in hoofdzaak ouden van dagen. De offi ciële instanties schrijven dit lage aantal sterfgevallen op rekening van de buitengewone goede zorgen., die de slachtoffers na hun redding heb ben mogen ontvangen. AUTO MET 4 BURGEMEESTERS VERONGELUKT. Donderdagavond omstreeks 10 uur is bij Dieverbrug (D.) de auto van burgemeester Tuin van Groningen door de dichte mist op een langs de weg staande vee-auto gebotst In de auto zaten vier Groningse burgemeesters, die terugkeerden uit Den Bommel en Ooltgensplaat, die door een combinatie van Groningse gemeenten zijn geadopteerd. Burgemeester Tuin, die naast de chauffeur zat, kreeg een gapende hoofdwond en was aanvankelijk be wusteloos. Hij werd in het Acade misch ziekenhuis in Groningen be handeld. De chauffeur liep gebroken ribben en ernstige kneuzingen op en werd in het ziekenhuis opgenomen. Achter in de auto zaten de heren g. Boekhoven, burgemeester van Nieuwe Pekela, D. de Zee. burge meester van Baflo en burgemeester K. Kuipers van Noorddijk. Burgemeester Boekihoven kneus de de knie en burgemeester De Zee liep gekneusde ribben op. 33e lijst slachtoffers watersnood Het informatiebureau van „Het Ne derlandse Roode Kruis" heeft van daag een 33e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers waters nood uitgegeven, luidende: OUDE TONGE. Bierbooms, Willemina, geb. 5.6.35; De Boet, Adrianus Mattheus, geb. 4.2.35; Bruinse, Cornelis, geb. 29.8.12; Dixkx, Dingeman Jacobus, geb. 14.2.22; Fluit, Leendert Adriaan, geb. 12.10.50; Hartmani, Jannetje, geb. 8.2,92; Holleman-van Noord, Kaatje, geb. 14.5.88; Holleman, Laurens, geb. 20.5.98; Kievit, Neeltje, geb. 8.1.41; Knops-van Prooijen, Lijntje, geb. 16.9.81; Looij, Jannetje, geb. 9.11.05; Maliepaard, Kaatje Maria, geb. 29.7.48; Nijsse, Adrianus Cornelis Ma ria, geb. 5.7.42; Osseweyer, Hendrik, geb. 22.1.20; Otzel-Legierse, Johanna, geb. 27.11.13; Paasse, Janna, geb. 17.3.05; Luns-Hameetman, Pieternella J., geb. 8.11.13; Winkels, Johanna Maria Theresia, geb. 11.12.48; Win kels, Wilhelmus Adrianus Antonius, geb. 22.11.49; Winkels-Iiuijsman, Cor nelia, geb. 7.7.27. Kamerlid stelt vragen over school-excursies Naar aanleiding van de schoole#- cirsies, die net departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen in samenwerking met het departe ment van Oorlog in de laatste maan den georganiseerd heeft voor de scholieren van ambachts-, MULO- en Middelbare scholen naar kazernes in Nederland, heeft het Eerste Kamerxid, de heer Ruijs de Beerenbrouck, schriftelijk aan dc betrokken minis ters gevraagd, in hoeverre deze ex cursies verantwoord zijn. Het Kaberlid overweegt, dat er aan dergelijke excursies grote kosten verbonden zijn en is nieuwsgierig op welke begrotingspost deze onkosten zullen verschijnen Ook is het Ka merlid benieuwd, welke resultaten de ministers van de excursies ver wachten. Daarnaast meent het'kamerlid, dat niet altijd de nodige zuinigheid bij dergelijke excursies betracht wordt. De heer Ruys de Beerenbrouck haalt eer voorbeeld aan van een tocht, die door 120 Bossche leerlingen naar Maastricht gemaakt werd, terwijl zij inet evenveel profijt de kazernes in Vught hadden kunnen bekijken, wat eer goed half uurtje van Den Bosch verwijderd is. De vragensteller her innerd de bewindslieden aan de zware lasten, die op het Ned. volk rusten en dringt aan op zuinigheid. Gedurende de maand Januari 1953 verloren tengevolge van brand 2 personen het leven en werden 25 per sonen door brand gewond, waarvan 10 leden van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op ƒ7.216.755, (vorige maand 1.003.675, Januari 1952 1.066.055). Zestien branden veroorzaakten elk een schade van 20.000 of meer. Bij de boerderijbranden leed de veestapel de volgende verliezen: koeien 36, kleinvee 14. Handel en in dustrie leden met 12 branden een schade van ƒ6.662.800.