Een stralend zonnetje keek toe toen koningin de Flora'53 opende Binnententoonstellingeen juweeltje dank zij kwaliteit der bolbloemen LENTEFEEST BEGONNEN Veel belangstellenden in het park Incident bij opening Flora Internationale jury maakte eerste bekroningen bekend Warmondse vereniging wordt opgeheven en sluit zich aan ij „Vereno" ZATERDAG 14 MAART 1953 DE LE1DSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Het was Vrijdag en de dertiende! Voor bijgelovige mensen een dag, waarop men niets onderneemt, maar voor anderen een dag gelijk aan alle dagen, tenminste waar het goede en slechte kansen betreft. Toch hebben de organisatoren van de Flora 1953 gisterochtend even met bezorgde blikken de grauwe lucht gadegesla gen, waaruit een kortstondig mot- regentje neerdaalde. Als zij toen aan de juiste keuze van de datum ge twijfeld hebben, deden ze dat onno dig, want de zon liet geen verstek gaan. Integendeel, mogen we wel zeg gen. Toen het carillon van de Flora- klokketoren tegen half drie zijn op gewekte tonen uitstrooide over de vele honderden, die voor de ere-hal, langs de paden van het park en voor do toegangshekken- stonden samen gepakt, had de zon alles wat aan re gen deed denken weggeveegd en was het met recht lente in Hollands tuin. De ontelbare crocussen vorm den kleurige linten in de grasgazons en de keurige paden gaven het ge heel een degelijk voorkomen, dat iedereen nu eenmaal in Nederland verwacht. In de ere-hal bevonden zich de ongeveer vierhonderd genodigden, die wachtten op de komst van ko ningin Juliana. Onder hen waren de ministers Mansholt, Beyen en Luns, dc commisarissen van de koningin in Noord- en Zuid-Holland en vele burgemeesters, vooral uit de dorpen, waar de bloembollenteelt haar stem pel op drukt. Aankomst van de koningin Toen de laatste gasten binnen wa- ïen, ariveerde aan de hoofdingang de koninklijke auto. De koningin werd verwelkomd door de burge meester van Heemstede, ridder A. G. A. van Rappard en jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, voorzitter van de Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur en als zo danig tevens van het uitvoerend co mité der Flora 1953. Bij het betreden van de ere-hal werden degenen, die aan de organi satie van deze tentoonstelling had den medegewerkt aan Hare Majes teit voorgesteld. De koningin, die ge kleed was in een bruine bontjas en een grijze hoed droeg, had in de hand een bouquet gele fresia's, de nieuwe Rijnveld's Golden Yellow, als een symbool van de betekenis dezer tentoonstelling, die beoogt een beeld te geven van nieuwe variëtei ten, die sinds 1935 zijn ontwikkeld. Nadat allen hadden plaats genomen, sprak jhr. dr. Van Nispen tot Pan nerden een welkomstwoord, waarin hij de koningin dank bracht voor het feit, dat zij de Flora wilde ope nen. Spr. wees op de betekenis van de bloem in ons leven. Zij is een teken van welkom en afscheid, maar altijd een symbool van medeleven. In dit verband wilde spr. de bloemenpracht, die de Flora biedt, opdragen aan de nagedachtenis van hen, die bij de overstromingsramp het leven lieten. Voorts hoopte hij, dat door het vele bezoek van buitenlanders aan Heem slede een bijdrage zou worden ge leverd voor de versterking van de band tussen de volkeren. Spr. zeide onmogelijk aan allen persoonlijk dank te kunnen brengen voor hun medewerking en medele ven en besloot zijn rede met de woorden: ,Moge in haar welslagen, in het bereiken van haar doel, de mensen nader te brengen tot de schoonheid van de bloemen, ook de dank van de Flora 1953 voor ieders werk bevestigd