(vorige maand 2 branden met een schade van ƒ61.745.Januari 1952: 6 bran den, schade ƒ227.00. Koreaürijwilligers naar 't Vreemdelingen-legioen? Vier militairen, die een vrijwillig dienstverband haden aangegaan met het „Nederlands Detachement Ver enigde Naties", zijn tijdens de afge lopen weken van hun onderdeel weggelopen. Een van hen (Van S.) is bij de grens gegrepen. Men neemt aan dat de drie vluchtelingen, ge naamd A. van D. en r. hebben gete kend voor het Franse Vreemdelin genlegioen. Tot de deserteurs behoort de 24- jarige G. N. A. uit Maastricht, die voor de tweede maal naar Korea zou vertrekken Na beëindiging van hulpwerkzaamheden in de rampge bieden is hij niet in de kazerne in Ossendrecht teruggekeerd. Dezer da gen ontvingen de ouders van A. een brief van hun zoon uit het depót van het Franse Vreemdelingenlegioen in Marseille, waarin de jongeman mede deelde, dat hij voor vijf jaar had ge tekend. Binnenkort zou hij voor de duur van twee jaar naar Indo-China vertrekken. Tijdens de werkzaamhe den in de rampgebieden zijn de ge deserteerde militairen in contact ge weest met Franse militairen. Naar wij vernemen valt een mili tair misdrijf van desertie niet onder de uitleveringsverdragen, zodat in de onderhavige gevallen geen verzoek tot uitlevering kan worden gedaan. Zulks is alleen mogelijk in tijd van oorlog. KOFFIE DUURDER. Nu de Amerikaanse regering de prijscontrole op koffie heeft opgehe ven, verwacht men bij de Amster damse koffiehandel een prijsstijging. Allerwege stelt men hardnekkige pogingen in het werk om nog koffie tegen de oude prijs aan te kopen. Op de New Yorkse goederenmarkt steeg de notering heden direct met 3 dollarcent de hoogst toegestane prijsstijging per dag tot 58.78 dol larcent per Engels pond, zonder dat de Verkopers op deze pry's bereid waren tot verkoop. De onzekerheid op welk niveau kopers en verkopers tot zaken zul len komen, duurt dus voort. BALSEM - POEDER - ZEEP (Advertentie) Kiescomité's voor de gemeenteraad De groslijststemming, waartoe de leden van de K.V.P. dezer dagen worden opgeroepen, geeft de leden de gelegenheid invloed uit te oefe nen op de samenstelling en volgorde van de candidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezing. Het Partij-reglement voorziet in de mogelijkheid, ter aanbeveling van voor een of meer candidaten, kies comité's op te richten. Een kiescomité moet uit minstens vyf leden bestaan. Aan de afdelings secretaris moet onverwijld kennis gegeven worden van de namen van hen, die het kiescomité vormen en van de namen van de voorlopige candidaten, van wie het kiescomité de definitieve candidaatstelling wil bevorderen. Deze candidaten moeten een verklaring afleggen, dat zij ac- coord gaan met de oprichting van 't kiescomité. De kiescomité's hébben uitsluitend de bevoegdheid door woord en ge schrift aanbevelingen te doen en deze te motiveren ter bevordering van de verkiezing van bepaalde can didaten. Over de niet door het kies comité gesteunde candidaten mag niet geschreven en gesproken wor den. Alle geschriften, die het kies comité verspreidt (het mogen geen model-stèmbiljetten zijn) moeten on dertekend zijn door minstens drie leden van het kiescomité. De kies comité's zijn gebonden zich in hun activiteit te beperken en hun actie op waardige wijze te voeren, zodat de goede geest in de partij niet wordt geschaad. Kiescomité's kunnen be schikken over de ledenlijst van de afdeling. Zij dienen van alle te ver spreiden- geschriften een afschrift te zenden naar het afdelingssecretariaat. Bij de plechtigheden ter gelegen heid van de kroning van koningin Elizabeth II te Londen zal H.M. Ko ningin Juliana vertegenwoordigd zijn door een missie die bestaat uit Z.K.H. de Prins der Nederlanden, mr. G. S. D. baron van Hardenbroek, op- per-ceremoniemeester en ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck, eerste stalmeester. De provinciale commissie voor de vo ksgezon ll.eid in Z. floüana heeft na een onderzoek, dat zij in opdracht van Ged. Staten dier provincie in stellen naar de toestand van het bui tengewoon lager onderwijs in dat ge west, een rapport uitgebracht om trent de omvang en de spreiding van de behoefte aan scholen voor buiten gewoon lager onderwijs voo. anderen dan zwakzinnigen en de organisatie van de nazorg vooi de oud-leerlin gen dier scholen. Het rapport bevat gegevens omtrent het aantal scholen, dat voor de daa.in genoemde cate gorieën van kinderen nodig is en geeft verder aan in welke gevallen de bestaande organisaties van de na zorg wijziging of uitbreiding behoeft. Verschenen is de nota naar aanlei ding van het verslag van de Tweede Kamer over het omwerp van wet houdende voorschriften ter bestrij ding van de rund-jhorzel. Hoewel gegevens omtrent de om vang der schade uiteraard steeds op globale schattingen moeten berusten, kan in elk geval met stelligheid wor den verklaard, dat het aantal vallen van aantasting door de rün- derhorzel, dank zij de intensieve be strijding, de laatste jaren zeer sterk is verminderd. Ter illustratie moge dienen, dat in de provincie Gronin gen het percentage der runderen, waarbij larven werden aangetroffen, in de jaren 1948, 1949, 1950 en 1951 achtereenvolgens 38, 26, 13 en 8 be droeg. Ofschoon de daling niet in alle provincies even scherp is geweest, mag toch worden aangenomen, dat over het gehele land genomen het percentage der aangetaste runderen, dat omstreeks 1945 naar schatting op 45 a 50 pet. van het totaal kon worden gesteld, thans tot plus minus 15 pet. is teruggelopen. De schade, door de runderhorzel aan onze nationale economie toege bracht, blijft niettemin aanzienlijk. Momenteel kan de schade door ver minderde productie aan melk, vlees en vet gesteld op plus minus 10.500.000 per jaai. Daarbij komt nog de schade, veroorzaakt door waardedaling van de huiden ten ge volge van beschadiging, welke scha de thans wordt geraamd op plus mi nus ƒ375.000 per jaar. VEEL AMBTENAREN BIJ „MAATSCHAPPELIJK WERK". Het betrekkelijk grote aantal nieu we ambtenaren bij het departement voor maatschappelijk werk werd door de begrotingscommissie van de Tweede Kamer opvallend geacht. De vraag is aan de minister gesteld of de desbetreffende afdelingen van de ministeries van binnenlandse zaken, van uniezaken en overzeese rijksde len en van sociale zaken en volksge zondheid wel met haar gehele per soneel naar het nieuwe departement zijn overgegaan. De minister kon dit bevestigen wat beide eerstgenoemde departementen betreft. Van het departement van sociale zaken moest een deel van een afdeling worden overgebracht; door Het Singapore-dok verloor kapitein Zoals men weet, zyn de sleepbo ten „Zwarte Zee" en „Thames" van L. Smit en Co's Internationale Sleep dienst in het begin van deze week met het Grote Singapore-dok op sleeptouw van Singapore naar Enge land vertrokken. Gisternacht wer den de kapiteins vap beide sleepbo ten opgeschrikt door een sein van ftet dok af. dat er iemand was geval- iom Dit bleek hun collega te zijn. de gezagvoerder van het dok, H. Welte vreden uit Maassluis. Reeds waren van het dok af boeien in zee gewor pen op de plaats, waar men dacht, dat de drenkemig zich moest bevin den. De twee sleepboten siopten en ei werd een sloep overboord gezet om te trachten de man te vinden. Men heeft echter tot het aanbreken van de dag gezocht ronder dat dit resul taat opleverde. Aannemende dat ka pitein Weltevreden is omgekomen, heeft men inmiddels de reis voort gezet. NOVIOMAGUM OP KAMER TEMPERATUUR. Het dagelijks bestuur der gemeen te Nijmegen stelt aan de raad voor, dit jaar nog over te gaan tot de aan leg van stadsverwarming in de her bouwde binnenataa. Volgens