worden." Flora geopend Toen was het ogenblik aangebro ken, waarop de Flora officieel zou worden geopend. Koningin Juliana werd door jhr. dr. Van Nispen tot Pannerden geleid naar de scheiding tussen de ere-hal en het bloemen- paleis. De koningin opende hier een jordijn en op het moment, dat de bloemenzee van de eerste binnen- tentoonstelling zichtbaar werd, was de Flora 1953 en het Flo werf esti val begonnen. De koningin betrad als eerste de expositie, gevolgd door de genodig den. Enkele deskundigen gaven toe lichting. Hare Majesteit toonde gro te belangstelling voor de resultaten, Na de openingsplechtigheid werd de koningin rondgeleid door burge meester ridder van Rappard van Heemstede en jhr. dr. van Nispen tot Pannerden. park bevinden. Het was reeds vier uur geweest, toen de koninklijke wagen het tentoonstellingsterrein verliet, nagestaard door velen, die bijna anderhalf uur voor het hek hadden staan wachten, om nog een glimp van de landsvorstin op te vangen. Veel belangstelling Hierna begon het publiek zich te verspreiden en op deze eerste dag bleek reeds, dat er veel belangstel ling was. Vooral het afmijntoestel, waarop men zijn handigheid kan de monstreren, bleek zeer attractief. Velen zaten op de veilingtribune met hun vingers op het drukknopje, maar zodra er een geroutineerde veilingbezoeker kwam, maakten de amateurs weinig kans. Het waren echter niet alleen de attracties, waar men naar toe stroomde. Een wandeling in het park, dat baadde in de zon, was uiteraard ook zeer aantrekkelijk. De mensen van het vak en de bloemenliefhebbers richtten hun schreden iri hoofdzaak naar het bloemenpaleis. De internationale jury, die de inzendingen beoordeel de, kon in de middaguren de uitslag bekend maken. Een bespreking van de eerste bin- nententoonsteling treft u elders op deze pagiha aan. Kort voor de officiële opening van de Flora 1953 heeft zich gistermiddag een incident voorgedaan in de ere- hal, toen de talrijke journalisten door suppoosten van hun stoelen verwij derd werden met de mededeling, dat zij aan de kant konden gaan staan. De journalisten, die wel meer moe ten staan, namen met deze gang var.' zaken geen genoegen, hoofdzakelijk in verband met de wijze, waarop werd medegedeeld dat ze slechts op staanplaatsen recht konden doen gel den. Mede naar aanleiding van een opmerking uit de kring der directie hebben vele journalisten, onder wie bijna alle buitenlanders, de ere-hal en in veel gevallen zelfs het tentoon stellingsterrein verlaten. Onder deze buitenlandse journalis ten bevond zich o.a. de heer D. L. Schorr van de „Christian Science Zij, hup haal eigen. f/oaa iuwa. hei huii die gedurende de laatste jaren in de bollenteelt waren bereikt. Na de rondleiding werd in de di- j Monitor" én",.The Few York Times»" rectiekamer de thee gebruikt vervolgens bekeek de koningin de diverse attracties, welke zich in het Groep I.. (Inzendingen pannen (des- legom: Ereprijs en Plaquette van noods kisten of potten) bestaande nlt Vereniging van Makelaars en Zelfstan- ..j 1 dige tussenpersonen in het Blöembol- de hoofdartikelen, ln ieder geval talpen ienbedrjjf en narcissen, indien gewenst aangevuld n.V. G. C. van Meeuwen Zn., Heem met hyacinthen en (of) bijgoed-artikelen, i stede: Ereprijs. 0 Groep IV. (inzendingen van vazen N.V. Piet Nessen Zonen, Santpoort. Frecsja>s) Zilveren Medaille van H.M. de Koningin M yan staaveren, Aalsmeer. Ere- en een Ereprijs. prIjg r, N V' C;„GJ M,Sn Tub®r|.e"- Haarlem: ^.V. G c V£Jn Meeuwen Zn Heem- Bronzen Medaille van Z.K.H. de Prins stede; Grote gouden Medaille, der Nederlanden en een Ereprijs j Firma wtilfinghoff, Rijswijk: Gouden N.V. ^Anton Nijssen Zonen, Sant- Medaille. die in 1952 uit handen van minister Drees de Willem de Zwijgerprijs ont ving voor het beste artikel over Ne derland, dat in de Amerikaanse bla den was verschenen. Onder de vertrekkenden waren voorts de vertegenwoordigers van „Time", „Life" en „The New York Herald Tribune". Op een later in Haarlem gehouden bijeenkomst heeft de directie van de Flora '53 haar excuses aangeboden voor de gang van zaken bij de ope ning. Men weet het incident aan de zenuwachtige stemming. Op de bij eenkomst te Haarlem waren geen buitenlandse persvertegenwoordigers meer aanwezig. Ziekenhuisverpleging en operatie niet de aanwas, die voor een veren ging als deze, noodzakelijk is. Na vele bejjprekingen heeft het be stuur „Vezeno" bereid gevonden, te gen een weekpremie van 54 ct. de leden over te nemen, met dezelfde risicodekking en zelfde voorwaarden als zij thans bij de vereniging genie ten. Nadrukkelijk stelde hij echter vast, dat de leden niet verplicht zijn, zich bij Vezeno aan te sluiten, doch eenieder is vrij, zich daar te verze keren, waar men denkt, beter of voordeliger terecht te kunnen. Zou de vereniging zelfstandig blij ven, dan zouden zij zeker een pre- rr'"everhoging moeten voorstellen. Dr. Walenkamp gaf nog een na dere uiteenzetting van dit bestuurs voorstel, dat hierna met algemene stemmen werd aangenomen. Het bestuur werd aangewezen om in de liquidatie-commissie zitting te In hotel ,,De stad Rome" kwam deze vereniging bijeen onder voor zitterschap van de heer F. Slager. Na voorlezing van de notulen en het jaarverslag van de s'ecretaris, de heer P. v. d. Kerkhof, gaf de penn. de heer G. Flint, een overzicht van de geldmiddelen, waaruit bleek, dat de vereniging een verlies h^d gele den van 1314,80 over het afgelopen jaar. Het volgende punt van de agenda vermeldde het bestuursvoorstel tot opheffing van de vereniging en aan sluiting bij de stichting „Vezeno" te Zaandam. De voorzitter gaf een uiteenzetting van dit bestuursvoorstel. Ondanks de premieverhoging van 109 pet. in het vorig jaar, moest de vereniging toch nog een verlies boeken van ruim 1300. Dit verlies vindt zijn oorzaak in de steeds stijgende kosten van zie kenhuisverpleging en operatiekosten. Bovendien draagt de vereniging het risico voor kinderen beneden 15 jaar zonder enige premiebetaling van be tekenis. Veelal gaan deze kinderen op 15-ja:ige leeftijd in loondienst, zodat zij verplicht verzekerd worden en d"s voor de vereniging verloren zijn. Hierdoor heeft de vereniging De watersnoodramp heeft opnieuw ons geleerd, hoe d'inzet van allen veel onheil nog keert. B.B.-Raad voor de A-kring Leiden. poort: Ereprijs. N.V. G. B. de Vroomen Zn., Sas- senheim: Grote gouden Medaille. Rulgrok's Broeiproevenbedrijf, Hille- gom: Grote gouden Medaille. Afdeling Hillegom der Alg. Vereni- wi Taw ging voor Bloembollencultuur: Gouden 1 den Medaille. Medaille. Firma D. van Buggenum, Beverwijk: Grote verguld zilveren medaille. N.V. Konijnenburg en Mark. Noord- wijk: Verguld zilveren medaille. Groep II. (Inzendingen pannen (des noods kisten of potten) van tulpen. N.V. Gebr. van Zanten, Hillegom: Ereprijs en Penning in zilver van de gemeente Velsen. N.V. P. Bakker Mzn., Enkhuizen: Ereprijs. Firma M. Beelen, Lisse: Grote gou den Medaille. B. P. Heemskerk, Bennebroek: Grote gouden Medaille. N.V. v.h. L. van Staalduinen Jr., 's Gravenzande: Grote gouden Medaille. Firma P. van Reisen Zn., Voorhout: Gouden Medaille. Firma