een com missie van deskundigen zou hierbij gebruik kunnen worden gemaakt van de in de gasfabriek aanwezige ketels, nu Nijmegen toch myngas betrekt. Het plan eist een investeiing van 880.900 Aanvankelijk was het be drag geraamd op ƒ850.000. L. A. A. VAN HAMERSVELD. f Op 59-jarige leeftijd is Vrijdag 13 Maart te Amersfoort plotseling over leden de heer L. A. A. van Hamers- veld. De heer Van Hamersveld nam een zeer vooraanstaande plaats in in de Katholieke Middenstandsbewe- giog en vervulde talrijke functies in net maatschappelijk leven. De overledene was o.a. lid van het Dagelijks Bestuur en penning meester van de Ned. Kath, Mid denstandsbond, lid van de gemeente raad van Amersfoort, voorzitter van de Kath. Middenstadsvereniging te Amersfoort, voorzitter van de Be drijfsvereniging Detam, Dagelijks Bestuurslid van de Federatie Perso nenvervoer en van de Katholieke Bond Personenvervoer. Dagelijks Bestuurslid van het Algemeen Wer keloosheidsfonds, Bestuurslid van het Gemeenschappelijk Administra tiekantoor Commissaris van de Ned. Middenstandsbank, voorzitter Borg stellingsfonds 'oor de Gelderse Val lei, Bestuurslid van Centraal Beheer, Commissaris van het C.A.G. en lid van de Commissie van Advies van de Directie van de Zuiderzeewerken. Expediteur veroordeeld Op 13 November 1952 had te Ug- chelen een aanrijding plaats tussen een autobus van de Algemene Kunst zijde Unie uit Ede en een vrachtauto van de expediteur G. Hazeleger uit Wekerom. Van de buspassagiers, al len werklieden van de AKU, die op weg waren naar huis, werden er drie gedood en 15 ernstig gewond. De chauffeur van de vrachtauto, de 21-jarige KI. uit Barneveld, was 30 uur achtereen in touw geweest en ten slotte van vermoeidheid achter het stuur in slaap gevallen. Wegens het veroorzaken van dood door schuld werd vorige week door de officier van Justitie te Zutphen een maand gevangenisstraf geëist De expediteur kon alleen overtre ding van het rijtijdenbesluit ten laste worden gelegd en daarvoor moest hij Vrijdagmiddag terecht staan voor de kantonrechter te Wageningen. De ambtenaar van het O.M., mr. G. W. A. J. Lamers, schetste de onver antwoordelijke wijze, waarop deze expediteur zijn chauffeur heeft uit gebuit. Spr. achtte deze expediteur meer schuldig dan zijn chauffeur. Boven dien is deze verdachte na dit ongeval al weer tweemaal bekeurd wegens overtreding van het rijtijdenbesluit. De maximum-straf, die de Ambtenaar vorderde, nl. tweemaal een maand hechtenis, achtte hij eigenlijk veel te laag om verdachte voldoende gele genheid te geven over zijn grove schuld na te denken. Mr. H. P. Jager uit Ede, verdedi ger, voerde aan, dat de expediteur zowel bij de Rijksverkeersinspectie als bij de plaatseliike politie zeer gunstig bekend staat. Het is de eer ste keer, dat hij met het Rijtijdenbe sluit in conflict kwam. Deze overtre ding was het gevolg van ziekte van één van zijn chauffeurs. Mr. Jager achtte het verder onjuist verband te leggen tussen dit ernstig ongeval en de gepleegde overtreding. Pleiter drong aan op een voorwaardelijke hechtenis, eventueel aangevuld door een geldboete. De kantonrechter mr. J. Bredius, bepaalde de straf op tweemaal veer tien dagen hechtenis. TWEE JAAR GEëlST WEGENS VERGIFTIGINGSPOGING. Een 68-jarige vrouw uit Deventer hoorde Vrijdag twee jaar gevangenis straf met aftrek tegen zich eisen we gens een poging haar man te vergif tigen. Zij had hem een pan stamppot voorgezet, waarin zij muizenvergif had geroerd. Toen de man door de phosphordamp van het eten argwaan kreeg, gaf hij de daad van zijn vrouw bij de politie aan. Uit de behandeling van de zaak voor de rechtbank bleek dat de vrouw een moeilijk leven achter de rug had doordat de verhouding tus sen haar en haar echtgenoot zeer slecht was.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8