J. F. v. d. Berg Zn., Anna- Paulowna: Gouden Medaille. Afd. Harenkarspel van de Alg. Ver eniging voor Bloembollencultuur: Gou den Medaille. P. C. Hoek, 's Gravenzande: Grote verguld zilveren Medaille. Firma Ant. van der Vlugt Zn., Lisse: Grote verguld zilveren Medaille. Firma Jac. Uitdenboogaard, Oegst- geest: Verguld Zilveren Medaille. Firma Gebr. Captein, Hillegom: Ver guld Zilveren Medaille. Jac. Th. de Vroomen, Lisse: Zilveren Medaille. Groep X (inzendingen van bindwerk van afgesneden bloemen van bol-, knol- of wortelgewassen). N.V. G. C. van Meeuwen Zn., Heem stede: Grote gouden Medaille. M. C. van Staaveren, Aalsmeer: Gou- 1 1 voor uw lunch, diner of souper h[ naar T R F S1 OIIG 1 gaarne reserveren wij uw tafel - tel. k 2520-5347 Dr. Wagenkamp sprak een dank woord tot het aftredende bestuur, dat nu bijna 30 jaar de belangen van de leden heeft behartigd. In het bij zonder dankte hii de heren Slager, Flint en v. d. Kerkhof, voor het vele en belangeloze werk, door hen ver richt. NOORD WITK Tafeltennis. De Tafeltennisver eniging T.O.V. zal morgen in het ge bouw van de fa. C, P. Alkemade, Pickéstraat 72 een Dekenaal Tour- nooi hoduen waarvoor door deken Brikman een wisselbeker beschik baar is gesteld. Vlot gekomen. Na enige weken van moeizaam pogen, waarbij teleur stellingen niet uitbleven, is de. ge strande botter OJD. 13, weer vlot ge komen en kon niettegenstaande de opgelopen averijen wederom het ru'me sop kiezen. Zondagsdienst. De Zondags dienst zal worden waargenomen door dr. Goudriaan. De Duinrand apotheek zal geopend zijn van 11.30 tot 1 uur en van 4.30 tot 5.30 uur. Groep III. (inzendingen pannen van tallpa's, waaronder verstaan worden bo tanische tulpen en kruisingen, waarbij een botanische tulp de moederplant was) Firma G. H. Hageman Zonen, Heemstede:- Zilveren Medaille. Groep IV. (Inzendingen van pannen (desnoods kisten) narcissen. Firma Jac. Th. de Vroomen, Lisse: Grote gouden Medaille. Firma G. Lubbe Zn., Oegstgeest: Gouden Medaille. H. Zeestraten, Sassenheim: Verguld zilveren Medaille. Groep V. (inzendingen van pannen of opgemaakte manden hyacinten). Firma Ant. van der Vlugt Zn., Lisse: Gouden Medaille. Firma P. van Reisen Zn., Voorhout: Grote verguld zilveren Medaille. Groep VI. (inzendingen van pannen crocussen). Firma K. Nieuwenhuis Co., Sassen heim: Grote gouden Medaille. Firma G. H. Hageman Zn., Heem stede: Gouden Medaille. Firma RoozenKramer, Bennebroek: Gouden Medaille. Groep VII. (inzendingen van pannen of potten met andere bijgoed-artikelen). E. Neubert, Hamburg, Wandsbeck: Grote verguld zilveren Medaille. Firma C. H. Hageman Zn., Heem stede: Grote verguld zilveren Medaille. Maiblumen-Anbau, Arbeitsgemein- schaft der Maiblumen-anbauer, in Slees- wijk-Holstein, Lübeck: Verguld zilveren Medaille. Groep VIII. (inzendingen van potten Amaryllis). Firma W. Warmenhoven Zn., Hil- Laat het dan zo zijn, dat er voor de opening van Flora 1953 enige tactische blunders werden gemaakt, waardoor het gilde der penneridders gedeeltelijk de aftocht blies en laat het bloemenpaleis een wat tè overladen indruk maken, dat alles kan niets afdoen aan het feit, dat de kwaliteit der bolbloemen in één woord brillant was. En dat is een prestatie! Want u dient niet te ver geten, dat het oneindig veel meer vakmanschap en moei te kost om half Maart beste tulpen, narcissen en hyacin ten te brengen, dan laten we zeggen een maand geleden. In de groep v.an Ant. Nijssen Zn, Santpoort, die in navol ging van het slechte voor beeld op de Bloemlustten- toonstelling nu een stel éta lage-poppen als decorum had gebruikt, die de stand als ge heel waarlijk niet beter maakten, was het vooral de vol-dubbele Prof. Boerhaave, die opviel met de rode geel- gerande Aureol en de rose Sandringham. Nóg beter was de groep van Piet Nijssen Zn, Santpoort. Wj zagen daar o.a. prachtige Glory of Noord- wijk, Aureol, Bellena, Ro land en de aparte dubbele Nizza. Qua kleur was Vera Lynn opvallend: in het genre van de meer bekende Drea ming Maid. Nieuw was de rose sport uit Vietta. Verder was D. v. Buggenum, Bever wijk, present met tal van zaailingen onder nummer, waar vermoedelijk heel wat blijvertjes tussen zitten, ter wijl deze firma ook de al meer be kende Abe Lenstra en Wim van Est exposeerde. Sassenheims succes Van extra kwaliteit was ook de groep van G. B. de Vroomen Zn, Sassenheim. Men vond daar de ty pische Fringed Beauty, een dubbele semi-parkiet naast de fel-rode Over- dale, de „zwarte" Black Girl, de apart-rose Jacorma, de prima dub bele Valona en vele anderen. Op narcissengebied vielen Rosy Sunro- se, Dutch Master, Tuba en zaailing L no. 2 sterk op. G. Lubbe Zn, Oegstgeest, bracht grote favorieten als trompetten Gold Medal, Peking en Trocadore naar voren, terwijl na tuurlijk de enorme gr. kr. Yellow Sun niet ontbrak. De achterzijde van het bloemen paleis werd gevormd door een col lectieve inzending van de groep Ha renkarspel, die van duizenden stuks Rose Copland een waterval hadden gemaakt. Het geheel maakte een pompeuze indruk en het moest er bij verteld worden, anders had geen mens er een waterval van gemaakt. Deze inzending werd geflankeerd door twee machtige inzendingen Amaryllis hippeastrum, n.l. van W. Warmenhoven Zn, Hillegom en G. C. van Meeuwen óc Zn, Heem stede. De laatste liet tevens de ele gante Amaryllis gracilis zien, die een wonderlijk best bloeivermogen bleken te hebben. Twee, drie sten gels per bol met een weelde van kelken. De freesia's van deze firma waren trouwens ook prima. De wer kelijke liefhebbers dromden lang rond de stand van Van Tubergen. Haarlem. Een schat van bijgoed, waaronder veel zeldzaam goed, viel daar te bezichtigen o.a. Iris Grae- teriana en vele Tulipa Kaufma- niana. Fantastisch mooi waren ook Festeriana Pinkie en Rosea Magna met de lange spitse bloemen met een streepje rood op het zachte geel. Goede kwaliteit In de groep van M. Beelen, Lisse, viel o.a. op de vlammend rode Apel doorn en Karatan, de zeer goede dubbele rode Totius, de slanke Ge neral Marshall en de merkwaardig roserood getinte Thea Shea. Sprook jesachtig mooi was Fosteriana Cher ry Flip van Gebrs. van Zanten, Hil legom, die bovendien de mooiste tot nu toe gewonnen tuintulp Hollands Glorie en Lefeber's Farovite voor het voetlicht bracht mèt tientallen andere soorten. In de groep van Jac. Uittenbogaard Zn, Oegstgeest, no teerden we Atom, Donbola, Red Champion en verschillende andere beste handelssoorten. Zeer opval lend was ook de dubbele rode Great ness van Gebrs. Captein, Breezand. R. v. Reisen Zn, Voorhout, teelt heel West-Europa weet dat zo langzamerhand! een aantal Mu- rillo-sports om van te duizelen. In het bloemenpaleis was daar het een en ander van te zien. Zeer mooie sports zitten daar tussen. Ant. v. d. Vlugt, Lisse, liet er trouwens ook heel wat van zien, mèt een groep uitstekende hyacinten-in-soorten. Minder pretitg deed het tijdens de rondgang aan, dat men, wil men van de ene kant naar de andere gaan tegen wil en dank! gedwongen wordt langs de stands met koffie •en bouillon en meubelen en wat-al- niet te gaan.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6